Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Αυγούστου 2021


Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Όχι ρε γαμωτο, τπτ..πολύ καλή είχε βγει! Η γιατρός μου το έχει σίγουρο ότι κάτι θα δείξει αυτή τη φορά 😭

Πφφφ... Εύχομαι να διαψευσθεί η γιατρός και να μην έχεις τπτ 😁 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna90 είπε:

Καλημερα κοριτσια. 27 και 4 σήμερα, χθες πήγαμε γιατρο και η μικρη ειναι 1194 γραμμαρια!! Ολα πολυ καλα μας είπε. Σιγα σιγα θα ξεκινησει να παιρνει θεση μου ειπε. Αυτη τη στιγμή ειμαι για καμπυλη σακχάρου την οποια τρεμω!! Εχουμε ιστορικο διαβητη στην οικογένεια και το σακχαρο νηστειας μου δεν ηταν ποτε κατω απο 94. Δεν εχω παρει βαρος, παιζω στον εναμιση κιλο συν  δηλαδη! Η γιατρός συνεχεια μου λέει "αφου δεν βαζεις, προσπαθησε να μην παρεις για ακομα ενα μήνα"....αυτο ακουω απο τον τεταρτο μηνα....! Γλυκα προληπτικα δεν τρωω, μονο κανενα παγωτο πολυ σπανια για τη δροσια....

Αρχικά...ένα τεράστιο μπράβο για τα κιλά σου!!! Εγώ φαντάσου πάω σε διατροφολόγο από το Φεβρουάριο και έχω πάρει από τότε ως τώρα 3+κιλά! Σίγουρα όμως πήρα αρκετά το πρώτο τρίμηνο! Το πας πολύ καλά! Εγώ, όπως κ συ, είχα καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης 92-95 ζάχαρο αλλά τελικά η καμπύλη βγήκε καθαρή περιεργως!!! Ήμουν σίγουρη ότι είχα Ζαχ.διαβητη. Αποφυγε απλά τα γλυκά(ουτε μέλι τρώω φαντάσου) και προτίμησε υδατάνθρακες ολικής! Τώρα...αν έχεις κ ιστορικό διαβήτη, παίζει μια παραπάνω πιθανότητα να το εμφανίσεις. Όμως όλα καλά! Δλδ ακόμα κ να βγεις θετική, μακάρι αυτό να είναι το χειρότερο που θα συμβεί στην εγκυμοσύνη σου! Θα προσέχεις τη διατροφή σου, θα κάνεις ένα περπάτημα κάθε μέρα και στη χειρότερη θα κάνεις ινσουλίνες και όλα θα πάνε καλά!!! Μην αγχώνεσαι♥️ εύχομαι βέβαια να έχεις μια σούπερ καμπύλη αλλα..κ αν όχι...πάλι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μπανυ είπε:

Αρχικά...ένα τεράστιο μπράβο για τα κιλά σου!!! Εγώ φαντάσου πάω σε διατροφολόγο από το Φεβρουάριο και έχω πάρει από τότε ως τώρα 3+κιλά! Σίγουρα όμως πήρα αρκετά το πρώτο τρίμηνο! Το πας πολύ καλά! Εγώ, όπως κ συ, είχα καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης 92-95 ζάχαρο αλλά τελικά η καμπύλη βγήκε καθαρή περιεργως!!! Ήμουν σίγουρη ότι είχα Ζαχ.διαβητη. Αποφυγε απλά τα γλυκά(ουτε μέλι τρώω φαντάσου) και προτίμησε υδατάνθρακες ολικής! Τώρα...αν έχεις κ ιστορικό διαβήτη, παίζει μια παραπάνω πιθανότητα να το εμφανίσεις. Όμως όλα καλά! Δλδ ακόμα κ να βγεις θετική, μακάρι αυτό να είναι το χειρότερο που θα συμβεί στην εγκυμοσύνη σου! Θα προσέχεις τη διατροφή σου, θα κάνεις ένα περπάτημα κάθε μέρα και στη χειρότερη θα κάνεις ινσουλίνες και όλα θα πάνε καλά!!! Μην αγχώνεσαι♥️ εύχομαι βέβαια να έχεις μια σούπερ καμπύλη αλλα..κ αν όχι...πάλι όλα καλά!

Ασε, πολυ αγωνια την εχω...περιμενω να περασει η ωρα να δω τα αποτελέσματα! Η μαμα μου προσπαθει να με ηρεμησει και μου λεει τζαμπα αγχωνεσαι αφου στις εξετασεις σου δεν ειχες ποτε πανω απο το οριο....!! Προσπαθω οπως ειπα και αποφευγω τα γλυκα, αλλα οχι και σαν ψύχωση. Τωρα εαν εμφανισω παθολογικη καμπυλη θα αλλαξουν τα πράγματα εννοειται! Θα σας ενημερωσω το απογευμα. Βεβαια ουτε κι εσυ εχεις βαλει πολλα κιλα....τι ειναι 3 κιλακια μωρε; Τιποτα δεν ειναι!!! 👏👏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η anna90 είπε:

Ασε, πολυ αγωνια την εχω...περιμενω να περασει η ωρα να δω τα αποτελέσματα! Η μαμα μου προσπαθει να με ηρεμησει και μου λεει τζαμπα αγχωνεσαι αφου στις εξετασεις σου δεν ειχες ποτε πανω απο το οριο....!! Προσπαθω οπως ειπα και αποφευγω τα γλυκα, αλλα οχι και σαν ψύχωση. Τωρα εαν εμφανισω παθολογικη καμπυλη θα αλλαξουν τα πράγματα εννοειται! Θα σας ενημερωσω το απογευμα. Βεβαια ουτε κι εσυ εχεις βαλει πολλα κιλα....τι ειναι 3 κιλακια μωρε; Τιποτα δεν ειναι!!! 👏👏

Άντε...όλα καλά να πάνε!!!♥️ Ναι...πήρα 3 κιλά από το Φεβρουάριο μέχρι τώρα αλλά το πρώτο τρίμηνο παίζει να είχα ήδη πάρει 10🤣.άστα.... δράμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μπανυ είπε:

Άντε...όλα καλά να πάνε!!!♥️ Ναι...πήρα 3 κιλά από το Φεβρουάριο μέχρι τώρα αλλά το πρώτο τρίμηνο παίζει να είχα ήδη πάρει 10🤣.άστα.... δράμα

Τελικα η καμπυλη βγηκε παθολογική στα 60 λεπτα. Πριν και μετα ηταν οκ. Η γυναικολογος μου συστησε διατροφολογο...εχω ραντεβού την Τριτη....αντε να δουμε. 😢😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna90 είπε:

Τελικα η καμπυλη βγηκε παθολογική στα 60 λεπτα. Πριν και μετα ηταν οκ. Η γυναικολογος μου συστησε διατροφολογο...εχω ραντεβού την Τριτη....αντε να δουμε. 😢😢

Αφού σου σύστησε μόνο διατροφολόγο μια χαρά είσαι. Θα σου κόψει μερικά ακόμα που μάλλον θα στα αλλάξει με ολικής και θα είσαι μια χαρά! Γλυκά έτσι κ αλλιώς δεν τρως. Να μη στεναχωριέσαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η anna90 είπε:

Τελικα η καμπυλη βγηκε παθολογική στα 60 λεπτα. Πριν και μετα ηταν οκ. Η γυναικολογος μου συστησε διατροφολογο...εχω ραντεβού την Τριτη....αντε να δουμε. 😢😢

Έλα ..είσαι σούπερ!!!μια Χαρούλα!!! Η διατροφολόγος θα σε βάλει σ ένα πρόγραμμα ώστε κάθε τρεις ώρες να τρως κάτι! Άντε..καλη αρχή να ευχηθώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τη βδομάδα που μας έρχεται θα πάω για την καμπύλη (κι έχω βάλει ήδη καμιά 10αριά κιλάκια). Πόση ώρα κρατάει περίπου όλη η διαδικασία;

Αυτό το πέτρωμα που λέτε παίζει να το έχω νιώσει κι εγώ, μια μέρα στο άκυρο έπιασα ένα σαν καρουμπαλάκι παραδίπλα από τον αφαλό, σκέφτηκα ότι είναι το κεφαλάκι του μωρού ή κανένα γόνατο ξερωγω, ήταν κάτι άλλο; Τις Braxton Hicks τις ξέρω από τα Φιλαράκια 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dogmom είπε:

Εγώ τη βδομάδα που μας έρχεται θα πάω για την καμπύλη (κι έχω βάλει ήδη καμιά 10αριά κιλάκια). Πόση ώρα κρατάει περίπου όλη η διαδικασία;

Αυτό το πέτρωμα που λέτε παίζει να το έχω νιώσει κι εγώ, μια μέρα στο άκυρο έπιασα ένα σαν καρουμπαλάκι παραδίπλα από τον αφαλό, σκέφτηκα ότι είναι το κεφαλάκι του μωρού ή κανένα γόνατο ξερωγω, ήταν κάτι άλλο; Τις Braxton Hicks τις ξέρω από τα Φιλαράκια 🤣

2 ώρες κρατάει! Σου παίρνει αίμα 3 φορές ανά 1 ώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγάπες μου καλησπέρα !! Τελικά δεν είναι μόνο το άγχος που έχουμε !!! Να μιλάτε με τον γιατρό σας κορίτσια ! Διανύω την 26 βδομάδα και ο γιατρός φοβόταν για πρωορο τοκετό .   Ο τράχηλος κανει 28 mm αντιβίωση μαγνισιοο κολπική και ένα άλλο χάπι κλοπιρ κάτι τέτοιο  .. δεν είναι μόνο συσπάσεις αν τις νιώθετε αρκετά συχνά να μιλάτε με τον γιατρό σας !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ele91na είπε:

Αγάπες μου καλησπέρα !! Τελικά δεν είναι μόνο το άγχος που έχουμε !!! Να μιλάτε με τον γιατρό σας κορίτσια ! Διανύω την 26 βδομάδα και ο γιατρός φοβόταν για πρωορο τοκετό .   Ο τράχηλος κανει 28 mm αντιβίωση μαγνισιοο κολπική και ένα άλλο χάπι κλοπιρ κάτι τέτοιο  .. δεν είναι μόνο συσπάσεις αν τις νιώθετε αρκετά συχνά να μιλάτε με τον γιατρό σας !

28 χιλιοστά είναι λίγο για 26η εβδομάδα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Ele91na είπε:

Φυσικά ! Το προκαλεί μικροβιακια λέει διάφορα και κάνει συσπάσεις .... 

Εγώ στην 23η εβδομάδα που είχα κάνει Β επιπέδου τον είχα 32 χιλιοστά και ρώτησα άμα είναι όσο πρέπει και μου είπε από 25 χιλιοστά και πάνω είναι καλά γι αυτό μου έκανε εντύπωση 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω ...και άλλη γνωστή μου μου είπε είναι κοντός ... Θέλει παραπάνω ... Το δικό σου ήταν άψογο και εμένα κάπου εκεί ήταν .. αλλά κάποια μικρόβια λέει ενοχλούν τον τράχηλο και κάνει συσπάσεις πετρώματα και δημιουργεί ο αυτό ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Ele91na είπε:

Δεν ξέρω ...και άλλη γνωστή μου μου είπε είναι κοντός ... Θέλει παραπάνω ... Το δικό σου ήταν άψογο και εμένα κάπου εκεί ήταν .. αλλά κάποια μικρόβια λέει ενοχλούν τον τράχηλο και κάνει συσπάσεις πετρώματα και δημιουργεί ο αυτό ...

Εντάξει αφού βρήκες τι φταίει και αντιμετωπίζεται όλα καλά! Εγώ μπήκα 30η σήμερα και δεν έχω ιδέα πόσο είναι 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ele91na @Lia5 στη β επιπέδου ο δικός μου ήταν 42 χιλιοστά άρα τον έχω μεγαλύτερο! 😂😂😂 Φαντάζομαι όταν κάνουμε ντοπλερ μαθαίνουμε πάλι το μέγεθος εκτός κ αν προκύψει κάτι κ το δούμε νωρίτερα. Κ εγώ πάντως δεν παίρνω εύκολα τηλ τη γιατρό μου, μαζεύω ερωτήσεις κ τις κάνω από κοντά. Βέβαια δεν έχω νιώσει τπτ ανησυχητικό αλλιώς εννοείται αμέσως τηλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

@Ele91na @Lia5 στη β επιπέδου ο δικός μου ήταν 42 χιλιοστά άρα τον έχω μεγαλύτερο! 😂😂😂 Φαντάζομαι όταν κάνουμε ντοπλερ μαθαίνουμε πάλι το μέγεθος εκτός κ αν προκύψει κάτι κ το δούμε νωρίτερα. Κ εγώ πάντως δεν παίρνω εύκολα τηλ τη γιατρό μου, μαζεύω ερωτήσεις κ τις κάνω από κοντά. Βέβαια δεν έχω νιώσει τπτ ανησυχητικό αλλιώς εννοείται αμέσως τηλ.

Εγώ σε 2 βδομάδες που μπαίνω στον 8ο θα παω για ντοπλερ. Μέχρι τον 5ο τον έπαιρνα συνέχεια και με είχε πάρει μια φορά και μου λέει έχω καιρό να ακούσω νέα σου και ανησύχησα 😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κ γω είναι απ' αυτές που νιώθω πως γίνομαι ενοχλητικη και δεν παίρνω τη γιατρό. Τώρα μόλις ετοίμασα τις ερωτήσεις μου για όταν πάω! Ρε κορίτσια... Μπερδεύτηκα τωρα. στη β επιπέδου είδαμε το μήκος του τραχήλου να είναι 30,5 κ μου είπε ότι δε φαίνεται να κινδυνεύουμε από προωρότητα. Αυτά τα πονακια δλδ πως τα νιώθεις???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάθε  βδομάδα που αλλάζουμε είναι αλλιώς και ο κάθε τράχηλος επίσης αλλιώς ... Εμένα έκανε Χόανι νομίζω έτσι το είπε και δεν θέλουμε να συμβαίνει ... Στην β επιπέδου και εμένα ήταν όλα τέλεια .. στην 26 βδομάδα χρειάζομαι φαρμακευτικη αγωγή και ξεκούραση ..... Να μην αγχώνεστε να ρωτάτε τον γιατρό σας για ότι απορία έχετε και ενόχληση .. επίσης δεν κάνει πόνο ... Κάνει βουναλακια η κοιλιά σε διάφορα μέρη της και χαμηλά χαμηλά νιώθω το ίδιο πέτρωμα να σκληρενει και πίεση μέσα στην μήτρα σαν να με στρίβει όχι να πονάει όμως είναι τράβηγμα είναι ενοχλητικό ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ele91na είπε:

Κάθε  βδομάδα που αλλάζουμε είναι αλλιώς και ο κάθε τράχηλος επίσης αλλιώς ... Εμένα έκανε Χόανι νομίζω έτσι το είπε και δεν θέλουμε να συμβαίνει ... Στην β επιπέδου και εμένα ήταν όλα τέλεια .. στην 26 βδομάδα χρειάζομαι φαρμακευτικη αγωγή και ξεκούραση ..... Να μην αγχώνεστε να ρωτάτε τον γιατρό σας για ότι απορία έχετε και ενόχληση .. επίσης δεν κάνει πόνο ... Κάνει βουναλακια η κοιλιά σε διάφορα μέρη της και χαμηλά χαμηλά νιώθω το ίδιο πέτρωμα να σκληρενει και πίεση μέσα στην μήτρα σαν να με στρίβει όχι να πονάει όμως είναι τράβηγμα είναι ενοχλητικό ... 

Πωπωωωω πρέπει να είναι πολύ ενοχλητικο. Καλά έκανες κ μίλησες στο γιατρό. Εγώ σήμερα είχα ραντεβού και πήγαν όλα καλά σε γενικές γραμμές.  Χθες βέβαια μάλλον επιρρεαστηκα από την περιγραφή σου και Μ έπιασαν πόνοι στη μήτρα ,σα να μου έρχεται περίοδος! Αλλά το ελέγξαμε σήμερα και είμαι μια χαρά. Μου λέει ότι σε κάθε αλλαγή του μήνα παίζει να νιώθω μικρόενοχλησεις όπως η χθεσινή. Άντε ρε κορίτσια...καλή λευτεριά σε όλες μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ δεν έχει καμία σχέση ... Να μην επηρεάζεστε εδώ η κάθε μία είναι διαφορετική ... Εγώ κάθε που αλλάζω βδομάδα έχω διάφορα δύο μέρες πριν νιώθω διάφορα ! Δεν πονάει αυτό σαν τράβηγμα είναι κράμπας καμία σχέση !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια μου! Ελπιζω ολες να ειστε καλα! Εγω σήμερα εχω πρωτο ραντεβου με τη διατροφολογο για να δει την καμπυλη που έκανα και ήταν λιγακι ανεβασμενη και να μου δωσει διατροφη! Επειδη ειμαι στα του 7ου μηνα (28 και 2) και δεν εχω πεινασει καθολου ως τώρα και επισης δεν εχω βάλει και κιλα (ουτε εναμιση κιλο), φοβαμαι μηπως με τη διατροφη αυτη ξεκινήσω να πειναω........ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΥΑΤΟΣ ΜΟΥ ΌΤΑΝ ΠΕΙΝΑΩ 🤣🤣😂😂 Θα εχω πολλα νεύρα.....ππφφ!! Αντε να δουμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...