Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Θα σου στείλω αν δεν προλάβω σήμερα αύριο ❤️
Για να βρω κ τα στοιχεία του

Ναι εννοείται! Όποτε μπορέσεις! 

Δεν έχω και reactions.. Σε ευχαριστώ πολύ!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η BlackCat είπε:

Εγώ έκανα scratching έναν κύκλο πριν την ΕΤ.

Ειχα κάνει τροποποιημένο φυσικό Ιουλιο

Σεπτέμβριο έκανα υστεροσκοπηση και scrathing 

Οκτώβριο ΕΤ

Ειχα εμφύτευση αλλά παλινδρόμησε την 10η Εμ βδομάδα.

Μετα από έναν χρόνο σχεδόν ξανά εκανα εμβρυομεταφορα χωρίς scrathing πάλι είχα εμφύτευση αλλά πάλι παλινδρόμησε όποτε δεν ξέρω αν τελικά βοηθησε

Πολλες κοπέλες λένε ότι της βοήθησε το scratching.

Οι παλινδρομες ήταν άσχετες με αυτό 

Καλη επιτυχία

O γιατρός με την πληθωρική εμφάνιση σου έκανε scratching? Από μαρτυρίες άλλων γυναικών το θεωρεί κάτι σαν προϋπόθεση για να πετύχεις, εγώ βέβαια διατηρώ τις αμφιβολίες μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Μη το σκέφτεσαι! Ότι έγινε έγινε και το παρελθόν δεν αλλάζει! Κοιτάμε μπροστά και ελπίζουμε για το μέλλον! Άλλωστε όλες μας την έχουμε πατήσει  λίγο πολύ και χάσαμε πολύτιμο χρόνο από τέτοιους γιατρούς..

Σε ρωτάω γιατί ψάχνω πολλούς μήνες να βρώ δημόσιο να κάνουμε τη κιρσοκήλη και δεν βγάζω άκρη! Ιδιωτικά δεν έχουμε τα λεφτά αυτά.. κατάλαβες! Σου είναι εύκολο να μου στείλεις π.μ με λεπτομέρειες σχετικά;

Σας είπανε ότι πρέπει οπωσδήποτε να γίνει επέμβαση ; γιατί εμείς πήγαμε σε έναν μας είπε ότι δεν είναι επείγον αλλά καλό θα ήταν να γίνει κ φυσικά θα μας χειρουργησει αυτός (χιλιαρικακι), όταν τον Ρώτησα αν μας εγγυάται ότι θα πετύχει μου είπε όχι φυσικά κατά πάσα πιθανότητα θα πετύχει, δηλ αυτό θα το μαθαίναμε σε δύο χρόνια, του ζήτησα να μας δώσει τη βεβαίωση για την επιτροπη κ δεν μου την έδωσε το καταλαβαίνετε;; επέμενε να πάρουμε βιταμίνες κ θα εμένα έγκυος σίγουρα, οπότε δεν κατάλαβα πότε γιατί να έκανε την επέμβαση αφού θα έφτιαχνε το σπερμα με τις βιταμίνες σωστά;.. Τις πήραμε τις βιταμίνες δεν ξέρω εν τέλει αν καλυτερεψε το σπερμα, γιατί λόγω δουλειάς (σεζόν) να ήρθαμε σε επαφή ελάχιστες φορές μέσα στο καλοκαίρι.. Εν κατακλείδι πήγαμε κ σε δεύτερο ουρολόγο αμέσως μετά ο οποίος όντως στο τριπλεξ είδε ότι υπάρχει κιρσοκήλη ας πούμε δευτέρου βαθμού και ότι δεν υπάρχει λόγος από τη στιγμή που δεν πονάει και δεν τον ενοχλεί α γίνει επέμβαση γιατί πιθανόν να μην γίνει και Τίποτα και επίσης η κιρσοκήλη μπορεί να εμφανιστεί ξανά.. μας έδωσε φυσικά βεβαίωση έβρισε τον προηγούμενο 😂😂 και βάλαμε τα χαρτιά της επιτροπης! Τσάμπα τα 50αρικα..ας γίνει το θαύμα κ χαλάλι όλα τα λεφτά του κόσμου!!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η troia είπε:

O γιατρός με την πληθωρική εμφάνιση σου έκανε scratching? Από μαρτυρίες άλλων γυναικών το θεωρεί κάτι σαν προϋπόθεση για να πετύχεις, εγώ βέβαια διατηρώ τις αμφιβολίες μου...

Ναι ο πληθωρικός 😂😂😂

Οντως δεν μου άφησε κ επιλογή να πω την αλήθεια μου ήταν κάτι σαν προαπαιτούμενο.

Όντως είχα εμφύτευση αλλά ήταν κ η πρώτη φορα με βλαστοκύστη. Ενώ οι κουλούρες ήταν με φρέσκα 3 ημερών κ με μοριδια.

Μετα από ένα χρόνο (που δεν διαρκεί τόσο το scrathing) πάλι είχα εμφύτευση πάλι με βλαστοκύστη όποτε θεωρώ ότι ήταν θέμα εμβρύων.

Μετα έλεγξα μήτρα στο Έλενα ήταν όλα κομπλέ. Και ξανά έλεγξα μήτρα με υστεροσκοπηση (χωρις scrathing ,χωρις αμοιβή για να πω ότι ήταν για τα λεφτά) στον τωρινό γιατρό πάλι όλα καλά.
Αρα πάλι καταλήγω ότι εμφυτευω βλαστοκυστες. Απλά στην ποιότητα δεν τα πάω καλά. Αυτή ψάχνω με το δίκανο 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η FAITH_ είπε:

Γειά σας κορίτσια! Εγώ είμαι στην 11η μέρα του κύκλου και ετοιμάζομαι για μεταφορά την άλλη εβδομάδα.. Όσο ανυπομονη ήμουν τις προηγούμενες μέρες τόσο αρχίζω να φοβάμαι τώρα που πλησιάζουν οι μέρες.. Εύχομαι αυτή τη φορά να φτάσουμε στη πηγή.. Είναι άλλη κοπέλα σε αναμονή εμβρυομεταφορας? Τι αγωγή ακολουθεί? 

Καλησπέρα! Εγώ έχω ετ κατεψυγμενων την Πέμπτη. Ξεκίνησα 1η μέρα του κυκλου. Παίρνω από σικλακουρ 1 πρωι -2 βραδυ, 1 folidex, και από το Σάββατο ξεκίνησα 1 Σαλοσπίρ των 80 και μια prolutex. Το βραδυ πριν την ετ θα ξεκινησω κ αντιβίωση. 3 χαπακια σύνολο. Παίρνω από μόνη μου βιταμίνη d και cranberries 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Ναι θα ρωτήσω και θα σου πω!

Θα σου στείλω σε π.μ ότι έχω περί διατροφής γιατί είναι και αρκετά..

Ψυχραιμία..! Βαθιές ανάσες και όλα καλά θα πάνε!😘

Σε ευχαριστώ πολύ για όλα! Είσαι τέλεια!❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Θα επισκεφτώ τον σοφικιτη που βολεύει, αυτός έιναι σε νοσοκομείο του δημόσιου? Έχει και εξωτερικό ιατρείο? Βρήκα ένα τηλ θα πάρω σε λίγο, από ότι κατάλαβα ραντεβού κάνει στο ιατρείο του,  σωστά? 

Επίσης το σπέρμοδιαγραμμα και η καλλιέργεια  είναι πολύ καλές, δεν ανησυχώ για το σπέρμα, αλλά για να ησυχάσω θα κλείσω ραντεβού, να μην πω αργότερα τι βλακεία έκανα.. είναι δυνατόν το μηχάνημα να έχει  τραγική απόκλιση με τον έλεγχο του ματιού? Δλδ ένα πολύ καλό σπέρμα να το βγάλει χάλια? 

Ναι, είναι. Και σε κινητικότητα και σε μορφολογία. Σπερμοδιάγραμμα απαραίτητα από βιολόγο για έγκυρο αποτέλεσμα συν προσδιορισμό του κατακερματισμού. Ομιλώ ως παθούσα και μαθούσα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η FAITH_ είπε:

Γειά σας κορίτσια! Εγώ είμαι στην 11η μέρα του κύκλου και ετοιμάζομαι για μεταφορά την άλλη εβδομάδα.. Όσο ανυπομονη ήμουν τις προηγούμενες μέρες τόσο αρχίζω να φοβάμαι τώρα που πλησιάζουν οι μέρες.. Εύχομαι αυτή τη φορά να φτάσουμε στη πηγή.. Είναι άλλη κοπέλα σε αναμονή εμβρυομεταφορας? Τι αγωγή ακολουθεί? 

Εγώ περιμένω…. Λογικά την άλλη εβδομάδα. Τώρα παίρνω cycla και dermestril. Εσυ; Πάντως και εγώ όσο πλησιάζουν οι μέρες το σκέφτομαι πιο πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η FAITH_ είπε:

Καλη μας επιτυχία βρε κορίτσακι! Ότι φοβάμαι λιγουλάκι δε το κρύβω.. Μακάρι να φουσκωσει επιτέλους αυτή η κοιλιά!! Μόνο σουβλάκια και πίτσες εγκυμονω!!! Χαχαχαχα 

Χαχχαχα και εγώ μια από τα ίδια.....θυμησε μου η πρώτη σου φορά είναι????καλή μας επιτυχία κορίτσι μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η elena0212 είπε:

Καλησπέρα! Εγώ έχω ετ κατεψυγμενων την Πέμπτη. Ξεκίνησα 1η μέρα του κυκλου. Παίρνω από σικλακουρ 1 πρωι -2 βραδυ, 1 folidex, και από το Σάββατο ξεκίνησα 1 Σαλοσπίρ των 80 και μια prolutex. Το βραδυ πριν την ετ θα ξεκινησω κ αντιβίωση. 3 χαπακια σύνολο. Παίρνω από μόνη μου βιταμίνη d και cranberries 

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!!!!! Πίσω σου ερχόμαστε!!!!!!!! Όλα να πάνε κατά ευχήν!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η kk88 είπε:

@Eva29 αναμένουμε να μας πεις τα ευχάριστα νέα σου.....και να ακούσεις τον πιο ομορφο ήχο της ζωής σου....

@FAITH_ εγώ θα κάνω μεταφορά την ερχόμενη βδομάδα λογικά αν όλα πάνε καλά....είμαι στην 5η μέρα με σικλακουρ....υπέρηχο έχω στις 18 του μήνα, την ερχόμενη Δευτέρα δηλαδή...τα ιδια συναισθήματα να ξέρεις είχα και εγώ με κυρίευσε λίγο ο φοβος να το πω.....

@angel35 που εισαι εσύ θα μας προλάβεις λες???

Σε καρδουλωνω εδώ δεν έχω άλλες καρδούλες ♥️♥️♥️  πλησιάζουν οι μέρες τέλεια !! Πάμε γερά !! 🤞🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!!!!! Πίσω σου ερχόμαστε!!!!!!!! Όλα να πάνε κατά ευχήν!!!!!

Με αφήνεις πίσω φίλη αλλά χαλάλι σου!!!

Αντε να μας λες για τα πονάκια ,τις ναυτίες σου, τα νεύρα σου , τις καούρες σου κ όλα αυτά τα ωραία!!

Φυσικα κ το σκατο πάει στην καλτσα (συγνώμη για την γλαφυρότητα 😂) αλλά θα το παλέψουμε. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή!!

Με το καλό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η kk88 είπε:

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!!!!! Πίσω σου ερχόμαστε!!!!!!!! Όλα να πάνε κατά ευχήν!!!!!

Μακάρι κορίτσι μου. Ολα να πάνε καλά σε όλες μας. Κ σύντομα να λεμε Για τα νέα μας «προβλήματα»

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κλαίω με αναφιλητα... Έχω κατακόκκινο αίμα που έχει γεμίσει το εσώρουχο.... Σκουπίζομαι και είναι κατακόκκινο το αίμα.δεν πονάω καθόλου... Από τη μια στιγμή στην άλλη 

Μίλησα με το γιατρό θα πάω αύριο το πρωί στο μητέρα να με δει... Τι πιστεύετε??? Τα χάνω ??? 😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια κλαίω με αναφιλητα... Έχω κατακόκκινο αίμα που έχει γεμίσει το εσώρουχο.... Σκουπίζομαι και είναι κατακόκκινο το αίμα.δεν πονάω καθόλου... Από τη μια στιγμή στην άλλη 

Μίλησα με το γιατρό θα πάω αύριο το πρωί στο μητέρα να με δει... Τι πιστεύετε??? Τα χάνω ??? 😭

Κορίτσι μου μην τρομάζεις. Παίρνεις προγεστερονη; Δε σου πε να κανεις μια lentogest;Σου στελνω όλη τη θετική μου ενέργεια . Προσπάθησε να παραμείνεις ψύχραιμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια κλαίω με αναφιλητα... Έχω κατακόκκινο αίμα που έχει γεμίσει το εσώρουχο.... Σκουπίζομαι και είναι κατακόκκινο το αίμα.δεν πονάω καθόλου... Από τη μια στιγμή στην άλλη 

Μίλησα με το γιατρό θα πάω αύριο το πρωί στο μητέρα να με δει... Τι πιστεύετε??? Τα χάνω ??? 😭

Πάνε σήμερα σε ένα νοσοκομείο μην περιμένεις μέχρι αύριο να σε δει γιατρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Με αφήνεις πίσω φίλη αλλά χαλάλι σου!!!

Αντε να μας λες για τα πονάκια ,τις ναυτίες σου, τα νεύρα σου , τις καούρες σου κ όλα αυτά τα ωραία!!

Φυσικα κ το σκατο πάει στην καλτσα (συγνώμη για την γλαφυρότητα 😂) αλλά θα το παλέψουμε. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή!!

Με το καλό!!

Φιλενάδα μου καλή εσένα σκεφτόμουν αλήθεια......θες να έρθω να σου κάνω εγώ την μεταφορά🤣🤣🤣 έλα και άμα είμαι έγκυος θα έρθω για παρέα στο υπόσχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια κλαίω με αναφιλητα... Έχω κατακόκκινο αίμα που έχει γεμίσει το εσώρουχο.... Σκουπίζομαι και είναι κατακόκκινο το αίμα.δεν πονάω καθόλου... Από τη μια στιγμή στην άλλη 

Μίλησα με το γιατρό θα πάω αύριο το πρωί στο μητέρα να με δει... Τι πιστεύετε??? Τα χάνω ??? 😭

Αγάπη μην κλαίς μην ταραζεσαι.... είναι πολύ το αίμα??????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια κλαίω με αναφιλητα... Έχω κατακόκκινο αίμα που έχει γεμίσει το εσώρουχο.... Σκουπίζομαι και είναι κατακόκκινο το αίμα.δεν πονάω καθόλου... Από τη μια στιγμή στην άλλη 

Μίλησα με το γιατρό θα πάω αύριο το πρωί στο μητέρα να με δει... Τι πιστεύετε??? Τα χάνω ??? 😭

Όχι μην ανησυχείς κάτσε στο κρεβάτι.Αγγείο θα έσπασε που να χωρέσουν πιέζουν τα κακομοιρα.Δεν σου είπε να πας να πάρεις καμία ένεση ;είναι μόνο αίμα καθαρό ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Σας είπανε ότι πρέπει οπωσδήποτε να γίνει επέμβαση ; γιατί εμείς πήγαμε σε έναν μας είπε ότι δεν είναι επείγον αλλά καλό θα ήταν να γίνει κ φυσικά θα μας χειρουργησει αυτός (χιλιαρικακι), όταν τον Ρώτησα αν μας εγγυάται ότι θα πετύχει μου είπε όχι φυσικά κατά πάσα πιθανότητα θα πετύχει, δηλ αυτό θα το μαθαίναμε σε δύο χρόνια, του ζήτησα να μας δώσει τη βεβαίωση για την επιτροπη κ δεν μου την έδωσε το καταλαβαίνετε;; επέμενε να πάρουμε βιταμίνες κ θα εμένα έγκυος σίγουρα, οπότε δεν κατάλαβα πότε γιατί να έκανε την επέμβαση αφού θα έφτιαχνε το σπερμα με τις βιταμίνες σωστά;.. Τις πήραμε τις βιταμίνες δεν ξέρω εν τέλει αν καλυτερεψε το σπερμα, γιατί λόγω δουλειάς (σεζόν) να ήρθαμε σε επαφή ελάχιστες φορές μέσα στο καλοκαίρι.. Εν κατακλείδι πήγαμε κ σε δεύτερο ουρολόγο αμέσως μετά ο οποίος όντως στο τριπλεξ είδε ότι υπάρχει κιρσοκήλη ας πούμε δευτέρου βαθμού και ότι δεν υπάρχει λόγος από τη στιγμή που δεν πονάει και δεν τον ενοχλεί α γίνει επέμβαση γιατί πιθανόν να μην γίνει και Τίποτα και επίσης η κιρσοκήλη μπορεί να εμφανιστεί ξανά.. μας έδωσε φυσικά βεβαίωση έβρισε τον προηγούμενο 😂😂 και βάλαμε τα χαρτιά της επιτροπης! Τσάμπα τα 50αρικα..ας γίνει το θαύμα κ χαλάλι όλα τα λεφτά του κόσμου!!! ❤️ 

Καλά εσείς πέσατε και σε περιπτωσαρα.. μια από τις πολλές δηλαδή εκεί έξω..! 

Θα σου πω τι μας είπαν εμάς και ποια είναι η δική μου θέση.. 

Καταρχήν εμείς έχουμε αζωοσπερμία να θυμίσω.. όλοι οι γιατροί που είδαμε (ακόμα και αυτός που έχουμε κρατήσει) μας είπαν ότι δεν έχει κανένα νόημα να την αφαιρέσουμε. Και λόγο ηλικίας αλλά κυρίως λόγο αζωοσπερμίας δεν πρόκειται να βελτιωθεί κάτι δηλαδή.. και εν μέρει συμφωνώ και το καταλαβαίνω πως το λένε παρόλο που υπάρχουν μέσα στις έρευνες και ελάχιστοι άντρες με μη αποφρακτική αζωοσπερμία που μετά το χειρουργείο είχαν μέχρι και φυσιολογική σύλληψη. Τα ποσοστά είναι πολύ μικρά βέβαια..! ΑΛΛΑ... πολύ μεγάλο ΑΛΛΑ, για τη περίπτωση μας πάντα, οι πιθανότητες να βρεθούν σπερματοζωάρια με βιοψία σε άντρες με μη αποφρακτική αζωοσπερμία οι οποίοι αφαίρεσαν τη κιρσοκήλη σε σχέση με την ομάδα ελέγχου αυξάνεται κατά 50% ενώ υπάρχει ανάλογη βελτίωση στο ποσοστό κατακερματισμού στους άντρες αυτούς σε σχέση με αυτούς που δεν την αφαίρεσαν αλλά βρήκαν σπερματοζωάρια, καθώς και το ποσοστό των αυξήσεων στις γεννήσεις είναι θεαματική σε αυτούς που την αφαίρεσαν. Αν και δεν θυμάμαι την έρευνα από έξω, μπορώ να ανατρέξω να αναφέρω και τα ακριβή ποσοστά.. 

Και επειδή στη δική μας περίπτωση, "ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται", θέλω να την αφαιρέσουμε...! Να ξέρω ακόμα και αν δεν τα καταφέρουμε ότι κάναμε πραγματικά τα πάντα..

Όσον αφορά γενικότερα την αφαίρεση της κιρσοκήλης τώρα σε άντρες που δεν έχουν τόσο προβληματικό σπερμοδιάγραμμα με το δικό μας... Με βάση τις έρευνες λοιπόν ούτε η αλλαγή της διατροφής ούτε η λήψη βιταμινών και μετάλλων είχε το ίδιο ποσοστό βελτίωσης σε παραμέτρους του σπέρματος και του κατακερματισμού όσο η η αφαίρεση της κιρσοκήλης. Εννοείτε αν θέλεις πες μου να σου στείλω την έρευνα. 

Τώρα το τι θα κάνει η κάθε μία μας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως ο βαθμός του προβλήματος και κυρίως το οικονομικό καθότι πολύ ακριβό χειρουργείο.. Όμως θέλω να αναφέρω το εξής που μου έκανε τρομερή εντύπωση. Ουρολόγος σε δημόσιο νοσοκομείο που πήγαμε με την ελπίδα να μας την αφαιρέσει μας είπε χαρακτηριστικά "εγώ για 40% πιθανότητες βελτίωσης δεν σας χειρουργώ και επειδή εγώ είμαι ο γιατρός αυτό θα γίνει" δεν πήγαμε λέγοντας του ότι έχουμε αζωοσπερμία βέβαια.. μόνο για το παράγοντα ηλικία ήταν το σχόλιο του. Γιατί μου έκανε εντύπωση..; Γιατί τα ποσοστά επιτυχίας στην εξωσωματική αυτή καθαυτή με ιδανικές παραμέτρους είναι στο 30% ανά προσπάθεια.. δεν βλέπω όμως κανένας να αρνείται να σου κάνει εξωσωματική γιατί είναι μικρά τα ποσοστά..! Πάνω σε αυτό τώρα ένα σχόλιο και για εσένα @Apolμου.. πουθενά δεν υπάρχουν εγγυήσεις.. και όποιος σου δώσει θα είναι ψεύτης! Όλοι μας με τις πιθανότητες "παίζουμε".. και εκεί πάνω ελπίζουμε..! Γενικότερα παρατηρώ πάντως από τους γιατρούς μια υπονόμευση της συνολικής αξίας και συνεισφοράς του σπέρματος σε αυτή τη διαδικασία της εξωσωματικής και στις πιθανότητες επιτυχίας της ακόμα και όταν υπάρχουν εφαρμοσμένες τεχνικές ευρέως για την βελτίωση του με πολύ περισσότερα ποσοστά επιτυχίας σε σχέση με άλλες τεχνικές που αφορούν τη γυναίκα συχνά με αμφιλεγόμενα οφέλη οι οποίες παρόλα αυτά προτείνονται συνέχεια...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Κορίτσια κλαίω με αναφιλητα... Έχω κατακόκκινο αίμα που έχει γεμίσει το εσώρουχο.... Σκουπίζομαι και είναι κατακόκκινο το αίμα.δεν πονάω καθόλου... Από τη μια στιγμή στην άλλη 

Μίλησα με το γιατρό θα πάω αύριο το πρωί στο μητέρα να με δει... Τι πιστεύετε??? Τα χάνω ??? 😭

Κοριτσι μου πήγαινε απόψε σε παρακαλώ σε ένα νοσοκομείο.  Δεν θα μπορείς να ηρεμήσεις μέχρι αύριο. Στο μητέρα δεν εφημέρευε κάποιος γυναικολόγος να σε δει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Καλά εσείς πέσατε και σε περιπτωσαρα.. μια από τις πολλές δηλαδή εκεί έξω..! 

Θα σου πω τι μας είπαν εμάς και ποια είναι η δική μου θέση.. 

Καταρχήν εμείς έχουμε αζωοσπερμία να θυμίσω.. όλοι οι γιατροί που είδαμε (ακόμα και αυτός που έχουμε κρατήσει) μας είπαν ότι δεν έχει κανένα νόημα να την αφαιρέσουμε. Και λόγο ηλικίας αλλά κυρίως λόγο αζωοσπερμίας δεν πρόκειται να βελτιωθεί κάτι δηλαδή.. και εν μέρει συμφωνώ και το καταλαβαίνω πως το λένε παρόλο που υπάρχουν μέσα στις έρευνες και ελάχιστοι άντρες με μη αποφρακτική αζωοσπερμία που μετά το χειρουργείο είχαν μέχρι και φυσιολογική σύλληψη. Τα ποσοστά είναι πολύ μικρά βέβαια..! ΑΛΛΑ... πολύ μεγάλο ΑΛΛΑ, για τη περίπτωση μας πάντα, οι πιθανότητες να βρεθούν σπερματοζωάρια με βιοψία σε άντρες με μη αποφρακτική αζωοσπερμία οι οποίοι αφαίρεσαν τη κιρσοκήλη σε σχέση με την ομάδα ελέγχου αυξάνεται κατά 50% ενώ υπάρχει ανάλογη βελτίωση στο ποσοστό κατακερματισμού στους άντρες αυτούς σε σχέση με αυτούς που δεν την αφαίρεσαν αλλά βρήκαν σπερματοζωάρια, καθώς και το ποσοστό των αυξήσεων στις γεννήσεις είναι θεαματική σε αυτούς που την αφαίρεσαν. Αν και δεν θυμάμαι την έρευνα από έξω, μπορώ να ανατρέξω να αναφέρω και τα ακριβή ποσοστά.. 

Και επειδή στη δική μας περίπτωση, "ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται", θέλω να την αφαιρέσουμε...! Να ξέρω ακόμα και αν δεν τα καταφέρουμε ότι κάναμε πραγματικά τα πάντα..

Όσον αφορά γενικότερα την αφαίρεση της κιρσοκήλης τώρα σε άντρες που δεν έχουν τόσο προβληματικό σπερμοδιάγραμμα με το δικό μας... Με βάση τις έρευνες λοιπόν ούτε η αλλαγή της διατροφής ούτε η λήψη βιταμινών και μετάλλων είχε το ίδιο ποσοστό βελτίωσης σε παραμέτρους του σπέρματος και του κατακερματισμού όσο η η αφαίρεση της κιρσοκήλης. Εννοείτε αν θέλεις πες μου να σου στείλω την έρευνα. 

Τώρα το τι θα κάνει η κάθε μία μας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως ο βαθμός του προβλήματος και κυρίως το οικονομικό καθότι πολύ ακριβό χειρουργείο.. Όμως θέλω να αναφέρω το εξής που μου έκανε τρομερή εντύπωση. Ουρολόγος σε δημόσιο νοσοκομείο που πήγαμε με την ελπίδα να μας την αφαιρέσει μας είπε χαρακτηριστικά "εγώ για 40% πιθανότητες βελτίωσης δεν σας χειρουργώ και επειδή εγώ είμαι ο γιατρός αυτό θα γίνει" δεν πήγαμε λέγοντας του ότι έχουμε αζωοσπερμία βέβαια.. μόνο για το παράγοντα ηλικία ήταν το σχόλιο του. Γιατί μου έκανε εντύπωση..; Γιατί τα ποσοστά επιτυχίας στην εξωσωματική αυτή καθαυτή με ιδανικές παραμέτρους είναι στο 30% ανά προσπάθεια.. δεν βλέπω όμως κανένας να αρνείται να σου κάνει εξωσωματική γιατί είναι μικρά τα ποσοστά..! Πάνω σε αυτό τώρα ένα σχόλιο και για εσένα @Apolμου.. πουθενά δεν υπάρχουν εγγυήσεις.. και όποιος σου δώσει θα είναι ψεύτης! Όλοι μας με τις πιθανότητες "παίζουμε".. και εκεί πάνω ελπίζουμε..! Γενικότερα παρατηρώ πάντως από τους γιατρούς μια υπονόμευση της συνολικής αξίας και συνεισφοράς του σπέρματος σε αυτή τη διαδικασία της εξωσωματικής και στις πιθανότητες επιτυχίας της ακόμα και όταν υπάρχουν εφαρμοσμένες τεχνικές ευρέως για την βελτίωση του με πολύ περισσότερα ποσοστά επιτυχίας σε σχέση με άλλες τεχνικές που αφορούν τη γυναίκα συχνά με αμφιλεγόμενα οφέλη οι οποίες παρόλα αυτά προτείνονται συνέχεια...!

Συμφωνώ απόλυτα με το ότι πουθενά δεν υπάρχουν εγγυήσεις.. Απλά ο συγκεκριμένος ουρολόγος ήταν κάθετος στο να μου δώσει τη βεβαίωση αλλά μας παρότρυνε να κάνουμε την επέμβαση,εγώ τονίζω κυρίως την συμπεριφορά ενός γιατρού απέναντί μας, πως να εμπιστευτώ εγώ έναν γιατρό σε τόσο σημαντικό θέμα και να μου λέει δε πρόκειται να σου δώσω βεβαίωση και αν γουστάρεις πήγαινε σε άλλον να δούμε αν θα σου δώσει. Βιταμίνες μας έδωσε 150€ αυτές που πήρε αυτός που δεν μπορούσε να κάνει παιδί κ στους δύο μήνες έμεινε έγκυος η γυναίκα του με αυτές τις βιταμίνες έτσι μας είχε πει.. Γι αυτο πήγαμε και σε δεύτερο να δούμε τι θα μας πει.. Τώρα εσύ με το πρόβλημα σας, ξέρεις καλύτερα από τον καθένα τι θέλεις να κάνετε.. Το θέμα είναι να είχαμε όλες εδώ φυσιολογικη σύλληψη,εφόσον είναι δύσκολο, εύχομαι να μην ταλαιπωρηθουμε πολύ και να τα καταφέρουμε σύντομα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κοριτσι μου πήγαινε απόψε σε παρακαλώ σε ένα νοσοκομείο.  Δεν θα μπορείς να ηρεμήσεις μέχρι αύριο. Στο μητέρα δεν εφημέρευε κάποιος γυναικολόγος να σε δει?

Σύμφωνω με την  twinkletwinlkle!! οπωσδήποτε σε νοσοκομείο που εφημερεύει.εγωω στην θέση σου δεν θα περίμενα μέχρι αύριο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...