Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 22 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Η κατάτμηση έχει ενοχοποιηθεί και για αποβολές α τριμήνου αν δεις το χαρτί αποτελέσματος του Λυμπεροπούλου το αναφέρει ρητά , αυτό εννοεί η Κατερίνα παραπάνω ότι εφόσον πάμε στον δύσκολο δρόμο της εξωσωματικής ας φροντίσουμε να έχουμε όσο το δυνατό καλύτερες προϋποθέσεις.

Ενα νεαρό ποιοτικό ωάριο διορθώνει ένα προβληματικό σπερμα. Για αυτό το λόγο πολλα ζευγάρια πετυχαίνουν με δωρεά ωαρίου κ ας έχουν μέτρια σπέρματα. Το αντίθετο δυστυχως δεν γίνεται.Δυο μέτρια υλικά (δηλαδή ηλικία κ ποιότητα ωαρίων γυναίκας + κακό σπερμα) δίνει κ μέτριο υλικό επομένως θέλει σίγουρα σωστή καθοδήγηση και ότι μπορεί από υλικό να διορθωθεί να διορθωθεί. Το σπερμα διορθώνεται ή να το πω πιο σωστα βελτιώνεται πολυ πιο εύκολα από το ωάριο επίσης στο εργαστήριο μπορείς να επιλέξεις τα πιο υγιή μορφολογικά γιατί έχεις πολλά σπερματοζωάρια. Ένα μη ποιοτικό ωάριο στην ωοληψια δεν μπορείς να κανείς τίποτα.

Να μη ζητάς συγνώμη για απορίες όλες έτσι ξεκινησαμε στα τυφλά. Οι τυχερές που πέτυχαν με την πρώτη δεν χρειάστηκε να μαθουν παραπάνω , οι λιγότερες τυχερές αναγκαζόμαστε κ τα μαθαίνουμε για να πετύχουμε τον στόχο μας. Επίσης τα έχουμε ξαναπεί ,εδώ οι εξωσωματικοί τα ρίχνουν όλα στην γυναίκα όμως θα το λέω ένα υγιές μωρό είναι 50-50. Άρα βελτιώνουμε ότι μπορούμε κάνουμε τον σταυρό μας κ ελπίζουμε.

Ουρολόγοι που έχουμε  από εδώ κάποιες κοπελες είναι ο Ασβέστης , ο Ανδρίτσος και ο Μακαρουνης. Το καλύτερο είναι να κάνετε ραντεβού κ να αποφασίσετε ποιος σας ταιριάζει. 
Μην το βάζεις κάτω ειναι δύσκολος ο δρόμος αλλά είμαστε πολλές που τον βαδίζουμε κ που θα πάει θα τον τερματίσουμε κάποια στιγμή 

Επισης «διδακτωρ» στο σπερμα ειναι κ η αγαπημένη @Kiddoπου μπορεί να δώσει πολύτιμες συμβουλές περί διατροφής ,ασκησης κλπ για ανδρικό παράγοντα 

 

Ο δικός μας ουρολόγος που μας βοήθησε αρκετά (μας τον συνέστησε ο γυναικολόγος μου) είναι ο κος Λέκας Αλέξανδρος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Καλή χρονιά κορίτσια!Με γεμάτες κοιλιτσες κ αγκαλίτσες.

Εμένα το σύστημα μου συνεχίζει να με κοροϊδεύει,εκεί που δεν ανέβαινε η χοριακη,τώρα δεν πέφτει η μάλλον πέφτει αργα.Εχω κόψει τα φάρμακα από την Πέμπτη αλλά περίοδο δεν.Ο γιατρός μίλησε για υστεροσκοπηση αντί για απόξεση.Να δούμε τι έχει μείνει στη μήτρα κ δίνει υψηλη χοριακη (234).Θα ξανακάνω Δευτέρα.

Έχει κάνει κάποια υστεροσκοπηση στο Ιασώ να ξέρω πάνω κάτω κόστος?Δεν τον ρώτησα χθες...

Μου είπε πριν πάμε σε επόμενη προσπάθεια θα κάνουμε κ άλλους ελέγχους κ εξετασεις.Εμπιστευομαι πολύ το κέντρο μου αλλά θα ήθελα από την εμπειρία σας αν θέλετε να με καθοδηγήσετε κ εσείς.Επισης επειδή δεν ανταποκρίθηκα στα φάρμακα θα πάμε λέει τώρα με γεμάτα.Ξερει καμία τι είναι αυτό?

κι εγώ έχω κάνει υστεροσκόπηση στο Ιασώ αλλά το κόστος διαμορφώνεται όπως είπε και η @BlackCat από την αμοιβή του γιατρού όπως επίσης κι από το είδος της υστεροσκόπησης - και το αν θα τη χρεώσει ως διαγνωστική ή ως επεμβατική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Καλά αυτό εννοείται,υγεία να έχουμε κ όλα θα τα καταφέρουμε!

Σου ευχομαι σύντομα να ακολουθήσεις κ συ τον δρόμο της πρώτης αρχηγού♥️

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον αιματολογο κ ενδοκρινολογο?

Και για τις δύο αυτές ειδικότητες προσωπικά θα σου πρότεινα τους γιατρούς του Έλενα όπου είναι δωρεάν και νομίζω υπάρχουν διαθέσιμα άμεσα ραντεβού ακόμα γιατί πριν λίγες μέρες άνοιξαν.. Το δε τμήμα καθ'εξιν αποβολών όπου απαρτίζεται από αιματολόγο με ειδίκευση στην ανοσολογία είναι εξαιρετικό! Και με την ενδοκρινολόγο του Έλενα προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένη σε σχέση με άλλους ιδιώτες που κόντεψαν να με τρελάνουν και μάλιστα έναντι υψηλής αμοιβής!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Και για τις δύο αυτές ειδικότητες προσωπικά θα σου πρότεινα τους γιατρούς του Έλενα όπου είναι δωρεάν και νομίζω υπάρχουν διαθέσιμα άμεσα ραντεβού ακόμα γιατί πριν λίγες μέρες άνοιξαν.. Το δε τμήμα καθ'εξιν αποβολών όπου απαρτίζεται από αιματολόγο με ειδίκευση στην ανοσολογία είναι εξαιρετικό! Και με την ενδοκρινολόγο του Έλενα προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένη σε σχέση με άλλους ιδιώτες που κόντεψαν να με τρελάνουν και μάλιστα έναντι υψηλής αμοιβής!! 

Αγαπημένη το ενδοκρινολογικο του Έλενα πως λειτουργεί;

Εννοω τα ραντεβού είναι όπως στο τμήμα αποβολών ή πιο συχνά; Έχει απογευματινά ιατρεία ή μόνο πρωινά; Σε παρακολουθεί ο ίδιος γιατρός κάθε φορά ή οποίος τύχει;

Σε βομβάρδισα με ερωτήσεις βραδιάτικο..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kiddo είπε:

Και για τις δύο αυτές ειδικότητες προσωπικά θα σου πρότεινα τους γιατρούς του Έλενα όπου είναι δωρεάν και νομίζω υπάρχουν διαθέσιμα άμεσα ραντεβού ακόμα γιατί πριν λίγες μέρες άνοιξαν.. Το δε τμήμα καθ'εξιν αποβολών όπου απαρτίζεται από αιματολόγο με ειδίκευση στην ανοσολογία είναι εξαιρετικό! Και με την ενδοκρινολόγο του Έλενα προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένη σε σχέση με άλλους ιδιώτες που κόντεψαν να με τρελάνουν και μάλιστα έναντι υψηλής αμοιβής!! 

Εγώ μπορώ να πάω στο καθ'έξιν αποβολών με μια αποτυχία?Η να κλείσω στο ενδοκρινολογικο?Για αιματολογο δεν βρισκω,μήπως το λέει κάπως αλλιώς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Αγαπημένη το ενδοκρινολογικο του Έλενα πως λειτουργεί;

Εννοω τα ραντεβού είναι όπως στο τμήμα αποβολών ή πιο συχνά; Έχει απογευματινά ιατρεία ή μόνο πρωινά; Σε παρακολουθεί ο ίδιος γιατρός κάθε φορά ή οποίος τύχει;

Σε βομβάρδισα με ερωτήσεις βραδιάτικο..

 

Αφού σ'αγαπώ και λιώνω για σένα, το ξέρεις!! Δεν θα σου πω όχι ότι ώρα και να ναι!!😁😁😍 ❤️❤️❤️

Τα ραντεβού είναι αρκετά και συχνά, βρίσκεις εύκολα δηλαδή και άμεσα. Έχει και απογευματινά ιατρεία όπου μπορείς να ζητήσεις συγκεκριμένο γιατρό να σε δει έναντι αμοιβής φυσικά! Στα πρωινά ραντεβού είναι δωρεάν και θα σε δει όποιος γιατρός βρίσκεται εκείνη τη μέρα εκεί αλλά συνήθως είναι όλοι οι γιατροί και μπορείς να ζητήσεις από τη γραμματεία αν γίνεται να σε δει συγκεκριμένος γιατρός (αν υπάρχει πάντα αυτή η δυνατότητα εκείνη τη μέρα από κόσμο, αλλά είναι κάτι που βρίσκεται στην ευχέρεια της γραμματείας) θα προσπαθήσουν να σε εξυπηρετήσουν όμως, είναι πολύ καλή η κοπέλα μπροστά! Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να στέλνεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων που σου ζητούν  ηλεκτρονικά με email και αν υπάρχει κάποιο ευρυμα στις εξετάσεις σου επικοινωνούν οι ίδιοι μαζί σου.

Εγώ έκλεισα εκεί ύστερα από σύσταση της αγαπημένης προηγούμενης γιατρού του τμήματος καθ'έξιν αποβολών που γνωρίζεις, για συγκεκριμένο γιατρό του τμήματος αλλά σε πρωινό ραντεβού. Ζήτησα από εκεί στη γραμματεία να με δει η συγκεκριμένη ενδοκρινολόγος από τη σύσταση και το δέχτηκαν. Περιμένα λίγα λεπτά παραπάνω από το προγραμματισμένο ραντεβού βέβαια αλλά με είδε μαζί με την ομάδα της. Είμαι πολύ περισσότερο ευχαριστημένη σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο 60€ έκλαψα αλλού! Επειδή πλέον κουβαλάω και κάποια εμπειρία χρόνων μπορώ να πω τουλάχιστον ότι δεν άκουσα κάποια βλακεία αλλά μου είπαν όσα ήδη γνώριζα, οπότε σαν τμήμα το συστήνω σίγουρα αν βάλουμε ότι είναι και δωρεάν! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Εγώ μπορώ να πάω στο καθ'έξιν αποβολών με μια αποτυχία?Η να κλείσω στο ενδοκρινολογικο?Για αιματολογο δεν βρισκω,μήπως το λέει κάπως αλλιώς?

Αιματολόγος με ειδίκευση στην ανοσολογία είναι η γιατρός του τμήματος καθ'εξιν αποβολών του Έλενα. Εκεί θα κλείσεις ραντεβού για να σε δει αιματολογος. Εγώ έχω πάει ενώ δεν είχα ούτε έχω ποτέ στο ενεργητικό ούτε μια εγκυμοσύνη/αποβολή/βιοχημική ή έστω διαθέσιμα σπερματοζωάρια για εξωσωματική!! 😂😂 Εκεί κάνουν γενικότερα έναν αιματολογικό και ανοσολογικό έλεγχο ανάλογα τη περίπτωση, δεν είναι προαπαιτούμενο δηλαδή ένα βαρύ ιστορικό για να σε δούνε!

Έκαστος στο είδος του! Άλλη ειδικότητα της ενδοκρινολογίας άλλη των αιματολογικων! Άποψη μου να πάς σε όλες τις απαραίτητες ειδικότητες που σχετίζονται με την υπογονιμότητα και την εξωσωματική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Kiddo είπε:

Αφού σ'αγαπώ και λιώνω για σένα, το ξέρεις!! Δεν θα σου πω όχι ότι ώρα και να ναι!!😁😁😍 ❤️❤️❤️

Τα ραντεβού είναι αρκετά και συχνά, βρίσκεις εύκολα δηλαδή και άμεσα. Έχει και απογευματινά ιατρεία όπου μπορείς να ζητήσεις συγκεκριμένο γιατρό να σε δει έναντι αμοιβής φυσικά! Στα πρωινά ραντεβού είναι δωρεάν και θα σε δει όποιος γιατρός βρίσκεται εκείνη τη μέρα εκεί αλλά συνήθως είναι όλοι οι γιατροί και μπορείς να ζητήσεις από τη γραμματεία αν γίνεται να σε δει συγκεκριμένος γιατρός (αν υπάρχει πάντα αυτή η δυνατότητα εκείνη τη μέρα από κόσμο, αλλά είναι κάτι που βρίσκεται στην ευχέρεια της γραμματείας) θα προσπαθήσουν να σε εξυπηρετήσουν όμως, είναι πολύ καλή η κοπέλα μπροστά! Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να στέλνεις τα αποτελέσματα των εξετάσεων που σου ζητούν  ηλεκτρονικά με email και αν υπάρχει κάποιο ευρυμα στις εξετάσεις σου επικοινωνούν οι ίδιοι μαζί σου.

Εγώ έκλεισα εκεί ύστερα από σύσταση της αγαπημένης προηγούμενης γιατρού του τμήματος καθ'έξιν αποβολών που γνωρίζεις, για συγκεκριμένο γιατρό του τμήματος αλλά σε πρωινό ραντεβού. Ζήτησα από εκεί στη γραμματεία να με δει η συγκεκριμένη ενδοκρινολόγος από τη σύσταση και το δέχτηκαν. Περιμένα λίγα λεπτά παραπάνω από το προγραμματισμένο ραντεβού βέβαια αλλά με είδε μαζί με την ομάδα της. Είμαι πολύ περισσότερο ευχαριστημένη σε σχέση με οποιοδήποτε άλλο 60€ έκλαψα αλλού! Επειδή πλέον κουβαλάω και κάποια εμπειρία χρόνων μπορώ να πω τουλάχιστον ότι δεν άκουσα κάποια βλακεία αλλά μου είπαν όσα ήδη γνώριζα, οπότε σαν τμήμα το συστήνω σίγουρα αν βάλουμε ότι είναι και δωρεάν! 😊

Είσαι θησαυρός!!

Ελήφθη οβερ!

Εγω πάντως όποτε πηγαίνω στο Έλενα θα κρατάω ένα μαύρο γατάκι λούτρινο για παν ενδεχόμενο και οποια καταλάβει ας μου μιλήσει 😂😂

Εδω ζήτησα στην είσοδο το κτίριο Μαρικα Κοτοπουλη ,

η @hope501 την Μελινα Κανα στο λούτρινο θα κολλήσω;;;

Πολυ λογικό εν μέσω πανδημίας να πιούμε καφε στο κυλικείο του Έλενα Βενιζέλου 😱😱😱😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Είσαι θησαυρός!!

Ελήφθη οβερ!

Εγω πάντως όποτε πηγαίνω στο Έλενα θα κρατάω ένα μαύρο γατάκι λούτρινο για παν ενδεχόμενο και οποια καταλάβει ας μου μιλήσει 😂😂

Εδω ζήτησα στην είσοδο το κτίριο Μαρικα Κοτοπουλη ,

η @hope501 την Μελινα Κανα στο λούτρινο θα κολλήσω;;;

Πολυ λογικό εν μέσω πανδημίας να πιούμε καφε στο κυλικείο του Έλενα Βενιζέλου 😱😱😱😱

😂😂😂🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Αχ βρε μαυρογατουλα μου!! Με έκανες και γέλασα πάλι βραδιάτικα!! 😂😂😂 Να'σε καλά!! 

Άσε δεν είμαστε να κολλάμε τώρα ιούς ούτε του κοινού κρυολογήματος!! Ένα τελευταίο τρίμηνο μας έμεινε και αν μου χαλάσει κάτι το πρόγραμμα θα γίνει της @#!#@!*!!!😂😂 Αν και θα βρεθώ αρκετές φορές μέσα στο εξάμηνο στο Έλενα.. ποτέ δεν ξέρεις λοιπόν! 😉😊 Μόνο πες που θα σε πετύχουμε!! Στο Μαρίκα Κοτοπούλη ή στο Μελίνα Κανά;! Μη χαθούμε ε;! 😝🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Καλά αυτό εννοείται,υγεία να έχουμε κ όλα θα τα καταφέρουμε!

Σου ευχομαι σύντομα να ακολουθήσεις κ συ τον δρόμο της πρώτης αρχηγού♥️

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον αιματολογο κ ενδοκρινολογο?

Καλησπέρα κορίτσι μου ! Αιματολογο έχω να προτείνω τον δικό μου είναι εξαιρετικός Αναγνώστου Γιώργος. Έχει ιδιωτικό ιατρείο στο κέντρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2022 at 10:07 ΠΜ, ο/η hope501 είπε:

Καλή σου μέρα κορίτσι μου,

καταρχάς να σου πω, οι βιοχημικές είναι όταν γονιμοποιηθεί και έχεις θετική χοριακή. Αλλά δεν ανεβαίνει σωστα και έπειτα κατεβαίνει. Δεν φτάνει το έμβρυο να αποκτήσει καρδιακή λειτουργεία και έτσι γίνεται βιοχημική αποβολή. Δηλαδή η κύηση διακόπτεται σε πρώιμο στάδιο και συμβαίνει συνήθως εως την 4η εβδομάδα. Δυστυχώς και αυτό αποβολή είναι για μια γυναίκα. Είχα χαρεί τόσο πολύ το καλοκαίρι με την θετική χοριακή που τοπ κλάμα που έριξα ΄όταν στον υπέρηχο δεν είδαμε ούτε εναν σάκο και στην χοριακή την επο΄μενη μέρα το νούμερο ήταν πάλι 0.

Αυτό που σου λένε τα κορίτσια για ανδρολόγο είναι πολύ σωστά. Ακούγονται 3 ουρολόγοι/ανδρολόγοι (αυτοί που σου έγραψαν τα κορίτσια πιο πανω) και καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν από αυτούς. Ακούγεται φυσικά και ένας άλλος ο Κουτσιάρης που λένε πως είναι επίσης καλός. Δες το και κλείστε ραντεβού.

Όλοι είμαστε εδω να βοηθάμε, το έχουμε πει πολλές φορές. όπως και εγώ βρήκα βοήθεια εδώ και την έδωσα και αλλου, έτσι και εσυ, παίρνεις συμβουλές και δίνεις συμβουλές.

Με τον γιατρό σου να είσαι καλά και όλα θα γίνουν γιατί εγώ σε αυτό έκανα πολύ δρόμο....

Άρα εχω στο ιστορικό μου 2 βιοχημικές συν μία αποτυχημένη προσπάθεια με μηδενική χοριακή (το λεμε και αυτό κάπως)?

Το πόσο σε νοιώθω με αυτο που λες για το κλάμα δεν περιγράφεται.... την ίδια απογοήτευση είχα νοιώσει κ εγώ όμως μετά απο 2-3 μερες μου πέρασε και αυτό που είπα στον εαυτό μου ήταν οτι για κάποιο σοβαρό λόγο δεν προχώρησε... γιατί ίσως αν προχωρούσε να ηταν χειρότερα τα πράγματα μετά! Για όλα υπάρχει η κατάλληλη στιγμή η σωστή ώρα και αυτό δυστυχώς δεν μπορούμε να το ορίσουμε κ ελέγξουμε 100% εμείς.

Ναι ειναι βασικό να είσαι σίγουρη για τον γιατρό σου κ εγω δεν ειμαι το ομολογώ... δεν εχω βρει ακομα αυτο που νοιώθεις την ασφάλεια πως οτι κ να ειναι θα το παλέψει ο γιατρός σου κ θα σου σταθεί για να βρείτε μία λύση μαζί! Όχι δεν το νοιώθω... και είναι βασικό αυτό..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Αιματολόγος με ειδίκευση στην ανοσολογία είναι η γιατρός του τμήματος καθ'εξιν αποβολών του Έλενα. Εκεί θα κλείσεις ραντεβού για να σε δει αιματολογος. Εγώ έχω πάει ενώ δεν είχα ούτε έχω ποτέ στο ενεργητικό ούτε μια εγκυμοσύνη/αποβολή/βιοχημική ή έστω διαθέσιμα σπερματοζωάρια για εξωσωματική!! 😂😂 Εκεί κάνουν γενικότερα έναν αιματολογικό και ανοσολογικό έλεγχο ανάλογα τη περίπτωση, δεν είναι προαπαιτούμενο δηλαδή ένα βαρύ ιστορικό για να σε δούνε!

Έκαστος στο είδος του! Άλλη ειδικότητα της ενδοκρινολογίας άλλη των αιματολογικων! Άποψη μου να πάς σε όλες τις απαραίτητες ειδικότητες που σχετίζονται με την υπογονιμότητα και την εξωσωματική!

Έκλεισα για τις 19/1.Ευχομαι στο σωστό τμήμα😳γιατί είχε κ πολλά στο 1535.Σας ευχαριστώ πολύ πολύ κορίτσια @Kiddo @BlackCat για την βοήθεια κ τις πληροφορίες.Το 22 θα είναι τυχερό για όλες μας.Θα το δείτε♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου ! Αιματολογο έχω να προτείνω τον δικό μου είναι εξαιρετικός Αναγνώστου Γιώργος. Έχει ιδιωτικό ιατρείο στο κέντρο. 

Καλησπέρα κορίτσι μου.Θσ το έχω υπόψιν σε ευχαριστώ.Προς το παρόν θα κάνω μια βόλτα από το Έλενα.

Πώς είσαι εσύ?Πως πάει το μπεμπουδακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2022 at 10:31 ΠΜ, ο/η BlackCat είπε:

Επομένως είχες βιοχημικές αποβολές και λυπάμαι πολύ.

Στο Έλενα δεν είναι απαραίτητο να έρθει την ίδια μέρα κ ο άντρας σου αν κ πιθανότατα θα σου ζητήσουν να κάνει σπερμοδιαγραμμα εκεί κ εκείνος αλλά όχι την ίδια μέρα θα πρέπει να κλείσει ραντεβού.

Κατακερματισμό στο Έλενα δεν κάνουν.

Να την κάνει την εξέταση αν σας πουν βέβαια αλλά εξειδίκευση για τον κατακερματισμό θα βρεις μόνο σε εξειδικευμένο ουρολόγο.

Κανε τον έλεγχο στο Έλενα να αποκλείσεις παράγοντες που αφορούν εσένα κ παράλληλα κυκλώσετε το σπερμα πριν κανείς νέα προσπάθεια. 

Και εγώ με δυο παλινδρομες στην πλάτη ειμαι ,που οφείλονταν ξεκάθαρα στα έμβρυα. Τώρα αν εφταιγε αποκλειστικά το ωάριο η αποκλειστικά το σπερμα δεν το  ξέρω σίγουρα όμως θέλω να προχωρήσω όταν έχω κάνει ΟΣΑ περνάνε από εμάς σωστα. Από εκεί και πέρα δεν είναι όλα στο χέρι μας ❤️

Ναι έχεις δίκο @BlackCatδυστυχώς δεν περνάνε όλα απο το χέρι μας! Αλλά οτι περνάει το γραπώνουμε κ δεν το αφήνουμε στην τύχη του για κανενα λόγο...

Αύριο κιόλας θα κλείσουμε ραντεβού με εναν απο τους ουρολόγους που μας πρότεινες κ απο κει κ πέρα εύχομαι να βρούμε μία άκρη.

Απο την άλλη πιστεύω πως κ σε εμένα θα βρεθούν θεματάκια και να σου πω κ κατι άλλο ..... που ξέρω πως θα μου πεις πας καλα κορίτσι μου? δεν εχεις κανει αυτη την εξέταση? ναι δεν εχω κανει την εξέταση της θρομβοφιλίας.. κανένας γιατρός δεν μου την έγραψε ποτέ να την κάνω...έπρεπε εγω να το ζητήσω? μπορεί μπορεί αλλά δεν ήξερα πως για να προχωρήσω σε εξωσωματική θα έπρεπε να σπουδάσω ιατρική σε θέματα υπογονιμότητας κ να γίνω εξπέρ σε αυτό!

Τότε δεν θα χρειαζόταν να παω σε γιατρό θα τα έκανα όλα μόνη μου... τελοσπάντων με εχει πιάσει ενα παραλήρημα τώρα γτ με κούρασε το γεγονός οτι δεν υπάρχει μια συγκεκριμένη ολοκληρωτική καθοδήγηση κ θα πρέπει εμεις μεσα απο τις αποτυχίες μας να γίνουμε ειδικοί και να ψάχνουμε να βρούμε τον κρυμένο θυσαυρό ο οποίος ρε φίλε εχει πολλούς γρίφους!!!

Αυτά μην σε κουράζω άλλο πάω να πιω το κρασάκι μου στην υγειά σας κορίτσια! Να είμαστε καλά και να μην σταματήσουμε να παλεύουμε για το όνειρό μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2022 at 10:53 ΠΜ, ο/η hope501 είπε:

Επίσης σου προτείνω να πάρει και ο σύζυγος σου άδεια. Ο δικός μου ήταν μαζί μου και έμαθε επίσης πράγματα που αφορούν το σπέρμα κτλ κτλ. Θα σας πάρουν όλο το ιστορικό και θα δουν αναλυτικά τις εξετάσεις σας. Θα ρωτήσουν τα πάντα όλα τον σύζυγο και τα πάντα όλα εσένα. Εμείς τις δικες μας τις έχουμε σε φακέλους. Όλες του συζύγου με σειρά ημερομηνίας σε δικό του φάκελο και όλες τις δικές μου σε δικό μου φάκελο. Να είναι με την σειρά είναι σημαντικό να τις βρείτε εύκολα. Η Οικονομοπούλου έπαθε πλάκα με την τάξη μου. Δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε τίποτα και έτσι βρέθηκε μια εξέταση (που έκανα αρχές του '20) την οποία έπρεπε οπωσδήποτε να επαναλάβω και δεν μου το είχε πει κανείς. Το ραντεβού κρατάει μιαμιση με δυο ώρες. 

Θα χρειαστεί να πάρετε παράβολο. Καλό θα ήταν να πάτε νωρίς γιατί η αναμονή είναι 45 λεπτα με μια ώρα.

Αλήθεια? καλά που μου το είπες να φροντίσω να ειμαι νωρίς εκει... Ναι κ τον αντρα τον αφορά αυτή η ενημέρωση δεν το συζητώ... το πολύ πολύ να το σκάσει για 2 ωρίτσες απο τη δουλειά του

Κοιτα εγω τόσο τακική δεν είμαι αλλά οταν κανω αρχειοθέτηση την κανω σωστά!

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ @hope501

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2022 at 4:24 ΜΜ, ο/η Katerinaki83 είπε:

Και πολύ καλά έκανες .Αυτές είναι οι βιοχημικές θετική χοριακη αλλά πολύ χαμηλή που μετά μειώνετε .Αυτό δείχνει πως υπάρχει κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία στο έμβρυο .Ξεκινούσα τις ενέσεις έφταναν πολύ γρήγορα δυο ωάρια 20 χιλ και τα αλλά ήταν μικρά με αποτέλεσμα να κάνω ωοληψια και τα δυο αυτά να έχουν φτάσει 24χιλ .Το οποίο το λύσαμε πήρα πριν την διέγερση για 7 μέρες σικλακουρ και τα ωάρια μεγάλωσαν ολα το ίδιο .Όποτε το πρόβλημα ήταν είτε επειδή άφηναν να μεγαλώσουν πολύ τα ωάρια λόγω μεγάλης δόσης (300) η από το σπερμα .Είπα στον γιατρό ολα τα λαθοι που είχα εντοπίσει και εγώ από ότι έμαθα εδώ από το φορουμ από άλλες κοπέλες .

Το σικλακουρ το ειχα παρει κ εγω στην πρωτη διέγερση που έκανα αλλά δεν ήθερα οτι χρησιμοποιείται για αυτο τον λόγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2022 at 12:14 ΠΜ, ο/η Kiddo είπε:

Αχχχχ που μας φτάσανε..!! 😂😂

@Ditimama πολύ καλά σου τα έχουν γράψει τα κορίτσια! Ναι οκ η ηλικία παίζει ρόλο και επιρρεαζεται η ποιότητα των ωαρίων αλλά δεν είναι ο μοναδικός καθοριστικός παράγοντας όπως το παρουσιάζουν οι εξωσωματικοι! Και το σπέρμα έχει την ανάλογη ευθύνη στο αποτέλεσμα του εμβρύου που θα προκύψει πόσο μάλλον ένα σπέρμα με επιβεβαιωμένα περισσότερο από το μισό αριθμό σπερματοζωαρίων με κατάτμηση στο DNA! Να ξέρεις ότι ο υψηλός βαθμός κατακερματισμού του DNA των σπερματοζωαρίων δεν φαίνεται να επηρεάζει τη γονιμοποίηση ή τις πρώτες μιτώσεις αντίθετα, ο υψηλός βαθμός κατακερματισμού του DNA των σπερματοζωαρίων μπορεί να επηρεάσει τις αρχικές διαιρέσεις και τον σχηματισμό ενός εμβρύου σε βλαστοκύστη. Επίσης τα επίπεδα κατακερματισμού του DNA συνδέονται στενά με τα ποσοστά αποβολών μετά από ivf και icsi καθώς και με τα ποσοστά κύησης. Παρόλα αυτά όντως τα ποσοστά ωαρίων/γονιμοποιησεων/βλαστοκυστεων που είχατε ήταν πολύ καλά!

Και δική μου συμβουλή λοιπόν να δείτε ένα εξειδικευμένο ουρολόγο/ανδρολόγο σε θέματα υπογονιμότητας ώστε όσο γίνεται να υπάρξει η όποια βελτίωση! Για όποια άλλη περαιτέρω πληροφορία πάνω στο σπέρμα χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω, πες μου! 🤗

 

 @kiddo χρεια΄ζομαι τη βοήθειά σου όσων αφορά τις γνώσεις σου γυρω απο το σπέρμα. Με ενημέρωσε η @BlackCatπως εσυ περισσότερο απο όλες το κατέχεις αυτο το θέμα.

Ο συζηγος μου πέρα απο τον υψηλό κατακερματισμό 52% έχει και χαμηλή κινητικότητα στο σπέρμα, ειναι λιγο τεμπέλικα! Θα πάμε σε καποιον ουρολόγο μου εχουν προτείνει καποιους εδω τα κορίτσια αν ξέρεις κι εσυ καποιον δοκιμασμένο κ καλο πολύ θα το εκτιμούσα. Αλλά αυτο που θέλω πιο πολύ να μου πεις ειναι οτι μπορείς να μας συμβουλεύσεις για την διατροφή κ την άσκηση για τον σύζηγό μου που θα μας βοηθούσε σε αυτη την φάση. Η @BlackCat μου είπε οτι είσαι η κατάλληλη! Αν έχεις αντίστοιχες συμβουλές κ για εμενα στην διατροφή πολυ θα το ακουγα.

Σε ευχαριστώ πα΄ρα πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

Το σικλακουρ το ειχα παρει κ εγω στην πρωτη διέγερση που έκανα αλλά δεν ήθερα οτι χρησιμοποιείται για αυτο τον λόγο.

Όταν το παίρνεις πριν την διέγερση είναι για να μεγαλώσουν μαζί τα ωάρια .Αλλιώς το δίνουν για να μεγαλώσει το ενδομήτριο συνήθως όταν πας με κατεψυγμένα έμβρυα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ditimama είπε:

Άρα εχω στο ιστορικό μου 2 βιοχημικές συν μία αποτυχημένη προσπάθεια με μηδενική χοριακή (το λεμε και αυτό κάπως)?

Το πόσο σε νοιώθω με αυτο που λες για το κλάμα δεν περιγράφεται.... την ίδια απογοήτευση είχα νοιώσει κ εγώ όμως μετά απο 2-3 μερες μου πέρασε και αυτό που είπα στον εαυτό μου ήταν οτι για κάποιο σοβαρό λόγο δεν προχώρησε... γιατί ίσως αν προχωρούσε να ηταν χειρότερα τα πράγματα μετά! Για όλα υπάρχει η κατάλληλη στιγμή η σωστή ώρα και αυτό δυστυχώς δεν μπορούμε να το ορίσουμε κ ελέγξουμε 100% εμείς.

Ναι ειναι βασικό να είσαι σίγουρη για τον γιατρό σου κ εγω δεν ειμαι το ομολογώ... δεν εχω βρει ακομα αυτο που νοιώθεις την ασφάλεια πως οτι κ να ειναι θα το παλέψει ο γιατρός σου κ θα σου σταθεί για να βρείτε μία λύση μαζί! Όχι δεν το νοιώθω... και είναι βασικό αυτό..

 

Επίσης μετά τις αποτυχίες μίλαγα με μια φίλη μου που είναι γραμματέας σε εξωσωματικό και μου είπε πως ο γιατρός που είναι δεν προχωράει την εξωσωματική με υψηλό κατακερματισμό και δίνει sermatrop για να μειωθεί .Το λέω σε μια φίλη μου που προσπαθούσε 4 χρόνια για παιδί και έκανε η κοπέλα εξωσωματικές και δεν είχε δει θετική χοριακη .Ξεκινάει ο άντρας της sermatrop πέρασε από επιτροπή πήρε τα φάρμακα η κοπέλα αλλά δεν τα χρειάστηκε ποτέ έμεινε τον επόμενο μήνα μόνη της .Μόλις κάναμε εξέταση και ο δικός μου ο εξωσωματικός sermatrop μου έδωσε και είδαμε βελτιωμένο το σπερμα .Όποτε το sermatrop το εμπιστεύομαι και στο συστήνω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Επίσης μετά τις αποτυχίες μίλαγα με μια φίλη μου που είναι γραμματέας σε εξωσωματικό και μου είπε πως ο γιατρός που είναι δεν προχωράει την εξωσωματική με υψηλό κατακερματισμό και δίνει sermatrop για να μειωθεί .Το λέω σε μια φίλη μου που προσπαθούσε 4 χρόνια για παιδί και έκανε η κοπέλα εξωσωματικές και δεν είχε δει θετική χοριακη .Ξεκινάει ο άντρας της sermatrop πέρασε από επιτροπή πήρε τα φάρμακα η κοπέλα αλλά δεν τα χρειάστηκε ποτέ έμεινε τον επόμενο μήνα μόνη της .Μόλις κάναμε εξέταση και ο δικός μου ο εξωσωματικός sermatrop μου έδωσε και είδαμε βελτιωμένο το σπερμα .Όποτε το sermatrop το εμπιστεύομαι και στο συστήνω .

sermatrop ε?? εμας ο εξωσωματικός μας πρότεινε κάποιες βιταμίνες τις fertilman plus κ μας ειπε να τις παίρνει 2 ημερησίως.  Θα το συζητήσω στην 1η ευκαιρία με όποιον ουρολόγο κάνουμε ραντεβού κ θα σου πω... σε ευχαριστώ πολυ @Katerinaki83

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ditimama είπε:

sermatrop ε?? εμας ο εξωσωματικός μας πρότεινε κάποιες βιταμίνες τις fertilman plus κ μας ειπε να τις παίρνει 2 ημερησίως.  Θα το συζητήσω στην 1η ευκαιρία με όποιον ουρολόγο κάνουμε ραντεβού κ θα σου πω... σε ευχαριστώ πολυ @Katerinaki83

Σου εύχομαι μέσα στο 22 να αποκτήσεις το μωράκι σου .Όλα καλά θα πάνε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Katerinaki83 είπε:

Σου εύχομαι μέσα στο 22 να αποκτήσεις το μωράκι σου .Όλα καλά θα πάνε .

Μακάρι για όλες μας!!!💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

 @kiddo χρεια΄ζομαι τη βοήθειά σου όσων αφορά τις γνώσεις σου γυρω απο το σπέρμα. Με ενημέρωσε η @BlackCatπως εσυ περισσότερο απο όλες το κατέχεις αυτο το θέμα.

Ο συζηγος μου πέρα απο τον υψηλό κατακερματισμό 52% έχει και χαμηλή κινητικότητα στο σπέρμα, ειναι λιγο τεμπέλικα! Θα πάμε σε καποιον ουρολόγο μου εχουν προτείνει καποιους εδω τα κορίτσια αν ξέρεις κι εσυ καποιον δοκιμασμένο κ καλο πολύ θα το εκτιμούσα. Αλλά αυτο που θέλω πιο πολύ να μου πεις ειναι οτι μπορείς να μας συμβουλεύσεις για την διατροφή κ την άσκηση για τον σύζηγό μου που θα μας βοηθούσε σε αυτη την φάση. Η @BlackCat μου είπε οτι είσαι η κατάλληλη! Αν έχεις αντίστοιχες συμβουλές κ για εμενα στην διατροφή πολυ θα το ακουγα.

Σε ευχαριστώ πα΄ρα πολύ!!!

Η χαμηλή κινητικότητα στην εξωσωματική δεν μας επιρρεάζει κάπου από τη στιγμή που γίνεται intracytoplasmic sperm injection (icsi) δηλαδή μικρογονιμοποιηση έναντι της κλασσικής ivf γονιμοποίησης. Στην icsi παίρνουν το σπερματοζωάριο και το τοποθετούν απευθείας μέσα στο ωάριο για να γίνει η γονιμοποίηση αντί να προσπαθεί ένα σπερματοζωάριο να φτάσει το ωάριο για να το γονιμοποιήσει.. στη προσπάθεια φυσικής σύλληψης ναι είναι θέμα..! Πλέον στην εξωσωματική οι περισσότεροι κάνουν icsi αλλά μπορείς να ρωτήσεις και το εμβρυολογικο ή το γιατρό σας πως έγινε η γονιμοποίηση ώστε να είσαι σίγουρη. Αντίθετα ο κατακερματισμός είναι κάτι που επιρρεάζει σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα της εξωσωματικής αλλά και της εγκυμοσύνης και πιστεύω ότι εκεί είναι που πρέπει να επικεντρωθείτε περισσότερο.

Όσον αφορά τη βελτίωση του σπέρματος υπάρχουν κάποιοι γενικότεροι κανόνες διατροφής και τρόπου ζωής που μπορεί να βελτιώσει όπου χρειάζεται ή και να αλλάξει όπως:

•Κόψιμο τσιγάρου

•Μείωση καφέδων/αλκοόλ

•Απώλεια βάρους

•Μείωση επαφής με τοξικά και χημικά

•Χλιαρά προς κρύα μπάνια

•Άνετα εσώρουχα και παντελόνια

•Να μην έχει κοντά στους όρχεις κινητό και λάπτοπ

•Να εκσπερματώνει συχνά τουλάχιστον ανά δύο ημέρες

•Να ξεκινήσει λίγη άθληση (περπάτημα ή και τρέξιμο καλύτερα)

•Να κοιμάται νωρίς και καλά το βράδυ ένα φουλ 7ωρο

•Αφαιρέστε τη σόγια εντελώς από τη διατροφή σας

•Αφαιρέστε μαχαίρι τα επεξεργασμένα κρεατικά (λουκάνικα και άλλα παράγωγα αλλαντικών)

•Μειώστε τη χρήση του πλαστικού ειδικά σε σκεύη όπου φυλάσσεται το φαγητό

•Βάλτε ψάρια και οστρακοειδή πολλά, Πράσινα φυλλώδη λαχανικά, λιαστές ντομάτες, κολοκύθα, κόκκινη πιπεριά, φράουλες, ρόδια, berries, ξηρούς καρπούς και σπόρους, Φρέσκα φρούτα και λαχανικά γενικότερα, αβγά και γαλακτοκομικά, κρέας αμνοεριφίων/κοτόπουλο νωπό πάντα, συκώτι και βάλτε και το κρόκο Κοζάνης και το ινδικό τζινσενγκ στη διατροφή σας..

Έτυχε συγκέντρωσα πρόσφατα πιό λεπτομερώς και πιο αναλυτικά τα τρόφιμα τα οποία θα ήταν καλό να προστεθούν στη διατροφή με βάση τις βιταμίνες που βοηθούν στο σπέρμα και στο κατακερματισμό.. αν θέλεις πες μου να στα κάνω και αυτά επικόλληση αλλά να σε προειδοποιήσω ότι είναι ΠΟΛΛΑ!! Περιεκτικά στα έχω γράψει ήδη πιο πάνω..

Για εσένα θα μπορούσες να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή (pdf) από το διαδίκτυο. Για διατροφή θα μπορούσες επίσης να μπεις στη σελίδα "to make a mommy" και να κατεβάσεις δωρεάν τους οδηγούς διατροφής που έχει σχετικά με τη γονιμότητα και ανάλογα τα θέματα που αφορούν τη περίπτωση σου με τροφές που βοηθούν ή αντίστοιχα που θα έπρεπε να αποφύγεις. Γενικότερα η ζάχαρη, η γλουτένη, τα αγελαδινα προϊόντα, τα γαλακτοκομικά χαμηλών λιπαρών, τα τοξικά προϊόντα καθαριότητας και καλλωπισμού είναι κάτι που θα μπορούσε να αποφεύγεται.. θα μπορούσες να αυξήσεις τα φρούτα και λαχανικά πλούσια σε αντιοξειδωτικά, τα καλά λιπαρά πχ από αβοκάντο, ξηρούς καρπούς και ψάρια αλλά και τα μπαχαρικά όπως ο κουρκουμάς που έχει αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες. Έχει αναρτήσει μάλιστα η @BlackCat στις φωτογραφίες της ομάδας μια λίστα με αντιοξειδωτικές τροφές που θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ασχοληθεί στον ίδιο βαθμό με τα γυναικολογικά όσο με τα ανδρολογικα εξαιτίας της φύσης του δικού μας προβλήματος οπότε και εστίασα στο σπέρμα, αλλά ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

Για τους γιατρούς δεν θέλω να γράφω δημόσια ονόματα γενικότερα, αλλά αυτοί που σου έγραψαν τα κορίτσια είναι εξαιρετικοί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Kiddo είπε:

Η χαμηλή κινητικότητα στην εξωσωματική δεν μας επιρρεάζει κάπου από τη στιγμή που γίνεται intracytoplasmic sperm injection (icsi) δηλαδή μικρογονιμοποιηση έναντι της κλασσικής ivf γονιμοποίησης. Στην icsi παίρνουν το σπερματοζωάριο και το τοποθετούν απευθείας μέσα στο ωάριο για να γίνει η γονιμοποίηση αντί να προσπαθεί ένα σπερματοζωάριο να φτάσει το ωάριο για να το γονιμοποιήσει.. στη προσπάθεια φυσικής σύλληψης ναι είναι θέμα..! Πλέον στην εξωσωματική οι περισσότεροι κάνουν icsi αλλά μπορείς να ρωτήσεις και το εμβρυολογικο ή το γιατρό σας πως έγινε η γονιμοποίηση ώστε να είσαι σίγουρη. Αντίθετα ο κατακερματισμός είναι κάτι που επιρρεάζει σε μεγάλο βαθμό το αποτέλεσμα της εξωσωματικής αλλά και της εγκυμοσύνης και πιστεύω ότι εκεί είναι που πρέπει να επικεντρωθείτε περισσότερο.

Όσον αφορά τη βελτίωση του σπέρματος υπάρχουν κάποιοι γενικότεροι κανόνες διατροφής και τρόπου ζωής που μπορεί να βελτιώσει όπου χρειάζεται ή και να αλλάξει όπως:

•Κόψιμο τσιγάρου

•Μείωση καφέδων/αλκοόλ

•Απώλεια βάρους

•Μείωση επαφής με τοξικά και χημικά

•Χλιαρά προς κρύα μπάνια

•Άνετα εσώρουχα και παντελόνια

•Να μην έχει κοντά στους όρχεις κινητό και λάπτοπ

•Να εκσπερματώνει συχνά τουλάχιστον ανά δύο ημέρες

•Να ξεκινήσει λίγη άθληση (περπάτημα ή και τρέξιμο καλύτερα)

•Να κοιμάται νωρίς και καλά το βράδυ ένα φουλ 7ωρο

•Αφαιρέστε τη σόγια εντελώς από τη διατροφή σας

•Αφαιρέστε μαχαίρι τα επεξεργασμένα κρεατικά (λουκάνικα και άλλα παράγωγα αλλαντικών)

•Μειώστε τη χρήση του πλαστικού ειδικά σε σκεύη όπου φυλάσσεται το φαγητό

•Βάλτε ψάρια και οστρακοειδή πολλά, Πράσινα φυλλώδη λαχανικά, λιαστές ντομάτες, κολοκύθα, κόκκινη πιπεριά, φράουλες, ρόδια, berries, ξηρούς καρπούς και σπόρους, Φρέσκα φρούτα και λαχανικά γενικότερα, αβγά και γαλακτοκομικά, κρέας αμνοεριφίων/κοτόπουλο νωπό πάντα, συκώτι και βάλτε και το κρόκο Κοζάνης και το ινδικό τζινσενγκ στη διατροφή σας..

Έτυχε συγκέντρωσα πρόσφατα πιό λεπτομερώς και πιο αναλυτικά τα τρόφιμα τα οποία θα ήταν καλό να προστεθούν στη διατροφή με βάση τις βιταμίνες που βοηθούν στο σπέρμα και στο κατακερματισμό.. αν θέλεις πες μου να στα κάνω και αυτά επικόλληση αλλά να σε προειδοποιήσω ότι είναι ΠΟΛΛΑ!! Περιεκτικά στα έχω γράψει ήδη πιο πάνω..

Για εσένα θα μπορούσες να διαβάσεις το βιβλίο "it starts with the egg" που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή (pdf) από το διαδίκτυο. Για διατροφή θα μπορούσες επίσης να μπεις στη σελίδα "to make a mommy" και να κατεβάσεις δωρεάν τους οδηγούς διατροφής που έχει σχετικά με τη γονιμότητα και ανάλογα τα θέματα που αφορούν τη περίπτωση σου με τροφές που βοηθούν ή αντίστοιχα που θα έπρεπε να αποφύγεις. Γενικότερα η ζάχαρη, η γλουτένη, τα αγελαδινα προϊόντα, τα γαλακτοκομικά χαμηλών λιπαρών, τα τοξικά προϊόντα καθαριότητας και καλλωπισμού είναι κάτι που θα μπορούσε να αποφεύγεται.. θα μπορούσες να αυξήσεις τα φρούτα και λαχανικά πλούσια σε αντιοξειδωτικά, τα καλά λιπαρά πχ από αβοκάντο, ξηρούς καρπούς και ψάρια αλλά και τα μπαχαρικά όπως ο κουρκουμάς που έχει αντιφλεγμονώδεις ιδιότητες. Έχει αναρτήσει μάλιστα η @BlackCat στις φωτογραφίες της ομάδας μια λίστα με αντιοξειδωτικές τροφές που θα μπορούσε να σε βοηθήσει.

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω ασχοληθεί στον ίδιο βαθμό με τα γυναικολογικά όσο με τα ανδρολογικα εξαιτίας της φύσης του δικού μας προβλήματος οπότε και εστίασα στο σπέρμα, αλλά ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

Για τους γιατρούς δεν θέλω να γράφω δημόσια ονόματα γενικότερα, αλλά αυτοί που σου έγραψαν τα κορίτσια είναι εξαιρετικοί!

 

@Kiddo μου διδακτορικό έχεις εσύ όχι αστεία 💜 χαίρομαι πολύ να σε διαβάζω και πάντα είσαι πρόθυμη να βοηθήσεις μπράβο κορίτσι μου 💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2022 at 11:47 ΜΜ, ο/η BlackCat είπε:

Είσαι θησαυρός!!

Ελήφθη οβερ!

Εγω πάντως όποτε πηγαίνω στο Έλενα θα κρατάω ένα μαύρο γατάκι λούτρινο για παν ενδεχόμενο και οποια καταλάβει ας μου μιλήσει 😂😂

Εδω ζήτησα στην είσοδο το κτίριο Μαρικα Κοτοπουλη ,

η @hope501 την Μελινα Κανα στο λούτρινο θα κολλήσω;;;

Πολυ λογικό εν μέσω πανδημίας να πιούμε καφε στο κυλικείο του Έλενα Βενιζέλου 😱😱😱😱

Ελα εγω με την @hope501 22/2 κερναμε καφε  αν εχει πολυ κοσμο θα κανουμε ψιτ ψιτ να ακουσεις🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...