Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Apol είπε:

Κορίτσια μου!!!!! Σας γράφω και τα δακρυα μου τρέχουν, μόλις πήρα τη χοριακή μου 662.80 είμαι έγκυος δε το πιστεύω!! ❤️ 

Μπραβο μπραβο με το καλο μια τελειομνη  εγκυμοσυνη🍀❤️🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Margitc είπε:

Μπραβο μπραβο με το καλο μια τελειομνη  εγκυμοσυνη🍀❤️🧿

Ευχαριστώ πάρα πολύ ♥️😍❤️😍♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Το ενδομήτριο μου τριζωνικό βέβαια 8η μέρα και 8,6 χιλιοστά!! Πήρε τις καλύτερες κριτικές από τον doc.

And the oscar goes to.....ενδομήτριο μαυρόγατου!! 😁 Υπόκλιση!!

Δηλαδή όλα μαζί να συγχρονιστούν και ενδομήτριο και ωάρια και μεταφορά δεν γίνεται!!!

Αλλά δεν βαριέσαι θα συγχρονιστούν κα΄ποιαααααααα στιγμή!!

 

Ρε που θα παει θα γινει ο συγχρονισμος θα αλλαξεις μπαταριες αν κ εγω πιστευω οτι αυτη τη φορα θα πετυχει κ ξερεις αυτο το ενα κ μοναδικο θα σου χαρισει το μωρακι κ φυσικα εννοω να το κρατησεις κ αγκαλια απο τα αλλα χορτασες😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

@Litsadiμου δεν ξέρω να σου πω με μπερδεύει η οιστραδιολη λίγο γιατί εμενα ήταν πιο χαμηλή.

Τα κορίτσια @kk88, @Vasilique, @Lucia79 σίγουρα θα ξέρουν καλύτερα.

Και εγώ στην τελευταία διέγερση ξεκίνησα να κάνω αιματολογικές 2η μέρα του κύκλου όποτε δεν είμαι σίγουρη δεν έχω εμπειρία.

Τις προηγούμενες φορές μου έκαναν απλά υπερηχο 2η μέρα του κύκλου για να αποκλείσουν κυστικο χωρίς αιματολογικές.

@Litsadi Εγώ συνήθως έχω οιστραδιολη γύρω στο 35-50 τη 2η ή 3η μέρα του κύκλου αλλά ξέρω ότι είναι λίγο αυξημένο ίσως λόγω πολυκυστικών. Αν δεις τα φυσιολογικά όρια για την ωοθυλακικη φάση είναι από 12,5 το κατώτατο οπότε είσαι μέσα στο εύρος αλλά φυσικά μόνο ο γιατρός σου ξέρει τι πλάνο θέλει να ακολουθήσει. Επίσης βέβαια αυτα τα όρια είναι διαφορετικά από εργαστηριο σε εργαστήριο. Πάντως η fsh σου είναι φοβερή και ο λόγος fsh/lh που επίσης λένε ότι είναι δείκτης καλών αποθεμάτων είναι κοντά στο 1 που είναι το ιδανικό. 
Πες μας τι θα σου πει και η γιατρός σου αύριο. Εύχομαι να είναι όλα καλά και να ξεκινησεις έναν πετυχημένο κύκλο που να σου δώσει πολλά ποιοτικά ωάρια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

@Litsadi Εγώ συνήθως έχω οιστραδιολη γύρω στο 35-50 τη 2η ή 3η μέρα του κύκλου αλλά ξέρω ότι είναι λίγο αυξημένο ίσως λόγω πολυκυστικών. Αν δεις τα φυσιολογικά όρια για την ωοθυλακικη φάση είναι από 12,5 το κατώτατο οπότε είσαι μέσα στο εύρος αλλά φυσικά μόνο ο γιατρός σου ξέρει τι πλάνο θέλει να ακολουθήσει. Επίσης βέβαια αυτα τα όρια είναι διαφορετικά από εργαστηριο σε εργαστήριο. Πάντως η fsh σου είναι φοβερή και ο λόγος fsh/lh που επίσης λένε ότι είναι δείκτης καλών αποθεμάτων είναι κοντά στο 1 που είναι το ιδανικό. 
Πες μας τι θα σου πει και η γιατρός σου αύριο. Εύχομαι να είναι όλα καλά και να ξεκινησεις έναν πετυχημένο κύκλο που να σου δώσει πολλά ποιοτικά ωάρια. 

Μια μικρή παρένθεση. Ο λόγος της FSH με την LH δεν σχετίζεται (βασικά δεν έχει καμία σχέση) με τα αποθέματα των ωαρίων! Αυτό έχει να κάνει με το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών..! Για να πούμε ότι έχει κάποια γυναίκα το σύνδρομο δεν αρκεί να έχει μόνο υπερηχογραφικά πολλά ωοθυλάκια αλλά και ορμονολογικα να είναι ο λόγος της FSH/LH μεγαλύτερη του 1. Αν δεν είναι μεγαλύτερη του 1 τότε απλά δεν υπάρχει σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Μια μικρή παρένθεση. Ο λόγος της FSH με την LH δεν σχετίζεται (βασικά δεν έχει καμία σχέση) με τα αποθέματα των ωαρίων! Αυτό έχει να κάνει με το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών..! Για να πούμε ότι έχει κάποια γυναίκα το σύνδρομο δεν αρκεί να έχει μόνο υπερηχογραφικά πολλά ωοθυλάκια αλλά και ορμονολογικα να είναι ο λόγος της FSH/LH μεγαλύτερη του 1. Αν δεν είναι μεγαλύτερη του 1 τότε απλά δεν υπάρχει σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

Δεν κατάλαβα συγνώμη, τι εννοείς να είναι ο λόγος μεγαλύτερος του 1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Litsadi είπε:

Δεν κατάλαβα συγνώμη, τι εννοείς να είναι ο λόγος μεγαλύτερος του 1

Ο λόγος είναι μια ποσότητα που δηλώνει αναλογία. Το ζητούμενο λοιπόν στην αναλογία της FSH/LH είναι 1:1. Αν είναι 2:1 ή και 3:1 μιλάμε για σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Litsadi είπε:

Δεν κατάλαβα συγνώμη, τι εννοείς να είναι ο λόγος μεγαλύτερος του 1

Πόση fsh έχεις ? Διαίρεσε τη με την lh σου. Δηλαδή fsh δια lh για να δεις πόσο βγαίνει... 

Καλημέρα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Μια μικρή παρένθεση. Ο λόγος της FSH με την LH δεν σχετίζεται (βασικά δεν έχει καμία σχέση) με τα αποθέματα των ωαρίων! Αυτό έχει να κάνει με το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών..! Για να πούμε ότι έχει κάποια γυναίκα το σύνδρομο δεν αρκεί να έχει μόνο υπερηχογραφικά πολλά ωοθυλάκια αλλά και ορμονολογικα να είναι ο λόγος της FSH/LH μεγαλύτερη του 1. Αν δεν είναι μεγαλύτερη του 1 τότε απλά δεν υπάρχει σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

@Litsadi
Ναι πραγματι ο λόγος fsh/lh χρησιμοποιείται για τη διάγνωση των πολυκυστικών. Σε πολλά σαητ πάντως αναφέρεται και ως ένδειξη για το απόθεμα όπως για παράδειγμα εδώ 

https://gennima.com/chamili-apokrisi-oothikon/

και εδω

https://www.letsgetchecked.com/articles/follicle-stimulating-hormone-and-your-fertility/

Περιμένουμε να μας πεις τα νέα σου από το γιατρο  

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Έχεις διανύσει και εσυ δρόμο..

Οι ορμονικές σου FSH ,LH, ΑΜΗ κλπ φαντάζομαι είναι ελεγμένες 

Εγω προσωπικά επειδή έχεις ανταπόκριση στα φάρμακα & κατάψυξη & εχεις ελέγξει κ μήτρα σε επόμενη ΕΤ θα ξεπάγωνα 2 κ θα τα άφηνα να δω αν φτάσουν day5 δηλαδή βλαστοκύστη για να μεταφέρω βλαστοκυστες.

Αν όχι θα ξεψάχνιζα το σπερμα με εξετάσεις  σε εξειδικευμένο κέντρο πχ Λυμπεροπουλος με εξέταση DFI κατακερματισμού δηλαδή και καλλιέργεια με τη μέθοδο PCR και αξιολόγηση από εξειδικευμένο ουρολόγο ώστε να το κυκλώσω από παντού.

Ιδεες σου λέω γιατί κ εγώ δεν τα έχω καταφέρει ακόμα..

Σιγογρα θα σου πουν και αλλά κ τα υπόλοιπα κορίτσια 

Καλή επιτυχία ❤️

 

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ και σε σένα εύχομαι, όπως και σε όλα τα κορίτσια, ό,τι καλύτερο και να πραγματοποιηθεί σύντομα το όνειρό μας 💓.

Η ΑΜΗ μου ήταν 24,6 pmol/L στα μέσα του 2020, και 16,1 pmol/L,στα μέσα του 2021.Γιατί έπεσε κατακόρυφα, μέσα σε ένα χρόνο, δεν ξέρω, εκτός αν ήταν λανθασμένη η αρχική μέτρηση, ο γιατρός λέει είναι λογικό λόγω ηλικίας. Η FSH μου, την 2η - 3η μέρα του κύκλου, επειδή την παρακολουθώ σχεδόν κάθε μήνα, ΄΄ενα χρόνο τώρα, κυμαίνεται γύρω στο 7 με 7,5. Κάποιους μήνες ήταν και πάνω από 9, ένα μήνα ήταν 13 και το μήνα που ξεκίνησα διέγερση ήταν 5,9. Περίεργες μου φαίνονται οι διακυμάνσεις, ο γιατρός δεν μου έχει σχολιάσει κάτι. Η οιστραδιόλη κυμαίνεται από 35 έως 70, 2η - 3η μέρα του κύκλου.

Μια ερώτηση ακόμα θα ήθελα να κάνω, διαβάζω ότι πολλά κορίτσια επισκέπτονται το τμήμα του Έλενα για ανοσολογικό/αιματολογικό έλεγχο. Μπαίνω στο 1535.gr και δεν βρίσκω διαθέσιμο ραντεβού, έχω καταλάβει πως είναι δυσεύρετα. Στην επιλογή κλινική/ιατρείο πρέπει να επιλέξω το τμήμα ανοσολογίας-ιστοσυμβατότητας ? Σωστά? Ή κάποιο άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια💓!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Lucia79 είπε:

@Litsadi
Ναι πραγματι ο λόγος fsh/lh χρησιμοποιείται για τη διάγνωση των πολυκυστικών. Σε πολλά σαητ πάντως αναφέρεται και ως ένδειξη για το απόθεμα όπως για παράδειγμα εδώ 

https://gennima.com/chamili-apokrisi-oothikon/

και εδω

https://www.letsgetchecked.com/articles/follicle-stimulating-hormone-and-your-fertility/

Περιμένουμε να μας πεις τα νέα σου από το γιατρο  

 

 

 

 

Καλημέρα!

Μου κάνει τρομερή εντύπωση πως ένας δείκτης που χρησιμοποιείται για τη διάγνωση του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών ταυτόχρονα μπορεί να είναι και ένδειξη χαμηλού αποθέματος..! Δεν είμαι γιατρός βέβαια.. θα σου πω όμως αυτό που μου είπε ο δικός μου γιατρός τουλάχιστον.. "να μην διαβάζω γενικά από το διαδίκτυο και μπερδευομαι αλλά αν επιμένω τόσο πολύ, να ψάχνω μόνο σε επίσημες ιατρικές πύλες όπως είναι το Pubmed & Pubmed Central που είναι αξιόπιστα". 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλημέρα!

Μου κάνει τρομερή εντύπωση πως ένας δείκτης που χρησιμοποιείται για τη διάγνωση του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών ταυτόχρονα μπορεί να είναι και ένδειξη χαμηλού αποθέματος..! Δεν είμαι γιατρός βέβαια.. θα σου πω όμως αυτό που μου είπε ο δικός μου γιατρός τουλάχιστον.. "να μην διαβάζω γενικά από το διαδίκτυο και μπερδευομαι αλλά αν επιμένω τόσο πολύ, να ψάχνω μόνο σε επίσημες ιατρικές πύλες όπως είναι το Pubmed & Pubmed Central που είναι αξιόπιστα". 

Και όμως, ισχύει. Το λόγο αυτό τον θέλουμε γύρω στο 1. Αν είναι μεγαλύτερος, δείχνει ΠΩΑ, αν είναι μικρότερος, υποψία για πολυκυστικές ωοθήκες. Ή το αντίθετο, δε θυμάμαι ακριβώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ilianthi είπε:

Μια ερώτηση ακόμα θα ήθελα να κάνω, διαβάζω ότι πολλά κορίτσια επισκέπτονται το τμήμα του Έλενα για ανοσολογικό/αιματολογικό έλεγχο. Μπαίνω στο 1535.gr και δεν βρίσκω διαθέσιμο ραντεβού, έχω καταλάβει πως είναι δυσεύρετα. Στην επιλογή κλινική/ιατρείο πρέπει να επιλέξω το τμήμα ανοσολογίας-ιστοσυμβατότητας ? Σωστά? Ή κάποιο άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια💓!!!

Το τμ. αποβολών επιλέγεις. Αλλά δεν πρέπει να άνοιξαν τα ραντεβού του Δεκεμβρίου και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα διαθέσιμο.@Kiddoμία φίλη μας από το parents cafe έχει ένα ραντεβού την άλλη εβδομάδα που δε χρειάζεται. Επειδή επικοινωνείς τακτικά μαζί της, μπορείς να τη ρωτήσεις αν δεν το έχει δώσει και να τη φέρουμε σε επαφή με τη φίλη μας από εδώ για να της το μεταφέρει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Ο λόγος είναι μια ποσότητα που δηλώνει αναλογία. Το ζητούμενο λοιπόν στην αναλογία της FSH/LH είναι 1:1. Αν είναι 2:1 ή και 3:1 μιλάμε για σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

Κι αν είναι κάτω του 1 δελιχνει πΩΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Μια μικρή παρένθεση. Ο λόγος της FSH με την LH δεν σχετίζεται (βασικά δεν έχει καμία σχέση) με τα αποθέματα των ωαρίων! Αυτό έχει να κάνει με το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών..! Για να πούμε ότι έχει κάποια γυναίκα το σύνδρομο δεν αρκεί να έχει μόνο υπερηχογραφικά πολλά ωοθυλάκια αλλά και ορμονολογικα να είναι ο λόγος της FSH/LH μεγαλύτερη του 1. Αν δεν είναι μεγαλύτερη του 1 τότε απλά δεν υπάρχει σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών.

Έχει, έχει. και πάλι ο λόγος fsh/lh και για την πολυκυστικότητα δείχνει μία υποψία μόνο. Για το σπω γίνεται διάγνωση με βάση κάποια κριτήρια/συμπτώματα αν τα έχεις και η εικόνα πολυκυστικών φαίνεται υπερηχογραφικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η troia είπε:

Και όμως, ισχύει. Το λόγο αυτό τον θέλουμε γύρω στο 1. Αν είναι μεγαλύτερος, δείχνει ΠΩΑ, αν είναι μικρότερος, υποψία για πολυκυστικές ωοθήκες. Ή το αντίθετο, δε θυμάμαι ακριβώς...

 

στις πριν 11 λεπτά, ο/η troia είπε:

Κι αν είναι κάτω του 1 δελιχνει πΩΑ

Ναι κατάλαβα τι εννοείς.. έτσι έχει μια λογική! Το καταλαβαίνω..! Ότι έχω διαβάσει αφορά το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών όχι για πρόωρη ωοθηκικη ανεπάρκεια. Για αυτό και θα μου ξέφυγε αυτό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η troia είπε:

Το τμ. αποβολών επιλέγεις. Αλλά δεν πρέπει να άνοιξαν τα ραντεβού του Δεκεμβρίου και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα διαθέσιμο.@Kiddoμία φίλη μας από το parents cafe έχει ένα ραντεβού την άλλη εβδομάδα που δε χρειάζεται. Επειδή επικοινωνείς τακτικά μαζί της, μπορείς να τη ρωτήσεις αν δεν το έχει δώσει και να τη φέρουμε σε επαφή με τη φίλη μας από εδώ για να της το μεταφέρει; 

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, επειδή είμαι ακόμα σε φάση αναμονής για το αποτέλεσμα της εμβρυομεταφοράς, και ρωτάω γιατί θέλω να έχω μπροστά μου εναλλακτικές για να ψάξω περισσότερο, τα αίτια της ενδεχόμενης αποτυχίας, δεν θέλω να πάρω τη θέση κάποιας κοπέλας που αυτή τη στιγμή έχει περισσότερη ανάγκη- άμεσα το ραντεβού, και επίσης επειδή είναι πρωινά τα ραντεβού θα  με βόλευε περισσότερο να το κλείσω Δεκέμβρη, γιατί είναι δύσκολο να πάρω πάλι άδεια από τη δουλειά! Ηδη έχω πάρει 14 μέρες αναρρωτική για την εμβρυομεταφορά, τους ήρθε λίγο απότομα, δεν τους είχα ενημερώσει εκ των προτέρων, και όταν γυρίσω δεν ξέρω ποια θα είναι η αντίδρασή τους απέναντί μου. Αν είναι θετικό το αποτέλεσμα δεν με νοιάζει αλλά αν είναι αρνητικό, δεν θα μπορέσω άμεσα να ξαναπάρω άδεια, σίγουρα μέσα στο μήνα, ίσως και το Νοέμβριο. 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως για την άμεση απάντηση και τη πρόθεσή σας να βοηθήσετε! 

Χίλια ευχαριστώ και πάλι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η troia είπε:

Το τμ. αποβολών επιλέγεις. Αλλά δεν πρέπει να άνοιξαν τα ραντεβού του Δεκεμβρίου και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα διαθέσιμο.@Kiddoμία φίλη μας από το parents cafe έχει ένα ραντεβού την άλλη εβδομάδα που δε χρειάζεται. Επειδή επικοινωνείς τακτικά μαζί της, μπορείς να τη ρωτήσεις αν δεν το έχει δώσει και να τη φέρουμε σε επαφή με τη φίλη μας από εδώ για να της το μεταφέρει; 

Ναι εννοείται!! 

στις πριν 13 λεπτά, ο/η troia είπε:

Έχει, έχει. και πάλι ο λόγος fsh/lh και για την πολυκυστικότητα δείχνει μία υποψία μόνο. Για το σπω γίνεται διάγνωση με βάση κάποια κριτήρια/συμπτώματα αν τα έχεις και η εικόνα πολυκυστικών φαίνεται υπερηχογραφικά. 

Δεν αρκεί όμως η υπερηχογραφικη εικόνα! Αυτό μου το είπε η Σπάθη τότε και μου το επιβεβαίωσε και η Βενακη! Για να γίνει η διάγνωση ΣΠΩ πρέπει να συνυπάρχουν και τα δύο αυτά! Τα υπόλοιπα συμπτώματα τώρα ποικίλουν από γυναίκα σε γυναίκα, όπως τα αυξημένα ανδρογόνα, ο άστατος κύκλος κτλ. Όμως επειδή είναι ορμονολογικο πρόβλημα το ΣΠΩ δεν μπορεί να γίνεται διάγνωση χωρίς να φαίνεται ορμονολογικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η troia είπε:

Και όμως, ισχύει. Το λόγο αυτό τον θέλουμε γύρω στο 1. Αν είναι μεγαλύτερος, δείχνει ΠΩΑ, αν είναι μικρότερος, υποψία για πολυκυστικές ωοθήκες. Ή το αντίθετο, δε θυμάμαι ακριβώς...

Τι πρέπει να είναι 1;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Ναι εννοείται!! 

Δεν αρκεί όμως η υπερηχογραφικη εικόνα! Αυτό μου το είπε η Σπάθη τότε και μου το επιβεβαίωσε και η Βενακη! Για να γίνει η διάγνωση ΣΠΩ πρέπει να συνυπάρχουν και τα δύο αυτά! Τα υπόλοιπα συμπτώματα τώρα ποικίλουν από γυναίκα σε γυναίκα, όπως τα αυξημένα ανδρογόνα, ο άστατος κύκλος κτλ. Όμως επειδή είναι ορμονολογικο πρόβλημα το ΣΠΩ δεν μπορεί να γίνεται διάγνωση χωρίς να φαίνεται ορμονολογικα!

Εσύ είχες κάποιο ορμονολογικο πρόβλημα και από εμπειρία το λες;με την περίοδο πως ήσουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Εσύ είχες κάποιο ορμονολογικο πρόβλημα και από εμπειρία το λες;με την περίοδο πως ήσουν 

Ναι ακριβώς! Έχω το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών. Για αυτό και το έψαξα τόσο με γιατρούς κτλ. Με τη περίοδο πάλι ήμουν στο άλλο άκρο. Είχα πολυεμμηνόρροια, δηλαδή μικρούς άστατους κύκλους 13-17 ημερών με μεγάλη διάρκεια εμμηνου ρυσεως 10+ minimum μέρες τη φορά. Χάνοντας βάρος όμως (ένα ακόμα πρόβλημα των πολυκυστικών, η αύξηση βάρους και η αντίσταση στην ινσουλίνη) αυτό βελτιώθηκε πάρα πολύ και μαζί με glucophage που μου έδωσε ενδοκρινολόγος ο κύκλος μου έγινε ρολόι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ilianthi είπε:

Καλημέρα, σε ευχαριστώ πάρα πολύ και σε σένα εύχομαι, όπως και σε όλα τα κορίτσια, ό,τι καλύτερο και να πραγματοποιηθεί σύντομα το όνειρό μας 💓.

Η ΑΜΗ μου ήταν 24,6 pmol/L στα μέσα του 2020, και 16,1 pmol/L,στα μέσα του 2021.Γιατί έπεσε κατακόρυφα, μέσα σε ένα χρόνο, δεν ξέρω, εκτός αν ήταν λανθασμένη η αρχική μέτρηση, ο γιατρός λέει είναι λογικό λόγω ηλικίας. Η FSH μου, την 2η - 3η μέρα του κύκλου, επειδή την παρακολουθώ σχεδόν κάθε μήνα, ΄΄ενα χρόνο τώρα, κυμαίνεται γύρω στο 7 με 7,5. Κάποιους μήνες ήταν και πάνω από 9, ένα μήνα ήταν 13 και το μήνα που ξεκίνησα διέγερση ήταν 5,9. Περίεργες μου φαίνονται οι διακυμάνσεις, ο γιατρός δεν μου έχει σχολιάσει κάτι. Η οιστραδιόλη κυμαίνεται από 35 έως 70, 2η - 3η μέρα του κύκλου.

Μια ερώτηση ακόμα θα ήθελα να κάνω, διαβάζω ότι πολλά κορίτσια επισκέπτονται το τμήμα του Έλενα για ανοσολογικό/αιματολογικό έλεγχο. Μπαίνω στο 1535.gr και δεν βρίσκω διαθέσιμο ραντεβού, έχω καταλάβει πως είναι δυσεύρετα. Στην επιλογή κλινική/ιατρείο πρέπει να επιλέξω το τμήμα ανοσολογίας-ιστοσυμβατότητας ? Σωστά? Ή κάποιο άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια💓!!!

Καλημέρα! 

Μια φίλη από το άλλο φόρουμ έδινε ένα ραντεβού με το συγκεκριμένο τμήμα, αλλά επικοινώνησα μαζί της και το έχει ήδη δώσει σε άλλη κοπέλα.. λυπάμαι.. 

Τα ραντεβού όμως ανοίγουν κάθε 1η του μήνα για τον επόμενο μήνα. Τώρα 1/11 θα ανοίξουν για το Δεκέμβριο τα ραντεβού. Εκείνη τη μέρα το πρωί μπες στο 1535.gr και κάνε συνέχεια ανανέωση της σελίδας ώστε με το που ανοίξουν να προλάβεις να κλείσεις! Δυστυχώς είναι υποστελεχωμένο το τμήμα και τα ραντεβού λόγο κορωνοιού περιορισμένα..

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Το τμ. αποβολών επιλέγεις. Αλλά δεν πρέπει να άνοιξαν τα ραντεβού του Δεκεμβρίου και αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τίποτα διαθέσιμο.@Kiddoμία φίλη μας από το parents cafe έχει ένα ραντεβού την άλλη εβδομάδα που δε χρειάζεται. Επειδή επικοινωνείς τακτικά μαζί της, μπορείς να τη ρωτήσεις αν δεν το έχει δώσει και να τη φέρουμε σε επαφή με τη φίλη μας από εδώ για να της το μεταφέρει; 

Το έχει δώσει @troia μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Ναι ακριβώς! Έχω το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών. Για αυτό και το έψαξα τόσο με γιατρούς κτλ. Με τη περίοδο πάλι ήμουν στο άλλο άκρο. Είχα πολυεμμηνόρροια, δηλαδή μικρούς άστατους κύκλους 13-17 ημερών με μεγάλη διάρκεια εμμηνου ρυσεως 10+ minimum μέρες τη φορά. Χάνοντας βάρος όμως (ένα ακόμα πρόβλημα των πολυκυστικών, η αύξηση βάρους και η αντίσταση στην ινσουλίνη) αυτό βελτιώθηκε πάρα πολύ και μαζί με glucophage που μου έδωσε ενδοκρινολόγος ο κύκλος μου έγινε ρολόι!

Είχες εικόνα πολυκυστικών ή μόνο από εξετάσεις αίματος το βρήκες;σήμερα ρώτησα την γιατρό μου για το θέμα πολυκυστικών και ενδομητρίωσης, μου είπε θα φαινόταν στις εξετάσεις μου και στον υπέρηχο. Εγώ έχω πολύ έντονους πόνους στις 2-3 πρώτες μέρες περιόδου και πολλά πήγματα,είχες κάτι αντίστοιχο; επίσης η περίοδος είναι στις 30 μέρες το πολύ 33

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Είχες εικόνα πολυκυστικών ή μόνο από εξετάσεις αίματος το βρήκες;σήμερα ρώτησα την γιατρό μου για το θέμα πολυκυστικών και ενδομητρίωσης, μου είπε θα φαινόταν στις εξετάσεις μου και στον υπέρηχο. Εγώ έχω πολύ έντονους πόνους στις 2-3 πρώτες μέρες περιόδου και πολλά πήγματα,είχες κάτι αντίστοιχο; επίσης η περίοδος είναι στις 30 μέρες το πολύ 33

Η ενδομητριωση δεν φαίνεται από τον υπέρηχο δυστυχώς.  Και εγώ είχα πολυκυστικες ωοθήκες, τωρα που μεγάλωσα μου λενε ότι έχω υποψία. Τι να πω... έκανα τώρα τη διαίρεση και μου βγήκε γύρω στο 1,6. Ο κύκλος μου είναι άστατος , με μέσο όρο τις 31, 32 ημέρες. Καθ τώρα που έκανα τη θεραπεία για την ενδομητριωση,  ενώ κανονικά θα αδιαθετουσα περίπου στους 3,5 μήνες, έκανα γύρω στους 5,5 μήνες να αδιαθετησω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Δεν αρκεί όμως η υπερηχογραφικη εικόνα! Αυτό μου το είπε η Σπάθη τότε και μου το επιβεβαίωσε και η Βενακη! Για να γίνει η διάγνωση ΣΠΩ πρέπει να συνυπάρχουν και τα δύο αυτά! Τα υπόλοιπα συμπτώματα τώρα ποικίλουν από γυναίκα σε γυναίκα, όπως τα αυξημένα ανδρογόνα, ο άστατος κύκλος κτλ. Όμως επειδή είναι ορμονολογικο πρόβλημα το ΣΠΩ δεν μπορεί να γίνεται διάγνωση χωρίς να φαίνεται ορμονολογικα!

Όχι βρε, άλλο η εικόνα πολυκυστικών, άλλο το ΣΠΩ, δηλαδή το σύνδρομο. Δεν τα ξέρω κι εγώ καλά, γιατί δεν είναι κάτι που μου έχει τύχει προσωπικά, αλλά ξέρω ότι είναι διαφορετικά πράγματα. Νομίζω το σύνδρομο μπορεί να υπάρχει χωρίς να έχει εκδηλωθεί πολυκυστικότητα που φαίνεται υπερηχογραφικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...