Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

@Clairy. Εαι εγώ π κάνω την απόχη από τα γαλακτοκομικά 😋😋

Τα έχω παίξει σου λεω..νόμιζα για κάποιον λόγο ότι ρωτούσε η vasiliki 16 που χθες λέγαμε για το γάλα. Συνήθως μόνη της η γουλιά δεν είναι συμπτώματα.. Αν πχ έχει ατοπικη, ρουθούνισμα να τρέχουν τα ματάκια, περίεργα κακάκια.. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki 16 είπε:

Σαν να μπουσουλαει ενα πράγμα; ποσο ησασταν.Όταν στα ξεκίνησε αυτά;

Όχι κάνει σαν βαρελάκι ή τεντωνεται να πιάνει πράγματα. 

Δύσκολα ξεκίνησε το βραδυ..απο της 8μιση προσπαθεί να κοιμηθεί και όλο ξυπναει.. Του έδωσα ντεπον γιατί με δάγκωνε με μανία αν δεν ξυπνήσει θα ήταν τα δόντια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Πήρα κόσμημα από γάλα.. Συμπαθητικό.. Το περίμενα λίγο πιο ωραίο.. 

Απο ποιο μαγαζί από τα δύο??? Ποιο σχέδιο? Εμένα είναι πανέμορφο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

πόσες μέρες έχεις που δίνεις; 

Ναι,σίγουρα θέλουν το χρόνο τους. σήμερα μπορώ να πω ότι φάγαμε 8-9 κουταλάκια αλλά Την έβλεπα ότι δεν τρελαινόταν ιδιαίτερα,της έπαιζα κάποια παιχνιδάκια για να ξεχνιέται να το καταπινει..

10 μέρες έχουμε που ξεκινήσαμε το ρυζαλευρο για το οποίο τρελαίνεται και το τρώει όλο! Τρώει μπουκιά και γελάει 😂 με τα φρούτα σήμερα ήταν η 4η μέρα ! Όσο είχα σκέτη μπανάνα το έτρωγε ,μόλις έβαλα μήλο δεν το ήθελε και σήμερα με το αχλάδι ήταν έτσι κ έτσι δεν το πολυηθελε την ξενίζει μάλλον η υφή όπως σου είπα έτσι κατάλαβα δλδ ! Κοίτα , εμένα άμα δω ότι δεν θέλει δεν την πιέζω καθόλου προσπαθώ λιγάκι αλλά σταματάω αμα δω ότι δεν το δέχεται καλά ! Κάνε υπομονή ,νομίζω πως όσο περνάει ο καιρός θα το συνηθίσει και θα το δεχτεί πιο εύκολα ! Πρέπει να τους έρχεται πολύ περίεργα η μετάβαση από το γάλα στην κρέμα ! Εμείς γι'αυτό ξεκίνησαμε με ρυζαλευρο,για να μην της έρθει απότομα η μεγαλη αλλαγή στην υφή και στην έντονη γεύση επειδή ξεκινήσαμε και μικρούλες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

10 μέρες έχουμε που ξεκινήσαμε το ρυζαλευρο για το οποίο τρελαίνεται και το τρώει όλο! Τρώει μπουκιά και γελάει 😂 με τα φρούτα σήμερα ήταν η 4η μέρα ! Όσο είχα σκέτη μπανάνα το έτρωγε ,μόλις έβαλα μήλο δεν το ήθελε και σήμερα με το αχλάδι ήταν έτσι κ έτσι δεν το πολυηθελε την ξενίζει μάλλον η υφή όπως σου είπα έτσι κατάλαβα δλδ ! Κοίτα , εμένα άμα δω ότι δεν θέλει δεν την πιέζω καθόλου προσπαθώ λιγάκι αλλά σταματάω αμα δω ότι δεν το δέχεται καλά ! Κάνε υπομονή ,νομίζω πως όσο περνάει ο καιρός θα το συνηθίσει και θα το δεχτεί πιο εύκολα ! Πρέπει να τους έρχεται πολύ περίεργα η μετάβαση από το γάλα στην κρέμα ! Εμείς γι'αυτό ξεκίνησαμε με ρυζαλευρο,για να μην της έρθει απότομα η μεγαλη αλλαγή στην υφή και στην έντονη γεύση επειδή ξεκινήσαμε και μικρούλες!!

Σας πρότεινε ο παιδίατρος ρυζαλευρο σωστά;; εμας είναι αρνητικός ως προς αυτό θεωρεί οτι δεν προσφέρει κάποια θερμιδική αξία,ωστόσο η μετάβαση από γάλα σε φρουτακι είναι όντως έντονη και απότομη,θέλουν χρόνο το ξέρω. για αυτό συνήθως δίνουν κ το ρυζαλευρο για αρχή.γίνεται κάπως πιο ομαλα η μετάβαση στο κουτάλι να μαθουν κάτι αλλο πέρα από το γάλα. τώρα εμείς θα προσπαθήσουμε μόνο με φρουτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!

 @Clairy. Από πιο παραγγειλεις τελικά?

@Valxris@Valxris από το καινούριο στην Αίγινα...

Νομίζω το αλυσίδακι με χαλάει.. Φαίνεται αρκετά ψεύτικο.. Θα παρω ένα άλλο.. 

IMG_20220108_090541.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Σας πρότεινε ο παιδίατρος ρυζαλευρο σωστά;; εμας είναι αρνητικός ως προς αυτό θεωρεί οτι δεν προσφέρει κάποια θερμιδική αξία,ωστόσο η μετάβαση από γάλα σε φρουτακι είναι όντως έντονη και απότομη,θέλουν χρόνο το ξέρω. για αυτό συνήθως δίνουν κ το ρυζαλευρο για αρχή.γίνεται κάπως πιο ομαλα η μετάβαση στο κουτάλι να μαθουν κάτι αλλο πέρα από το γάλα. τώρα εμείς θα προσπαθήσουμε μόνο με φρουτα. 

Καλημέρα κορίτσι μου!! Ναι μας το πρότεινε η παιδίατρος γιατί ξεκινήσαμε 4μιση μηνών ! Γενικά η παιδίατρος μας δεν έχει μια στάνταρ γραμμή που κρατάει , προσαρμόζει την εισαγωγή στερεών κλπ ανάλογα με το κάθε παιδακι απ' ότι κατάλαβα επειδή όλες μου οι φίλες και γνωστές πάνε σε αυτήν ! Θέλουν το χρόνο τους τα μικρούλια μην αγχώνεσαι ,κάποια στιγμή θα συνηθίσει ! Και εμένα σκέψου ενώ τη μπανάνα την έτρωγε κανονικά (επειδή γινόταν πολύ απαλή στην υφή) το μήλο και το αχλάδι δεν τα πολυθελει ! Νομίζω όλα τα παιδάκια θέλουν το χρόνο τους ! Χθες απ' το αχλάδι σκέψου 2-3 κουταλιές έφαγε μόνο και μετά γκρινιάζε ! Αφού συμπληρώνουμε τα γεύματα πάντα με γάλα δεν υπάρχει θέμα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

@Valxris@Valxris από το καινούριο στην Αίγινα...

Νομίζω το αλυσίδακι με χαλάει.. Φαίνεται αρκετά ψεύτικο.. Θα παρω ένα άλλο.. 

IMG_20220108_090541.jpg

Ναι και εγώ από εκεί πήρα! ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο μοναδικό ασημένιο που έχει αυτό έχει ατσάλινη αλυσίδα και ίσως αυτό σε χαλάει τελικά μου άρεσε

IMG_20220108_114708.jpg

IMG_20220108_114851.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!! Ναι μας το πρότεινε η παιδίατρος γιατί ξεκινήσαμε 4μιση μηνών ! Γενικά η παιδίατρος μας δεν έχει μια στάνταρ γραμμή που κρατάει , προσαρμόζει την εισαγωγή στερεών κλπ ανάλογα με το κάθε παιδακι απ' ότι κατάλαβα επειδή όλες μου οι φίλες και γνωστές πάνε σε αυτήν ! Θέλουν το χρόνο τους τα μικρούλια μην αγχώνεσαι ,κάποια στιγμή θα συνηθίσει ! Και εμένα σκέψου ενώ τη μπανάνα την έτρωγε κανονικά (επειδή γινόταν πολύ απαλή στην υφή) το μήλο και το αχλάδι δεν τα πολυθελει ! Νομίζω όλα τα παιδάκια θέλουν το χρόνο τους ! Χθες απ' το αχλάδι σκέψου 2-3 κουταλιές έφαγε μόνο και μετά γκρινιάζε ! Αφού συμπληρώνουμε τα γεύματα πάντα με γάλα δεν υπάρχει θέμα ! 

σήμερα μήλο μπανάνα μου έφαγε γύρω στις 10 κουταλιές.υπερισχύε η μπανάνα όμως και έτσι της άρεσε περισσότερο. τα πήγαμε καλύτερα αύριο θα της βάλω και.αχλάδι φετελ που είναι το.πιο γλυκό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εμένα κορίτσια μου αρέσουν και τα δυο!! Εγώ σκέφτομαι να πάρω από αυτό εδω στην Αθήνα!

πήρε μια φίλη από Αθήνα,ενα στο Παγκράτι και έχει φοβερά.αν εννοείς αυτό. Μου άρεσαν πολύ τα δαχτυλίδια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

πήρε μια φίλη από Αθήνα,ενα στο Παγκράτι και έχει φοβερά.αν εννοείς αυτό. Μου άρεσαν πολύ τα δαχτυλίδια. 

Ναι αυτό! Και τα δαχτυλίδια φανταστικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Ναι αυτό! Και τα δαχτυλίδια φανταστικά.

 

νομίζω είναι το καλύτερο κατάστημα στο είδος του από λίγο που κοίταξα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

 

νομίζω είναι το καλύτερο κατάστημα στο είδος του από λίγο που κοίταξα. 

Είναι κάτι πολύ όμορφο,ενθυμιο!! Θα το φτιάξω λίγο αργότερα βέβαια έχουν κ μεγάλο χρόνο παράδοσης.!

Με έχει πιάσει ένα ανχος με τις στερεές 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Εμένα κορίτσια μου αρέσουν και τα δυο!! Εγώ σκέφτομαι να πάρω από αυτό εδω στην Αθήνα!

Φαίνονται πιο ωραία της Αθήνας αλλά η τιμή είναι πολύ διαφορετική.. Αν πας να επιλέξεις να φτιάξεις κόσμημα ανεβαίνει αρκετά από αυτό που βλέπεις να γράφει.. 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Ναι και εγώ από εκεί πήρα! ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο μοναδικό ασημένιο που έχει αυτό έχει ατσάλινη αλυσίδα και ίσως αυτό σε χαλάει τελικά μου άρεσε

IMG_20220108_114708.jpg

IMG_20220108_114851.jpg

Πολυ ωραίο και το δικό σου.. Το ήθελα χρυσό γιατί έχω και άλλο αλυσίδακι που μου έχουν κάνει δώρο και λέει μαμά και είναι χρυσό αλλά πολύ διακριτικό.. Θα πάω να βρω άλλη αλυσίδα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μήπως έχει δοκιμάσει κάποια διατροφική μαγιά να μου πει εντυπώσεις; Διάβαζα ότι είναι πολύ θρεπτική κ είναι ασφαλής να δίνεται από 6 μηνών κ πάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ έχουμε τέτοια γκρίνια εδώ και δύο μέρες..δεν κάθεται μόνος πουθενά..τον περνω με το ρηλαξ παντούστις δουλειές του σπιτιού  απλά για να με βλέπει!!!😢😏😢

Άσχετο μάλλον μόνο εγώ δεν πρόλαβα να κάνω τα νύχια μου ε🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Love32 είπε:

@Lia5 εσύ ξεκίνησες τροφές? Θα κάνεις blw τελικά?

Όχι ρε αφου εμείς μαζί γεννησαμε. Μου φαίνεται και πολύ μικρός και νομίζω ότι και σε 2 βδομάδες που είναι να ξεκινήσει πάλι μικρός θα μου φαίνεται! Έχω αποφασίσει ότι θα ξεκινήσουμε με καρότο και έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου για τη σειρά εισαγωγής. Όσο αφορά τη μορφή μάλλον θα καταλήξω σε ένα συνδυασμό μεθόδων που νομίζω ότι μας ταιριάζει. Όσο πλησιάζει ο καιρός φοβάμαι όλο και περισσότερο τα κομμάτια εξ αρχής αλλά δε μου αρέσει και να τα συνηθίσει όλα μαζί κρέμα μια γεύση. Οπότε θα ξεκινήσω βραζοντας το καρότο και μετά θα του το πατήσω. Μετά από 3 μέρες τη γλυκοπατάτα με τον ίδιο τρόπο ξεχωριστά σε πιατάκι με χρίσματα κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Αχ έχουμε τέτοια γκρίνια εδώ και δύο μέρες..δεν κάθεται μόνος πουθενά..τον περνω με το ρηλαξ παντούστις δουλειές του σπιτιού  απλά για να με βλέπει!!!😢😏😢

Άσχετο μάλλον μόνο εγώ δεν πρόλαβα να κάνω τα νύχια μου ε🤪

Εγώ τα κάνω κάθε μήνα 🤭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Love32 είδα ένα ποστ στην ομάδα αλλεργιων που η μαμά κάνει αποχή μόνο για αναγωγες και στην αρχή πράσινα κακά. Έφαγε τα Χριστούγεννα λίγο τυρί και το μωρό έβγαλε πάλι και ηρεμίας μετά από 1 2 μέρες. Δοκίμασε να πάρει ένα συμπλήρωμα σόγιας και έγινε το ίδιο. Ρωτάει αν οι γουλιες μόνο δείχνουν αλλεργία ή αν φταίει η υπερπαραγωγή. Θα σε ενημερώσω όταν θα απαντήσουν γιατί μοιάζει με την δική σου περίπτωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ τα κάνω κάθε μήνα 🤭

Μόλις κάνω την δεύτερη δόση θα πάω και γω...και νύχια και λέιζερ ιδανικά που έχω από τον Ιούλιο😲🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Μόλις κάνω την δεύτερη δόση θα πάω και γω...και νύχια και λέιζερ ιδανικά που έχω από τον Ιούλιο😲🤪

Εμένα φτιάχνει νύχια η νονά του μωρού.. Οπότε έρχεται σπίτι. Και κομμωτήριο είναι κάτω από το σπίτι της μαμάς μου οπότε μου περνάει βαφή και ανεβαίνω πάνω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εμένα φτιάχνει νύχια η νονά του μωρού.. Οπότε έρχεται σπίτι. Και κομμωτήριο είναι κάτω από το σπίτι της μαμάς μου οπότε μου περνάει βαφή και ανεβαίνω πάνω 😂

Α όλα βολικά....🥰και εμένα κάνει η νύφη μου αλλά έχουμε να βρεθούμε πάνω από δίμηνο ζουν σε άλλη πόλη..φέτος δεν πήγαμε και στους δικούς μου γιορτές γιατί είχαν θετικό κρουσμα..καλά το λέιζερ ετσι το  λέω ο δερματολόγος που πάω κάνει με τις ώρες θα με χωρίσει ο άντρας μου🤪🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Θα ξαναπάμε την επόμενη Τετάρτη 16/10 στον γυναικολόγο και μετά 4/11 έχουμε εμβρυομητρικό. Για το doppler κι εγώ μεταξύ 32-34 ξ΄ερω, εκτός κι αν είσαι στον δικ΄ο μου γιατρό που θέλει και "μικρό" και "μεγάλο ντόπλερ"... όπως μας το έκανε και στη β επιπέδου δηλαδη!🙃 Γενικά κι εγ΄ω είμαι εντάξει με το μέσα, αλλά λίγο οι ορμόνες, λίγο η σκέψη ότι μετά που θα έρθει με το καλό η μπέμπα θα φάω πολύ κλείσιμο μέσα γιατί δε θα έχουμε καθόλου βοήθεια... κάπου φρικάρω. Με τα ρούχα, να ναι καλά μια άλλη κοπέλα του φόρουμ που το έγραψε σε άλλο θέμα, το κολάν απο το ohsho είναι φανταστικ΄ο! Με μια πουκαμίσα απο πάνω κι είσαι τζιτζί να πας παντού!!  
    • Κορίτσια εγώ δεν έχω κάτι αμάν και τι. Κι εμένα η πεθερά μπορεί να πετάξει κάτι πχ για την αγκαλιά αλλά εμμέσως και έτσι γενικά οπότε δεν δίνω σημασία! Θα φανεί στην πορεία βέβαια!! Αχ @nanouko ότι παιδευτηκατε/ παιδευτηκαμε τόσο για ένα παιδάκι για να ακούμε κριτική από δικούς μας άνθρωπους κάπως μου φαίνεται.🤨🤨 @μαμά12345 καλά έκανες και το έκοψες γιατί δεν νομίζω να σταματούσε αλλιώς.   Ο καθένας βέβαια την άποψη του έχει αλλά ειδικά αυτή την περίοδο μόνο υποστήριξη και βοήθεια έχουμε ανάγκη όχι κριτική 
    • Πόσο είναι τώρα το μωρό; Με το καλό τα πρώτα σας εμβόλια! Εμείς θα κάνουμε την επόμενη βδομάδα! Να αποθηλάσεις κορίτσι μου, ο,τι είναι καλύτερο για σας! Κι εμείς δυσκολευόμαστε με τον ύπνο, έχουμε και τους κολικούς, δράμα τα βράδια μας, ευτυχώς έχει βρει ο άντρας μου ένας τρόπο και τον κοιμίζει εκείνος το βράδυ και παίρνω κι εγώ μια ανάσα γτ όλη μέρα είμαι μόνη μου..
    • Ναι, έχω κι εγώ από την πεθερά μου..πώς το κρατάτε έτσι και μην το φιλάτε και εσείς το μάθατε να κλαίει αν το αφήνετε κάτω.. άσε..μου έχει σπάσει τα νεύρα και θα της την πω καμία ώρα..μόνο χάρη στον άντρα μου δεν έχω μιλήσει ως τώρα.. αλλά πιστεύω στην επόμενη δε θα κρατηθώ..😀
    • Α και το άλλο ρε κορίτσια το ξέχασα να το γράψω πάνω ..! Μ έχουν ζαλίσει οι γύρω γύρω συγκεκριμένα ένα στενό συγγενικό πρόσωπο να μου δίνει όλο συμβουλές για τον μικρό...και γιατί τον κουνάς και γιατί ξυπνάει μόλις τον αφήνεις κάτω?? Εμείς τότε....μπλα μπλα.... Έχει κολικούς το παιδί..δεν έχει έλεγα εγώ δεν ξέρω το μωρό μου? Γκρίνια είναι μέχρι να κοιμηθεί..είχα παιδί με κολικούς και ξέρω να τα ξεχωρίσω ?? πόλλα τέτοια να μου λεει..και τελοσπαντων μην τα πολυλογω μια δυο τρεις της την είπα τσαντιστηκε και δεν μου ξαναπέ τίποτα... Εσείς έχετε τέτοια?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...