Μετάβαση σε περιεχόμενο

Να κάνω ακτινογραφία ή όχι;


Chri.sa

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

είμαι καινούρια στο forum αλλά παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις σας.

Θα χρειαζόμουν κι εγώ μια συμβουλή:

Τον Νοέμβριο προσπαθήσαμε με τον σύζυγο για 2ο παιδάκι, κι ενώ η σύλληψη έγινε κανονικά, απέβαλλα δυστυχώς στην 9η εβδομάδα περίπου (βιοχημική). Μετά από μια επώδυνη περίοδο (ξεκίνησε 29/12), πήγα στον γιατρο, ο οποίος με συμβούλεψε να ξαναπροσπαθήσουμε. Βρήκε υπερηχογραφικά και τις επόμενες γόνιμές μου. Ωστόσο, η προσπάθεια έγινε, αλλά κόλλησα ουρεόπλασμα και χρειάστηκε να κάνω θεραπεία με αντιβίωση. Προσπαθούμε και τον Φεβρουάριο, αλλά γενικότερα έπεσα στην παγίδα του: "παιδί θέλω και το θέλω τώρα" και όλο σκέφτομαι τι πήγε στραβά τότε... Όπως και να'χει εδώ και μια εβδομάδα υποφέρω από ναυτίες (ΤΕΠ 1/2), αλλά κόλλησα πιθανόν μια ίωση και αυτή φταίει. Κάνω και λίγα δέκατα (όχι πάντα). Το θέμα είναι ότι ο ΩΡΛ για να αποκλίσει το ενδεχόμενο ιγμορίτιδας μου ζήτησε να κάνω μια ακτινογραφία. Ο ακτινολόγος επέμενε να κάνω πρώτα β χοριακή για να μου επιτρέψει να την κάνω, εφόσον υπάρχει προσπάθεια για εγκυμοσύνη. Την έκανα και βγήκε αρνητική (29η μέρα του κύκλου). Παρ'όλα αυτά, από αυτά που διαβάζω ίσως δεν ήταν καλή ιδέα να βασιστώ 100% σε αυτήν γιατί έγινε λίγο νωρίς. Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα του κύκλου μου δεν κρατάει 30 μέρες, αλλά ίσως περισσότερο... να αναφέρω ότι πριν 4 ημέρες είδα 2 ροζ σταγόνες στο σερβιετάκι μου. Αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία, θα το εκτιμούσα να μου απαντούσατε γιατί από την μία υποφέρω από συνάχι και θέλω να κάνω ακτινογραφία, αλλά από την άλλη τρέφω μια μικρή ελπίδα ότι ίσως να υπάρχει ενδεχόμενο εγκυμοσύνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/3/2021 at 3:20 ΜΜ, ο/η Chri.sa είπε:

Καλησπέρα σας,

είμαι καινούρια στο forum αλλά παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις σας.

Θα χρειαζόμουν κι εγώ μια συμβουλή:

Τον Νοέμβριο προσπαθήσαμε με τον σύζυγο για 2ο παιδάκι, κι ενώ η σύλληψη έγινε κανονικά, απέβαλλα δυστυχώς στην 9η εβδομάδα περίπου (βιοχημική). Μετά από μια επώδυνη περίοδο (ξεκίνησε 29/12), πήγα στον γιατρο, ο οποίος με συμβούλεψε να ξαναπροσπαθήσουμε. Βρήκε υπερηχογραφικά και τις επόμενες γόνιμές μου. Ωστόσο, η προσπάθεια έγινε, αλλά κόλλησα ουρεόπλασμα και χρειάστηκε να κάνω θεραπεία με αντιβίωση. Προσπαθούμε και τον Φεβρουάριο, αλλά γενικότερα έπεσα στην παγίδα του: "παιδί θέλω και το θέλω τώρα" και όλο σκέφτομαι τι πήγε στραβά τότε... Όπως και να'χει εδώ και μια εβδομάδα υποφέρω από ναυτίες (ΤΕΠ 1/2), αλλά κόλλησα πιθανόν μια ίωση και αυτή φταίει. Κάνω και λίγα δέκατα (όχι πάντα). Το θέμα είναι ότι ο ΩΡΛ για να αποκλίσει το ενδεχόμενο ιγμορίτιδας μου ζήτησε να κάνω μια ακτινογραφία. Ο ακτινολόγος επέμενε να κάνω πρώτα β χοριακή για να μου επιτρέψει να την κάνω, εφόσον υπάρχει προσπάθεια για εγκυμοσύνη. Την έκανα και βγήκε αρνητική (29η μέρα του κύκλου). Παρ'όλα αυτά, από αυτά που διαβάζω ίσως δεν ήταν καλή ιδέα να βασιστώ 100% σε αυτήν γιατί έγινε λίγο νωρίς. Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα του κύκλου μου δεν κρατάει 30 μέρες, αλλά ίσως περισσότερο... να αναφέρω ότι πριν 4 ημέρες είδα 2 ροζ σταγόνες στο σερβιετάκι μου. Αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία, θα το εκτιμούσα να μου απαντούσατε γιατί από την μία υποφέρω από συνάχι και θέλω να κάνω ακτινογραφία, αλλά από την άλλη τρέφω μια μικρή ελπίδα ότι ίσως να υπάρχει ενδεχόμενο εγκυμοσύνης.

Καλησπέρα. Κορίτσι μου θα σου πω τη δικιά μου εμπειρία. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου είχα μόνο μια μέρα λίγο αίμα. Έσπασα τα δάχτυλα μου κ χρειάστηκε. Να κάνω ακτινογραφια. Εκείνη την ημέρα μ κόπηκε κ η περίοδος. Με ρώτησαν αν υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνη κ είπα με σιγουριά καμία περίπτωση. Ε μετά από λίγες μέρες ανακάλυψα πως ήμουν έγκυος δεν ήταν περίοδος τ αίμα. Είδαμε κανονικά σάκο ακούσαμε καρδιά κ μετά απεβαλλα. Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά στη θέση σου θα περίμενα. Δε ξέρω αν έφταιγε η ακτινογραφια η απλά έτυχε αλλά περίμενε λιγάκι ακόμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/3/2021 at 3:20 ΜΜ, ο/η Chri.sa είπε:

Καλησπέρα σας,

είμαι καινούρια στο forum αλλά παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις σας.

Θα χρειαζόμουν κι εγώ μια συμβουλή:

Τον Νοέμβριο προσπαθήσαμε με τον σύζυγο για 2ο παιδάκι, κι ενώ η σύλληψη έγινε κανονικά, απέβαλλα δυστυχώς στην 9η εβδομάδα περίπου (βιοχημική). Μετά από μια επώδυνη περίοδο (ξεκίνησε 29/12), πήγα στον γιατρο, ο οποίος με συμβούλεψε να ξαναπροσπαθήσουμε. Βρήκε υπερηχογραφικά και τις επόμενες γόνιμές μου. Ωστόσο, η προσπάθεια έγινε, αλλά κόλλησα ουρεόπλασμα και χρειάστηκε να κάνω θεραπεία με αντιβίωση. Προσπαθούμε και τον Φεβρουάριο, αλλά γενικότερα έπεσα στην παγίδα του: "παιδί θέλω και το θέλω τώρα" και όλο σκέφτομαι τι πήγε στραβά τότε... Όπως και να'χει εδώ και μια εβδομάδα υποφέρω από ναυτίες (ΤΕΠ 1/2), αλλά κόλλησα πιθανόν μια ίωση και αυτή φταίει. Κάνω και λίγα δέκατα (όχι πάντα). Το θέμα είναι ότι ο ΩΡΛ για να αποκλίσει το ενδεχόμενο ιγμορίτιδας μου ζήτησε να κάνω μια ακτινογραφία. Ο ακτινολόγος επέμενε να κάνω πρώτα β χοριακή για να μου επιτρέψει να την κάνω, εφόσον υπάρχει προσπάθεια για εγκυμοσύνη. Την έκανα και βγήκε αρνητική (29η μέρα του κύκλου). Παρ'όλα αυτά, από αυτά που διαβάζω ίσως δεν ήταν καλή ιδέα να βασιστώ 100% σε αυτήν γιατί έγινε λίγο νωρίς. Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα του κύκλου μου δεν κρατάει 30 μέρες, αλλά ίσως περισσότερο... να αναφέρω ότι πριν 4 ημέρες είδα 2 ροζ σταγόνες στο σερβιετάκι μου. Αν έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία, θα το εκτιμούσα να μου απαντούσατε γιατί από την μία υποφέρω από συνάχι και θέλω να κάνω ακτινογραφία, αλλά από την άλλη τρέφω μια μικρή ελπίδα ότι ίσως να υπάρχει ενδεχόμενο εγκυμοσύνης.

Καλησπέρα κορίτσι μου, ακριβώς για την ίδια αιτία, ιγμοριτιδα δλδ ειχα κανει ακτινογραφία και ήμουν έγκυος κ δεν το ήξερα!! Ήταν σε μια φάση του κύκλου που δεν φαντάστηκα ότι θα ήμουν, τελικα όλα πήγαν καλά και τον Γενάρη γέννησα το κοριτσάκι μου! Το είχα ψάξει πολύ τότε και πλέον έχουν αλλάξει τη λογική με τις ακτινογραφιες, δεν περνάει λενε ποσότητα ικανή να κανει ζημια αλλα και παλι θα γίνει σε μεγάλη ανάγκη!! Μήπως να ρωτήσεις τον γυναικολογο σου για να είσαι κ εσυ πιο ησυχη;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...