Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2022🌺


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ναι είναι η πρώτη μου φορά. 

 

Αυριο ξεκινάω ενέσεις,  γύρισα με μια σακούλα βιταμίνες κτλ 

Μια ενεση 175 μλ την ημερα έχω ovaleap

30.08 ωοληψια.  @Vasilique βάλε με στο πινακάκι να χαίρομαι χαχαχαχχαχαποτε έφτασε ο καιρός? Νομίζω τώρα έχω όλη την αγωνία μετά δεν ξέρω μετά θα σας ζαλίζω.  

Απ την ημερα που έκλεισα ραντεβού για τον σημερινό υπερηχο δεν μπορώ να κοιμηθώ:-( χθες έφτασα 4 η ώρα και τίποτα το μάτι γαρίδα) είναι λογικό η εγω αγχώνομαι το σκέφτομαι πολύ? Και δεν θα καταφέρω κάτι αμα συνεχίσω???

16291941378228536075893861198894.jpg

Καλή αρχή!!! 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κατά καιρούς ακούμε διάφορα για την οπίσθια κλίση αλλά νομίζω τίποτα δεν ισχύει τελικα, το ίδιο μου είπε και ο γιατρός..εμείς έχουμε σχεδον όλες στην οικογένεια και δεν μας έχει δυσκολέψει σε κάτι..ξεκίνησες τις ενέσεις? Όλα καλά? Περιμένεις την περίοδο τώρα?

Ναι ξεκίνησα τις ενέσεις εχτές και περιμένω να έρθει περίοδος τώρα. Μόλις έρθει καλώ τον γιατρό να μου πει ποτέ να ξεκινήσω οιστραδιόλη. ♥️ Κι εσύ κορίτσι μου να έχεις μια τεράστια χοριακη εύχομαι!!! Θύμησε μου πόσα βάλατε ? Βλαστοκυστες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Α... δεν είμαι η μόνη τρελή εδω χθες έκανα επίτηδες γενική να κουραστω να ροχαλισω αλλά τίποτα.... θέλω να έρθει 30.08  ψαχαψχ γίνεται? Υπάρχει κάποιο κουμπί?🤣🤣🤣

Ποτε έχεις εμβρυομεταφορα? Με το καλοοοοο να φωλιασουν

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου !! Έχω ξεκινήσει ενέσεις averkap για να μη κάνω ωορρηξία στον επόμενο κύκλο. Περιμένω να αδιαθετησω μέσα στην εβδομάδα και θα ξεκινήσω οιστραδιόλη μόλις αδιαθετησω. Δεν ξέρω πότε θα κάνω εμβρυομεταφορα ακόμα... 

Κάνε υπομονή λίγες μερουλες έμειναν μόνο!! Θα περασουν απασχολήσου με πολλά πράγματα τώρα για να ξεχνιέσαι 😘♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Eva29 είπε:

Ναι ξεκίνησα τις ενέσεις εχτές και περιμένω να έρθει περίοδος τώρα. Μόλις έρθει καλώ τον γιατρό να μου πει ποτέ να ξεκινήσω οιστραδιόλη. ♥️ Κι εσύ κορίτσι μου να έχεις μια τεράστια χοριακη εύχομαι!!! Θύμησε μου πόσα βάλατε ? Βλαστοκυστες? 

Ναι 2 βλαστοκυστες βάλαμε..σ ευχαριστώ πολύ πολύ!! Το ίδιο εύχομαι και σε σένα, σύντομα με ευχάριστα νέα..🤞🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eva29 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου !! Έχω ξεκινήσει ενέσεις averkap για να μη κάνω ωορρηξία στον επόμενο κύκλο. Περιμένω να αδιαθετησω μέσα στην εβδομάδα και θα ξεκινήσω οιστραδιόλη μόλις αδιαθετησω. Δεν ξέρω πότε θα κάνω εμβρυομεταφορα ακόμα... 

Κάνε υπομονή λίγες μερουλες έμειναν μόνο!! Θα περασουν απασχολήσου με πολλά πράγματα τώρα για να ξεχνιέσαι 😘♥️

Σου εύχομαι με το καλοοο.. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ναι είναι η πρώτη μου φορά. 

 

Αυριο ξεκινάω ενέσεις,  γύρισα με μια σακούλα βιταμίνες κτλ 

Μια ενεση 175 μλ την ημερα έχω ovaleap

30.08 ωοληψια.  @Vasilique βάλε με στο πινακάκι να χαίρομαι χαχαχαχχαχαποτε έφτασε ο καιρός? Νομίζω τώρα έχω όλη την αγωνία μετά δεν ξέρω μετά θα σας ζαλίζω.  

Απ την ημερα που έκλεισα ραντεβού για τον σημερινό υπερηχο δεν μπορώ να κοιμηθώ:-( χθες έφτασα 4 η ώρα και τίποτα το μάτι γαρίδα) είναι λογικό η εγω αγχώνομαι το σκέφτομαι πολύ? Και δεν θα καταφέρω κάτι αμα συνεχίσω???

16291941378228536075893861198894.jpg

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!! Οι Γερμανοί σε έκαναν κανονική φαρμακαποθηκη!!! 😂😂Δεν πειράζει όμως όλα για τα καλά ωαριακια γίνονται...στο εύχομαι!! Καλή αρχή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Η αλήθεια είναι ότι δε θυμάμαι ή δεν ξέρω καν αν έχω μήτρα με οπίσθια κλίση ούτε ο γιατρός μου έδωσε αυτή την εξήγηση πάντως. 
Εσυ να μην επηρεάζεσαι, όπως θα δεις από τις απαντήσεις κι εδώ, είμαι μάλλον σπάνια περίπτωση. Έχω δυο φίλες που κάναμε εμβρυομεταφορα σε απόσταση 2 εβδομάδων και δεν κατάλαβαν απολύτως τίποτα. Ούτε καν για τη μικρή ενόχληση που ανέφερε η Sandy δε μου είπαν. Οποτε μη δίνεις σημασία, όπως και καμία άλλη κοπέλα που ετοιμάζεται για εμβρυομεταφορα μη διαβάσει το σχόλιο μου και φρικάρει. Αν ήταν κάτι συνηθισμένο θα το συζητούσαμε στο φόρουμ συχνά όπως συμβαίνει πχ με τους πόνους της σαλπιγγογραφιας που αν γκουγκλαρεις αν πονάει θα βρεις πολλά αποτελέσματα. 
Εγω δυστυχώς ενώ είχα 5 βλαστοκυστες, έκανα προεμφυτευτικο λόγω καρυοτυπου του συντρόφου μου και μας τις έβγαλε όλες κακές (λόγω δικής μου ηλικίας τελικά και όχι λόγω καρυοτυπου) κι έτσι περιμένω περίοδο για καινούργια ωοληψια. Γενικα οι στατιστικές για την ηλικία μου λένε ότι σχεδόν 1 στα 10 έμβρυα είναι υγιές οποτε έχω μέλλον μπροστά μου μεχρι (και αν καταφέρω) να πετύχω καλό έμβρυο για επόμενη μεταφορά. Επίσης ο γιατρός μου μου έχει προτείνει να μην κάνουμε προεμφυτευτικο την επόμενη φορά αλλά δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα αν θα πάρουμε αυτό το ρίσκο. Σκέψου ότι έχω ακόμα στην κατάψυξη 5 από τη 2η ωοληψια και 2 από την 1η, σύνολο 7 βλαστοκυστες, για τις οποίες ξέρω ότι έχουν διαφορα σύνδρομα. Πως να παρω την απόφαση να μην κάνω προεμφυτευτικο όταν ξέρω ότι το θέμα αυτό είναι τόσο συχνό σε εμάς?

Η τιμή τη fsh σου, αν επιτρέπεται; Της αμη; Παίρνετε πολλά ωάρια μετά από διεγέρσεις; Το 0 στα 5 είναι απογοητευτικό...αλλά δεν υπάρχει πιθανότητα λάθους στον προεμφυτευτικό; Έχουν κάνει και άλλες κοπέλες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2021 at 7:56 ΜΜ, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Σε ποια εβδομάδα εισαι; συνήθως στην αλλαγή του μήνα παρατηρούν πολλές γυναίκες αίμα. Έτσι όπως το περιγράφεις. 

Αντε τέλεια ειδες .. να πω ότι δε σε νιωθω θα πω ψέματα ,καταλαβαίνω το άγχος και όλα αυτά αλλά να ξέρεις είναι δύσκολο μωρε και δε βοηθάει.  Έχει εφαρμογή για αναπνοές ώστε να φύγει το άγχος. Βοηθάνε και όταν με το καλό θα γεννήσεις στους πονους (ξερω στην Ελλάδα δίδυμα = καισαρική) παρο αλλά αυτά και πονους πριν ή μετά την γεννα ίσως να έχεις:-) ξεκινά από τώρα. 

Την Παρασκευή συμπλήρωσα 6 εβδομάδες, απλώς είναι πρωτόγνωρη η κατάσταση για μένα κ φοβάμαι σε κάθε βήμα. Αφού κ στις διακοπές πολλές μέρες τις πέρασα ξάπλα.. Θέλω πολύ να το χαρώ, το έχουμε πει κ στους φίλους μας, έχουμε χαρεί όλοι πολυ κ με προσεχουν αλλά εκεί που πάω να χαλαρώσω τσουπ εμφανίζεται ένα καφέ κ ξανά μαζευομαι.. Τεσπα θα προσπαθήσω να ξεαγχωθω, η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ιδιαίτερα αγχωτικός τύπος αλλά όλη αυτή η διαδικασία μου έχει δημιουργήσει τόσο άγχος που ούτε το φανταζόμουν.. Εσύ χαλαρά όμως.. Μην πάρεις τα δικά μου τα καλά.. Η αλήθεια είναι πως στη μόνη φάση που δεν είχα άγχος ήταν στις ενέσεις, τις έκανα κ με μεγάλη χαρά μάλιστα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσια μου θέλω να σας ρωτήσω εδώ και καιρό την εμπειρία σας με την εμβρυομεταφορα γιατί μάλλον είμαι μειοψηφία και θέλω να παρω πληροφορίες για την επόμενη φορά. 
Στη μια και μοναδική εμβρυομεταφορα που έχω κάνει, εγώ πόνεσα αρκετά και είχα σημαντική ενόχληση σε σημείο να φωνάξω. Όλες μου οι φίλες και γνωστές μου έχουν πει ότι δεν κατάλαβαν τίποτα και χαρακτηριστικά μου λένε ότι στο τεστ παπ πονάνε περισσότερο. Αυτό που βίωσα εγώ ήταν πολύ διαφορετικό. Εγώ ποναγα κάπως σαν την σαλπιγγογραφια. μέχρι και ο γιατρός απόρησε και κάπως δυσπιστούσε ότι είναι δυνατόν να πονάς?
Μου έχει ήδη πει ότι την επόμενη μεταφορά θα την κάνω με μέθη και φυσικά το δέχτηκα πολύ ευχάριστα. Επίσης μετά τη μηδενική χοριακη διαβασα και διαφορα άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά που συνδέουν την ανώδυνη εμβρυομεταφορα με μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας οποτε θεωρώ ότι ίσως όλη αυτή η ταλαιπωρία και ο πόνος να συμβάλλανε στην αποτυχία. 
Εσεις πως βιώσατε την εμβρυομεταφορα? Υπάρχει κάποια που έχει πονέσει ή όλες το περάσατε ανώδυνα? Αν ναι, είχατε θετικό αποτέλεσμα μετά από αυτή τη μεταφορα? Σας έχει εξηγήσει ο γιατρός σας κάτι περισσότερο απ ότι ο δικός μου (γιατί βασικά εμένα κάπως με έχει αφήσει στο σκοτάδι αν υπάρχει κάποια δυσκολία να φτάσει στο ενδομήτριο και λίγο όλο το θέμα έχει δικαιολογηθεί κάπως σαν απλώς εγώ να είμαι υπερ_ευαισθητη). 
Επίσης άλλη μια ερώτηση, σας είπε ο γιατρός να κάνετε κάποιες μέρες πριν κάποιου είδους πρόβα για να ελέγξει ότι περνάει ο καθετηρας από την περιοχή?
 

Καλημέρα κορίτσι μου...λοιπόν εμενα έχοντας ένα ανατομικό θέμα μου είπε ο γιατρός οτι θα κάνουμε μέθη.δεν είχα λοιπόν φάει για να έχω ένα στομάχι λίγο πιο ελαφρύ και πήγα νομίζοντας ότι θα κάνω μέθη.με άφησαν τελευταία και δε Μ εδωσαν ένα χαπακι που δίνουν σαν ηρεμιστικό γιατί δεν θα έπινα ούτε νερό ( η περίπτωσή μου είναι περίεργη μην απορήσεις για την ουροδόχο κύστη που έπρεπε να είναι γεμάτη) οπότε περίμενα τελευταία και δεν είχα πιει ούτε το χάπι.οταν μπήκα μου λέει ο γιατρός να το πάμε λίγο χωρίς μέθη....φρικαρα! 

Του είπα ναι βέβαια η αλήθεια είναι ήθελα να το ζήσω....νόμιζα θα είναι τέλειο!!!! Χαχα αχαχχαχαχαχ

 Ε λοιπόν  ο πόνος που ένιωσα δεν περιγράφεται!!!!! Υπέφερα!!! ούτε χαπακι ούτε μεθη!! 

Τελικά τα καταφέραμε είμαι 8 εβδομάδων...τώρα αργά και σταθερά με λίγη αγωνία και άγχος προχωράμε!!!

Ο,τι και να γίνει σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!

Για τις πρόβες όχι ...δεν είχαμε κάνει πρόβες και φαντάσου έχω πολύ δύσκολη ανατομία παρόλα αυτά δεν κάναμε κάποια πρόβα πιο πρίν ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2021 at 4:24 ΜΜ, ο/η Vasilique είπε:

@Tvz έκανες την ένεση; Δώσε σημεία ζωής …

@geo2222 πού χάθηκες εσύ κορίτσι; Πώς είσαι; Τελείωσες με τους εμετούς ή σε ταλαιπωρούν ακόμη; Μην μου πεις! Περιμένουμε νέα σου! Λογικά πρέπει να πήγες για αυχενική;

Καλημερα κορίτσια πως είσαστε;;;σας έχω χάσει γιατί είμαι στο χωριο μου και εδώ σήμα ξέρετε μηδέν!εγω ακόμα συνεχίζω με τους εμετούς αλλά έχουν ελαττωθεί πολύ,δηλαδή κάνω ένα με δυο  μέρα!αυχενικη έχω στις 23 του μήνα ανυπομονώ για να τα δω!εσυ πως είσαι;;;πως τα πας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η carpe είπε:

Η τιμή τη fsh σου, αν επιτρέπεται; Της αμη; Παίρνετε πολλά ωάρια μετά από διεγέρσεις; Το 0 στα 5 είναι απογοητευτικό...αλλά δεν υπάρχει πιθανότητα λάθους στον προεμφυτευτικό; Έχουν κάνει και άλλες κοπέλες; 

Επειδή έχω εικόνα πολυκυστικών (όχι το σύνδρομο), παίρνουμε πολλά ωάρια ναι. Στην 1η διέγερση 20 και στη 2η 24. Από αυτα ώριμα ήταν γύρω στα 15, γονιμοποιήθηκαν τα 9 και την 1η φορά καταλήξαμε με 3 βλαστοκυστες ενώ τη 2η με 5. Σαν ποσότητα και απόθεμα ωοθηκών είναι αρκετά καλό για την ηλικία μου, όμως τι να τις κανεις τις βλαστοκυστες αν έχουν σύνδρομα? Δώρο άδωρο…

Γενικα έχει και ο προεμφυτευτικος κάποια πολύ μικρά περιθώρια λάθους όπως επίσης συμβαινει και το εξής παράδοξο που μας το είπε ο ίδιος ο Πάγκαλος: κάποιες φορές ενώ ένα έμβρυο 5ης μέρας (στάδιο βλαστοκυστης) έχει μια ανωμαλία στα χρωμοσώματα, αν τελικά το εμφυτεψεις μπορεί στην πορεία του χρόνου να αυτό-διορθωθεί, δηλαδή να εξελιχθεί σε ένα υγιές κυημα. Όμως κι αυτό είναι εξαιρετικά σπάνιο οποτε πως να πάρεις την απόφαση να μεταφέρεις τις βλαστοκυστες που έχουμε όταν ξέρεις ότι η καθεμία τους έχει από ένα διαφορετικό σύνδρομο? Ακούω τόσα για παλινδρομες κυήσεις κλπ που σκέφτομαι γιατί να πάω γυρεύοντας? Έχω 7 τέτοιες βλαστοκυστες που ακόμα δεν τις έχουν καταστρέψει στο έμβρυολογικό, περιμένουν το τελικό οκ από εμάς. 
 

Όπως σας είπα ο εξωσωματιστης την επόμενη θέλει να δοκιμάσουμε χωρίς προεμφυτευτικο γιατί για κάποιο λόγο θα ήθελε να τσεκάρουμε αν θα καταφέρω να μείνω έγκυος για αρχή (δεν έχω μείνει ποτε). 
Για οποια κοπέλα ενδιαφέρεται έχω βρει αυτό το άρθρο που μου φαίνεται αρκετά αντικειμενικό και ζυγίζει τις διάφορες απόψεις αμερικανών γυναικολόγων που είναι είτε υπέρ είτε κατά του προεμφυτευτικου. 
https://www.fertstert.org/article/S0015-0282(18)30437-0/fulltext
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ναι είναι η πρώτη μου φορά. 

 

Αυριο ξεκινάω ενέσεις,  γύρισα με μια σακούλα βιταμίνες κτλ 

Μια ενεση 175 μλ την ημερα έχω ovaleap

30.08 ωοληψια.  @Vasilique βάλε με στο πινακάκι να χαίρομαι χαχαχαχχαχαποτε έφτασε ο καιρός? Νομίζω τώρα έχω όλη την αγωνία μετά δεν ξέρω μετά θα σας ζαλίζω.  

Απ την ημερα που έκλεισα ραντεβού για τον σημερινό υπερηχο δεν μπορώ να κοιμηθώ:-( χθες έφτασα 4 η ώρα και τίποτα το μάτι γαρίδα) είναι λογικό η εγω αγχώνομαι το σκέφτομαι πολύ? Και δεν θα καταφέρω κάτι αμα συνεχίσω???

16291941378228536075893861198894.jpg

Καλή αρχή σήμερα! Προσωπικά δεν έχω πάρει κανενα από αυτα τα φάρμακα που σου έχουν δώσει για να μπορώ να σου πω άποψη αλλά σίγουρα όλο και κάποια κοπέλα θα βρεθεί. Η φάση τη διέγερσης για μένα ήταν η λιγότερο αγχωτική, να προσεχεις τη διατροφή σου και γενικα τον εαυτό σου (εννοείται ΚΑΙ τον ύπνο, δεν βοηθάει σε τίποτα να μένουμε κουκουβάγιες άγρυπνες). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Διόνη είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου...λοιπόν εμενα έχοντας ένα ανατομικό θέμα μου είπε ο γιατρός οτι θα κάνουμε μέθη.δεν είχα λοιπόν φάει για να έχω ένα στομάχι λίγο πιο ελαφρύ και πήγα νομίζοντας ότι θα κάνω μέθη.με άφησαν τελευταία και δε Μ εδωσαν ένα χαπακι που δίνουν σαν ηρεμιστικό γιατί δεν θα έπινα ούτε νερό ( η περίπτωσή μου είναι περίεργη μην απορήσεις για την ουροδόχο κύστη που έπρεπε να είναι γεμάτη) οπότε περίμενα τελευταία και δεν είχα πιει ούτε το χάπι.οταν μπήκα μου λέει ο γιατρός να το πάμε λίγο χωρίς μέθη....φρικαρα! 

Του είπα ναι βέβαια η αλήθεια είναι ήθελα να το ζήσω....νόμιζα θα είναι τέλειο!!!! Χαχα αχαχχαχαχαχ

 Ε λοιπόν  ο πόνος που ένιωσα δεν περιγράφεται!!!!! Υπέφερα!!! ούτε χαπακι ούτε μεθη!! 

Τελικά τα καταφέραμε είμαι 8 εβδομάδων...τώρα αργά και σταθερά με λίγη αγωνία και άγχος προχωράμε!!!

Ο,τι και να γίνει σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!

Για τις πρόβες όχι ...δεν είχαμε κάνει πρόβες και φαντάσου έχω πολύ δύσκολη ανατομία παρόλα αυτά δεν κάναμε κάποια πρόβα πιο πρίν ..

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ που το βίωσες κι εσυ τραυματικά! Ευτυχώς είχες καλό αποτέλεσμα οποτε μπορεις να το αφήσεις πισω. Είσαι η πρώτη κοπέλα που βρίσκω και μου λέει ότι πόνεσε αρκετά. 
Τα καταφέρατε με την 1η εμβρυομεταφορα δηλαδή? Μπράβο σας, και σε σένα και στο γιατρο σου. 
Οπως φαίνεται εσυ δεν επιβεβαιώνεις αυτή τη στατιστική που είχα διαβάσει ότι όσο πιο ανώδυνη η μεταφορά τόσο μεγαλύτερα τα ποσοστά επιτυχίας αλλά έτσι κι αλλιώς δε μας νοιάζουν τόσο οι στατιστικές, μόνο οι επιτυχίες μας ενδιαφέρουν! Αν επιτρέπεται ποια είναι η ηλικία σου?
Ευχομαι όλα εύκολα να έρθουν από και στο εξής και σε ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας αυτή την εμπειρία.

Γενικα πιστεύω η διαδικασία της εμβρυομεταφορας δεν έχει αναλυθεί όσο πρέπει από τους ίδιους τους γιατρούς, δίνουν όλοι την έμφαση στα αποθέματα μας, τις ενέσεις και τα ωάρια και για το μετά πολύ λίγη συζήτηση γίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Tvz είπε:

Την Παρασκευή συμπλήρωσα 6 εβδομάδες, απλώς είναι πρωτόγνωρη η κατάσταση για μένα κ φοβάμαι σε κάθε βήμα. Αφού κ στις διακοπές πολλές μέρες τις πέρασα ξάπλα.. Θέλω πολύ να το χαρώ, το έχουμε πει κ στους φίλους μας, έχουμε χαρεί όλοι πολυ κ με προσεχουν αλλά εκεί που πάω να χαλαρώσω τσουπ εμφανίζεται ένα καφέ κ ξανά μαζευομαι.. Τεσπα θα προσπαθήσω να ξεαγχωθω, η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ιδιαίτερα αγχωτικός τύπος αλλά όλη αυτή η διαδικασία μου έχει δημιουργήσει τόσο άγχος που ούτε το φανταζόμουν.. Εσύ χαλαρά όμως.. Μην πάρεις τα δικά μου τα καλά.. Η αλήθεια είναι πως στη μόνη φάση που δεν είχα άγχος ήταν στις ενέσεις, τις έκανα κ με μεγάλη χαρά μάλιστα!!

Δεν μπορώ να σου πω μα γιατί αγχώνεται σε νιωθω και σε καταλαβαίνω ειδικά εγω σαν πρωτεργάτης του άγχους.

Όμως θα σου πω ότι δε θα σε βοηθήσει στο λέω με πολύ αγάπη. Θα δεις ίσως στην 8 εβδομάδα θα εχεις παλι λιγακι. Πάνε στον γιατρό κτλ να σου φύγει. Από πολλές γυναίκες το έχουμε ακούσει αυτό για τις αλλαγές του μήνα.  Δεν έχεις  δει και κάποιες που λένε μα δεν το ήξερα ότι ήμουν έγκυος ειχα περίοδο κτλ αυτό είναι, δεν είναι κανονική περίοδος και επειδή δεν δίνουν βάση όσο εμείς δεν το πήραν χαμπάρι . Μετά την 12 εβδομάδα αλλάζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ που το βίωσες κι εσυ τραυματικά! Ευτυχώς είχες καλό αποτέλεσμα οποτε μπορεις να το αφήσεις πισω. Είσαι η πρώτη κοπέλα που βρίσκω και μου λέει ότι πόνεσε αρκετά. 
Τα καταφέρατε με την 1η εμβρυομεταφορα δηλαδή? Μπράβο σας, και σε σένα και στο γιατρο σου. 
Οπως φαίνεται εσυ δεν επιβεβαιώνεις αυτή τη στατιστική που είχα διαβάσει ότι όσο πιο ανώδυνη η μεταφορά τόσο μεγαλύτερα τα ποσοστά επιτυχίας αλλά έτσι κι αλλιώς δε μας νοιάζουν τόσο οι στατιστικές, μόνο οι επιτυχίες μας ενδιαφέρουν! Αν επιτρέπεται ποια είναι η ηλικία σου?
Ευχομαι όλα εύκολα να έρθουν από και στο εξής και σε ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας αυτή την εμπειρία.

Γενικα πιστεύω η διαδικασία της εμβρυομεταφορας δεν έχει αναλυθεί όσο πρέπει από τους ίδιους τους γιατρούς, δίνουν όλοι την έμφαση στα αποθέματα μας, τις ενέσεις και τα ωάρια και για το μετά πολύ λίγη συζήτηση γίνεται. 

εχεις δικιο κοριτσι μου δεν δινουν σημασια ισως γιατι ειναι το τελευταιο κομματι και η γυναικα το θελει τοσο πολυ....οταν ακους εμβρυομεταφορα δεν παει και εσενα το μυαλο σου να ρωτησεις γι αυτην ..χαιρεσαι και μονο που το ακους.

οχι δεν ειμαι σε αυτες τις στατιστικες και να σου πω την αληθεια καλυτερα που δεν ηξερα οτι υπαρχουν κιολας γιατι θα ειχα αγχωθει πολυ. με την πρωτη φορα πηγαν ολα καλα δοξα το Θεο και τη γλυκια Παναγια.ειμαι 29.

σ ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις ευχες σου.ευχομαι και σε εσενα τα καλυτερα και να ξερεις αληθεια τωρα το εχω ξεχασει.. περισσοτερο γελαω που τα καταφεραμε σαν να μην πιστευω πως ολη αυτη η εμπειρια πηγε καλα! χαχαχα θα πανε και σε εσενα ολα τελεια....κι ο,τι θες ειμαστε εδω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

@Παρασκευαιδουπως πας;;;; καλη αρχη!!!!

Προσπαθώ να μην έχω άγχος αχχαχαχαχα γελάστε ελεύθερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Καλή αρχή σήμερα! Προσωπικά δεν έχω πάρει κανενα από αυτα τα φάρμακα που σου έχουν δώσει για να μπορώ να σου πω άποψη αλλά σίγουρα όλο και κάποια κοπέλα θα βρεθεί. Η φάση τη διέγερσης για μένα ήταν η λιγότερο αγχωτική, να προσεχεις τη διατροφή σου και γενικα τον εαυτό σου (εννοείται ΚΑΙ τον ύπνο, δεν βοηθάει σε τίποτα να μένουμε κουκουβάγιες άγρυπνες). 

Τις ενέσεις τις είχα κάνει και πιο παλιά σπερματενχυση με 50μλγ έκανα 3 ωαρια τωρα στα 175 δεν ξέρω πως θα πάει θα φανεί είμαι αισιόδοξη.  Το άλλο είναι φολικό παρόμοια έχω πάρει στην εγκυμοσύνη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lucia79 είπε:

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ που το βίωσες κι εσυ τραυματικά! Ευτυχώς είχες καλό αποτέλεσμα οποτε μπορεις να το αφήσεις πισω. Είσαι η πρώτη κοπέλα που βρίσκω και μου λέει ότι πόνεσε αρκετά. 
Τα καταφέρατε με την 1η εμβρυομεταφορα δηλαδή? Μπράβο σας, και σε σένα και στο γιατρο σου. 
Οπως φαίνεται εσυ δεν επιβεβαιώνεις αυτή τη στατιστική που είχα διαβάσει ότι όσο πιο ανώδυνη η μεταφορά τόσο μεγαλύτερα τα ποσοστά επιτυχίας αλλά έτσι κι αλλιώς δε μας νοιάζουν τόσο οι στατιστικές, μόνο οι επιτυχίες μας ενδιαφέρουν! Αν επιτρέπεται ποια είναι η ηλικία σου?
Ευχομαι όλα εύκολα να έρθουν από και στο εξής και σε ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μας αυτή την εμπειρία.

Γενικα πιστεύω η διαδικασία της εμβρυομεταφορας δεν έχει αναλυθεί όσο πρέπει από τους ίδιους τους γιατρούς, δίνουν όλοι την έμφαση στα αποθέματα μας, τις ενέσεις και τα ωάρια και για το μετά πολύ λίγη συζήτηση γίνεται. 

Να φανταστείτε είμαι απ το 2016 και παρακολουθώ, και πρώτη φορά το είδα αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Προσπαθώ να μην έχω άγχος αχχαχαχαχα γελάστε ελεύθερα 

Xaxxaxaxax έκανες την ένεση;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Διόνη είπε:

Xaxxaxaxax έκανες την ένεση;;;

Ναι ναι .... άσε γυρνάω απ την άλλη μεριά φυσάω ξέφυσαω χαχχχχ είμαι πραγματικά για γέλια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ναι ναι .... άσε γυρνάω απ την άλλη μεριά φυσάω ξέφυσαω χαχχχχ είμαι πραγματικά για γέλια 

Έτσι όλες μας μην ανησυχείς. Εγώ προτιμώ να μου την κάνει αλλος την ένεση,  μου φαίνεται εντελώς αφύσικο να προσπαθώ εγώ η ίδια να τρυπήσω την κοιλιά μου. Η καθεμία μας με την ανωμαλία της, μην ανησυχείς. Όλα καλά θα πάνε όμως, σε λίγο καιρό θα τα θυμάσαι και θα γελάς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε? Εύχομαι πραγματικά να είστε όλες καλά.. εγώ έφτασα αισίως στην 6η μέρα από την έμβρυομεταφορά αλλά σήμερα έχω καφέ υγρά λίγα ευτυχώς.. είχα διαβάσει ότι είχατε αρκετές πριν την χοριακη και λέω να μην αγχωθω (αν μπορέσω).. μίλησα και με το γιατρό και ούτε αυτός ανησυχεί οπότε αναμονή..ελπίζω μόνο να μη μου γίνει κανονικό αίμα..🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sandyb είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε? Εύχομαι πραγματικά να είστε όλες καλά.. εγώ έφτασα αισίως στην 6η μέρα από την έμβρυομεταφορά αλλά σήμερα έχω καφέ υγρά λίγα ευτυχώς.. είχα διαβάσει ότι είχατε αρκετές πριν την χοριακη και λέω να μην αγχωθω (αν μπορέσω).. μίλησα και με το γιατρό και ούτε αυτός ανησυχεί οπότε αναμονή..ελπίζω μόνο να μη μου γίνει κανονικό αίμα..🙏

Να μην ανησυχεις κοριτσι μου!!! Εγω ειχα καφε υγρά και τις δυο φορες!! Μπορει να ειναι και σημαδι εμφύτευσης!!! 
Καλη συνεχεια!! Ολα να πανε θετικά!!! 
🍀🙏🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
    • @Elenaki12 λογικο ρε αγαπη να σπαζεσαι. Εμείς δουλευουμε βαρδιες κ μερικες φορες πεφτει να φευγει ο ενας για δουλειά πριν να γυρισει ο αλλος. Αστα. Με το καλο ο γαμος σας! Να σας πανε ολα τελεια!
    • Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Δεν εύχομαι τίποτα άλλο από εκείνη τη μετά, να είμαστε καλά κ να έρθουν όλα όπως τα ονειρευόμαστε ! Με προτεραιότητα το μωράκι μας .. δυστυχώς το είδος της δουλειάς μου δεν μου επιτρέπει τέτοιες κινήσεις εύκολα, αλλά δεν ήθελα να χάσω κ αυτόν τον μήνα χωρίς λόγο! Κάνω τόσες θυσίες(καλή διατροφή, τεστ, συχνες επαφεσ Ακόμα κ πτώμα ) να το χάσω μόνο κ μόνο για τη δουλειά ;!;! Αν είναι να χαθεί ο μήνας να χαθεί από άλλες αιτίες όχι μόνο γιατί έχουμε κωλοδουλεια… συγγνώμη για αυτά που λέω αλλά με είχε πιάσει το παράπονο όταν είδα την κατακόκκινη γραμμή το μεσημέρι στο τεστ ωορρηξίας που πάλι έτυχε σε μέρα που δούλευα ..
    • Άντε μπράβο συγχαρητήρια κορίτσι μου με το καλό ο γάμος πάντα ευτυχισμένοι να είστε, αγαπημένοι και να έρθει το μωρακι σας να ολοκληρώσει την ευτυχία σας 🥰 καλα εκανες και έφυγες από την δουλειά δεν είναι να χάνονται τέτοιες μερες μακάρι να μπορέσετε και αύριο και μεθαύριο να έχετε μπόλικες επαφες 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...