Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.Διάβασα τις ιστορίες σας και φρίκαρα με αρκετές:unsure:

Εγώ με την πεθρεά μου δεν έχω γενικά προβλήματα.Αλλά νομίζω στο μέλλον θα αλλάξει αυτό.Η μητέρα μου είναι Αγγλίδα και αποφασίσαμε με τον άντρα μου να δώσουμε στα παιδιά μας δυο ονόματα,ένα αγγλικό και ένα ελληνικό.Όταν το άκουσε η πεθερά μου δεν έκανε κάποιο σχόλιο αλλά την είδα οτι ξίνισε.:S Δεν θέλω να χαλάσω την όμορφη σχέση που έχω καταφέρει να έχω μαζί της...Πάντως το ένα μας κοριτσάκι θα πάρει το όνομα της;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνήθως όλα είναι καλά μέχρι το ζευγάρι να αποφασίσει να κάνει κάτι που τα πεθερικά δεν εγκρίνουν ή δεν θεωρούν την καλύτερη επιλογή.

Εμείς αυτό πάθαμε και διστυχώς αυτοί που στράβωσαν είναι οι γονείς του άντρα μου. Και λέω διστυχώς γιατί είναι μεγάλοι άνθρωποι ... οπότε καταλαβαίνετε μυαλά.

Αν ξεκινήσω να σας περιγράφω σκηνικά θα γεμίσω πολλές μα πάρα πολλές σελίδες και δεν θέλω να σας κουράσω.

Το μόνο που θέλω να πω είναι ότι για το πόσα ανεχόμαστε και για πόσο ... συμβάλει πάρα πολύ ο άντρας μας και οι αντιδράσεις του στα όποια σκηνικά βλέπει. Έμενα δόξα τον θεό αντιδρά σωστά ... όπότε όπως λέει και μία παροιμία "για χάρη του βασιλικού (άντρα μου) ποτίζεται και η γλάστρα(γονείς του)".

Και εμείς περιμένουμε κοριτσάκι ... και φυσικά θα βγάλουμε την μητέρα μου γιατί ο άντρας μου θέλει να βγάλει τον πατέρα του. Δεν τους άφησε όμως περιθώρια να του πουν κάτι.

Εγώ δε .... ούτε έχω θίξει το θέμα ... αν και ξέρω ότι τους το έχει πει ... αλλά ούτε και εκείνοι ... απλά έχουν μία πικρία που ειλικρινά δεν με νοιάζει καθόλου. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια παρατηρώ οτι το όνομα του παιδιού είναι σε πολλές περιπτώσεις θέμα για να ξεσπάσουν καβγάδες και διαφωνίες που ήταν καταπιεσμένα καιρό.

Είναι λυπηρό πραγματικά:(Τι σημασία έχει αν πρώτα θα βγει η μαμά της νύφης ή του γαμπρού;Τελικά έχω καταλήξει πως δεν μπορούμε να μαχόμαστε για έθιμα που δεν ανεχόμαστε.

Δηλαδή το έθιμο ''πρώτα οι γονείς του άντρα''περνούσε σε μια εποχή που οι γυναίκες ήταν κλεισμένες στο σπίτι ή δεν είχαν λόγο στην οικογένεια:) .Πλέον τα πράγματα κάπως άλλαξαν χωρίς να υπάρχει πλήρης ισότητα.Όμως με το να βγάλει πρώτα τους γονείς της μια γυναίκα δεν νομίζω οτι είναι χειραφετημένη ή κάτι τέτοιο:P

Εμένα προσωπικά σαν έθιμο δεν μου αρέσει.Δηλαδή θα προτιμούσα τα ονόματα να είναι άλλων προγόνων και όχι απαραίτητα των γονιών

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία ετσι ειναι μην στενοχωριεσαι οτι κακο δινουμε το περνουμε πισω!!!!

Μακρια και αγαπημενες!!!Αφου ο αντρουλης σου σε στηριζει που ειναι και το σημαντικοτερο μην σε νοιαζει τιποτα....μονο κρατα τες μακριααααα και κοιτα το σπιτακι σου!!!!!Η αδιαφορια ειναι το καλυτερο γι αυτους που ασχολουνται μαζι σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

csig και καλα κανεις!!!!να μην σε νοιαζει!!

Κι εγω τα ιδια θα εχω αν πρωτα ο Θεος κανω παιδακι αγορι του αντρα κοριτσι δικο μου....ε ελεος...αλλα πραγματικα σημαντικο ρολο παιζει και η σταση του αντρα....οσο κι αν εμεις φωναζουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

πεθερες το αγαπημενο μου θεμα .Εγω πιστευω οτι τυχερη ειναι η γυναικα η οποια θα βρει εναν ορφανο αντρα να μην εχει κανεναν οκευ μπορει να εχει καποια ψυχολογικα αλλα σιγουρα το κοστος ενος ειδικου ειναι λιγοτερο απο το κοστος να τρως στη μαπα καποιες γυναικες οι οποιες υποτιθετε οτι θελουν το καλυτερο για τους γιους τους.Το καλυτερο ομως οπως το εχουν αυτες στο μυαλο τους να εχουν διπλα τους αβουλα κοριτσοπουλα και οι γιοί τους να ειναι τα αφεντικα. Πριν γνωρισω τον αντρα μου ειχα σχεση με καποιον πολλα χρονια μεγαλυτερο ημουν 23 ηταν 37 εγω προερχομουν απο μια λαικη ταξη και μεχρι τοτε εκανα σχεσεις πλατωνικες .Αυτος λοιπον ο αντρας ηταν και ο πρωτος αντρας της ερωτικης μου ζωης μεσα σε 3 μηνες ημουν τρελλη και παλαβη για αυτον εκανα οτι δεν ειχα κανει στις προηγουμενες σχεσεις .Στον ενα μηνα εανω μου λεει οτι θελει να παντρευτουμε οτι εχει βρει σε μενα αυτο το διαφορετικο εγω τοτε ημουν ενα ανοητο κοριτσοπουλο που νι ειχα θαμπωθει απ τα μεγαλα λογια και απο την μεγαλη οικονομικη κατασταση που ειχε , οχι οτι κυνηγαγα τα λεφτα απλα αυτος ηξερε πως να φερθει σεμια κοπελα .Ηθελε να με γνωρσει στους γονεις του ετσι λοιπον ξεκινησαμε μια αυγουστιατικη κυριακη να παμε να τους επισκεφτουμε στο εξοχικο τους .Ειχα αγχος δεν ηξερα πως θα με εκριναν λεω οκει ολα καλα θα εισαι τυπικη ευγενικη και συγκρατημενη οπως αλλωστε θα ειναι και αυτη.Φτασαμε εξω απο το σπιτι και βλεπω μια γυναικα να τρεχει και να με αγκαλιαζει αχ καλη μου τη ομορφη και τη καλαη που εισαι μου λεει ;και ξαφνικα μου ερχετε η σκεψη αυτη η καλη ειναι η πολυ πονηρη και επεσα μεσα. μου ανακοινωσε οτι θα ερθουν να με ζητησουν και μαλιστα ο αντρας αυτος πηγς και μιλησε στο πατερα μου ο οποιος πατερας μου εξαψε και φοβηθηκε γιατι εμεις δεν ειχαμε καμια δουλεια με το κοσμο τους ομως ηθελε ναμεδει ευτυχισμενη οπως ο καθε πατερας .Ετοιμαζομουν για τη μεγαλη στιγμη στο διαστημα αυτο και ενω ειχαν ηδη περασει 3 μηνες καναμε και ερωτα και ακριβως μετααπο μια εβδομαδα μου σκαει το παραμυθι οτι οι δικοι του ειναι εξαλλη γαιτι εμαθαν οτι εγω δεν ημουν καλο και ηθικο κοριτσι ετσι λεει τους ειχαν ενημερωσει , αυτος προσπαθησε να με υπερασπιστει και καλα και της ειπε:μαμα δεν ειναι ετσι αφου ειναι καλο κοριτσι ηταν παρθενα α ναι του λεει αυτη και πως ηταν και ο μαλακας εκατσε και εδωσε λεπτομερειες οταν μου τα ειπε βεβαια κατι εσπασε μεσα μου καταλαβα ποσο λαθοε ειχα κανει περασα ασχημα εγω ειχα περασει πολλα που δεν εχουν σημασια πως μια γυναικα που αποκαλειτε μανα μπαινει τοσο πολυ στη προσωπικη ζωη του παιδιου της ; μετα αποα αυτο εμαθα να ειμαι απομακρη ετσι οταν γνωρισα τη σημερινη πεθερα μου η οποια ηταν μαμα της φιλης μου αυτη ηταν η υπευθυνη που τα εφτοιαξαμε τον αντρα μου δηλαδη η ισδια η πεθερα μου μου εκανε κονε.Την σεβομουν και τη σεβομα ομως ειαι πολυ κουραστικη οταν επιμενει οταν θεωρει οτι ολα πρεπει να ειναι σωστα με τη δικη της σκεψη.Οχι δεν τα κραταω μεσα μου της τα χωνω εχει κανει λαθη αλλα δεν παυει να ειναι η μαμα του αντρα μου που εγω επιλεξα και γιαγια του παιδιου μου απαλ την εχω στην αποσταση που πρεπει .
ΕΓΩ ΛΟΙΠΟΝ ΒΑΝΙΑ ΜΟΥ,ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΟΡΦΑΝΟ.....Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ,Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΑΓΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΔΕΛΦΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ!!!!!ΟΣΟ ΓΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΤΙ ΛΙΓΑ ΤΑ ΕΧΕΙ,ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΡΦΑΝΟΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ 27 ΤΟΥ ΕΜΑΘΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΠΑΤΕΡΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ...ΑΣΤΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ......ΑΥΤΑ.....ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.....ΦΙΛΙΑ
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω κοριτσια εχω πολυ ησυχο ανθρωπο για πεθερα...Ειναι μαμα 3 αγοριων, (ο δικος μου ειναι ο μεσαιος) και ειναι πολυ μετρημενος ανθρωπος...Και πολυ ταλαιπωρημενη γιατι μεγαλωσε σε ορφανοτροφεια...

Μου αρεσε ομως ο τροπος που τους μεγαλωσε γιατι δεν τους εκανε "μαμακηδες".

Νομιζω οτι δεν υπαρχει χειροτερο για τον αντρα να ειναι κρεμασμενος απο την μαμα του.Πριν παντρευτω ειχα μακροχρονια σχεση με καποιον πολυ μαμακια και ειδα ποσο ανοησια ειναι να γινεται ο αντρας - ερμαιο της μαμας του.

Ειμαι τυχερη γιατι και την αγαπη της την δειχνει - ειδικα τωρα που ειμαι εγκυος- με καθε τροπο...

Θα μου πεις της ετοιμαζω την συνονοματη της - την Αλεξανδρα- αλλα ειναι ανωτερος ανθρωπος. Το εχει αποδειξει σε αλλα θεματα και την ξερω.

Ελπιζω βεβαια να συνεχιστει αυτο...

Φτου φτου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ARISTINA ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ..

ΡΕ ΣΥ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ;;;;

ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!!! ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝΕ ΥΠΗΡΕΤΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ

ΝΑ ΤΟΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΙΟΛΑΣ..

ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΚΡΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ!!

ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΩΠΑ ΩΠΑ ΟΣΟ ΔΕΝ ΠΑΕΙ..

ΑΛΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aristina έγραψε:

AGGELIKI LEFKADA....μου θυμιζεις μια γνωστη!καλα θα κανεις Πελη και παλι Πελη!!!!Καλα να ναι το παιδακι σου!!Ελεος αυτο με τα ονοματα!!!!κι εγω τι ιδιο θα εκανα στην θεση σου αν δεν εβγαζα ακρη!!!Εγω μενω Πρεβεζα :-)

TO XOYN KAI TA PERIXORA DILADI???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι απο μενα!!!:-)

Ναι αστα φοβερο!!!και μου την δινει απιστευτα δεν το χωραει το μυαλο μου τετοια συμπεριφορα!!!Τα παιρνω αφανταστα,αφου να φανταστεις η κορη τους,τους εχει φερθει με τον χειροτερο τροπο οπως εγραψα και αυτοι εκει δεν την κατηγορουν ουτε λιγο!!!ΕΛΕΟΣ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ....αν εκανε τιποτα τετοιο ο δικος μου θα τον γραφανε και δεν θα τους ενοιαζε!Μην παθει τιποτα το χαιδεμενο και ο γιος τιποτα!Ετσι και οι δικοι μου!Ευτυχως τον εχουν σαν γιο τον αντρα μου δεν του χαλανε και χατηρι και αισθανεται ομορφα το βλεπω γιατι αν περιμενει απο τους αλλους!!!

Φοβερο αυτο με τις κορες.....απο εμας ομως περιμενουν το ονομα του αγοριου!!!!!ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ???????Θα παρουν!!!

Περιμενω γλυψιμο αλλιως δεν το δινω χα χα χα!!!τι να πεις....περα βρεχει....:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Αν παλι αλλαξες γνωμη(ή αν δεν αντεχεις το ονομα) "παιξε" με τους δικους της "βρωμικους" ορους Δες ενα ονειρο (τυπου οραμα) με το ονομα του παιδιου και στειλε την αδιαβαστηB)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικη νομιζω οτι θα κανεις πολυ καλα. Και αν θες μπορω να σου προτεινω κι'εγω ενα υποκοριστικο; Επειδη λενε και τη μαμα μου Πηνελοπη το εχω ψαξει και εχω καταληξει αν κανω κοριτσι και το βγαλω Πηνελοπη θα το φωναζω Πενη ή Πεννυ. Επισης υποκοριστικο της Πηνελοπης ειναι το Πεγκυ και το Πιτσα...;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικη τι να σου πω ειναι λες και διαβαζω τα δικα μου συπασχω απολυτα. Η ιδια ακριβως ιστορια. Κ εγω εκει γυρω στις 24 λεω να την βαφτισω και θα βγει το ονομα της πεθερουλας ασχετα αν δεν το θελω με καμια Παναγια. Αλλα απο Γιωργια εγω θα την λεω Ζετα. Ενα τραγουδι λεει Σ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥς ΑΛΛΟΥς ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ ε λοιπον σ οποιον αρεσει εφοσον κ εμενα μ το επιβαλουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικά και το Ζενια ωραιο ειναι. ΤΟ Ζετα απο το Ζωρζετα το εκοψα.

Το θεμα ειναι να την φωναζω με ενα ονομα που να μ αρεσει αφου περασε εντελει το δικο τους

Το παν στην ολη ιστορια ειναι ΜΑΚΡΙΑ Κ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕς τελικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, για μένα δεν είναι τίποτε άσπρο μαύρο στις σχέσεις νύφης και πεθεράς. Και μόνο διαβάζοντας για τις διάφορες περιπτώσεις εδώ και τις διαφορετικές απόψεις που έχει η καθεμία αυτό φαίνεται. Για άλλες είναι καλό που η πεθερά είναι απούσα για άλλες κακό. Άλλες τα πηγαίνουν μια χαρά με την πεθερά τους, οι πιο πολλές όχι.

Όταν επιλέξαμε το σύντροφό μας, το κάναμε γιατί σε αυτόν είδαμε το έτερόν μας ήμιση. Δυστυχώς ή ευτυχώς την οικογένεια του δεν θα μπορούσαμε να την επιλέξουμε. Έρχεται μαζί του. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για εκείνον. Σκεφτείτε πως δύο τελείως διαφορετικοί κόσμοι καλούνται να συνυπάρξουν κι αυτό σπάνια συμβαίνει αρμονικά. Όσο δεν υπάρχουν παιδιά τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά και τα τυχόν προβλήματα και παράπονα είναι εκ των πραγμάτων πολύ λιγότερα. Τη στιγμή της άφιξης των νέων μελών της οικογένειας αρχίζουν τα σοβαρότερα προβλήματα και οι τριβές μεταξύ των πεθερικών και κυρίως της νύφης, για το θέμα της ανατροφής, για τα ονόματα και για τυχόν παρεμβάσεις γενικότερα.

Συμφωνώ με το lisaki πως σε πολλές γυναίκες υπάρχει προκατάληψη, πεθερά άρα κακιά και αυτό είναι λάθος. Αυτό που συμβαίνει κατ’εμέ είναι πεθερά άρα διαφορετική νοοτροπία. Φοβόμαστε πως θα κακομάθει τα παιδιά μας ή δεν συμφωνούμε με τις απόψεις της για τη ζωή και δεν θέλουμε να τους τις μεταδώσει. Για μας, έτσι υπέροχα όπως το θέτει η frapedia72 και μόνο που δεν είναι η μητέρα μας αυτό φτάνει. Γιατί συνήθως οι δικές μας απόψεις για την ζωή και την ανατροφή των παιδιών μας μοιάζουν με αυτές της μητέρας μας κι έτσι είμαστε ήσυχες μόνον όταν τα παιδιά μας είναι μαζί της. Και για την πεθερά (ή σπανιότερα και τον πεθερό) συμβαίνει το ίδιο ακριβώς. Ο φόβος ότι τα εγγόνια της θα μεγαλώσουν με τελείως διαφορετικό τρόπο απ’ότι τα παιδιά της και πόσο λάθος είναι αυτός ο τρόπος αφού δεν είναι ο δικός της τρόπος! Είμαστε όλες γυναίκες, από τη φύση μας σαρωτικές, οργανωτικές, πολυπράγμονες αλλά και τόσο μα τόσο διαφορετικές και ως νύφες τώρα και ως πεθερές αργότερα κάποια από τα παραπάνω θα τα αισθανθούμε. Μέχρι εδώ καλά.

Αυτό που φέρνει τη πραγματική τριβή είναι το τι επιλέγουμε να κάνουμε με αυτά τα συναισθήματα και εμείς και οι πεθερές μας. Συνήθως εκείνες δεν μπορούν να τα ελέγξουν και παρεμβαίνουν στη ζωή του ζευγαριού ξεπερνώντας τα όρια κάτι που μας βγάζει από τα ρούχα μας. Πόσες κοπέλες δεν διάβασα εδώ να λένε πως δεν κρύβουν την αδυναμία στο γιο τους και πόσο αυτό τις ενοχλεί! Εκεί είναι το λάθος των πεθερών. Δεν έχουν καθόλου διπλωματία ή και κάποιες φορές καθόλου σεβασμό για τη νύφη τους. Θεωρούν πως κατά κάποιο τρόπο πρέπει να «υπηρετεί» το παιδί τους και να μεγαλώνει τα εγγόνια τους με τον τρόπο όμως που θέλουν εκείνες! Ξέρω όμως και πεθερές που στέκονται διακριτικά στην άκρη, ό,τι κι αν νιώθουν, που σέβονται την προσωπική ζωή των παιδιών τους, που αγωνίζονται να μην παρέμβουν και που αδίκως κρατούνται σε απόσταση από τις νύφες τους. Σε εκείνες ταιριάζει η φράση «παλιά τρέμαμε τις πεθερές τώρα τρέμουμε τις νύφες!!»

Χρυσή τομή υπάρχει μόνο αν γίνουν βήματα και από τις δύο πλευρές και σε περιπτώσεις που δεν είναι ακραίες. Οι πεθερές μας κορίτσια καλώς ή κακώς είναι αυτές και αποκλείεται να μπουν στο site της νέας μαμάς για να διαβάσουν τι νιώθουμε, μπορεί και να μην τις απασχολεί καν! Ανάλογα με τη δική τους «δράση» θα υπάρχει και η δική μας «αντίδραση». Ας θυμηθούμε λοιπόν, όταν πια θα γίνουμε εμείς πεθερές, τι μας ενοχλούσε τότε, για να μην το επαναλάβουμε προς τις δικές μας νύφες. Και επιτέλους, με το θέμα των ονομάτων, ας μην το διαιωνίσουμε αυτό το πρόβλημα στην Ελλάδα! Τουλάχιστον εμείς ως πεθερές ας μην στεναχωρήσουμε τα παιδιά μας και ας τα αφήσουμε να επιλέξουν εκείνα με αγάπη το όνομα των δικών τους παιδιών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mou aresei poly to Pinelopi

kai to Georgia!!!

Alitheia koritsia...

Oloklira afiste ta ta onomata,

xwris ypokoristika!

Agapi17

wraia ta les... kai exeis dikio!

Exw apsogi sxesi me ta petherika mou

kai den mporw na niwsw ton "kaimo"

twn koritsiwn, pou viwnoun to antitheto...

Epomenws den tha sxoliasw kiolas!

Aplws, diaforetikoi anthrwpoi

diaforetikes nootropies...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emena i pe8eroula mou einai xrysi kadia...aytos pou den antexw oute deyterolepto einai o pe8eros mou... kala den pezete o an8ropos...mporei na me ekneyrisei se xrono rekor...fvnaklas kai egwisths...eytyxos einai makrya:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΜΑΡ ΜΟΥ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.

ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΈΚΛΑΙΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.

ΠΕΛΗ ΝΑ ΜΗΝ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΠΗ. Α ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΑΝ ΓΡΑΨΩ ΠΟΠΗ ΤΗΝ ΒΑΦΤΙΣΑΝ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΟΝΟΜΑ , ΑΠΛΑ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Ο ΠΑΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ.

ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΣΠΑΣΙΜΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!!:huh:

ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ! ΣΤΑΧΤΗ ΣΤΑ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ!!!!

ΚΑΡΜΕΝΟΥΛΑ ΜΟΥ, ΤΕΛΕΙΟ ΤΟ ΓΕΩΡΓΙΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΤΗΝ ΕΛΕΓΑ ΖΕΤΑ, ΤΖΟΡΤΖΙΑ Η ΤΖΟΡΤΖΙΝΑ.B)

ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΟΥΝ

ΝΟΣΤΙΜΟ ΞΥΔΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΑ ΤΟ ΞΥΔΙ ΤΟΠ

ΞΥΔΙ ΤΟΠ!!!:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ καλά τα λές αγάπη17, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα.

Εγώ με τα πεθερικά μου δεν έχω παράπονο. Δεν ανακατεύονται καθόλου στην σχέση μου με τον άντρα μου σε σημείο που θα έλεγα ότι είναι αδιάφοροι,

βέβαια από την άλλη δεν έχουμε και καμία βοήθεια. Το προτιμώ όμως από το να μπερδεύονται και να έχουν απαιτήσεις επειδή βοηθάνε.

Η μόνη φορά που η πεθερά μου επενέβει ήταν στην 1η μου εγκυμοσύνη που μου είχε πεί αν το μωρό είναι κορίτσι θα βάλεις το όνομα μου (Χαρίκλεια). Για καλή μου τύχη βέβαια ήταν αγόρι και έβγαλα του πεθερού μου που μου άρεσε (Μιχαηλ).

Τώρα που περιμένω κοριτσάκι ξέρει ότι θα βγάλω της μαμάς μου και δεν λέει τίποτα, άλλωστε της το είχαμε ξεκαθαρίσει ότι δεν πρόκειται να βάλουμε το όνομα της γιατί δεν μας αρέσει σαν όνομα. Δεν έχει να κάνει με το ότι είναι πεθερά. Αν ήταν πιο ωραίο από της μητέας μου δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το βάλω όπως έβαλα και του πεθερού μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικούλα τώρα είδα το ποστ σου (είχα καιρο να μπω) και φρίκαρα :blink: :blink: :blink:

Αν ήμουν στη θέση σου τότε είναι που θα μουλάρωνα και δε θα το έβγαζα με τίποτα το παιδί μου με το ονομά της.

Αλλα δεν είμαι στη θέση σου. Εσύ ξέρεις καλύτερα πως να διαχειριστείς την κατάσταση. Όμως θα επιμείνω στο θέμα του συζύγου. Πώς είναι δυνατόν να μην τηρεί αύτα που αποφασίσατε απο κοινού;; Έχει καταλάβει οτι είναι οικογενειάρχης και όχι πλέον το παιδί της μαμάς του;; Αύτο είναι που εμένα σαν Σίσσυ θα με ενοχλούσε περισσότερο.

Πάντως Θα μπορούσες να συνεννοηθείς να βγάλετε και τα δύο ονόματα. Έτσι ώστε να μην περάσει το δικό της δεδομένου οτι είχε τέτοια συμπεριφορά και ίσως με αυτό τον τρόπο καταλάβει ποιός κάνει κουμάντο στο σπίτι σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ

ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΜΕ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΦΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΠΙΟΝ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΟΙ ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΗΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕΡΟΣ ΜΙΑ ΞΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ, ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ.

ΛΕΩ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ 68 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΟΥΜΠΑΡΟ ΝΕΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ Η ΞΑΔΕΛΦΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ, ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ Η ΦΙΛΕΝΑΔΑ ΜΟΥ.

ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΓΑΜΟ ΕΡΧΕΤΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΟΝΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΣΑΝΤΙΣΤΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙ ΟΤΙ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΘΕ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΧΑΣΕ ΠΑΛΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΟΤΙ ΠΑΝΤΡΕΥΟΜΑΣΤΕ.

ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΕΓΩ ΤΗΝ ΝΟΝΑ ΤΟΥ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΜΙΛΗΣΕΙ, Ο ΔΕ ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΝΑ ΤΗΝ ΔΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ. ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΟΤΑΝ ΑΝΕΒΑΙΝΑΜΕ ΑΘΗΝΑ ΕΓΩ ΤΟΥ ΈΛΕΓΑ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΝΟΝΑ ΣΟΥ, ΟΧΙ ΕΛΕΓΕ ΒΑΡΙΕΜΑΙ.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΑΝ ΤΟΝ ΦΑΝΤΗ ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΓΕΙΑ ΕΙΜΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΒΑΦΤΙΣΙΜΙΟΥ ΣΑΣ!!!

Η ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΣΤΕΦΑΝΑ ΛΑΜΠΑΔΕΣ ΕΙΧΕ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΝ ΣΤΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΟΥΜΠΑΡΑ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΟΙ ΝΟΝΟΙ ΤΟΥ

ΕΓΙΝΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΕΞΑΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΚΟΥΜΠΑΡΙΑ ΜΑΖΙ, ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΑ.

ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΠΙΑ ΗΤΑΝ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ <<ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑΣ ΕΤΣΙ>>> ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΕ.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΉΜΟΥΝ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΝΑ ΑΚΥΡΩΣΩ ΤΟΝ ΓΑΜΟ

ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ…

ΟΥΤΕ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟΠΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΕΓΩ, ΟΥΤΕ ΠΑΛΙ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΕ.

ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΜΕ ΥΠΕΡ ΣΥΜΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΝΑ ΤΗΝ ΛΕΕΙ ΓΑΪΔΟΥΡΑ.

ΒΓΕΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΝΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΗ Η ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalispera.

kai emena i pethera mou stin arxi htan mia xara agkalies filia thn kaliteri kopela brike o gios mou kai tetia.Stin ekklisia tha mas pigene mia theia tou andra mou 1 mera prin pernei thl h pethera mou tous goneis mou kai tous leei oti i theia den tha me paei sthn ekklhsia giati den prolabenei na ntithei kai na etimastei (eleos). Tin perno meta tilefono ego kai tis eipa na pei sti theia oti tha stolisoume to amaksi tou patera mou kai tha me paei o pateras mou.Tote auth arxise na fonazei kai na mou leei na min to kano thema giati i theia tou den iksere tipota moni tis to protine se mas gia na tin dieukolinei.Ego epemena kai tis to ksekopsa oti thelo na me paei o pateras mou,auti tote pige sthn theia arxise na klaiei (opos panta) kai na leei ego kalo piga na kano na sas dieukolino kai tis dio.(emena pos tha dieukoline den ksero)telika me pire til h theia tou kai mou eipe oti den iksere tipota kai oti tha erxotan kai noritera gia na stolize kai to aytokinito noris gia na min trexoume sto telos.

Otan pigame na doume to kentro gia to trapezi tou gamou pire kai tin kori tis mazi kai molis eide oti emas einai ekso kai mpoufe ksinisane ta moutra tous kai soni kai nte na baloume serbirizomeno fagito giati h kori ths pou pantreytika 1 xrono prin apo mas den eixe mpoufe ego giati na exo.prospathousan na pisoun ton antra mou gia to fagito riksame kai enan tsakomo me ton antra mou telika perase to diko mou.ston gamo itan ligo mes stin ksinila alla ego perasa teleia!!!

Otan emina egkuos kai den kserame an einai agori h koritsi mou arxisan ta petherika mou na lene oti to proto paidi einai tou gamprou kai prepei na bgaloume ton pethero mou (allos autos) tote tous eipa an einai koritsaki kai bgei to onoma tou petherou mou an me to kalo to 2o bgei agoraki tha perei to onoma tou patera mou.Den tha exoun kai ta dio paidia to idio onoma kai apo to soi sas.Auta poy koroideboume tha kanoume? Then milisan katholou tote.Ta parapona ta kanoun meta ston antra mou kai i pethera mou klegete sinexeia gia na tin lipate.To moraki bgike agoraki kai tha parei to onoma tou petherou mou.

Ena ksero oti prepei na imaste makria kai agapimenes kai oxi kai polla polla apo tote pou eimai pio tipiki apenanti tous (perase polis kairos bebaia giati kanane kai alla) den exoume problimata oti einai na poun to lene metaksi tous kai den bgenei para ekso.Sas kourasa to ksero alla otan ta leo mou feugei o thimos.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...