Μετάβαση σε περιεχόμενο

Στεναχωριεμαι όταν ακούω ευχάριστη είδηση π.χ. μητρότητα


Endomitriosi

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα 

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο υπάρχουν και άλλα άτομα που αισθάνονται το ίδιο με εμένα.....δηλαδή όταν ακούω μια ευχάριστη είδηση στεναχωριεμαι και αναρωτιέμαι εγώ γιατί να μην μπορώ? ???

Το πρόβλημα μου είναι πως έχω σοβαρό θέμα με τα γυναικολόγικα μου (εξαιτίας γιατρών )και ενώ προσπαθώ να κάνω μωράκι τσουπ κάθε τόσο και κάποιος γνωστός μου λέει ότι περιμένει παιδί! Εμένα γιατί με ξέχασαν οι ανώτερες δυνάμεις? Τι κακό έχω κάνει? Ποτε θα ερθει η σειρα μου?Δεν εχω πολλα περιθωρια πλεον (όχι μονο ηλικιας αλλα και λογω των γυναικολογικων μου)!Δεν είμαι κακός άνθρωπος αντίθετος πάντα βοηθάω και έβλεπα θετικά τα πράγματα αλλά τώρα τελευταία.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Endomitriosi είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο υπάρχουν και άλλα άτομα που αισθάνονται το ίδιο με εμένα.....δηλαδή όταν ακούω μια ευχάριστη είδηση στεναχωριεμαι και αναρωτιέμαι εγώ γιατί να μην μπορώ? ???

Το πρόβλημα μου είναι πως έχω σοβαρό θέμα με τα γυναικολόγικα μου (εξαιτίας γιατρών )και ενώ προσπαθώ να κάνω μωράκι τσουπ κάθε τόσο και κάποιος γνωστός μου λέει ότι περιμένει παιδί! Εμένα γιατί με ξέχασαν οι ανώτερες δυνάμεις? Τι κακό έχω κάνει? Ποτε θα ερθει η σειρα μου?Δεν εχω πολλα περιθωρια πλεον (όχι μονο ηλικιας αλλα και λογω των γυναικολογικων μου)!Δεν είμαι κακός άνθρωπος αντίθετος πάντα βοηθάω και έβλεπα θετικά τα πράγματα αλλά τώρα τελευταία.......

Κορίτσι μου γλυκό μην απογοητεύεσαι όλα θα γίνουν θα έρθει και σε εμάς κάποια στιγμή ένα ίσως και δυο παιδάκια...Καμία από εμάς δεν έχει κάνει τίποτα κακό αλλά τα δύσκολα είναι για τους δυνατούς και θα τα αντιμετωπίσουμε!!!!

Και στο δικό μου περιβάλλον περιμένουν πολλές παιδιά αλλά προσπαθώ να μην με επηρεάζει!!!

Θετικη σκέψη και όλα θα γίνουν💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Endomitriosi είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο υπάρχουν και άλλα άτομα που αισθάνονται το ίδιο με εμένα.....δηλαδή όταν ακούω μια ευχάριστη είδηση στεναχωριεμαι και αναρωτιέμαι εγώ γιατί να μην μπορώ? ???

Το πρόβλημα μου είναι πως έχω σοβαρό θέμα με τα γυναικολόγικα μου (εξαιτίας γιατρών )και ενώ προσπαθώ να κάνω μωράκι τσουπ κάθε τόσο και κάποιος γνωστός μου λέει ότι περιμένει παιδί! Εμένα γιατί με ξέχασαν οι ανώτερες δυνάμεις? Τι κακό έχω κάνει? Ποτε θα ερθει η σειρα μου?Δεν εχω πολλα περιθωρια πλεον (όχι μονο ηλικιας αλλα και λογω των γυναικολογικων μου)!Δεν είμαι κακός άνθρωπος αντίθετος πάντα βοηθάω και έβλεπα θετικά τα πράγματα αλλά τώρα τελευταία.......

Καλησπέρα! Μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω τί νιώθεις καθώς έχω βιώσει δύο αποβολές και κάποιες ατυχίες πρόσφατα εκτός από άλλες δυσκολίες στη ζωή μου. Έχω περάσει φάση να στεναχωριέμαι με οποιαδήποτε ευχάριστη είδηση/αντίδραση ακόμη και ξένων.

Για την δική σου ψυχική υγεία και ευημερία που είναι πάνω απ'ολα, θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον ψυχοθεραπευτή.

Τουλάχιστον για την δική μου περίπτωση  σκέφτηκα ότι ακόμη και άτεκνη, πράγμα που πραγματικά με τρόμαζε αρκετά, το πιο σημαντικό ήταν να μην μου μείνει μέσα μου τόση "κακία". Ομορφιές υπάρχουν πολλές στην ζωή αλλά όταν αφήνουμε τα τραύματα μας έτσι ρισκάρουμε να τις χάσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου γλυκο μια φάση θα είναι και θα περάσει όλες έχουμε περασει απ αυτόν το στάδιο. Μετά θα έρθει ο πολυς θυμός και μετα θα έρθει η καλή λογική.  Στο τέλος θα την βρεις την άκρη σου ευχομαι καλη επιτυχία κοριτσάκι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Κορίτσι μου γλυκό μην απογοητεύεσαι όλα θα γίνουν θα έρθει και σε εμάς κάποια στιγμή ένα ίσως και δυο παιδάκια...Καμία από εμάς δεν έχει κάνει τίποτα κακό αλλά τα δύσκολα είναι για τους δυνατούς και θα τα αντιμετωπίσουμε!!!!

Και στο δικό μου περιβάλλον περιμένουν πολλές παιδιά αλλά προσπαθώ να μην με επηρεάζει!!!

Θετικη σκέψη και όλα θα γίνουν💖💖💖

Να ξερες πόσες φορές το χω πει και γω ότι τα δύσκολα είναι για τους δυνατούς....αλλά έπειτα από 3 επεμβάσεις ενδομητριωσης, 5 μήνες προσπάθεια με φάρμακα και τελικά έκανα 2 ωάρια όπου γονιμοποίηθηκε το 1 είναι λογικό κάποια στιγμή να ξεσπαμε!!!!

Σε παρακαλώ πες μου τον τρόπο με τον οποίο δεν αφήνεις να σε επηρεάσουν τα χαρμόσυνα νέα των άλλων! 

Ομολογώ πάντως ότι δεν περίμενα πως μέσα σε ένα τέτοιο site θα μπορούσα να μιλήσω και να εκφραστώ ελεύθερα σε άτομα που έχουν περάσει ή περνάνε τα ίδια! 

Σας ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Kelly_92 είπε:

Καλησπέρα! Μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω τί νιώθεις καθώς έχω βιώσει δύο αποβολές και κάποιες ατυχίες πρόσφατα εκτός από άλλες δυσκολίες στη ζωή μου. Έχω περάσει φάση να στεναχωριέμαι με οποιαδήποτε ευχάριστη είδηση/αντίδραση ακόμη και ξένων.

Για την δική σου ψυχική υγεία και ευημερία που είναι πάνω απ'ολα, θα σου πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον ψυχοθεραπευτή.

Τουλάχιστον για την δική μου περίπτωση  σκέφτηκα ότι ακόμη και άτεκνη, πράγμα που πραγματικά με τρόμαζε αρκετά, το πιο σημαντικό ήταν να μην μου μείνει μέσα μου τόση "κακία". Ομορφιές υπάρχουν πολλές στην ζωή αλλά όταν αφήνουμε τα τραύματα μας έτσι ρισκάρουμε να τις χάσουμε.

Πίστεψέ με το χω σκεφτεί και εγώ και είναι κάτι που θα κοιτάξω άμεσα. 

Δεν νοιωθω ότι είναι κακία αλλά πίκρα και αδικία από τη ζωή! 

Μακάρι να τα καταφέρουμε και να πραγματοποιηθουν τα όνειρα μας και οι επιθυμίες μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κορίτσι μου γλυκο μια φάση θα είναι και θα περάσει όλες έχουμε περασει απ αυτόν το στάδιο. Μετά θα έρθει ο πολυς θυμός και μετα θα έρθει η καλή λογική.  Στο τέλος θα την βρεις την άκρη σου ευχομαι καλη επιτυχία κοριτσάκι μου. 

Σε ευχαριστώ πολύ και σε σένα ότι επιθυμείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Endomitriosi είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο υπάρχουν και άλλα άτομα που αισθάνονται το ίδιο με εμένα.....δηλαδή όταν ακούω μια ευχάριστη είδηση στεναχωριεμαι και αναρωτιέμαι εγώ γιατί να μην μπορώ? ???

Το πρόβλημα μου είναι πως έχω σοβαρό θέμα με τα γυναικολόγικα μου (εξαιτίας γιατρών )και ενώ προσπαθώ να κάνω μωράκι τσουπ κάθε τόσο και κάποιος γνωστός μου λέει ότι περιμένει παιδί! Εμένα γιατί με ξέχασαν οι ανώτερες δυνάμεις? Τι κακό έχω κάνει? Ποτε θα ερθει η σειρα μου?Δεν εχω πολλα περιθωρια πλεον (όχι μονο ηλικιας αλλα και λογω των γυναικολογικων μου)!Δεν είμαι κακός άνθρωπος αντίθετος πάντα βοηθάω και έβλεπα θετικά τα πράγματα αλλά τώρα τελευταία.......

Κορίτσι μου θα σου πω πολύ σύντομα την ιστορία μου..

Από το σόι του άντρα μου ήμουν η πρώτη νύφη και η αγαπημένη στα πεθερικά μου! Συνέχεια μας έλεγαν άντε πότε με το καλό ένα παιδάκι, αυτό περιμένουμε πως και πως κτλ.. εμείς με τον άντρα μου προσπαθούσαμε κάποιους μήνες αλλά τίποτα.. κάποια στιγμή πήραμε την απόφαση μετά από έναν τυχαίο "κακό" υπέρηχο να ψάχνουμε με εξετάσεις! Να μην στα πολυλογο μια μέρα αφ'ότου μάθαμε τα "κακά" μαντάτα, και ότι πάμε για εξωσωματική την επόμενη μάθαμε ότι η αρραβωνιαστικιά του αδερφού του άντρα μου είναι έγκυος... Φαντάζεσαι τι έπαθα;; Σκέφτεσαι τι σοκ ήταν αυτό που δεν ήταν απλά μια γνωστή... Αλλά η συνυφαδα μου... Ένιωσα ακριβώς ότι λες... Έλεγα γιατί;; Όχι γιατί εκείνη;; Γιατί όχι εγώ!! 

Περνώντας οι μέρες το μόνο που κατάλαβα ήταν ότι μόνη μου δηλητηριαζα τον εαυτό μου... Δεν υπήρχε λόγος... 

Αυτό που έκανα και κάνω, είναι να εστιάζω στο δικό μου "στόχο" και να μην αφήνω κανέναν εξωτερικό παράγοντα (όσο είναι αυτό δυνατόν) να με επηρεάζει... 

Αυτό να κάνεις κι εσύ! Συγκεντρώσου στο στόχο σου και έχε πίστη σε αυτό που θες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tonakiv είπε:

Κορίτσι μου θα σου πω πολύ σύντομα την ιστορία μου..

Από το σόι του άντρα μου ήμουν η πρώτη νύφη και η αγαπημένη στα πεθερικά μου! Συνέχεια μας έλεγαν άντε πότε με το καλό ένα παιδάκι, αυτό περιμένουμε πως και πως κτλ.. εμείς με τον άντρα μου προσπαθούσαμε κάποιους μήνες αλλά τίποτα.. κάποια στιγμή πήραμε την απόφαση μετά από έναν τυχαίο "κακό" υπέρηχο να ψάχνουμε με εξετάσεις! Να μην στα πολυλογο μια μέρα αφ'ότου μάθαμε τα "κακά" μαντάτα, και ότι πάμε για εξωσωματική την επόμενη μάθαμε ότι η αρραβωνιαστικιά του αδερφού του άντρα μου είναι έγκυος... Φαντάζεσαι τι έπαθα;; Σκέφτεσαι τι σοκ ήταν αυτό που δεν ήταν απλά μια γνωστή... Αλλά η συνυφαδα μου... Ένιωσα ακριβώς ότι λες... Έλεγα γιατί;; Όχι γιατί εκείνη;; Γιατί όχι εγώ!! 

Περνώντας οι μέρες το μόνο που κατάλαβα ήταν ότι μόνη μου δηλητηριαζα τον εαυτό μου... Δεν υπήρχε λόγος... 

Αυτό που έκανα και κάνω, είναι να εστιάζω στο δικό μου "στόχο" και να μην αφήνω κανέναν εξωτερικό παράγοντα (όσο είναι αυτό δυνατόν) να με επηρεάζει... 

Αυτό να κάνεις κι εσύ! Συγκεντρώσου στο στόχο σου και έχε πίστη σε αυτό που θες!! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Δυστυχώς μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς αισθάνθηκες.....αλλά όπως λες καιρός να σκεφτόμαστε μόνο το στόχο μας ελπίζοντας πως κάποια μέρα θα γυρίσει ο τροχος☺☺☺☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Endomitriosi είπε:

Να ξερες πόσες φορές το χω πει και γω ότι τα δύσκολα είναι για τους δυνατούς....αλλά έπειτα από 3 επεμβάσεις ενδομητριωσης, 5 μήνες προσπάθεια με φάρμακα και τελικά έκανα 2 ωάρια όπου γονιμοποίηθηκε το 1 είναι λογικό κάποια στιγμή να ξεσπαμε!!!!

Σε παρακαλώ πες μου τον τρόπο με τον οποίο δεν αφήνεις να σε επηρεάσουν τα χαρμόσυνα νέα των άλλων! 

Ομολογώ πάντως ότι δεν περίμενα πως μέσα σε ένα τέτοιο site θα μπορούσα να μιλήσω και να εκφραστώ ελεύθερα σε άτομα που έχουν περάσει ή περνάνε τα ίδια! 

Σας ευχαριστώ 

Δεν ξέρω πως να σου το εξηγήσω μόνο στην ιδέα ότι κάποια άλλη γυναίκα περνάει όλο αυτό που περνάω εγώ με στεναχωρεί παρα πολύ.οπότε αυτομάτως όταν άκουω για εγκυμοσύνη μόνο χαρά μπορώ να νιώσω...Από μέσα μου βγαίνει δεν μπορώ να το εξηγήσω💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Endomitriosi είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο υπάρχουν και άλλα άτομα που αισθάνονται το ίδιο με εμένα.....δηλαδή όταν ακούω μια ευχάριστη είδηση στεναχωριεμαι και αναρωτιέμαι εγώ γιατί να μην μπορώ? ???

Το πρόβλημα μου είναι πως έχω σοβαρό θέμα με τα γυναικολόγικα μου (εξαιτίας γιατρών )και ενώ προσπαθώ να κάνω μωράκι τσουπ κάθε τόσο και κάποιος γνωστός μου λέει ότι περιμένει παιδί! Εμένα γιατί με ξέχασαν οι ανώτερες δυνάμεις? Τι κακό έχω κάνει? Ποτε θα ερθει η σειρα μου?Δεν εχω πολλα περιθωρια πλεον (όχι μονο ηλικιας αλλα και λογω των γυναικολογικων μου)!Δεν είμαι κακός άνθρωπος αντίθετος πάντα βοηθάω και έβλεπα θετικά τα πράγματα αλλά τώρα τελευταία.......

Γεια σου,

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που νιώθεις. Είναι ανθρώπινο και φυσιολογικό να θέλουμε να έχουμε την ίδια ευτυχία με τους γύρω μας και εάν δεν την έχουμε να μας πιάνει το παράπονο. 

Πολλές κοπέλες τα κατάφεραν έχοντας γυναικολογικά προβλήματα. άλλες όμως δεν τα κατάφεραν και προχώρησαν τη ζωή τους.

Η πιο ταπεινή και down on earth συμβουλή που μου περνάει απο το μυαλό να σου δώσω, είναι να προσπαθήσεις να το πάρεις λιγάκι πιο όμορφα και να χαρείς τη ζωή σου που περνά μεσα απο τα χέρια σου σα νερό. Να προσπαθ΄γσεις να μη δηλητηριάζεσαι. 

είμαι θετική ότι μπορείς να τα καταφέρεις, η ιατρική είναι πολύ προχωρημένη και κυριολεκτικά κάνει θαύματα. Ο γιατρός σου τι σου έχει πει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου είναι φυσιολογικό το συναίσθημα που νιώθεις όσες προσπαθούμε η προσπαθούσαμε καιρό περνούσαν διάφορες σκέψεις και απογοητεύσεις ιδικά όταν κάποιο κοντινό μας πρόσωπο ανακοίνωνε εγκυμοσύνη!!! Δεν υπάρχει στις μέρες μας πρόβλημα γυναικολογικό όλα μπορούν να διορθώθουν μπορεί να αργεί αλλά σίγουρα έχει το λόγο του ! Μη σκέφτεσαι άσχημα πράγματα εστίασε στη προσπάθεια σου όπως είπαν τα κορίτσια και σύντομα θα έρθει!! Σου εύχομαι σύντομα ένα γερό μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/1/2021 at 9:05 ΜΜ, ο/η Endomitriosi είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 

Ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο υπάρχουν και άλλα άτομα που αισθάνονται το ίδιο με εμένα.....δηλαδή όταν ακούω μια ευχάριστη είδηση στεναχωριεμαι και αναρωτιέμαι εγώ γιατί να μην μπορώ? ???

Το πρόβλημα μου είναι πως έχω σοβαρό θέμα με τα γυναικολόγικα μου (εξαιτίας γιατρών )και ενώ προσπαθώ να κάνω μωράκι τσουπ κάθε τόσο και κάποιος γνωστός μου λέει ότι περιμένει παιδί! Εμένα γιατί με ξέχασαν οι ανώτερες δυνάμεις? Τι κακό έχω κάνει? Ποτε θα ερθει η σειρα μου?Δεν εχω πολλα περιθωρια πλεον (όχι μονο ηλικιας αλλα και λογω των γυναικολογικων μου)!Δεν είμαι κακός άνθρωπος αντίθετος πάντα βοηθάω και έβλεπα θετικά τα πράγματα αλλά τώρα τελευταία.......

Καλημέρα!Ευχομαι συντομα με ενα μωρακι στην κοιλίτσα σου!

Ειδα το ποστ σου και θα ηθελα να σου πω την ιστορία μου.Με την πρωην κολλητη μου είμασταν 25 χρόνια φίλες.Σε μακροχρόνιες σχέσεις και οι δυο.Παντρευτηκε 2 χρονια πριν απο μένα και ξεκίνησαν προσπάθειες για παιδάκι.Στον χρονο χωρις εγκυμοσυνη,μετα απο χειρουργείο μάθανε οτι ειχε ενδομητρίωση (εγω εννοείται εκει σε ολα να την στηρίζω να μην το βαλει κατω).Ενα μηνα μετα το γαμο μου ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος..Μεγαλη χαρά για μένα αλλα εβλεπα στα ματια της αυτο που περιγράφεις.Μπορουσα να καταλαβω βεβαια πως ένιωθε γιατι προσπαθουσανε καιρο και ειχαν περασει πολλα ενω εμενα μου ηρθε γρηογορα.Η εγκυμοσυνη μου δεν ηταν ευκολη απο την αρχή και νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο απο 10 εβδομάδων με φριχτές αιμορραγίες και όρους γιατι απο τους εμετους επαθα αφυδάτωση.Στηριξη απο την φιλη πουθενά γιατι στα ματια της εγω αντι να λεω και ευχαριστω και να ειμαι ευγνώμων καθομαι και γκρινιάζω (αυτο μου έλεγε και απ'έξω απ'έξω και καταμουτρα μια μέρα).Με στεναχωρουσε πολυ η συμπεριφορά της.Την ημερα που μου είπε "αντι να λες και ευχαριστώ που έμεινες έγκυος κάθεσαι και παραπονιέσαι που εισαι ολη μερα στο κρεβάτι.Ας ημουν εγω εγκυος και ας μην σηκώνομουν καθολου 9 μηνες" εκλαιγα ολο το βράδυ.Στις 21 εβδομάδες το χασαμε το μωρο μας.Ξερεις τι μου ειπε η φίλη?"σιγα πως κανεις ετσι?Αφου εσυ μπορεις να κανεις κ άλλο".Και αυτη ηταν και η τελευταία φορά που την είδα..Δεν μπορω να δεχτώ οτι εχει καποιος το δικαιωμα να μιλαει έτσι σε μια μαμα που εχασε το μωρό της,οσα και αν έχει περασει η ιδια.Μου στοίχισε πολύ

Ειναι πολυ σκληρο και αδικο να θελεις να κανεις ενα μωρό και να μην σου έρχεται ενω αλλες το πιανουν με την πρώτη..Το καταλαβαίνω..Μην αφηνεις αυτές τις σκέψεις να βρίσκουν χώρο στο μυαλό σου.Να χαίρεσαι με την χαρά των άλλων γιατί θα έρθει η ωρα που θα θελεις να χαρουν με την δικη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Stefania87 είπε:

Καλημέρα!Ευχομαι συντομα με ενα μωρακι στην κοιλίτσα σου!

Ειδα το ποστ σου και θα ηθελα να σου πω την ιστορία μου.Με την πρωην κολλητη μου είμασταν 25 χρόνια φίλες.Σε μακροχρόνιες σχέσεις και οι δυο.Παντρευτηκε 2 χρονια πριν απο μένα και ξεκίνησαν προσπάθειες για παιδάκι.Στον χρονο χωρις εγκυμοσυνη,μετα απο χειρουργείο μάθανε οτι ειχε ενδομητρίωση (εγω εννοείται εκει σε ολα να την στηρίζω να μην το βαλει κατω).Ενα μηνα μετα το γαμο μου ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος..Μεγαλη χαρά για μένα αλλα εβλεπα στα ματια της αυτο που περιγράφεις.Μπορουσα να καταλαβω βεβαια πως ένιωθε γιατι προσπαθουσανε καιρο και ειχαν περασει πολλα ενω εμενα μου ηρθε γρηογορα.Η εγκυμοσυνη μου δεν ηταν ευκολη απο την αρχή και νοσηλευτηκα στο νοσοκομειο απο 10 εβδομάδων με φριχτές αιμορραγίες και όρους γιατι απο τους εμετους επαθα αφυδάτωση.Στηριξη απο την φιλη πουθενά γιατι στα ματια της εγω αντι να λεω και ευχαριστω και να ειμαι ευγνώμων καθομαι και γκρινιάζω (αυτο μου έλεγε και απ'έξω απ'έξω και καταμουτρα μια μέρα).Με στεναχωρουσε πολυ η συμπεριφορά της.Την ημερα που μου είπε "αντι να λες και ευχαριστώ που έμεινες έγκυος κάθεσαι και παραπονιέσαι που εισαι ολη μερα στο κρεβάτι.Ας ημουν εγω εγκυος και ας μην σηκώνομουν καθολου 9 μηνες" εκλαιγα ολο το βράδυ.Στις 21 εβδομάδες το χασαμε το μωρο μας.Ξερεις τι μου ειπε η φίλη?"σιγα πως κανεις ετσι?Αφου εσυ μπορεις να κανεις κ άλλο".Και αυτη ηταν και η τελευταία φορά που την είδα..Δεν μπορω να δεχτώ οτι εχει καποιος το δικαιωμα να μιλαει έτσι σε μια μαμα που εχασε το μωρό της,οσα και αν έχει περασει η ιδια.Μου στοίχισε πολύ

Ειναι πολυ σκληρο και αδικο να θελεις να κανεις ενα μωρό και να μην σου έρχεται ενω αλλες το πιανουν με την πρώτη..Το καταλαβαίνω..Μην αφηνεις αυτές τις σκέψεις να βρίσκουν χώρο στο μυαλό σου.Να χαίρεσαι με την χαρά των άλλων γιατί θα έρθει η ωρα που θα θελεις να χαρουν με την δικη σου.

Ειλικρινά Λυπάμαι και στεναχωριεμαι γι αυτό που πέρασες και ας μη σε ξέρω. 

Ίσως δεν ακούστηκε καλά όπως  εγραψα το κείμενο μου αλλά προσωπικά πότε δεν ευχήθηκα ουτε να μην χαίρονται οι άλλοι ούτε να πεθαίνουν τα παιδιά τους ή όπως αλλιώς το μεταφράζει κάποιος. Αυτό που ήθελα να πω ήταν το παράπονο, η πικρα και η απογοητευση μου γιατί σε μένα να πηγαίνουν όλα στραβά για λάθος γιατρών....αλλά προσωπικά ορκίστηκα ότι θα λέω σε όλα τα κορίτσια τι γίνεται διότι ΔΕΝ θέλω καμιά να περάσει ότι εγώ! ΔΕΝ φαντάζεσαι πόσο επίπονο είναι σωματικα και ψυχικα.

Λυπαμαι που η φιλη σου συμπεριφερθηκε με τετοιο τροπο αλλα προσωπικα δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος. έχω χαρεί με πάρα πολλούς, έχω βοηθήσει πάρα πολλους και στο τέλος τι εισέπραξα????καλύτερα να μην πω.

Εν πάση περιπτώσει σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και ίσως η φίλη σου δεν ήταν τόσο φίλη διότι πότε δεν γυρνάς να πεις κάτι τέτοιο σε κανέναν άνθρωπο. Ακόμα και αν είναι ο χειρότερος εχθρός σου(τουλάχιστον εγώ δεν το κανω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Endomitriosi είπε:

Ειλικρινά Λυπάμαι και στεναχωριεμαι γι αυτό που πέρασες και ας μη σε ξέρω. 

Ίσως δεν ακούστηκε καλά όπως  εγραψα το κείμενο μου αλλά προσωπικά πότε δεν ευχήθηκα ουτε να μην χαίρονται οι άλλοι ούτε να πεθαίνουν τα παιδιά τους ή όπως αλλιώς το μεταφράζει κάποιος. Αυτό που ήθελα να πω ήταν το παράπονο, η πικρα και η απογοητευση μου γιατί σε μένα να πηγαίνουν όλα στραβά για λάθος γιατρών....αλλά προσωπικά ορκίστηκα ότι θα λέω σε όλα τα κορίτσια τι γίνεται διότι ΔΕΝ θέλω καμιά να περάσει ότι εγώ! ΔΕΝ φαντάζεσαι πόσο επίπονο είναι σωματικα και ψυχικα.

Λυπαμαι που η φιλη σου συμπεριφερθηκε με τετοιο τροπο αλλα προσωπικα δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος. έχω χαρεί με πάρα πολλούς, έχω βοηθήσει πάρα πολλους και στο τέλος τι εισέπραξα????καλύτερα να μην πω.

Εν πάση περιπτώσει σου εύχομαι να σου πάνε όλα καλά και ίσως η φίλη σου δεν ήταν τόσο φίλη διότι πότε δεν γυρνάς να πεις κάτι τέτοιο σε κανέναν άνθρωπο. Ακόμα και αν είναι ο χειρότερος εχθρός σου(τουλάχιστον εγώ δεν το κανω)

Καταλαβαινω πως το είπες..Δεν νομιζω ουτε η πρωην φιλη μου να ευχήθηκε να παθει  κατι για το μωρό μου.Απλα πιστευω οτι την συνεπηραν οι κακες σκέψεις, η πικρία και ενδεχομένως η ζηλια.Και την καταλαβαινω ως εναν βαθμό γιατι το εζησα ολο μαζι της.Απο κει και περα ηταν λόγια που την σχεση μας την διελυσαν.Σαν ανθρωπος πιστεύω οτι πρεπει να κανεις το καλο και ας μην αναγνωριζεται.Τουλαχιστον μεσα σου εχεις καθαρη συνείδηση..Για τους γιατρους εχεις απολυτο δίκιο αλλα που να το βρεις?Λιγη ειναι που αγαπανε αυτο που κάνουν και ενδιαφερονται πραγματικα να εξελιξουν τις γνωσεις τους.Εχουμε φτασει σε σημειο να ξερουμε εμεις παραπανω σε κάποια θέματα..Μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι να πανε ολα κατ'ευχην και σύντομα να ειναι ολα ενα κακο όνειρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Stefania87 είπε:

Καταλαβαινω πως το είπες..Δεν νομιζω ουτε η πρωην φιλη μου να ευχήθηκε να παθει  κατι για το μωρό μου.Απλα πιστευω οτι την συνεπηραν οι κακες σκέψεις, η πικρία και ενδεχομένως η ζηλια.Και την καταλαβαινω ως εναν βαθμό γιατι το εζησα ολο μαζι της.Απο κει και περα ηταν λόγια που την σχεση μας την διελυσαν.Σαν ανθρωπος πιστεύω οτι πρεπει να κανεις το καλο και ας μην αναγνωριζεται.Τουλαχιστον μεσα σου εχεις καθαρη συνείδηση..Για τους γιατρους εχεις απολυτο δίκιο αλλα που να το βρεις?Λιγη ειναι που αγαπανε αυτο που κάνουν και ενδιαφερονται πραγματικα να εξελιξουν τις γνωσεις τους.Εχουμε φτασει σε σημειο να ξερουμε εμεις παραπανω σε κάποια θέματα..Μεσα απο την καρδια μου σου ευχομαι να πανε ολα κατ'ευχην και σύντομα να ειναι ολα ενα κακο 

Να ξερες πόσες φορές έχω ονειρευτεί  πως θα ήταν η ζωή μου αν δεν είχα πάθει ότι έπαθα......Μακάρι να ξυπνήσω σύντομα από αυτό το κακό όνειρο! 

Θα συμφωνήσω μαζί σου για αυτό που λες ότι κάνουμε το καλό για μας. Εξάλλου και εγω γι αυτό βοηθούσα και προσπαθώ τουλάχιστον να κάνω το καλό αλλά κατά πως φαίνεται θα χω μεγάλα κρίματα για να παθαίνω τόσα.....Τελοσπαντων ισως φταίει και η ευαισθησία μου που πληγωνομαι τόσο πολύ. 

Όσο για την πρωην φιλη σου δεν μπορώ να ξέρω τι ακριβώς σκεφτόταν εκείνη τη στιγμή που σου είπε ότι σου είπε αλλά προσωπικά αυτό που νοιώθω είναι μεγάλος πόνος (και όχι ζηλια),πίκρα, απογοήτευση  και ένα τεραστιο γιατί! 

Καλή συνεχεια και σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις τα μωράκια σου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...