Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Κορίτσια δε σας προλαβαίνω τωρα με τη δουλειά! Εμάς μας πήραν αυτή την καρέκλα. Καλή μου φαίνεται, έχει πολλές ρυθμίσεις. Φυσικά για μας ειναι πολυ νωρις ακομα. Τα αγόρια τα πάνε πολύ καλά σπίτι, καθε μέρα και καλύτερα! Τα βαφτίσια τα έχουμε στις 16/7 και η φίλη μου ήδη ψάχνει κουστουμάκι και τα σχετικά. Στα άλματα έχει παρατηρήσει καμία πολύ λοξιγκα ή είναι η ιδέα μου; Εμείς τωρα παίρνουμε κάποιο επίδομα κάθε μήνα για το παιδί; @Μαριλου1 πώς είναι ο γάτος σου;

Screenshot_20211115-193711_Chrome.jpg

Εγω δεν εχω παρατηρησει κάτι τέτοιο. Το α21 παιρνουμε καθε διμηνο,απλα πρέπει να κανετε αιτηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tweema είπε:

Εγω δεν εχω παρατηρησει κάτι τέτοιο. Το α21 παιρνουμε καθε διμηνο,απλα πρέπει να κανετε αιτηση. 

Το έκανε ο άντρας μου που το εχει εξαρτώμενο μέλος. Του μπήκε η πρωτη δοση και ειδα ότι είναι 5 δόσεις. Αλλά εμείς που γεννησαμε καλοκαιρι πώς θα προλάβουμε να πάρουμε 5 δόσεις ως το τέλος του ετους;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Alexeyπως εισαι; η μικρη πως ειναι με το συγκαμα;

@Clairy.Θα συμφωνησω με την nicol οπως αισθανεσαι εσυ. εγω πιστευω οτι τα παιδια κ αλεσμενα να ξεκινήσουν πρεπει στους 8 μήνες να ξεκινησει η μεταβαση σε κομματια κ στον χρονο να τρωνε το ιδιο φαγητο με την υπόλοιπη οικογένεια. Οπως επίσης πιστεύω ότι ολες οι τροφες θα πρεπει να εχουν εισαχθει πριν τον χρονο. Πολλοι παιδίατροι συστηνουν να μην φαει οχ το παιδι ψαρι, ξηρους καρπους κ.α. γιατι είναι αλλεργιογονες.

Σημερα εμαθα κατι που με εχει σοκαρει.. Παιδι φίλης μου επαθε αλλεργικό σοκ 4,5 χρονων, απο ψαρι!! Κ το παιδάκι ετρωγε 2 φορες την εβδ ψαρι! Νοσηλευτηκε 1,5 εβδ!! Κ καπου ετσι αρχισα να τρεμω απο φοβο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Το έκανε ο άντρας μου που το εχει εξαρτώμενο μέλος. Του μπήκε η πρωτη δοση και ειδα ότι είναι 5 δόσεις. Αλλά εμείς που γεννησαμε καλοκαιρι πώς θα προλάβουμε να πάρουμε 5 δόσεις ως το τέλος του ετους;

Συνολικα ειναι 6 δόσεις τον χρονο..το επιδομα παιδιου αρχιζει να μετραει από τον επομενο μηνα της γεννας. Πληρωνομαστε ανα διμηνο. Εσυ γεννησες ιουλιο αρα τον Σεπτέμβριο πληρωθηκες για 1 μηνα τον Αύγουστο. Τωρα Νοέμβριο θα πληρωθούμε για Σεπτέμβρη - Οκτωβρη. Τον Δεκέμβριο καθε χρόνο προπληρωνει τον ιανουαριο για Νοέμβρη-Δεκέμβρη. Μετα θα πληρωθουμε μαρτιο για Ιανουάριο-φεβρουαριο, μετα μαιο για Μάρτιο απριλιο, ιουλιο για μαιο-ιουνιο εφοσον γινει φορολογική δήλωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγω πριν λιγο ανακάλυψα ότι εκανε η μπεμπα συγκαμα στο. Λαιμο γιατί κανει διπλες εκει.. 

Το καημένο.. Ορισμένες φορές ανησυχω μήπως δεν είμαι καλη.. Ξέρετε.. Μήπως δεν την προσεχω καλα.. Εχω την εντύπωση ότι αυτό θα σκέφτομαι μέχρι να γίνει ανεξάρτητη.. 18+

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

650 /8ωρο κ 325 το 4ωρο

Αλήθεια είναι τόσα;; νόμιζα 520 ότι παίρνουμε. 

@Tweema ναι ο παιδίατρος μας ψάρι βάζει γύρω στους 8 με 9 μήνες νομίζω.. Ξηρούς καρπούς δεν ξέρω.. Αλλα φοβάμαι πολύ τις αλλεργίες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσια εγω πριν λιγο ανακάλυψα ότι εκανε η μπεμπα συγκαμα στο. Λαιμο γιατί κανει διπλες εκει.. 

Το καημένο.. Ορισμένες φορές ανησυχω μήπως δεν είμαι καλη.. Ξέρετε.. Μήπως δεν την προσεχω καλα.. Εχω την εντύπωση ότι αυτό θα σκέφτομαι μέχρι να γίνει ανεξάρτητη.. 18+

Εμενα είχε πάθει συγκαμα μια φορά στις 20 μέρες νομίζω. Δεν μπορείς να φανταστείς στεναχώρια. Ολην τη μέρα ένιωθα τύψεις. Τόσο χαζές είμαστε 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

650 /8ωρο κ 325 το 4ωρο

Σε κάποιο παίρνεις κάτι παραπάνω αν τα ασφαλίζεις εσύ τα παιδιά αλλά δεν θυμάμαι αν είναι στον οαεδ η στα επιδόματα του ικα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Α κι εμείς σε νησάκι είμαστε το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου... Χειμώνα στην Αθήνα. Τη βάφτιση θα τη κάνουμε Ιούνιο όμως την ημέρα των γενεθλίων της στο νησί, έτσι θα κάνουμε 2 σε 1, ένα μεγάλο πάρτι να έχουμε να το θυμόμαστε 😅 

Πολύ καλή ιδέα αυτή,από ποιο νησάκι είστε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Κορίτσια δε σας προλαβαίνω τωρα με τη δουλειά! Εμάς μας πήραν αυτή την καρέκλα. Καλή μου φαίνεται, έχει πολλές ρυθμίσεις. Φυσικά για μας ειναι πολυ νωρις ακομα. Τα αγόρια τα πάνε πολύ καλά σπίτι, καθε μέρα και καλύτερα! Τα βαφτίσια τα έχουμε στις 16/7 και η φίλη μου ήδη ψάχνει κουστουμάκι και τα σχετικά. Στα άλματα έχει παρατηρήσει καμία πολύ λοξιγκα ή είναι η ιδέα μου; Εμείς τωρα παίρνουμε κάποιο επίδομα κάθε μήνα για το παιδί; @Μαριλου1 πώς είναι ο γάτος σου;

Screenshot_20211115-193711_Chrome.jpg

Ο γατάκος μου δυστυχώς δεν τα κατάφερε... "Έφυγε" μέσα σε δύο μέρες...πολύς πόνος,πολύ κλάμα...έγιναν όλα τόσο ξαφνικά κ γρήγορα που ακόμα δεν το έχω πιστέψει. Ακόμα κοιτάω την μπαλκονόπορτα περιμένοντας να εμφανιστεί 😣 ήταν 5χρονων μόνο... Μάλλον αυτοκίνητο τον χτύπησε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Θα κάνεις  blw ή αλεσμενα; 

Το σκέφτομαι για blw αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω.Αν πάλι όχι δε θέλω να είναι και τελείως αλεσμένη η τροφή. Εμένα από 8 μηνών θα περνάει πολύ χρόνο με τις γιαγιάδες λόγω δουλειάς οπότε δε θα είναι διαρκώς μαζί μου για να ξέρω αν θα το καταφέρουμε.Επίσης ο μόνος μου ενδοιασμός είναι φόβος για τυχόν πνιγμό.Εσύ πως το σκέφτεσαι ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Κι εγώ δεν έφτασα...!!όταν θαχερθει ο καιρός θα ρωτήσω την παιδίατρο και θα μου πει κ θα αρχίσω να δοκιμάζω τι βολεύει!!

Τη ς μαμάς μου!Και το Μαρία είναι όμορφο!!σε λίγα χρόνια από συνηθισμένο θα είναι σπάνιο!! Γέμισαν τα σχολεία με Λυδίες κ Ιασονες !🤣

Δεν έχεις και άδικο χαχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσια εγω πριν λιγο ανακάλυψα ότι εκανε η μπεμπα συγκαμα στο. Λαιμο γιατί κανει διπλες εκει.. 

Το καημένο.. Ορισμένες φορές ανησυχω μήπως δεν είμαι καλη.. Ξέρετε.. Μήπως δεν την προσεχω καλα.. Εχω την εντύπωση ότι αυτό θα σκέφτομαι μέχρι να γίνει ανεξάρτητη.. 18+

Ακριβώς το ίδιο και εμένα,τι κάνεις για αυτό; Εγώ της βάζω λι΄γη κεραλοιφή μόνο..Είναι κόκκινο το λαιμουδάκι της και νόμιζα πως μόνο το δικό μου μωρό το έχει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Σε κάποιο παίρνεις κάτι παραπάνω αν τα ασφαλίζεις εσύ τα παιδιά αλλά δεν θυμάμαι αν είναι στον οαεδ η στα επιδόματα του ικα 😅

Στα επιδόματα του ΙΚΑ είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Ακριβώς το ίδιο και εμένα,τι κάνεις για αυτό; Εγώ της βάζω λι΄γη κεραλοιφή μόνο..Είναι κόκκινο το λαιμουδάκι της και νόμιζα πως μόνο το δικό μου μωρό το έχει.

Της έβαλα κρέμα συγκαματος.. Θα δούμε πως θα παει τωρα.. Εύχομαι να περασει γιατι στεναχωρηθηκα. 

Την εκανα και μπανιο με χαμομηλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσια εγω πριν λιγο ανακάλυψα ότι εκανε η μπεμπα συγκαμα στο. Λαιμο γιατί κανει διπλες εκει.. 

Το καημένο.. Ορισμένες φορές ανησυχω μήπως δεν είμαι καλη.. Ξέρετε.. Μήπως δεν την προσεχω καλα.. Εχω την εντύπωση ότι αυτό θα σκέφτομαι μέχρι να γίνει ανεξάρτητη.. 18+

Φυσικά κ να μην έχεις τύψεις... Προσπαθούμε όλες όσο μπορούμε για το καλύτερο και σιγά-σιγά θα μαθαίνουμε!! Μη στεναχωριέσαι για τέτοια, τα μωράκια μας είναι μούρλια!!!😊😊😊😊♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Της έβαλα κρέμα συγκαματος.. Θα δούμε πως θα παει τωρα.. Εύχομαι να περασει γιατι στεναχωρηθηκα. 

Την εκανα και μπανιο με χαμομηλι 

Από την τριβή το έπαθαν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema κάθε ψάρι είναι διαφορετική εισαγωγή. Μήπως το παιδακι έκανε αλλεργία σε κάποιο ψάρι που δεν είχε φάει ξανά; βέβαια ένας φίλος μου παρουσιασε αλλεργία στα θαλασσινά στα 25 του. Τι να πω; ποτε δεν ξέρεις. 

@Diana_caterina κ ο δικός μου παραλίγο να κάνει συγκαμα στο λαιμό το καλοκαίρι λόγω προγουλιου 😝

@vasiliki 16 blw θα κάνουμε εμείς. Δε θα παω για δουλειά οπότε θα τρώει μόνο μαζί μου ή με τον άντρα μου. Δυσκολο να πειστουν οι γιαγιάδες κ να τις εμπιστευτείς κιόλας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η nik_ol είπε:

@Tweema κάθε ψάρι είναι διαφορετική εισαγωγή. Μήπως το παιδακι έκανε αλλεργία σε κάποιο ψάρι που δεν είχε φάει ξανά; βέβαια ένας φίλος μου παρουσιασε αλλεργία στα θαλασσινά στα 25 του. Τι να πω; ποτε δεν ξέρεις. 

@Diana_caterina κ ο δικός μου παραλίγο να κάνει συγκαμα στο λαιμό το καλοκαίρι λόγω προγουλιου 😝

@vasiliki 16 blw θα κάνουμε εμείς. Δε θα παω για δουλειά οπότε θα τρώει μόνο μαζί μου ή με τον άντρα μου. Δυσκολο να πειστουν οι γιαγιάδες κ να τις εμπιστευτείς κιόλας. 

θέμα εμπιστοσύνης είναι κυρίως. Μόνο εμένα με φοβίζει κάπως η ιδέα του blw;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Ο γατάκος μου δυστυχώς δεν τα κατάφερε... "Έφυγε" μέσα σε δύο μέρες...πολύς πόνος,πολύ κλάμα...έγιναν όλα τόσο ξαφνικά κ γρήγορα που ακόμα δεν το έχω πιστέψει. Ακόμα κοιτάω την μπαλκονόπορτα περιμένοντας να εμφανιστεί 😣 ήταν 5χρονων μόνο... Μάλλον αυτοκίνητο τον χτύπησε

Ποσο λυπάμαι σε είχα στον νου μου... κι εγω είχα στεναχωρηθεί πολύ όταν χάσαμε τη δική μας...

 

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Συνολικα ειναι 6 δόσεις τον χρονο..το επιδομα παιδιου αρχιζει να μετραει από τον επομενο μηνα της γεννας. Πληρωνομαστε ανα διμηνο. Εσυ γεννησες ιουλιο αρα τον Σεπτέμβριο πληρωθηκες για 1 μηνα τον Αύγουστο. Τωρα Νοέμβριο θα πληρωθούμε για Σεπτέμβρη - Οκτωβρη. Τον Δεκέμβριο καθε χρόνο προπληρωνει τον ιανουαριο για Νοέμβρη-Δεκέμβρη. Μετα θα πληρωθουμε μαρτιο για Ιανουάριο-φεβρουαριο, μετα μαιο για Μάρτιο απριλιο, ιουλιο για μαιο-ιουνιο εφοσον γινει φορολογική δήλωση. 

Ναι τον Σεπτέμβριο του μπήκαν! Κατάλαβα, νόμιζα οτι έπρεπε να μπούνε όλες οι δόσεις, τι αισιόδοξη!

Το παιδάκι που λες ενω ετρωγε ψάρι και δεν τον πείραζε το επαθε στα καλα καθουμενα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσια εγω πριν λιγο ανακάλυψα ότι εκανε η μπεμπα συγκαμα στο. Λαιμο γιατί κανει διπλες εκει.. 

Το καημένο.. Ορισμένες φορές ανησυχω μήπως δεν είμαι καλη.. Ξέρετε.. Μήπως δεν την προσεχω καλα.. Εχω την εντύπωση ότι αυτό θα σκέφτομαι μέχρι να γίνει ανεξάρτητη.. 18+

Μη στεναχωριέσαι ,σιγά σιγά μαθαίνουμε ό,τι μπορούμε να κάνουμε καλύτερο!

στις πριν 37 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Από την τριβή το έπαθαν; 

Και εμένα το έπαθε και το ανακάλυψα αργότερα γιατί έχει προγούλι και δεν αναπνέει εκεί το δέρμα και κρατάει υγρασία! Η παιδίατρος μου είπε ότι όπου έχει δίπλες να ανοίγω και να βλέπω δηλαδή παντού!!!🤣🤣🤣

Μετά το μπανάκι τη βάζω μπρούμυτα και τεντώνεται εκεί το δέρμα της το σκουπίζω ταμποναριστά και βάζω κεραλοιφή! Έκανε δουλειά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

@Alexeyπως εισαι; η μικρη πως ειναι με το συγκαμα;

@Clairy.Θα συμφωνησω με την nicol οπως αισθανεσαι εσυ. εγω πιστευω οτι τα παιδια κ αλεσμενα να ξεκινήσουν πρεπει στους 8 μήνες να ξεκινησει η μεταβαση σε κομματια κ στον χρονο να τρωνε το ιδιο φαγητο με την υπόλοιπη οικογένεια. Οπως επίσης πιστεύω ότι ολες οι τροφες θα πρεπει να εχουν εισαχθει πριν τον χρονο. Πολλοι παιδίατροι συστηνουν να μην φαει οχ το παιδι ψαρι, ξηρους καρπους κ.α. γιατι είναι αλλεργιογονες.

Σημερα εμαθα κατι που με εχει σοκαρει.. Παιδι φίλης μου επαθε αλλεργικό σοκ 4,5 χρονων, απο ψαρι!! Κ το παιδάκι ετρωγε 2 φορες την εβδ ψαρι! Νοσηλευτηκε 1,5 εβδ!! Κ καπου ετσι αρχισα να τρεμω απο φοβο! 

Είμαι καλύτερα κοπέλα μου Σευχαριστω πολύ 😊 Το συγκαμα μια περνάει μια ξαναεμφανιζεται λίγη κοκκινιλα... Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό και από που προέρχεται... Έκοψα το μέλι τωρα για να δω πως θα πάει... Κατά τα αλλα έχουμε πολύ γκρίνια με τη μικρή χωρίς προφανη λόγο 🙄 Δεν ξέρω αν τη πονάνε τα ούλα της, αν τη πονάει η κοιλιά της ή αν απλά είμαστε σε άλμα πάλι... Πάντως δεν ηρεμεί ούτε στο στήθος σήμερα 😑

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...