Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη και κιλά!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Εσείς πόσα κιλά βάλατε στην εγκυμοσύνη σας; και σε ποιους μήνες αρχίσατε να παίρνετε βάρος; 

Εγω είμαι στη μέση του πρώτου τριμήνου και δεν έχω πάρει γραμμάριο από τις ανακατοσουρες κυρίως!!! 

 

Για πείτε την εμπειρία σας στο θέμα αυτό. ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι! Με το καλό! 🤗💗

Εγώ πήρα συνολικά 8 κιλά. Μέχρι τον έβδομο είχα πάρει 2 και στον 8 και στον 9 από 3. Στους πρώτους μήνες δεν είχα πάρει καθόλου. Δεν είχα ανακατοσουρες απλά έτρωγα σωστά και αυτό βοήθησε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Εσείς πόσα κιλά βάλατε στην εγκυμοσύνη σας; και σε ποιους μήνες αρχίσατε να παίρνετε βάρος; 

Εγω είμαι στη μέση του πρώτου τριμήνου και δεν έχω πάρει γραμμάριο από τις ανακατοσουρες κυρίως!!! 

 

Για πείτε την εμπειρία σας στο θέμα αυτό. ❣️

Καλημερα! Εγω σε μια εβδομαδα μπαινω στον 5ο μηνα και εχω βαλει συνολικα 1 κιλο το οποιο μαλιστα μια το χανω, μια το ξαναβαζω, ισως να εξαρταται απο την τουαλεττα που δεν πηγαινω συχνα...χιχιχι! Η γιατρος μου ειπε να παρω συνολικα 8 κιλα μονο....αντε να δουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσι καλώς ήρθες στην παρέα μας και εσύ αυτή τη στιγμή τρέχουν δύο θέματα από άλλες κοπέλες πόσα κιλά να πάρει στην εγκυμοσύνη και γενικά για τα κιλά και κάποια άλλη κοπέλα πώς να χάσει κιλά είπα την άποψή μου και σε εκείνες θα την πω και σε σένα που είσαι και πολύ στην αρχή να χαίρεσαι που δεν πήρες ακόμα κιλά εμένα πιστεύω για μένα ότι πρέπει να πάρετε φυσιολογικά κιλά ο κάθε άνθρωπος βέβαια ο κάθε οργανισμός της κάθε κοπέλας είναι πολύ διαφορετικός κάποια κοπέλα μπορεί να πάρει και πέντε κάποια κοπέλα να πάρει 25 κάποια 8 είναι αναλόγως δεν παίζει ρόλο πόσο πήραμε εμείς οι άλλες οι κοπέλες και πόσο θα πάρεις εσύ εγώ επειδή έχω περάσει εμπειρία εγκυμοσύνης θα σου έλεγα να τρως ότι πρέπει και να τρως φυσιολογικά δεν χρειάζεται να τρως δύο πιάτα και τρία επειδή είσαι έγκυος δεν χρειάζεται να τρως όλες τις βλακείες σνακ αλμυρά γλυκά διάφορα αν έχεις χρόνο μπορείς να πας στα θέματα από τις άλλες κοπέλες που έχουν τώρα σε αυτή την κατηγορία που η μία κοπέλα είναι 28 εβδομάδες και έχει πάρει 10 κιλά και της έχει πει ο γιατρός να χάσει και ανησυχεί για διάφορα πράγματα και θεωρώ ότι καλό ήταν να το διαβάσεις και εσύ τώρα που είσαι στην αρχή με το καλό να έρθει το μωράκι σου και δεν θα πω κάτι άλλο απλά να τρώτε υγιεινά δεν χρειάζεται πολλά κιλά το είπα και στις άλλες κοπέλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια, με το καλό και όσες περιμένετε τα δικά σας μωρά ❣️

Εγω πάντως έχω πρόβλημα με όλα τα φαγητά δε μπορώ να χωνέψω τίποτα, ακόμη και χυμό πορτοκάλι να πιω για παράδειγμα μου προκαλεί ρεψιμο. 

Έτυχε σε καμία από εσάς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια, με το καλό και όσες περιμένετε τα δικά σας μωρά ❣️

Εγω πάντως έχω πρόβλημα με όλα τα φαγητά δε μπορώ να χωνέψω τίποτα, ακόμη και χυμό πορτοκάλι να πιω για παράδειγμα μου προκαλεί ρεψιμο. 

Έτυχε σε καμία από εσάς; 

Ολο το πρωτο τριμηνο ημουν ετσι ακριβως και ειδικα τα οξινα ηταν το χειροτερο μου!! Για αυτο εχασα και 2 κιλα φυσικα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/3/2021 at 12:39 ΜΜ, ο/η anna90 είπε:

Ολο το πρωτο τριμηνο ημουν ετσι ακριβως και ειδικα τα οξινα ηταν το χειροτερο μου!! Για αυτο εχασα και 2 κιλα φυσικα....

Καλημέρα κοπέλα μου!!εγώ έχω πάρει πολλά κ είμαι στον 23βδομαδα!! νιώθω ότι δεν φαίνονται πάνω μου..αλλά έχω πάρει 10 κιλά έπαιρνα κ κορτιζόνη κ το πρώτο τρίμηνο δεν με άφηνε να περπατάω...μου είχε πει να μην τρώω κάποια πράγματα αλλά εγώ τρώω κ την έχω πατήσει.. ελπίζω να μην πάρω αλλα κιλά!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/3/2021 at 2:39 ΜΜ, ο/η Sunny97 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Εσείς πόσα κιλά βάλατε στην εγκυμοσύνη σας; και σε ποιους μήνες αρχίσατε να παίρνετε βάρος; 

Εγω είμαι στη μέση του πρώτου τριμήνου και δεν έχω πάρει γραμμάριο από τις ανακατοσουρες κυρίως!!! 

 

Για πείτε την εμπειρία σας στο θέμα αυτό. ❣️

Καλημερα!! Εντάξει λογικό είναι να μη βάλεις το πρωτο τρίμηνο, το μωράκι δε ζυγίζει κάτι. Βέβαια υπάρχουν οι περιπτωσεις που το ρίχνουν στο φαΐ μόλις μάθουν για εγκυμοσύνη  αλλιως δεν υπάρχει λόγος.. όπως λες κ εγώ το πρωτο τρίμηνο έχασα κιόλας 3-4 λόγω εμετων. Στον 4ο περιπου συνήλθα κ μπορώ να πω πως έβαλα 5-6, 5ο με 6ο καθώς Μ είχε ανοίξει η όρεξη.. μετά ηρέμησα, κ τωρα ειναι στα μέσα του 8ου σε δίδυμη κ εχω φθάσει τα 13.😇😱 στον 7ο πηρα 1,5 μόνο.. Νομιζω τώρα στον 8ο πως ανεβαίνουν καπως πιο γρήγορα αλλά πλεον παιρνουν κ τα μωρά περισσοτερο.. Βέβαια, ομολογώ πως για κάποιο λόγο δε Μ φαίνονται, ουτε μπουτια έκανα ουτε πριστηκα στο προσωπο... Εχω ακουσει κ για τον 9ο ότι μπαίνουν κιλά αλλά δε θα μπω για πολυ καθώς θα παω προγραμματισμενα λόγω δίδυμων!! Με το καλό λοιπόν κ μην αγχώνεσαι αν είναι σε φυσιολογικά πλαίσια τα κιλάκια που θα παρεις (10-15) θα φυγουν.. Τώρα αμα ειναι 30 , είναι δυσκολο κ χωρίς λόγο βάρος θεωρώ που θα πρεπει να βάζει κ ενα στοπ ο γιατρός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό να έρθουν και τα δικά σας μωράκια κορίτσια!!!! 

Εγώ ακόμα έχω πρόβλημα με την χώνεψη, και η καραμέλα που τρώγω μετά από λίγα λεπτά μου προκαλεί ρεψιμο.... Δε ξέρω γιατί τόσο πολύ πια... 😐 Φανταστείτε αν το παθαίνω και με την καραμέλα,με το φαγητό τι γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...