Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2021


Recommended Posts

στις On 8/12/2021 at 12:36 ΜΜ, ο/η Maroulli είπε:

2 μηνών είναι τώρα...

Πως τα πάτε κορίτσι μου? Εμείς λιιιιγο καλύτερα. Μη φανταστείς πολύ. Απλά τώρα στα περισσότερα γεύματα πίνει 110γρ. Έχουμε φτάσει κ στα 700γρ το 24ωρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Πως τα πάτε κορίτσι μου? Εμείς λιιιιγο καλύτερα. Μη φανταστείς πολύ. Απλά τώρα στα περισσότερα γεύματα πίνει 110γρ. Έχουμε φτάσει κ στα 700γρ το 24ωρο 

Καλημέρα !!!Καλύτερα κ εμεις δόξα το θεό σε κάθε γεύμα το λιγότερο που θα πιει είναι 110!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα. 

Εγώ τον θηλάζω και δίνω και συμπλήρωμα. 

Υπάρχουν φορές που του δίνω μόνο ξένο διότι δεν έχω γάλα. 

Του δίνω το nan. 

Αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω γιατί τις τελευταίες μέρες κάνει πολλές γουλιες εμετό. Και νομίζω ότι τον ενοχλεί. 

Εσείς τι δίνετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Tzortzia είπε:

Κορίτσια καλημέρα. 

Εγώ τον θηλάζω και δίνω και συμπλήρωμα. 

Υπάρχουν φορές που του δίνω μόνο ξένο διότι δεν έχω γάλα. 

Του δίνω το nan. 

Αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω γιατί τις τελευταίες μέρες κάνει πολλές γουλιες εμετό. Και νομίζω ότι τον ενοχλεί. 

Εσείς τι δίνετε; 

Εμενα πι ει το sanilac anticolic είναι ποκυ ελαφρύ γάλα και το χωνεύει εύκολα. Στο έδινα και στο πρώτο μου και αργότερα όλη τη σειρά sanilac 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tzortzia είπε:

Κορίτσια καλημέρα. 

Εγώ τον θηλάζω και δίνω και συμπλήρωμα. 

Υπάρχουν φορές που του δίνω μόνο ξένο διότι δεν έχω γάλα. 

Του δίνω το nan. 

Αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω γιατί τις τελευταίες μέρες κάνει πολλές γουλιες εμετό. Και νομίζω ότι τον ενοχλεί. 

Εσείς τι δίνετε; 

Εγω το novalac premium 1 του δίνω. Δε του άλλαξα καθόλου από όταν βγήκε απ τα νεογνά. Αυτό έδιναν εκεί κ το συνεχίσαμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Καλημέρα !!!Καλύτερα κ εμεις δόξα το θεό σε κάθε γεύμα το λιγότερο που θα πιει είναι 110!!! 

Εμενα εκεί στα 110γρ δεν ανεβαίνει. Λες να φταίει που 40ησαν? Ή να το πήραν απόφαση ότι πρέπει να φάνε?😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Πως είστε? Εμείς κλείσαμε 2 μηνες κ κάναμε το πρωτο εμβολιο! Μέχρι στιγμής ολα καλα δεν ανέβασε πυρετό κ ελπίζω να μην κάνει καθόλου!! Το μικρακι μου απο 2 κιλά που γεννήθηκε σήμερα είναι 4410!!! Με τους κολικούς πως τα πατε εσείς? Εμείς ευτυχώς απο την αρχή που ξεκίνησαν τους περνούσαμε νορμάλ κ οταν ειδα οτι ζοριζοτανε λιγο παρα πανω αλλαξαμε το γάλα του κ ηρέμησε ο μπεμπακος μου!! Πινει σχεδόν 120ml σε κάθε γεύμα κ μικρότερη ποσότητα στο δίωρο δεν τον πιέζω καθόλου τον αφήνω πάντα να πιει οσο θέλει! Βέβαια τις περισσότερες ώρες της ημέρας την βγάζουμε αγκαλιά γιαυτο και η αυπνια έχει πιάσει ταβάνι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maraki 986 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Πως είστε? Εμείς κλείσαμε 2 μηνες κ κάναμε το πρωτο εμβολιο! Μέχρι στιγμής ολα καλα δεν ανέβασε πυρετό κ ελπίζω να μην κάνει καθόλου!! Το μικρακι μου απο 2 κιλά που γεννήθηκε σήμερα είναι 4410!!! Με τους κολικούς πως τα πατε εσείς? Εμείς ευτυχώς απο την αρχή που ξεκίνησαν τους περνούσαμε νορμάλ κ οταν ειδα οτι ζοριζοτανε λιγο παρα πανω αλλαξαμε το γάλα του κ ηρέμησε ο μπεμπακος μου!! Πινει σχεδόν 120ml σε κάθε γεύμα κ μικρότερη ποσότητα στο δίωρο δεν τον πιέζω καθόλου τον αφήνω πάντα να πιει οσο θέλει! Βέβαια τις περισσότερες ώρες της ημέρας την βγάζουμε αγκαλιά γιαυτο και η αυπνια έχει πιάσει ταβάνι!!!

Κ εμείς ευτυχώς έχουμε ηρεμήσει λίγο απ τους κολικους σπάνια θα τον πιάσει να κλαίει. Αέρια όμως έχει πολλά. Κ εγω έτοιμη ήμουν να αλλάξω γάλα αλλά μ είπε ο παιδίατρος να δοκιμάσω να βάζω μέσα στο γάλα λιγο χαμομήλι κ έτσι εφτιαξε κ να μη πονάει κ κακα κάνει. Ο μπεμπης μου είναι περίπου στα 5100 κ τη Παρασκευή στις 17 θα γίνει 2 μηνών που θα κάνουμε κ το 1ο εμβόλιο. Αρα  εσένα για τα κιλά που είναι καλά πίνει 120γρ. Τόσο πίνει κ εμένα κ μπορεί κ λιγότερο αλλά στο 3ωρο μπορεί κ 4ωρο. Γρηγορότερα δε του δίνω απ το 3ωρο. Κ τη νύχτα κάθεται κ 7 ώρες. Εσενα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Κ εμείς ευτυχώς έχουμε ηρεμήσει λίγο απ τους κολικους σπάνια θα τον πιάσει να κλαίει. Αέρια όμως έχει πολλά. Κ εγω έτοιμη ήμουν να αλλάξω γάλα αλλά μ είπε ο παιδίατρος να δοκιμάσω να βάζω μέσα στο γάλα λιγο χαμομήλι κ έτσι εφτιαξε κ να μη πονάει κ κακα κάνει. Ο μπεμπης μου είναι περίπου στα 5100 κ τη Παρασκευή στις 17 θα γίνει 2 μηνών που θα κάνουμε κ το 1ο εμβόλιο. Αρα  εσένα για τα κιλά που είναι καλά πίνει 120γρ. Τόσο πίνει κ εμένα κ μπορεί κ λιγότερο αλλά στο 3ωρο μπορεί κ 4ωρο. Γρηγορότερα δε του δίνω απ το 3ωρο. Κ τη νύχτα κάθεται κ 7 ώρες. Εσενα?

Και εμένα εχει αερια πολλά άλλα ανακουφίζεται. Ναι καλά είναι τα 120  εμένα το πολυ στις 3 με 4 ωρες ξυπναει για να φάει αλλά πολλές φορές θέλει και στο 2ωρο λιγότερο απο 120 εννοείτε. Εσένα σε αυτές τις 7 ωρες που κάνει να φάει τι κάνει κοιμαται??? Πω πω αν κοιμάται είσαι πολυ τυχερή!! Εμένα μονο στην αγκαλιά μου κοιμάται ωρες σερι αν τον αφήσω κατω ξυπναει.  Εντωμεταξύ δεν θέλει με τίποτα πιπίλα κ θέλει απλα να έχει κατι μπροστά στο στόμα του κ να κάνει οτι πιπιλαει κ ισως τον πάρει ο ύπνος... βέβαια δεν τον ευχαριστεί τίποτα στο τέλος απο οτι βαλει στο στόμα του (κουβερτα,αρκουδάκι,σεντονακι, τα ρούχα μου) με αποτέλεσμα να νευριάζει κ να καταληγουμενα τον παίρνω αγκαλιά κ να είμαστε πήγαινε έλα για να κοιμηθεί.  

Εχει τύχει σε κάποια κοπέλα να μην θέλει την πιπίλα κ τι κάνατε? Και αυτο το κουλό που μου κάνει με το να θέλει να έχει κατι μπροστά στο στόμα του εχει τύχει σε αλλη κοπέλα η' μονο το δικό μου το παιδάκι είναι τρελουτσικο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maraki 986 είπε:

Και εμένα εχει αερια πολλά άλλα ανακουφίζεται. Ναι καλά είναι τα 120  εμένα το πολυ στις 3 με 4 ωρες ξυπναει για να φάει αλλά πολλές φορές θέλει και στο 2ωρο λιγότερο απο 120 εννοείτε. Εσένα σε αυτές τις 7 ωρες που κάνει να φάει τι κάνει κοιμαται??? Πω πω αν κοιμάται είσαι πολυ τυχερή!! Εμένα μονο στην αγκαλιά μου κοιμάται ωρες σερι αν τον αφήσω κατω ξυπναει.  Εντωμεταξύ δεν θέλει με τίποτα πιπίλα κ θέλει απλα να έχει κατι μπροστά στο στόμα του κ να κάνει οτι πιπιλαει κ ισως τον πάρει ο ύπνος... βέβαια δεν τον ευχαριστεί τίποτα στο τέλος απο οτι βαλει στο στόμα του (κουβερτα,αρκουδάκι,σεντονακι, τα ρούχα μου) με αποτέλεσμα να νευριάζει κ να καταληγουμενα τον παίρνω αγκαλιά κ να είμαστε πήγαινε έλα για να κοιμηθεί.  

Εχει τύχει σε κάποια κοπέλα να μην θέλει την πιπίλα κ τι κάνατε? Και αυτο το κουλό που μου κάνει με το να θέλει να έχει κατι μπροστά στο στόμα του εχει τύχει σε αλλη κοπέλα η' μονο το δικό μου το παιδάκι είναι τρελουτσικο? 

Μέχρι τις 11 το βράδυ έχει πιει το τελευταίο γεύμα. Μετά νυσταζει κ δε μπορεί να τον πάρει ο ύπνος κ κλαίει από υπερένταση Μέχρι 1μιση Περίπου κ μετά από 2 ωρες κλάμα ατελείωτο κοιμάται. Κατά τις 5 μισή τον ξυπνάω εγω για να φάει αν δεν έχει ξυπνήσει κ μετά στις 8 το πρωί είναι ξύπνιος. Αλλα αυτές τις 4 ωρες που κοιμάται το βράδυ τις 3 θα κοιμηθεί βαριά μετά τη μια ώρα κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο όπως κ απ τις 7 το πρωί μέχρι να τον σηκώσω. Ναι ο ανιψιός μου ήθελε ένα πανάκι μπροστά στο πρόσωπό του για να κοιμηθεί αλλιώς δε τον έπαιρνε ο ύπνος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Maraki 986 είπε:

Και εμένα εχει αερια πολλά άλλα ανακουφίζεται. Ναι καλά είναι τα 120  εμένα το πολυ στις 3 με 4 ωρες ξυπναει για να φάει αλλά πολλές φορές θέλει και στο 2ωρο λιγότερο απο 120 εννοείτε. Εσένα σε αυτές τις 7 ωρες που κάνει να φάει τι κάνει κοιμαται??? Πω πω αν κοιμάται είσαι πολυ τυχερή!! Εμένα μονο στην αγκαλιά μου κοιμάται ωρες σερι αν τον αφήσω κατω ξυπναει.  Εντωμεταξύ δεν θέλει με τίποτα πιπίλα κ θέλει απλα να έχει κατι μπροστά στο στόμα του κ να κάνει οτι πιπιλαει κ ισως τον πάρει ο ύπνος... βέβαια δεν τον ευχαριστεί τίποτα στο τέλος απο οτι βαλει στο στόμα του (κουβερτα,αρκουδάκι,σεντονακι, τα ρούχα μου) με αποτέλεσμα να νευριάζει κ να καταληγουμενα τον παίρνω αγκαλιά κ να είμαστε πήγαινε έλα για να κοιμηθεί.  

Εχει τύχει σε κάποια κοπέλα να μην θέλει την πιπίλα κ τι κάνατε? Και αυτο το κουλό που μου κάνει με το να θέλει να έχει κατι μπροστά στο στόμα του εχει τύχει σε αλλη κοπέλα η' μονο το δικό μου το παιδάκι είναι τρελουτσικο? 

Της κουμπαράς μου τα παιδιά δεν ήθελαν με τίποτα την πιπιλα τους ερχόταν εμετός μολις την έβαζαν στο στόμα. Ο μεγάλος μου ήθελα να εχει πανάκι μπροστά στο πρόσωπο του αλλιώς δεν κοιμόταν με τίποτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Maroulli είπε:

Της κουμπαράς μου τα παιδιά δεν ήθελαν με τίποτα την πιπιλα τους ερχόταν εμετός μολις την έβαζαν στο στόμα. Ο μεγάλος μου ήθελα να εχει πανάκι μπροστά στο πρόσωπο του αλλιώς δεν κοιμόταν με τίποτα 

Ακριβώς έτσι κ εμένα του ερχετε αναγουλα κ εχω δοκιμάσει ενα σκασμό πιπιλες!! Θα δοκιμάσω κ το πανάκι που λέτε αλλά το θεμα είναι ότι αυτός θέλει να πιπιλαει αλλά στο τέλος εκνευρίζεται.  Δεν ξέρω τι αλλο να του δωσω για να ευχαριστηθεί κ να τον πάρει ο ύπνος 🤔🤔🤔🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/12/2021 at 3:43 ΜΜ, ο/η Maraki 986 είπε:

μονο στην αγκαλιά μου κοιμάται ωρες σερι αν τον αφήσω κατω ξυπναει

Και νόμιζα πως ήταν μόνο η δικιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια πως πάτε με τα μωρά σας? Εμείς αυριο γινόμαστε 2 μηνών κ θα κάνουμε το 1ο μας εμβόλιο. Θα δείξει βασικά γιατί έχει τη τελευταία εβδομάδα δε τρώει καλά κ σκέφτομαι ή τον πονάει ο λαιμός ή έχει παλινδρόμηση. Γιατί κλαίει πολύ όταν ξεκινήσει να πίνει. Δε ξέρω τι να πω έχω απελπιστεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!!! Εμείς σε μια εβδομάδα κλείνουμε δύο μήνες και θα κάνουμε και τα πρώτα εμβόλια.

Γεννήθηκε 2940 και 49 πόντους και τη μέρα που γινόταν ενάμιση μήνα ήταν 4900 και 56 πόντους... Θηλάζει κυρίως και της δίνουμε λίγο μπουκάλι μόνο κάποια βράδια που αδειάζει και τους δύο μαστούς και εξακολουθεί να πεινάει. Ξεκινήσαμε με το Almiron που μας συνέστησαν στο μαιευτήριο, αλλά έκανε πολλούς εμετούς και ο παιδίατρος μας έδωσε το Humana ar και είναι καλύτερα τώρα.

Τα εμβόλια τους προκαλούν πυρετό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Τι κάνετε κορίτσια πως πάτε με τα μωρά σας? Εμείς αυριο γινόμαστε 2 μηνών κ θα κάνουμε το 1ο μας εμβόλιο. Θα δείξει βασικά γιατί έχει τη τελευταία εβδομάδα δε τρώει καλά κ σκέφτομαι ή τον πονάει ο λαιμός ή έχει παλινδρόμηση. Γιατί κλαίει πολύ όταν ξεκινήσει να πίνει. Δε ξέρω τι να πω έχω απελπιστεί 

Γεια σου κορίτσι! Πως τα πήγατε με το εμβόλιο? Μήπως τον ενοχλεί το γάλα?? Εμείς πάντως το γυρίσαμε σε ΗΑ το γάλα του κ απο τοτε εχω δει μεγάλη διαφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/12/2021 at 11:49 ΜΜ, ο/η Dafni87 είπε:

Ξεκινήσαμε με το Almiron που μας συνέστησαν στο μαιευτήριο, αλλά έκανε πολλούς εμετούς και ο παιδίατρος μας έδωσε το Humana ar και είναι καλύτερα τώρα.

Τα εμβόλια τους προκαλούν πυρετό;

Εμένα δεν έκανε πυρετό στο εμβόλιο, αλλά ήταν πολύ πιθανό να κάνει δεκατάκια. Μην σε απασχολεί.
Ίδια ιστορία και σε εμάς με το almiron, μας διέλυσε. Δίνω humana ha τώρα και είναι άλλο μωρό. Εμένα έχει αλλεργία στην πρωτεΐνη του γάλακτος και το almiron της επιδείνωσε την παλινδρόμηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Maraki 986 είπε:

Γεια σου κορίτσι! Πως τα πήγατε με το εμβόλιο? Μήπως τον ενοχλεί το γάλα?? Εμείς πάντως το γυρίσαμε σε ΗΑ το γάλα του κ απο τοτε εχω δει μεγάλη διαφορά.

Γκρινια πολύ είχε κ το αποδίδω στο εμβόλιο μέχρι στιγμής αφου πέρασε κ το 1ο 24ωρο δε νομίζω να κάνει κάτι. Μ ειπε ετσι κ αλλιώς δε κάνει πυρετό. Αυτοθ κάνω κ εγω αλλά έχω ακόμα απ το κανονικό 3 κουτιά. Τα παραγγέλνω από το ίντερνετ τα βρίσκω πιο φθηνά κ είχα απόθεμα. Υπάρχουν κ ΗΑ σε σούπερ μάρκετ? Έχεις παρατηρήσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Γκρινια πολύ είχε κ το αποδίδω στο εμβόλιο μέχρι στιγμής αφου πέρασε κ το 1ο 24ωρο δε νομίζω να κάνει κάτι. Μ ειπε ετσι κ αλλιώς δε κάνει πυρετό. Αυτοθ κάνω κ εγω αλλά έχω ακόμα απ το κανονικό 3 κουτιά. Τα παραγγέλνω από το ίντερνετ τα βρίσκω πιο φθηνά κ είχα απόθεμα. Υπάρχουν κ ΗΑ σε σούπερ μάρκετ? Έχεις παρατηρήσει?

ΗΑ σε σουπερ μάρκετ δεν εχω δει κ δεν πρεπει να έχει κιόλας γιατί είναι ειδικο γάλα. Δεν πειράζει για το αποθεμα αρκεί να μην έχει πρόβλημα το μωρο κ εγω εχω απο το προηγούμενο αλλά Δεν το δινω. Ούτε εμένα δεν έκανε πυρετό απο το εμβόλιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maraki 986 είπε:

ΗΑ σε σουπερ μάρκετ δεν εχω δει κ δεν πρεπει να έχει κιόλας γιατί είναι ειδικο γάλα. Δεν πειράζει για το αποθεμα αρκεί να μην έχει πρόβλημα το μωρο κ εγω εχω απο το προηγούμενο αλλά Δεν το δινω. Ούτε εμένα δεν έκανε πυρετό απο το εμβόλιο. 

Εσενα σε κάθε γεύμα στα έκανε? Έχω μπερδευτεί. Τη τελευταία εβδομάδα μου το κάνει αυτό να κλαίει στο μπιμπερό αλλά όχι σε όλα τα γεύματα. Είναι κ σε αλμα βέβαια γιαυτό είπα να περιμένω λίγο. Ξέρω ότι τα ειδικά γάλατα έχουν άλλου είδους επεξεργασία κ καλό θα ήταν να τα αποφεύγουμε όσο μπορούμε. Επειδή δεν είναι πάντα έτσι είπα να το προσπαθήσω όσο μπορώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εσενα σε κάθε γεύμα στα έκανε? Έχω μπερδευτεί. Τη τελευταία εβδομάδα μου το κάνει αυτό να κλαίει στο μπιμπερό αλλά όχι σε όλα τα γεύματα. Είναι κ σε αλμα βέβαια γιαυτό είπα να περιμένω λίγο. Ξέρω ότι τα ειδικά γάλατα έχουν άλλου είδους επεξεργασία κ καλό θα ήταν να τα αποφεύγουμε όσο μπορούμε. Επειδή δεν είναι πάντα έτσι είπα να το προσπαθήσω όσο μπορώ 

Οχι εμένα δεν έχει κλάψει ποτε οταν τρώει κ δεν είχε ούτε εμετούς κ γουλιές εμείς το γυρίσαμε σε ΗΑ καθαρά για τους κολικούς γιατί αν και δεν πονούσε ιδιαίτερα απο οτι καταλάβαινα ηταν ανησυχος κ σφιγγοτανε πολυ. Μόλις πήραμε το HA εβγαζε τα αέρια του με μεγαλύτερη ευκολία.κανει κακα 2 φορές την ημέρα και παντα τα κανει συγχρόνως οταν πινει γάλα ... προφανώς τον βοηθαει. Γενικα είναι πιο ήρεμος απο πριν.

Τι εννοείς για τα ειδικά γαλατα? Τι επεξεργασία? Εντάξει τι να πω θα τα έδιναν οι παιδίατροι αν δεν ήταν καλά? Επίσης είναι κ για λίγο διάστημα στους 3μιση μήνες θα πάρει παλι το προηγούμενο γαλατακι! 

Τι να πω η σκόνη είναι σκόνη... μακάρι να μπορούσαμε να τα θηλασουμε πολυ παραπανω😥😥😥😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Maraki 986 είπε:

Οχι εμένα δεν έχει κλάψει ποτε οταν τρώει κ δεν είχε ούτε εμετούς κ γουλιές εμείς το γυρίσαμε σε ΗΑ καθαρά για τους κολικούς γιατί αν και δεν πονούσε ιδιαίτερα απο οτι καταλάβαινα ηταν ανησυχος κ σφιγγοτανε πολυ. Μόλις πήραμε το HA εβγαζε τα αέρια του με μεγαλύτερη ευκολία.κανει κακα 2 φορές την ημέρα και παντα τα κανει συγχρόνως οταν πινει γάλα ... προφανώς τον βοηθαει. Γενικα είναι πιο ήρεμος απο πριν.

Τι εννοείς για τα ειδικά γαλατα? Τι επεξεργασία? Εντάξει τι να πω θα τα έδιναν οι παιδίατροι αν δεν ήταν καλά? Επίσης είναι κ για λίγο διάστημα στους 3μιση μήνες θα πάρει παλι το προηγούμενο γαλατακι! 

Τι να πω η σκόνη είναι σκόνη... μακάρι να μπορούσαμε να τα θηλασουμε πολυ παραπανω😥😥😥😥

 

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Εσενα σε κάθε γεύμα στα έκανε? Έχω μπερδευτεί. Τη τελευταία εβδομάδα μου το κάνει αυτό να κλαίει στο μπιμπερό αλλά όχι σε όλα τα γεύματα. Είναι κ σε αλμα βέβαια γιαυτό είπα να περιμένω λίγο. Ξέρω ότι τα ειδικά γάλατα έχουν άλλου είδους επεξεργασία κ καλό θα ήταν να τα αποφεύγουμε όσο μπορούμε. Επειδή δεν είναι πάντα έτσι είπα να το προσπαθήσω όσο μπορώ 

Επίσης για το γάλα αν σου ειπε ο γιατρος νσ το αλλάξεις αλάξε το. Να μην ταλαιπωρείται αλλο το μωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

Οχι εμένα δεν έχει κλάψει ποτε οταν τρώει κ δεν είχε ούτε εμετούς κ γουλιές εμείς το γυρίσαμε σε ΗΑ καθαρά για τους κολικούς γιατί αν και δεν πονούσε ιδιαίτερα απο οτι καταλάβαινα ηταν ανησυχος κ σφιγγοτανε πολυ. Μόλις πήραμε το HA εβγαζε τα αέρια του με μεγαλύτερη ευκολία.κανει κακα 2 φορές την ημέρα και παντα τα κανει συγχρόνως οταν πινει γάλα ... προφανώς τον βοηθαει. Γενικα είναι πιο ήρεμος απο πριν.

Τι εννοείς για τα ειδικά γαλατα? Τι επεξεργασία? Εντάξει τι να πω θα τα έδιναν οι παιδίατροι αν δεν ήταν καλά? Επίσης είναι κ για λίγο διάστημα στους 3μιση μήνες θα πάρει παλι το προηγούμενο γαλατακι! 

Τι να πω η σκόνη είναι σκόνη... μακάρι να μπορούσαμε να τα θηλασουμε πολυ παραπανω😥😥😥😥

Η παιδοαλλεργιολογος μου το είχε πει αυτί για την επεξεργασία επειδή η μεγάλη μου είχε αλλεργία στο αγελαδινό αμεση μ την είχε πει (δλδ όχι σε μεγάλη μορφή ) να πάρουμε ειδικό γαλα αλλά ΗΑ που είναι πολύ πιο λίγο επεξεργασμενο απ τα άλλα ειδικά γαλατα. Λογικά θα τα επεξεργαζουν περισσότερα απ τα κανονικά για να βγάζουν τις αλλεργιογονες ουσιες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Maraki 986 είπε:

 

Επίσης για το γάλα αν σου ειπε ο γιατρος νσ το αλλάξεις αλάξε το. Να μην ταλαιπωρείται αλλο το μωρο.

Μου είπε να παρατήρησω αν το κάνει σε κάθε γεύμα να περιμένουμε λίγο ακομα κ κάτι τέτοια κουλά. Εννοείται θα το αλλάξω σήμερα κιόλας θα πάω να βρω φαρμακείο που να έχει. Με αυτό που πέρασα χθες βράδυ. 1μιση ώρα να κλαίει κ να έχει πιει μόνο 70γρ. Εσενα πίνει ποσότητα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ρουλ@@ είπε:

Μου είπε να παρατήρησω αν το κάνει σε κάθε γεύμα να περιμένουμε λίγο ακομα κ κάτι τέτοια κουλά. Εννοείται θα το αλλάξω σήμερα κιόλας θα πάω να βρω φαρμακείο που να έχει. Με αυτό που πέρασα χθες βράδυ. 1μιση ώρα να κλαίει κ να έχει πιει μόνο 70γρ. Εσενα πίνει ποσότητα?

Πω πω δεν μου εχει τύχει ποτέ να κλαίει τοση ωρα. Το καημένο σίγουρα κατι το ενοχλεί... ποσο να περιμένεις??? Πρέπει να βρεις λυση μαζί με τον γιατρό το παιδάκι πρέπει να φάει κ να χορτάσει αλλιώς θα κλαίει κ θα έχει κ νευρα. Εμένα συνεχίζει κ πινει σε κάθε γεύμα 120 γρ. Κουράγιο κ σε εσένα κ στο μωρο σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...