Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

@Tweemaγελασα πολυ με το παιδι ζούγκλας 🤣 η κουνια του είναι Montessori  κ θα βάλω το στρώμα του στο πατωμα οπότε το δικό μου δίπλα. Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι θα πρεπει να το μαζευω το πρωι αλλά μαζί με όλα τα άλλα θα κάνω κ αυτό. 

Κορίτσια κ εμένα με πιανουν κάτι φρίκες κάποιες μέρες αλλά προσπαθω να βγαίνω λίγο έστω μια βόλτα με το καρότσι. Ο άντρας μου γυρνάει 6 το απόγευμα οπότε δεν κάνουμε τίποτα τις καθημερινές. Οι φίλες μου δουλευουν όλες, κάποιες που έχουν ελευθερα τα πρωινα δουλεύουν με παιδια οπότε αποφευγουμε τις συναντήσεις. 

Ατμομάγειρα χρησιμοποιώ για μας αρκετά συχνά οπότε θα τον χρησιμοποιήσω κ στον μπέμπη. Με βολευει γιατί βάζω λαχανικά, κοτόπουλο ρυθμιζω το χρονόμετρο στους προτεινόμενους χρόνους κ τον αφήνω. Δοκίμασα κ έβρασα κ αυγά κ βγήκαν μια χαρά. Δεν ξέρω αν γίνεται γενικά, δεν το έχω δει κάπου. Εμείς θα αρχίσουμε στέρεες σε δυο μήνες αλλά αγοράσαμε το καρεκλάκι του ΙΚΕΑ τώρα που το έφεραν στον Κηφισό 🤣

Χμμ κατάλαβα. Θα ενοχλει αν δεν το μαζεύεις; Απο την blw ειδες για το καρεκλακι;; εγω ειχα το καρεκλακι του γιου μου στο πατάρι. Μου εδωσε κ μια φίλη ενα που δενει στην καρεκλα, ηθελε να το ξεφορτωθεί η καημενη. Ενταξει αυτο της καρεκλας δεν βολευει καθολου. Η μικρη σουμαδα δεν χωραει καλε. Οποτε κατεβασα το αλλο απο το πατάρι το καθαρισα κ την βαζω για λίγο οταν τρωμε με τον γιο μου. 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Έχει χρόνους για κάθε ομάδα τροφών; λογικά θα θέλουν λιγότερο χρόνο τα στικ. Θέλει δοκιμές... 

Γιαυτο ειπα κ εγω θελει δοκιμες. Για τα λιγοστά που θα τρωνε ετσι πιστευω δλδ, δεν ξέρω εαν αξιζει να χρησιμοποιούμε ατμομαγειρα. Κ το καθένα θελει κ το χρονο του. Εαν αποφασισει ο γιος μου να ξαναφαει οπως ετρωγε μαλλον θα τον χρησιμοποιήσω κ εγω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Χμμ κατάλαβα. Θα ενοχλει αν δεν το μαζεύεις; Απο την blw ειδες για το καρεκλακι;; εγω ειχα το καρεκλακι του γιου μου στο πατάρι. Μου εδωσε κ μια φίλη ενα που δενει στην καρεκλα, ηθελε να το ξεφορτωθεί η καημενη. Ενταξει αυτο της καρεκλας δεν βολευει καθολου. Η μικρη σουμαδα δεν χωραει καλε. Οποτε κατεβασα το αλλο απο το πατάρι το καθαρισα κ την βαζω για λίγο οταν τρωμε με τον γιο μου. 

Γιαυτο ειπα κ εγω θελει δοκιμες. Για τα λιγοστά που θα τρωνε ετσι πιστευω δλδ, δεν ξέρω εαν αξιζει να χρησιμοποιούμε ατμομαγειρα. Κ το καθένα θελει κ το χρονο του. Εαν αποφασισει ο γιος μου να ξαναφαει οπως ετρωγε μαλλον θα τον χρησιμοποιήσω κ εγω. 

Θα πρεπει να το μαζευω γιατί έχει μικρό δωμάτιο 😔 

Διάβασα κ στην blw για το καρεκλάκι (antilop) κ αλλου διάφορα, θετικά κ αρνητικά αλλά το αποφάσισα με τα εξής κριτήρια: καθαρίζει ευκολα κ είναι φθηνό. Σκέφτομαι να βάλουμε κ σκαλακι αργότερα για τα ποδια του. Για μένα δεν αξίζει να δώσω πολλα χρήματα. Τώρα δεν ξέρω πως θα βγει στην πραξη. 

Τον ατμομάγειρα θα τον χρησιμοποιώ για όλους μας αλλιώς δεν αξίζει όπως λες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Θα πρεπει να το μαζευω γιατί έχει μικρό δωμάτιο 😔 

Διάβασα κ στην blw για το καρεκλάκι (antilop) κ αλλου διάφορα, θετικά κ αρνητικά αλλά το αποφάσισα με τα εξής κριτήρια: καθαρίζει ευκολα κ είναι φθηνό. Σκέφτομαι να βάλουμε κ σκαλακι αργότερα για τα ποδια του. Για μένα δεν αξίζει να δώσω πολλα χρήματα. Τώρα δεν ξέρω πως θα βγει στην πραξη. 

Τον ατμομάγειρα θα τον χρησιμοποιώ για όλους μας αλλιώς δεν αξίζει όπως λες. 

Κ πολυ καλα εκανες!! Μην βιαστεις να βαλεις κατι.. Ο γιοκαρινος μου 13 μηνων σταμάτησε το καρεκλακι.του πηραμε καρεκλες κ τραπεζι απο ικεα κ καθόταν(καθομασταν δλδ) εκει για λιγους μηνες κ μετα ξεκινησε μαζι μας.

Εχεις αποφασισει ποτηρακι, πιατακι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Κ πολυ καλα εκανες!! Μην βιαστεις να βαλεις κατι.. Ο γιοκαρινος μου 13 μηνων σταμάτησε το καρεκλακι.του πηραμε καρεκλες κ τραπεζι απο ικεα κ καθόταν(καθομασταν δλδ) εκει για λιγους μηνες κ μετα ξεκινησε μαζι μας.

Εχεις αποφασισει ποτηρακι, πιατακι; 

Ωραίο είναι κ της stokke αλλά είναι πανάκριβο 🧐. Μου αρέσει πολυ αυτό που ακολουθησες με τον γιο σου γιατί θεωρώ ότι στόχος είναι το παιδι να ακολουθήσει την οικογένεια στο τραπέζι όταν μπορεί κ αναπτυξιακά. Δεν έχω δει για πιατακι κτλ. Εσείς ποια έχετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Θα σου πω όπως τα εχω σκεφτει εγω.. Το θεμα ειναι οι χρονοι,οπως κ να τα δίνεις. Θα πρεπεις να κάνεις τεστ να μην σου βγουν ουτε μαλακα ουτε σκληρα. Εννοειται οτι μπορείς στον ατμομαγειρα. Εγω που εχω, τον ειχα παρει για να κάνω παριζακι, σκεφτομαι να μην το χρησιμοποιήσω 😂  λεω να δοκιμασω πρωτα στο κατσαρολακι. Σιγα ποσο θα τρώει. Κ ακομα δεν εχω συνειδητοποιήσει πως περασε έτσι ο καιρός. Δεν θέλω, αρνουμαι 😔

Είναι δώρο από όταν ήταν η κόρη μου μωρό και ακόμα είναι στο κουτί του είχα βολευτει στο κατσαρολάκι όπως λες και δεν χρειάστηκε θ δω πως θα το κάνω..και εγώ δεν θέλω να ξεκινήσουμε γι'αυτό το τρεναρω και ενώ 6γινεται 14/12 εγώ θα ξεκινήσω με την νέα χρονιά ας περάσουν και τα Χριστούγεννα τώρα αν τύχει καμιά μέρα να δοκιμάσει πριν από την ημερομηνία που λέω ας είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Έχει χρόνους για κάθε ομάδα τροφών; λογικά θα θέλουν λιγότερο χρόνο τα στικ. Θέλει δοκιμές... 

Δεν έχω ιδέα δεν τον έχω ανοίξει καν είναι στο κουτί του σε ένα ντουλάπι θέλει να κάνω κάνα πείραμα να δω τι γίνεται με τον χρόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Θα πρεπει να το μαζευω γιατί έχει μικρό δωμάτιο 😔 

Διάβασα κ στην blw για το καρεκλάκι (antilop) κ αλλου διάφορα, θετικά κ αρνητικά αλλά το αποφάσισα με τα εξής κριτήρια: καθαρίζει ευκολα κ είναι φθηνό. Σκέφτομαι να βάλουμε κ σκαλακι αργότερα για τα ποδια του. Για μένα δεν αξίζει να δώσω πολλα χρήματα. Τώρα δεν ξέρω πως θα βγει στην πραξη. 

Τον ατμομάγειρα θα τον χρησιμοποιώ για όλους μας αλλιώς δεν αξίζει όπως λες. 

Ειμαι στο ψάξιμο για καρεκλακι στην κόρη μου μας είχαν δανείσει ένα κανονικό αλλά άγνωστης μάρκας και μας καταβολεψε από 5μηνων το σταματήσαμε 2+ γιατί πολύ απλά απαγορευόταν να την σηκώνω στην εγκυμοσύνη, και ένα της chicco που δενει σε καρέκλα(αυτό το είχα πάει στην μαμά μου για να τρώει εκεί όταν τύχαινε σε αυτό έχει δίκιο η @Tweema δεν χωράει το μωρό η κόρη μου δεν χώρεσε ποτέ και ας μην ήταν μεγάλο μωρό και η πλάτη του ήταν ίσια σαν καρέκλα ούτε λίγο δεν λύγιζε προς τα πίσω πολύ άβολο! Όμως τα επιστρέψαμε πίσω και τώρα δεν έχω θα αγοράσουμε τα Χριστούγεννα και ψάχνω όμως βρε κορίτσια είναι πολύ ακριβά όσα βλέπω ΙΚΕΑ δεν έχουμε εδώ που μένω...θέλει ψαξιμο🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Ναι εγώ θηλάζω έτσι και αν καταφέρω κάθομαι κιόλας πλαγια του αν όχι καλή καρδια🤣 λοιπόν ο μικρός συνέχιζει την απεργία εχθές έφαγε μια χαρά σήμερα δράμα πάλι το μόνο που τον νοιάζει είναι να φάει το χέρι του και ότι άλλο βρεθεί στο χέρι του! Με αποτέλεσμα αυτο το λίγο που έφαγε να μην αδειάσει το στήθος καλά και το άλλο να είναι γεμάτο αφού δεν έκανε όσα γεύματα έπρεπε έβγαλα το γάλα και από τα δύο γιατί λογικά θα κοιμηθει ένα 3ωρο και να μην μείνω έτσι το έβαλα σε ένα σακουλάκι αποθήκευσης(75μλ ήταν) και το έβαλα κατάψυξη μιας και δεν πίνει καθόλου μπιμπερο για πες μου πόσο καιρό μένει εκεί είναι καταψυξη του ψυγείου το έβαλα τέρμα πίσω κοντά στον πάγο έγραψα και ημερομηνία ας βρίσκεται καμιά φορά πάω κάπου λέμε τώρα να έχει!

 

 

 

Κι εγώ 6 μήνες ξέρω 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Ασχετο.. Εμας εδω μας κανει αυξηση ενοικιου με 1 χρονο ανανεωση κ αυξηση κ τον επομενο χρονο. Φυσικα δεχτήκαμε να γινει τωρα αφιυ δεν έχουμε βρει κάτι αλλά του χρονου οπωσδηποτε θα φύγουμε. Οποτε δεν θα φτιαχτει κρεβατι κ για τα 2 τώρα. Εχω βεβαια μια απορια. @PanB εσυ το κρεβατι απο ικεα που εχεις την κορη την έχεις κατω; θα το κρατήσεις τελικα κ για τ 2;εαν μπει μονο πάνω στρωμα αντεχει παιδι ζουγκλας; 

Το έχω στο πάτωμα, με τις ταβλες ακουμπησμενες κάτω για την κόρη μου. Στο χρόνο λέω να τον πάω κι αυτόν από εκεί, ειδικά αν συνεχίσει να κοιμάται 8ωρα 😂 θα το κρατήσω ναι, θα πάει πάνω ή κόρη κάτω ο μικρός με την ίδια λογική, πάτωμα. Το παιδί της ζούγκλας το αντέχει πιστεύω, δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λέει μέχρι 100 Κιλά κρατάει 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε όλες!!

@Valxris

Μπορείς να παραγγειλεις του ΙΚΕΑ  αν σε καλυπτει αλλά τώρα δεν είναι διαθέσιμο στο eshop.... 

@PanB σε ζηλεύω για αυτά τα 8ωρα! Φτου, φτου 😃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε; 

Εγω σηκώθηκα από τις 7:00 σήμερα, η μικρή κοιμάται ακόμα.. 

Εγω είναι νωρις να ψαξω για καρεκλακι ακομη αλλα εχω σαν μια ιδεα στον νου μου.. 

Ειχα δει κατι καρεκλακια στο bebejou δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι σαν αυτο που εχω στο μυαλό μου.. Να αλλαζει υψος, πιο κοντο, πιο ψηλό.. Συνειδητοποιω κιολας οτι θα πρέπει να μάθουμε να τρωμε στην κουζίνα γιατι με τον άντρα μου ειμασταν μαθημενοι σαλονι με τηλεόραση.. 

Blw απο οτι φαίνεται δεν θα κάνουμε.. Θέλω πολυ να κανω αλλα με κουβέντα που εκανα με την πεθερά μου φοβαται πολυ..και σκέφτομαι να της τα κανω πατημένα με πιρούνι και οχι αλεσμένα.. Και να της δινω στο σπίτι σε κομμάτια.. Δεν είναι blw αλλα δεν θα τρώει τελειως κρεμα την τροφη.. 

Αυτό είναι το κακο.. Οταν σου κρατανε τα παιδιά αρνούνται κάποια πράγματα.. Λόγω φοβου, ευθύνης.. Κρίμα. 

Για ποτηρακι σκέφτομαι για 360.. Πιατακι δεν εχω δει τίποτα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μας κορίτσια! Σήμερα το αλλάξαμε το θέμα κι από ξενύχτηδες το γυρίσαμε σε γριές αϋπνες που ξυπνάνε χαράματα. Ξύπνησε 5:30και έκτοτε δεν λέει να κλείσει μάτι... και μαζί της κι εγώ αναγκαστικά, που κοιμάμαι όρθια 😴😴😴... Έφτιαξα μόλις καφέ μπας και ανοίξει το μάτι μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

Καλημέρα κι από μας κορίτσια! Σήμερα το αλλάξαμε το θέμα κι από ξενύχτηδες το γυρίσαμε σε γριές αϋπνες που ξυπνάνε χαράματα. Ξύπνησε 5:30και έκτοτε δεν λέει να κλείσει μάτι... και μαζί της κι εγώ αναγκαστικά, που κοιμάμαι όρθια 😴😴😴... Έφτιαξα μόλις καφέ μπας και ανοίξει το μάτι μου. 

Χαχαχα καλημερα!! Κ μενα ξυπνια απο τις 6, ήθελε κακα.. Ετοιμασα κ τσαντουλα του γιου μου πριν λιγο εφυγε με τον μπαμπά για σχολειο. Η μικρη τώρα θηλαζει κ εχει γλαρωσει. Καφέ δεν εχω πιει ακομα!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ καρεκλάκι στον γιο μου είχα ένα της chicco, που μας το έδωσε μια ξαδέρφη του άντρα μου. Με το γιο μας βόλεψε μια χαρά. Έβγαινε αργότερα και ο δίσκος μπροστά και τον βάζαμε μαζί μας στο τραπέζι να τρώει. 

Τότε είχανε σκεφτεί να πάρουμε το καρεκλάκι της stoke. Που άλλαζε ύψος και γινόταν αργότερα και καρέκλα κλπ. Όμως εβγαινε πολύ ακριβό μαζί με τα αξεσουάρ του και το αφήσαμε. Τελικά καλύτερα γιατί θα δίναμε τζάμπα ένα σωρό χρήματα, μιας και μετά από μια ηλικία θέλουν να κάθονται απλά στην κανονική καρέκλα που καθόμαστε και εμένα που ειναι 3, 5 χρόνων κάθεται 5 λεπτά και μετά σηκώνεται και πάει μια από δω και μια από κει και το υπόλοιπο φαγητό το τρώμε στη γύρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα!!! Η μικρή μου ακόμα κοιμάται από χθες στις 8 το βράδυ!!! Βέβαια ξύπνησε στις 2 κ στις 5 για φαι αλλά μετά πάλι ύπνο! Το σκ πήγαμε για καφέ με τον άντρα μου κ τη μικρή, τη μια μέρα ήρθε κ ένας φίλος παρέα κ ξανανιωσα!!! Εδώ να σημειώσω πως για καφέ σε καφετέρια είχα να πάω από τον Ιούλιο! Πρέπει να βγαίνουμε από το σπίτι, να κρατήσουμε ότι μπορούμε από πριν γίνουμε μανουλες. Τώρα είναι κ τέτοια η κατάσταση κ δεν βοηθάει καθόλου... Αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι αισιόδοξα!!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Χαχαχα καλημερα!! Κ μενα ξυπνια απο τις 6, ήθελε κακα.. Ετοιμασα κ τσαντουλα του γιου μου πριν λιγο εφυγε με τον μπαμπά για σχολειο. Η μικρη τώρα θηλαζει κ εχει γλαρωσει. Καφέ δεν εχω πιει ακομα!! 

 

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!!! 😁😂😂Κι εμένα δεν έκανε κακά χθες κι δεν κάθεται πουθενά. Μέχρι πριν λίγο δεν καθόταν ούτε να θηλάσει και τεντωνε τα πόδια. Τώρα χαλάρωσε ευτυχώς και θηλάζει. Ο γιος ευτυχώς κοιμάται ακόμα! 🤭🤫Μπας και πιω τουλάχιστον έναν ήρεμο καφέ... Γιατί για τον ύπνο θα κάνουμε  μάλλον καιρό να τον ξαναδούμε, όπως φαίνεται... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Ωραίο είναι κ της stokke αλλά είναι πανάκριβο 🧐. Μου αρέσει πολυ αυτό που ακολουθησες με τον γιο σου γιατί θεωρώ ότι στόχος είναι το παιδι να ακολουθήσει την οικογένεια στο τραπέζι όταν μπορεί κ αναπτυξιακά. Δεν έχω δει για πιατακι κτλ. Εσείς ποια έχετε;

Μακρια απο εμας ειναι πανακριβο 😂 δεν αξιζει,αν μαγειρευε ή εαν εκανε καποια αλλη δουλεια του σπιτιού θα το συζητουσαμε 😂

Στον γιο μου ειχα παρει κατι lorelli κ chicco τα οποία δεν υπαρχουν πια. Ποτηρια είχα με καλαμακι αλλα τα χρησιμοποιεί για να πινει γαλα, χυμο.. Με δικα μας πιατα τρώει απο πολυ μικρός. Μπορει να μην κάναμε blw λογω βρεφικου, στο σπίτι εμαθε το κουταλακι προγεμισμενα 10 μηνων κ 12 που σταμάτησε βρεφικο έτρωγε αποκλειστικα μονος του. Ηταν ενα μωρακι που δεν πετούσε κατω πιατα, φαγητο, όμως το παγουρι ήταν παιχνίδι για εκεινον. Κ τωρα εχω προβληματιστει λιγο δεν ξερω τι να αγορασω. Από την μια λεω να παρω απο bamboobamboo κ απο την αλλη λέω κ αν μικρη θελει τα δικα μας; κ αν ο γιος μου θελει κ αυτός; ανεβαινουμε πολυ χρηματικα!! Κ μετα σκεφτομαι να παρω μηπως της munchkin με καμια βεντουζα κ να πάρω κ του γιου μου (δεν θα την γλιτωσω) σε αλλο χρωμα;

στις πριν 2 ώρες, ο/η Valxris είπε:

Ειμαι στο ψάξιμο για καρεκλακι στην κόρη μου μας είχαν δανείσει ένα κανονικό αλλά άγνωστης μάρκας και μας καταβολεψε από 5μηνων το σταματήσαμε 2+ γιατί πολύ απλά απαγορευόταν να την σηκώνω στην εγκυμοσύνη, και ένα της chicco που δενει σε καρέκλα(αυτό το είχα πάει στην μαμά μου για να τρώει εκεί όταν τύχαινε σε αυτό έχει δίκιο η @Tweema δεν χωράει το μωρό η κόρη μου δεν χώρεσε ποτέ και ας μην ήταν μεγάλο μωρό και η πλάτη του ήταν ίσια σαν καρέκλα ούτε λίγο δεν λύγιζε προς τα πίσω πολύ άβολο! Όμως τα επιστρέψαμε πίσω και τώρα δεν έχω θα αγοράσουμε τα Χριστούγεννα και ψάχνω όμως βρε κορίτσια είναι πολύ ακριβά όσα βλέπω ΙΚΕΑ δεν έχουμε εδώ που μένω...θέλει ψαξιμο🤔

Ενα της chicco ειναι αυτο που δενει. Δεν κανει βρε παιδακι μου καθολου για παιδακι. Στην μικρη δεν κλεινει ρε συ πιέζει τα μπουτινια της. Απορω πως την βολεψε την φίλη μου κ ειχε κ 2 παιδια. 

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Κι εγώ 6 μήνες ξέρω 

Το έχω στο πάτωμα, με τις ταβλες ακουμπησμενες κάτω για την κόρη μου. Στο χρόνο λέω να τον πάω κι αυτόν από εκεί, ειδικά αν συνεχίσει να κοιμάται 8ωρα 😂 θα το κρατήσω ναι, θα πάει πάνω ή κόρη κάτω ο μικρός με την ίδια λογική, πάτωμα. Το παιδί της ζούγκλας το αντέχει πιστεύω, δεν το έχω δοκιμάσει αλλά λέει μέχρι 100 Κιλά κρατάει 😂

Θα ηθελα να μαθω εαν αντεχει το πανω μερος😜

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!!! 😁😂😂Κι εμένα δεν έκανε κακά χθες κι δεν κάθεται πουθενά. Μέχρι πριν λίγο δεν καθόταν ούτε να θηλάσει και τεντωνε τα πόδια. Τώρα χαλάρωσε ευτυχώς και θηλάζει. Ο γιος ευτυχώς κοιμάται ακόμα! 🤭🤫Μπας και πιω τουλάχιστον έναν ήρεμο καφέ... Γιατί για τον ύπνο θα κάνουμε  μάλλον καιρό να τον ξαναδούμε, όπως φαίνεται... 

Καποια ζορίζεται μάλλον.. Έμενα εχει κουμπι εαν δεν κανει δεν ηρεμει με τιποτα. Εν τωμεταξυ η δικη μ θηλαζει 40 λεπτά κ κοιμάται. Τίποτα δεν μαζεψω πάλι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Μακρια απο εμας ειναι πανακριβο 😂 δεν αξιζει,αν μαγειρευε ή εαν εκανε καποια αλλη δουλεια του σπιτιού θα το συζητουσαμε 😂

Στον γιο μου ειχα παρει κατι lorelli κ chicco τα οποία δεν υπαρχουν πια. Ποτηρια είχα με καλαμακι αλλα τα χρησιμοποιεί για να πινει γαλα, χυμο.. Με δικα μας πιατα τρώει απο πολυ μικρός. Μπορει να μην κάναμε blw λογω βρεφικου, στο σπίτι εμαθε το κουταλακι προγεμισμενα 10 μηνων κ 12 που σταμάτησε βρεφικο έτρωγε αποκλειστικα μονος του. Ηταν ενα μωρακι που δεν πετούσε κατω πιατα, φαγητο, όμως το παγουρι ήταν παιχνίδι για εκεινον. Κ τωρα εχω προβληματιστει λιγο δεν ξερω τι να αγορασω. Από την μια λεω να παρω απο bamboobamboo κ απο την αλλη λέω κ αν μικρη θελει τα δικα μας; κ αν ο γιος μου θελει κ αυτός; ανεβαινουμε πολυ χρηματικα!! Κ μετα σκεφτομαι να παρω μηπως της munchkin με καμια βεντουζα κ να πάρω κ του γιου μου (δεν θα την γλιτωσω) σε αλλο χρωμα;

Ενα της chicco ειναι αυτο που δενει. Δεν κανει βρε παιδακι μου καθολου για παιδακι. Στην μικρη δεν κλεινει ρε συ πιέζει τα μπουτινια της. Απορω πως την βολεψε την φίλη μου κ ειχε κ 2 παιδια. 

Θα ηθελα να μαθω εαν αντεχει το πανω μερος😜

 

Α μπράβο στην κόρη επειδή έδωσα αλεσμένα είχα προμηθευτεί κουταλάκια πιατάκια παγούρι από τζάμπο ήταν μια χαρά βάζω φότο! Τώρα στον μικρό θέλω σίγουρα ένα πιάτο με βεντούζα τα άλλα θα τα πάρω από τζάμπο! Τις πρώτες μέρες έδωσα και από ένα κουτάλι που έμπαινε μέσα το αλεσμένο με είχε βολεψει πολύ! Δεν με βολεψαν καθόλου τα κουτάλια σιλικόνης και το γύρισα στο πλαστικό μετά δικό μας κανονικό! Και το διχτακι μας βόλεψε για τα φρούτα ...αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι 5.5 μηνών ήλιε κανονικά από αυτό το παγούρι στην φότο κάτω δεν το πιστεύαμε!

Screenshot_2021-11-15-09-21-26-897_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-11-15-09-27-46-787_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-11-15-09-28-18-532_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-11-15-09-28-23-083_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-11-15-09-28-27-251_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-11-15-09-28-34-239_com.miui.gallery.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Καλημερα σε όλες!!

@Valxris

Μπορείς να παραγγειλεις του ΙΚΕΑ  αν σε καλυπτει αλλά τώρα δεν είναι διαθέσιμο στο eshop.... 

@PanB σε ζηλεύω για αυτά τα 8ωρα! Φτου, φτου 😃

Είδα αυτά μάλλον κάτι τέτοιο θα πάρω 

Screenshot_2021-11-12-16-18-28-013_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-11-12-16-18-49-357_com.android.chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema χαχαχα γέλασα με τις δουλειές του σπιτιού η άυπνη (εννοείται) μάνα 🤣🤣🤣🤣

Τα bamboo τα σκέφτομαι πολυ έντονα. Έχει κ κάποια σετ σε προσφορά απ ότι είδα. Ποτηρακι όμως θα παρω σίγουρα κάποιο άλλο. 

@Valxris η κόρη σου στη φωτογραφία; 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Είδα αυτά μάλλον κάτι τέτοιο θα πάρω 

Screenshot_2021-11-12-16-18-28-013_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2021-11-12-16-18-49-357_com.android.chrome.jpg

Ωραία κ αυτά! Νομίζω σε χρήματα κάπου εκεί γυρω είναι καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς άλλο ένα βράδυ φωτιά! Δεν ξέρω γιατί έχει χαλάσει πάλι έτσι ο ύπνος .. κ στο κρεβάτι μας π τον παίρνω πάλι ανησυχος πολύ. Εμένα μ έδωσε η ξαδέρφη μου καρεκλακι φαγητού είναι της εταιρείας jole και ρυθμίζεται το ύψος. Από κουταλάκια πατάκια δεν ξέρω τι να επιλέξω.  Λίγο που χαζεψα nyk,mam,chicco  δεν έχουν πολύ καλές κριτικές. Γράφουν πως κόβονται 😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας...εμείς σηκωθηκαμε και νυστάζω τοσσο πολύ!!!ο μικρός χθες κοιμήθηκε 9 -11 μετά ξανά στις 1 μισή που τον πήρα δίπλα μου .....και έπειτα από τις 5 ξύπνιος...με εμένα να Κούτουλαω δίπλα του....τα βραδινά του κακά είχαν πολύ βλέννη...μάλλον κάτι τον πείραξε αλλά τι;;το σκ τρώμε πιο χαλαρά.....

Καρεκλακι μας πήραν ένα δώρο από τα kiddo ομορφο και βολικό μου φαίνεται...βγαίνει  και το μπροστινό μέρος για να μπορεί αργότερα να κάτσει μαζί μας..προς το παρών στην αποθήκη...έχουμε καιρό...για τις στερεές..αν και περνάει τοσσο γρήγορα..μεγαλώνει χωρίς να το καταλάβω...

Ώρες ώρες σκέφτομαι από την αϋπνία και την συνολική κούραση δεν το χαίρομαι όπως θα θελα το αντρακι μου....

Ο μαστός ευτυχώς πολύ καλύτερα...έχουν μείνει μόνο οι κόμποι γύρω από τη θηλή...και αν κατάφερα να λύσω αυτόν το μαστό με τοσους κόμπους λύνονται όλοι  ..οπότε θηλασμός και πάλι θηλασμος

 

 

 

 

 

 

Screenshot_20211115-095614.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

@Tweema χαχαχα γέλασα με τις δουλειές του σπιτιού η άυπνη (εννοείται) μάνα 🤣🤣🤣🤣

Τα bamboo τα σκέφτομαι πολυ έντονα. Έχει κ κάποια σετ σε προσφορά απ ότι είδα. Ποτηρακι όμως θα παρω σίγουρα κάποιο άλλο. 

@Valxris η κόρη σου στη φωτογραφία; 🥰

Ναι ναι η κόρη μου όταν ήταν 2χρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Ναι ναι η κόρη μου όταν ήταν 2χρ

 

στις πριν 39 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

@Tweema χαχαχα γέλασα με τις δουλειές του σπιτιού η άυπνη (εννοείται) μάνα 🤣🤣🤣🤣

Τα bamboo τα σκέφτομαι πολυ έντονα. Έχει κ κάποια σετ σε προσφορά απ ότι είδα. Ποτηρακι όμως θα παρω σίγουρα κάποιο άλλο. 

@Valxris η κόρη σου στη φωτογραφία; 🥰

Ότι να ναι λεωωωωωω μην παρεξηγείτε στην φότο είναιιιιι

Και επειδή έφαγα σκάλωμα τώρα έψαξα το αρχείο με τις φοτο είναι 13μηνων εκει,μόλις είχε αρχίσει να περπατάει!!😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αυτό ακριβώς ένιωσα κι εγώ!! είαμι 13εβδ βέβαια, πάαααααρα πολύ νωρίς αλλά πραγματικά ένιωσα κάτι τέτοιο αστραπιαία! ειλικρινά δε ξέρω αν ήταν το μωρό, αλλά μου έκανε εντύπωση αυτή η αίσθηση! ο σύντροφος δε είπε ότι μάλλον ήταν.... αέρια....!! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα 🤣🤪 άπιστος Θωμάς κι αυτός! 🤣🤣🤣🤣
    • @Kiddo @lilly1984 κορίτσια κι εγώ με αέρινα φορέματα τη βγάζω! παντελόνια ου΄τε να τα βλέπω, ασφυκτυώ και μόνο στην ιδέα! Μόνο έχω έτσι βαμβακερό σε στυλ κάργκο που για κάποιο λόγο είναι το μόνο που με βολεύει ακόμα. Τζην ούτε καν! Κι εγώ δε θέλω να πάρω ρούχα εγκυμοσύνης, λέω τώρα που είναι και εκπτώσεις να ψωνίσω απ την κανονική σειρά απλά 1 νούμερο πιο πάνω, αν και πιστεύω για καλοκαίρι είμαι καλυμμένη και μ αυτά που έχω. Γενικά το καλοκαίρι φοράω μόνο φορέματα, οπότε έχω μπόλικα, απλά κάποια έχουν στενή μέση κι ένα που έβαλα το Σάββατο ήταν έτοιμο να εκραγεί το καημένο χαχαχαχα Οπότε θα κινηθώ προς τα αέρινα 🤣🤣  Πιο πολύ νομίζω θα χρειαστούμε απ τον φθινόπωρο και μέτα, αλλά πιστεύω θα τη βγάλουμε με κολάν και φούτερ 🤣🤣🤣 Μου έδωσε η κολλητή μου ένα δικό της σε Large που είχε μωράκι Δεκεμβριου και μου λέει μ αυτό θα τη βγάλεις χαχαχα ϊσως το μόνο που πάρω είναι μια σαλοπέτα γιατί το βρίσκω πολύ χαριτωμένο με την κοιλίτσα 😍😍😍 Πάντως η κοιλία μου έχει ξεπεταχτεί και μέχρι το βράδυ νιώθω ότι είμαι 5-6 μηνών αντί για 3ων 🤣🤣🤣 Τώρα για το πότε θα νιώσουμε το μωρό που λέτε, κι εγώ ανυπομονώ! Αν και προχθές αισθάνθηκα κάτι σαν πεταλούδισμα έτσι για μερικά δευτερόλεπτα, δε ξέρω αν είχε να κάνει με το μωρό κάτι. Ξέρω ότι είναι φουλ νωρίς αλλά ο Δόκτωρ Γκούγκλ μου επιβεβαίωσε ότι μπορεί να είναι 🤪🤪🤪🤪🤪 του τρελού!!
    • Ένα θα σου πω ήμουν από εκείνες τις περιπτώσεις που νιώθουν τον παιδί ποοοοολυ νωρίς...14+3 τον ένιωσα πρώτη φορά!!! ☺️💙  Οπότε δε ξέρεις πότε θα έρθει εκείνη η στιγμή 😉😉😉😉😉😉 Καθόμουν θυμάμαι ξαπλωμένη και χαζευα στο κινητό και τσουπ! Ένα ψαράκι ένιωσα να περνάει στη κοιλιά μου 🤣💙 απίστευτη αίσθηση!  Να είστε καλά κορίτσια όλες εδώ να νιώσετε τα μωράκια σας και να είναι γερά! ☺️
    • @Eliza Kats χρόνια πολλά στη κούκλα σου! Πολύχρονη να είναι και γερή!!! Να τη χαίρεστε τη νεοφώτιστη!  Πώς πέρασε ένας χρόνος Ε; ☺️❤️ Πώς πήγε η βάπτιση; 
    • Καλημέρα κοπέλα μου!! Καταρχάς να σου ζήσει το μωράκι σου!!  Δυστυχώς, δεν έχω κάποια αντίστοιχη εμπειρία, ούτε έχω επαφή με μωράκια με κάποιας μορφής απώλειας ακοής για να σε βοηθήσω.  Παρόλα αυτά, στο περιβάλλον μου έχω άτομο (ενήλικα) με βαρηκοΐα, ο οποίος έχει ακουστικά, τα οποία όμως δεν φοράει ποτέ και πουθενά 😅. Μια χαρά επικοινωνούμε, δεν φαίνεται καθόλου να έχει πρόβλημα ακοής, απλώς δυσκολεύεται πολύ όταν έχει πολλή βαβούρα ή αν του μιλάς πολύ χαμηλόφωνα. Μπορεί να μη σου δώσει σημασία και μας το είχε επισημάνει κι η γυναίκα του ώστε να μην τον παρεξηγούμε σε τέτοιες περιπτώσεις.  Στη δικιά μας περίπτωση ο ακουστικός έλεγχος που είχαμε κάνει όταν γεννήθηκε ο μικρός μας είχε βγει καθαρός. Όμως λόγω του βρεφικού φέτος (ξεκίνησε από 14 μηνών και τώρα είναι 23 μηνών) έκανε σχεδόν απανωτά 3-4 ωτίτιδες και με το περισσότερο διάστημα να έχει υγρό στα αυτιά του. Επειδή κιόλας άργησε να πει λεξουλες, μας επισήμανε η παιδίατρος να δοκιμάσουμε να του ψιθυρίζουμε στο αυτί χωρίς να μας βλέπει για να δούμε αν αντιδράει, και πως αν συνεχίσουμε να βλέπουμε δυσκολία στην ανάπτυξη του λόγου να τον πάμε για έλεγχο μήπως οι ωτίτιδες τού έχουν δημιουργήσει μόνιμη βλάβη. Εμάς όμως όταν ξεβουλωσαν τα αυτιά του δεν μας έδειξε κάποιο άλλο ανησυχητικό σημάδι, οπότε δεν έχουμε ξαναπάει σε ΩΡΛ για ακουστικό έλεγχο. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι η μέτρια βαρηκοΐα θα δυσκολεύει τον μικρό σας να ακούει κάτω από περίπου 55-60dB, οπότε τραγούδια ή δυνατούς ήχους ή φωνές όταν είστε κοντά του θα ακούει κανονικά. Ίσως αν ψιθυρισεις κοντά του να φανεί κάτι καλύτερα στις αντιδράσεις του, αλλά και πάλι είναι και μικρούλης ακόμα για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα μόνη σου 😕 Επίσης, ίσως να απευθυνθείτε και σε ακουολογο που ειδικεύεται σε τέτοια θέματα, να σας δώσει μια πιο στοχευμένη κατεύθυνση.  Εύχομαι τα καλύτερα για τον μικρούλη σας!! Να είναι πάντα χαρούμενος και ζωηρός 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...