Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η BlackCat είπε:

Η κατάτμηση έχει ενοχοποιηθεί και για αποβολές α τριμήνου αν δεις το χαρτί αποτελέσματος του Λυμπεροπούλου το αναφέρει ρητά , αυτό εννοεί η Κατερίνα παραπάνω ότι εφόσον πάμε στον δύσκολο δρόμο της εξωσωματικής ας φροντίσουμε να έχουμε όσο το δυνατό καλύτερες προϋποθέσεις.

Ενα νεαρό ποιοτικό ωάριο διορθώνει ένα προβληματικό σπερμα. Για αυτό το λόγο πολλα ζευγάρια πετυχαίνουν με δωρεά ωαρίου κ ας έχουν μέτρια σπέρματα. Το αντίθετο δυστυχως δεν γίνεται.Δυο μέτρια υλικά (δηλαδή ηλικία κ ποιότητα ωαρίων γυναίκας + κακό σπερμα) δίνει κ μέτριο υλικό επομένως θέλει σίγουρα σωστή καθοδήγηση και ότι μπορεί από υλικό να διορθωθεί να διορθωθεί. Το σπερμα διορθώνεται ή να το πω πιο σωστα βελτιώνεται πολυ πιο εύκολα από το ωάριο επίσης στο εργαστήριο μπορείς να επιλέξεις τα πιο υγιή μορφολογικά γιατί έχεις πολλά σπερματοζωάρια. Ένα μη ποιοτικό ωάριο στην ωοληψια δεν μπορείς να κανείς τίποτα.

Να μη ζητάς συγνώμη για απορίες όλες έτσι ξεκινησαμε στα τυφλά. Οι τυχερές που πέτυχαν με την πρώτη δεν χρειάστηκε να μαθουν παραπάνω , οι λιγότερες τυχερές αναγκαζόμαστε κ τα μαθαίνουμε για να πετύχουμε τον στόχο μας. Επίσης τα έχουμε ξαναπεί ,εδώ οι εξωσωματικοί τα ρίχνουν όλα στην γυναίκα όμως θα το λέω ένα υγιές μωρό είναι 50-50. Άρα βελτιώνουμε ότι μπορούμε κάνουμε τον σταυρό μας κ ελπίζουμε.

Ουρολόγοι που έχουμε  από εδώ κάποιες κοπελες είναι ο Ασβέστης , ο Ανδρίτσος και ο Μακαρουνης. Το καλύτερο είναι να κάνετε ραντεβού κ να αποφασίσετε ποιος σας ταιριάζει. 
Μην το βάζεις κάτω ειναι δύσκολος ο δρόμος αλλά είμαστε πολλές που τον βαδίζουμε κ που θα πάει θα τον τερματίσουμε κάποια στιγμή 

Επισης «διδακτωρ» στο σπερμα ειναι κ η αγαπημένη @Kiddoπου μπορεί να δώσει πολύτιμες συμβουλές περί διατροφής ,ασκησης κλπ για ανδρικό παράγοντα 

Να είσαι καλά @BlackCatναι αν δεν είχα εσας εδω να σας διαβάζω δεν θα μάθαινα τόσα πράγματα κ η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι κ καινούργια σε αυτη την διαδικασία έχω ήδη 3 εξωσωματικές στο ιστορικό μου και είναι περιπου 2,5 χρόνια που προσπαθούμε με αυτον τον τρόπο.

Η υποστήριξη που παίρνω απο εσας ειναι ανεκτίμητη και χαίρομαι πολύ που σας βρήκα! Δεν θα το βαλουμε κατω με τίποτα!

Καλή σου μέρα και ευχαριστώ και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Ditimama είπε:

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια και μπράβο σου που τα κατάφερες!!! Και για την υπομονή σου πάνω απο ολα...

Οι βιοχημικές τι είναι? Το διαβάζω συνέχεια εδω μεσα κ δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει?

Αυτό που χαλούσε την ποιότητα των εμβρύων ήταν το κατακερματισμένο σπέρμα? Αυτο σου είπε ο γιατρός?

Κι εγω μεχρι στιγμής εχω κανει 3 προσπάθειες εξωσωματικής και στις 2 τελευταίες έδειχνε να προχωράει λίγο (απο τη β' χοριακή) κ μετά έπεφτε η τιμή που θα μπορούσε να πει κανείς οτι ειναι σαν μια μίνι αποβολή! Με τη βοήθεια της @Lucia79 η οποία με διαφώτισε να κλείσω ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα αποβολών έχω ραντεβού τη Δευτέρα κ ελπίζω εκει να με βοηθήσουν!

Καλή σου μέρα κορίτσι μου,

καταρχάς να σου πω, οι βιοχημικές είναι όταν γονιμοποιηθεί και έχεις θετική χοριακή. Αλλά δεν ανεβαίνει σωστα και έπειτα κατεβαίνει. Δεν φτάνει το έμβρυο να αποκτήσει καρδιακή λειτουργεία και έτσι γίνεται βιοχημική αποβολή. Δηλαδή η κύηση διακόπτεται σε πρώιμο στάδιο και συμβαίνει συνήθως εως την 4η εβδομάδα. Δυστυχώς και αυτό αποβολή είναι για μια γυναίκα. Είχα χαρεί τόσο πολύ το καλοκαίρι με την θετική χοριακή που τοπ κλάμα που έριξα ΄όταν στον υπέρηχο δεν είδαμε ούτε εναν σάκο και στην χοριακή την επο΄μενη μέρα το νούμερο ήταν πάλι 0.

Αυτό που σου λένε τα κορίτσια για ανδρολόγο είναι πολύ σωστά. Ακούγονται 3 ουρολόγοι/ανδρολόγοι (αυτοί που σου έγραψαν τα κορίτσια πιο πανω) και καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν από αυτούς. Ακούγεται φυσικά και ένας άλλος ο Κουτσιάρης που λένε πως είναι επίσης καλός. Δες το και κλείστε ραντεβού.

Όλοι είμαστε εδω να βοηθάμε, το έχουμε πει πολλές φορές. όπως και εγώ βρήκα βοήθεια εδώ και την έδωσα και αλλου, έτσι και εσυ, παίρνεις συμβουλές και δίνεις συμβουλές.

Με τον γιατρό σου να είσαι καλά και όλα θα γίνουν γιατί εγώ σε αυτό έκανα πολύ δρόμο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ditimama είπε:

@Kiddoσε ευχαριστώ πολύ πολύ με βοηθήσατε να ξετυλίξω σιγά σιγά το κουβάρι και να βρω την άκρη!

Είναι το΄σο σημαντικές αυτές οι πληροφορίες... ευχαριστώ απο καρδιάς!!!

Λύνονται πολλέ απορίες με τις 2 τελευταίες μινι αποβολές που είχα!

τη Δευτέρα εχω ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα αποβολών εκει απο οτι κατάλαβα θα μιλήσω κ με καποιον ουρολόγο... απλά δεν ξερω αν πρέπει να πω κ στον άντρα μου να πα΄ρει κ αυτός άδεια αν κ θα εχω εγω σε φάκελο όλες τις εξετάσεις μας κ τις δικές μου κ τις δικές του!

Επομένως είχες βιοχημικές αποβολές και λυπάμαι πολύ.

Στο Έλενα δεν είναι απαραίτητο να έρθει την ίδια μέρα κ ο άντρας σου αν κ πιθανότατα θα σου ζητήσουν να κάνει σπερμοδιαγραμμα εκεί κ εκείνος αλλά όχι την ίδια μέρα θα πρέπει να κλείσει ραντεβού.

Κατακερματισμό στο Έλενα δεν κάνουν.

Να την κάνει την εξέταση αν σας πουν βέβαια αλλά εξειδίκευση για τον κατακερματισμό θα βρεις μόνο σε εξειδικευμένο ουρολόγο.

Κανε τον έλεγχο στο Έλενα να αποκλείσεις παράγοντες που αφορούν εσένα κ παράλληλα κυκλώσετε το σπερμα πριν κανείς νέα προσπάθεια. 

Και εγώ με δυο παλινδρομες στην πλάτη ειμαι ,που οφείλονταν ξεκάθαρα στα έμβρυα. Τώρα αν εφταιγε αποκλειστικά το ωάριο η αποκλειστικά το σπερμα δεν το  ξέρω σίγουρα όμως θέλω να προχωρήσω όταν έχω κάνει ΟΣΑ περνάνε από εμάς σωστα. Από εκεί και πέρα δεν είναι όλα στο χέρι μας ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Κι εγώ αυτό ήθελα, είχα πει και στη γραμματέα να με βάλει μέσα στην εβδομάδα αλλά μόλις πήρε το τηλέφωνο ο γιατρός μου είπε κανονικά την Δευτέρα. Επειδή η αιμορραγία είναι ήπια λογικά. Είμαι και μόνο 5η εβδομάδα ίσως δεν φαίνεται καν στον υπέρηχο...τι να πω. Μάλλον πρέπει να γίνω πιο απαιτητικη. Αν συνεχιστεί θα ξαναπάρω αύριο έστω να με βάλει Παρασκευή.

Πως είσαι; Ελπίζω να εχει σταματήσει το αίμα και να είσαι καλύτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Κοριτσια μου δυστυχως εμφανιστηκε αιμα.. πηγα το πρωι εκανα τις εξετασεις μου κι οταν γυρισα σπιτι ειδα υγρα και ροζ αιμα. Προσπαθησα να βαλω το vasclor αλλα ειδα ηταν πιο σκουρο μεσα μου. Ο γιατρος μου ειπε ισως να μην προχωρησε το ενα απο τα δυο εμβρυα, να κανω μια χοριακη και μια προγεστερονη και να περιμενω. Η θλιψη ειναι μεγαλη.

Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά....προσπάθησε να έχεις ψυχραιμία και όλα θα πάνε καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Μακάρι θα ξανακάνω προγεστερόνη κ χοριακη την Παρασκευή και την Δευτέρα υπέρηχο. Θυμάμαι κορίτσι μου την ιστορία σου. Μακάρι το 22 να είναι η χρονιά σου και να τα ξεχάσεις τα παλιά. Θυμάμαι που ειχες γράψει για την σαλοσπιρ. Σου την είχε κόψει όταν ειδες αίμα? Εμένα δεν μου είπε κάτι σήμερα. Με αιμορροια έστω ήπια κάνουμε αντιπηκτική!? Ξέχασα να ρωτήσω αλλά μου φαίνεται κάπως.

Καλημέρα αγαπημένη μου, πως είσαι; Σε εμένα τη σαλοσπίρ την είχε κόψει αυτή τη φορά από την αρχή μετά τη χοριακή καθώς είχα αποβολή τον Απρίλιο και είπε μήπως οφειλόταν σε αυτή. Τις αντιπηκτικές δεν μου τις έκοψε και παρόλο που το αίμα ήταν πολύ. Έκανα κατάκλιση και ενέσεις προγεστερόνης αλλά τα έχασα και τα 2. Εσύ όμως είσαι αλλη περίπτωση και θα δεις όλα θα πάνε καλά!!! Σε ευχαριστώ για τις ευχε΄ς σου, μακάρι το 22 να μου φέρει κάτι καλό και να μείνει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ditimama είπε:

@Kiddoσε ευχαριστώ πολύ πολύ με βοηθήσατε να ξετυλίξω σιγά σιγά το κουβάρι και να βρω την άκρη!

Είναι το΄σο σημαντικές αυτές οι πληροφορίες... ευχαριστώ απο καρδιάς!!!

Λύνονται πολλέ απορίες με τις 2 τελευταίες μινι αποβολές που είχα!

τη Δευτέρα εχω ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα αποβολών εκει απο οτι κατάλαβα θα μιλήσω κ με καποιον ουρολόγο... απλά δεν ξερω αν πρέπει να πω κ στον άντρα μου να πα΄ρει κ αυτός άδεια αν κ θα εχω εγω σε φάκελο όλες τις εξετάσεις μας κ τις δικές μου κ τις δικές του!

Επίσης σου προτείνω να πάρει και ο σύζυγος σου άδεια. Ο δικός μου ήταν μαζί μου και έμαθε επίσης πράγματα που αφορούν το σπέρμα κτλ κτλ. Θα σας πάρουν όλο το ιστορικό και θα δουν αναλυτικά τις εξετάσεις σας. Θα ρωτήσουν τα πάντα όλα τον σύζυγο και τα πάντα όλα εσένα. Εμείς τις δικες μας τις έχουμε σε φακέλους. Όλες του συζύγου με σειρά ημερομηνίας σε δικό του φάκελο και όλες τις δικές μου σε δικό μου φάκελο. Να είναι με την σειρά είναι σημαντικό να τις βρείτε εύκολα. Η Οικονομοπούλου έπαθε πλάκα με την τάξη μου. Δεν δυσκολευτήκαμε να βρούμε τίποτα και έτσι βρέθηκε μια εξέταση (που έκανα αρχές του '20) την οποία έπρεπε οπωσδήποτε να επαναλάβω και δεν μου το είχε πει κανείς. Το ραντεβού κρατάει μιαμιση με δυο ώρες. 

Θα χρειαστεί να πάρετε παράβολο. Καλό θα ήταν να πάτε νωρίς γιατί η αναμονή είναι 45 λεπτα με μια ώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Μακάρι θα ξανακάνω προγεστερόνη κ χοριακη την Παρασκευή και την Δευτέρα υπέρηχο. Θυμάμαι κορίτσι μου την ιστορία σου. Μακάρι το 22 να είναι η χρονιά σου και να τα ξεχάσεις τα παλιά. Θυμάμαι που ειχες γράψει για την σαλοσπιρ. Σου την είχε κόψει όταν ειδες αίμα? Εμένα δεν μου είπε κάτι σήμερα. Με αιμορροια έστω ήπια κάνουμε αντιπηκτική!? Ξέχασα να ρωτήσω αλλά μου φαίνεται κάπως.

Ευχομαι μέσα από την ψυχή μου να μην είναι τίποτα!! Θα σου πω τη δική μου ιστορία κάνω πρώτη χοριακη660 μετά από δύο μέρες 3300 λέμε όλα τέλεια υψηλή χοριακη ίσως Ν είναι δύο Μετα απο δύο μέρες καφέ υγρά με βλεννα παίρνω το γιατρό μου λέει να ανεβάσω τα utrogestan από τρία σε έξι κ να μην κουράζομαι μετά από δύο μέρες κανω χοριακη 16000 την επόμενη μέρα ακριβώς πάω τουαλέτα σκουπιζομαι αίμα λες κ είχα περίοδο ξανά παίρνω το γιατρό που δίνει prolutex δύο τη μέρα κ κάνει τα utrogestan μου πάλι τρία κ μου λέει θα σηκώνομαι μόνο για φαγητό κ Τουαλέτα συνέχιζα να έχω καφέ υγρά δεν είχα αίμα κόκκινο όλα αυτά στη 5η βδομάδα κράτησε σύνολο εφτά μέρες πήγα στον γιατρό την 7η για να μπορέσουμε να είμαστε σίγουροι ότι θα ακούσουμε καρδιά κ ακούσαμε!!! Μετά από δύο βδομάδες ξανά είχα ελάχιστα καφέ για δύο μέρες τώρα είμαι στην 17η βδομάδα κ η μπεμπούλα μας είναι πολύ ζωηρή προχθές που την είδαμε δεν σταμάτησε να κάνει τούμπες εγώ βέβαια δεν την καταλαβαίνω ακόμα... Ο γιατρος μου μίλησε για εστιες αιματωματος, δεν μου είπε ποτέ για δεύτερο σάκο, δεν είδε ποτέ στοιχεία ότι υπήρχε αλλο εμβρυο.. Καταλαβαίνω απόλυτα τη αγωνία σου γιατί τότε κ εγώ δεν πρόλαβα να χαρώ μόλις πήραμε θετική χοριακη τσακ σφαλιάρα... Μέσα από την καρδιά μου να μην είναι τίποτα!!! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ditimama είπε:

Καλημέρα σε ευχαριστώ πολύ @nikol88για την σύσταση! Είναι πολύ σημαντικό να έχει προταθεί απο κάποια ομοιοπαθούσα!

Καλημέρα! Κ εμένα κοπέλα από δω μου τον σύστησε! Πάλι καλά που υπάρχει κ αυτό το φόρουμ γιατί αλλιώς αν περιμέναμε απ τους γιατρός θα φτάναμε στις 10 προσπάθειες για να μας πουν να ψάξουμε λίγο και τον άντρα! 🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Apol είπε:

Ευχομαι μέσα από την ψυχή μου να μην είναι τίποτα!! Θα σου πω τη δική μου ιστορία κάνω πρώτη χοριακη660 μετά από δύο μέρες 3300 λέμε όλα τέλεια υψηλή χοριακη ίσως Ν είναι δύο Μετα απο δύο μέρες καφέ υγρά με βλεννα παίρνω το γιατρό μου λέει να ανεβάσω τα utrogestan από τρία σε έξι κ να μην κουράζομαι μετά από δύο μέρες κανω χοριακη 16000 την επόμενη μέρα ακριβώς πάω τουαλέτα σκουπιζομαι αίμα λες κ είχα περίοδο ξανά παίρνω το γιατρό που δίνει prolutex δύο τη μέρα κ κάνει τα utrogestan μου πάλι τρία κ μου λέει θα σηκώνομαι μόνο για φαγητό κ Τουαλέτα συνέχιζα να έχω καφέ υγρά δεν είχα αίμα κόκκινο όλα αυτά στη 5η βδομάδα κράτησε σύνολο εφτά μέρες πήγα στον γιατρό την 7η για να μπορέσουμε να είμαστε σίγουροι ότι θα ακούσουμε καρδιά κ ακούσαμε!!! Μετά από δύο βδομάδες ξανά είχα ελάχιστα καφέ για δύο μέρες τώρα είμαι στην 17η βδομάδα κ η μπεμπούλα μας είναι πολύ ζωηρή προχθές που την είδαμε δεν σταμάτησε να κάνει τούμπες εγώ βέβαια δεν την καταλαβαίνω ακόμα... Ο γιατρος μου μίλησε για εστιες αιματωματος, δεν μου είπε ποτέ για δεύτερο σάκο, δεν είδε ποτέ στοιχεία ότι υπήρχε αλλο εμβρυο.. Καταλαβαίνω απόλυτα τη αγωνία σου γιατί τότε κ εγώ δεν πρόλαβα να χαρώ μόλις πήραμε θετική χοριακη τσακ σφαλιάρα... Μέσα από την καρδιά μου να μην είναι τίποτα!!! ❤️ 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Κοριτσια εκτιμω αφάνταστα την υποστήριξή σας.

@ApolΜε το καλο να χάρεις την μπεμπούλα σου στην αγκαλιά σου! Τα δύσκολα πέρασαν για εσένα, οπότε τώρα θα απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!

@Anna0912 Αννα μου σε ευχαριστώ πολύ...ειναι και η πρώτη εγκυμοσύνη, παιδευτη΄καμε αρκετά και τα προηγούμενα χρόνια, οπότε προσπαθώ πάρα πάρα πολύ να μην αγχώνομαι. 

@BlackCat@kaounmar Χτες το απογευμα αρχισα να έχω πόνο όπως της περιόδου χαμηλα. Απελπίστηκα γιατι σκεφτόμουν οτι παει τα χάσαμε και τα δύο, οπότε μου λέει ο αντρας μου δεν θα περιμένουμε τον γιατρο πότε θα έχει χρόνο για ραντεβού σήκω να πάμε για υπέρηχο. Οπότε πήγαμε στο πανεπιστημιακό νοσοκομειο που εφημέρευε, μας εξυπηρέτησαν όλοι πάρα πολυ γρήγορα, κάναμε τεστ και μπήκαμε κατευθείαν στην γυναικολογική μονάδα.

Παιδιά τέτοια εξυπηρέτηση δεν έχω ξαναδεί. Ηταν μια καθηγήτρια και έιχε μια ομάδα ειδικευομενων, πρώτα κάνανε συσκεψη, μελέτησαν τον φάκελο μου, με εξέτασαν μιση ώρα και στο τέλος βγηκανε έξω και ενημέρωσαν αναλυτικά και τον σύζυγο. Ηταν άψογοι!! Τόσο αναλυτικοί, καθησυχαστικοί, απαντησαν σε ό,τι ρωτήσαμε. Τι να πω...χιλια μπράβο σε αυτα τα παιδια που δουλευουν μεσα σε τοσο δυσκολες συνθηκες. Στο ιασω που τους έχουμε δωσει χιλιάδες ευρώ έχουν πάντα μια υπεροπτική σταση και ποτε δεν ασχολήθηκαν τόσο. Οι ΄σάκοι ήταν και οι δύο στη θέση τους. Ειδαμε και λεκιθικούς ασκούς. Οπότε γύρισα σπιτακι πιο ήρεμη. Τα καφέ συνεχίζουν αλλά σε πολυ μικρότερο βαθμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Κοριτσια εκτιμω αφάνταστα την υποστήριξή σας.

@ApolΜε το καλο να χάρεις την μπεμπούλα σου στην αγκαλιά σου! Τα δύσκολα πέρασαν για εσένα, οπότε τώρα θα απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!

@Anna0912 Αννα μου σε ευχαριστώ πολύ...ειναι και η πρώτη εγκυμοσύνη, παιδευτη΄καμε αρκετά και τα προηγούμενα χρόνια, οπότε προσπαθώ πάρα πάρα πολύ να μην αγχώνομαι. 

@BlackCat@kaounmar Χτες το απογευμα αρχισα να έχω πόνο όπως της περιόδου χαμηλα. Απελπίστηκα γιατι σκεφτόμουν οτι παει τα χάσαμε και τα δύο, οπότε μου λέει ο αντρας μου δεν θα περιμένουμε τον γιατρο πότε θα έχει χρόνο για ραντεβού σήκω να πάμε για υπέρηχο. Οπότε πήγαμε στο πανεπιστημιακό νοσοκομειο που εφημέρευε, μας εξυπηρέτησαν όλοι πάρα πολυ γρήγορα, κάναμε τεστ και μπήκαμε κατευθείαν στην γυναικολογική μονάδα.

Παιδιά τέτοια εξυπηρέτηση δεν έχω ξαναδεί. Ηταν μια καθηγήτρια και έιχε μια ομάδα ειδικευομενων, πρώτα κάνανε συσκεψη, μελέτησαν τον φάκελο μου, με εξέτασαν μιση ώρα και στο τέλος βγηκανε έξω και ενημέρωσαν αναλυτικά και τον σύζυγο. Ηταν άψογοι!! Τόσο αναλυτικοί, καθησυχαστικοί, απαντησαν σε ό,τι ρωτήσαμε. Τι να πω...χιλια μπράβο σε αυτα τα παιδια που δουλευουν μεσα σε τοσο δυσκολες συνθηκες. Στο ιασω που τους έχουμε δωσει χιλιάδες ευρώ έχουν πάντα μια υπεροπτική σταση και ποτε δεν ασχολήθηκαν τόσο. Οι ΄σάκοι ήταν και οι δύο στη θέση τους. Ειδαμε και λεκιθικούς ασκούς. Οπότε γύρισα σπιτακι πιο ήρεμη. Τα καφέ συνεχίζουν αλλά σε πολυ μικρότερο βαθμό.

Καλά κάνατε κορίτσι μου, να φεύγει η αγωνία! Όντως στα δημόσια υπάρχουν πολλοί καλοί γιατροί και νοσηλευτές! Όλα να συνεχίσουν έτσι, φιλιά πολλά και να προσέχεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η kaounmar είπε:

Καλά κάνατε κορίτσι μου, να φεύγει η αγωνία! Όντως στα δημόσια υπάρχουν πολλοί καλοί γιατροί και νοσηλευτές! Όλα να συνεχίσουν έτσι, φιλιά πολλά και να προσέχεις!!!

σε αυτο συμφωνώ και εγώ. Μια χαρά είναι στα δημόσια. Ο γιατρός που είχα ειναι σε δημόσιο αλλά επειδη μου έκανε 2 - 3 μλκσ στο θέμα εξωσωματικής έπρεπε να βρω κάποιον που είναι εξωσωματιστής και δεν "πειραματίζεται", έτσι βρήκα έναν που νιώθω καλά, αλλά σε ιδιωτικό. 

Δεν πειράζει όμως, ας αποκτήσω και εγω ένα μωράκι και ας είναι σε ιδιωτικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

σε αυτο συμφωνώ και εγώ. Μια χαρά είναι στα δημόσια. Ο γιατρός που είχα ειναι σε δημόσιο αλλά επειδη μου έκανε 2 - 3 μλκσ στο θέμα εξωσωματικής έπρεπε να βρω κάποιον που είναι εξωσωματιστής και δεν "πειραματίζεται", έτσι βρήκα έναν που νιώθω καλά, αλλά σε ιδιωτικό. 

Δεν πειράζει όμως, ας αποκτήσω και εγω ένα μωράκι και ας είναι σε ιδιωτικό.

Συμφωνώ μαζί σου. Ειδικά για την εξωσωματική είναι σχεδόν μονόδρομος το ιδιωτικό τουλάχιστον σε εμάς στην επαρχία. Χαλάλι και τα χρήματα κι όλα αρκεί να πετύχει και στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Mary.Ger είπε:

Συμφωνώ μαζί σου. Ειδικά για την εξωσωματική είναι σχεδόν μονόδρομος το ιδιωτικό τουλάχιστον σε εμάς στην

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

σε αυτο συμφωνώ και εγώ. Μια χαρά είναι στα δημόσια. Ο γιατρός που είχα ειναι σε δημόσιο αλλά επειδη μου έκανε 2 - 3 μλκσ στο θέμα εξωσωματικής έπρεπε να βρω κάποιον που είναι εξωσωματιστής και δεν "πειραματίζεται", έτσι βρήκα έναν που νιώθω καλά, αλλά σε ιδιωτικό. 

Δεν πειράζει όμως, ας αποκτήσω και εγω ένα μωράκι και ας είναι σε ιδιωτικό.

Κορίτσια μου ακριβώς αυτό είτε σε δημόσιο είτε σε ιδιωτκό το θέμα είναι να έχουμε καλό γιατρό και να τα καταφέρουμε και να εξελιχθούν όλα ομαλά!!! Προσωπικά έχω εμπειρία και σε δημόσιο αλλά έγιανα κάποιες αστοχίες από τη γιατρό στην πρώτη μου κύηση που δυστυχώς έχασα και για αυτό άλλαξα. Πάντως για το θέμα της δίκερης μήτρας δεν μπορώνα πω απόλυτα ότι γνωρίζει και ο γιατρός που έχω τώρα σε ιδιωτικό. Ας ελπίσω ότι θα βρω άκρη!  ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ditimama είπε:

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια και μπράβο σου που τα κατάφερες!!! Και για την υπομονή σου πάνω απο ολα...

Οι βιοχημικές τι είναι? Το διαβάζω συνέχεια εδω μεσα κ δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει?

Αυτό που χαλούσε την ποιότητα των εμβρύων ήταν το κατακερματισμένο σπέρμα? Αυτο σου είπε ο γιατρός?

Κι εγω μεχρι στιγμής εχω κανει 3 προσπάθειες εξωσωματικής και στις 2 τελευταίες έδειχνε να προχωράει λίγο (απο τη β' χοριακή) κ μετά έπεφτε η τιμή που θα μπορούσε να πει κανείς οτι ειναι σαν μια μίνι αποβολή! Με τη βοήθεια της @Lucia79 η οποία με διαφώτισε να κλείσω ραντεβού στο Έλενα στο τμήμα αποβολών έχω ραντεβού τη Δευτέρα κ ελπίζω εκει να με βοηθήσουν!

Και πολύ καλά έκανες .Αυτές είναι οι βιοχημικές θετική χοριακη αλλά πολύ χαμηλή που μετά μειώνετε .Αυτό δείχνει πως υπάρχει κάποια χρωμοσωμικη ανωμαλία στο έμβρυο .Ξεκινούσα τις ενέσεις έφταναν πολύ γρήγορα δυο ωάρια 20 χιλ και τα αλλά ήταν μικρά με αποτέλεσμα να κάνω ωοληψια και τα δυο αυτά να έχουν φτάσει 24χιλ .Το οποίο το λύσαμε πήρα πριν την διέγερση για 7 μέρες σικλακουρ και τα ωάρια μεγάλωσαν ολα το ίδιο .Όποτε το πρόβλημα ήταν είτε επειδή άφηναν να μεγαλώσουν πολύ τα ωάρια λόγω μεγάλης δόσης (300) η από το σπερμα .Είπα στον γιατρό ολα τα λαθοι που είχα εντοπίσει και εγώ από ότι έμαθα εδώ από το φορουμ από άλλες κοπέλες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά κορίτσια!Με γεμάτες κοιλιτσες κ αγκαλίτσες.

Εμένα το σύστημα μου συνεχίζει να με κοροϊδεύει,εκεί που δεν ανέβαινε η χοριακη,τώρα δεν πέφτει η μάλλον πέφτει αργα.Εχω κόψει τα φάρμακα από την Πέμπτη αλλά περίοδο δεν.Ο γιατρός μίλησε για υστεροσκοπηση αντί για απόξεση.Να δούμε τι έχει μείνει στη μήτρα κ δίνει υψηλη χοριακη (234).Θα ξανακάνω Δευτέρα.

Έχει κάνει κάποια υστεροσκοπηση στο Ιασώ να ξέρω πάνω κάτω κόστος?Δεν τον ρώτησα χθες...

Μου είπε πριν πάμε σε επόμενη προσπάθεια θα κάνουμε κ άλλους ελέγχους κ εξετασεις.Εμπιστευομαι πολύ το κέντρο μου αλλά θα ήθελα από την εμπειρία σας αν θέλετε να με καθοδηγήσετε κ εσείς.Επισης επειδή δεν ανταποκρίθηκα στα φάρμακα θα πάμε λέει τώρα με γεμάτα.Ξερει καμία τι είναι αυτό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η rouseva είπε:

Καλή χρονιά κορίτσια!Με γεμάτες κοιλιτσες κ αγκαλίτσες.

Εμένα το σύστημα μου συνεχίζει να με κοροϊδεύει,εκεί που δεν ανέβαινε η χοριακη,τώρα δεν πέφτει η μάλλον πέφτει αργα.Εχω κόψει τα φάρμακα από την Πέμπτη αλλά περίοδο δεν.Ο γιατρός μίλησε για υστεροσκοπηση αντί για απόξεση.Να δούμε τι έχει μείνει στη μήτρα κ δίνει υψηλη χοριακη (234).Θα ξανακάνω Δευτέρα.

Έχει κάνει κάποια υστεροσκοπηση στο Ιασώ να ξέρω πάνω κάτω κόστος?Δεν τον ρώτησα χθες...

Μου είπε πριν πάμε σε επόμενη προσπάθεια θα κάνουμε κ άλλους ελέγχους κ εξετασεις.Εμπιστευομαι πολύ το κέντρο μου αλλά θα ήθελα από την εμπειρία σας αν θέλετε να με καθοδηγήσετε κ εσείς.Επισης επειδή δεν ανταποκρίθηκα στα φάρμακα θα πάμε λέει τώρα με γεμάτα.Ξερει καμία τι είναι αυτό?

Φεμαρα*

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Φεμαρα*

Το femara χρησιμοποιείται για τη θεραπεία του καρκίνου του μαστού σε γυναίκες που έχουν περάσει την εμμηνόπαυση και που έχουν υποβληθεί σε θεραπεία προγενέστερα με αντιοιστρογόνα (π.χ. clomiphene, που αποκλείει τις επιδράσεις των οιστρογόνων). Περιέχει τη δραστική ουσία λετροζόλη (letrozole) είναι ένας μη στεροειδής αναστολέας της αρωματάσης. Αναστέλλει το ένζυμο αρωματάση, δεσμεύοντας ανταγωνιστικά την αίμη του κυτοχρώματος P450 της αρωματάσης, με αποτέλεσμα τη μείωση της βιοσύνθεσης των οιστρογόνων σε όλους τους ιστούς όπου αυτό υπάρχει.

Είναι χάπι, λειτουργεί παρόμοια με τη clomiphene αλλά δεν επιρρεάζει το ίδιο το πάχος του ενδομητρίου. Τη χρησιμοποιούν στην εξωσωματική για πρόκληση ωαρίων ως ένα πιο ήπιο σχήμα διέγερσης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Κοριτσια εκτιμω αφάνταστα την υποστήριξή σας.

@ApolΜε το καλο να χάρεις την μπεμπούλα σου στην αγκαλιά σου! Τα δύσκολα πέρασαν για εσένα, οπότε τώρα θα απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!

@Anna0912 Αννα μου σε ευχαριστώ πολύ...ειναι και η πρώτη εγκυμοσύνη, παιδευτη΄καμε αρκετά και τα προηγούμενα χρόνια, οπότε προσπαθώ πάρα πάρα πολύ να μην αγχώνομαι. 

@BlackCat@kaounmar Χτες το απογευμα αρχισα να έχω πόνο όπως της περιόδου χαμηλα. Απελπίστηκα γιατι σκεφτόμουν οτι παει τα χάσαμε και τα δύο, οπότε μου λέει ο αντρας μου δεν θα περιμένουμε τον γιατρο πότε θα έχει χρόνο για ραντεβού σήκω να πάμε για υπέρηχο. Οπότε πήγαμε στο πανεπιστημιακό νοσοκομειο που εφημέρευε, μας εξυπηρέτησαν όλοι πάρα πολυ γρήγορα, κάναμε τεστ και μπήκαμε κατευθείαν στην γυναικολογική μονάδα.

Παιδιά τέτοια εξυπηρέτηση δεν έχω ξαναδεί. Ηταν μια καθηγήτρια και έιχε μια ομάδα ειδικευομενων, πρώτα κάνανε συσκεψη, μελέτησαν τον φάκελο μου, με εξέτασαν μιση ώρα και στο τέλος βγηκανε έξω και ενημέρωσαν αναλυτικά και τον σύζυγο. Ηταν άψογοι!! Τόσο αναλυτικοί, καθησυχαστικοί, απαντησαν σε ό,τι ρωτήσαμε. Τι να πω...χιλια μπράβο σε αυτα τα παιδια που δουλευουν μεσα σε τοσο δυσκολες συνθηκες. Στο ιασω που τους έχουμε δωσει χιλιάδες ευρώ έχουν πάντα μια υπεροπτική σταση και ποτε δεν ασχολήθηκαν τόσο. Οι ΄σάκοι ήταν και οι δύο στη θέση τους. Ειδαμε και λεκιθικούς ασκούς. Οπότε γύρισα σπιτακι πιο ήρεμη. Τα καφέ συνεχίζουν αλλά σε πολυ μικρότερο βαθμό.

Χαίρομαι που όλα ήταν οκ...Σε καταλαβαίνω γιατί κ μεις προσπαθούμε εδώ κ καιρό...Τώρα μέσα στο μήνα θα κάνουμε την πρώτη εμβρυομεταφορα...εύχομαι όλες να σταθούμε τυχερές και να κρατήσουμε μωράκια στην αγκαλιά μας👶👶👶👶👶👶👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η rouseva είπε:

Καλή χρονιά κορίτσια!Με γεμάτες κοιλιτσες κ αγκαλίτσες.

Εμένα το σύστημα μου συνεχίζει να με κοροϊδεύει,εκεί που δεν ανέβαινε η χοριακη,τώρα δεν πέφτει η μάλλον πέφτει αργα.Εχω κόψει τα φάρμακα από την Πέμπτη αλλά περίοδο δεν.Ο γιατρός μίλησε για υστεροσκοπηση αντί για απόξεση.Να δούμε τι έχει μείνει στη μήτρα κ δίνει υψηλη χοριακη (234).Θα ξανακάνω Δευτέρα.

Έχει κάνει κάποια υστεροσκοπηση στο Ιασώ να ξέρω πάνω κάτω κόστος?Δεν τον ρώτησα χθες...

Μου είπε πριν πάμε σε επόμενη προσπάθεια θα κάνουμε κ άλλους ελέγχους κ εξετασεις.Εμπιστευομαι πολύ το κέντρο μου αλλά θα ήθελα από την εμπειρία σας αν θέλετε να με καθοδηγήσετε κ εσείς.Επισης επειδή δεν ανταποκρίθηκα στα φάρμακα θα πάμε λέει τώρα με γεμάτα.Ξερει καμία τι είναι αυτό?

Εγώ έχω κάνει υστεροσκοπηση στο Ιασώ αλλά η τιμή κυμαίνεται ανάλογα την αμοιβή του γιατρού.

Δεν καταλαβαινω όμως εφόσον έχεις ατελή αποβολή αν καταλαβαινω καλά γιατί όχι απόξεση; Θέλω να πω είναι ασφαλές να κανείς υστεροσκοπηση κ όχι απόξεση; Υπάρχει κυημα που δεν μπόρεσες να αποβάλλεις μόνη σου; Υπάρχει εξωμήτρια κύηση;

Ποσο καιρό είσαι τώρα μετά την ΕΤ;
Μπορεί να ρωτάω κ βλακείες αλλά δεν το έχω ξαναδιαβάσει για να είμαι ειλικρινης 

Με τα φεμαρα θα κανείς τροποποιημένο φυσικό στα είπε η @Kiddoπαραπανω πολύ ωραία. Εγώ με femara και 150 μονάδες μενοπουρ έβγαλα 2 ωάρια γονιμοποιήθηκαν κ τα 2 ένα έφτασε σε βλαστοκύστη ΒΒ κ εμφυτεύτηκε ασχέτως της κατάληξης.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Εγώ έχω κάνει υστεροσκοπηση στο Ιασώ αλλά η τιμή κυμαίνεται ανάλογα την αμοιβή του γιατρού.

Δεν καταλαβαινω όμως εφόσον έχεις ατελή αποβολή αν καταλαβαινω καλά γιατί όχι απόξεση; Θέλω να πω είναι ασφαλές να κανείς υστεροσκοπηση κ όχι απόξεση; Υπάρχει κυημα που δεν μπόρεσες να αποβάλλεις μόνη σου; Υπάρχει εξωμήτρια κύηση;

Ποσο καιρό είσαι τώρα μετά την ΕΤ;
Μπορεί να ρωτάω κ βλακείες αλλά δεν το έχω ξαναδιαβάσει για να είμαι ειλικρινης 

Με τα φεμαρα θα κανείς τροποποιημένο φυσικό στα είπε η @Kiddoπαραπανω πολύ ωραία. Εγώ με femara και 150 μονάδες μενοπουρ έβγαλα 2 ωάρια γονιμοποιήθηκαν κ τα 2 ένα έφτασε σε βλαστοκύστη ΒΒ κ εμφυτεύτηκε ασχέτως της κατάληξης.

 

Τι να σου πω μαυρογατακι μου,δεν ξέρω!Μου είπε ή εξωμήτριο αλλά δεν θα έπεφτε η χοριακη ή απέβαλα αλλά για κάποιο λόγο δεν καθάρισα σωστά.Οποτε υπάρχουν ακόμα κύτταρα που δίνουν υψηλή χοριακη.Απο το να κάνουμε απόθεση κ να πάμε στα τυφλά πρότεινε υστεροσκοπηση.Εγω δεν έχω ιδέα από όλα αυτά.Δυστυχως αρχίζω να μαθαίνω.Προτεινε κ την ένεση μεθοτρεξατης αλλά μου απαγορεύει εγκυμοσύνη για 6 μήνες μετά κ εννοείται δεν θέλω να χάσω χρόνο.

Εχω 1 μπουκάλακι έτοιμο μένοπουρ περίπου ένα μηνα,θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω?Έκανε χαζομάρα ο άντρας μου κ το έφτιαξε ενώ δεν έπρεπε.

Εσύ σε τι φάση είσαι τώρα?Έχεις 2,αν θυμάμαι σωστά,κατάψυξη?Πότε σκέφτεσαι να τα μεταφέρεις?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Τι να σου πω μαυρογατακι μου,δεν ξέρω!Μου είπε ή εξωμήτριο αλλά δεν θα έπεφτε η χοριακη ή απέβαλα αλλά για κάποιο λόγο δεν καθάρισα σωστά.Οποτε υπάρχουν ακόμα κύτταρα που δίνουν υψηλή χοριακη.Απο το να κάνουμε απόθεση κ να πάμε στα τυφλά πρότεινε υστεροσκοπηση.Εγω δεν έχω ιδέα από όλα αυτά.Δυστυχως αρχίζω να μαθαίνω.Προτεινε κ την ένεση μεθοτρεξατης αλλά μου απαγορεύει εγκυμοσύνη για 6 μήνες μετά κ εννοείται δεν θέλω να χάσω χρόνο.

Εχω 1 μπουκάλακι έτοιμο μένοπουρ περίπου ένα μηνα,θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω?Έκανε χαζομάρα ο άντρας μου κ το έφτιαξε ενώ δεν έπρεπε.

Εσύ σε τι φάση είσαι τώρα?Έχεις 2,αν θυμάμαι σωστά,κατάψυξη?Πότε σκέφτεσαι να τα μεταφέρεις?

 

Οκ αν και με τις δυο μεθόδους θα καθαρίσεις σωστα -που αυτό είναι το ζητούμενο - ίσως υστεροσκοπηση είναι καλύτερη δεν έχω ιδέα 

Εχω κάνει κ υστεροσκοπηση κ απόξεση αλλά για άλλους λογους την κάθε μια.

Αν η μενοπουρ έχει ανοιχτεί ένα μήνα ήδη τοτε δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις από το άνοιγμα της ένα μήνα μετά μπορείς όχι παραπάνω.

Φαντασου ότι θα αφήσεις δυο-τρεις  κύκλους για να προχωρήσεις σε νέα διέγερση , εμένα χαριστικά μου είχε αφησει τρίμηνο λόγω ηλικίας ,ήθελε παραπάνω δηλαδή.

Εχω δυο παγωτινια εκεί στο κρύο αλλά θα μαζέψω και αλλά και μετά μεταφορά ,έχω μέλλον ακόμα..Καλά να είμαστε ,υγεία να έχουμε ,να είναι γερά και αυτά κ ας πάρει λίγο παραπάνω τι να πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η BlackCat είπε:

Οκ αν και με τις δυο μεθόδους θα καθαρίσεις σωστα -που αυτό είναι το ζητούμενο - ίσως υστεροσκοπηση είναι καλύτερη δεν έχω ιδέα 

Εχω κάνει κ υστεροσκοπηση κ απόξεση αλλά για άλλους λογους την κάθε μια.

Αν η μενοπουρ έχει ανοιχτεί ένα μήνα ήδη τοτε δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις από το άνοιγμα της ένα μήνα μετά μπορείς όχι παραπάνω.

Φαντασου ότι θα αφήσεις δυο-τρεις  κύκλους για να προχωρήσεις σε νέα διέγερση , εμένα χαριστικά μου είχε αφησει τρίμηνο λόγω ηλικίας ,ήθελε παραπάνω δηλαδή.

Εχω δυο παγωτινια εκεί στο κρύο αλλά θα μαζέψω και αλλά και μετά μεταφορά ,έχω μέλλον ακόμα..Καλά να είμαστε ,υγεία να έχουμε ,να είναι γερά και αυτά κ ας πάρει λίγο παραπάνω τι να πω..

Καλά αυτό εννοείται,υγεία να έχουμε κ όλα θα τα καταφέρουμε!

Σου ευχομαι σύντομα να ακολουθήσεις κ συ τον δρόμο της πρώτης αρχηγού♥️

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον αιματολογο κ ενδοκρινολογο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mary.Ger είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Κοριτσια εκτιμω αφάνταστα την υποστήριξή σας.

@ApolΜε το καλο να χάρεις την μπεμπούλα σου στην αγκαλιά σου! Τα δύσκολα πέρασαν για εσένα, οπότε τώρα θα απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου!

@Anna0912 Αννα μου σε ευχαριστώ πολύ...ειναι και η πρώτη εγκυμοσύνη, παιδευτη΄καμε αρκετά και τα προηγούμενα χρόνια, οπότε προσπαθώ πάρα πάρα πολύ να μην αγχώνομαι. 

@BlackCat@kaounmar Χτες το απογευμα αρχισα να έχω πόνο όπως της περιόδου χαμηλα. Απελπίστηκα γιατι σκεφτόμουν οτι παει τα χάσαμε και τα δύο, οπότε μου λέει ο αντρας μου δεν θα περιμένουμε τον γιατρο πότε θα έχει χρόνο για ραντεβού σήκω να πάμε για υπέρηχο. Οπότε πήγαμε στο πανεπιστημιακό νοσοκομειο που εφημέρευε, μας εξυπηρέτησαν όλοι πάρα πολυ γρήγορα, κάναμε τεστ και μπήκαμε κατευθείαν στην γυναικολογική μονάδα.

Παιδιά τέτοια εξυπηρέτηση δεν έχω ξαναδεί. Ηταν μια καθηγήτρια και έιχε μια ομάδα ειδικευομενων, πρώτα κάνανε συσκεψη, μελέτησαν τον φάκελο μου, με εξέτασαν μιση ώρα και στο τέλος βγηκανε έξω και ενημέρωσαν αναλυτικά και τον σύζυγο. Ηταν άψογοι!! Τόσο αναλυτικοί, καθησυχαστικοί, απαντησαν σε ό,τι ρωτήσαμε. Τι να πω...χιλια μπράβο σε αυτα τα παιδια που δουλευουν μεσα σε τοσο δυσκολες συνθηκες. Στο ιασω που τους έχουμε δωσει χιλιάδες ευρώ έχουν πάντα μια υπεροπτική σταση και ποτε δεν ασχολήθηκαν τόσο. Οι ΄σάκοι ήταν και οι δύο στη θέση τους. Ειδαμε και λεκιθικούς ασκούς. Οπότε γύρισα σπιτακι πιο ήρεμη. Τα καφέ συνεχίζουν αλλά σε πολυ μικρότερο βαθμό.

Αχ βρε κορίτσι μου... μόλις είδα τι πέρασες! ελπίζω ήδη να νιώθεις καλύτερα. Όλα καλά να πάνε με τα μωράκια σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η rouseva είπε:

Καλά αυτό εννοείται,υγεία να έχουμε κ όλα θα τα καταφέρουμε!

Σου ευχομαι σύντομα να ακολουθήσεις κ συ τον δρόμο της πρώτης αρχηγού♥️

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον αιματολογο κ ενδοκρινολογο?

Και σε εσένα τα καλύτερα να ερθουν

Αιματολογο δεν έχω ιδιώτη γιατί έχω φάκελο στο Έλενα κ αν χρειαστεί θα έχω από εκεί παρακολούθηση ,από φίλη όμως  που έχει θρομβοφιλια κ έχει παιδάκια το ένα από εξωσωματική το άλλο με φυσικό τρόπο την παρακολουθούσε η Κουμαριανού Αργυρω νομίζω είναι στο Metropolitan general.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...