Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Καλησπερα κοριτσια.. 

Εμεις δεν περναμε κ πολυ καλα θα λεγα. Τις 2 τελευταιες μερες παλι ειχε στις πανες της αιμα. Εχει απιστευτη γκρίνια μέρα-νύχτα. Απο την πλάτη κ κάτω ποναω απιστευτα. Κατι φαινεται στα ούλα της μια κουκιδα ασπρη αλλα δε ξερω αν παει να σκασει δοντι. Την κοιτουσα με μια φιλη σημερα κ μου λεει ετοιμη ειναι. Τεταρτη εχουμε εμβολιο οποτε θα το δουμε. Ο ύπνος μετα το 15-19 ειναι ενα χαος, δεν εχω ελπιδες γενικα δε με νοιαζει. Το μονο που θελω ειναι να καθεται λιγάκι να μην την εχω ολη την ωρα αγκαλια γιατι ποναωωω. 

Εγω γεννηθηκα 3200γρ κ 51εκ το ιδιο κ ο γιος μου. Ο άντρας μ γεννηθηκε 2900γρ εκατοστα δεν γνωριζουμε κ η μικρη γεννηθηκε 2900γρ κ 53εκ. Κ τα 2 παιδια μου ειναι αποκλειστικά θηλαζοντα κ τα 2 αναπτύσσονται αρκετα τους πρωτους μηνες. Εγώ πιστεύω οτι τα μωρακια έχουν τον δικο τους ρυθμο αναπτυξης ειτε με θηλασμο ειτε με ξενο. Με τον θηλασμό εχω παρατηρήσει οτι πολλα μωρα παίρνουν τους πρωτους μηνες αρκετα γρ κ μετα αρχίζουν κ φρεναρουν. 

@Μιντόριla leche greece ειναι η σελίδα,μπορείς να παρεις δωρεάν. Επίσης μπορείς να γραψεις στη σελιδα στο φβ στην αττικη εθελοντικη ομαδα υποστηριξης κ να στο ανεβασουν σαν ανωνυμο στην ομαδα εαν δεν θελεις να φανει το ονομα σου. Ως επι τον πλειστον στην ομαδα της αττικης εχουν πολυ καλη διαθεση να βοηθήσουν.. Κ επίσης εαν τυχον θελησεις συμβουλο θηλασμου θα ελεγα να επιλέξεις να σου προτεινουν απο την ομαδα. 

@Diana_caterinaστις συμβάσεις ορισμένου απο την στιγμη που θα ληξει η συμβαση κ εγκυος να εισαι δεν ειναι υποχρεωμένος ο εργοδοτης να στην ανανεωσει, δεν εχει καμια υποχρεωση απεναντι στην έγκυο. Οπως ανεφεραν κ τα κοριτσια μπαινεις ταμείο ανεργιας εφοσον διαθέτεις τιε απαραίτητες προυποθεσεις. 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Και εγώ έτσι. Με ρώτησε ο άντρας μου τι έχω και του είπα δεν έχω διάθεση καλή και κόντευα να βάλω τα κλάματα.. Εντωμεταξύ όλην αυτήν την εβδομάδα είχα παρέα τη φίλη μου που είχε άδεια το πρωί για κάποιες ώρες. Δεν είναι ότι δεν βλέπω κόσμο. Τι να πω.. Ελπίζω να μου περάσει. Βασικά ελπίζω την αλλη εβδομάδα που έχει άδεια να μην του την κόψουν για να βγω λιγάκι παραπάνω. 

@Tweema και εμενα τσιριζει. Και παίρνει και ανάσα για να το βγάλει πιο δυνατά. Ότι και να θέλει φωνάζει.. Σπάνια κλαίει... Μονο στον ύπνο του βασικά. Τσιριζει και μετά σταματάει με κοιτάει του μιλάω και πάλι τα ίδια. Λέω στον άντρα μου αυτός αν αρχίσει να μιλάει δε θα μπορούμε να τον σταματήσουμε.. 

Κι εγώ μια από τα ίδια από διάθεση... Νομίζω ότι νιώθουμε όλες έτσι γιατί έχουμε αφήσει τους εαυτους μας λίγο πίσω.. 😑 Ειναι και η εξάντληση στη μέση που παίζει τον δικό της ρόλο, πέσαμε και σε εποχή κορονοιου που δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα, οπότε όλα μαζί μας ρίχνουν. 

Απο τσιριδες και η δική μου τσιριζει πολύ, καμια φορά και στις 3 τα ξημερώματα που της αλλάζω πάνα, ξεσηκώνει τον κόσμο 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, τι κρεβάτια έχετε πάρει για τα μωρά σας όσες θηλάζετε; Εγώ μέχρι τώρα χρησιμοποιω λίκνο που εφάπτεται με το κρεβάτι μου και με βολεύει πολύ με τους θηλασμούς, όμως η μικρή έχει αρχίσει να μη χωράει πια οπότε θα πρέπει να πάρω κούνια... Θέλω όμως κάτι ανάλογο με το λίκνο για να θηλάζω εύκολα και να κάνουμε και συγκοιμιση ας πούμε... Δεν θέλω να την βάζω στο δικό μου κρεβάτι γιατί φοβάμαι μη τη πατηκωσει ο άντρας μου... Απλώνεται γενικά όταν κοιμάται 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema αν πάω έτσι πάω από το μωρό τι θα σκεφτεί άραγε το μανάρι μου?? Χαχαχαχ 🤣🤣🤣 θα το κάνω την νύχτα που θα ξυπνήσει θα σκοαχτει κ ο άντρας μ δίπλα 🤣🤣🤣 εντομεταξυ δεν μ είπαν πόσες μέρες να το πάρω το αντιφλεγμονώδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγω κοριτσια τρωω τις φρικες μου, κ ας εχω φουλ μερα ή παρεα. Ειναι μερικές μερες που δεν είμαι στα καλα μου δεν θελω να μιλαω σε κανεναν. Την απουσία της δουλειας την εζησα στο 1ο παιδι καθως ημουν απο την αρχη στο κρεβατι, δεν ειχα μαθει ετσι. Γενικα στο 1ο παιδι δεν ειχα καθολου καλη ψυχολογια. Τωρα είμαι καλα, αν φταιει ο φιλος μας ο ερμακος για τις χαλια μερες μου δεν το γνωριζω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexey είπε:

Κορίτσια, τι κρεβάτια έχετε πάρει για τα μωρά σας όσες θηλάζετε; Εγώ μέχρι τώρα χρησιμοποιω λίκνο που εφάπτεται με το κρεβάτι μου και με βολεύει πολύ με τους θηλασμούς, όμως η μικρή έχει αρχίσει να μη χωράει πια οπότε θα πρέπει να πάρω κούνια... Θέλω όμως κάτι ανάλογο με το λίκνο για να θηλάζω εύκολα και να κάνουμε και συγκοιμιση ας πούμε... Δεν θέλω να την βάζω στο δικό μου κρεβάτι γιατί φοβάμαι μη τη πατηκωσει ο άντρας μου... Απλώνεται γενικά όταν κοιμάται 😅

Εγώ έχω λίκνο δίπλα από το κρεβάτι όπως λες. Κάποιες φορές π είναι ανήσυχος τον βάζω στο κρεβάτι αλλά από την μεριά μου όχι στη μέση δηλαδή πάω εγώ δίπλα στον άντρα μου κ το μωρό στην πλευρά μου. Όταν βγάλουμε το λίκνο έχω πάρει κούνια αλλά δεν χωράει στο δωμάτιο μας οπότε σκέφτομαι να πάρω προστατευτικά στο πλάι που μπαίνουν κ να τον έχω έτσι στην μεριά μου. Βέβαια πιάνομαι πολύ.αλλα δεν θέλω να μην είναι δίπλα μ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@Tweema αν πάω έτσι πάω από το μωρό τι θα σκεφτεί άραγε το μανάρι μου?? Χαχαχαχ 🤣🤣🤣 θα το κάνω την νύχτα που θα ξυπνήσει θα σκοαχτει κ ο άντρας μ δίπλα 🤣🤣🤣 εντομεταξυ δεν μ είπαν πόσες μέρες να το πάρω το αντιφλεγμονώδες.

Έκλαψα 😂😂😂 η @Valxrisαν θυμαμαι καλα καθεται κ θηλαζει ετσι κ ο μικρος το πιάνει σα να πινει απο μπιμπερο. 

Πρεπει να παιρνεις 3 μερες νομιζω, αφου εχουν υποχωρήσει ολα εκτος απο το σκληρι σημειο νομιζω πως θα μπορουσες να το σταματησεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Κορίτσια, τι κρεβάτια έχετε πάρει για τα μωρά σας όσες θηλάζετε; Εγώ μέχρι τώρα χρησιμοποιω λίκνο που εφάπτεται με το κρεβάτι μου και με βολεύει πολύ με τους θηλασμούς, όμως η μικρή έχει αρχίσει να μη χωράει πια οπότε θα πρέπει να πάρω κούνια... Θέλω όμως κάτι ανάλογο με το λίκνο για να θηλάζω εύκολα και να κάνουμε και συγκοιμιση ας πούμε... Δεν θέλω να την βάζω στο δικό μου κρεβάτι γιατί φοβάμαι μη τη πατηκωσει ο άντρας μου... Απλώνεται γενικά όταν κοιμάται 😅

Και εγώ λίκνο έχω. Πιστεύω ότι μας παίρνει ακόμα ένα 2μηνο. Σκέφτομαι περίπου 6 μηνών να τον πάω στο δωμάτιο του.. Λέω τώρα αν και νιώθω ότι δύσκολα θα πάρω αυτήν την απόφαση. Πάντως το βράδυ καμία φορά τον παίρνω δίπλα μου βάζω ένα επιπλέον μαξιλάρι μη φύγει το λίκνο τον σκεπάζω με το δικό του κουβέρτακι και εγώ φοράω κάτι βαρύ πάνω και σκεπαζομαι από μέση και κάτω. Για να μην υπάρχει κίνδυνος να πάει κάποιο ρούχο πάνω του. Ο άντρας μου από την δική μου μεριά δεν έχει επαφή με τον μικρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Κορίτσια, τι κρεβάτια έχετε πάρει για τα μωρά σας όσες θηλάζετε; Εγώ μέχρι τώρα χρησιμοποιω λίκνο που εφάπτεται με το κρεβάτι μου και με βολεύει πολύ με τους θηλασμούς, όμως η μικρή έχει αρχίσει να μη χωράει πια οπότε θα πρέπει να πάρω κούνια... Θέλω όμως κάτι ανάλογο με το λίκνο για να θηλάζω εύκολα και να κάνουμε και συγκοιμιση ας πούμε... Δεν θέλω να την βάζω στο δικό μου κρεβάτι γιατί φοβάμαι μη τη πατηκωσει ο άντρας μου... Απλώνεται γενικά όταν κοιμάται 😅

Εγω απο τον γιο μ την ειχα την κουνια κολλητα στο κρεβατι. Μεχρι 11 μηνων ο αντρας μ δουλευε βράδυ. Μετα ο μικρος ξυπνουσε κ ερχοταν δίπλα μου, εγω κοιμομουν στην μέση. Τωρα εχουμε τον γιο μου στην μεση την κουνια δίπλα μου κ εχω βγαλει το κάγκελο. Εαν καθεται η μικρή να θηλασει ξαπλωτη εχω σταματησει πλεον να μπαινω απο την μεσα μερια της κουνιας κ απλα αλλαζω εκεινη απο πανω κατω κ το αντίθετο, εαν δεν θέλει να θηλασει ξαπλωτη την σηκωνω κ μετα την βαζω ξανα. Γενικά ομως ολο το βράδυ μου το βγζω μεσα στην κουνια κ φυσικα ποναω παντου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Και εγώ λίκνο έχω. Πιστεύω ότι μας παίρνει ακόμα ένα 2μηνο. Σκέφτομαι περίπου 6 μηνών να τον πάω στο δωμάτιο του.. Λέω τώρα αν και νιώθω ότι δύσκολα θα πάρω αυτήν την απόφαση. Πάντως το βράδυ καμία φορά τον παίρνω δίπλα μου βάζω ένα επιπλέον μαξιλάρι μη φύγει το λίκνο τον σκεπάζω με το δικό του κουβέρτακι και εγώ φοράω κάτι βαρύ πάνω και σκεπαζομαι από μέση και κάτω. Για να μην υπάρχει κίνδυνος να πάει κάποιο ρούχο πάνω του. Ο άντρας μου από την δική μου μεριά δεν έχει επαφή με τον μικρό. 

Εαν το πάρεις αποφαση, θελω το μυστικο σου. Σημερα ειναι μια απο τις μέρες που σχολαει ο άντρας μου νωρίς κ πριν που κοιμιζαμε τα παιδια, σχολιαζαμε οτι σε λίγο καιρό οτι αυτο θα το εχουμε εις διπλούν. Ολα αυτα που κάνει ο ταρζαν μας θα εχει για παρεα κ την Τζέιν. Εγω του ειπα να ετοιμάσουμε το δωματιο κ να παμε εμεις εκεί 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Έκλαψα 😂😂😂 η @Valxrisαν θυμαμαι καλα καθεται κ θηλαζει ετσι κ ο μικρος το πιάνει σα να πινει απο μπιμπερο. 

Πρεπει να παιρνεις 3 μερες νομιζω, αφου εχουν υποχωρήσει ολα εκτος απο το σκληρι σημειο νομιζω πως θα μπορουσες να το σταματησεις 

Ναι εγώ θηλάζω έτσι και αν καταφέρω κάθομαι κιόλας πλαγια του αν όχι καλή καρδια🤣 λοιπόν ο μικρός συνέχιζει την απεργία εχθές έφαγε μια χαρά σήμερα δράμα πάλι το μόνο που τον νοιάζει είναι να φάει το χέρι του και ότι άλλο βρεθεί στο χέρι του! Με αποτέλεσμα αυτο το λίγο που έφαγε να μην αδειάσει το στήθος καλά και το άλλο να είναι γεμάτο αφού δεν έκανε όσα γεύματα έπρεπε έβγαλα το γάλα και από τα δύο γιατί λογικά θα κοιμηθει ένα 3ωρο και να μην μείνω έτσι το έβαλα σε ένα σακουλάκι αποθήκευσης(75μλ ήταν) και το έβαλα κατάψυξη μιας και δεν πίνει καθόλου μπιμπερο για πες μου πόσο καιρό μένει εκεί είναι καταψυξη του ψυγείου το έβαλα τέρμα πίσω κοντά στον πάγο έγραψα και ημερομηνία ας βρίσκεται καμιά φορά πάω κάπου λέμε τώρα να έχει!

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασχετο.. Εμας εδω μας κανει αυξηση ενοικιου με 1 χρονο ανανεωση κ αυξηση κ τον επομενο χρονο. Φυσικα δεχτήκαμε να γινει τωρα αφιυ δεν έχουμε βρει κάτι αλλά του χρονου οπωσδηποτε θα φύγουμε. Οποτε δεν θα φτιαχτει κρεβατι κ για τα 2 τώρα. Εχω βεβαια μια απορια. @PanB εσυ το κρεβατι απο ικεα που εχεις την κορη την έχεις κατω; θα το κρατήσεις τελικα κ για τ 2;εαν μπει μονο πάνω στρωμα αντεχει παιδι ζουγκλας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Εαν το πάρεις αποφαση, θελω το μυστικο σου. Σημερα ειναι μια απο τις μέρες που σχολαει ο άντρας μου νωρίς κ πριν που κοιμιζαμε τα παιδια, σχολιαζαμε οτι σε λίγο καιρό οτι αυτο θα το εχουμε εις διπλούν. Ολα αυτα που κάνει ο ταρζαν μας θα εχει για παρεα κ την Τζέιν. Εγω του ειπα να ετοιμάσουμε το δωματιο κ να παμε εμεις εκεί 😂

Δύσκολα θα το πάρω... Εδώ τον έβαλα μεσημέρι να κοιμηθεί στην κούνια και ένιωθα άσχημα.. Ο άντρας μου μόνο που δε με έβρισε.. Μου έλεγε μην τον αφήσεις μόνο του το μωρό θέλει να είναι μαζί σου. Μαζί σου θέλει να κοιμάται. Και εκείνος δεν πολύ ψήνεται να φύγει από το δωμάτιο το μωρό.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Ναι εγώ θηλάζω έτσι και αν καταφέρω κάθομαι κιόλας πλαγια του αν όχι καλή καρδια🤣 λοιπόν ο μικρός συνέχιζει την απεργία εχθές έφαγε μια χαρά σήμερα δράμα πάλι το μόνο που τον νοιάζει είναι να φάει το χέρι του και ότι άλλο βρεθεί στο χέρι του! Με αποτέλεσμα αυτο το λίγο που έφαγε να μην αδειάσει το στήθος καλά και το άλλο να είναι γεμάτο αφού δεν έκανε όσα γεύματα έπρεπε έβγαλα το γάλα και από τα δύο γιατί λογικά θα κοιμηθει ένα 3ωρο και να μην μείνω έτσι το έβαλα σε ένα σακουλάκι αποθήκευσης(75μλ ήταν) και το έβαλα κατάψυξη μιας και δεν πίνει καθόλου μπιμπερο για πες μου πόσο καιρό μένει εκεί είναι καταψυξη του ψυγείου το έβαλα τέρμα πίσω κοντά στον πάγο έγραψα και ημερομηνία ας βρίσκεται καμιά φορά πάω κάπου λέμε τώρα να έχει!

 

 

 

Τι φαση ποια αυτο με την απεργια πια; τοσα χρονια θηλαζω αυτη η μικρη με εχει ξεπαστρεψει στην απεργια. 

 

FB_IMG_1636923897004.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tweema είπε:

Τι φαση ποια αυτο με την απεργια πια; τοσα χρονια θηλαζω αυτη η μικρη με εχει ξεπαστρεψει στην απεργια. 

 

FB_IMG_1636923897004.jpg

Πω μπερδεύτηκα τώρα! Είναι με χωριστή πόρτα αλλά δεν ξέρω τι θερμοκρασία έχει εκεί μέσα αν είναι -15 ή -18? 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Τι φαση ποια αυτο με την απεργια πια; τοσα χρονια θηλαζω αυτη η μικρη με εχει ξεπαστρεψει στην απεργια. 

 

FB_IMG_1636923897004.jpg

Όσο για την απεργία τι να πω πρώτη φορά θηλάζω και μου φαίνονται όλα περίεργα και δύσκολα χαχαχαχ ο μικρός το κάνει πολύ συχνά σίγουρα σε όλα τα άλματα και ενδιάμεσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ σκέφτομαι όταν δε θα χωράει πια στο λίκνο ή θα σηκώνεται οπότε θα πάει αναγκαστικά στην κουνια να παρω ενα φουσκωτό στρώμα κ να κοιμάμαι μαζί του δίπλα στην κουνια. Θα προτιμουσα τον κουνια στο δικό μας δωμάτιο αλλά δε χωράει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο! Στην κόρη μου είχα ξεκινήσει με αλεσμένα κανονικά στον μικρό τώρα σκέφτομαι blw σκέφτομαι καρότο πατατα κολοκύθι και λοιπά στην αρχή σε στικ μακρόστενα μου έφεραν δώρο ατμομαγειρα λέτε αν τα κόβω έτσι σε στικ και τα βάζω εκεί και του τα δίνω να τα βγάζει καλά? Δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ τον έχω στον ώμο μου κοιμησμενο και δε θέλω να τον αφήσω.. Πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός σκέφτομαι.. Πόσο μεγάλωσε... Ήταν ένα σκατουλακι και τωρα... Νομίζω θα τον κρατάω έτσι μέχρι να πάει φαντάρος.. 

Μέτα από τόσα που κάνεις μέσα στην εβδομάδα σου λογικό να μην έχεις κουράγιο και όρεξη. Εμένα πάντως με έχει πιάσει ένα παράπονο.. Είναι η πρώτη φορά στη ζωή μου μετα απο τόσα χρόνια που δεν δουλεύω και είμαι τόσο σπίτι. Σήμερα πήγε ο άντρας μου γήπεδο και μόνο τα κλάματα δεν έβαλα που με άφησε μόνη Κυριακή ενώ τόσα χρόνια γίνεται σίγουρα 2 Κυριακές το μήνα.. 

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Κανονικα ναι.. Θέλεις να δοκιμάσεις να κόψεις το αντιφλεγμονώδες πρωτα; να δεις πως θα πας; 

Εαν ειναι απο πάνω δεν μπορεις να κανεις τίποτα απο την εικονα. Δοκιμασε ετσι. 

 

FB_IMG_1636921323846.jpg

Με αυτο μου θύμησες την θεία μου.. Ετσι ταιζε τα δίδυμα 😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Δύσκολα θα το πάρω... Εδώ τον έβαλα μεσημέρι να κοιμηθεί στην κούνια και ένιωθα άσχημα.. Ο άντρας μου μόνο που δε με έβρισε.. Μου έλεγε μην τον αφήσεις μόνο του το μωρό θέλει να είναι μαζί σου. Μαζί σου θέλει να κοιμάται. Και εκείνος δεν πολύ ψήνεται να φύγει από το δωμάτιο το μωρό.  

Κατάλαβα.. Μαλλον δεν σε βλεπω να τον πηγαινεις.

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Πω μπερδεύτηκα τώρα! Είναι με χωριστή πόρτα αλλά δεν ξέρω τι θερμοκρασία έχει εκεί μέσα αν είναι -15 ή -18? 🤔

Χωριστη πορτα οπότε - 18..3-6 μηνες είναι. 

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Όσο για την απεργία τι να πω πρώτη φορά θηλάζω και μου φαίνονται όλα περίεργα και δύσκολα χαχαχαχ ο μικρός το κάνει πολύ συχνά σίγουρα σε όλα τα άλματα και ενδιάμεσα

Κ Εμενα σε ολα τα αλματα 😔

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Κορίτσια εγώ σκέφτομαι όταν δε θα χωράει πια στο λίκνο ή θα σηκώνεται οπότε θα πάει αναγκαστικά στην κουνια να παρω ενα φουσκωτό στρώμα κ να κοιμάμαι μαζί του δίπλα στην κουνια. Θα προτιμουσα τον κουνια στο δικό μας δωμάτιο αλλά δε χωράει. 

Θα σε βολεψει να εισαι τοσο χαμηλα κ να σηκωνεσαι να τον παιρνεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο! Στην κόρη μου είχα ξεκινήσει με αλεσμένα κανονικά στον μικρό τώρα σκέφτομαι blw σκέφτομαι καρότο πατατα κολοκύθι και λοιπά στην αρχή σε στικ μακρόστενα μου έφεραν δώρο ατμομαγειρα λέτε αν τα κόβω έτσι σε στικ και τα βάζω εκεί και του τα δίνω να τα βγάζει καλά? Δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ

Θα σου πω όπως τα εχω σκεφτει εγω.. Το θεμα ειναι οι χρονοι,οπως κ να τα δίνεις. Θα πρεπεις να κάνεις τεστ να μην σου βγουν ουτε μαλακα ουτε σκληρα. Εννοειται οτι μπορείς στον ατμομαγειρα. Εγω που εχω, τον ειχα παρει για να κάνω παριζακι, σκεφτομαι να μην το χρησιμοποιήσω 😂  λεω να δοκιμασω πρωτα στο κατσαρολακι. Σιγα ποσο θα τρώει. Κ ακομα δεν εχω συνειδητοποιήσει πως περασε έτσι ο καιρός. Δεν θέλω, αρνουμαι 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με την ψυχολογία και εγω δεν τα παω περίφημα γενικά.. Δεν ξέρω απο που να το πιασω κ απο που να το αφησω.. Εγω δεν εχω και παρέα.. Η κακομοιρα βγαίνω για να παω στην πεθερά μου να πω δυο κουβέντες με εναν ανθρωπο.. 

Θέλω όμως τοσο πολυ να κλειστω μεσα και να βγω του χρόνου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweemaγελασα πολυ με το παιδι ζούγκλας 🤣 η κουνια του είναι Montessori  κ θα βάλω το στρώμα του στο πατωμα οπότε το δικό μου δίπλα. Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι θα πρεπει να το μαζευω το πρωι αλλά μαζί με όλα τα άλλα θα κάνω κ αυτό. 

Κορίτσια κ εμένα με πιανουν κάτι φρίκες κάποιες μέρες αλλά προσπαθω να βγαίνω λίγο έστω μια βόλτα με το καρότσι. Ο άντρας μου γυρνάει 6 το απόγευμα οπότε δεν κάνουμε τίποτα τις καθημερινές. Οι φίλες μου δουλευουν όλες, κάποιες που έχουν ελευθερα τα πρωινα δουλεύουν με παιδια οπότε αποφευγουμε τις συναντήσεις. 

Ατμομάγειρα χρησιμοποιώ για μας αρκετά συχνά οπότε θα τον χρησιμοποιήσω κ στον μπέμπη. Με βολευει γιατί βάζω λαχανικά, κοτόπουλο ρυθμιζω το χρονόμετρο στους προτεινόμενους χρόνους κ τον αφήνω. Δοκίμασα κ έβρασα κ αυγά κ βγήκαν μια χαρά. Δεν ξέρω αν γίνεται γενικά, δεν το έχω δει κάπου. Εμείς θα αρχίσουμε στέρεες σε δυο μήνες αλλά αγοράσαμε το καρεκλάκι του ΙΚΕΑ τώρα που το έφεραν στον Κηφισό 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο! Στην κόρη μου είχα ξεκινήσει με αλεσμένα κανονικά στον μικρό τώρα σκέφτομαι blw σκέφτομαι καρότο πατατα κολοκύθι και λοιπά στην αρχή σε στικ μακρόστενα μου έφεραν δώρο ατμομαγειρα λέτε αν τα κόβω έτσι σε στικ και τα βάζω εκεί και του τα δίνω να τα βγάζει καλά? Δεν τον έχω δοκιμάσει ποτέ

Έχει χρόνους για κάθε ομάδα τροφών; λογικά θα θέλουν λιγότερο χρόνο τα στικ. Θέλει δοκιμές... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο μικρός κοιμήθηκε 9 ξύπνησε 11 και από τοτε θηλάζει λίγο πάω να τον αφήσω στη κούνια και κλαει έγινε είδη 3φορες αυτό.  Γενικά μεγάλο θέμα ο ύπνος δεν κοιμάται πολύ και αν κοιμηθεί πάνω μου με το που τον αφήσω ξυπνάει...😔😔

Εγω έχω την κούνια στο δωμάτιο κολλητά με το κρεβάτι μας και έχω αφαιρέσει το ένα καγκελο...Και γω ιδανικά θα ήθελα μετά τον 6 να πάει στο δωμάτιο του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...