Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Κάποια στιγμή θα θελα να μου γράψετε εσείς που δεν θηλασατε αποκλειστικά η καθόλου για πους λόγους έγινε;;

Εγώ ακόμη να καταλάβω την έφταιξε και μειώθηκε η παραγωγή..η κούραση;;η διατροφή;;η υπερπαραγωγή;;ήταν συνέχεια μπουκωμενος ο μαστός .δεν τον άδειαζε καλά ο μικρός..και αν έβαζα θηλαστρο αυξανόταν...συχνότητα και θέση πιστεύω ήταν καλά..,,🤔

Ακολουθεί σεντόνι αλλά ας μη ρωτούσες 😅 Εγω λιγο πολύ τα έχω πει τα δικά μου αλλά θα στα πω τώρα που έχει περάσει και καιρός και μπορώ να δω πιο καθαρά. Τοτε θα σου έλεγα δεν τα κατάφερα με τον θηλασμό, τώρα θα σου πω θηλασα 20 μέρες. Για μας οι δυσκολίες ήταν πολλες: αδύνατο μωρό, βραχύς χάλκινος γλώσσας, ικτερος.

Το μωρο το έβαλα στο στήθος αμέσως και το είχα μαζί μου όλη την ώρα στο μαιευτήριο. Μαζι πηγαίναμε για μπανάκι, αλλαγμα, εξετάσεις. Το λέω αυτό για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο της χορήγησης φόρμουλας εν αγνοία μου. Τον ειχα όλη την ώρα στο στήθος αλλά τον επαιρνε συνέχεια ο ύπνος.

Την 3η μέρα είχε χολεριθρινη 15 αλλα δε δέχτηκα να δώσω φορμουλα. Ξεκίνησα αντλήσεις και τον ξυπνούσα με το ζόρι κάθε 3 ώρες. Ειχε κατέβει ήδη το γάλα αφού τον έβαζα συνέχεια και πιπιλουσε. Την 4η μέρα χολεριθρινη 19. Ίσως έπαιξε ρόλο η ασυμβατότητα ρεζους εγώ Β+ αυτός 0-. Το μωρό κατακιτρινο σε ημιλιποθυμη κατάσταση με σάκχαρο 30 και είχε χάσει πάνω από το 10% του βάρους γεννησης. Μπήκε λάμπα και έδωσα φορμουλα.

Την 5η μέρα χολεριθρινη 12 και ήρθαμε σπίτι. Ήρθε η σύμβουλος και μου έδωσε το νοσοκομειακό θήλαστρο της medela διπλής άντλησης. Μου έβαλε το μωρό στο στήθος, επινε λίγο κουραζοταν και του έφευγε και τον ξαναεβαζε. Αυτή διαπίστωσε το θέμα με το χαλινο, εγώ είχα καταλάβει από την αρχή ότι δεν πιάνει καλά το στήθος αλλά δεν ήξερα γιατί.

Μου είπε να κάνω 8 αντλήσεις το 24ωρο ανά 2-3 ώρες. Να τον βάζω στο στήθος και όταν το αφήνει να του δινω το αντλημενο. Της ζήτησα να έρχεται κάθε μέρα να μου τον βάζει στο στήθος μέχρι να πάρει τα πάνω του να μάθει αντί να συνηθίσει το μπουκάλι. Της είχα πει από την αρχή ότι δεν υπήρχε οικονομικό πρόβλημα. Δεν ξαναήρθε. Κάθε μέρα το μωρο άφηνε πιο γρήγορα το στηθος ωσπου δεν το ξαναεπιασε. Ύστερα αποφάσισα να μειώσω σταδιακά τις αντλήσεις για να μου μειωθεί η παραγωγη.

Τώρα τι εφταιξε; Όταν μια γυναίκα θέλει να θηλάσει πρέπει να της παρέχεται βοήθεια σαν να μην υπήρχε εναλλακτική. Παλιά η μαία που ερχόταν σπίτι να σε βοηθήσει να γεννήσεις ερχόταν να δει κάθε μέρα πώς τα πας με το μωρό, ειδικά σε πρωταρες. Ακόμα και οι μεγαλύτερες γειτόνισσες που είχαν εμπειρία βοηθούσαν. Εμένα δε με βοήθησε κανένας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 19 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

χαχαχαχα εσυ που είσαι;

Ήπειρο 😁 Αλλά κάποιος τρόπος θα υπάρχει να τα στείλω φαντάζομαι 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ λατρεύω lion king και ρούχαλακια του έχω πάρει κ αυτό σκέφτομαι ως θέμα έχω δει φοβερούς στολισμούς κ νομίζω ότι του ταιριάζει πολύ! Όταν ήρθε στην αγκαλιά μου νιώθω όπως στο παιδικό που ζωντάνεψαν όλα κ τρέχαν όλα τα ζώα που εμφάνισαν ψηλά τον σιμπα 🥲🥲🥲 

Κοροϊδέψτε με χαχχααχα 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ λατρεύω lion king και ρούχαλακια του έχω πάρει κ αυτό σκέφτομαι ως θέμα έχω δει φοβερούς στολισμούς κ νομίζω ότι του ταιριάζει πολύ! Όταν ήρθε στην αγκαλιά μου νιώθω όπως στο παιδικό που ζωντάνεψαν όλα κ τρέχαν όλα τα ζώα που εμφάνισαν ψηλά τον σιμπα 🥲🥲🥲 

Κοροϊδέψτε με χαχχααχα 🤣🤣

🤣

Screenshot_20220109-213631_Gallery.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εγώ λατρεύω lion king και ρούχαλακια του έχω πάρει κ αυτό σκέφτομαι ως θέμα έχω δει φοβερούς στολισμούς κ νομίζω ότι του ταιριάζει πολύ! Όταν ήρθε στην αγκαλιά μου νιώθω όπως στο παιδικό που ζωντάνεψαν όλα κ τρέχαν όλα τα ζώα που εμφάνισαν ψηλά τον σιμπα 🥲🥲🥲 

Κοροϊδέψτε με χαχχααχα 🤣🤣

Λες και ακούω τον άντρα μου.. 

Αν και δεν ξέρω καθόλου από γάλα σκόνη σκέφτομαι μήπως βγαίνει σε 400 γραμμάρια μόνο γιατί όταν μπουν στερεές το γάλα μειώνετε;;; @Lia5

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Κορίτσι μ εμένα μ είπε η παιδίατρος 2,5 μλ σε κάθε ρουθουνακι εγώ έριχνα στο ένα ρουθούνι το έβγαζε κ ρουφούσα μετά στο άλλο ρουθούνι 2,5μλ έπεφτε κ ρουφούσα ♥️

Εμενα μου είχε πει 5 σε καθε ρουθουνι

στις πριν 8 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

θα κανετε και κάτι σε τραπέζι; ή μόνο σε μπουφέ στην εκκλησία;

Όχι όχι, μόνο στην εκκλησία ότι κάνουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Λες και ακούω τον άντρα μου.. 

Αν και δεν ξέρω καθόλου από γάλα σκόνη σκέφτομαι μήπως βγαίνει σε 400 γραμμάρια μόνο γιατί όταν μπουν στερεές το γάλα μειώνετε;;; @Lia5

@Lia5 ρώτησα γνωστή μ που δουλεύει σε φαρμακείο δεν βγαίνει σε 800 το frisomel το δύο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

  @PanB φοβερός ο στολισμός και πρωτότυπο θέμα. 

ξέρεις αν με κάποιο τρόπο αναλαμβάνουν διοργανώσεις Εκτός εδρας;; Αθήνα είσαι εσύ; γενικότερα αν μπορώ να παραγγείλω κάτι από εκεί;; τα είχαν αναλάβει όλα;; 

δώσε μου πληροφορίες αν μπορείς. 

Είμαι Αθήνα ναι, δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι από απόσταση γτ έρχεται η ίδια και τα στήνει κλπ 😅😅 μόνο προσκλητήρια η μπομπονιέρες φαντάζομαι ίσως μπορεί κάπως να σου στείλει αλλά θα συμφέρει; στείλε ένα μνμ να ρωτήσεις δεν χάνεις κάτι! 

στις πριν 7 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Πολύ ωραία θέματα κάνει η συγκεκριμενη! Πολυ ομορφες ιδεες και ωραια εκτελεση! Ποσο ειπες σου στοιχισε?

Το κάντι μπαρ, γλυκά στήσιμο κλπ λιγο κάτω από 500ε - για 120 άτομα 

Στολισμός της εκκλησίας 250

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Ακολουθεί σεντόνι αλλά ας μη ρωτούσες 😅 Εγω λιγο πολύ τα έχω πει τα δικά μου αλλά θα στα πω τώρα που έχει περάσει και καιρός και μπορώ να δω πιο καθαρά. Τοτε θα σου έλεγα δεν τα κατάφερα με τον θηλασμό, τώρα θα σου πω θηλασα 20 μέρες. Για μας οι δυσκολίες ήταν πολλες: αδύνατο μωρό, βραχύς χάλκινος γλώσσας, ικτερος.

Το μωρο το έβαλα στο στήθος αμέσως και το είχα μαζί μου όλη την ώρα στο μαιευτήριο. Μαζι πηγαίναμε για μπανάκι, αλλαγμα, εξετάσεις. Το λέω αυτό για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο της χορήγησης φόρμουλας εν αγνοία μου. Τον ειχα όλη την ώρα στο στήθος αλλά τον επαιρνε συνέχεια ο ύπνος.

Την 3η μέρα είχε χολεριθρινη 15 αλλα δε δέχτηκα να δώσω φορμουλα. Ξεκίνησα αντλήσεις και τον ξυπνούσα με το ζόρι κάθε 3 ώρες. Ειχε κατέβει ήδη το γάλα αφού τον έβαζα συνέχεια και πιπιλουσε. Την 4η μέρα χολεριθρινη 19. Ίσως έπαιξε ρόλο η ασυμβατότητα ρεζους εγώ Β+ αυτός 0-. Το μωρό κατακιτρινο σε ημιλιποθυμη κατάσταση με σάκχαρο 30 και είχε χάσει πάνω από το 10% του βάρους γεννησης. Μπήκε λάμπα και έδωσα φορμουλα.

Την 5η μέρα χολεριθρινη 12 και ήρθαμε σπίτι. Ήρθε η σύμβουλος και μου έδωσε το νοσοκομειακό θήλαστρο της medela διπλής άντλησης. Μου έβαλε το μωρό στο στήθος, επινε λίγο κουραζοταν και του έφευγε και τον ξαναεβαζε. Αυτή διαπίστωσε το θέμα με το χαλινο, εγώ είχα καταλάβει από την αρχή ότι δεν πιάνει καλά το στήθος αλλά δεν ήξερα γιατί.

Μου είπε να κάνω 8 αντλήσεις το 24ωρο ανά 2-3 ώρες. Να τον βάζω στο στήθος και όταν το αφήνει να του δινω το αντλημενο. Της ζήτησα να έρχεται κάθε μέρα να μου τον βάζει στο στήθος μέχρι να πάρει τα πάνω του να μάθει αντί να συνηθίσει το μπουκάλι. Της είχα πει από την αρχή ότι δεν υπήρχε οικονομικό πρόβλημα. Δεν ξαναήρθε. Κάθε μέρα το μωρο άφηνε πιο γρήγορα το στηθος ωσπου δεν το ξαναεπιασε. Ύστερα αποφάσισα να μειώσω σταδιακά τις αντλήσεις για να μου μειωθεί η παραγωγη.

Τώρα τι εφταιξε; Όταν μια γυναίκα θέλει να θηλάσει πρέπει να της παρέχεται βοήθεια σαν να μην υπήρχε εναλλακτική. Παλιά η μαία που ερχόταν σπίτι να σε βοηθήσει να γεννήσεις ερχόταν να δει κάθε μέρα πώς τα πας με το μωρό, ειδικά σε πρωταρες. Ακόμα και οι μεγαλύτερες γειτόνισσες που είχαν εμπειρία βοηθούσαν. Εμένα δε με βοήθησε κανένας.

Εισαι υπεροχη για οτι εκανες για τον τζιτζιφιογκο(δεν θυμαμαι το αλλο😂).. Ημουν σίγουρη οτι με την παροδο του χρονου θα έβλεπες τα παντα για εκείνες τις μέρες αλλιως κ θα τα δεις κ αργοτερα ακομα καλυτερα. Είμαι σιγουρη οτι σε 2ο θα εισαι πανέτοιμη για τα παντα. Τα εχουμε πει εμεις.. 

*στην ομαδα θηλασμου της αττικης λενε να ζητάμε συστασεις σε πμ για συμβουλους θηλασμους ( κ όχι μονο) γιατί κ σε αυτους υπαρχουν "οι ευκολες λύσεις", η αδιαφορια κ η αγνοια!! Αυτα... 

*αυριο σχολειο.. Εισαι έτοιμη; 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Εγώ λατρεύω lion king και ρούχαλακια του έχω πάρει κ αυτό σκέφτομαι ως θέμα έχω δει φοβερούς στολισμούς κ νομίζω ότι του ταιριάζει πολύ! Όταν ήρθε στην αγκαλιά μου νιώθω όπως στο παιδικό που ζωντάνεψαν όλα κ τρέχαν όλα τα ζώα που εμφάνισαν ψηλά τον σιμπα 🥲🥲🥲 

Κοροϊδέψτε με χαχχααχα 🤣🤣

Αστειο κ συναμα παρα πολυ γλυκια η περιγραφη σου😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! 

Πολλά θέματα κ πάλι.... Όσον αφορά τον θηλασμό είναι πολυ άσχημο που δεν υπάρχει σωστή καθοδήγηση από πουθενά... Τώρα θα μου πεις για ποιο θέμα υπάρχει;

Πάντως κ εμεις πιστευω οτι δεν θα τα καταφέρναμε αν δεν είχα ενημερωθεί από μόνη μου στο φβ. Επίσης, στο μαιευτήριο ήταν όλες οι μαίες υποστηρικτικότατες αλλά δεν προλαβαιναν να πάρουν ανάσα στη βάρδια τους όχι να βοηθήσουν. 

@Tweema @Valxris @Lia5 πως νοιώθετε που αρχίζει το σχολείο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Πολλά θέματα κ πάλι.... Όσον αφορά τον θηλασμό είναι πολυ άσχημο που δεν υπάρχει σωστή καθοδήγηση από πουθενά... Τώρα θα μου πεις για ποιο θέμα υπάρχει;

Πάντως κ εμεις πιστευω οτι δεν θα τα καταφέρναμε αν δεν είχα ενημερωθεί από μόνη μου στο φβ. Επίσης, στο μαιευτήριο ήταν όλες οι μαίες υποστηρικτικότατες αλλά δεν προλαβαιναν να πάρουν ανάσα στη βάρδια τους όχι να βοηθήσουν. 

@Tweema @Valxris @Lia5 πως νοιώθετε που αρχίζει το σχολείο;

Ακριβως τα ιδια ισχύουν κ για μενα για τον θηλασμό. 

Εγω δεν θελω να παω, ειναι καλα να ειναι μαζι μου, ούτε κ αυτος θελει! Εχει το κίνητρο οτι εχει γενεθλια την παρασκευη κ θελει να καλεσει εναν συμμαθητή του, συν οτι βλεπει την πινιατα κ την χαρτινη τουρτα που ετοιμαζω. Βέβαια να πω την αλήθεια ανυπομονει περισσότερο για την γλυκια εκδοχη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ακριβως τα ιδια ισχύουν κ για μενα για τον θηλασμό. 

Εγω δεν θελω να παω, ειναι καλα να ειναι μαζι μου, ούτε κ αυτος θελει! Εχει το κίνητρο οτι εχει γενεθλια την παρασκευη κ θελει να καλεσει εναν συμμαθητή του, συν οτι βλεπει την πινιατα κ την χαρτινη τουρτα που ετοιμαζω. Βέβαια να πω την αλήθεια ανυπομονει περισσότερο για την γλυκια εκδοχη.. 

Ο γλυκουλης!!!! Κ εσυ φουλ δημιουργική παλι!!! Τελικά θα κάνετε σπίτι πάρτυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nik_ol είπε:

Ο γλυκουλης!!!! Κ εσυ φουλ δημιουργική παλι!!! Τελικά θα κάνετε σπίτι πάρτυ;

Λενε η τρελα παει στα βουνά... Λαθος... Ολη σε μενα ηρθε!! 

Ειμαι πολυ περήφανη για μενα!! Μου έμεινε μονο η διακοσμηση της τουρτας κ το ντυσιμο της 1 πινιατας. Πρεπει να παω να ψωνισω τα γεμίσματα. Θα έρθουν καποιοι απο τις οικογενειες μας κ πιθανον 3 φιλοι με παιδια. Θα δειξει με τις αρρωστιες... Τριτη θα κανω ενα τηλεφωνημα σε ολους για να παω να κλεισω τουρτα. Ευτυχώς διάλεξε κατι απλο απλα εγω θα φτιαξω τα διακοσμητικα της τουρτας. Δεν πιστευω να ειμαστε πανω απο 15 ατομα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Ναι θέλει σιγουρα άτομο.....τώρα που μετακομίσες  δεν έχεις περισσότερη βοήθεια..εγω το πηρα το προσπάθησα για να μν μου μείνει και απωθημένο ότι δεν έκανα ότι μπορούσα...εσύ που έχεις παραγωγή βάζε την και στα ενδιάμεσα των γευμάτων αν δεν είναι ανεκτική όταν πεινάει...εγώ τον βάζω συνέχεια...αν δεν θηλασει γιατί δεν έχει υπομονή τον βάζω μόλις τελειώσει το συμπλήρωμα δεν δίνω μεγάλες ποσότητες για να χει όρεξη...ιδανικά θα θελα 1μιση μηνα ακόμη που θα κλείσει και τον 6.Για να πάρει και αντισώματα απο  το εμβόλιο...

Εγώ είμαι η κοπέλα που μετακόμισα χωρίς τη βοήθεια!!!😊. Η @Mamaofbillνομίζω θα πήγαινε κάπου στα πεθερικά..εγώ απομακρύνθηκα!🤪

Κι εγώ είπα αυτό σαν ύστατη προσπάθεια αλλά δεν γίνεται,θα αποτρελαθω!

Η δική μου ιστορία θηλασμού:αν κ μετά από έναν δύσκολο τοκετό , Στην κλινική είχα γάλα άπειρο,θηλή ιδανική όπως μου είπαν κ το μωρό έπιασε αμέσως...το μωρό το είχα μαζί,με αποτέλεσμα να έχω κοιμηθεί ελάχιστα στην κλινική...τα πράγματα στο σπίτι ήταν πολύ περίεργα..δεν είχα υποστήριξη ούτε ψυχολογική ούτε σε πρακτικά πράγματα ούτε από σύζυγο ούτε από πεθερικά...ίσα ίσα με έβριζαν κιόλας κάτι που στην φάση που ήμουν με κατέστρεψε.οι γονείς μακριά πήγαν κ ήρθαν όσο μπόρεσαν κ μετά αναγκαστηκα να φύγω στο μέρος που δούλευε η μαμά μου..Υπήρχε πάρα πολύ μεγάλη ένταση στο σπίτι,αυτός ήταν ο κύριος λόγος που δεν θήλασα συν ότι προσπαθούσα να βγάλω άκρη με μαίες κ παιδιατρους σχετικά με το πως να χειριστώ τον θηλασμό,αλλά ήταν κ 15αυγουστος κ δεν έβρισκα κανέναν!!Όταν ήρθε μαία προσπάθησα να βγάλω με θήλαστρο αλλά δεν...κ μου είπε ότι έχει μειωθει το γαλα κ πρέπει να δώσω συμπληρωμα.Το μωρό έκλαιγε όλη μερα κι όλη νύχτα ,ανά μισά ωρο ηθελε στήθος ή έπεφτε σε λήθαργο...η παιδίατρος το ζύγισε κ δεν έπαιρνε το κατάλληλο βάρος κ φυσικά έδωσα συμπληρώμα.Το είχα πάρει απόφαση ότι θηλασμός γιοκ.😥Δεν Ήθελα ομως  Να πάρω χαπι κ λέω χαλαρα έτσι θα της δίνω πρωί βράδυ...μόλις ηρέμησα όμως άρχισε να έρχεται,κ έβαζα κ άλλα γεύματα πριν το ξένο.Εκανα προσπάθεια για αποκλειστικο αλλά το μωρό έχει μάθει πλέον με την σκόνη κ είναι όλη μέρα μες την γκρίνια μόνο με στήθος...κ τώρα τα πάω κάπως εναλλάξ,μόνο στήθος/στηθος-ξενο/ξένο,αναλόγως...ελπίζω κ εγώ να φτάσω εξάμηνο...Η χαζομάρα είναι ότι ενώ έχω γάλα το μωρό δεν πιάνει το στήθος πάντα...😔

Συγνώμη για το κείμενο ,είπα κι εγώ τον καημό μου.Νομιζω ότι όλο το πρόβλημα προέκυψε λόγω κακής ψυχολογίας...κ έλλειψης υποστήριξης.Αυτα..

(Ναι την βάζω στο στήθος κ άσχετες ώρες ..ή της δίνω λίγο  ξένοκ μετά κι από το δικό μου ..αν δεν πολυπεινάει ομως στα ενδιάμεσα με τρολλαρει, χασκογελαει , κοιτάζει τά ταβανια, τέτοια πράγματα!!Αν πεινάει πολύ εκνευρίζεται...πού να την πετύχω ακριβώς την ώρα που θέλει!!

 τελευταία μου πονηρεψε αλλά την πιάνω στον ύπνο, είτε τη νύχτα, είτε το πρωί ,ειτε μετά τον μεσημεριανό..της στήνω καρτέρι!!😊)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κατά την εγκυμοσύνη ήμουν χαλαρή για το αν θα θηλάσω η όχι...η αλήθεια είναι δεν ενημερώθηκαν και πολύ....για χρόνους θηλασμους συχνότητα γευμάτων κτλπ...

Στο νοσοκομείο...ο μικρός είχε ίκτερο αλλά όχι τραγικό...2600 φύγαμε...όλοι πλην δύο ..ήταν δώσε ξένο και δώσε ξένο και ο άντρας μου...γιατί απλά δεν ήξερε εγώ όμως αν και από 12ωρη  προσπάθεια για φυσιολογικο τοκετό και εντέλει καισαρική...πρώτο χαστούκι...εκεί τον είχα όλη την ώρα στο στήθος....μόλις επιστρέψαμε σπίτι..ξεκίνησε η φουλ αϋπνία ο μικρός δεν κοιμόταν καθόλου...η μαμά μου έμεινε μόνο 3 μέρες γιατί είχαμε τον γάμο του αδερφού μου....ήθελα να τα προλάβω όλα κάτι που όπως διαπίστωσα δεν γίνεται η εγώ δεν κατάφερνα...ο μικρός σπάνια άφηνε τον μαστό από μόνος του συνήθως τον επερνε ο ύπνος η τον έβγαζα εγώ...νομίζω λάθος έπρεπε να τον αφήνω για όσο ήθελε...μετά ξεκίνησε η υπερπαραγωγή...ο μικρός εμπαινε και έβγαινε εξαιτίας της μεγάλης ροής....τα στήθη μου ήταν μόνιμα με πετρώματα...και φραγμενους πόρους.....μέχρι που τον ζυγισαμε δεν είχα καταλάβει ότι είχε μειωθεί η παραγωγή μου...

Υποστηριξη ο άντρας μου σε όλα δουλειές ψυχολογική με τον μικρό..ότι θέλω γενικά εγώ🥰♥️😍...η πεθερά μου πραγματικά έλεγε ότι δεν θες να ακούσεις.....πάλι θα τον βάλεις στον μαστό..δώσε ξένο κλαιει...έβγαζα με το θηλαστρο.και την μια φορά που έτυχε να ναι εδώ. Γιατί είχα την μαστίτιδα σχολιασμοί του τύπου δεν βγάζεις γάλα βρε κορίτσι μου..την είχε ενημερώσει κιόλας ο άντρας μου ότι το χω πάρει βαριά αυτό με τον θηλασμό και να μν σχολιάζει...η μαμά μου αν και της ζήτησα να έρθει αρκετές φορές δεν ήρθε και εκείνη μόνο αν πηγαίναμε εμείς εκεί...ίσως αν πήγαινα να μουν πιο ξεκούραστη ξέρω και γω ....

Ο θηλασμός είναι η ποιο μαγική στιγμή με το μωρό.....αυτό που σε κοιτάει στα μάτια και σε κρατάει με τα χεράκια του.  Νιωθω ευγνώμων που κατάφερα να το ζήσω.Αποκλειστικα για 4 μήνες ..έστω και με τις δυσκολίες του . Ο μικρός κάνει μικτή διατροφή τωρα... για να μαι ειλικρινής δεν το χω αποδεχτεί πλήρως..αλλά έχω ένα υγιές χαμογελαστό μωρό και αυτό είναι το πιο σημαντικό..🤗😇🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Εγώ στην εγκυμοσύνη δεν είχα σκεφτεί καθόλου αν θα θηλάσω ή όχι για κάποιο λόγο νόμιζα ότι δεν θα τα καταφέρω Δεν ξέρω γιατί αλλά μου είχε κολλήσει ίσως από αυτά που άκουγα γύρω γέννησα με καισαρική λογω του ζαχάρου μου είπαν ότι θα αργήσει να κατέβει το γάλα το μωρό ανέβασε ίκτερο δώσαμε ξένο και λίγο συμπλήρωμα στην αρχή 30 ml περίπου μετά από κάθε θηλασμό με βοήθησε πάρα πολύ παιδίατρος επειδή είναι σύμβουλος θηλασμού ξυπνούσε κάθε μία ώρα 40 λεπτά για τους δυόμιση τρεις μήνες όλοι φίλοι γνωστοί κουμπάροι λέγαν δεν χορταίνει Δεν χορταίνει δώσε ξενο για αυτό δεν κοιμάται τελικά πολύ αϋπνία αλλά τα καταφέραμε και τώρα πεντέμισι μήνες μόνο θηλάζουμε είμαι πολύ χαρούμενη γιατί είχα βάλει σαν ταβάνι αρχικά τους τρεις μήνες μετά τους έξι αλλά βλέπω ότι πάει καλά με το παιδί οπότε δεν θέλω να δώσω ξένο και είναι και ευκολία για μένα βασικά νομίζω ότι δεν θα μπορούσα να το έχω να γκρινιάζει γιατί είναι γκρινιάρης και να έχω να αποστειρώσω να φτιάξω να περιμένει είμαι όλη τη μέρα μόνη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Λες και ακούω τον άντρα μου.. 

Αν και δεν ξέρω καθόλου από γάλα σκόνη σκέφτομαι μήπως βγαίνει σε 400 γραμμάρια μόνο γιατί όταν μπουν στερεές το γάλα μειώνετε;;; @Lia5

Καλημέρα! Το σκέφτηκα αλλά στην αρχη δε νομιζω ότι η ποσότητα που θα τρωει θα αντικαταστήσει το γάλα.

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Εισαι υπεροχη για οτι εκανες για τον τζιτζιφιογκο(δεν θυμαμαι το αλλο😂).. Ημουν σίγουρη οτι με την παροδο του χρονου θα έβλεπες τα παντα για εκείνες τις μέρες αλλιως κ θα τα δεις κ αργοτερα ακομα καλυτερα. Είμαι σιγουρη οτι σε 2ο θα εισαι πανέτοιμη για τα παντα. Τα εχουμε πει εμεις.. 

*στην ομαδα θηλασμου της αττικης λενε να ζητάμε συστασεις σε πμ για συμβουλους θηλασμους ( κ όχι μονο) γιατί κ σε αυτους υπαρχουν "οι ευκολες λύσεις", η αδιαφορια κ η αγνοια!! Αυτα... 

*αυριο σχολειο.. Εισαι έτοιμη; 

Αστειο κ συναμα παρα πολυ γλυκια η περιγραφη σου😍

Δεν μπορώ να πω οτι 18 μέρες δεν είναι αρκετές διακοπές αλλά ήθελα κι άλλες 😁 Ο τζιτζιφιογκος έγινε φριζομπούτιας από το frisolac! Η πεπονιτσα έγινε πεποναρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Πολλά θέματα κ πάλι.... Όσον αφορά τον θηλασμό είναι πολυ άσχημο που δεν υπάρχει σωστή καθοδήγηση από πουθενά... Τώρα θα μου πεις για ποιο θέμα υπάρχει;

Πάντως κ εμεις πιστευω οτι δεν θα τα καταφέρναμε αν δεν είχα ενημερωθεί από μόνη μου στο φβ. Επίσης, στο μαιευτήριο ήταν όλες οι μαίες υποστηρικτικότατες αλλά δεν προλαβαιναν να πάρουν ανάσα στη βάρδια τους όχι να βοηθήσουν. 

@Tweema @Valxris @Lia5 πως νοιώθετε που αρχίζει το σχολείο;

Καλημέρα κορίτσια δεν θα στο κρύψω ανακούφιση! Πρώτον γιατί τα έπαιξα μόνη με δυο παιδιά τόσες μέρες,και δεύτερον ευτυχώς δεν έχουμε πολλά κρούσματα εδώ,για να ανησυχώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Σημερα η πεπονιτσα εκλεισε τους 7 μηνες κ με δυσκολια καναμε φωτογράφιση! 

IMG_20220109_150437.thumb.jpg.c1d449c8aaa37e1a320e0b3b35ed52c9.jpg

Κουκλάρα μου όμορφη να την χαίρεσαι κοπέλα μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Καλημέρα! Το σκέφτηκα αλλά στην αρχη δε νομιζω ότι η ποσότητα που θα τρωει θα αντικαταστήσει το γάλα.

 

Δεν μπορώ να πω οτι 18 μέρες δεν είναι αρκετές διακοπές αλλά ήθελα κι άλλες 😁 Ο τζιτζιφιογκος έγινε φριζομπούτιας από το frisolac! Η πεπονιτσα έγινε πεποναρα!

Ποτε δεν θα είναι αρκετες ☺️ καλη αρχη!! ναιιι εχεις δικιο πεποναρα έχει γίνει.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ την κόρη μου δεν την θηλασα! Ενώ είχα τρέλα με το θέμα θηλασμός είχα κάνει και σεμινάρια και έλεγα θα τα καταφέρω και παρόλο που έβγαλα 8ο-9ο νοσοκομείο ορούς/χάπια και κρεβάτι δεν με έριξε καθόλου! Η μικρή δεν έπιασε ποτέ σωστά κανείς δεν μου έδειξε στο νοσοκομείο και την δεύτερη μέρα που κατέβηκε το γάλα και δεν έπιανε άρχισε να πετρώνει να πονάει προσπάθησα να βγάλω με το θηλαστρο αλλά τίποτα ήταν όλο σαν πετρουλες ώσπου άρχισα να ανεβάζω δέκατα και εκεί κατάλαβα ότι πάω για μαστιτιδα,όμως εγώ δεν είχα την δύναμη να το παλέψω άλλο και από τον πόνο εγκατέλειψα κάθε προσπάθεια! Πήρα χάπι την τρίτη μέρα και τέλος! Όποια τύψη κράτησε μόνο λίγες μέρες λίγες στιγμές!

Στον μικρό δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα είχα μία εγκυμοσύνη με έκτακτη περίδεση την πρώτη μέρα του 5ου μήνα γιατί θα το γεννούσα και μετά ακινησία στο κρεβάτι μόνη με ένα διχρονο όλη μέρα! Συσπάσεις από 14η εβδομάδα μέχρι την ημέρα που γέννησα!(όπως και στην πρώτη εγκυμοσύνη)Δεν ασχολήθηκα γιατί δεν ήξερα αν όλα πάνε καλά να γεννηθεί στην ώρα του! Μετά νοσοκομείο στον 8ο ε τέλος του 8ου είπα ας κάνω κάνα σεμινάριο ας διαβάσω κάνα δύο πράγματα και ότι γίνει είχα πάρει και μπιμπερο και σκόνη από όλα,δεν ήμουν και ιδιαίτερα θερμή! Όταν μου τον έφεραν έπιασε αμέσως,ανέβασε λίγοοο ίκτερο και μπήκε στο bilibay για ένα βράδυ δίπλα μου, μου είπαν δώσε συμπλήρωμα θήλαζε όμως όλη την ώρα μπουκάλι δεν έπιασε δεν ξέρω γιατί και έτσι δοκίμασα μία φορά για ξένο δεν το ηπιε και τέλος! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Καλημέρα κορίτσια δεν θα στο κρύψω ανακούφιση! Πρώτον γιατί τα έπαιξα μόνη με δυο παιδιά τόσες μέρες,και δεύτερον ευτυχώς δεν έχουμε πολλά κρούσματα εδώ,για να ανησυχώ πολύ

Καλημερα!!

Καπου διαβασα πριν οτι απο τα χθεσινα σελφ για τα σχολεία τα 15000 ειναι θετικα.. Μεχρι τελος του μήνα θα περασει απο ολους μια βόλτα... Είναι δύσκολα με 2 παιδια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλημερα!!

Καπου διαβασα πριν οτι απο τα χθεσινα σελφ για τα σχολεία τα 15000 ειναι θετικα.. Μεχρι τελος του μήνα θα περασει απο ολους μια βόλτα... Είναι δύσκολα με 2 παιδια.. 

Ειπα δεν ανησυχώ πολύ όχι καθόλου! Εύχομαι να το περάσουν όλοι ανώδυνα σαν ιωσουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
    • Μόλις γύρισα από ένα γάμο εγώ που πήγα για να ξεχαστώ περισσότερο. Ήταν μία κοπέλα έγκυος με την κοιλίτσα αρκετά φουσκωμένη και ήταν ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που ένιωσα. Το πρωί πήγαμε μια βόλτα στη φύση με τον σύντροφο και έβαλα λίγα λουλούδια σε ένα σημείο στο έδαφος και ευχαρίστησα το μωρό μου για όσο ήταν μαζί μου ώστε να κλείσω κάπως τον κύκλο αυτό.. το σώμα μου είναι ακόμα στην προηγούμενη κατάσταση, το στήθος πρησμένο, το στομάχι περίεργα κι ύστερα θυμάμαι πως δεν είμαι πια έγκυος. Αχ.. πόση δύναμη να βρούμε πια μέσα μας. Κι όμως τη βρίσκουμε..  
    • Rena μου, εμένα η μικρή δεν έφαγε ουτε μια μέρα αλεσμένα. Τα απεχθανόταν.  Μου πήρε 3-4 μέρες να καταλάβω τι ακριβώς ηθελε.. Φοβόμουν και εγώ πολύ οπότε στην αρχή της τα έδινα πατημένα με το πιρούνι, και πλέον τρελενεται να δαγκώνει μόνη της από κομμάτια ολόκληρα. Είναι απίστευτο το πόσο καλα διαχειρίζεται τις μπουκιες της και πόσο καλά μασάει με τα ούλα!! Να πω την αλήθεια, δεν της τα δίνω στο χεράκι της γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου, συν του ότι όσες φορές το έχουμε επιχειρήσει καταλήγει να τα ζουλαει και να τα πετάει κάτω. Οπότε έχουμε συμβιβαστεί προς ώρας να της τα προσφέρω εγώ με το δικό μου χέρι και εκείνη τα πιάνει μαζί μου.  Εμένα η παιδίατρος ήταν πολύ θετική στο να δίνω κομμάτια πάντως (εντάξει όχι μήλο ας πούμε που είναι σκληρό), και μου είπε ακόμα καλύτερα που δεν τα θέλει αλεσμένα, δεν θα έχουμε θέμα με την μετάβαση στα κομμάτια μελλοντικά που έχουν πολλά μωράκια. 
    • Καλό μήνα κορίτσια μου!!  Εμείς σήμερα είχαμε πάει σε βάφτιση του γιου μιας φίλης και πραγματικά συγκινήθηκα πολύ. Δεν ξέρω γιατί, πάντα κλαίω στις βαφτίσεις μόλις ακούσω το κλάμα του μωρού 🥹🥹 Πιο πολύ όμως συγκινήθηκα γιατί για πρώτη φορά σε ένα τέτοιο μυστήριο κρατούσα την κόρη μου αγκαλιά 🌈🌈 Το δικό μου μωράκι, και άλλο ένα μέσα στην κοιλίτσα!! Τι άλλο να ζητήσω, εκτός από το να μου τα προσέχει η Παναγία; Ήταν γενικά έντονη μέρα και την χάρηκα πολύ ♥️ Και τον Σεπτέμβρη θα κάνουμε και εμείς τα βαφτίσια και ανυπομονώ 🥹🥹 Εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου όλες να νιωσετε αυτήν την συγκίνηση και ευτυχία που ένιωσα εγώ ειδικά σήμερα, να γεμίσουν οι αγκαλιές σας υγιή μωράκια και να κλείσουν όλες οι πληγές. Όλα τα δάκρυα να είναι μόνο από χαρά 🙏🙏🙏 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...