Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Βαλε και λάχανο.. 

Σωστα κ λάχανο. Κ προσπάθησε επισης να μην πιέσεις τον μαστο το βραδυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Κ εγω νομιζω πως ειναι απο το ζεστο νερο. Αν ειναι αρκετα ζεστο κ εμεις το παθαινουμε κ τα παιδια μου. Αν κ στα παιδια ειμαι προσεχτικη, ο γιος μου ομως που ειναι μεγάλος πια κάποιες φορές το λεει ότι θέλει πιο ζεστο κ γινεται κοκκινος, ειναι ασπρος στο δερμα. Νομιζω οτι το μωρακι σου το ενοχλει κατι που τρως. 

Τι να πω... Θα κόψω το μέλι κι αν δεν αλλάξει κάτι θα ξανακοψω τα γαλακτοκομικα αν και τα έχω μειώσει κατά πολύ... Κάτι άλλο σε καθημερινή βάση δεν τρώω... Εκτός κι αν είναι κάτι που τρώω μια φορά την εβδομάδα πχ όπως κρέας ας πούμε.. Και την ενοχλεί με το που το τρώω και ως που να της περασει το συγκαμα εγώ ξανατρωω 🙄 Αντε να βρω τι είναι αυτό... Ελπίζω να τα καταφέρω. Επίσης έχω απορία, αν τελικά τη πειράζει όντως κάτι που τρώω εγώ πχ γαλακτοκομικα... Θα τη πειράζουν κι όταν θα μπουν στη δική της διατροφή; 😳

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Διάβασα ότι το λάχανο μπορεί να μείωση το γάλα.

Είχα πάθει κι εγώ νομίζω μαστιτιδα στην αρχή του θηλασμού γιατί είχα ρίγη κάθε πρωί για 4 ημέρες και ταυτόχρονα πετρώματα στο ένα στηθος με πόνο. Δεν έγινε διάγνωση γιατί δεν πήγα στη γιατρό μου αλλα αυτό που έκανα είναι ότι λένε τα κορίτσια πιο πάνω: ζεστό ντους με ταυτόχρονες μαλαξεις στο στήθος για να αποσυμορησω, μετά θήλαζα τη μικρή ή αντλουσα με θήλαστρο και αμέσως μετά έβαζα λάχανο προπλυμενο από το ψυγείο (φανταστική ανακούφιση) από αυτά τα κινέζικα λάχανα τα ακριβά όχι το ελληνικό που ξέρουμε, αυτο δεν μειώνει το γάλα, οπότε τελικα μου πέρασε. Η θεραπεία της μαστιτιδας βέβαια είναι ο θηλασμός οπότε δωσε όσο περισσότερο μπορείς από αυτό το στήθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε; εμεις κατι μερες τωρα έχουμε την κοιλιτσα μας και μας ενοχλεί βράδυ στον ύπνο 

Με πηραν μαθητεια! 22 του μηνα μάλλον ξεκιναω σε νοσοκομείο, αν δεν υπάρχει κόλλημα απο το υπουργείο.. 7ωρο 

@Alexey εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις μια απλη πούδρα

 

Καλή αρχή, όλα να πάνε κατ'ευχην!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Τι να πω... Θα κόψω το μέλι κι αν δεν αλλάξει κάτι θα ξανακοψω τα γαλακτοκομικα αν και τα έχω μειώσει κατά πολύ... Κάτι άλλο σε καθημερινή βάση δεν τρώω... Εκτός κι αν είναι κάτι που τρώω μια φορά την εβδομάδα πχ όπως κρέας ας πούμε.. Και την ενοχλεί με το που το τρώω και ως που να της περασει το συγκαμα εγώ ξανατρωω 🙄 Αντε να βρω τι είναι αυτό... Ελπίζω να τα καταφέρω. Επίσης έχω απορία, αν τελικά τη πειράζει όντως κάτι που τρώω εγώ πχ γαλακτοκομικα... Θα τη πειράζουν κι όταν θα μπουν στη δική της διατροφή; 😳

Μπορεί ναι, μπορει όχι.. Εαν υπάρχει αλλεργια δεν ξερω τι γίνεται. Δεν το εχω ψαξει μετα με τις εισαγωγες. Η Clairy πρεπει να ξερει. 

Τον γιο μου τον ενοχλούσε το ψαρι, οσο τρεφοταν αποκλειστικα. Οταν έφαγε ψαρι έκανε διαρροιες, μετα απο 1 μηνα εδωσα ξανα κ παλι το ίδιο. Θυμαμαι 18 μηνών το έτρωγε μονο σαν ψάρομπιφτεκο. Το ιδιο κ με τα φασολια. Στα 4 ετη εφαγε μερικες φορες ψαρι κανονικό κ το σταματησε ξαφνικα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Διάβασα ότι το λάχανο μπορεί να μείωση το γάλα.

Στην ομαδα θηλασμου το λαχανο συστηνεται κατεξακολουθησην.. Σιγουρα δεν θελουν να μειωθει το γαλα 😉 εαν φοβασαι καντο πχ με ενα σακουλακι αρακα αμα έχεις καταψυξη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Τι να πω... Θα κόψω το μέλι κι αν δεν αλλάξει κάτι θα ξανακοψω τα γαλακτοκομικα αν και τα έχω μειώσει κατά πολύ... Κάτι άλλο σε καθημερινή βάση δεν τρώω... Εκτός κι αν είναι κάτι που τρώω μια φορά την εβδομάδα πχ όπως κρέας ας πούμε.. Και την ενοχλεί με το που το τρώω και ως που να της περασει το συγκαμα εγώ ξανατρωω 🙄 Αντε να βρω τι είναι αυτό... Ελπίζω να τα καταφέρω. Επίσης έχω απορία, αν τελικά τη πειράζει όντως κάτι που τρώω εγώ πχ γαλακτοκομικα... Θα τη πειράζουν κι όταν θα μπουν στη δική της διατροφή; 😳

Αν ειναι όντως ναι επηρεάζει απλά δεν είναι κάτι που θα μείνει για πάντα συνήθως. Πριν το εισάγεις σε εκείνη το εισάγεις σε εσένα και αφού περάσει κάποιος καιρος και όλα είναι καλά τότε το δίνεις και σε εκείνη. Δε νομίζω να είναι τα γαλακτοκομικα.. Έχει κάποια άλλη ένδειξη;; πιο πολύ πιστεύω το μέλι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/11/2021 at 6:08 ΠΜ, ο/η vasiliki 16 είπε:

@Lia5 εγω γέννησα 05/08 μου κράτησαν κανονικά τα λοχεία 40 μέρες,αλλά από τότε κοντεύουν τρεις μήνες και περίοδος τίποτα,μίλησα με τον γυναικολόγο μου .Μου είπε να κάνω ένα τεστ,το έκανα απογευματινή ώρα και βγήκε αρνητικό.(Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο η ώρα).Θα μιλήσω πάλι μαζί του ,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω που μπορεί να οφείλεται αυτή η καθυστέρηση.Ωστόσο αν πιέσω το στήθος μου βλέπω οτι βγάζει ακόμη γάλα.πως γίνεται αυτό μετα από τοσο καιρό που δε θηλάζω. Θήλασα 40 μέρες ,αλλά η μικ΄ρη δε με βοήθησε ιδιαίτερα ήταν λαίμαργη με αποτέλεσμα να την πιάνει εκνευρισμός και έτσι άρχισα να της δίνω συμπλήρωμα,ξεκίνησα αντλησεις και της έδινα με μπιμπερό μέχρι που σταδιακά μειώθηκε το γάλα μου.έτσι έφτασα στο σημείο να μη θηλάζω καθόλου.

Είναι αρκετός καιρός αλλά και τα κορίτσια που θηλαζουν άλλες έχουν περίοδο άλλες όχι οπότε έχω δεν πιστεύω πως είναι κάτι. Αλλά γιατί δεν πας κιόλας να σε δει ο γιατρός να σου φύγει από το μυαλό; Στις 40 μερες έκανες κολπική καλλιέργεια; Το γάλα είναι λογικό, κι εγω είχα για πολυ καιρο ενώ είχα σταματήσει να του δινω δικό μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lia5 είπε:

Είναι αρκετός καιρός αλλά και τα κορίτσια που θηλαζουν άλλες έχουν περίοδο άλλες όχι οπότε έχω δεν πιστεύω πως είναι κάτι. Αλλά γιατί δεν πας κιόλας να σε δει ο γιατρός να σου φύγει από το μυαλό; Στις 40 μερες έκανες κολπική καλλιέργεια; Το γάλα είναι λογικό, κι εγω είχα για πολυ καιρο ενώ είχα σταματήσει να του δινω δικό μου

καλημέρα,μόλις έκλεισα τις 40 πήρα τηλέφωνο για γυναικολογικό έλεγχο και μου είπε πως πρέπει πρώτα να μου έρθει περίοδος,έτσι περίμενα και εγώ. Επικοινώνησα πάλι χθες μαζί του και μου είπε πως οφείλεται στην προλακτίνη. θα ξαναμιλήσουμε σε μία εβδομάδα για να δούμε μήπως έρθει .Αλλιώς υποψιάζομαι καμία φαρμακευτική αγωγή. Το θέμα είναι οτι δεν έχω και κάποιο σημάδι οτι θα μου έρθει περίοδος. ΄Λ΄ές να χρειάζεται να επαναλάβω το τεστ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια....εγώ πάλι έχω κάνει κόμπους και στους δύο μαστούς..δεν ξέρω πως το κατάφερα..Ο μικρός είναι όλη την ώρα στο στήθος αν και προσπαθώ να του δίνω παραπάνω από ένα γεύμα από τον ίδιο μαστο για να τον αδειαζει....χθες με πονούσε μέχρι και το χέρι από το ένα στήθος...ήταν μασχαλιαιοι η κόμποι...τον έβαλα θήλασε αρκετά έβαλα και μια παγοκυστη τυλιγμένη σε πετσέτα και με ανακούφισε αρκετά...είμαι κάπως καλύτερα..εγώ στην αλλαγή της Πάνας δεν χρησιμοποιώ τίποτα...μόνο αν τον δω να κοκκινίσει πολύ σπάνια ευτυχώς...από προϊόντα για το δέρμα χρησιμοποιω της la roshe μου τα συνέστησε η παιδίατρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Σήμερα καλύτερα από χθες! Ο πόνος υπάρχει αλλά όχι τόσο εντονος. Το λάχανο πρέπει να το βράσω? Η το πλένω κ στο ψυγείο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλημέρα κορίτσια....εγώ πάλι έχω κάνει κόμπους και στους δύο μαστούς..δεν ξέρω πως το κατάφερα..Ο μικρός είναι όλη την ώρα στο στήθος αν και προσπαθώ να του δίνω παραπάνω από ένα γεύμα από τον ίδιο μαστο για να τον αδειαζει....χθες με πονούσε μέχρι και το χέρι από το ένα στήθος...ήταν μασχαλιαιοι η κόμποι...τον έβαλα θήλασε αρκετά έβαλα και μια παγοκυστη τυλιγμένη σε πετσέτα και με ανακούφισε αρκετά...είμαι κάπως καλύτερα..εγώ στην αλλαγή της Πάνας δεν χρησιμοποιώ τίποτα...μόνο αν τον δω να κοκκινίσει πολύ σπάνια ευτυχώς...από προϊόντα για το δέρμα χρησιμοποιω της la roshe μου τα συνέστησε η παιδίατρος...

Αυτός ο πόνος δεν υποφέρεται ειλικρινά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Σήμερα καλύτερα από χθες! Ο πόνος υπάρχει αλλά όχι τόσο εντονος. Το λάχανο πρέπει να το βράσω? Η το πλένω κ στο ψυγείο?

Δεν χρειάζεται βρασιμο. Πλύνε, βαλε στο ψυγείο, βγαλε κ βαλε στο στηθος σου οπως ειναι παγωμένο μεσα απο το σουτιέν. Αλλαγη καθε 2 ώρες. Το λαχανο εχει αντιφλεγμονώδη ιδιοτητα. Αυριο θα εχει φυγει κ ο πονος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Αυτός ο πόνος δεν υποφέρεται ειλικρινά!!! 

Αχ υπομονή..εμένα μόνο οι θηλασμοι με βοήθησαν.βεβαια δεν έφτασα στο σημείο μαστίτιδας νομίζω δηλαδή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Δεν χρειάζεται βρασιμο. Πλύνε, βαλε στο ψυγείο, βγαλε κ βαλε στο στηθος σου οπως ειναι παγωμένο μεσα απο το σουτιέν. Αλλαγη καθε 2 ώρες. Το λαχανο εχει αντιφλεγμονώδη ιδιοτητα. Αυριο θα εχει φυγει κ ο πονος. 

Ευχαριστώ κοριτσι μ τρέμω στην ιδέα ότι θα γίνει σοβαρό και θα υπάρξει πρόβλημα με τον θηλασμό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Αχ υπομονή..εμένα μόνο οι θηλασμοι με βοήθησαν.βεβαια δεν έφτασα στο σημείο μαστίτιδας νομίζω δηλαδή..

Τώρα έφαγε ο μπέμπης από αυτό μαλάκωσε όλο εκτός από αυτό το σημείο εντομεταξυ το πιέζω κ βγάζει μάλλον δεν βγαίνει αυτό το σημείο.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

καλημέρα,μόλις έκλεισα τις 40 πήρα τηλέφωνο για γυναικολογικό έλεγχο και μου είπε πως πρέπει πρώτα να μου έρθει περίοδος,έτσι περίμενα και εγώ. Επικοινώνησα πάλι χθες μαζί του και μου είπε πως οφείλεται στην προλακτίνη. θα ξαναμιλήσουμε σε μία εβδομάδα για να δούμε μήπως έρθει .Αλλιώς υποψιάζομαι καμία φαρμακευτική αγωγή. Το θέμα είναι οτι δεν έχω και κάποιο σημάδι οτι θα μου έρθει περίοδος. ΄Λ΄ές να χρειάζεται να επαναλάβω το τεστ;

Νομίζω ότι σου έχει δώσει λάθος οδηγίες. Στις 40 μέρες πάμε για υπέρηχο και παπ και να δουν ότι όλα είναι καλά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Τώρα έφαγε ο μπέμπης από αυτό μαλάκωσε όλο εκτός από αυτό το σημείο εντομεταξυ το πιέζω κ βγάζει μάλλον δεν βγαίνει αυτό το σημείο.?

Πίεζε τον μαστό και κατά τη διαρκει ατού θηλασμού..με την θηλαστικη κίνηση αποσυμφορητε  πιο εύκολα..γενικά θέλει δύο μέρες περίπου..γιαν να λυθουν οι κόμποι ...βάζω τον μικρό μπρούμυτα το ποσσο δεν του αρέσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Πίεζε τον μαστό και κατά τη διαρκει ατού θηλασμού..με την θηλαστικη κίνηση αποσυμφορητε  πιο εύκολα..γενικά θέλει δύο μέρες περίπου..γιαν να λυθουν οι κόμποι ...βάζω τον μικρό μπρούμυτα το ποσσο δεν του αρέσει...

Εμένα εχθές γυρίσει πρώτη φορά μόνος του κ διόρθωσε κ το χεράκι π μένει από κάτω αχαχαχ! Κ εμένα τρελενεται μπρούμυτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ,υπάρχει κάποια που να δίνει στο μωράκι της μόνο ξένο και αν ναι πόσο τρώνε τα μωρά σας και κάθε πόσες ώρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ευχαριστώ κοριτσι μ τρέμω στην ιδέα ότι θα γίνει σοβαρό και θα υπάρξει πρόβλημα με τον θηλασμό.

Μην σκεφτεσαι... Ο θηλασμός δρν παθαινει τιποτα,αφού η μαστιτιδα θελει θηλασμό. Το θέμα είσαι εσυ που πονας. Αλλα νομιζω γλιτωσες τηνν μαστιτιδα. Κ να κανειε μασαζ την ωρα που θηλάζεις για να φυγει απο εκει. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Νομίζω ότι σου έχει δώσει λάθος οδηγίες. Στις 40 μέρες πάμε για υπέρηχο και παπ και να δουν ότι όλα είναι καλά.. 

Για υπέρηχο πήγα κ εγώ στις 40 μέρες αλλά Παπ τεστ μου είπε πρώτα να μου έρθει δύο φορές περίοδος κ μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Νομίζω ότι σου έχει δώσει λάθος οδηγίες. Στις 40 μέρες πάμε για υπέρηχο και παπ και να δουν ότι όλα είναι καλά.. 

οπότε λες πως πρέπει οπωσδήποτε να κλείσω ραντεβού για τεστ παπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγχαρητήρια ακους διπλασιασμούς κορίτσι μου μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 🥰
    • Αννίτα μου εγώ έκανα από 4-5 τσιγάρα πριν μάθω την εγκυμοσύνη μου στα 23. Όμως επειδή κατάλαβα ότι είμαι έγκυος όταν ήμουν 8εβδ δυστυχώς μέχρι τότε εν άγνοια μου κάπνιζα.  κ λόγω αυτού εμφάνισα υψηλή αντίσταση στις μητριαιες αρτηρίες κ έπαιρνα Σαλοσπίρ μέχρι τον 9ο μήνα κ διατροφή χωρίς αλάτι.  Ήδη μέχρι την β επιπέδου οι μετρήσεις είχαν έρθει στα φυσιολογικά.  Σαφως κ μόλις έμαθα την εγκυμοσύνη κόπηκε  το τσιγάρο μαχαίρι κ δν ξανά έκανα από τότε ποτε.  Άλλωστε το έκανα πιο πολύ στην δουλειά ως διάλειμμα κ όχι πχ στο σπίτι. Ήταν μια συνήθεια απλά.    Το τσιγάρο ποτέ μα ποτέ δεν κάνει καλό. Δν ξέρω πως επιτρέπουν γιατροί το τσιγάρο όταν όντως με βάση τα επιστημονικά δεδομένα το έμβρυο επηρεάζεται. Η περίπτωση μου ήταν ένα από τα παραδείγματα.    μπράβο σ εσένα κ σε κάθε γυναίκα που κατάφερε και το έκοψε ενώ ήταν χρόνια καπνίστρια. Πραγματικά μπράβο! Δν είναι λίγο να ξέρεις ❤️
    • Το ξέρω ότι έκανες υπέρβαση και μπράβο σου γι αυτό. Καλό είναι να μην εξαντλούμε τον εαυτό μας, να βάζουμε κάποιο όριο. Το λέω και για μένα. Να είσαι καλά κορίτσι μου και να έρθει το παιδάκι σου, αν θελει ο Θεός, πιο εύκολα! Σε φιλώ!❤️
    • Αχ εγώ δεν ξέρω, άλλες φορές ανυπομονώ να τον αντικρύσω και άλλες σκέφτομαι πώς θα είναι που δεν θα τον έχω πια στην κοιλίτσα μου; Τρελό ε; Δεν ξέρω νομίζω θα πάθω σοκ εκείνη τη στιγμή, όταν το σκέφτομαι δακρύζω..είναι τόσο μεγάλη η συγκίνηση που δεν ξέρω πώς θα το διαχειριστώ! Εν τω μεταξύ δε θέλω να με πάρουν τα ζουμιά τότε μπροστά στον γιατρό, ντρέπομαι 😀😀
    • Ναι κι εγώ έτσι αισθάνομαι και σκέψου ειμαι πιο πίσω σε βδομάδες απ' όλες σας!!  Μου φαίνονται ατελείωτες οι βδομάδες που έμειναν αν και το ξέρω ότι είναι λίγες!  Ευτυχώς είναι και οι ετοιμασίες και περνάνε οι μέρες! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...