Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 22 ώρες, ο/η ζουζουνα* είπε:

αλήθεια γιατι? εγω το ειχα νιωσει το 2ο την 10η βδομαδα γιατι ειχα οπίσθιο πλακούντα στα αλλα 2 ειχα πρόσθιο, τωρα δεν ξερω.το τρίτο απο την 12η όπως κ τωρα απο την 12η απλα μετα την 14η το ένιωθα πιο συχνά κ τωρα μετα την 16η ακομα πιο πολυ γενικα ομως ειναι πιο ήσυχο απο τα αλλα.

Είναι δύσκολο να το νοιώσεις νωρίς. Και πουθενά δεν γράφει για έτσι νωρίς διότι είναι πολύ μικρό και πολλές φορές μπερδεύεται με τα έντερα και νομίζουμε είναι το μικρό.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 22 ώρες, ο/η ζουζουνα* είπε:

αλήθεια γιατι? εγω το ειχα νιωσει το 2ο την 10η βδομαδα γιατι ειχα οπίσθιο πλακούντα στα αλλα 2 ειχα πρόσθιο, τωρα δεν ξερω.το τρίτο απο την 12η όπως κ τωρα απο την 12η απλα μετα την 14η το ένιωθα πιο συχνά κ τωρα μετα την 16η ακομα πιο πολυ γενικα ομως ειναι πιο ήσυχο απο τα αλλα.

Επίσης, Υγεία να έχουν και το πότε νοιώθουμε το κάθε παιδάκι δεν έχει σημασία... Το πρωτο μου το ένοιωσα πιο νωρίς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια .Ξεκίνησα σίδηρο και ασβέστιο την Παρασκευή και σήμερα είδα μαύρα κόπρανα .Ευτυχώς με είχε ενημερώσει και μια φίλη μου για αυτό οπότε είχα προετοιμαστεί αλλιώς θα είχα φρικαρει. Είχατε κάτι αντίστοιχο εσείς; Τι κάνατε; Το κόψατε; Θα πάρω το απόγευμα και τον γιατρό μου να δω τι θα μου πει.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Καλημέρα κορίτσια .Ξεκίνησα σίδηρο και ασβέστιο την Παρασκευή και σήμερα είδα μαύρα κόπρανα .Ευτυχώς με είχε ενημερώσει και μια φίλη μου για αυτό οπότε είχα προετοιμαστεί αλλιώς θα είχα φρικαρει. Είχατε κάτι αντίστοιχο εσείς; Τι κάνατε; Το κόψατε; Θα πάρω το απόγευμα και τον γιατρό μου να δω τι θα μου πει.

 

 

Καλημέρα! Είναι απόλυτα φυσιολογικό και γίνεται εξαιτίας του σιδήρου. Όποιο σίδηρο και να πάρεις αυτό θα σου συμβαίνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Καλημέρα κορίτσια .Ξεκίνησα σίδηρο και ασβέστιο την Παρασκευή και σήμερα είδα μαύρα κόπρανα .Ευτυχώς με είχε ενημερώσει και μια φίλη μου για αυτό οπότε είχα προετοιμαστεί αλλιώς θα είχα φρικαρει. Είχατε κάτι αντίστοιχο εσείς; Τι κάνατε; Το κόψατε; Θα πάρω το απόγευμα και τον γιατρό μου να δω τι θα μου πει.

 

 

Καλημέρα...είναι φυσιολογικό αυτό που βλέπεις! Να το συνηθίσεις γιατί έτσι θα πάει όσο παίρνεις σίδηρο...στην αρχή φαίνεται παράξενο αλλά μετά δεν το δίνεις σημασία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Καλημέρα κορίτσια .Ξεκίνησα σίδηρο και ασβέστιο την Παρασκευή και σήμερα είδα μαύρα κόπρανα .Ευτυχώς με είχε ενημερώσει και μια φίλη μου για αυτό οπότε είχα προετοιμαστεί αλλιώς θα είχα φρικαρει. Είχατε κάτι αντίστοιχο εσείς; Τι κάνατε; Το κόψατε; Θα πάρω το απόγευμα και τον γιατρό μου να δω τι θα μου πει.

 

 

Κι εγώ τα ίδια μην ανησυχείς, απλά πρόσεχε λίγο με τη διατροφή γιατί μπορεί να σου κάνει δυσκοιλιότητα. Το ασβέστιο το αντέχεις; Εμένα είναι μασωμενο και ενώ δεν έχω πλέον ναυτίες αυτό μου φέρνει αηδία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η eleni5525 είπε:

Κι εγώ τα ίδια μην ανησυχείς, απλά πρόσεχε λίγο με τη διατροφή γιατί μπορεί να σου κάνει δυσκοιλιότητα. Το ασβέστιο το αντέχεις; Εμένα είναι μασωμενο και ενώ δεν έχω πλέον ναυτίες αυτό μου φέρνει αηδία!

Ποιο ασβέστιο παίρνεις? Εγώ το calcioral που έχει γεύση πορτοκαλι κ είναι ευχάριστο θα έλεγα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ποιο ασβέστιο παίρνεις? Εγώ το calcioral που έχει γεύση πορτοκαλι κ είναι ευχάριστο θα έλεγα. 

Κ εγώ αυτό παίρνω,τη στιγμή που το μασάω μου αρέσει αλλά μετά μου φέρνει αηδία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ποιο ασβέστιο παίρνεις? Εγώ το calcioral που έχει γεύση πορτοκαλι κ είναι ευχάριστο θα έλεγα. 

Calcioral D3 και εγώ. Αλλά δεν το αντέχω ! Το παίρνω και μετά το μεσημεριανό που σχεδόν πάντα με πιάνει δυσπεψία και έρχομαι και γίνομαι μια ομορφιά! 🥴

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Calcioral D3 και εγώ. Αλλά δεν το αντέχω ! Το παίρνω και μετά το μεσημεριανό που σχεδόν πάντα με πιάνει δυσπεψία και έρχομαι και γίνομαι μια ομορφιά! 🥴

 

Μήπως να το τρως ακριβώς πριν ή κατά το φαγητό για να μη σου μείνει η γεύση μετά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Κι εγώ τα ίδια μην ανησυχείς, απλά πρόσεχε λίγο με τη διατροφή γιατί μπορεί να σου κάνει δυσκοιλιότητα. Το ασβέστιο το αντέχεις; Εμένα είναι μασωμενο και ενώ δεν έχω πλέον ναυτίες αυτό μου φέρνει αηδία!

Το ασβέστιο παίρνω το calcioral αλλά εγώ το πιπιλιζω δεν το μασάω. Είμαι οκ με αυτό δεν έχω θέμα. Προς το παρόν ενεργούμε κανονικά. Άρα δηλαδή το συνεχίζω κανονικα; Δεν επηρεάζει πουθενα έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mariamp είπε:

Το ασβέστιο παίρνω το calcioral αλλά εγώ το πιπιλιζω δεν το μασάω. Είμαι οκ με αυτό δεν έχω θέμα. Προς το παρόν ενεργούμε κανονικά. Άρα δηλαδή το συνεχίζω κανονικα; Δεν επηρεάζει πουθενα έτσι;

Για το θέμα με τα κόπρανα μην αγχώνεσαι αφού το έχουμε όλες, μην το κόψεις το σίδηρο για αυτό το λόγο. Εμένα να φανταστείς έπαιρνα μια φορά τη μέρα τον προηγούμενο μήνα και έπεσε κι άλλο ο αιματοκρίτης και τώρα μου το έβαλε δύο φορές τη μέρα. Μόνο με συννενόηση με τον γιατρό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η eleni5525 είπε:

Για το θέμα με τα κόπρανα μην αγχώνεσαι αφού το έχουμε όλες, μην το κόψεις το σίδηρο για αυτό το λόγο. Εμένα να φανταστείς έπαιρνα μια φορά τη μέρα τον προηγούμενο μήνα και έπεσε κι άλλο ο αιματοκρίτης και τώρα μου το έβαλε δύο φορές τη μέρα. Μόνο με συννενόηση με τον γιατρό..

Πόσο ήταν ο αιματοκρίτης σου; Εμένα στο πρώτο τρίμηνο ήταν στο 39 θα επαναλάβω τις εξετάσεις του 2ου τριμήνου πάλι μέσα στην βδομάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Πόσο ήταν ο αιματοκρίτης σου; Εμένα στο πρώτο τρίμηνο ήταν στο 39 θα επαναλάβω τις εξετάσεις του 2ου τριμήνου πάλι μέσα στην βδομάδα.

39?? Φανταστική είσαι. Εγώ στο 34 με κόπο 😭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mariamp είπε:

Πόσο ήταν ο αιματοκρίτης σου; Εμένα στο πρώτο τρίμηνο ήταν στο 39 θα επαναλάβω τις εξετάσεις του 2ου τριμήνου πάλι μέσα στην βδομάδα.

Στο πρώτο τρίμηνο 39,5, στον 4ο πήγε στο 37 και τώρα στην β επιπέδου 22η βδομάδα έπεσε στο 36 ενώ ήδη ένα μήνα έπαιρνα σίδηρο. Δεν το περίμενα ότι τραβάει τόσο πολύ το μωρό, είχα τη φαντασία εν τω μεταξύ ότι μπορώ σίδηρο και ασβέστιο να τα καλύψω από τη διατροφή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Μήπως να το τρως ακριβώς πριν ή κατά το φαγητό για να μη σου μείνει η γεύση μετά?

Μου είπε η γιατρός να το παίρνω μια ώρα μετά το μεσημεριανό και προσπαθώ να το τηρήσω. Αλλά το θα κάνω μια ερώτηση πάλι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Πόσο ήταν ο αιματοκρίτης σου; Εμένα στο πρώτο τρίμηνο ήταν στο 39 θα επαναλάβω τις εξετάσεις του 2ου τριμήνου πάλι μέσα στην βδομάδα.

Κ εγώ με 39 ξεκίνησα αλλά έπεσε στο 34..με ένα σίδηρο την ημέρα έμεινε σταθερό και τώρα παίρνω 2 για να το ανεβάσουμε λίγο.. θυμάμαι ότι κυρίως προς το τέλος τον θέλουν σε πιο καλά επίπεδα για να πάμε για γέννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια αν εγώ αρχίσω να παίρνω 2 φορές τη μέρα σίδηρο, την αποχαιρετω μόνιμα την τουαλέτα 🤣

Θα πάρεις κ ένα αναβραζον μαγνήσιο κ θα στρώσεις.. χαχαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Θα πάρεις κ ένα αναβραζον μαγνήσιο κ θα στρώσεις.. χαχαχα!! 

Παίρνω ήδη χάπι, you wanna kill me woman??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/2/2021 at 9:55 ΠΜ, ο/η Smurf88 είπε:

Καλημέρα κορίτσια...πώς είστε;; Χιονίζει κάπου;; Εδώ έχουμε πολύ κρύο και προβλέπω χιονάκι αύριο. Όχι ότι θα πάω και πουθενά αλλά λέμε τώρα... περιμένω να πάω την Πέμπτη στο γιατρό να δούμε μήπως αλλάξει κάτι...η αλήθεια είναι ότι με έχει πάρει πολύ από κάτω κ δεν μπορώ να χαρώ εγκυμοσύνη! Μέχρι κ η όρεξη μου κόπηκε..

Σου εύχομαι να εχεις καλα νεα!! Προσπαθησε να μην στεναχωριέσαι και να παραμενεις ηρεμη για το μικρακι σου και να τρως καλα κ να ξεκουραζεσαι! Ολα θα πανε καλα θα το δεις και εμεις ειμαστε εδω να διαβαζουμε οτι επιθυμείς να μας γραφεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Εβαλε κρυο και χιόνια!! Αυριο λενε οτι θα ειναι πολυ πιο χιονισμένα και θα εχει κρυο. 

Μεθαύριο εχω την αυχενική διαφάνεια και περιμένω πως και πως.. Οι συζυγοι πως τα πανε με τις κοιλιτσες σας; εμένα τωρα ξεκιναει σιγα σιγα να το συνειδητοποιει 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Σου εύχομαι να εχεις καλα νεα!! Προσπαθησε να μην στεναχωριέσαι και να παραμενεις ηρεμη για το μικρακι σου και να τρως καλα κ να ξεκουραζεσαι! Ολα θα πανε καλα θα το δεις και εμεις ειμαστε εδω να διαβαζουμε οτι επιθυμείς να μας γραφεις! 

Ευχαριστώ πολύ!! Σήμερα άκουσα για μια περίπτωση με πολύ πιο κοντό τράχηλο από εμένα η οποία κατάφερε να βγάλει 2,5 μήνες! Χάρηκα λίγο..η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο δύσκολο όλο αυτό με την μικρή μου από πίσω αλλά οκ, το πήρα απόφαση κ προσπαθώ!!

Με το καλό να κάνεις την αυχενική!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! Σήμερα άκουσα για μια περίπτωση με πολύ πιο κοντό τράχηλο από εμένα η οποία κατάφερε να βγάλει 2,5 μήνες! Χάρηκα λίγο..η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο δύσκολο όλο αυτό με την μικρή μου από πίσω αλλά οκ, το πήρα απόφαση κ προσπαθώ!!

Με το καλό να κάνεις την αυχενική!! 

Τα θαύματα συμβαίνουν την τελευταία στιγμή απο εκει που δεν τα περιμενεις! Εγω αγχωνομουν για τον ιδιο ακριβώς λογο απλα στην δικη μου περίπτωση θα συνέβαινε απο παρεμβαση του γιατρού μου γιατι εχω πρόβλημα υγείας.. Λεγαμε να κανουμε μια τομη τον Μάρτιο και μετα απο 2 μηνες απο την ημέρα που μου το ειπε ημουν έγκυος! Η φυση θα κανει τα μαγικα της εσυ να χαμογελας και να χαίρεσαι την εγκυμοσύνη σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...