Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

παντως κοριτσια ειναι ενα θέμα που δεν κλεινει ποτε...:) και εδω που τα λεμε οσο καλες και να ειναι πάντα κατι θα γίνει που θα σε πειραξει. ολοι ειμαστε διαφορετικοι χαρακτηρες και με κανεναν δεν θα ταιριαξεις απολυτα.

εμενα ειναι υπερβολικα καλη μεχρι σε σημειο ομως να σου τη σπαει αυτο.οταν τους ειπαμε οτι ειμαι εγκυος χαρηκαν παρα πολυ. καθως περνουσε ο καιρος μας ειπε ο γιατρος οτι μαλλον ειναι αγορι. εμας εννοειτε ουτε μας ενδιεφερε το φιλο γερο μωρακι θελουμε. και ηρθαμε απο τον υπερηχο να τους πουμε οτι ολα καλα και τους λεμε και αυτο οτι μαλλον αγορι. μιλαμε αλλαξε 20 χρωματα.

' ολοι θα σας κοροιδευουν να λεει μην λετε τετοια. θα ειναι κοριτσι και θα γινεται ρεζιλι." αυτη εχει δυο γιουσ και ηθελε ντε και καλα να κανω κοριτσι. να της λεμε τι λες οτι μας ειπε ο γιατρος λεμε.αυτη να γελαει και να κοροιδευει.και σε καποια φαση της ειπα δηλ αν ειναι αγορι δεν θα το αγαπας. δεν ειπε τιποτα.τελικα εχω κοριτσακι.και τι δεν ακουσαμε. ειδατε τωρα ολοι θα σασ κοροιδευουν. δεν επρεπε να λετε οτι μπορει να ειναι αγορι και τετοια. κοριτσια γενικα το τι κλαμα εριξα δεν λεγεται.

το αλλο, συνεχεια θελει να βοηθησει να κανει κατι αλλα εγω δεν θελω.να ερχετε να παιρνει τα ρουχα απο την απλωστρα χωρις να ρωτησει για να τα σιδερωσει, να ερχετε να μας δει και συνεχεια να κανει κατι. της ειχα πει εγω ειμαι η νυκοκοιρα και εγω θα τα κανω ολα αυτα.εγκυος ειμαι οχι αρρωστη.μια χαρα εγκυμοσυνη εχω δεν ειμαι στο κρεβατι. και ποσες φορες της εχω πει οταν χρειαστω βοηθεια θα τη ζητησω.τωρα μετα απο 7 μηνες πρεπει να το καταλαβε.αλλα μεχρι να το καταλαβει τα νευρα μου εσπασαν. να δω πως θα ειναι οταν γεννηθει το μωρακι μου. συνεχεια εδω θα την εχω και τοτε να δω τι θα κανω. θα μιλαω αλλα θα καταλαβαινει??θελω μονη μου να μεγαλωσω το μωρο μου. δεν ειπα να τους το στερησω το πρωτο τους εγγονι ειναι και καταλαβαινω οτι το περιμενουν πως και πως αλλα και εμενα ειναι το παιδακι μου και αυτο δεν θα το αλλαξει κανεις. απο τωρα πεταω υπονοουμενα αν θελει να ερχετε να το βλεπει αλλα μεχρι εκει. της εχω πει οτι λενε οι γονεις θα κανουν. αν θελουν, αλλιως δεν θα το βλεπουν και πολυ. αχ δεν ξερω εσεις πως ειστε αλλα υπαρχουν μερες που δεν ειμαι καθολου καλα μ'αυτο το θεμα. μου σπαει τα νευρα.δεν θελω να χαλασω τη σχεση μου μαζι τους. αλλα θελω να ρωτανε για οτι κανουν.ακομα και αγκαλια να θελουν να το παρουν θελω να ρωτανε αν μπορουν. δεν ξερω αν εγω ειμαι η παραξενη τι ναπω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξεχασα να πω οτι μενουμε πανω κατω. καταλαβαινετε!!!ωχ τι θα κανω???δεν λεω καλη ειναι αλλα δεν θελω βοηθεια. αν χρειαστω θα τη ζητησω. στην αλλη τη νυφη της δεν παταει καθολου.σε 4 χρονια ζητημα να εχει παει σπιτι της 4 φορες και οταν πηγε καθετε σε μια ακρη και ουτε κουνιεται.εδω γιατι κανει ετσι.καποια στιγμη θα φτασω στα ορια μου και θα μιλησω ασχημα και να δω μετα τι θα γινει αλλα δεν θελω να φτασω εκει.αν ειμασταν λιγο πιο μακρυα θα ηταν η καλυτερη σχεση μας αλλα φταιει το κοντα. καλα λενε μακρυα και αγαπημενοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera oi petheres ontws einai ena thema ateleiwto...mporw na milaw wres gi ayto xexe. egw pantws exw typikes sxeseis me thn pethera mou kathws kapoia stigmh pige na to paixei arxhgos sto spiti mou kai den katalavainei me ton kalo tropo mexri pou to katalave me ton agrio...

apo tote oti exw na pw to lew efthews xwris ipekfiges kai exw vrei thn ygeia mou. pantws koritsia egw pisteya oti h dikia mou einai etsi giati einai agoromana (exei 3 gious) alla ap oti vlepw edw mesa den paizei rolo. tespa koritsia na eiste xaroumenes oses exete kales petheres giati einai pragmatika diseyretes!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν προκειται να την πω Τζωρτζια Αγγελική μου γιατι μ αυτα τα δυο λενε την πεθερά Γιωργια και Τζώρτζια κ ετσι χιλιες φορες Ζέτα η κατι αλλο να μη την σχετιζουν κιολας. Πολλες φορες εχω πει κ εγω να βαλω νερο στο κρασι μου. Δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση μαζι της γιατι θα πεσει ολο το σοι να με φαει. Αλλα και η υπομονη εχει τα ορια της και οταν σε βρισκουν βλακα σε πατανε ολοι αυτοι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

efoula γεια σου,

διαβάζοντας το μήνυμα σου θα ήθελα να σου πω πως δεν είσαι καθόλου παράξενη και πως ό,τι ανέφερες πως σε ενόχλησε ή θα σε ενοχλήσει όταν με το καλό φέρεις στον κόσμο το παιδάκι σου είναι απολύτως φυσιολογικό.

Η βοήθεια που μας προσφέρεται χωρίς να την χρειαζόμαστε δεν είναι βοήθεια. Τις περισσότερες φορές μάλιστα είναι και βάρος. Είναι πολύ άσχημο το να παρεμβαίνει κάποιος στο νοικοκυριό μας χωρίς να το έχουμε ζητήσει, όσο καλοπροαίρετα κι αν το κάνει. Μην αισθάνεσαι άσχημα που δεν θέλεις τη βοήθεια. Να ξέρεις πως και η πεθερά σου καλύπτει μια δική της ανάγκη μέσα από αυτό.

Όσο για το όταν θα γεννηθεί το μωράκι σας, θα σου πρότεινα να αρχίσεις από τώρα να ξεκαθαρίζεις ορισμένα πράγματα, αλλά με τρόπο που να τα καταλάβουν αμέσως τα πεθερικά σου κι όχι να περάσουν πάλι 7 ολόκληροι μήνες! Θα σε συμβούλευα να συζητήσεις με τον άντρα σου για το τι θα γίνει επιστρέφοντας με το καλό από το μαιευτήριο και ειδικά τις πρώτες 40 μέρες. Να ξέρεις το εξής και σου μιλάω εκ πείρας: όσο περισσότερα άτομα είναι στο χώρο σου εκείνες τις μέρες τόσο θα σε εμποδίζουν να δεθείς με το μωράκι σου.

Η βοήθεια που ουσιαστικά χρειάζεται μια μάνα τις πρώτες 40 μέρες είναι με τις δουλειές του σπιτιού και σε καμία περίπτωση με το μωρό της. Μην επιτρέψεις σε κανέναν να σου πει ότι ξέρει καλύτερα. Το μητρικό ένστικτο είναι πολύ δυνατό! Και να κάνεις κάποιο λαθάκι στη φροντίδα του μωρού σου, την επόμενη μέρα δεν θα το επαναλάβεις. Και επειδή θα σου πάρει λίγο καιρό να βρεις ρυθμούς, ξεκαθάρισε σε όλους πως πρώτα πρέπει εσύ κι ο άντρας σου να μάθετε το μωράκι σας και μετά όλοι οι άλλοι. Μην συμβιβαστείς με τίποτα λιγότερο από αυτό. Όση λαχτάρα κι αν έχουν όλοι να την γνωρίσουν θα πρέπει να κάνουν λίγη υπομονή ώσπου να αισθανθείτε εσείς και κυρίως εσύ, άνετα.

Διαισθάνομαι από τα όσα γράφεις πως είσαι άνθρωπος που ζυγιάζεις τα πάντα και που νοιάζεσαι για τα συναισθήματα των άλλων και έτσι πρέπει. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα πρέπει να βάλεις στην άκρη τα δικά σου συναισθήματα! Για να είναι το μωράκι σου καλά θα πρέπει πάνω απ’όλα να είσαι εσύ καλά, η μανούλα του.

Κι όσο για το περιστατικό με το φύλο του μωρού, ήταν απλή τύχη το τι συνέβει . Πάντα όταν μας ανακοινώνουν το φύλο υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να πέφτουν έξω, κυρίως λόγω της θέσης του εμβρύου. Η πεθερά σου απ’ότι αντιλαμβάνομαι δεν έχει σε μεγάλη εκτίμηση τη σύγχρονη ιατρική και γι’αυτό είχε από την αρχή τέτοιες αντιδράσεις. Το ότι τελικά έχεις κοριτσάκι δεν της δίνει δίκιο σε ό,τι είπε. Κανείς δεν πρόκειται να σας κοροϊδευέι! Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που να έχει συμβεί κάτι παρόμοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αγάπη17 ευχαριστω κατ'αρχην για ολα να ξερεις με εκανες και νιωθω καλυτερα. ετσι ειμαι οπως λες δεν θελω να στεναχωρω τους αλλους αλλα προσπαθω να μιλαω με σεβασμο αλλα οταν δεν καταλαβαινουν τρελλαινομαι...ευτυχως ο αντρας μου με καταλαβαινει και μου εχει πει πως εννοειτε οτι δεν θα ειναι ολη την ωρα εδω η μαμα του και οταν με το καλο ερθουμε στο σπιτακιμας με το μωρακι μας αυτος θα τα ξεκαθαρισει μαζι της τα πραγματα.εννοειτε στην αρχη θα χρειαστω βοηθεια με τις δουλειες και μονο αλλα εχω πει την μαμα μου να ερθει για λιγες μερες(μενει σε αλλη πολη)αλλα και παλι για λιγες μερες και οχι για πολυ.θελω στην αρχη οπως λες και εσυ να ειμαι εγω ο αντρας μου και το μωρακι μας για να συνηθησουμε και να δεθουμε σαν οικογενεια και οι υπολοιποι θα το απολαυσουν μετα. το θεμα ειναι πως τους το βαζεις στο μυαλο τους.ελπιζω να γινουν ολα οπως τα θελω εγω και ο αντρουλης μου.το δυσκολο ειναι οτι μενουν απο κατω αυτο ομως δεν τους δινει το δικαιωμα να ερχονται οποτε αυτοι θελουν. ας το χωνεψουν αυτο...παντως καποιες μερες οπως σημερα ειμαι πολυ χαλια μονο που το σκεφτομαι δεν ξερω τι θα κανω μ'αυτο το θεμα. σε ευχαριστω και παλι για οσα μου ειπες νιωθω πως με καταλαβαινεις.οποιαδηποτε συμβουλη δεχτη ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καρμενίτσα ΕΛΕΟΣ.ΚΑΛΑ ΡΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ.ΑΝΤΕ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ ΟΚ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙ ΚΙΟΛΑΣ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.ΜΕΝΕΤΕ ΚΟΝΤΑ?ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφούλα,

Μου θυμίζεις τον ευατό μου πριν από κάποιους μήνες. Σκεφτόμουν ακριβώς τα ίδια και στεναχωριόμουν πολύ μόνο με την ιδέα ότι δεν θα είμαστε οι τρείς μας, ότι...ότι... ότι...

(Παρεπιπτόντως μένω πάνω κάτω με την πεθερά μου, η μαμά μου είναι μακριά, η πεθερά μου έχει 2 γιούς και ήθελε εγγονάκι κορίτσι - μόνο που εγώ μου είπαν αλλά και γέννησα αγοράκι, που το καταλατρεύουμε όλοι.

Αυτή τη στιγμή το μωράκι μου είναι σχεδόν 4 μηνών και έχω να σου πω τα εξής:

Υπήρξαν στιγμές που αισθάνθηκα ότι δεν έχω προσωπικό χώρο, υπήρξαν μέρες που αισθανόμουν ότι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να μου χτηπήσουν το κουδούνι, φρίκαρα αισθανόμουν να πνίγομαι ήθελα να φύγω μακριά... (ήταν και οι ορμόνες της εγγυμοσύνης βλέπεισ) ΑΛΛΑ η κατάσταση δεν βγήκε εκτός ελέγχου και αυτό γιατί η πεθερά μου κατά βάση είναι πολύ καλή (όπως έγραψες και για τη δικιά σου) και θέλει ο γιός της και εμείς γενικά να είμαστε ευτυχισμένοι - οπότε μας άφησε και μόνους, σεβάστηκε και επεδίωξε να μας αφήσει μόνους τους τρείς να περάσουμε ωραίες στιγμές.

Αυτή τη στιγμή εγώ έχω γυρίσει στο γραφείο και αισθάνομαι πολύ τυχερή που ξέρω ότι το μωράκι μου είναι με κάποια που το αγαπάει πολύ και ας πει και μια κουβέντα παραπάνω το βράδυ που θα γυρίσω (θα προσπαθήσω να την αγνοήσω την κουβέντα και θα είναι όλα καλά - δεν το κάνω πάντ αμε επιτυχία :( ).

Ανακατέβεται στο νυκοκυριό μου καθώς παίρνει τα ρούχα του μωρού και τα σιδερώνει και μας αφήνει και φαγητό αρκετές φορές, έτσι όμως μπορούμε να περάσουμε χρόνο οι τρείς μας (Μαμά - μπαμπάς - μπέμπης) γιατί μου αφήνει και εμένα κάποιες ώρες ελέυθερες - δεν έχω συνέχεια να κάνω δουλειές όταν γυρίζω από τη δουλειά. Και ξέρεις το κάνει για να μπορώ να χαρώ και εγώ το μωρό μου - όχι επειδή χαίρεται να κάνει δουλειές!

Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι όλες οι καταστάσεις έχουν τα υπέρ και τα κατά τους και ότι όταν με το καλό γεννήσεις δεν θα πρέπει μόνο να δεθείτε οι τρεις σας ως οικογένεια θα πρέπει να μπουν και να καθιερωθούν και τα όρια με τους παπούδες και τις γιαγιάδες, ΟΜΩΣ τα όρια θα τα καθωρίσεις τότε γιατί από τώρα πιστεψέ με ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ.

Εξάλλου άμα είναι καλή γιατί να μην εδραιώσεις σιγά σιγά και έξυπνα εσύ τη συμπεριφορά (βοήθεια - παρουσία της κλπ) που θα χρειαστείς και να την απαρνηθείς τελείως από τώρα?

Σκέψου το λιγάκι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ gioupi.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ ΕΓΩ.ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΘΕΣ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΥ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ.ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΛΥ.ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΚΑΘΩΣ ΘΑ ΑΝΑΡΩΣΩ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ.ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ.ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΕΓΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΛΛΟΙ.ΤΙ ΝΑ ΠΩ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΧΑΛΑΣΩ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΚΟΛΛΗΜΑ ΑΠΌ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΝΕΙ..ΑΧ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ.ΠΡΙΝ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΑΝ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ.ΚΑΙ Σ'ΑΥΤΟ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ....ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΟΛΩΝ.ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΠΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ..ΣΥΝΕΛΘΕ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.

ΜΗΠΩΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ ΣΤ'ΑΛΗΘΕΙΑ?????:woohoo: :woohoo: :woohoo: :) ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΛΑ ΛΥΝΟΝΤΑΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις δεν μενουμε πανω κατω αλλα δεν την πτοει. Δεν εχει κλειδι αλλα αν δεν εχω εγω κλειδωμενα χωρις να χτυπησει απλα ανοιγει και μπαινει. Κοριτσια ειναι ενα ατελειωτο θεμα απλα για την δικη μας ψυχικη ηρεμια θα πρεπει να τις κραταμε σε αποσταση και να θετουμε καποια ορια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εφούλα καλησπέρα Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!!!!;)

Η ζωή όμως μου έμαθε να μην λέω ποτέ ποτέ και να είμαι πιο διπλωματική στις σχέσεις μου με ανθρώπους που χωρίς να το επιλέξω είναι οικογένειά μου.B) Κι εγώ στην εγκυμοσύνη μου αρνήθηκα τη βοήθεια από τις μαμάδες μας , ώσπου έπρεπε να μείνω για αρκετό καιρό στο κρεβάτι ,και ανήμπορη πια αναγκάστηκα να βρίσκονται στο σπίτι μου , να μου μαγειρεύουν. Δεν τις άφηνα να κάνουν και πολλά πράγματα , αλλά πολλές φορές και μόνο η παρουσία τους μου έφερνε πονοκέφαλο. :angry:

Κι εμένα η πεθερά μου μένει πάνω από μένα και σκεφτόμουν αυτά που σκέφτεσαι κι εσύ με τη γέννηση του μπέμπη. Δεν έλεγα όμως τίποτα , παρά μόνο ότι το μωρό θα είναι πρώτα δικο μας παιδί και μετά εγγόνι και ανήψι (όταν έκαναν σχόλια για το "παιδί" τους κλπ).

Στην κλινική τους είπα (γονείς , πεθερικά και κουνιάδα) σε μία διένεξη ότι στο σπίτι θα είμαστε μόνοι οι τρεις μας και μάλιστα όταν θα δουλεύει ο αντρας μου θα είμαι μόνη με το μωρό , οπότε έτσι πρέπει να μάθουμε να λειτουργούμε. Βραδάκυ γυρίσαμε στο σπίτι και την επόμενη το πρωί , αφού σηκώθηκα τάισα το παιδί,έβαλα το φαγητό στο φούρνο , βγήκα έξω να απλώσω ρούχα και ήταν στην αυλή και πεθερά και κουνιάδα και με ρώτησαν τι θα φάμε και όταν τους είπα ότι μαγείρεψα κιόλας μου είπαν, κάπως κρύα νομίζω , α!!! μπράβο τα καταφέρνεις βλέπω!!

Είπα σε όλους πως μπορεί να χτυπούν πόρτα ή να τηλεφ. και όταν δεν απαντάω να μη με παρεξηγούν γιατί μπορεί να θηλάζω ή να τον αλλάζω ή απλά να κοιμόμαστε. Θα δω την κλήση τους και θα καλέσω πίσω! Τους φάνηκε 'κάπως" σε όλους γιατί νόμιζαν πως το μωρό θα το μεγαλώσουμε όοοοοολοι μαζί. Τους εξηγήσαμε ότι μας αρκεί που μπορούμε να ζητήσουμε τη βοήθειά τους όταν την χρειαστούμε. Ευτυχώς εγώ έχω άδεια ένα χρόνο και περιμένουν πώς και πώς να γυρίσω στη δουλειά 1η Ιουνίου για να κρατάνε το μωρό.

Προσπάθησε να είσαι διπλωματική , μην αρνείσαι βοήθεια αλλά να λες πως ευχαρίστως όταν χρειαστείς θα είναι η πρώτη που θα καλέσεις . Αλλά όλα αυτά αφού γεννήσεις με το καλό! Αλλιώς βλέπεις τώρα τα πράγματα και αλλιώς θα τα βλέπεις μετά. Κοίτα να κρατάτε κοινή γραμμή με τον άντρα σου και όλα θα πάνε καλά. Αν χρειαστεί λέγε και κάποια πράγματα μεταξύ σοβαρού και αστείου , σπάει την αμηχανία σου και "πιάνει' κιόλας!

Σου εύχομαι να γεννήσεις χωρίς ταλαιπωρία ένα υγιέστατο μωράκι που θα γεμίσει χαρά και εσάς και τις οικογένειές σας !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

beboulinos ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΛΕΩ ΠΩΣ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑ ΤΗ ΖΗΤΗΣΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ.ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΥΛΑΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΖΕΙΣ Η ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ.ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΠΕΙΡΑΞΕΙ...ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΤΑΙΖΕΙΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ Ε ΟΧΙ.....ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΑΝ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ,ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΔΩ. ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ.ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ.ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΩ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΑ ΑΦΗΣΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΜΕΤΑ ΚΑΗΚΑΜΕ..

ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ?ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...