Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Εμενα η μικρη πάλι κανει απεργια απο χθες κ απο τεταρτη βραδυ εχει παρα πολυ γκρίνια. Τωρα εχει μπει σιγουρα στο 23-26.αλλα κουράστηκα να καμω τον καραγκιόζη για να θηλάσει. Επίσης Δεν κοιμομαστε καθόλου. Αυτο το 15-19 μας τα εκανε μανταρα. Μετά τα 2 ετη θα δω ξανα υπνο μου φαινεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Για υπέρηχο πήγα κ εγώ στις 40 μέρες αλλά Παπ τεστ μου είπε πρώτα να μου έρθει δύο φορές περίοδος κ μετα

οπότε απλά να κλείσω για έναν υπέρηχο αρχικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

οπότε λες πως πρέπει οπωσδήποτε να κλείσω ραντεβού για τεστ παπ

Το τελευταίο τεστ παπ σου ήταν σίγουρα παραπάνω από χρόνο σωστά; Τεστ παπ κάνουμε κάθε χρόνο.. Εμένα ο γιατρός μόνος του μου το είπε στο μαιευτήριο και το ίδιο είπαν και στις κοπέλες που ήταν μαζί μου στο δωμάτιο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Αν ειναι όντως ναι επηρεάζει απλά δεν είναι κάτι που θα μείνει για πάντα συνήθως. Πριν το εισάγεις σε εκείνη το εισάγεις σε εσένα και αφού περάσει κάποιος καιρος και όλα είναι καλά τότε το δίνεις και σε εκείνη. Δε νομίζω να είναι τα γαλακτοκομικα.. Έχει κάποια άλλη ένδειξη;; πιο πολύ πιστεύω το μέλι.. 

Καλημέρα κοπέλα μου. Όχι πέρα από τα συχνά συγκαματα δεν έχουμε κάτι άλλο τώρα... Στο δίμηνο περίπου μου έκανε συχνά γουλιτσες και φοβήθηκα για ΓΟΠ αλλά τώρα 4ων μηνών δεν μου κάνει πια συχνά... Γι αυτό και συνέχισα να τρώω γαλακτοκομικα. Όταν την είδε ο παιδίατρος έτυχε να μην έχει συγκαμα, του ανέφερα βέβαια τον προβληματισμό μου κι ότι παθαίνει συνέχεια συγκαματα και μήπως φταίει κάτι που τρώω, αλλά αυτός ήταν τελείως κατηγορηματικος ότι δεν έχει σχέση αυτό και ότι είναι στο δέρμα του μωρού και οφείλεται στη πάνα ότι πάνα κι αν βάλω... 🙄 Εγώ όμως δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό γιατί θα φοράει πάνες ως 2,5 ετών στη καλύτερη οπότε τι θα γίνει ως τότε; Συνέχεια συγκαματα θα έχει το παιδί μου; Δεν μπορώ να την αλλάζω και 20 φορές την ημέρα, μέρα νύχτα, είναι εξαντλητικό και για το παιδι εκτός από ψυχοφθορο για μένα 😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Το τελευταίο τεστ παπ σου ήταν σίγουρα παραπάνω από χρόνο σωστά; Τεστ παπ κάνουμε κάθε χρόνο.. Εμένα ο γιατρός μόνος του μου το είπε στο μαιευτήριο και το ίδιο είπαν και στις κοπέλες που ήταν μαζί μου στο δωμάτιο.. 

 

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Το τελευταίο τεστ παπ σου ήταν σίγουρα παραπάνω από χρόνο σωστά; Τεστ παπ κάνουμε κάθε χρόνο.. Εμένα ο γιατρός μόνος του μου το είπε στο μαιευτήριο και το ίδιο είπαν και στις κοπέλες που ήταν μαζί μου στο δωμάτιο.. 

Ναι,έχει περάσει σίγουρα χρόνος.Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό Αθήνα,εκεί ο γιατρός μου ,μου είπε πως μετά τις 40 μέρες θα πρέπει να κάνουμε έναν έλεγχο,ωστόσο με το μωρό δε μου ήταν ευκολο να ταξιδέψω,οπότε καλεσα το γυναικολόγο μου στο νησί ο οποιος και μου είπε οτι θα πρεπει να μου έρθει πρώτα περίοδος .Έτσι και εγω περίμενα μέχρι που έχουν περάσει δύο μήνες και δεν έχει έρθει χωρίς να θηλάζω. Ε΄σένα πόσο καιρό έκανε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Καλημέρα κοπέλα μου. Όχι πέρα από τα συχνά συγκαματα δεν έχουμε κάτι άλλο τώρα... Στο δίμηνο περίπου μου έκανε συχνά γουλιτσες και φοβήθηκα για ΓΟΠ αλλά τώρα 4ων μηνών δεν μου κάνει πια συχνά... Γι αυτό και συνέχισα να τρώω γαλακτοκομικα. Όταν την είδε ο παιδίατρος έτυχε να μην έχει συγκαμα, του ανέφερα βέβαια τον προβληματισμό μου κι ότι παθαίνει συνέχεια συγκαματα και μήπως φταίει κάτι που τρώω, αλλά αυτός ήταν τελείως κατηγορηματικος ότι δεν έχει σχέση αυτό και ότι είναι στο δέρμα του μωρού και οφείλεται στη πάνα ότι πάνα κι αν βάλω... 🙄 Εγώ όμως δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό γιατί θα φοράει πάνες ως 2,5 ετών στη καλύτερη οπότε τι θα γίνει ως τότε; Συνέχεια συγκαματα θα έχει το παιδί μου; Δεν μπορώ να την αλλάζω και 20 φορές την ημέρα, μέρα νύχτα, είναι εξαντλητικό και για το παιδι εκτός από ψυχοφθορο για μένα 😢

Έχεις ψαξει εαν ολες οι πάνες εχουν κατι κοινό μεταξυ τους; ενημερωτικά υπαρχουν κ υφασματινες πανες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Μην σκεφτεσαι... Ο θηλασμός δρν παθαινει τιποτα,αφού η μαστιτιδα θελει θηλασμό. Το θέμα είσαι εσυ που πονας. Αλλα νομιζω γλιτωσες τηνν μαστιτιδα. Κ να κανειε μασαζ την ωρα που θηλάζεις για να φυγει απο εκει. 

 

 

Θηλάζοντας όρθιος από την απεργία που περνάμε δεν έχω άλλο χέρι να κάνω μασάζ 🤣🤣🤣 την ώρα που το τρώει χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε; 

Όσπρια τρώτε; και αν ναι πόσο; 

Εγω δεν τρωω λαχανο (γιατι με φουσκωνει), φασολια, γιγαντες, ρεβίθια (δεν ετρωγα ανέκαθεν) αλλα εχω κρατησει την φακή.. Αλλα πειραξε την μικρη παρα πολυ.. Εκτός οτι εκανε διάρροια ειχε πονακια που σπαραζε.. Σκέφτομαι να μην το κοψω αλλα να τρωω μικρή ποσότητα.. Εσεις τι λέτε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

 

Ναι,έχει περάσει σίγουρα χρόνος.Εγώ γέννησα σε ιδιωτικό Αθήνα,εκεί ο γιατρός μου ,μου είπε πως μετά τις 40 μέρες θα πρέπει να κάνουμε έναν έλεγχο,ωστόσο με το μωρό δε μου ήταν ευκολο να ταξιδέψω,οπότε καλεσα το γυναικολόγο μου στο νησί ο οποιος και μου είπε οτι θα πρεπει να μου έρθει πρώτα περίοδος .Έτσι και εγω περίμενα μέχρι που έχουν περάσει δύο μήνες και δεν έχει έρθει χωρίς να θηλάζω. Ε΄σένα πόσο καιρό έκανε;

Εγω θηλάζω.. Παρ όλα αυτά είχα αίμα . Όταν πήγα στον γιατρο μου είπε ήταν από ορμόνες. Μετά μου έχει έρθει και άλλη φορά αίμα. Σε λίγο καιρό θα καταλάβω αν αυτό ήταν περίοδος. 

Δε στο λέω για την περίοδο που δεν έχει έρθει να πας να κάνεις παπ. Στο λέω στα πλαίσια του ετήσιου ελέγχου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε; 

Όσπρια τρώτε; και αν ναι πόσο; 

Εγω δεν τρωω λαχανο (γιατι με φουσκωνει), φασολια, γιγαντες, ρεβίθια (δεν ετρωγα ανέκαθεν) αλλα εχω κρατησει την φακή.. Αλλα πειραξε την μικρη παρα πολυ.. Εκτός οτι εκανε διάρροια ειχε πονακια που σπαραζε.. Σκέφτομαι να μην το κοψω αλλα να τρωω μικρή ποσότητα.. Εσεις τι λέτε; 

Εγω τρώω κανονικά όσπρια.. Όπως πριν δηλαδή. 1 φορά την εβδομάδα περίπου.. Και όλα.. Δεν τον πειράζουν. Αν και βλέπω στην ομάδα του θηλασμού ότι λένε ότι είναι μύθος αυτό με τα όσπρια και τον θηλασμό.. Τι να πω.. Εγώ πιστεύω ότι κάθε παιδί μπορεί να έχει ενοχλήσεις από οποιοδήποτε φαγητό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε; 

Όσπρια τρώτε; και αν ναι πόσο; 

Εγω δεν τρωω λαχανο (γιατι με φουσκωνει), φασολια, γιγαντες, ρεβίθια (δεν ετρωγα ανέκαθεν) αλλα εχω κρατησει την φακή.. Αλλα πειραξε την μικρη παρα πολυ.. Εκτός οτι εκανε διάρροια ειχε πονακια που σπαραζε.. Σκέφτομαι να μην το κοψω αλλα να τρωω μικρή ποσότητα.. Εσεις τι λέτε; 

Σαν να μιλάς για τη διατροφή ...εμένα γενικά μου αρέσουν τα όσπρια και τα λάδερα..λάχανο σαλάτα το πεθαίνω.τωρα με τον θηλασμό άρχισα να τρώω λίγο κρέας παραπανω..νομίζω ότι δεν πρέπει να αποκλείουμε κάτι..δοκιμάζουμε και βλέπουμε την αντίδραση ...σήμερα έχω φακές..και σαλάτα λάχανο λες να το μετανιώσω;;🥰🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Σαν να μιλάς για τη διατροφή ...εμένα γενικά μου αρέσουν τα όσπρια και τα λάδερα..λάχανο σαλάτα το πεθαίνω.τωρα με τον θηλασμό άρχισα να τρώω λίγο κρέας παραπανω..νομίζω ότι δεν πρέπει να αποκλείουμε κάτι..δοκιμάζουμε και βλέπουμε την αντίδραση ...σήμερα έχω φακές..και σαλάτα λάχανο λες να το μετανιώσω;;🥰🤪

Εμένα και η πρωτη παιδιατρος και η μαια ελεγαν για καποιες τροφες που καλο είναι να αποφεύγω.. 

Η καινούργια παιδιατρος δεν μου εχει πει κατι περα απο τα γαλακτοκομικα αν συνεχίσει το αιματακι στην πανα αλλα δεν χρειαστηκε.. 

Δεν ξέρω τι θα μπορουσε να την εχει πειραξει για να κανει διάρροια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Θηλάζοντας όρθιος από την απεργία που περνάμε δεν έχω άλλο χέρι να κάνω μασάζ 🤣🤣🤣 την ώρα που το τρώει χαχαχα

Χαχαχα οταν καταφέρει κ πιασει κ αρχιζει κ κατεβαινει το γαλα εχεις δοκιμασει να καθισεις; εγω τουλάχιστον αυτό κανω κ πιάνει αλλα πρέπει να κατεβει γαλα πρωτα αλλιως την εβαψα 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγω τρώω κανονικά όσπρια.. Όπως πριν δηλαδή. 1 φορά την εβδομάδα περίπου.. Και όλα.. Δεν τον πειράζουν. Αν και βλέπω στην ομάδα του θηλασμού ότι λένε ότι είναι μύθος αυτό με τα όσπρια και τον θηλασμό.. Τι να πω.. Εγώ πιστεύω ότι κάθε παιδί μπορεί να έχει ενοχλήσεις από οποιοδήποτε φαγητό.. 

Συμφωνω!! Ποιος ο λόγος να στερηθουμε κατι προληπτικα; δεν χρειάζεται ουτε διατροφη, ουτε στερησεις επειδη θηλάζουμε. 

Εγω στην εγκ δεν ετρωγα λαχανικα κ οσπρια γιατι με επιαναν κολικοι εντερου. Τωρα οι φακες την πειραζουν, ρεβυθια, αρακα κ σπανακι πειραξαν εμενα. Κ αναρωτιεμαι θα ξαναφαω κανονικά;🙄🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγω τρώω κανονικά όσπρια.. Όπως πριν δηλαδή. 1 φορά την εβδομάδα περίπου.. Και όλα.. Δεν τον πειράζουν. Αν και βλέπω στην ομάδα του θηλασμού ότι λένε ότι είναι μύθος αυτό με τα όσπρια και τον θηλασμό.. Τι να πω.. Εγώ πιστεύω ότι κάθε παιδί μπορεί να έχει ενοχλήσεις από οποιοδήποτε φαγητό.. 

Εγώ τρώω τα πάντα ευτυχώς και στα 2 μου παιδιά δεν χρειάστηκε να κόψω τπτ.. Είναι αναισθητα στα εντερικα τους 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema πρέπει να έχει αρχίσει να τον παίρνει ο ύπνος για να κάτσω αλλιώς ξεκινάει το κλάμα.

@PanB είσαι τυχερή εγώ έχω κόψει πόσα το στομάχι μου έχει διαλυθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Εμένα εχθές γυρίσει πρώτη φορά μόνος του κ διόρθωσε κ το χεράκι π μένει από κάτω αχαχαχ! Κ εμένα τρελενεται μπρούμυτα.

Ούτε της μικρής μου της αρέσει καθόλου μπρούμυτα... Γκρινιάζει κάθε φορά που τη βάζω 😅 Θυμησε μου, ποσο είναι ο μικρός σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Έχεις ψαξει εαν ολες οι πάνες εχουν κατι κοινό μεταξυ τους; ενημερωτικά υπαρχουν κ υφασματινες πανες. 

Δοκίμασα και υφασμάτινες αλλά μουσκευουν και λερώνεται συνέχεια το παιδί, δεν με βόλεψαν καθόλου... Τσάμπα τα χρήματα δηλαδή... Όσον αφορά τα υλικά των πανων έκοψα όλες όσες είναι από συνθετικά υλικά και χρησιμοποιώ μόνο όσες είναι από οργανικό βαμβάκι τώρα κι ας είναι πιο ακριβές... 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Ούτε της μικρής μου της αρέσει καθόλου μπρούμυτα... Γκρινιάζει κάθε φορά που τη βάζω 😅 Θυμησε μου, ποσο είναι ο μικρός σου; 

3 μισή 🙂 εσένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

καλημέρα,μόλις έκλεισα τις 40 πήρα τηλέφωνο για γυναικολογικό έλεγχο και μου είπε πως πρέπει πρώτα να μου έρθει περίοδος,έτσι περίμενα και εγώ. Επικοινώνησα πάλι χθες μαζί του και μου είπε πως οφείλεται στην προλακτίνη. θα ξαναμιλήσουμε σε μία εβδομάδα για να δούμε μήπως έρθει .Αλλιώς υποψιάζομαι καμία φαρμακευτική αγωγή. Το θέμα είναι οτι δεν έχω και κάποιο σημάδι οτι θα μου έρθει περίοδος. ΄Λ΄ές να χρειάζεται να επαναλάβω το τεστ;

Αν έχεις πάρει φαρμακευτική αγωγή πολύ πιθανό να αργεί γι αυτό. Άμα έχεις ελεύθερες επαφές μπορείς να κάνεις και τεστ. Έχω στις 40 έκανα κολπική καλλιέργεια πάντως και μου είπε μετά την 3η περίοδο για τεστ Παπ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Κορίτσια ,υπάρχει κάποια που να δίνει στο μωράκι της μόνο ξένο και αν ναι πόσο τρώνε τα μωρά σας και κάθε πόσες ώρες. 

Εγω του δινω μόνο ξενο 210 κάθε 3 ωρες 5 γεύματα την ημέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

3 μισή 🙂 εσένα?

Εμένα είναι 4 μιση... Αλλά δεν της αρέσει καθόλου μπρούμυτα, μόνο όταν είναι πάνω μου 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήρθαν και τα mothercare. Ειναι πολυ ωραια, του ειναι λίγο μεγαλουτσικα το 74 αλλα τα φοραει κανονικά. Το 68 θα του ήταν ίσα ίσα οπότε καλά που πηρα αυτά.

@lenaki92 κι εσύ δε θα πήγαινες για δουλεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Για υπέρηχο πήγα κ εγώ στις 40 μέρες αλλά Παπ τεστ μου είπε πρώτα να μου έρθει δύο φορές περίοδος κ μετα

Κι εγω τις ίδιες οδηγίες πήρα από τον γυναικολόγο μου. Και η περίοδος χιλιόμετρα μακριά μου είπε.. Προς το παρόν δεν φαίνεται τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε; 

Όσπρια τρώτε; και αν ναι πόσο; 

Εγω δεν τρωω λαχανο (γιατι με φουσκωνει), φασολια, γιγαντες, ρεβίθια (δεν ετρωγα ανέκαθεν) αλλα εχω κρατησει την φακή.. Αλλα πειραξε την μικρη παρα πολυ.. Εκτός οτι εκανε διάρροια ειχε πονακια που σπαραζε.. Σκέφτομαι να μην το κοψω αλλα να τρωω μικρή ποσότητα.. Εσεις τι λέτε; 

Εγω στο πρώτο μου παιδί είχα φάει φακές και εκείνο το απόγευμα μαρτυρησα! Έσκασε στο κλάμα το καημένο. Από τότε δεν έφαγα φακές όσο τον θήλαζα (18μηνες) και στην κόρη μου το ίδιο. Τα αποφεύγω τα όσπρια γενικά, παρόλο που και τα δύο παιδιά μου δεν εκαναν ιδιαίτερα κολικούς. Ίδιες οδηγίες είχα κι εγώ με σένα, από τη μαία μου. Αλλά εφόσον είδα ότι δεν υπάρχει θέμα, τρώω κανονικά και με τον νόμο...😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...