Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλέ ταινία βλέπω κ κλαίω... Τι κακό κ αυτό.. 😂😂

Έχουμε να κάνουμε τόσα πράγματα όσο φτάνει η ώρα της γέννας που όλες κουραζόμαστε λιγάκι νομίζω αν και δεν πρέπει... Αλλά ποιος θα τα κάνει; Εγώ εδώ κ τρεις μέρες βάζω δύο πλυντήρια την ημερα.. ρούχα, σεντόνια, πάνες, κάλυμμα καροτσιου, αυτοκινήτου, Πορτ μπεμπέ... βάλε άπλωμα, σίδερο, τακτοποίηση... Χαμός... Όλες τα ίδια φαντάζομαι κάνουμε... 

Εγώ μόνο τα καλύμματα από το καρότσι έχω να πλύνω, το μαξιλάρι θηλασμού,και ότι τελευταίο χαζό παίρνω αλλά ρούχα πετσέτες κουβέρτες κτλπ τα έχω έτοιμα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Δε χρειάζεται αν θηλάζεις κ δε δίνεις ξένο ή δεν το βγάζεις με το θηλαστρο... Μην το αγοράσεις τσάμπα... 

Μην αγχώνεσαι... Οι μαίες σου δείχνουν τι πρέπει να κάνεις καθώς κ ο παιδίατρος.. 😉

Παιδίατρο έχετε βρεί ή θα το ψάξετε μετά? Εγώ δεν έχω ιδέα από παιδιατρους εδώ Θεσσαλονίκη μιας και δεν είμαι και από εδώ!!! Θα ήθελα να συμβουλευτώ κάποιον για τις πρώτες μέρες πάντως μέχρι να δει το μωρό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Παιδίατρο έχετε βρεί ή θα το ψάξετε μετά? Εγώ δεν έχω ιδέα από παιδιατρους εδώ Θεσσαλονίκη μιας και δεν είμαι και από εδώ!!! Θα ήθελα να συμβουλευτώ κάποιον για τις πρώτες μέρες πάντως μέχρι να δει το μωρό!! 

Εγώ θα κάνω αρχή με έναν εδώ, ο οποίος είναι πολύ γνωστός, ήταν και νεογνολογος στο νοσοκομείο και αν δεν μου αρέσει θα αλλάξω. Επικοινώνησα μαζί του να συζητήσουμε κάποια πράγματα, ειδωμεν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η annoula1987 είπε:

Ευτυχώς εγώ τα έκανα από νωρίς και είναι όλα έτοιμα! Τα καλύμματα, το πορτ μπεμπέ και το καρότσι τα ανέλαβε η πεθερά μου ευτυχώς! Εμείς μόνο τα συναρμολογησαμε. Όσο για τον αιφνίδιο βρεφικό θάνατο που λες,  εγώ έκανα και στον πρώτο συγκοιμηση, σκοπεύω να κάνω και στον δεύτερο, οπότε το ακούω. 

Όσο για αποστειρωτή και μπιμπερό, δεν πήρα τίποτα, όπως και στον πρώτο, φαντάζομαι θα θηλάζω αποκλειστικά, αλλιώς όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, το αγοράζεις εκείνη τη στιγμή ή βράζεις τα μπιμπερό σε κατσαρόλα με νερό,  το ίδιο πράγμα είναι! 

Σε 1 εβδομάδα έχω επίσκεψη στον γιατρό, να δούμε τι θεραπεία θα μου δώσει για το ουρεόπλασμα και να συζητήσουμε για το μαιευτήριο . Κατά 99% θα πάω στο Δημόσιο σε μονόκλινο γιατί είμαστε σε φάση αγοράς αυτοκινήτου και δεν περισσεύουν για πολυτέλειες! Αν και η αλήθεια είναι ότι το προτιμώ κι εγώ γιατί ο,τι κι αν συμβεί  σε δημόσιο νοσοκομείο πρέπει να πας και επίσης έχω μια πολύ καλή εμπειρία από τη γέννηση του γιου μου που ήταν και αυτή σε δημόσιο.  Είναι και στην κατηγορία baby friendly και υποστηρίζουν τον θηλασμό, καθώς ακολουθούν και το rooming in. Το μόνο μου άγχος είναι να βρω μονόκλινο. 

Έχεις βρει πώς βγαίνει το κάλυμμα από το αβγό; Μέχρι ένα σημείο το έβγαλα αλλά εκεί που κουμπώνει ανάμεσα στα πόδια δεν βρήκα πώς βγαίνει. Έπλυνα την τσάντα του καροτσιου, το στρωματακι από την καλαθουνα. Τα υπόλοιπα νομίζω δεν βγαίνουν και δεν είναι τόσο αναγκαίο να πλυθούν.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Κορίτσια κ κάτι άλλο... Θυμάμαι το άγχος που είχα όταν γέννησα το γιο μου για το αν αναπνέει... Διάβαζα κ άκουγα τόσα πολλά για το βρεφικό αιφνίδιο θάνατο κ είχα τρελαθεί... Έψαξα κ βρήκα λοιπόν την παρακάτω συσκευή που σε περίπτωση άπνοιας σε ειδοποιεί κ θα την αγοράσω... Την έχετε υπόψιν;;

http://www.allforbabies.gr/2719-snuza-συσκευή-παρακολούθησης-αναπνοής-μωρού-hero-md.html?skr_prm=WyIxMmYyYzhjOC03N2JlLTRmMjItODQ1My1kMTkyZDI5Y2FmYjUiLDE2MzQxMzMzMjc0OTkseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Εγω κοπέλα μου δεν έχω σκεφτεί για κάτι τέτοιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Κοίτα, εμένα μου το είπε η αδερφή μου και συμφωνώ μαζί της. Μην έχεις πράγματα στο σπίτι τα οποία θα μπεις στον πειρασμό να χρησιμοποιήσεις. Στην τελική όπως έχουν πει και άλλες κοπέλες, χρειάζεσαι κάτι τόσο άμεσα πας και το παίρνεις ή βάζεις παραγγελία από το ίντερνετ. Προσωπικά όπως έχω πει δεν έχω τίποτα, μόνο ένα μπιμπερο. Εύχομαι να μπορέσω να θηλάσω και να μην μείνω μόνο στην θεωρία.

Δεν ξέρω κορίτσια, μεγάλο άγχος αυτό, αν τα καταφέρω και μπω σε μια σειρά πραγματικά νομίζω τα υπόλοιπα θα είναι λεπτομέρειες.

Ναι σωστό είναι αυτό που λέει η αδερφή σου!και εγώ εύχομαι να θηλασω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna Tsak είπε:

Εμένα πιο πολύ με φοβίζει το μετά παρά η γέννα, σκέφτομαι αν θα καταφέρω να το θηλασω αν θα έχει πονακια αν θα κοιμάται κτλπ κτλπ. 

Εγώ δεν έχω πάρει αλλαξιερα ψαλιδάκι Χτενουλα και αυτά τα θυμήθηκα χθες το βράδυ ααα και μια φωλίτσα που θα της πάρω. Εγώ τα περισσότερα τέτοια πράγματα τα πήρα από το ιντερνετ γιατί δεν έχω δύναμη πλεον να πηγαίνω στα μαγαζιά, και ουτε χρόνο!! Αποστείρωση δεν θα παρω ακομα εάν δεν καταφέρω να θηλασω όπου θα χρειαστώ θα πάρω απο τ ίντερνετ, έχω κάνει βέβαια την έρευνα μου να ξέρω τι να παρω!!! 

Ναι έχω κάνει και εγώ την έρευνα για να είμαι έτοιμη αν χρειαστεί τελικά να πάρω!🙂 Λίγο με την εταιρία για τα μπιμπερο δε ξέρω ποια να πάρω !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annoula1987 είπε:

Ευτυχώς εγώ τα έκανα από νωρίς και είναι όλα έτοιμα! Τα καλύμματα, το πορτ μπεμπέ και το καρότσι τα ανέλαβε η πεθερά μου ευτυχώς! Εμείς μόνο τα συναρμολογησαμε. Όσο για τον αιφνίδιο βρεφικό θάνατο που λες,  εγώ έκανα και στον πρώτο συγκοιμηση, σκοπεύω να κάνω και στον δεύτερο, οπότε το ακούω. 

Όσο για αποστειρωτή και μπιμπερό, δεν πήρα τίποτα, όπως και στον πρώτο, φαντάζομαι θα θηλάζω αποκλειστικά, αλλιώς όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια, το αγοράζεις εκείνη τη στιγμή ή βράζεις τα μπιμπερό σε κατσαρόλα με νερό,  το ίδιο πράγμα είναι! 

Σε 1 εβδομάδα έχω επίσκεψη στον γιατρό, να δούμε τι θεραπεία θα μου δώσει για το ουρεόπλασμα και να συζητήσουμε για το μαιευτήριο . Κατά 99% θα πάω στο Δημόσιο σε μονόκλινο γιατί είμαστε σε φάση αγοράς αυτοκινήτου και δεν περισσεύουν για πολυτέλειες! Αν και η αλήθεια είναι ότι το προτιμώ κι εγώ γιατί ο,τι κι αν συμβεί  σε δημόσιο νοσοκομείο πρέπει να πας και επίσης έχω μια πολύ καλή εμπειρία από τη γέννηση του γιου μου που ήταν και αυτή σε δημόσιο.  Είναι και στην κατηγορία baby friendly και υποστηρίζουν τον θηλασμό, καθώς ακολουθούν και το rooming in. Το μόνο μου άγχος είναι να βρω μονόκλινο. 

Με τη συγκοιμηση τι εννοείς; αν το καταλαβαίνω καλά, εννοείς να κοιμόμαστε δίπλα διπλα;  Αν ναι πως μπορείς να προλάβεις κάτι τέτοιο; Μπορεί να συμβεί κάτι την ώρα που κοιμάσαι, ή το πρωί την ώρα που μαγειρεύεις ή κάνεις κάποια δουλειά πχ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anna Tsak είπε:

Παιδίατρο έχετε βρεί ή θα το ψάξετε μετά? Εγώ δεν έχω ιδέα από παιδιατρους εδώ Θεσσαλονίκη μιας και δεν είμαι και από εδώ!!! Θα ήθελα να συμβουλευτώ κάποιον για τις πρώτες μέρες πάντως μέχρι να δει το μωρό!! 

Όταν γέννησα τον γιο μου είχαμε βρει ήδη παιδίατρο κ ήρθε τη δεύτερη μέρα που επιστρέψαμε στο σπίτι. Κ έχουμε τον ίδιο ακόμα.. οπότε πάει αυτό το άγχος... Πολλές κοπέλες είναι από Θεσσαλονίκη νομίζω... Ίσως έχουν να σου προτείνουν κάποιον..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Με τη συγκοιμηση τι εννοείς; αν το καταλαβαίνω καλά, εννοείς να κοιμόμαστε δίπλα διπλα;  Αν ναι πως μπορείς να προλάβεις κάτι τέτοιο; Μπορεί να συμβεί κάτι την ώρα που κοιμάσαι, ή το πρωί την ώρα που μαγειρεύεις ή κάνεις κάποια δουλειά πχ... 

Με την συγκοιμηση μειώνεται δραματικά η πιθανότητα για το σύνδρομο αιφνίδιου θανάτου σε σχέση με το να έχεις το μωρό σε ξεχωριστό δωμάτιο. Έχει να κάνει με το αίσθημα ασφάλειας που νιώθει το μωρό όταν κοιμάται κοντά στην μητέρα του. Βέβαια υπάρχουν κανόνες και προϋποθέσεις, αν θες κάνε την έρευνα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Με τη συγκοιμηση τι εννοείς; αν το καταλαβαίνω καλά, εννοείς να κοιμόμαστε δίπλα διπλα;  Αν ναι πως μπορείς να προλάβεις κάτι τέτοιο; Μπορεί να συμβεί κάτι την ώρα που κοιμάσαι, ή το πρωί την ώρα που μαγειρεύεις ή κάνεις κάποια δουλειά πχ... 

Καταλαβαίνεις ενστικτωδώς ότι κάτι συμβαίνει,  είχα τον πρώτο μου στο κρεβάτι μου μέχρι 5 χρονών και κάθε φορά καταλάβαινα τι γίνεται, Π.χ. αν ανεβάσει πυρετό, ξυπνούσα.  Κοιμάμαι και ελαφριά όμως, ίσως παίζει ρόλο.... επίσης μέσα στην ημέρα, τις περισσότερες φορές κοιμόμασταν παρέα ή τον είχα σε μάρσιπο.  Αλλά αν νιώθεις πιο σίγουρη για τη συσκευή, να τη πάρεις για να μειώσεις το άγχος σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stardust_83 είπε:

Έχεις βρει πώς βγαίνει το κάλυμμα από το αβγό; Μέχρι ένα σημείο το έβγαλα αλλά εκεί που κουμπώνει ανάμεσα στα πόδια δεν βρήκα πώς βγαίνει. Έπλυνα την τσάντα του καροτσιου, το στρωματακι από την καλαθουνα. Τα υπόλοιπα νομίζω δεν βγαίνουν και δεν είναι τόσο αναγκαίο να πλυθούν.......

Ναι το βγάλαμε όλα! Πρέπει να βγάλεις τις ζώνες που κουμπώνουν πίσω από το αυγό και να τις τραβήξεις μπροστά για να βγει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η touloumpitsa είπε:

Γεια σας κορίτσια!! 

@annatsak  φυσιολογικά είναι... Μην ανησυχείς.. κ μένα με είχε πιάσει κ έκλαιγα προχθές... Λίγο οι ορμόνες, λίγο τα πονάκια, η ανησυχία, το άγχος...  Από όλα έχουμε... 

Εμένα με έχει πιάσει ένας πόνος κάτω από το στήθος κ είπε ο γιατρός ότι λογικά θα είναι από κάποιο όργανο που έχει στριμωχτει κ μου έγραψε να κάνω κ έναν υπέρηχο άνω κοιλίας για να είμαστε σίγουροι... εσείς έχετε κάποιον αντίστοιχο πόνο εκεί στο στήθος από κάτω; 

Αχ εγώ έχω ένα πόνο μόνιμο κάτω από το στήθος δεξιά και από ότι θυμάμαι από ανατομία είναι το συκώτι κάπου εκεί. Πότε το μωρό έχει βάλει τα ποδαράκια του εκεί πάνω και εγώ πονάω. Κάποιες φορές τα παίρνει και με κλωτσαει πιο κάτω οπότε σταματάω να πονάω. Τώρα την στιγμή που σου γράφω έχω ξαπλώσει και πάλι έχει βολευτει εκεί πέρα και μου έχει μουδιάσει η περιοχή. Αχαχαχαχα το γλυκουλι!

Σμρ πήγα στο Αλεξάνδρας να κάνω καρδιοτοκογραφημα και μπορώ να πω ότι η συμπεριφορά των νοσηλευτών ήταν τέλεια. Ευγενέστατες και πολύ εξυπηρετικες. Και γενικά ήταν πολύ καθαρά εκεί μέσα. Έχω αρχίσει και τα βλέπω πιο θετικά τα πράγματα εκεί 😄🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Lenia1983 είπε:

Ναι έχω κάνει και εγώ την έρευνα για να είμαι έτοιμη αν χρειαστεί τελικά να πάρω!🙂 Λίγο με την εταιρία για τα μπιμπερο δε ξέρω ποια να πάρω !

Εγώ μπιμπερό έχω 3 από 3 διαφορετικές μάρκες που μου τα έκαναν δώρο οπότε για αρχή έχω να δω κιόλας τι θα την βολέψει, αν και ελπίζω να μην τα χρειαστώ καν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κοίταξα να παραγγείλω αλλαξιερα αλλά είδα ότι υπάρχει μαλακό και σκληρό στρώμα τι προτιμάμε, δεν ήξερα ότι και εκεί έχει επιλογές? 

Επίσης πήρε κάποια σετ με είδη περιποίησης χτενα, ψαλιδάκι που είναι καλά γιατί μου είπαν καλύτερα να τα πάρω ξεχωριστά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια κοίταξα να παραγγείλω αλλαξιερα αλλά είδα ότι υπάρχει μαλακό και σκληρό στρώμα τι προτιμάμε, δεν ήξερα ότι και εκεί έχει επιλογές? 

Επίσης πήρε κάποια σετ με είδη περιποίησης χτενα, ψαλιδάκι που είναι καλά γιατί μου είπαν καλύτερα να τα πάρω ξεχωριστά! 

Σετ περιποίησης πήρα της Avent, έχει μέσα τα πάντα, λένε ότι είναι πολύ καλό.

Για αλλαξιερα νομίζω θα προτιμούσα με σκληρό στρώμα για να είναι πιο σταθερό. Ίσως θα ήταν καλύτερα να πας να δεις από κοντά αν μπορείς ή να ρωτήσεις κάποια γνωστή σου μανούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια κοίταξα να παραγγείλω αλλαξιερα αλλά είδα ότι υπάρχει μαλακό και σκληρό στρώμα τι προτιμάμε, δεν ήξερα ότι και εκεί έχει επιλογές? 

Επίσης πήρε κάποια σετ με είδη περιποίησης χτενα, ψαλιδάκι που είναι καλά γιατί μου είπαν καλύτερα να τα πάρω ξεχωριστά! 

Εγώ είδα ένα σετ στο prenatal το οποίο όμως θα το προτείνω για δώρο σε όποιον με ρωτήσει.

Για την αλλαξιέρα, εμένα θα μου δώσουν και ό,τι στρώμα έχει πάνω, αυτό θα κρατήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια κοίταξα να παραγγείλω αλλαξιερα αλλά είδα ότι υπάρχει μαλακό και σκληρό στρώμα τι προτιμάμε, δεν ήξερα ότι και εκεί έχει επιλογές? 

Επίσης πήρε κάποια σετ με είδη περιποίησης χτενα, ψαλιδάκι που είναι καλά γιατί μου είπαν καλύτερα να τα πάρω ξεχωριστά! 

Καλησπέρα κορίτσι μου ! Σετ περιποίησης κ γω της Avent πήρα κ έχω ακούσει καλά λόγια κ γενικά τα πάντα έχω πάρει της Avent ,αποστειρωτη,θερμαντήρα,μπιμπερο κ πιπίλες . Ειδικά για τα μπιμπερο έχω ακούσει παρά πολύ καλες κριτικες από πολλες μανουλες κ ότι δν παθαίνει σύγχυση θηλων το μωρό. 
Τώρα για την αλλαξιερα δν έχω ιδέα για μαλακό ή σκληρό στρωματακι. Εγώ όλα τα πράγματα του μωρού τα έχω πάρει από το Ίντερνετ . Στα καταστήματα πήγα να δω μόνο για το καροτσι που ερειχνα μια μάτια κ σε όλα τα αλλά κ τα παρηγγειλα όλα από e shop που είναι κ πιο φθηνά. Κ την αλλαξιερα θα την παρω από το mohterbaby μαζί με την μπανιέρα. Τώρα αν θα είναι σκληρή ή μαλακή δν το ξέρω. Έτσι κ αλλιώς δν θα βάλω το μωρό να κοιμηθεί εκεί. Ίσα ίσα θα το αλλάζω κ αυτό ήταν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η kokaki91 είπε:

Αχ εγώ έχω ένα πόνο μόνιμο κάτω από το στήθος δεξιά και από ότι θυμάμαι από ανατομία είναι το συκώτι κάπου εκεί. Πότε το μωρό έχει βάλει τα ποδαράκια του εκεί πάνω και εγώ πονάω. Κάποιες φορές τα παίρνει και με κλωτσαει πιο κάτω οπότε σταματάω να πονάω. Τώρα την στιγμή που σου γράφω έχω ξαπλώσει και πάλι έχει βολευτει εκεί πέρα και μου έχει μουδιάσει η περιοχή. Αχαχαχαχα το γλυκουλι!

Σμρ πήγα στο Αλεξάνδρας να κάνω καρδιοτοκογραφημα και μπορώ να πω ότι η συμπεριφορά των νοσηλευτών ήταν τέλεια. Ευγενέστατες και πολύ εξυπηρετικες. Και γενικά ήταν πολύ καθαρά εκεί μέσα. Έχω αρχίσει και τα βλέπω πιο θετικά τα πράγματα εκεί 😄🙏

Α δεξιά είναι το συκώτι; Εμένα αριστερά με πιάνει.. τι να είναι εκεί άραγε;

Σήμερα εντωμεταξυ όταν σηκώνομαι όρθια νιώθω την κοιλιά μου ότι θα μου πέσει... Πάρα πολύ βαριά την νιώθω.. συμβαίνει και σε εσάς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Α δεξιά είναι το συκώτι; Εμένα αριστερά με πιάνει.. τι να είναι εκεί άραγε;

Σήμερα εντωμεταξυ όταν σηκώνομαι όρθια νιώθω την κοιλιά μου ότι θα μου πέσει... Πάρα πολύ βαριά την νιώθω.. συμβαίνει και σε εσάς; 

Αριστερά δεν υπάρχει κάτι εμένα προς τα εκεί έχει μετακινηθεί λίγο το στομάχι μ γτ είχα ενόχληση και έκανα υπερηχο!και εγώ το νιώθω το βάρος και σαν ένα μούδιασμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Κορίτσια κοίταξα να παραγγείλω αλλαξιερα αλλά είδα ότι υπάρχει μαλακό και σκληρό στρώμα τι προτιμάμε, δεν ήξερα ότι και εκεί έχει επιλογές? 

Επίσης πήρε κάποια σετ με είδη περιποίησης χτενα, ψαλιδάκι που είναι καλά γιατί μου είπαν καλύτερα να τα πάρω ξεχωριστά! 

Εγώ έχω αλλαξιερα που είναι με αφρολεξ από μέσα.. αν δεν κάνω λάθος θεωρείται σκληρή (που δεν είναι) αυτή γτ υπάρχει κ πιο μαλακή σαν μαξιλάρι φαντάσου..

Ψαλιδάκι έχω ένα από Mothercare κ βούρτσα-χτενα πήρα της NUC.. 

Επίσης είχα πάρει αφρολουτρο, σαμπουάν, κρέμα σώματος, συγκαματος της frezyderm αλλά ή θα τα επιστρέψω αν γίνεται ή δεν θα τα χρησιμοποιήσω γιατί διάβαζα για τα συστατικά τους κ περιέχουν κάποια τα οποία δεν είναι καθόλου καλά.. ήδη παρήγγειλα άλλα προϊόντα που είναι φιλικά κ ακίνδυνα για το δέρμα... Σας το λέω σε περίπτωση που θέλετε να το ψάξετε κι εσείς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

Αριστερά δεν υπάρχει κάτι εμένα προς τα εκεί έχει μετακινηθεί λίγο το στομάχι μ γτ είχα ενόχληση και έκανα υπερηχο!και εγώ το νιώθω το βάρος και σαν ένα μούδιασμα 

Όλο κ κάποιο όργανο πιστεύω θα έχει μετακινηθεί προς τα εκεί, αφού όλα έχουν συμπιεστεί.. ίσως είναι κ το παχύ έντερο.. δεν ξέρω.. θα μου πουν στον υπέρηχο που θα κάνω την Τρίτη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Όλο κ κάποιο όργανο πιστεύω θα έχει μετακινηθεί προς τα εκεί, αφού όλα έχουν συμπιεστεί.. ίσως είναι κ το παχύ έντερο.. δεν ξέρω.. θα μου πουν στον υπέρηχο που θα κάνω την Τρίτη.. 

όλα καλά και εμένα έτσι στομάχι έντερο προς τα εκεί είναι!ειναι πόνος η το νιώθεις σαν να σφηνώνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Doritoula11 είπε:

όλα καλά και εμένα έτσι στομάχι έντερο προς τα εκεί είναι!ειναι πόνος η το νιώθεις σαν να σφηνώνει;

Είναι ενόχληση - πόνος αυτό που νιώθω εγώ... Το μωράκι δεν είναι πάντως γιατί είναι ακριβώς κάτω από το στήθος.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Είναι ενόχληση - πόνος αυτό που νιώθω εγώ... Το μωράκι δεν είναι πάντως γιατί είναι ακριβώς κάτω από το στήθος.. 

αν έχει εξόγκωμα εκεί ίσως είναι τα ποδαράκια εγώ έτσι το νιώθω ! Και εγώ έκανα υπέρηχο ξαι τελικά ήταν στομάχι εντερο και ακριβώς από κάτω τα ποδαράκια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...