Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γεννάμε με το καλό Σεπτέμβρη του 21!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!! Πως είστε έγκυες και γεννημένες; 

@Kate21να τα χαίρεσαι!!!φαντάζομαι μετά από τόσα χρόνια να έρθει στην οικογένεια ένα μωρό πάλι θα είναι σαν πρώτη φορά!!!!

Τα μεγάλα αδελφάκια θα έχουν  το μικρό σαν μπιμπελο! 😋🥰

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Πωπω απ τη μία τέλεια γτ δεν θα έχεις να κυνηγάς 2 η 3 μικρά τερατακια όπως εγώ, απ την άλλη μεγάλη απόφαση 🤭 κι ο άντρας μου μου λέει όταν πάνε αυτά εκεί 10 12 να πάμε για το 3ο και του λέω να το ξεχάσει 😂

Ούτε εγώ θα ήθελα κι άλλο αν δεν ήταν ο 2ος γάμος μου. Δεν έχει παιδιά ο σύντροφος μου και δεν ήθελα να του το στερησω. Εσύ πως είσαι με τα μικρά προς το παρόν; 

 

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!! Πως είστε έγκυες και γεννημένες; 

@Kate21να τα χαίρεσαι!!!φαντάζομαι μετά από τόσα χρόνια να έρθει στην οικογένεια ένα μωρό πάλι θα είναι σαν πρώτη φορά!!!!

Τα μεγάλα αδελφάκια θα έχουν  το μικρό σαν μπιμπελο! 😋🥰

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ 😊 ναι ελπίζω ότι θα έχω και βοήθεια απτα μεγάλα πχ να βλεπουν λίγο το μωρό να μπω για ένα ντους... Για να δούμε... 

Εσύ πως είσαι τώρα που πλησιάζουμε στην τελική ευθεία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Kate21 είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ 😊 ναι ελπίζω ότι θα έχω και βοήθεια απτα μεγάλα πχ να βλεπουν λίγο το μωρό να μπω για ένα ντους... Για να δούμε... 

Εσύ πως είσαι τώρα που πλησιάζουμε στην τελική ευθεία; 

Της γειτονισσας μου τα παιδιά είναι 15 ετών το ένα, 17 το άλλο και μόλις γέννησε και το 3ο!!! Βλέπω τα μεγάλα αδέλφακια έχουν ξε τρελαθεί όλη μέρα πάνω κάτω με το καροτσάκι το έχουνε. Σε αυτές τις ηλικίες ειδικά που δε ζηλεύει το ένα το άλλο, μπορεί να έχεις πολύ βοήθεια από τα μεγαλύτερα παιδάκια 😛

 

Εγω αν αξαιρεσεις την κούραση που αισθάνομαι, και το αίσθημα ότι η κοιλιά μου θα σκάσει (ειδικά τα βράδια μετά από ότι έχω φάει και έχω πιει) 

Ξαφνικά μου έφυγε όλο το άγχος που είχα και είμαι έτοιμη να γεννήσω. Έτσι λέω τουλάχιστον τωρα, δε ξέρω αν την ημέρα εκείνη που θα φτάσω στο νοσοκομείο λέω τα ίδια. 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Της γειτονισσας μου τα παιδιά είναι 15 ετών το ένα, 17 το άλλο και μόλις γέννησε και το 3ο!!! Βλέπω τα μεγάλα αδέλφακια έχουν ξε τρελαθεί όλη μέρα πάνω κάτω με το καροτσάκι το έχουνε. Σε αυτές τις ηλικίες ειδικά που δε ζηλεύει το ένα το άλλο, μπορεί να έχεις πολύ βοήθεια από τα μεγαλύτερα παιδάκια 😛

 

Εγω αν αξαιρεσεις την κούραση που αισθάνομαι, και το αίσθημα ότι η κοιλιά μου θα σκάσει (ειδικά τα βράδια μετά από ότι έχω φάει και έχω πιει) 

Ξαφνικά μου έφυγε όλο το άγχος που είχα και είμαι έτοιμη να γεννήσω. Έτσι λέω τουλάχιστον τωρα, δε ξέρω αν την ημέρα εκείνη που θα φτάσω στο νοσοκομείο λέω τα ίδια. 😅

Ακριβώς το ίδιο νιώθω και γω και μου φαινόταν περιεργο. Ενω προηγουμενως είχα αρκετό άγχος και φόβο για την γέννα και γενικά για το μωρο τώρα σαν να μου έχει φύγει. Νιώθω έτοιμη και περισσότερο ανυπομονώ πάρα αγχώνομαι. Αλλά ναι την ώρα εκείνη θεωρώ ότι λίγο άγχος θα με πιάσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Kate21 είπε:

Ούτε εγώ θα ήθελα κι άλλο αν δεν ήταν ο 2ος γάμος μου. Δεν έχει παιδιά ο σύντροφος μου και δεν ήθελα να του το στερησω. Εσύ πως είσαι με τα μικρά προς το παρόν; 

 

Ευχαριστώ πολύ 😊 ναι ελπίζω ότι θα έχω και βοήθεια απτα μεγάλα πχ να βλεπουν λίγο το μωρό να μπω για ένα ντους... Για να δούμε... 

Εσύ πως είσαι τώρα που πλησιάζουμε στην τελική ευθεία; 

Αυπνη 😂😂 κατά τ άλλα ο μικρός μέχρι στιγμής είναι ήσυχος οπότε δεν έχω δυσκολευτεί πολύ.. Δλδ κοιμάται το βράδυ σίγουρα 2ωρα συνεχόμενα αν δεν ξυπνήσει η κόρη μου πάνω από μια φορά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η PanB είπε:

Αυπνη 😂😂 κατά τ άλλα ο μικρός μέχρι στιγμής είναι ήσυχος οπότε δεν έχω δυσκολευτεί πολύ.. Δλδ κοιμάται το βράδυ σίγουρα 2ωρα συνεχόμενα αν δεν ξυπνήσει η κόρη μου πάνω από μια φορά 😂

2ωρα συνεχόμενα το λες θετικό ;; 😳 ωχ τι έχω να περάσω. Τα χα ξεχάσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ! Ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που γέννησαν μ καισαρική αν ξέρουν στο προγεννητικό έλεγχο πρέπει να πάμε νηστικές ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Anna91! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! Ήθελα να ρωτήσω τα κορίτσια που γέννησαν μ καισαρική αν ξέρουν στο προγεννητικό έλεγχο πρέπει να πάμε νηστικές ;

Εγώ είχα πάει για καλό και για κακό αλλά δεν χρειαζόταν.. Αν πας νωρίς κ αντέχεις πήγαινε νηστικη κι εσύ 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εγώ είχα πάει για καλό και για κακό αλλά δεν χρειαζόταν.. Αν πας νωρίς κ αντέχεις πήγαινε νηστικη κι εσύ 😛

Χωρίς καφέ δεν μπορω να ξυπνήσω 😛 ! Το πρωινό δεν μ νοιάζει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Anna91! είπε:

Χωρίς καφέ δεν μπορω να ξυπνήσω 😛 ! Το πρωινό δεν μ νοιάζει 

Εμένα ευτυχώς μου το έχουν βάλει στις 8:30 το πρωί οπότε δε θα έχω προλάβει να πεινάσω, καφέ θα πιω μετά. 😅

Πότε γεννας είπαμε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sunny97 είπε:

Εμένα ευτυχώς μου το έχουν βάλει στις 8:30 το πρωί οπότε δε θα έχω προλάβει να πεινάσω, καφέ θα πιω μετά. 😅

Πότε γεννας είπαμε; 

Αύριο το πρωί αλλά ακόμη δεν ξέρω ώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου τι κάνετε ;;; Πως είμαστε σήμερα ;; Ρε κορίτσια για πείτε τι κάνετε μέσα στην μέρα για να περνάει η ώρα…μου φαίνονται ατέλειωτες οι μέρες και προσπαθώ να βρω τρόπους να απασχοληθώ με κάτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα είχα το τελευταίο ραντεβού μου στην γιατρό για υπέρηχο. 41 εβδομάδων. Όλα καλά με την μικρή, θα πηγαίνω κάθε μέρα για nst και μου είπε ότι αν δεν γεννήσω ως τις 20/9 που θα κλείσω τις 42 εβδομάδες θα πάω για να μου σπάσει τα νερά. Λέτε να φτάσω ως τις 20? 😳 Το θετικό είναι ότι η μικρή κατέβηκε άρα λογικά είναι θέμα ωρών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kate21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Σήμερα είχα το τελευταίο ραντεβού μου στην γιατρό για υπέρηχο. 41 εβδομάδων. Όλα καλά με την μικρή, θα πηγαίνω κάθε μέρα για nst και μου είπε ότι αν δεν γεννήσω ως τις 20/9 που θα κλείσω τις 42 εβδομάδες θα πάω για να μου σπάσει τα νερά. Λέτε να φτάσω ως τις 20? 😳 Το θετικό είναι ότι η μικρή κατέβηκε άρα λογικά είναι θέμα ωρών. 

Ε δεν νομίζω να φτάσεις τόσο μακρυά.ηδη το θεωρώ αρκετά μακρυά εγώ.η πιο ήπια μορφή πρόκλησης τοκετού ποια να είναι άραγε;η κολπική εξέταση και το σκάλισμα;αφού κατέβηκε κιόλας νομίζω είναι θέμα ωρών.με το καλό να έρθει στην ώρα του και μόνο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Καρολίνα είπε:

Ε δεν νομίζω να φτάσεις τόσο μακρυά.ηδη το θεωρώ αρκετά μακρυά εγώ.η πιο ήπια μορφή πρόκλησης τοκετού ποια να είναι άραγε;η κολπική εξέταση και το σκάλισμα;αφού κατέβηκε κιόλας νομίζω είναι θέμα ωρών.με το καλό να έρθει στην ώρα του και μόνο του.

Ευχαριστώ πολύ. Η πιο ήπια είναι μάλλον η εξέταση με σκάλισμα που μου το έκανε ήδη την προηγούμενη εβδομάδα και δεν έγινε κάτι. Η επόμενη το σπάσιμο των νερών. Εσύ θα πας αύριο που θα φτάσεις την πητ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με το καλό να έρθει και στις 3 σας, είναι θέμα ωρών για όλες σας! 

@Kate21

@Καρολίνα

Και @Anna91!

Έχω μια απορία γιατί δεν είναι τόσο καλή λύση η πρόκληση τοκετού; είναι πιο επώδυνη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Kate21 είπε:

Ευχαριστώ πολύ. Η πιο ήπια είναι μάλλον η εξέταση με σκάλισμα που μου το έκανε ήδη την προηγούμενη εβδομάδα και δεν έγινε κάτι. Η επόμενη το σπάσιμο των νερών. Εσύ θα πας αύριο που θα φτάσεις την πητ; 

Ναι έχω αύριο γιατρό εγώ και είπε θα μου κάνει σκάλισμα μήπως και πιάσει αλλά τελικά θα ο πω ότι δεν θέλω.θα περιμένουμε κι άλλο.μεχρι να ολοκληρώσω και την 41η.σε πονεσε το σκάλισμα;όλο περπατάω μήπως βοηθήσει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια με το καλό να έρθει και στις 3 σας, είναι θέμα ωρών για όλες σας! 

@Kate21

@Καρολίνα

Και @Anna91!

Έχω μια απορία γιατί δεν είναι τόσο καλή λύση η πρόκληση τοκετού; είναι πιο επώδυνη; 

Ευχαριστούμε πολύ!!έχω ακούσει ότι οι πόνοι είναι πιο έντονοι κ συνεχόμενοι,χωρίς παύσεις για ξεκούραση.και η πρόκληση λένε ότι μπορεί να καταλήξει σε καισαρική αν το σώμα δεν είναι έτοιμο.δεν έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω.βεβαια είναι αναγκαία μερικές φορές αλλά καλύτερα να ξεκινούν μόνα τους τα συμπτώματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Καρολίνα είπε:

Ευχαριστούμε πολύ!!έχω ακούσει ότι οι πόνοι είναι πιο έντονοι κ συνεχόμενοι,χωρίς παύσεις για ξεκούραση.και η πρόκληση λένε ότι μπορεί να καταλήξει σε καισαρική αν το σώμα δεν είναι έτοιμο.δεν έχω κάνει ποτέ και δεν ξέρω.βεβαια είναι αναγκαία μερικές φορές αλλά καλύτερα να ξεκινούν μόνα τους τα συμπτώματα.

Τότε εννοείται καλύτερο να έρθει από μόνο του... Αλλά τα μωρά σας, σαν να πάρα βολεύτηκαν στην κοιλίτσα σας!!!! 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια. Χαθηκα γιατι τα εχω νρει πολυ σκουρα με τον θυλασμο. Ηθελα να ρωτησω τωρα που μερικες γεννησαμε συνεχιζουμε να γραφουμε τους προβληματισμους μας εδω ή πρεπει να αλλαξουμε θεμα; 
θελω συμβουλες γιατι νομιζω εχω μαστιτιδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Soder είπε:

Καλησπερα κοριτσια. Χαθηκα γιατι τα εχω νρει πολυ σκουρα με τον θυλασμο. Ηθελα να ρωτησω τωρα που μερικες γεννησαμε συνεχιζουμε να γραφουμε τους προβληματισμους μας εδω ή πρεπει να αλλαξουμε θεμα; 
θελω συμβουλες γιατι νομιζω εχω μαστιτιδα

Φυσικά και γράφουμε οποιονδήποτε προβληματισμό!!! 

Τι συμπτώματα έχεις;  γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να απευθυνθείς άμεσα στον γιατρό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Φυσικά και γράφουμε οποιονδήποτε προβληματισμό!!! 

Τι συμπτώματα έχεις;  γιατί αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να απευθυνθείς άμεσα στον γιατρό... 

Εχω πονο στο στηθος, ελαχιστα πετρωματα, και τωρα το απογευμα ριγη που κατεληξε σε πυρετο 37,8. 
μαλλον μαστιτιδα; 
και οτι ημουν ετοιμη αυριο να παρω το χαπι απογαλακτισμου…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Καρολίνα είπε:

Ναι έχω αύριο γιατρό εγώ και είπε θα μου κάνει σκάλισμα μήπως και πιάσει αλλά τελικά θα ο πω ότι δεν θέλω.θα περιμένουμε κι άλλο.μεχρι να ολοκληρώσω και την 41η.σε πονεσε το σκάλισμα;όλο περπατάω μήπως βοηθήσει....

Όχι δεν με πόνεσε καθόλου το σκάλισμα και δεν βοήθησε κιόλας. Όμως ίσως επειδή είχα και ήδη 2 εκατοστά διαστολή να μην το ένιωσα και πολύ. Ήταν λίγο άβολο, όχι όμως οδυνηρό. Δεν είναι και τίποτα να στο κάνει αλλά έχεις κάθε δικαίωμα να αρνηθείς. 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Soder είπε:

Εχω πονο στο στηθος, ελαχιστα πετρωματα, και τωρα το απογευμα ριγη που κατεληξε σε πυρετο 37,8. 
μαλλον μαστιτιδα; 
και οτι ημουν ετοιμη αυριο να παρω το χαπι απογαλακτισμου…

Νομίζω πως αύριο πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε τον γιατρό σου.

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sunny97 είπε:

Κορίτσια με το καλό να έρθει και στις 3 σας, είναι θέμα ωρών για όλες σας! 

@Kate21

@Καρολίνα

Και @Anna91!

Έχω μια απορία γιατί δεν είναι τόσο καλή λύση η πρόκληση τοκετού; είναι πιο επώδυνη; 

Ευχαριστούμε 😊 εγώ έχω δυσάρεστη εμπειρία με την πρόκληση επειδή κατέληξε σε καισαρική και οι πόνοι είναι πιο έντονοι. Εμένα θέλει να την αποφύγουμε εντελώς επειδή έχω προηγούμενη καισαρική και φοβάται για ρήξη μήτρας. Γι αυτό μου είπε να μου σπάσει τα νερά αντί να μου βάλει τεχνητούς. Αλλά προτιμώ να έρθει μόνη της. Είναι και τα γενέθλιά του μπαμπά της το Σάββατο και προσπαθούσαν να με πείσουν να πάω το Σάββατο κλινική αλλά τους είπα για Δευτέρα για να έχω πιο πολλές πιθανότητες να ξεκινήσει μόνη της η γέννα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Soder είπε:

Εχω πονο στο στηθος, ελαχιστα πετρωματα, και τωρα το απογευμα ριγη που κατεληξε σε πυρετο 37,8. 
μαλλον μαστιτιδα; 
και οτι ημουν ετοιμη αυριο να παρω το χαπι απογαλακτισμου…

Καλημέρα... 

Κοίταξε το γιατι όντως αυτά είναι συμπτώματα μαστιτιδας, μιλά με τον γιατρό σου να δεις αν χρειαστεί να ακολουθήσεις κάποια αγωγή!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Sunny97 είπε:

Καλημέρα... 

Κοίταξε το γιατι όντως αυτά είναι συμπτώματα μαστιτιδας, μιλά με τον γιατρό σου να δεις αν χρειαστεί να ακολουθήσεις κάποια αγωγή!!!! 

Θ χρειαστεί αντιβίωση κ αντιφλεγμονωδη, @Soder μίλησες με το γιατρό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...