Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες Νοεμβρίου 2021!


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Αυτή η αγωνία πια... Λες αν πάρουμε κανα στηθοσκοπιο κ το βάλουμε στην κοιλιά μας να ακούμε τίποτα; Τώρα μου ρθε αυτό.. 🤔🤔

Μην βάζεις τέτοιες ιδέες γιατί προβλέπω από αύριο να εξαντλούνται!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια μου γιατρός δεν είμαι αλλά η αιματολόγος που αναφέρεται πιο πάνω είναι απλά ένας άνθρωπος...

Αν ήταν τόσο σοβαρό ή δεν είχαν αρκετά στοιχεία δεν θα το απαγόρευαν τελείως;;Αντιθέτως τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι αφήνουν να κάνεις νύχια, μαλλιά και άλλες θεραπείες ομορφιάς πχ καθαρισμούς προσώπου κ.λ.π

Σίγουρα υπάρχουν άπειρα πράγματα στην καθημερινότητα μας που είναι κακά για την υγεία μας όπως το γεγονός ότι μέσο των τροφών μας καταναλώνουμε πλαστικό, φυτοφάρμακα, συντηρητικά κ.α

Αν θέλουμε λοιπόν να ζήσουμε χωρίς να μας επηρεάζουν (εμάς και το έμβρυο) οι εξωτερικοί παράγοντες με όποιο τρόπο θα πρέπει να τρώμε μόνο βιολογικά τρόφιμα, τίποτα συσκευασμένο (βλέπε ψωμί τοστ ,αλλαντικά, τυριά κ.α) ,να φοράμε ρούχα μόνο από οργανικό βαμβάκι (όχι πολυεστέρες κ.λ.π) ,να καθαρίζουμε μόνο με νερό και ξύδι το σπίτι, να μην έχουμε κινητό, υπολογιστή, σύνδεση ιντερνετ που εκπέμπουν ακτινοβολία και γενικά θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο...

Οπότε η καθεμία καλό είναι να έχει εμπιστοσύνη στον γιατρό της και να νιώθει ασφάλεια μαζί του...να ακολουθεί τις οδηγίες του και όλα θα πάνε καλά...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Χα χα χα εμένα ο άντρας μου είναι χειρότερος από εμένα. Χθες καθόμουνα ξαπλωμένη στον καναπέ και μου λέει κουνήθηκε κουνήθηκε το κατάλαβες??? Πέθανα στο γέλιο γιατί ήταν απλά η κοιλία μου καθώς ανέπνεα 🤣😭🤣

Χαχα...χαζομπαμπάς από τώρα...

Όχι κορίτσια μην πάρετε στηθοσκοπιο... Δεν ακούγεται από τώρα... Το γκουγκλαρα... 😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε μια υπέροχη εγκυμοσύνη με υγιή μωράκια! 

Εγώ τον άλλο μήνα πατάω τα 40 και περιμένω το 2ο παιδάκι μου μετά από 11 χρόνια!Έχω ήδη εναν κορίτσαρο. Πριν 8 χρόνια είχα μια αυτόματη αποβολή στην αρχή τις κύησης και τώρα... εκεί που δεν το περιμέναμε μας ήρθε! 

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί τελικά και σε αυτή την ηλικία μπορούμε να γίνουμε όλες μας μανούλες με φυσιολογική σύλληψη εκεί που δεν το περιμένουμε! 

Εγώ διανύω την 13η εβδομάδα, έχω μια πολύ καλή αυχενική αλλά λόγω ηλικίας  αύριο θα κάνω και το nipt test. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια μου σας κάνει τίποτα από τα ρούχα σας???

Αν και δεν έχω πάρει κιλά, δεν μπορώ να φορέσω τίποτα από τα ρούχα μου νιώθω ότι με πιέζουν πάρα πολύ..

Και σκέφτομαι εάν από τώρα ζορίζομαι με ρούχα στον 8-9 μήνα τι θα κάνω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Χαχα...χαζομπαμπάς από τώρα...

Όχι κορίτσια μην πάρετε στηθοσκοπιο... Δεν ακούγεται από τώρα... Το γκουγκλαρα... 😂😂 

Λέω άμα κάνεις από τώρα έτσι ότι θέλει θα σε κάνει το μωρό🤣🤣

Καλά που το είπες γιατί έτοιμη ήμουν να παραγγείλω ένα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Ρε κορίτσια μου σας κάνει τίποτα από τα ρούχα σας???

Αν και δεν έχω πάρει κιλά, δεν μπορώ να φορέσω τίποτα από τα ρούχα μου νιώθω ότι με πιέζουν πάρα πολύ..

Και σκέφτομαι εάν από τώρα ζορίζομαι με ρούχα στον 8-9 μήνα τι θα κάνω???

Κι εμένα τα κολάν μου με πιέζουν και δεν έχω πάρει κ κιλά. Είναι που έχει μεγαλώσει η μήτρα κ το μωράκι κ γι αυτό μας στενεύουν.. λογικό είναι.. τις φόρμες μου φοράω εγώ κ σορτσάκια.. μπορείς να πάρεις κολάν εγκυμοσύνης που είναι πάρα πολύ άνετα. Κ θα σε βγάλουν μηνες.. 😉

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η mpounio είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε μια υπέροχη εγκυμοσύνη με υγιή μωράκια! 

Εγώ τον άλλο μήνα πατάω τα 40 και περιμένω το 2ο παιδάκι μου μετά από 11 χρόνια!Έχω ήδη εναν κορίτσαρο. Πριν 8 χρόνια είχα μια αυτόματη αποβολή στην αρχή τις κύησης και τώρα... εκεί που δεν το περιμέναμε μας ήρθε! 

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί τελικά και σε αυτή την ηλικία μπορούμε να γίνουμε όλες μας μανούλες με φυσιολογική σύλληψη εκεί που δεν το περιμένουμε! 

Εγώ διανύω την 13η εβδομάδα, έχω μια πολύ καλή αυχενική αλλά λόγω ηλικίας  αύριο θα κάνω και το nipt test. 

Καλώς ήρθες!! Με το καλό το μωράκι σου εύχομαι!! Καλά αποτελέσματα κ με τη νιπτ... Όλα καλά θα πάνε!!! ♥️♥️ Πότε έχεις ΠΗΤ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@mpounio Καλως ήρθες...εύχομαι να πάνε όλα καλά με ένα γερό μωράκι...!!!

@annatsak Νομίζω είναι η κατακράτηση υγρών που ευθύνεται γι'αυτό το πρήξιμο και δεν μας κάνουν τα ρούχα μας...εγώ είμαι σε καλό στάδιο ακόμα...έχω πει αντίο στα τζιν μου  βέβαια πλην 1-2 που έχω και είναι ελαστικά...την βγάζω με φορέματα, παντελόνες κ.λ.π...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΗΤ 29/11 μου έχει δώσει. 

Από φάρμακα fillicine, σίδηρο, ασβέστιο, βιταμίνες και εχω 2 ημέρες που μου ειπε να παίρνω και salospir λόγο χαμηλής μέτρησης μητριαίας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Ρε κορίτσια μου σας κάνει τίποτα από τα ρούχα σας???

Αν και δεν έχω πάρει κιλά, δεν μπορώ να φορέσω τίποτα από τα ρούχα μου νιώθω ότι με πιέζουν πάρα πολύ..

Και σκέφτομαι εάν από τώρα ζορίζομαι με ρούχα στον 8-9 μήνα τι θα κάνω???

Εγώ έχω πάρει ένα πολύ μαλακό τζιν εγκυμοσύνης και με έχει βολεψει πολύ!βοηθάει πολύ στην κοιλιά το ύφασμα που έχει!αν και έχω χάσει κιλά το πρώτο τρίμηνο όλα τα ρούχα μου νιώθω ότι με πιέζουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η mpounio είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε μια υπέροχη εγκυμοσύνη με υγιή μωράκια! 

Εγώ τον άλλο μήνα πατάω τα 40 και περιμένω το 2ο παιδάκι μου μετά από 11 χρόνια!Έχω ήδη εναν κορίτσαρο. Πριν 8 χρόνια είχα μια αυτόματη αποβολή στην αρχή τις κύησης και τώρα... εκεί που δεν το περιμέναμε μας ήρθε! 

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί τελικά και σε αυτή την ηλικία μπορούμε να γίνουμε όλες μας μανούλες με φυσιολογική σύλληψη εκεί που δεν το περιμένουμε! 

Εγώ διανύω την 13η εβδομάδα, έχω μια πολύ καλή αυχενική αλλά λόγω ηλικίας  αύριο θα κάνω και το nipt test. 

Με το καλό το μωράκι σου μια ήρεμη εγκυμοσύνη να έχεις!🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

@mpounio Καλως ήρθες...εύχομαι να πάνε όλα καλά με ένα γερό μωράκι...!!!

@annatsak Νομίζω είναι η κατακράτηση υγρών που ευθύνεται γι'αυτό το πρήξιμο και δεν μας κάνουν τα ρούχα μας...εγώ είμαι σε καλό στάδιο ακόμα...έχω πει αντίο στα τζιν μου  βέβαια πλην 1-2 που έχω και είναι ελαστικά...την βγάζω με φορέματα, παντελόνες κ.λ.π...

Πήγα το ΣΚ να βγάλω τα καλοκαιρινά μου, και τα ξανά μάζεψα γιατί κατάλαβα ότι τίποτα από αυτά δεν θα φορέσω φέτος 😂

Οπότε τώρα σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω κανένα φορεματάκι αφού είναι κι καλοκαίρι θα μας βολέψουν !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Πήγα το ΣΚ να βγάλω τα καλοκαιρινά μου, και τα ξανά μάζεψα γιατί κατάλαβα ότι τίποτα από αυτά δεν θα φορέσω φέτος 😂

Οπότε τώρα σκέφτομαι και εγώ να αγοράσω κανένα φορεματάκι αφού είναι κι καλοκαίρι θα μας βολέψουν !!!

χαχαχαχα κατάλαβα...δεν φορούσα ποτέ τα ρούχα μου πολύ στενά ίσως αυτό με έχει σώσει...Ευκαιρία για ψώνια κορίτσια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Αυτή η αγωνία πια... Λες αν πάρουμε κανα στηθοσκοπιο κ το βάλουμε στην κοιλιά μας να ακούμε τίποτα; Τώρα μου ρθε αυτό.. 🤔🤔

Το έκανε ο πατέρας μου στη μάνα μου όταν ήταν έγκυος τον αδερφό μου! Αλλά δεν θυμάμαι αν άκουγε κατι.. το ίδιο είχε πει και ο δικός μου, επίσης κυκλοφορούν στην αγορά συσκευές που ακούς το μωρό στο σπίτι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Dioni20 είπε:

Κορίτσια μου γιατρός δεν είμαι αλλά η αιματολόγος που αναφέρεται πιο πάνω είναι απλά ένας άνθρωπος...

Αν ήταν τόσο σοβαρό ή δεν είχαν αρκετά στοιχεία δεν θα το απαγόρευαν τελείως;;Αντιθέτως τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι αφήνουν να κάνεις νύχια, μαλλιά και άλλες θεραπείες ομορφιάς πχ καθαρισμούς προσώπου κ.λ.π

Σίγουρα υπάρχουν άπειρα πράγματα στην καθημερινότητα μας που είναι κακά για την υγεία μας όπως το γεγονός ότι μέσο των τροφών μας καταναλώνουμε πλαστικό, φυτοφάρμακα, συντηρητικά κ.α

Αν θέλουμε λοιπόν να ζήσουμε χωρίς να μας επηρεάζουν (εμάς και το έμβρυο) οι εξωτερικοί παράγοντες με όποιο τρόπο θα πρέπει να τρώμε μόνο βιολογικά τρόφιμα, τίποτα συσκευασμένο (βλέπε ψωμί τοστ ,αλλαντικά, τυριά κ.α) ,να φοράμε ρούχα μόνο από οργανικό βαμβάκι (όχι πολυεστέρες κ.λ.π) ,να καθαρίζουμε μόνο με νερό και ξύδι το σπίτι, να μην έχουμε κινητό, υπολογιστή, σύνδεση ιντερνετ που εκπέμπουν ακτινοβολία και γενικά θα μπορούσα να γράφω μέχρι αύριο...

Οπότε η καθεμία καλό είναι να έχει εμπιστοσύνη στον γιατρό της και να νιώθει ασφάλεια μαζί του...να ακολουθεί τις οδηγίες του και όλα θα πάνε καλά...

 

 

Εγώ θα προσθέσω, να κάνει η κάθε μία ο,τι καλύτερο μπορεί μέχρι το σημείο να νιώθει καλά με τον εαυτό της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annoula1987 είπε:

Το έκανε ο πατέρας μου στη μάνα μου όταν ήταν έγκυος τον αδερφό μου! Αλλά δεν θυμάμαι αν άκουγε κατι.. το ίδιο είχε πει και ο δικός μου, επίσης κυκλοφορούν στην αγορά συσκευές που ακούς το μωρό στο σπίτι!

Καλά ας μην είμαστε υπερβολικές... Τι να πουν κ οι παλιές που δεν είχαν ούτε υπερήχους ούτε εξετάσεις.. περνάει κ καιρός γρήγορα... Ήδη είμαστε στο δεύτερο τρίμηνο...   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η mpounio είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια! Εύχομαι σε όλες μας να έχουμε μια υπέροχη εγκυμοσύνη με υγιή μωράκια! 

Εγώ τον άλλο μήνα πατάω τα 40 και περιμένω το 2ο παιδάκι μου μετά από 11 χρόνια!Έχω ήδη εναν κορίτσαρο. Πριν 8 χρόνια είχα μια αυτόματη αποβολή στην αρχή τις κύησης και τώρα... εκεί που δεν το περιμέναμε μας ήρθε! 

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί τελικά και σε αυτή την ηλικία μπορούμε να γίνουμε όλες μας μανούλες με φυσιολογική σύλληψη εκεί που δεν το περιμένουμε! 

Εγώ διανύω την 13η εβδομάδα, έχω μια πολύ καλή αυχενική αλλά λόγω ηλικίας  αύριο θα κάνω και το nipt test. 

Καλωσήρθες!!! Κι εγώ έχω γιο 10 ετών! Τώρα περιμένω τον δεύτερο γιο! Εσάς σας είπαν φύλο? Καλά αποτελέσματα με την εξέταση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Anna Tsak είπε:

Ρε κορίτσια μου σας κάνει τίποτα από τα ρούχα σας???

Αν και δεν έχω πάρει κιλά, δεν μπορώ να φορέσω τίποτα από τα ρούχα μου νιώθω ότι με πιέζουν πάρα πολύ..

Και σκέφτομαι εάν από τώρα ζορίζομαι με ρούχα στον 8-9 μήνα τι θα κάνω???

Ρούχα φαρδιά ή εγκυμοσύνης από την 6η εβδομάδα αφού η κοιλιά πετάχτηκε αμέσως!! Ακόμα και ψηλομεσα κολάν που φοράω στη δουλειά, πλέον αρχίζουν να με ενοχλούν! Στα κιλά είμαι +3,5!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η touloumpitsa είπε:

Καλά ας μην είμαστε υπερβολικές... Τι να πουν κ οι παλιές που δεν είχαν ούτε υπερήχους ούτε εξετάσεις.. περνάει κ καιρός γρήγορα... Ήδη είμαστε στο δεύτερο τρίμηνο...   

Αυτό ξαναπές το!! Είμαστε πολύ τυχερές που έχουμε τέτοια πολυτέλεια κι ας είναι 1 φορά το μήνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Anna Tsak είπε:

Καλημέρααα, σχετικά με τα γιαούρτια και γενικά τα γαλακτοκομικά εμένα μου έχει πει να τρώω μόνο κατσικίσια και πρόβεια αλλά είναι χάλια, δεν τα αντέχω καθόλου μυρίζουν πάρα πολύ!!

Εσάς σας έχουν αναφέρει κάτι τέτοιο??

Εμένα δν μου είπε κάτι τέτοιο ο δικός μου . Ξέρω ότι τα κατσικίσια κ τα πρόβεια είναι καλύτερα αλλά άμα δν μπορείς να τα φας δλδ τι θα κανείς δν θα φας καθόλου γιαούρτι κ γάλα;;; Το κεφιρ οκ πίνετε ... αλλά τα γιαούρτια κ τα γάλατα είναι λίγο μπλιαχ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annoula1987 είπε:

Αυτό ξαναπές το!! Είμαστε πολύ τυχερές που έχουμε τέτοια πολυτέλεια κι ας είναι 1 φορά το μήνα!

Σκεφτείτε ότι σε πολλές άλλες χώρες κάνουν 2-3 υπέρηχους σε όλη την εγκυμοσύνη!

Εμείς εδώ ίσως το παρακάνουμε και λιγάκι...

Η αλήθεια είναι βέβαια ότι έχουμε μικρότερο ποσοστό σύνδρομων, γενετικών ανωμαλιών κ.λ.π στα παιδιά στην χώρα μας επειδή ακριβώς κάνουμε τόσες εξετάσεις και τόσους υπερήχους...

Σε λίγες εβδομάδες θα τα ακούμε κιόλας και θα ξέρουμε ότι είναι καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η touloumpitsa είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ!! Μόνο ευχάριστα νέα για όλες μας εύχομαι!! 

Εμένα δε μου έχει πει κάτι για τα αγελαδινά. Για τη διατροφή μόνο τα κλασσικά.. καλό πλύσιμο σε φρούτα κ λαχανικά κ ότι απαγορεύονται τα ωμά, ξιδάτα κ καπνιστά ψάρια. Κ τα κρέατα να είναι καλοψημενα. 

Στη φρυγανιά σου μπορείς να βάζεις κ Philadelphia με γαλοπούλα ή ντομάτα ή ελιές... Γενικά ότι σ'αρεσει. Εγώ παίρνω επίσης τις wasa ολικής κ βαζω πάνω αυγοσαλάτα κ είναι τρομερή. Ανακατεύω σε μπωλ 1αυγό ψιλοκομμένο με 20γρ γιαουρτι κ ελάχιστη μουστάρδα, κρεμμυδάκι, άνηθο, αλάτι, πιπέρι κ την απλώνω πάνω... Φοβερή και υγιεινή... και τις φτιάχνω/τρώω δύο δύο εννοείται..😛 

Εμένα πάντως μου είπε να μην τρωω κ Philadelphia όταν μου είπε τα τυριά που πρέπει να αποφεύγω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

annoula1987 στην αυχενική ο Εμβρυολόγος μου είπε ότι πιο πιθανόν για αγόρι αλλά μην το δέσω και κόμπο. Τώρα με τη Nipt θα το σιγουρεψω.

Και εμένα ο γυναικολόγος μου είπε μετά από 1 μήνα να με δει αλλά εγώ έκλεισα ραντεβού στις 15 ημέρες 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...