Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ...επιστρεψαμεΚαι εμείς από τη ζυγιση .εμείς τελικά θα ξεκινήσουμε μάλλον το επόμενο 15 ημερο στέρεες ο μικρός πήρε  1 κιλό σχεδόν...με την μεικτή διατροφή..οπότε δεν συντρέχει λόγος για την εισαγωγή..θα ξεκινήσουμε με λαχανικά μου είπε...Τωρα έχουμε ραντεβού ξανά στις 24 για τα επαναληπτικά εμβόλια..μηνιγγίτιδα θα κάνουμε στον 8 νομίζω 3 δόσεις...μπρούμυτα δεν γυρίζει ακόμη μόνο στο πλάι...

Μπράβο στο παιδάκι σου που πήρε το κιλακι!😊 

Θα γυρίσει κ μπρούμυτα σιγά-σιγά!Όλα θα τα κάνουν!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Νομίζω η εισαγωγή τροφών έχει σκοπό την ανάδειξη πιθανής αλλεργίας..σε κάθε περίπτωση ...το μικρό απλά δοκιμάσει την γεύση...θέλει περίπου 10 δοκιμές στην κάθε γεύση για να χέις αποψη..

Και εμάς στα λαχανικά 1 την φορά μας είπε..για όταν ξεκινήσουμε...

Ναι,μα αυτός είναι και ο λόγος π πρότεινε ενα για αρχή ,για τυχόν αλλεργίες.θα προσπαθήσουμε.Έτσι κ αλλιώς η πρώτη επαφή είναι για τη γεύση ,Την υφή.δεν περιμένω να φάει ποσότητα αλίμονο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Ναι,μα αυτός είναι και ο λόγος π πρότεινε ενα για αρχή ,για τυχόν αλλεργίες.θα προσπαθήσουμε.Έτσι κ αλλιώς η πρώτη επαφή είναι για τη γεύση ,Την υφή.δεν περιμένω να φάει ποσότητα αλίμονο .

Σημερα *μιλούσε *όλη την ώρα καναμε τρελά γέλια με τον άντρα μου .. και τωρα εχει πέσει ξερος. .να δούμε για ποσση ωρα!!!🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Ναι,μα αυτός είναι και ο λόγος π πρότεινε ενα για αρχή ,για τυχόν αλλεργίες.θα προσπαθήσουμε.Έτσι κ αλλιώς η πρώτη επαφή είναι για τη γεύση ,Την υφή.δεν περιμένω να φάει ποσότητα αλίμονο .

Σημερα *μιλούσε *όλη την ώρα καναμε τρελά γέλια με τον άντρα μου .. και τωρα εχει πέσει ξερος. .να δούμε για ποσση ωρα!!!🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Καλημέρα!! Μόλις ξεκινήσουν φρούτα ξεκινάνε να πίνουν και νερό?

Για το νερό η αλήθεια δε μας διευκρίνισε,αλλα απ ότι κατάλαβα Όχι από τις πρώτες μέρες. κορίτσια που τρώτε ήδη και ξέρετε για πείτε μας ποτέ ξεκινάνε να πίνουν λίγο νερακι @Clairy. @Valxris @Tweema

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki 16 είπε:

Για το νερό η αλήθεια δε μας διευκρίνισε,αλλα απ ότι κατάλαβα Όχι από τις πρώτες μέρες. κορίτσια που τρώτε ήδη και ξέρετε για πείτε μας ποτέ ξεκινάνε να πίνουν λίγο νερακι @Clairy. @Valxris @Tweema

Εμένα είχε πει ότι ακόμα δεν είναι απαραίτητο.. Και ότι παίρνει ότι χρειάζεται από το γάλα. Ξεκινήσαμε στερεές σχεδόν 6 μηνών.. Βέβαια εγώ του δίνω λιγάκι γιατί το ζητάει κάθε φορά που πίνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

@Μαριλου1καρδιολόγο πήγατε προληπτικά;;

Καλημέρα!!! Όχι κάτι είχε ακούσει η παιδίατρος,πολύ λίγο, αλλά για τυπικούς λόγους έπρεπε να πάμε κ σε καρδιολόγο. Φύσημα 1/6 κλείνει μόνο του. 

Τελικά πόσο κοιμήθηκε; 😊

Εμείς πάλι πολλά ξυπνήματα μέσα στη νύχτα 🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα και από μας και καλή χρονιά !!! Έχω μέρες να μπω , τρέλα μέσα στις γιορτές και κάναμε μέρες να επανέλθουμε στο πρόγραμμα μας 😅 δεν προλαβαίνω να διαβάσω πολλά !! Χαχαχ εμείς ξεκινήσαμε τις στερεές με ρυζαλευρο απογευματινό,αυτή τη βδομάδα ξεκινήσαμε και πρωινό μπανάνα και  σήμερα θα βάλουμε και μήλο !! Είναι δεκτική γενικά φαίνεται να της αρέσει πολύ ,τόσο που ανοίγει το στόμα της περιμένει την μπουκιά της πια και μόλις την τρώει γελάει 😂 ελπίζω να συνεχίσει έτσι !!! Για το νερό λίγο που διάβασα που λέγατε ,επειδή εμένα δεν έπινε με τίποτα ούρλιαζε ! Μου είπε ίσα ίσα να ξεπλύνει λίγο το στοματακι της θέλουμε δεν χρειάζεται ακόμα ποσότητα ! Οπότε της δίνω με το κουτάλι 2-3 κουταλιτσες ίσα ίσα (είναι ο μόνος τρόπος που το δέχτηκε )!! Τη Δευτέρα εχουμε εμβόλιο οπότε θα μιλήσουμε και για την νέες μας εισαγωγές 🎉🎉 τα κακακια της σκληρυναν κάπως βέβαια αλλά δεν την βλέπω να δυσκολεύεται την ώρα που τα κάνει ! Θα δω πως θα πάει !! Εσείς τι κάνετε ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

απ οτι ότι αντιλαμβάνομαι μόνο σ εμας είπε ενα φρούτο..σκέφτομαι Μήπως τ παραβλέψω κ δώσω ένα ακόμη μαζί γιατί αλλιώς δεν μπορεί να το φάει. 

γίνεται πάντως κρέμα με λίγο νερακι π έβαλα για να βοηθήσει. 

Και σε μας ένα ένα φρούτο είπε μπανανα ,μετά από δύο μέρες μπανάνα μήλο,και μετά από άμα δύο μέρες μπανάνα μήλο αχλάδι ! Με λίγο νεράκι να τα αλεθω μου είπε και γίνεται μια χαρά !! Εγώ λέω δοκίμασε όπως σου είπε ο γιατρός σου , θα συνηθίσει σιγά σιγά ! Ίσα ίσα να συνηθίσουν τη γεύση θέλουμε για αρχή ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Για το νερό η αλήθεια δε μας διευκρίνισε,αλλα απ ότι κατάλαβα Όχι από τις πρώτες μέρες. κορίτσια που τρώτε ήδη και ξέρετε για πείτε μας ποτέ ξεκινάνε να πίνουν λίγο νερακι @Clairy. @Valxris @Tweema

Καλημερα κορίτσια καλή φώτιση να έχουμε όλοι μας!!!!

Για νερό δεν Μ είπε κάτι γενικά δεν Μ είπε τίποτα ούτε για στέρεες κλπ χαχαχαχ γιατί ξέρει ότι τα ξέρω από το πρώτο παιδί! Εγώ του δίνω κανονικά και τρελενεται για νερό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα!!! Όχι κάτι είχε ακούσει η παιδίατρος,πολύ λίγο, αλλά για τυπικούς λόγους έπρεπε να πάμε κ σε καρδιολόγο. Φύσημα 1/6 κλείνει μόνο του. 

Τελικά πόσο κοιμήθηκε; 😊

Εμείς πάλι πολλά ξυπνήματα μέσα στη νύχτα 🥺

Καλημέρα...το χουμε και εμείς μάλλον έχω να κανονίσω και εγώ έναν υπέρηχο για αυτό σε ρώτησα...κοιμήθηκε ένα 4ωρο αλλά μετά δεν ξανακοιμοταν με τίποτα....😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Sofoula28 είπε:

Και σε μας ένα ένα φρούτο είπε μπανανα ,μετά από δύο μέρες μπανάνα μήλο,και μετά από άμα δύο μέρες μπανάνα μήλο αχλάδι ! Με λίγο νεράκι να τα αλεθω μου είπε και γίνεται μια χαρά !! Εγώ λέω δοκίμασε όπως σου είπε ο γιατρός σου , θα συνηθίσει σιγά σιγά ! Ίσα ίσα να συνηθίσουν τη γεύση θέλουμε για αρχή ☺️

εμείς δοκιμάσαμε σήμερα πάλι μήλο τηε τ έκανα πρώτα λίγο στον ατμό και έγινε πιο καλά σαν κρεμουλα μετα νε λίγο νερακι,αλλά Ενώ ανοίγει τ στόμα κ είναι πρόθυμη να δοκιμάσει δεν τ καταπινει απλά το κρατάει στο στόμα της😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς ξεστολισαμε σήμερα...και πραγματικά νιώθω το σπίτι να καθαρισε!!δεν τον χάρηκα τον στολισμό φέτος...γενικά δεν κατάλαβαμε πολύ τις γιορτές νομίζω..αύριο έχω ραντεβού για την πρώτη δόση του εμβολίου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

εμείς δοκιμάσαμε σήμερα πάλι μήλο τηε τ έκανα πρώτα λίγο στον ατμό και έγινε πιο καλά σαν κρεμουλα μετα νε λίγο νερακι,αλλά Ενώ ανοίγει τ στόμα κ είναι πρόθυμη να δοκιμάσει δεν τ καταπινει απλά το κρατάει στο στόμα της😕

Ίσως να μην είναι έτοιμη ακόμα να δεχτεί τις στερεές... Και εγώ πιστεύω ότι και ο δικός μου δεν είναι απόλυτα έτοιμος τελικά παρόλο που έκλεισε τον 6ο.. Δεν είμαι και σίγουρη.. Μην την πιέζεις.. Αυτό που μου είπε ο παιδιάτρος και πάλι είναι ότι αν δε θέλει να το αφήσω και να δοκιμάζω σε λίγες μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ίσως να μην είναι έτοιμη ακόμα να δεχτεί τις στερεές... Και εγώ πιστεύω ότι και ο δικός μου δεν είναι απόλυτα έτοιμος τελικά παρόλο που έκλεισε τον 6ο.. Δεν είμαι και σίγουρη.. Μην την πιέζεις.. Αυτό που μου είπε ο παιδιάτρος και πάλι είναι ότι αν δε θέλει να το αφήσω και να δοκιμάζω σε λίγες μέρες. 

της δοκιμάζω 3-4 κουταλιτσες ίσα ισα για να μάθει τ κουτάλι,τη γεύση και όχι τόσο να φάει. της δίνω γάλα Φυσικά μετά. Ίσως να μην ειναι τόσο έτοιμη είμαστε και 5 μηνών δεν ξέρω. θα της δώσω χρόνο χώρις να Την πιεζω Φυσικά.απλώς σίγουρα ανοίγει τ στόμα δείχνει πρόθυμη και τρελαίνεται μολις βλέπει τ κουταλι αλλά κάτι δεν Της αρέσει😛

Πόσο καιρό έχεις που τον προσπαθείς;Πόσο σου τρώει περίπου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Εμείς ξεστολισαμε σήμερα...και πραγματικά νιώθω το σπίτι να καθαρισε!!δεν τον χάρηκα τον στολισμό φέτος...γενικά δεν κατάλαβαμε πολύ τις γιορτές νομίζω..αύριο έχω ραντεβού για την πρώτη δόση του εμβολίου....

φέτος μπορώ να πω ότι ούτε εγώ κατάλαβα γιορτές. τις περάσαμε πολύ οικογενειακά και σπίτι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Ρε κορίτσια το άλμα 23-26 τι φαση;

Τι περνάς; εμεις τα άλματα τα περναμε χαλια  παντως. 

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki 16 είπε:

@Tweema όλα καλά;; Πώς είναι η μικρή;;

Ζω😂😂😂. Απλα δεν προλαβαινω ν γράψω. Η μικρη εχει 2 μερες που ειναι πολυ καλα , έχει μυξα κ λιγο βηχαλακι αλλα ειναι καλα. Ειναι πολυ χαρουμενη. Προσπαθει να μπουσουλησει αλλα νευριαζει γιατι δεν μπορει, προσπαθει να σηκωθει κ νευριαζει γιατί δεν μπορει🤣

Προσπαθώ να οργανωσω τα γενέθλια του γιου αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα. Θελω να φτιαξω μια χαρτινη τουρτα κ 2 πινιατες, 1 για το σπίτι κ 1 για το σχολείο αλλα δεν βλεπω να τα καταφέρνω. Γενικά ενα χαος!! 

Νερο δινουμε με την εναρξη των στερεών. Η μικρη σε 3 μερες κλεινει τους 7 μηνες κ νερο δεν πινει καθόλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Τι περνάς; εμεις τα άλματα τα περναμε χαλια  παντως. 

Ζω😂😂😂. Απλα δεν προλαβαινω ν γράψω. Η μικρη εχει 2 μερες που ειναι πολυ καλα , έχει μυξα κ λιγο βηχαλακι αλλα ειναι καλα. Ειναι πολυ χαρουμενη. Προσπαθει να μπουσουλησει αλλα νευριαζει γιατι δεν μπορει, προσπαθει να σηκωθει κ νευριαζει γιατί δεν μπορει🤣

Προσπαθώ να οργανωσω τα γενέθλια του γιου αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα. Θελω να φτιαξω μια χαρτινη τουρτα κ 2 πινιατες, 1 για το σπίτι κ 1 για το σχολείο αλλα δεν βλεπω να τα καταφέρνω. Γενικά ενα χαος!! 

Νερο δινουμε με την εναρξη των στερεών. Η μικρη σε 3 μερες κλεινει τους 7 μηνες κ νερο δεν πινει καθόλου. 

Δεν ξερω τι τον ενοχλεί και γκρινιάζει σχεδόν όλη την ώρα... Δεν του αρέσει τίποτα τις τελευταίες μέρες, ούτε να παίζουμε, ούτε να τραγουδαμε, ούτε να μιλάμε. Παει να τον πάρει ο ύπνος και όπως του κλείνουν τα μάτια τα ανοίγει και φωνάζει. Τρωει και σταματάει για να φωνάξει. Του δίνω παιχνίδια και τα πετάει. Ευτυχώς περναει ακόμα καλά στη βολτα. Η κουτσουνα μεγάλωσε, έτοιμη να σηκωθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Τι περνάς; εμεις τα άλματα τα περναμε χαλια  παντως. 

Ζω😂😂😂. Απλα δεν προλαβαινω ν γράψω. Η μικρη εχει 2 μερες που ειναι πολυ καλα , έχει μυξα κ λιγο βηχαλακι αλλα ειναι καλα. Ειναι πολυ χαρουμενη. Προσπαθει να μπουσουλησει αλλα νευριαζει γιατι δεν μπορει, προσπαθει να σηκωθει κ νευριαζει γιατί δεν μπορει🤣

Προσπαθώ να οργανωσω τα γενέθλια του γιου αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα. Θελω να φτιαξω μια χαρτινη τουρτα κ 2 πινιατες, 1 για το σπίτι κ 1 για το σχολείο αλλα δεν βλεπω να τα καταφέρνω. Γενικά ενα χαος!! 

Νερο δινουμε με την εναρξη των στερεών. Η μικρη σε 3 μερες κλεινει τους 7 μηνες κ νερο δεν πινει καθόλου. 

7 μηνων δεν είναι μικρουλα για αυτα που κάνει;; βέβαια Ίσως έχει γρήγορους ρυθμούς ανάπτυξης,αλλά μου κανει εντύπωση που θέλει να μπουσουλησει η γλυκουλα🙂

νερό δεν της δίνεις ή απλά δε θέλει;; έχουμε ξεκινήσει δύο μέρες τώρα κ εμείς στερεες βέβαια σε μορφή κρέμας,υπάρχει προθυμία ανοίγει στόμα ολα καλά,απλά τ βγαζει Μετά ολο έξω.Ίσως θέλει χρόνο να συνηθίσει. 

Πότε είναι τα γενέθλια του μικρού;; πάντως τελευταία βράδια περνάμε κ εμεις χάλια ξυπνάει συχνά.άντε εσείς που θηλάζετε να το καταλαβω,αλλα με το ξένο δεν υποτίθεται ότι φτιάχνουν λίγο πιο γρήγορα στο θέμα ύπνου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια πώς είστε??

 

εμένα με έχει βρει μάλλον κάποια γρίπη,είμαι εδω και Τρεις μέρες με μπούκωμα και πονόλαιμο,φοραω διαρκώς μάσκα Γιατί φοβάμαι για τη μικρή. 

σαφώς έκανα και τεστ,αρνητικά. οπότε κάποιο κρυολόγημα.Τρέμω μη μου κολλήσει η μικρή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Δεν ξερω τι τον ενοχλεί και γκρινιάζει σχεδόν όλη την ώρα... Δεν του αρέσει τίποτα τις τελευταίες μέρες, ούτε να παίζουμε, ούτε να τραγουδαμε, ούτε να μιλάμε. Παει να τον πάρει ο ύπνος και όπως του κλείνουν τα μάτια τα ανοίγει και φωνάζει. Τρωει και σταματάει για να φωνάξει. Του δίνω παιχνίδια και τα πετάει. Ευτυχώς περναει ακόμα καλά στη βολτα. Η κουτσουνα μεγάλωσε, έτοιμη να σηκωθεί. 

Ότι περιγράφεις είναι το αλμα.. Καθομαι κ κοιταζω τα άλματα κ λεω ωχ παναγια μου τι με περιμενει.. Κ μενα μονο στην βολτα ειναι καλα. Μολις φθανουμε κατω στην εισοδο αρχιζει.. 

στις πριν 14 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

7 μηνων δεν είναι μικρουλα για αυτα που κάνει;; βέβαια Ίσως έχει γρήγορους ρυθμούς ανάπτυξης,αλλά μου κανει εντύπωση που θέλει να μπουσουλησει η γλυκουλα🙂

νερό δεν της δίνεις ή απλά δε θέλει;; έχουμε ξεκινήσει δύο μέρες τώρα κ εμείς στερεες βέβαια σε μορφή κρέμας,υπάρχει προθυμία ανοίγει στόμα ολα καλά,απλά τ βγαζει Μετά ολο έξω.Ίσως θέλει χρόνο να συνηθίσει. 

Πότε είναι τα γενέθλια του μικρού;; πάντως τελευταία βράδια περνάμε κ εμεις χάλια ξυπνάει συχνά.άντε εσείς που θηλάζετε να το καταλαβω,αλλα με το ξένο δεν υποτίθεται ότι φτιάχνουν λίγο πιο γρήγορα στο θέμα ύπνου;

Νερακι της δινω, εκεινη δεν πινει. Μπορει να θελει να κάνει πολλα αλλα εχει ακομα. Ο υπνος παλι νομίζω οτι ειναι στο παιδι ανεξαρτήτου γαλακτος. 

Είστε ακόμα στην αρχη. Θα παρει το χρονο της κ όταν ειναι έτοιμη θα φαει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...