Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιλεκτικη μειωση σε πολυδυμη κυηση!


Sofaki17

Recommended Posts

Καλησπερα σας,

Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας.Μετα απο εξωσωματικη,3η προσπαθεια,καταφεραμε το πολυποθητο αποτελεσμα!Ειμαι στην 6η και κατι εβδομαδα,εχω κανει υπερηχο και ακουσαμε 3 καρδουλες.Ειμαι 40 ετων και εχω ηδη ενα παιδακι.Δυστυχως το να κρατησουμε και τα 3 ειναι αδυνατον.Εχει κανει καποια κοπελα μειωση εμβρυου να μου πει παρακαλω την εμπειρια της? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sofaki17 είπε:

Καλησπερα σας,

Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας.Μετα απο εξωσωματικη,3η προσπαθεια,καταφεραμε το πολυποθητο αποτελεσμα!Ειμαι στην 6η και κατι εβδομαδα,εχω κανει υπερηχο και ακουσαμε 3 καρδουλες.Ειμαι 40 ετων και εχω ηδη ενα παιδακι.Δυστυχως το να κρατησουμε και τα 3 ειναι αδυνατον.Εχει κανει καποια κοπελα μειωση εμβρυου να μου πει παρακαλω την εμπειρια της? 

Γεια σου σοφακι!  βαλατε 3 κ πιασανε και τα 3 ! Ουαου! Ο γιατρος λεει να κανετε μειωση;εγω διδυμακια εχω.δε μπορώ να σε βοηθησω δε γνωριζω αλλα ευχομαι να πανε ολα τελεια οπως τα θελετε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Sofaki17 είπε:

Καλησπερα σας,

Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας.Μετα απο εξωσωματικη,3η προσπαθεια,καταφεραμε το πολυποθητο αποτελεσμα!Ειμαι στην 6η και κατι εβδομαδα,εχω κανει υπερηχο και ακουσαμε 3 καρδουλες.Ειμαι 40 ετων και εχω ηδη ενα παιδακι.Δυστυχως το να κρατησουμε και τα 3 ειναι αδυνατον.Εχει κανει καποια κοπελα μειωση εμβρυου να μου πει παρακαλω την εμπειρια της? 

Κοπέλα μου, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!

Εγώ θα ήθελα να σου πω το εξής με πολλή αγάπη. Δεν μπόρεσα ποτέ να αποκτήσω παιδί και αυτό με πονάει πολύ. Όπως γράφεις έκανες τρεις προσπάθειες και τα καταφέρατε. Ακούσατε μάλιστα τρεις καρδούλες. Αυτό είναι μεγάλη ευλογία και ένα μεγάλο δώρο Θεού. Θέλω να φανταστείς μια εικόνα. Φαντάσου πως θα είχες μπροστά σου ζωντανά αυτά τα τρία πλασματάκια. Θα τα φρόντιζες, θα τα αγκάλιαζες, θα τα κανάκευες. Αν σου έλεγε κάποιος πως θα σου έπαιρνε το ένα από τα τρία και θα έπρεπε να διαλέξεις ποιο θα ήταν αυτό, θα μπορούσες να διαλέξεις και να αποχωριστείς το ένα από τα τρία; 

Σοφάκι μου, ξέρω πως είναι δύσκολο να μεγαλώνεις παιδιά, πόσο μάλλον τέσσερα. Σκέψου όμως πως αυτές οι τρεις καρδούλες που χτυπάνε μέσα σου είναι ζωντανές και νιώθουν. Μπορεί να μη τα βλέπεις, αλλά έχουν ζωή μέσα τους. Αν προχωρήσετε τελικά σε επιλεκτική μείωση δεν θα ήθελα να μετανιώνεις μετά και να υποφέρεις. Θα κουβαλάς αυτό το βάρος μια ζωή. 

Σκέψου το και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ηθικο κομματι ειναι που με "τρωει" καθημερινα,συνεχως σκεφτομαι πως θα φτασω να κανω κατι τετοιο οταν μετα απο τοσο αγωνα τα καταφεραμε.Ειναι ομως και το θεμα υγειας,ξερω οτι μια τριδυμη κυηση αυτοματως ειναι μια κυηση πολυ υψηλου κινδυνου και για μενα και για τα μωρα!Ειμαι 40 χρονων οχι μικρη κ πολυ ταλαιπωρημενη γυναικολογικα!Ο γιατρος ειπε την μειωση,δεν την συζητησαμε εξονυχιστικα,ειπαμε να το δουμε σε λιγες μερες παλι μηπως το ενα "φυγει" απο μονοτου! Εχω ενα παιδι 5 ετων,εχει κι αυτο ακομα αναγκες,δεν θελω να εχει κ μια μητερα ανυμπορη σε ολη την εγκυμοσυνη συν του οτι οι αναγκες μετα θα αυξηθουν ραγδαια,οποτε δεν θελω να αισθανθει και παραγκονισμενο.Επισης δουλευει μονο ο αντρας μου,εγω ειμαι ανεργη,που σημαινει οτι 4 παιδια στις μερες μας με ενα μισθο δεν γινεται.Πανω απ'ολα ομως ειναι το θεμα υγειας,αυτο με τρομαζει κ με φοβιζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Sofaki17 είπε:

Το ηθικο κομματι ειναι που με "τρωει" καθημερινα,συνεχως σκεφτομαι πως θα φτασω να κανω κατι τετοιο οταν μετα απο τοσο αγωνα τα καταφεραμε.Ειναι ομως και το θεμα υγειας,ξερω οτι μια τριδυμη κυηση αυτοματως ειναι μια κυηση πολυ υψηλου κινδυνου και για μενα και για τα μωρα!Ειμαι 40 χρονων οχι μικρη κ πολυ ταλαιπωρημενη γυναικολογικα!Ο γιατρος ειπε την μειωση,δεν την συζητησαμε εξονυχιστικα,ειπαμε να το δουμε σε λιγες μερες παλι μηπως το ενα "φυγει" απο μονοτου! Εχω ενα παιδι 5 ετων,εχει κι αυτο ακομα αναγκες,δεν θελω να εχει κ μια μητερα ανυμπορη σε ολη την εγκυμοσυνη συν του οτι οι αναγκες μετα θα αυξηθουν ραγδαια,οποτε δεν θελω να αισθανθει και παραγκονισμενο.Επισης δουλευει μονο ο αντρας μου,εγω ειμαι ανεργη,που σημαινει οτι 4 παιδια στις μερες μας με ενα μισθο δεν γινεται.Πανω απ'ολα ομως ειναι το θεμα υγειας,αυτο με τρομαζει κ με φοβιζει!

Sofaki17 συμφωνω με όσα είπε παραπάνω η paradise bird και θα ηθελα να σου πω κι εγώ με πολλη αγάπη δύο πράγματα! 

Επειδή κι εγώ είμαι στην προσπάθεια εδώ και 3 χρόνια χωρίς κανένα θετικό αποτέλεσμα και πονάω πολύ γι αυτό, έχω ξοδέψει πολλές ώρες στο ίντερνετ και μέσα σε όλα έχω δει οικογένειες που τους ήρθε τριδυμη κ τετραδυμη κύηση είτε με εξωσωματικη είτε με φυσική σύλληψη και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις να προηγούνταν ήδη 1 ή και περισσότερα παιδιά. Κι όμως αν δεις την μετά τη γέννηση των παιδιών πορεία τους, καμία απ αυτές τις μανάδες δεν το μετάνιωσε όσες κι αν ήταν οι δυσκολίες, που εννοείται ότι υπάρχουν. 

https://instagram.com/maxinelee_y?igshid=1gcmhmsxtvk0y

https://instagram.com/thegreniertriplets?igshid=t4g2z47lddq1

Σκέφτεσαι το αν θα παραγκονιστει το μεγάλο σου παιδί για λίγους μήνες ή τα πρώτα χρόνια αλλά σκεφτεσαι και την ευτυχία που θα έχει για μια ζωή έχοντας αλλά 3 αδέλφια; Και μιλάω εκ πείρας καθώς προέρχομαι από πολύτεκνη οικογένεια! Η χαρά των παιδιών με πολλά αδερφια είναι απεριγραπτη. 

Σκέφτεσαι τη σωματική σου υγεία και ότι θα είναι δύσκολη εγκυμοσύνη, που όντως έχεις δίκαιο ότι θα είναι υψηλού κινδυνου η εγκυμοσύνη (αλλά όχι κάτι ακατόρθωτο) αλλά σκέφτεσαι εξίσου την ψυχική σου υγεία για την υπόλοιπη ζωή σου αν προχωρήσεις στο να διακόψεις τη ζωή του ενός από τα τρία παιδιά σου; καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποια κοπέλα που έχει κάνει έκτρωση. Εγώ προσωπικά γνωρίζω 3 κοπέλες που έκαναν έκτρωση και από τότε δεν μπορούν να βρουν την ηρεμία τους.. 

Κι επίσης επιλογές υπάρχουν αν οι οικονομικες σας δυνατότητες πιστεύεις ότι δεν επαρκούν, μπορείτε να το δώσετε για υιοθεσία σε ζευγάρι που το θέλουν πραγματικά με πρώτη ενδιαφερόμενη εμένα με τον άντρα μου! 

Ο Θεός να σε φωτίσει! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικα δεν εχω εμπειρια "κακης στιγμης"αλλα καθε γραμμα απο αυτα που εγραψαν τα κοριτσια με αγγιξε οσο δεν παει! Θα ηθελα να προσθεσω μονο οτι οταν με το καλο ερθουν τα παιδακια στον κοσμο ,πιστευω οτι η σκεψη οτι υπηρχε ενα ακομα και πως θα μπορουσε να ειναι και να μοιαζει δεν θα φυγει ποτε..

Το οικονομικο ειναι σιγουρα θεμα οπως κι οποιαδηποτε καταπονηση αλλα απο την στιγμη που ετυχε κατι τετοιο,σπανιο θεωρω φαινομενο ,τρια μωρακια στα τρια το λες και θαυμα!

Ευχομαι να γινει οτι ειναι καλυτερο για σας μετα απο κατασταλαγμενη σκεψη!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/3/2021 at 6:38 ΜΜ, ο/η Sofaki17 είπε:

Καλησπερα σας,

Ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοηθεια σας.Μετα απο εξωσωματικη,3η προσπαθεια,καταφεραμε το πολυποθητο αποτελεσμα!Ειμαι στην 6η και κατι εβδομαδα,εχω κανει υπερηχο και ακουσαμε 3 καρδουλες.Ειμαι 40 ετων και εχω ηδη ενα παιδακι.Δυστυχως το να κρατησουμε και τα 3 ειναι αδυνατον.Εχει κανει καποια κοπελα μειωση εμβρυου να μου πει παρακαλω την εμπειρια της? 

Καλησπέρα! Σε καταλαβαίνω απόλυτα σε ολα όσα έγραψες.. Είμαι και εγώ μητέρα ενός 5χρονου επίσης και προσπαθώ για 2ο εδώ και 4 χρόνια.. τώρα είμαι 43.. 

Στη θέση σου θα έκανα και εγώ μείωση του ενός.. Αυτο δεν αναιρεί τις προσπαθειες μου για 2ο ή την επιθυμια μου για παιδι!
Οι  επιπλοκές είναι οντως μεγάλες στα 3δυμα με μεγαλύτερη επιπλοκή την προωρότητα, συν όλα αυτά που είπες, ηλικία, υγεία, οικονομικά και το πακέτο γενικώς...

Θεωρώ πως η απόφαση σου αυτή και η σκέψη σου ενέχει ωριμότητα και ευθύνη.. 
Στο δια ταυτα τώρα. Ένα πολύ καλό κέντρο που ξέρω είναι στη Θεσσαλονίκη: «Προγεννητική Διάγνωση» Αν είσαι από δω και πας εκεί ζήτα ραντεβού με τον ίδιο τον Αθανασιαδη για να σε ενημερώσει σωστα για την όλη διαδικασία και την κατάσταση.
Έχει επίσης ένα φόρουμ που απαντάει σε ερωτήσεις και μπορεις να περιηγηθεις και στην ιστοσελίδα του....  http://progennitiki-diagnosi.gr/index.php/el/faqs2?view=questions&condition=latest 

ευχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις.. σου γράφω στα στοιχεία επικοινωνίας.. 

Θεσσαλονίκη
Αγ. Σοφίας 15, 
Τ.Κ. 546 23.
Τ: 2310 284017, 2310 278830
Φ: 2310 284787

Κοζάνη
Ειρήνης 12 (πεζόδρομος)
Τ.Κ. 50100,
Τ: 24610 29096

Σέρρες
Εθνικής Αντιστάσεως 10 
(ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΡΙΣΗΣ)
Τ.Κ. 62100,
Τ: 23215 51281

εμαιλ: info@progennitiki-diagnosi.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

Καλησπέρα! Σε καταλαβαίνω απόλυτα σε ολα όσα έγραψες.. Είμαι και εγώ μητέρα ενός 5χρονου επίσης και προσπαθώ για 2ο εδώ και 4 χρόνια.. τώρα είμαι 43.. 

Στη θέση σου θα έκανα και εγώ μείωση του ενός.. Αυτο δεν αναιρεί τις προσπαθειες μου για 2ο ή την επιθυμια μου για παιδι!
Οι  επιπλοκές είναι οντως μεγάλες στα 3δυμα με μεγαλύτερη επιπλοκή την προωρότητα, συν όλα αυτά που είπες, ηλικία, υγεία, οικονομικά και το πακέτο γενικώς...

Θεωρώ πως η απόφαση σου αυτή και η σκέψη σου ενέχει ωριμότητα και ευθύνη.. 
Στο δια ταυτα τώρα. Ένα πολύ καλό κέντρο που ξέρω είναι στη Θεσσαλονίκη: «Προγεννητική Διάγνωση» Αν είσαι από δω και πας εκεί ζήτα ραντεβού με τον ίδιο τον Αθανασιαδη για να σε ενημερώσει σωστα για την όλη διαδικασία και την κατάσταση.
Έχει επίσης ένα φόρουμ που απαντάει σε ερωτήσεις και μπορεις να περιηγηθεις και στην ιστοσελίδα του....  http://progennitiki-diagnosi.gr/index.php/el/faqs2?view=questions&condition=latest 

ευχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις.. σου γράφω στα στοιχεία επικοινωνίας.. 

Θεσσαλονίκη
Αγ. Σοφίας 15, 
Τ.Κ. 546 23.
Τ: 2310 284017, 2310 278830
Φ: 2310 284787

Κοζάνη
Ειρήνης 12 (πεζόδρομος)
Τ.Κ. 50100,
Τ: 24610 29096

Σέρρες
Εθνικής Αντιστάσεως 10 
(ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΑΡΙΣΗΣ)
Τ.Κ. 62100,
Τ: 23215 51281

εμαιλ: info@progennitiki-diagnosi.gr

Σ' ευχαριστω πολυ κοπελα μου για τα στοιχεια,κριμα βεβαια γιατι ειμαι Αθηνα αλλα σιγουρα θα δω το φορουμ του!Σου ευχομαι οτι καλυτερο στην προσπαθεια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το επιχειρημα οτι επειδη καποιες γυναικες δεν μπορουν να κανουν παιδια, θα πρεπει ολες οι υπολοιπες να κρατησουν ολες τις εγκυμοσυνες ως χρεος (;), οφειλη (;) προς τις  υπολοιπες, ουσιαστικα συνιστα συναισθηματικο και ηθικοφανη εκβιασμο και αναιρει το δικαιωμα της γυναικας στην αυτοδιαθεση του σωματος της. Οι γυναικες ακομη παλευουν για την κατοχυρωση του δικαιωματος αυτου και ειναι κριμα να υποδαυλιζουμε αυτο τπν αγωνα με πατροναριστικες εκφρασεις τυπου «με αγαπη στο λεω» «θα δεις δε θα το μετανιωσεις» ακομη κ αν η θεματοθετρια εξηγει πως μπορει να θεσει σΕ κινδυνο την υγεια της και των παιδιων της, να βρεθει σε οικονομικο αδιεξοδο, να παραμελησει το παιδι της κτλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ROULIKA είπε:

Το επιχειρημα οτι επειδη καποιες γυναικες δεν μπορουν να κανουν παιδια, θα πρεπει ολες οι υπολοιπες να κρατησουν ολες τις εγκυμοσυνες ως χρεος (;), οφειλη (;) προς τις  υπολοιπες, ουσιαστικα συνιστα συναισθηματικο και ηθικοφανη εκβιασμο και αναιρει το δικαιωμα της γυναικας στην αυτοδιαθεση του σωματος της. Οι γυναικες ακομη παλευουν για την κατοχυρωση του δικαιωματος αυτου και ειναι κριμα να υποδαυλιζουμε αυτο τπν αγωνα με πατροναριστικες εκφρασεις τυπου «με αγαπη στο λεω» «θα δεις δε θα το μετανιωσεις» ακομη κ αν η θεματοθετρια εξηγει πως μπορει να θεσει σΕ κινδυνο την υγεια της και των παιδιων της, να βρεθει σε οικονομικο αδιεξοδο, να παραμελησει το παιδι της κτλ. 

Αχ τι ωραία που τα είπες!! Ακριβώς αυτό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η ROULIKA είπε:

Το επιχειρημα οτι επειδη καποιες γυναικες δεν μπορουν να κανουν παιδια, θα πρεπει ολες οι υπολοιπες να κρατησουν ολες τις εγκυμοσυνες ως χρεος (;), οφειλη (;) προς τις  υπολοιπες, ουσιαστικα συνιστα συναισθηματικο και ηθικοφανη εκβιασμο και αναιρει το δικαιωμα της γυναικας στην αυτοδιαθεση του σωματος της. Οι γυναικες ακομη παλευουν για την κατοχυρωση του δικαιωματος αυτου και ειναι κριμα να υποδαυλιζουμε αυτο τπν αγωνα με πατροναριστικες εκφρασεις τυπου «με αγαπη στο λεω» «θα δεις δε θα το μετανιωσεις» ακομη κ αν η θεματοθετρια εξηγει πως μπορει να θεσει σΕ κινδυνο την υγεια της και των παιδιων της, να βρεθει σε οικονομικο αδιεξοδο, να παραμελησει το παιδι της κτλ. 

Συμφωνώ απόλυτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ROULIKA είπε:

Το επιχειρημα οτι επειδη καποιες γυναικες δεν μπορουν να κανουν παιδια, θα πρεπει ολες οι υπολοιπες να κρατησουν ολες τις εγκυμοσυνες ως χρεος (;), οφειλη (;) προς τις  υπολοιπες, ουσιαστικα συνιστα συναισθηματικο και ηθικοφανη εκβιασμο και αναιρει το δικαιωμα της γυναικας στην αυτοδιαθεση του σωματος της. Οι γυναικες ακομη παλευουν για την κατοχυρωση του δικαιωματος αυτου και ειναι κριμα να υποδαυλιζουμε αυτο τπν αγωνα με πατροναριστικες εκφρασεις τυπου «με αγαπη στο λεω» «θα δεις δε θα το μετανιωσεις» ακομη κ αν η θεματοθετρια εξηγει πως μπορει να θεσει σΕ κινδυνο την υγεια της και των παιδιων της, να βρεθει σε οικονομικο αδιεξοδο, να παραμελησει το παιδι της κτλ. 

Σ'ευχαριστω!Με καλυψες απολυτα!!Σεβομαι τον αγωνα ολων των γυναικων,τον εχω κανει κ γω αυτον αγωνα,αλλα σεβομαι επισης κ μενα κ την οικογενεια μου.Το θεμα δεν ειναι μονο να φερεις στον κοσμο 1,2 ή 3 παιδια αλλα να μπορεις ταυτοχρονα να τους προσφερεις κ μια ποιοτικη ζωη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ROULIKA είπε:

Το επιχειρημα οτι επειδη καποιες γυναικες δεν μπορουν να κανουν παιδια, θα πρεπει ολες οι υπολοιπες να κρατησουν ολες τις εγκυμοσυνες ως χρεος (;), οφειλη (;) προς τις  υπολοιπες, ουσιαστικα συνιστα συναισθηματικο και ηθικοφανη εκβιασμο και αναιρει το δικαιωμα της γυναικας στην αυτοδιαθεση του σωματος της. Οι γυναικες ακομη παλευουν για την κατοχυρωση του δικαιωματος αυτου και ειναι κριμα να υποδαυλιζουμε αυτο τπν αγωνα με πατροναριστικες εκφρασεις τυπου «με αγαπη στο λεω» «θα δεις δε θα το μετανιωσεις» ακομη κ αν η θεματοθετρια εξηγει πως μπορει να θεσει σΕ κινδυνο την υγεια της και των παιδιων της, να βρεθει σε οικονομικο αδιεξοδο, να παραμελησει το παιδι της κτλ. 

Βγάζεις συμπεράσματα αυθαίρετα! Προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι κανένα χρέος και καμία οφειλή προς εμάς που δεν έχουμε παιδί! Ακόμη κι όταν κάποια στιγμή κάνω παιδί, τα ίδια θα πιστεύω! Είναι απλά η γνώμη μου που την εξέφρασα χωρίς να εκβιαζω κανέναν, φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ο, τι του λέει η καρδιά του! Νομίζω ότι ακόμη έχουμε δημοκρατία και επομένως μπορούν να ακουστούν όλες οι απόψεις!


Με παρακίνησε πολύ να απαντήσω το ότι είπε η κοπέλα ότι ήδη από τωρα την τρώει καθημερινά το ηθικό κομμάτι. Αν από τώρα την τρώει το ηθικό κομμάτι μια, μετά θα την τρώει 1000! Έχοντας εμπειρία από γνωστές μου που προχώρησαν σε τέτοια κίνηση...


Όσον αφορά αυτό το "δικαίωμα" της γυναικας, δεν ξέρω αν γνωρίζεις αλλά στην Αμερική γίνεται χαμός από κινήματα ΥΠΕΡ της ζωής!!! Εδώ στην Ελλάδα δυστυχώς είμαστε αρκετά πίσω σ αυτά.. Θα  σου πρότεινα να δεις την ταινία Unplanned 2019. 
Ειναι αληθινή ιστορία και ζει ακόμη η Abby Johnson, η γυναίκα που φαίνεται στην ταινία ως πρωταγωνιστρια. 
Με ελληνικούς υπότιτλους:

http://voody.online/load/tainies-tou-2019-online/19616-unplanned_2019.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφακι μου εγω θα σου μιλησω σαν μανα (γιατι εννοειτε υπαρχει το ηθικο κομματι) αλλα οταν γινεις μανα σκεφτεσαι τα πραγματα τελειως διαφορετικα.

Εγω στην πρωτη μου γεννα εφυγα απο το σπιτι μεσα στην τρελη χαρα στο δευτερο τωρα θα ειναι τελειως διαφορετικα αφηνεις πισω μια ψυχη αν κατι παει στραβα, εγω ειχα δυσκολη γεννα αν δεν ειχα τις πρωτες 20 μερες καποιον να μου φερνει το παιδι απο την κουνια δεν θα μπορουσα να το ταισω. αν ξανα γινει το ιδιο πως θα τα καταφερεις? 

Σε καταλαβαινω απολυτα και δυστυχως δεν ειμαστε φτιαγμνενες για να κανουμε τοσα παιδια με τη μια, ακουγετε ασχημο αλλα αλλο να εχεις τριδιμα και να εισαι στον καναπε να τα περιμενεις και αλλο να εχεις να στηριξεις μια οικογεννεια εγω τρεμω στην ιδεεα της αποκολλησης τι θα κανω πως κανω οτι χρειαζετε το παιδακι μου. 

Θα ειναι πολυ δυσκολη αποφαση το καταλαβαινω αλλα ρωτα ολα τις περιπτωσεις αν εχεις οκ τον τραχηλο αν θα αντεχε το σωμα σου γενικα ακου τον γιατροσου αυτος θα σου πει. 

Μονο για το οικονομικο δεν συμφωνω μαζι σου, οι γονεις μας μεγαλωσανε με κακουχιες τρωγανε μια φετα ψωμι δεν επαθαν κατι , τα παιδια μεγαλωνουν με αγαπη μν ανχονεσαι για αυτο.

Αλλα η υγεια σου ειναι το σημαντικοτερο εισαι η κωλονα του σπιτιου σου και πρεπει να εισαι γερη και δυνατη για να μεγαλωσεις τα παιδακια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μεγάλος κίνδυνος αρχικά στην εγκυμοσύνη είναι η προωρότητα σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω δει και να πηγαίνουν όλα καλά αλλά και όλα το αντίθετο. Χρειάζεται πολύ στενή παρακολούθηση και φυσικά έναν εξαιρετικό γυναικολόγο που έχει εμπειρία και ασχολείται με πολύδυμες κυήσεις συνεχώς και όχι κάποιον που είχε πέντε περιπτώσεις στην καριέρα του. Έχεις βρει κάποιον; Κάποιος θα υπάρχει να πάρεις μια γνώμη. Επίσης μέχρι πότε σου δίνουν το περιθώριο να το κάνεις; Τι πληροφορίες παρέχονται για την εγκυμοσύνη μέχρι εκείνο το σημείο; Είναι ικανές να προβλέψουν ποσοστά έκβασης; Αν υπάρχουν αμφιβολίες πρέπει να σε κατατοπίσει κάποιος που όντως ξέρει. Και να σας μιλήσει φυσικά ειλικρινά και βάση εμπειρίας. Στέκομαι μόνο στο κομμάτι της εγκυμοσύνης, σε όλα τα υπόλοιπα τα κοινωνικά ηθικά και οικογενειακά δεν θα ήθελα και δεν μπορώ να πω κάτι γιατί θα είναι η δική μου 'αποψάρα' που έχω από δικά μου βιώματα και κοσμοθεωρία που καμία σχέση δεν έχουν με μια εγκυμοσύνη και μια ανατροφή. Σου εύχομαι τα καλύτερα και αποφάσεις που θα έχουν την καλύτερη έκβαση για εσένα και την οικογένεια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Λίμνη είπε:

Sofaki17 συμφωνω με όσα είπε παραπάνω η paradise bird και θα ηθελα να σου πω κι εγώ με πολλη αγάπη δύο πράγματα! 

Επειδή κι εγώ είμαι στην προσπάθεια εδώ και 3 χρόνια χωρίς κανένα θετικό αποτέλεσμα και πονάω πολύ γι αυτό, έχω ξοδέψει πολλές ώρες στο ίντερνετ και μέσα σε όλα έχω δει οικογένειες που τους ήρθε τριδυμη κ τετραδυμη κύηση είτε με εξωσωματικη είτε με φυσική σύλληψη και μάλιστα σε πολλές περιπτώσεις να προηγούνταν ήδη 1 ή και περισσότερα παιδιά. Κι όμως αν δεις την μετά τη γέννηση των παιδιών πορεία τους, καμία απ αυτές τις μανάδες δεν το μετάνιωσε όσες κι αν ήταν οι δυσκολίες, που εννοείται ότι υπάρχουν. 

https://instagram.com/maxinelee_y?igshid=1gcmhmsxtvk0y

https://instagram.com/thegreniertriplets?igshid=t4g2z47lddq1

Σκέφτεσαι το αν θα παραγκονιστει το μεγάλο σου παιδί για λίγους μήνες ή τα πρώτα χρόνια αλλά σκεφτεσαι και την ευτυχία που θα έχει για μια ζωή έχοντας αλλά 3 αδέλφια; Και μιλάω εκ πείρας καθώς προέρχομαι από πολύτεκνη οικογένεια! Η χαρά των παιδιών με πολλά αδερφια είναι απεριγραπτη. 

Σκέφτεσαι τη σωματική σου υγεία και ότι θα είναι δύσκολη εγκυμοσύνη, που όντως έχεις δίκαιο ότι θα είναι υψηλού κινδυνου η εγκυμοσύνη (αλλά όχι κάτι ακατόρθωτο) αλλά σκέφτεσαι εξίσου την ψυχική σου υγεία για την υπόλοιπη ζωή σου αν προχωρήσεις στο να διακόψεις τη ζωή του ενός από τα τρία παιδιά σου; καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποια κοπέλα που έχει κάνει έκτρωση. Εγώ προσωπικά γνωρίζω 3 κοπέλες που έκαναν έκτρωση και από τότε δεν μπορούν να βρουν την ηρεμία τους.. 

Κι επίσης επιλογές υπάρχουν αν οι οικονομικες σας δυνατότητες πιστεύεις ότι δεν επαρκούν, μπορείτε να το δώσετε για υιοθεσία σε ζευγάρι που το θέλουν πραγματικά με πρώτη ενδιαφερόμενη εμένα με τον άντρα μου! 

Ο Θεός να σε φωτίσει! 😊

Η χρήση ιστοριών από το ινσταγκραμ αποτελεί την πραγματικότητα και δίδεται ως παράδειγμα; Η τελευταία σας παράγραφος χρειάζεται αναφορά. Ωθείτε μια κατάσταση προς ίδιον όφελος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λίμνη είπε:

Βγάζεις συμπεράσματα αυθαίρετα! Προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι κανένα χρέος και καμία οφειλή προς εμάς που δεν έχουμε παιδί! Ακόμη κι όταν κάποια στιγμή κάνω παιδί, τα ίδια θα πιστεύω! Είναι απλά η γνώμη μου που την εξέφρασα χωρίς να εκβιαζω κανέναν, φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ο, τι του λέει η καρδιά του! Νομίζω ότι ακόμη έχουμε δημοκρατία και επομένως μπορούν να ακουστούν όλες οι απόψεις!


Με παρακίνησε πολύ να απαντήσω το ότι είπε η κοπέλα ότι ήδη από τωρα την τρώει καθημερινά το ηθικό κομμάτι. Αν από τώρα την τρώει το ηθικό κομμάτι μια, μετά θα την τρώει 1000! Έχοντας εμπειρία από γνωστές μου που προχώρησαν σε τέτοια κίνηση...


Όσον αφορά αυτό το "δικαίωμα" της γυναικας, δεν ξέρω αν γνωρίζεις αλλά στην Αμερική γίνεται χαμός από κινήματα ΥΠΕΡ της ζωής!!! Εδώ στην Ελλάδα δυστυχώς είμαστε αρκετά πίσω σ αυτά.. Θα  σου πρότεινα να δεις την ταινία Unplanned 2019. 
Ειναι αληθινή ιστορία και ζει ακόμη η Abby Johnson, η γυναίκα που φαίνεται στην ταινία ως πρωταγωνιστρια. 
Με ελληνικούς υπότιτλους:

http://voody.online/load/tainies-tou-2019-online/19616-unplanned_2019.html

Καθ’ολα σεβαστη η αποψη σας, αλιμονο σε δημοκρατια ζουμε και ο καθενας ειναι ελευθερος να εκφραζεται (εφοσον φυσικα δεν καταπατα τα δικαιωματα των αλλων). Συμφωνουμε λοιπον πως διαφωνουμε και αυτο ειναι υγιες.

Δε θα ξεχασω τις pro life αφισες που τοποθετηθηκαν στο μετρο της Αθηνας πριν απο 2-3 χρονια και το σαλο που ειχε δημιουργηθει λογω των αναχρονιστικων αντιληψεων και ποσο γρηγορα αφαιρεθηκαν. 

Δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες προφανως, δεν μπορουμε να βαλουμε ολες τις υποθεσεις σε ενα τσουβαλι αλλα το δικαιωμα θα πρεπει να υπαρχει απογυμνωμενο απο ηθικους (δηλαδη κοινωνικους) εκβιασμους. Καθε γυναικα θα πρεπει να ειναι ελευθερη να επιλεξει με βαση τα δικα της δεδομενα και οχι η κοινωνια (ή ακομη και η νομοθεσια σε καποιες χωρες) να την εκβιαζει σε μια αποφαση χωρις να λαμβανονται υποψη οι ιδιαιτεροτητες της καθε καταστασης.

Και, κατα την αποψη μου, οχι, τα παιδια δε μεγαλωνουν μονο με αγαπη. Χρειαζονται πολυ περισσοτερα για να τους προσφερθει η δυνατοτητα να μεγαλωσουν σε ενα περιβαλλον που θα ειναι υγιη σωματικα και πνευματικα, που θα μπορουν να εχουν τη σωστη διατροφη (δεν πληρωνουμε με αγαπη στο σουπερ μαρκετ), ενδυση, εκπαιδευση κτλ. Θεωρω πως ειναι ανευθυνο να γενιουνται παιδια σε οικογενειες που δεν εχουν τα μεσα να τα αναθρεψουν στερωντας τους καθε ευκαιρια σε μια αξιοπρεπη ζωη. Ολοι εχουμε δει αυτα τα παιδια, στο περιβαλλον μας, σε συμμαθητες των παιδιων μας, στο δρομο και πιστευω καταλαβαινετε σε ποιες περιπτωσεις αναφερομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η manoula84 είπε:

Σοφακι μου εγω θα σου μιλησω σαν μανα (γιατι εννοειτε υπαρχει το ηθικο κομματι) αλλα οταν γινεις μανα σκεφτεσαι τα πραγματα τελειως διαφορετικα.

Εγω στην πρωτη μου γεννα εφυγα απο το σπιτι μεσα στην τρελη χαρα στο δευτερο τωρα θα ειναι τελειως διαφορετικα αφηνεις πισω μια ψυχη αν κατι παει στραβα, εγω ειχα δυσκολη γεννα αν δεν ειχα τις πρωτες 20 μερες καποιον να μου φερνει το παιδι απο την κουνια δεν θα μπορουσα να το ταισω. αν ξανα γινει το ιδιο πως θα τα καταφερεις? 

Σε καταλαβαινω απολυτα και δυστυχως δεν ειμαστε φτιαγμνενες για να κανουμε τοσα παιδια με τη μια, ακουγετε ασχημο αλλα αλλο να εχεις τριδιμα και να εισαι στον καναπε να τα περιμενεις και αλλο να εχεις να στηριξεις μια οικογεννεια εγω τρεμω στην ιδεεα της αποκολλησης τι θα κανω πως κανω οτι χρειαζετε το παιδακι μου. 

Θα ειναι πολυ δυσκολη αποφαση το καταλαβαινω αλλα ρωτα ολα τις περιπτωσεις αν εχεις οκ τον τραχηλο αν θα αντεχε το σωμα σου γενικα ακου τον γιατροσου αυτος θα σου πει. 

Μονο για το οικονομικο δεν συμφωνω μαζι σου, οι γονεις μας μεγαλωσανε με κακουχιες τρωγανε μια φετα ψωμι δεν επαθαν κατι , τα παιδια μεγαλωνουν με αγαπη μν ανχονεσαι για αυτο.

Αλλα η υγεια σου ειναι το σημαντικοτερο εισαι η κωλονα του σπιτιου σου και πρεπει να εισαι γερη και δυνατη για να μεγαλωσεις τα παιδακια σου!

Δεν συμφωνω οτι τα παιδια μεγαλωνουν μονο με αγαπη!Οι καθημερινες τους αναγκες δεν καλυπτονται μονο με αυτην.Αυριο μεθαυριο θα μεγαλωσουν,θα πανε σχολειο,φροντιστηριο κ ισως να καταφερουν κ να σπουδασουν!Μονο με την αγαπη δεν θα μπορεσουμε να τα καλυψουμε ολα αυτα.Δυστυχως ή ευτυχως οι κοινωνια εξελισσεται,δεν μπορουμε πλεον να συγκρινομαστε με την εποχη των παππουδων μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαζί σου σε όλα συμφωνώ μαζί σου σε όλα εκτός από το οικονομικό όταν το περιβάλλον στο σπίτι είναι υγιές και εννοώ ο τρόπος και η ποιότητα που δίνεις στα παιδιά δεν παίζει το οικονομικό. Εγώ μεγάλωσα σε ένα σπίτι που οι γονείς όταν γεννήθηκαμε είχαμε απ όλα αλλά ξαφνικά και λόγο ευρωπαϊκής νομοθεσίας ο μπαμπάς μου έχασε το 90% των δουλειων του, η μαμα μου ευτυχώς δούλευε σκληρά για να μας μεγαλώσει, θυμάμαι πολλές φορές δεν είχε και μας έδινε ένα κατοσταρικο να έχουμε στο σχολείο και ενώ πεινουσαμε πάντα λέγαμε θα φάμε σπίτι για να μην την αναγκάσουμε να βρει κατοσταρικο την επόμενη! Έτσι εγώ προσωπικά εξελίχτηκα σε καλύτερο άνθρωπο που κοιτάω τον δίπλα μου και όχι σαν κάποιους άλλους που τα θέλουν όλα έτοιμα. Αυτό που μου έμαθαν οι γονείς μου με αγάπη και ελλείψεις είναι ανεκτίμητο και θα το κουβαλάω πάντα. Οι θυσίες που έκαναν δεν πήγαν χαμένες γιατί τώρα είμαι καλύτερο άνθρωπος, όταν ξεκινάς από χαμηλά ξέρεις να ξανά αρχίζεις και βλέπεις την ζωή αλλιώς!

Εννοείται σεβαστή η άποψή σου απλά επειδή η κοπέλα ψάχνεται λέμε και τα προσωπικά μας γιατί μπορεί να θέλει να ακούσει κάποιον που μπορεί να έχει περάσει κάτι παρόμοιο και τα κατάφερε! Στην εποχή που ζούμε δεν μπορείς να προβλέψεις τα χρήματα δυστυχώς γίνονται κάθε μέρα τόσα πολλά τι μια έχεις και λες κάνω παιδί και την άλλη χάνεις τη δουλειά σου έτσι είναι η ζωή. Αυτό που δεν διαπραγματεύεται είναι η υγεία αν έχουμε την υγειά μας και αγάπη όλα γίνονται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κοπέλα ζήτησε να μάθει αν κάποια είχε παρόμοια εμπειρία, θέλοντας να μάθει προφανώς για τη διαδικασία. 

Έχει λάβει την απόφαση της, για όποιους λόγους εκείνη θεωρεί σημαντικούς. 

Δε ζήτησε συμβουλές από κανέναν για το τί θα κάνει. 

Και απορώ από που λάβαμε το δικαίωμα να λέμε τη γνώμη μας σε ένα θέμα τόσο προσωπικό, δίνοντας μάλιστα συμβουλές μην έχοντας ιδέα για τις συνθήκες ζωής του άλλου. Και σχολιάζουμε από το την ανατροφή των παιδιών της μέχρι τα οικονομικά της. 

Και επιμένουμε κιόλας να της λέμε επιχειρήματα. 

@Sofaki17 εύχομαι καλή επιτυχία. Και μην ακούς κανένα δε χρωστάς εξηγήσεις για τίποτα σε κανέναν. Σώμα σου και ζωή σου. 

Στο θέμα μας τώρα. Γνωρίζω δύο περιπτώσεις από εξωσωματική που οι γιατροί τους τις συμβούλευσαν για επιλεκτική μείωση λόγω της επικινδυνότητας της κύησης. 

Όλα πήγαν καλά παρότι υπάρχει κάποιος μικρός κίνδυνος ανάλογος με την αμνιοπαρακέντηση αν θυμάμαι καλά, δηλαδή πολύ μικρός. Πήραν αντιβίωση και έκαναν κάποιες μέρες αυξημένη προσοχή και μετά η κύηση πήγε μια χαρά, τελειομηνα διδυμακια. 

Επίσης ξέρω ότι γίνεται αμέσως μετά την αυχενική σε περίπτωση που κάποιο έμβρυο δεν είναι υγιές να υπάρχει αυτή η δυνατότητα και να δουν και αν κάποιο μέχρι τότε σταματήσει μόνο του. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Η κοπέλα ζήτησε να μάθει αν κάποια είχε παρόμοια εμπειρία, θέλοντας να μάθει προφανώς για τη διαδικασία. 

Έχει λάβει την απόφαση της, για όποιους λόγους εκείνη θεωρεί σημαντικούς. 

Δε ζήτησε συμβουλές από κανέναν για το τί θα κάνει. 

Και απορώ από που λάβαμε το δικαίωμα να λέμε τη γνώμη μας σε ένα θέμα τόσο προσωπικό, δίνοντας μάλιστα συμβουλές μην έχοντας ιδέα για τις συνθήκες ζωής του άλλου. Και σχολιάζουμε από το την ανατροφή των παιδιών της μέχρι τα οικονομικά της. 

Και επιμένουμε κιόλας να της λέμε επιχειρήματα. 

@Sofaki17 εύχομαι καλή επιτυχία. Και μην ακούς κανένα δε χρωστάς εξηγήσεις για τίποτα σε κανέναν. Σώμα σου και ζωή σου. 

Στο θέμα μας τώρα. Γνωρίζω δύο περιπτώσεις από εξωσωματική που οι γιατροί τους τις συμβούλευσαν για επιλεκτική μείωση λόγω της επικινδυνότητας της κύησης. 

Όλα πήγαν καλά παρότι υπάρχει κάποιος μικρός κίνδυνος ανάλογος με την αμνιοπαρακέντηση αν θυμάμαι καλά, δηλαδή πολύ μικρός. Πήραν αντιβίωση και έκαναν κάποιες μέρες αυξημένη προσοχή και μετά η κύηση πήγε μια χαρά, τελειομηνα διδυμακια. 

Επίσης ξέρω ότι γίνεται αμέσως μετά την αυχενική σε περίπτωση που κάποιο έμβρυο δεν είναι υγιές να υπάρχει αυτή η δυνατότητα και να δουν και αν κάποιο μέχρι τότε σταματήσει μόνο του. 

 

 

Σ' ευχαριστω πολυ,μου εδωσες πολυ κουραγιο με τις περιπτωσεις που ανεφερες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/3/2021 at 3:40 ΜΜ, ο/η Πιου-πιου είπε:

Η κοπέλα ζήτησε να μάθει αν κάποια είχε παρόμοια εμπειρία, θέλοντας να μάθει προφανώς για τη διαδικασία. 

Έχει λάβει την απόφαση της, για όποιους λόγους εκείνη θεωρεί σημαντικούς. 

Δε ζήτησε συμβουλές από κανέναν για το τί θα κάνει. 

Και απορώ από που λάβαμε το δικαίωμα να λέμε τη γνώμη μας σε ένα θέμα τόσο προσωπικό, δίνοντας μάλιστα συμβουλές μην έχοντας ιδέα για τις συνθήκες ζωής του άλλου. Και σχολιάζουμε από το την ανατροφή των παιδιών της μέχρι τα οικονομικά της. 

Και επιμένουμε κιόλας να της λέμε επιχειρήματα. 

@Sofaki17 εύχομαι καλή επιτυχία. Και μην ακούς κανένα δε χρωστάς εξηγήσεις για τίποτα σε κανέναν. Σώμα σου και ζωή σου. 

Στο θέμα μας τώρα. Γνωρίζω δύο περιπτώσεις από εξωσωματική που οι γιατροί τους τις συμβούλευσαν για επιλεκτική μείωση λόγω της επικινδυνότητας της κύησης. 

Όλα πήγαν καλά παρότι υπάρχει κάποιος μικρός κίνδυνος ανάλογος με την αμνιοπαρακέντηση αν θυμάμαι καλά, δηλαδή πολύ μικρός. Πήραν αντιβίωση και έκαναν κάποιες μέρες αυξημένη προσοχή και μετά η κύηση πήγε μια χαρά, τελειομηνα διδυμακια. 

Επίσης ξέρω ότι γίνεται αμέσως μετά την αυχενική σε περίπτωση που κάποιο έμβρυο δεν είναι υγιές να υπάρχει αυτή η δυνατότητα και να δουν και αν κάποιο μέχρι τότε σταματήσει μόνο του. 

 

 

Εμείς είπαμε την γνώμη μας. Η απόφαση είναι καθαρά δική της. Νομίζω πως σε ένα φόρουμ μπορούμε να εκφράζουμε συν τοις άλλοις τις απόψεις μας χωρίς να τις επιβάλλουμε σε κανέναν. Και σίγουρα δεν το θέλουμε αυτό. 

Φυσικά και δεν χρωστάει εξηγήσεις σε καμία μας. Και φυσικά δεν θα της πούμε τι να κάνει. Αυτό είναι θέμα του ιατρού της και δικό της. 

Ευχόμαστε τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/3/2021 at 4:44 ΜΜ, ο/η manoula84 είπε:

Μπραβο ωραια τα ειπες βαλε μας στην θεση μας!!!!! Μου τελειωσαν οι καρδουλες για αυτο σου γραφω

Γιατί να μας βάλει στη θέση μας. Είπαμε την γνώμη μας. Δεν χρειάζεται να συμφωνούν όλοι με όλους. Αυτό δεν γίνεται άλλωστε.

Επίσης δεν διευκρίνισε από την αρχή για ποιόν λόγο θέλει να προχωρήσει σε επιλεκτική μείωση. 

Όπως και να έχει, της εύχομαι να της πάνε όλα καλά στην εγκυμοσύνη της!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...