Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

Κι εγω τις ίδιες οδηγίες πήρα από τον γυναικολόγο μου. Και η περίοδος χιλιόμετρα μακριά μου είπε.. Προς το παρόν δεν φαίνεται τίποτα. 

Εγώ έχω κανονικά περίοδο παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά. Η πρώτη περίοδος μου ήρθε 50 ημέρες μετά τον τοκετό. Τεστ Παπ έκανα πριν λίγες μέρες φαντάσου, αφού μου είχε έρθει περίοδος ήδη 2 φορες. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός οπότε μην αγχνωνεστε θα έρθει και  η κυρία... Προς το παρών είστε τυχερές 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Εγω του δινω μόνο ξενο 210 κάθε 3 ωρες 5 γεύματα την ημέρα.

ααχ τρώτε τόσο έ; Πόσο είναι το μικράκι σου΄΄; Εμένα είναι  3 ακόμη δεν εχουμε σταθερό πρόγραμμα γευμάτων,αλλά τρώμε 100-120 ανα τρίωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Αν έχεις πάρει φαρμακευτική αγωγή πολύ πιθανό να αργεί γι αυτό. Άμα έχεις ελεύθερες επαφές μπορείς να κάνεις και τεστ. Έχω στις 40 έκανα κολπική καλλιέργεια πάντως και μου είπε μετά την 3η περίοδο για τεστ Παπ 

Η αλήθεια έιναι ότι είχα παρει ορμόνες στην εγκυμοσύνη μου δεν ξερω αν οφείλεται εκεί ,τεστ έκανα γιατι έχω ελέυθερες επαφές αλλά βγήκε αρνητικ΄ό.Βέβαια το έκανα απόγευμα,να παίζει κάποιο ρόλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamaofbill είπε:

Κι εγω τις ίδιες οδηγίες πήρα από τον γυναικολόγο μου. Και η περίοδος χιλιόμετρα μακριά μου είπε.. Προς το παρόν δεν φαίνεται τίποτα. 

@Mamaofbill πόσο καιρό έχει να σου έρθει εσένα; Βέβαια θηλάζεις έτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina εμάς η παιδίατρος και στο πρώτο παιδί και σε αυτό μου είχε πει να μην κόψω τίποτα και αν παρατηρήσω κάτι ότι τα ενοχλεί τρεις φορές αποδεδειγμένα, τότε να το σταματήσω. Οπότε φαντάζομαι μπορείς να δοκιμάσεις έστω δύο φορές αν κάτι την ενοχλεί και μετά να το αποκλείσεις από τη διατροφή σου.

@Love32 χρυσή συμβουλή που είχα ψάξει πολύ να βρω και με βοήθησε είναι αν έχει κάποιο κόμπο το στήθος σε συγκεκριμένο σημείο να βάζεις το μωρό να θηλάζει με το πηγούνι του στραμμένο στο σημείο αυτό. Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις περίεργες στάσεις αλλά εμένα με έσωσε από σίγουρη μαστίτιδα στην κόρη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki 16 είπε:

@Mamaofbill πόσο καιρό έχει να σου έρθει εσένα; Βέβαια θηλάζεις έτσι;

Εχει σχεδόν 3 μήνες που γέννησα (σε 5 μέρες κλείνουμε τρεις μήνες παρέα με την κόρη 💕). Ναι, θηλάζω οπότε απ'οσο θυμάμαι κι από τον μεγάλο είχε αργήσει κάπως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Mamaofbill είπε:

Εχει σχεδόν 3 μήνες που γέννησα (σε 5 μέρες κλείνουμε τρεις μήνες παρέα με την κόρη 💕). Ναι, θηλάζω οπότε απ'οσο θυμάμαι κι από τον μεγάλο είχε αργήσει κάπως. 

Τι όμορφα ,ειμαστε κοντά.Εμείς κλείσαμε τους 3 στις 5/11. Από κιλάκια πως είστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Dim.The. είπε:

@Diana_caterina εμάς η παιδίατρος και στο πρώτο παιδί και σε αυτό μου είχε πει να μην κόψω τίποτα και αν παρατηρήσω κάτι ότι τα ενοχλεί τρεις φορές αποδεδειγμένα, τότε να το σταματήσω. Οπότε φαντάζομαι μπορείς να δοκιμάσεις έστω δύο φορές αν κάτι την ενοχλεί και μετά να το αποκλείσεις από τη διατροφή σου.

@Love32 χρυσή συμβουλή που είχα ψάξει πολύ να βρω και με βοήθησε είναι αν έχει κάποιο κόμπο το στήθος σε συγκεκριμένο σημείο να βάζεις το μωρό να θηλάζει με το πηγούνι του στραμμένο στο σημείο αυτό. Μπορεί να χρειαστεί να κάνεις περίεργες στάσεις αλλά εμένα με έσωσε από σίγουρη μαστίτιδα στην κόρη μου.

@Love32 αυτό που λέει η @Dim.The.είναι πολύ σωστό!Κι εμένα αυτό με το κόλπο με το πηγούνι του μωρού με βοήθησε, σε συνδυασμό με συνεχείς θηλασμους από τον ίδιο μαστό και αντιφλεγμονωδη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vasiliki 16 είπε:

Τι όμορφα ,ειμαστε κοντά.Εμείς κλείσαμε τους 3 στις 5/11. Από κιλάκια πως είστε;

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!! Εμείς είμαστε slim κορίτσια, καθότι κι αυτό το παιδί μου πήρε το dna του μπαμπά 😁(τουλάχιστον αυτή τρώει, ενώ τον γιο τον κυνηγαω ακόμα με το κουτάλι 😂). Είναι 5 κιλά. Βέβαια θα πάμε την επόμενη εβδομάδα να ας ζυγίσει η γιατρός και βλέπουμε. Πάντως αυτόν τον μήνα τα πήγε καλύτερα. Πήρε 800 γραμμάρια ήδη και έχουμε μια βδομάδα μπροστά μας μέχρι να τον συμπληρώσουμε, οπότε μπορεί να πάρει κι άλλο. Βεβαια είναι μάγουλου, σε σχέση με το πως ήταν ο γιος μου στην αντίστοιχη ηλικία και παρηγοριεμαι!Στο ύψος είναι στην καμπύλη πάνω από τον μεσο όρο. Έτσι ηταν και ο γιος μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

Να σου ζήσει κορίτσι μου!!! Εμείς είμαστε slim κορίτσια, καθότι κι αυτό το παιδί μου πήρε το dna του μπαμπά 😁(τουλάχιστον αυτή τρώει, ενώ τον γιο τον κυνηγαω ακόμα με το κουτάλι 😂). Είναι 5 κιλά. Βέβαια θα πάμε την επόμενη εβδομάδα να ας ζυγίσει η γιατρός και βλέπουμε. Πάντως αυτόν τον μήνα τα πήγε καλύτερα. Πήρε 800 γραμμάρια ήδη και έχουμε μια βδομάδα μπροστά μας μέχρι να τον συμπληρώσουμε, οπότε μπορεί να πάρει κι άλλο. Βεβαια είναι μάγουλου, σε σχέση με το πως ήταν ο γιος μου στην αντίστοιχη ηλικία και παρηγοριεμαι!Στο ύψος είναι στην καμπύλη πάνω από τον μεσο όρο. Έτσι ηταν και ο γιος μου. 

Μια από τα ίδια και εμείς ,μόλις κλεισαμε το μήνα μας πήγαμε στον παιδίατρο και μας βρήκε 5600 ,είμαστε πολύ καλα είπε εντός καμπύλης στα φυσιολογικά επίπεδα.Εμένα είναι το π΄ρωτο μου παιδάκι και όπως καταλαβαίνεις αγχώνομαι λιγάκι με το φαγητό της και αν παίρνει τα γραμμάρια που π΄ρέπει. Από τον προηγούμενο μήνα πήρε 750 γρ εμένα, απλώς ξέρεις ακούω κάποια άλλα παιδάκια με βάρος 6-7 κιλά και αναρωτιέμαι μήπως εμείς είμαστε πολύ μικρες😂 Ωστόσο και στο ύψος μια χαρά μας βρήκε 62 εκ, πόσο είναι ο μεγάλος σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

ααχ τρώτε τόσο έ; Πόσο είναι το μικράκι σου΄΄; Εμένα είναι  3 ακόμη δεν εχουμε σταθερό πρόγραμμα γευμάτων,αλλά τρώμε 100-120 ανα τρίωρο.

Είναι 3 μηνων και 17 ημερών. Έχω την εντύπωση πως παίζει ρόλο και το γάλα εκτός από ότι είναι στο παιδί που αυτό εννοείται. Ο δικος μου πίνει ειδικό για δυσκοιλιότητα γιατιτον πειραξε μολις του έδωσα ξενο. Νομίζω πως θέλει τόσο επειδή είναι πιο εύπεπτο. 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Η αλήθεια έιναι ότι είχα παρει ορμόνες στην εγκυμοσύνη μου δεν ξερω αν οφείλεται εκεί ,τεστ έκανα γιατι έχω ελέυθερες επαφές αλλά βγήκε αρνητικ΄ό.Βέβαια το έκανα απόγευμα,να παίζει κάποιο ρόλο;

Αν λες για το utrogestan το έπαιρνα με τις χούφτες 😆 Ξερω ότι στις οδηγίες λέει ν το κάνεις το πρωι. Εγώ όταν έμεινα έγκυος το είχα κάνει το πρωι με τα πρώτα ουρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lia5 είπε:

Είναι 3 μηνων και 17 ημερών. Έχω την εντύπωση πως παίζει ρόλο και το γάλα εκτός από ότι είναι στο παιδί που αυτό εννοείται. Ο δικος μου πίνει ειδικό για δυσκοιλιότητα γιατιτον πειραξε μολις του έδωσα ξενο. Νομίζω πως θέλει τόσο επειδή είναι πιο εύπεπτο. 

 

Αν λες για το utrogestan το έπαιρνα με τις χούφτες 😆 Ξερω ότι στις οδηγίες λέει ν το κάνεις το πρωι. Εγώ όταν έμεινα έγκυος το είχα κάνει το πρωι με τα πρώτα ουρα

ναι,utrogestan έπαιρνα μέχρι τον 8 λόγω εξωσωματικής.Εσυ για ποιο λόγο; 

Νομίζω πως απλά η μικρή μου δεν είναι ιδιαίτερα φαγανή.Πίνουμε το frisolac θεωρω οτι της αρεσει σαν γευση ,επισης δε μας εχει προκαλεσει κανενα θεμα με αναγωγες ή δυσκοιλιοτητα για αυτο και δεν το αλλαζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Μια από τα ίδια και εμείς ,μόλις κλεισαμε το μήνα μας πήγαμε στον παιδίατρο και μας βρήκε 5600 ,είμαστε πολύ καλα είπε εντός καμπύλης στα φυσιολογικά επίπεδα.Εμένα είναι το π΄ρωτο μου παιδάκι και όπως καταλαβαίνεις αγχώνομαι λιγάκι με το φαγητό της και αν παίρνει τα γραμμάρια που π΄ρέπει. Από τον προηγούμενο μήνα πήρε 750 γρ εμένα, απλώς ξέρεις ακούω κάποια άλλα παιδάκια με βάρος 6-7 κιλά και αναρωτιέμαι μήπως εμείς είμαστε πολύ μικρες😂 Ωστόσο και στο ύψος μια χαρά μας βρήκε 62 εκ, πόσο είναι ο μεγάλος σου;

Μια χαρά είναι το μωράκι σου! Ο γιος μου τώρα είναι 3,5 χρόνων και. 13,7 κιλά να φανταστείς! Η παιδίατρος λέει θα σε φτάσει κι η μπέμπα😂😂😂 Αλλά έτσι ήταν πάντα. Στην καμπύλη του βάρους 2.χρονια περίμεναμε να φτάσει τη φυσιολογικη και ποτε δεν την έφτασε. Πάντα ήταν στην από κάτω. Είναι όμως είναι υγιές παιδί και αυτό έχει σημασία. Άλλωστε ούτε κι εμείς οι μεγάλοι είμαστε όλοι ίδιοι. Άλλοι ειναι κανονικοί, άλλοι πιο λεπτοί κλπ. Αυτό να σκέφτεσαι! Να το χαίρεσαι το μωράκι σου!!! 🤗💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

Μια χαρά είναι το μωράκι σου! Ο γιος μου τώρα είναι 3,5 χρόνων και. 13,7 κιλά να φανταστείς! Η παιδίατρος λέει θα σε φτάσει κι η μπέμπα😂😂😂 Αλλά έτσι ήταν πάντα. Στην καμπύλη του βάρους 2.χρονια περίμεναμε να φτάσει τη φυσιολογικη και ποτε δεν την έφτασε. Πάντα ήταν στην από κάτω. Είναι όμως είναι υγιές παιδί και αυτό έχει σημασία. Άλλωστε ούτε κι εμείς οι μεγάλοι είμαστε όλοι ίδιοι. Άλλοι ειναι κανονικοί, άλλοι πιο λεπτοί κλπ. Αυτό να σκέφτεσαι! Να το χαίρεσαι το μωράκι σου!!! 🤗💕

Εννοείται ,έτσι όπως τα λες είναι!!Άλλωστε παίζουν και κληρονομικοι παράγοντες,τουλάχιστον εμείς είμαστε και οι δ΄ύο αρκετά αδύνατοι.Σε ευχαριστώ και εσύ τα δικά σου!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

καλημέρα,μόλις έκλεισα τις 40 πήρα τηλέφωνο για γυναικολογικό έλεγχο και μου είπε πως πρέπει πρώτα να μου έρθει περίοδος,έτσι περίμενα και εγώ. Επικοινώνησα πάλι χθες μαζί του και μου είπε πως οφείλεται στην προλακτίνη. θα ξαναμιλήσουμε σε μία εβδομάδα για να δούμε μήπως έρθει .Αλλιώς υποψιάζομαι καμία φαρμακευτική αγωγή. Το θέμα είναι οτι δεν έχω και κάποιο σημάδι οτι θα μου έρθει περίοδος. ΄Λ΄ές να χρειάζεται να επαναλάβω το τεστ;

Γεια σου κι από μένα!!μην αγχώνεσαι για την περίοδο .. εγώ γέννησα 04/08 θηλάζω λίγο αλλά δίνω κ ξένο κ ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί ως τα Χριστούγεννα να μου έρθει...οπότε δε νομίζω να είναι κάτι περίεργο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Για υπέρηχο πήγα κ εγώ στις 40 μέρες αλλά Παπ τεστ μου είπε πρώτα να μου έρθει δύο φορές περίοδος κ μετα

Κι εμένα έτσι μου είπε ακριβως!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια αυτό με το παπ μετά από δύο μήνες μετσ την περίοδο δεν το καταλαβαίνω. Αν θηλάζεις και η περίοδος σου έρθει στους 8 μήνες θα περιμένεις 10 μήνες μετά τον τοκετό κσι σίγουρα το τελευταίο παπ ηταν τουλάχιστον 9 μήνες πριν.. Άρα μένεις κοντα 2 χρόνια χωρίς παπ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εξαντλητική νύχτα κι απόψε. Η μικρή κοιμήθηκε στις 9:30 μέχρι 11 παρά δέκα. Μετά πάλι στις 1:30 και μετά ξύπνησε στις 4 :15και έκτοτε ρε κορίτσια θηλάζει ακατάπαυστα και δεν κοιμάται με τίποτα! 2 μισή ώρες συνεχόμενα!🤪Όταν το κάνει αυτό κορίτσια είμαι κομμάτια! Καλύτερα να κοιμαμαι, να ξυοναω, να τη θηλαζω και να κοιμάται σε 5 λεπτά και να ξανά ξυπνάω σε 2 ώρες πάρα αυτό το χάλι. Δεν έχω κουράγιο ούτε στάση να της αλλάξω να θηλάσει. Πώς θα βγάλω μέρα;;; 😪😩

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης όπως μετράω τις εβδομάδες έχει περάσει το άλμα της 12ης εβδομάδας και είμαστε στην 13η.Λες να μας μείνει κουσούρι κι ενώ κοιμόταν μια χαρά το βράδυ, να ξυπνάει πάλι και να έχουμε τέτοια;;; Δεν θα αντέξω. Το έκανε τον πρώτο καιρό αυτό. 😟Θυμάται καμία κοπέλα που πέρασε πρόσφατα αυτό το άλμα να της έκανε έτσι το μωράκι της; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια το βράδυ εξαντλητικό κοιμήθηκε στις 09:30 ξύπνησε 12:30 ξύπνησε στις 1:30 στις 2:30 στις 4 στις 6 στις 7παρα10! Και κλαίει πολύ όλη τη ωρα και δεν κάθεται πουθενά!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Ρε κορίτσια αυτό με το παπ μετά από δύο μήνες μετσ την περίοδο δεν το καταλαβαίνω. Αν θηλάζεις και η περίοδος σου έρθει στους 8 μήνες θα περιμένεις 10 μήνες μετά τον τοκετό κσι σίγουρα το τελευταίο παπ ηταν τουλάχιστον 9 μήνες πριν.. Άρα μένεις κοντα 2 χρόνια χωρίς παπ; 

Εμένα μου έκανε και τις 2 φορές άρια 40 ημέρες.. Χωρις περίοδο 

Καλημέρα 😁

Από αφυπνίσεις εμείς απ τις 8.30 ξύπνησε 3.30, 5.00 και 7.00για πρωί.. Αλλά σηκώθηκα και για την κόρη μου μια φορά κατά τις 4.00.. Εντάξει καλά είμαι με 3, δεν παραπονιέμαι 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.. Εμείς κοιμήθηκαμε 9:30 - 1:30 μετά 5 και 7 σηκώθηκε.. Παλεύω μπας και κοιμηθούμε λίγο ακόμα.. Εντωμεταξύ κλαίει μέσα στον ύπνο του πάρα πολύ. Αν ανοίξει τα μάτια του να με δει γελάει αμέσως.. Σας το κάνουν και εσάς;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εμένα μου έκανε και τις 2 φορές άρια 40 ημέρες.. Χωρις περίοδο 

Καλημέρα 😁

Από αφυπνίσεις εμείς απ τις 8.30 ξύπνησε 3.30, 5.00 και 7.00για πρωί.. Αλλά σηκώθηκα και για την κόρη μου μια φορά κατά τις 4.00.. Εντάξει καλά είμαι με 3, δεν παραπονιέμαι 😂

Και εμενα στις 40 μέρες μου το έκανε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα.. Εμείς κοιμήθηκαμε 9:30 - 1:30 μετά 5 και 7 σηκώθηκε.. Παλεύω μπας και κοιμηθούμε λίγο ακόμα.. Εντωμεταξύ κλαίει μέσα στον ύπνο του πάρα πολύ. Αν ανοίξει τα μάτια του να με δει γελάει αμέσως.. Σας το κάνουν και εσάς;; 

Ναι αλλά χωρίς να κλαίει πριν.. Όταν ξυπνάει και με βλέπει απλά γελάει και πεθαίνω 😂😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ναι αλλά χωρίς να κλαίει πριν.. Όταν ξυπνάει και με βλέπει απλά γελάει και πεθαίνω 😂😍

Εμενα κλαίει πάρα πολύ.. Και το πρωί του ανοίγω το μεγάλο φως να ξυπνήσει και μετά γελάει αμέσως. 

Κοιμήθηκε πάλι.. Σωτήριο για εμάς το μπιστολακι. Κοιμάται αμέσως. 

Έχει καμία αυτήν την κουκουβάγια με τους λευκούς ήχους; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...