Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

Εγώ κορίτσια σήμερα νιώθω ψυχολογικά και σωματικά πιεσμενη😏..δεν ξερω έτσι στα ξαφνικά...με πονάει όλο μου το κορμί...και η αϋπνία μου δεν βοηθάει.να ξεκουραστεί το πνεύμα μου🤪..θα θελα να μπορούσα να αφήσω κάπου τον μικρό και να κοιμηθώ ένα τρίωρο...Στις 7 που γυρίζει ο άντρας μου τι να πρωτοκανει και αυτος..έχουμε χαθεί και με εκεινον..γιατι εγώ από τις 8μιση 9παρα πηγαινω στο δωμάτιο τον μικρό.. θα ήθελα να  κάνω ένα χαλαρό μπάνιο..όχι το πεταχτό ντουζ που κάνω...να φτιάξω τα μαλλιά μου να πάω για καφέ και φαγητό...ίσως και ένα ταξίδι γιατί όχι..ο ιός μας έχει απομακρύνει εντελώς από τον κοινωνικό μας περίγυρο..μάρκετ πάω και το σκέφτομαι δέκα φορές...είμαι κλεισμένη έναν χρόνο τώρα με την χάλια εγκυμοσύνη που είχα...και ανευ εμβολίου δεν θα πάμε και το τριήμερο που λέγαμε...ευτυχώς έχει καλό καιρό και βγαινουμε βόλτα  με τον μικρό...εγώ δηλαδή γιατί αυτός κοιμάται!!🤪🤪

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 11 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Το μωρό μου είναι 2 μηνών και 20 ημερών. Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Έπρεπε να το σκεφτούν μόνοι τους. Αλλά ποτέ το σκέφτηκαν για να γίνει και τώρα;! 10 χρόνια που μένω με τον άντρα μου τα ίδια και τα ίδια..Αλλαντωρα με τον κορωνοιο ένα παραπάνω. Κι ο άντρας μου στην ξαδέρφη μου ήξερε να μιλήσει, σε αυτούς ποτέ! Θα φταίω εγώ αν πάρω το μωρό και κλειστώ μέσα στο δωμάτιο; Θα με πουν και αγενή! 

εμενα η μικρή μου είναι τριών μηνων και η αλήθεια προσέχουμε πολύ .περα από τις γιαγιάδες οι οποίες ειναιε πάντα με μασκα και οινόπνευμα δεν τη σηκώνει κάνεις άλλος. με το φαγητό και τον ύπνο Πώς τα πάτε; είπα να ρωτήσω μια και ειμαστε κοντινούς μηνεςε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Καταλαβα.. Πιστεύω οτι αν έτρωγαν ταυτοχρονα θα ηταν πολυ καλυτερα. Στην θέση θα το σκεφτομουν πολυ καλα. Εχεις βεβαια εν διμηνο μπροστα σου. 

Ειναι δυσκολο γιατί θα κοιμαται λιγο αλλα θα συνηθίσει. 

Κ τωρα εχω την εξης ερωτηση.. Τι θα κάνεις με τις στερεές; 

Το καλό είναι ότι συμφωνούμε στο ότι δε θα φαει βρεφικες κρεμες. Στέρεες αποκλείεται να του δώσει νομίζει ότι πνίγεται. Σκέφτομαι ότι για 4 ωρες που λειπω μπορεί ένα γεύμα να ειναι γιαούρτι με βρώμη. Τώρα προσπαθώ να του εξηγήσω ότι τα παιδικά επιδόρπια γιαουρτιού δεν ειναι γιαούρτι 😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Εγώ κορίτσια σήμερα νιώθω ψυχολογικά και σωματικά πιεσμενη😏..δεν ξερω έτσι στα ξαφνικά...με πονάει όλο μου το κορμί...και η αϋπνία μου δεν βοηθάει.να ξεκουραστεί το πνεύμα μου🤪..θα θελα να μπορούσα να αφήσω κάπου τον μικρό και να κοιμηθώ ένα τρίωρο...Στις 7 που γυρίζει ο άντρας μου τι να πρωτοκανει και αυτος..έχουμε χαθεί και με εκεινον..γιατι εγώ από τις 8μιση 9παρα πηγαινω στο δωμάτιο τον μικρό.. θα ήθελα να  κάνω ένα χαλαρό μπάνιο..όχι το πεταχτό ντουζ που κάνω...να φτιάξω τα μαλλιά μου να πάω για καφέ και φαγητό...ίσως και ένα ταξίδι γιατί όχι..ο ιός μας έχει απομακρύνει εντελώς από τον κοινωνικό μας περίγυρο..μάρκετ πάω και το σκέφτομαι δέκα φορές...είμαι κλεισμένη έναν χρόνο τώρα με την χάλια εγκυμοσύνη που είχα...και ανευ εμβολίου δεν θα πάμε και το τριήμερο που λέγαμε...ευτυχώς έχει καλό καιρό και βγαινουμε βόλτα  με τον μικρό...εγώ δηλαδή γιατί αυτός κοιμάται!!🤪🤪

 

Πόσο είναι το μικρακι σου;; μια εξάντληση τη νιώθω και εγω.Τρεις μήνες έχω να κοιμηθώ πάνω από Τρεις ώρες συνεχόμενες.αναρωτιέμαι Πότε θα κοιμηθώ όπως πρώτα. με τον ύπνο Πώς τα πατε εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ειναι αναλογα πόσο αποτελεσματικά τρώει το μωρό. Όσο μεγαλώνει ρουφάει πιο καλά και φτάνει πιο γρήγορα στο λιπαρο.. 

@Love32 δεν τρώει ακόμα; 

Ακόμα !! Κλάμα πολύ κ με δάγκωνει κιολλας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/11/2021 at 10:55 ΠΜ, ο/η Lia5 είπε:

Εγω καθολου για αλλο λογο ομως. Απο τοτε που μου ήρθε περιοδος έχω επιθυμία ίσως επειδή εγώ δε θηλαζω με βάση αυτό που λέτε. Τωρ έχω την 3η περίοδο μετά τον τοκετό. Αλλά το έχουμε κάνει λίγες φορές μάλλον τρεις. Έχω την αίσθηση ότι η είσοδος του κόλπου δεν ειναι η ίδια και δεν το ευχαριστιέμαι καθόλου. Με το κόψιμο και το ράψιμο νομίζω ότι δεν ειναι ελαστικό πλέον το δέρμα. Ήταν ο λογος που δεν ηθελα περινεοτομη...

θα συμφωνήσω.Επίσης κατι, άλλο Πόσο καιρό έχετε που γεννησατε; εμένα έχουν περάσει Τρεις μήνες ,δε θηλαζω και δεν μου έχει έρθει περίοδος .γνωρίζετε Γιατί μπορει να συμβαίνει αυτό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Το καλό είναι ότι συμφωνούμε στο ότι δε θα φαει βρεφικες κρεμες. Στέρεες αποκλείεται να του δώσει νομίζει ότι πνίγεται. Σκέφτομαι ότι για 4 ωρες που λειπω μπορεί ένα γεύμα να ειναι γιαούρτι με βρώμη. Τώρα προσπαθώ να του εξηγήσω ότι τα παιδικά επιδόρπια γιαουρτιού δεν ειναι γιαούρτι 😏

Θα κάνεις blw;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tweema είπε:

Θα κάνεις blw;

σε δύο μήνες κορίτσια θα ξεκινήσουμε και εμείς στέρεες τροφές,εσας τα μωράκια σας Πότε; αλήθεια είστε υπέρ του blw?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Οπότε δεν ξέρουμε, υποθέτουμε... Εγώ που της δίνω και ξένο μετά πόσο να την αφήνω; Άλλες φορές μετά το δεκάλεπτο αρχίζει κλαίει... Άλλες φορες κοιμάται.. άλλες φορές μπορεί να κάτσει 20 λεπτά . δεν είναι τίποτα στάνταρ για αυτό έχω μπερδευτεί ..

Εαν κλαιει να την σηκωνεις μηπως θελει να ρευτει κ να της δίνεις το ιδιο στηθος, εαν δεν το θελει προσφερεις το αλλο,εαν δεν θελει ουτε αυτο σταματάς. 

Επειδη δεν θυμαμαι τίποτα. δινεις πολλα γευματα ξενο; τωρα ποσους θηλασμους κανετε; θέλεις να μειώσεις το ξενο ή να συνεχισεις μεικτη; 

Εαν θέλεις να συνεχίσεις θηλασμους μην την βγαζεις απο το στηθος, αστην να το αφήνει μονη της. Εαν κοιμαται κ σταματάει το πιπιλισμα =ερεθισμα στη θηλη, τοτε φυσικα το βγαζεις. Εαν κοιμαται κ πιπιλαει, αστην, εννοειται οτι αν φτασεις ατο σημείο να μην αντεχεις αλλο βαζεις το μικρο σου δαχτυλο στο στομα της για να βγαλεις την θηλη σου. 

Δεν υπάρχει στανταρ ωρα. Ιδανικα πρέπει να θηλαζουν 15λεπτα αλλα οσες μανούλες εχουν υπερπαραγωγή το 15λεπτο ειναι ονειρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από μας κορίτσια !! Έκανα γενική εγώ σήμερα ,στόλισα για Χριστούγεννα και αύριο θα έρθουν τα χαλιά από καθαριστήριο να τα στρώσω επιτέλους οπότε ήμουν όλη μέρα στο πόδι !!! Το μωρό όλη μέρα με τον μπαμπά ευτυχώς τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά 😁 να σας ρωτήσω βρε κορίτσια ,η μικρή μου έχει εδώ και μέρες που κάνει μια κίνηση το κεφαλάκι της και τον ώμο προς μια πλευρά ! Αρχικά νόμιζα ότι ψάχνει την πιπίλα και της την έδινα αλλά παρατήρησα ότι τις περισσότερες φορές δεν τη θέλει ! Μήπως είναι κίνηση ότι προσπαθεί να γυρίσει στο πλάι ;;; Επίσης ,τις προάλλες που πήγαμε για το εμβόλιο μας είπε η παιδίατρος ότι είναι λίγο πίσω σχετικά με τον αυχένα της και το πώς τον στηρίζει αλλά είναι λογικό γιατί έχει τυρρανιστει απ' την παλινδρόμηση και όλα τα άλλα οπότε δεν κάναμε και καθόλου σχεδόν belly time ! Στεναχωρέθηκα πολύ όμως 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Γεια σας και από μας κορίτσια !! Έκανα γενική εγώ σήμερα ,στόλισα για Χριστούγεννα και αύριο θα έρθουν τα χαλιά από καθαριστήριο να τα στρώσω επιτέλους οπότε ήμουν όλη μέρα στο πόδι !!! Το μωρό όλη μέρα με τον μπαμπά ευτυχώς τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά 😁 να σας ρωτήσω βρε κορίτσια ,η μικρή μου έχει εδώ και μέρες που κάνει μια κίνηση το κεφαλάκι της και τον ώμο προς μια πλευρά ! Αρχικά νόμιζα ότι ψάχνει την πιπίλα και της την έδινα αλλά παρατήρησα ότι τις περισσότερες φορές δεν τη θέλει ! Μήπως είναι κίνηση ότι προσπαθεί να γυρίσει στο πλάι ;;; Επίσης ,τις προάλλες που πήγαμε για το εμβόλιο μας είπε η παιδίατρος ότι είναι λίγο πίσω σχετικά με τον αυχένα της και το πώς τον στηρίζει αλλά είναι λογικό γιατί έχει τυρρανιστει απ' την παλινδρόμηση και όλα τα άλλα οπότε δεν κάναμε και καθόλου σχεδόν belly time ! Στεναχωρέθηκα πολύ όμως 😔

Κ εμένα το κάνει αυτό και πιστεύω πως προσπαθει να γυρίσει. Όταν το κάνει τον βοηθάω με το χεράκι κ κατευθείαν τραβάει όλο το σώμα. Επειδή κ εγώ με την παλινδρόμηση δεν μπορώ να το γυρνάω πολύ μπρούμυτα επειδή βγάζει αυτό π με βοήθησε είναι να τον βάζω μπρούμυτα πάνω στα πόδια μου πριν φάει όπως είμαι καθιστή έτσι κ δεν βυθίζει το κεφάλι και νιώθει πιο καλά γιατί είναι κ πάλι πάνω μας επίσης νομίζω πως έχοντας τα στο ώμο όπως όταν είναι να ρευτεί και εκεί το σηκώνουν οπότε και αυτό ίσως θεωρείται άσκηση. Ηρεμισε η μικρούλα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Εγώ κορίτσια σήμερα νιώθω ψυχολογικά και σωματικά πιεσμενη😏..δεν ξερω έτσι στα ξαφνικά...με πονάει όλο μου το κορμί...και η αϋπνία μου δεν βοηθάει.να ξεκουραστεί το πνεύμα μου🤪..θα θελα να μπορούσα να αφήσω κάπου τον μικρό και να κοιμηθώ ένα τρίωρο...Στις 7 που γυρίζει ο άντρας μου τι να πρωτοκανει και αυτος..έχουμε χαθεί και με εκεινον..γιατι εγώ από τις 8μιση 9παρα πηγαινω στο δωμάτιο τον μικρό.. θα ήθελα να  κάνω ένα χαλαρό μπάνιο..όχι το πεταχτό ντουζ που κάνω...να φτιάξω τα μαλλιά μου να πάω για καφέ και φαγητό...ίσως και ένα ταξίδι γιατί όχι..ο ιός μας έχει απομακρύνει εντελώς από τον κοινωνικό μας περίγυρο..μάρκετ πάω και το σκέφτομαι δέκα φορές...είμαι κλεισμένη έναν χρόνο τώρα με την χάλια εγκυμοσύνη που είχα...και ανευ εμβολίου δεν θα πάμε και το τριήμερο που λέγαμε...ευτυχώς έχει καλό καιρό και βγαινουμε βόλτα  με τον μικρό...εγώ δηλαδή γιατί αυτός κοιμάται!!🤪🤪

 

Κορίτσι μου είναι απόλυτα φυσιολογικα τα όσα νιώθεις. Λίγο η αϋπνία, λίγο οι καθημερινές ανάγκες ενός μωρού, η φροντίδα του κλπ. Δεν θέλει και πολύ. Είναι και το πρώτο σου, αν θυμάμαι καλά.. Εγώ στο πρώτο μου ήμουν πάρα πολύ χάλια ψυχολογικά, γιατί η μετάβαση από την ελεύθερη ζωή στην οικογενειακή +παιδί μου είχε κακοφανει. Και το χειρότερο ότι δεν ήξερα ποτέ θα τελειώσει όλο αυτό. Μπροστά μου έβλεπα μόνο μαυρίλα. Αυτό που έκανα και με βοήθησε είναι να βγαίνω συνέχεια βόλτες με το μωρό. Κάθε μέρα είχαμε ρουτίνα. Τον έπαιρνα το πρωί, έπαιρνα και έναν καφέ στο χέρι και πηγαίναμε βόλτα με το καρότσι. Εκείνος κοιμόταν και εγώ έπαιρνα τον αέρα μου. Βέβαια τότε ήταν το καλό, ότι δεν υπήρχε κορονοϊός, οπότε έμπαινα και στα μαγαζιά και χάζευα, έπαιρνα ένα βιβλίο μαζί μου και πήγαινα για καφέ ή έπαιρνα μια φίλη τηλέφωνο και τα λέγαμε. Όλα αυτά μου έκαναν πολύ καλό και με τον καιρό που το μωρό άρχισε να τρώει και κρεμουλες και γινόταν πιο ανεξάρτητο, καθόταν πιο πολύ και με τον άντρα μου και έβγαινα κι εγώ παραπάνω, έφτιαξε η ψυχολογία μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Sofoula28 είπε:

Γεια σας και από μας κορίτσια !! Έκανα γενική εγώ σήμερα ,στόλισα για Χριστούγεννα και αύριο θα έρθουν τα χαλιά από καθαριστήριο να τα στρώσω επιτέλους οπότε ήμουν όλη μέρα στο πόδι !!! Το μωρό όλη μέρα με τον μπαμπά ευτυχώς τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά 😁 να σας ρωτήσω βρε κορίτσια ,η μικρή μου έχει εδώ και μέρες που κάνει μια κίνηση το κεφαλάκι της και τον ώμο προς μια πλευρά ! Αρχικά νόμιζα ότι ψάχνει την πιπίλα και της την έδινα αλλά παρατήρησα ότι τις περισσότερες φορές δεν τη θέλει ! Μήπως είναι κίνηση ότι προσπαθεί να γυρίσει στο πλάι ;;; Επίσης ,τις προάλλες που πήγαμε για το εμβόλιο μας είπε η παιδίατρος ότι είναι λίγο πίσω σχετικά με τον αυχένα της και το πώς τον στηρίζει αλλά είναι λογικό γιατί έχει τυρρανιστει απ' την παλινδρόμηση και όλα τα άλλα οπότε δεν κάναμε και καθόλου σχεδόν belly time ! Στεναχωρέθηκα πολύ όμως 😔

Προς τα αριστερά την κάνει την κίνηση;; Εμενα το έκανε στην αρχή πολύ έντονα και έψαξα και γράφει ότι είναι κίνηση που κάνουν τα μωρά όταν έχουν παλινδρομιση. Τώρα το κάνει και από τις δύο πλευρές αλλά το κάνει για να κοιμηθεί. Και κάπως έτσι κατέληξα ότι ίσως τελικά και τοτε ήταν κίνηση για να κοιμηθεί η να γυρίσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Κ εμένα το κάνει αυτό και πιστεύω πως προσπαθει να γυρίσει. Όταν το κάνει τον βοηθάω με το χεράκι κ κατευθείαν τραβάει όλο το σώμα. Επειδή κ εγώ με την παλινδρόμηση δεν μπορώ να το γυρνάω πολύ μπρούμυτα επειδή βγάζει αυτό π με βοήθησε είναι να τον βάζω μπρούμυτα πάνω στα πόδια μου πριν φάει όπως είμαι καθιστή έτσι κ δεν βυθίζει το κεφάλι και νιώθει πιο καλά γιατί είναι κ πάλι πάνω μας επίσης νομίζω πως έχοντας τα στο ώμο όπως όταν είναι να ρευτεί και εκεί το σηκώνουν οπότε και αυτό ίσως θεωρείται άσκηση. Ηρεμισε η μικρούλα ?

Εμάς δεν κάθεται στον ώμο η κυρία ! Θέλει μόνο μπροστά και δεν ξέρω καν πως να την πιάσω σωστά 😂 επίσης σήμερα πρόσεξα ότι έχει κάνει σαν συγγαματακι κάτω απ' το προγουλι!! Το καθάρισα καλά έβαλα sudocream και αύριο θα πάρω και την παιδίατρο! Καλύτερα είναι ,αλλάξαμε και θηλές σήμερα στα μπιμπερο γτ δυσκολευόταν πολύ να πιει ! Με την παλινδρόμηση το έχω πάρει απόφαση ότι θα ηρεμήσουμε μόνο όταν ξεκίνησουμε στερεές !! Αλλά σίγουρα είναι καλύτερα γελάει όλη την ώρα ,βγάζει φωνουλες κλπ είναι δλδ ευδιάθετη όταν δεν την πιάνει κρίση απ' την παλινδρόμηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Προς τα αριστερά την κάνει την κίνηση;; Εμενα το έκανε στην αρχή πολύ έντονα και έψαξα και γράφει ότι είναι κίνηση που κάνουν τα μωρά όταν έχουν παλινδρομιση. Τώρα το κάνει και από τις δύο πλευρές αλλά το κάνει για να κοιμηθεί. Και κάπως έτσι κατέληξα ότι ίσως τελικά και τοτε ήταν κίνηση για να κοιμηθεί η να γυρίσει.. 

Τώρα που το λες νομίζω και μας προς τα αριστερά το κάνει αλλά θα το παρατηρήσω !! επίσης έχουμε και πάλινδρομηση άρα μπορεί όντως να ισχύει !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Πόσο είναι το μικρακι σου;; μια εξάντληση τη νιώθω και εγω.Τρεις μήνες έχω να κοιμηθώ πάνω από Τρεις ώρες συνεχόμενες.αναρωτιέμαι Πότε θα κοιμηθώ όπως πρώτα. με τον ύπνο Πώς τα πατε εσείς;

2μιση μηνών είναι ο μικρός...γενικά δεν τα πάει.🤪κοιμάται ελάχιστα λεπτά την ημέρα...και το βράδυ ένα 3ωρο μετά το μπάνιο και μετά αν ώρα..δεννξερω γιατί γίνετε αυτό το χει κάνει ρουτίνα...τώρα είναι ξύπνιος από τις 2μιση..τρώει κλαίει και ξανά από την αρχή ..να κοιμάται δεν βλέπω...εμένα αν και με αποκλειστικό θηλασμό η περίοδος ήρθε αμέσως μόλις σαραντησα...το κάθε σώμα είναι διαφορετικομμεχω ακούσει ότι μπορεί να κάνει και πάνω από χρόνο για να έρθει.μσε κάθε περίπτωση συμβουλεψου τον γυναικολόγο σου....οι στερεες μου φαίνονται μακρινές ακόμη ως προοπτική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

2μιση μηνών είναι ο μικρός...γενικά δεν τα πάει.🤪κοιμάται ελάχιστα λεπτά την ημέρα...και το βράδυ ένα 3ωρο μετά το μπάνιο και μετά αν ώρα..δεννξερω γιατί γίνετε αυτό το χει κάνει ρουτίνα...τώρα είναι ξύπνιος από τις 2μιση..τρώει κλαίει και ξανά από την αρχή ..να κοιμάται δεν βλέπω...εμένα αν και με αποκλειστικό θηλασμό η περίοδος ήρθε αμέσως μόλις σαραντησα...το κάθε σώμα είναι διαφορετικομμεχω ακούσει ότι μπορεί να κάνει και πάνω από χρόνο για να έρθει.μσε κάθε περίπτωση συμβουλεψου τον γυναικολόγο σου....οι στερεες μου φαίνονται μακρινές ακόμη ως προοπτική...

Μέσα στην ημέρα και εμένα ζήτημα να κοιμηθεί ενα διωρο,αλλά βλέπω Πώς μς το βραδινό ύπνο θα αργήσουμε πολύ να βρούμε ενα Πρόγραμμα. Για στέρεες μας είπε ο παιδίατρος γύρω στους 5 μήνες,ανάλογα και με το βάρος της μικρής. εσείς από κιλακια Πώς είστε; εγώ θήλασα τη μικρή 40 μέρες Μόνο,δεν κατάφερνα δυστυχώς παραπάνω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Σήμερα για πρώτη φορά η μικρή μου κοιμηθηκε 6 ώρες σερί!!! 🥳🎊🎊🎈🎉🎉 Κ μενα κάνει την κίνηση με το κεφάλι στο πλάι κ πίσω, να γυρίσει προσπαθεί! 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς μια από τα ίδια δεν τρώει! Η παιδίατρος που μας είδε την Δευτέρα όλα καλά είναι Μ είπε ότι ίσως περνάει μια φάση και θα περάσει δεν ξέρω. Εντομεταξυ όσα άρθρα έχω διαβάσει για τα άλματα παντού γράφει ότι τρώνε πιο πολύ δεν έχω διαβάσει ότι αρνούνται το στήθος. Το βράδυ όσες φορές ξυπνάει τρώει μια χαρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Εαν κλαιει να την σηκωνεις μηπως θελει να ρευτει κ να της δίνεις το ιδιο στηθος, εαν δεν το θελει προσφερεις το αλλο,εαν δεν θελει ουτε αυτο σταματάς. 

Επειδη δεν θυμαμαι τίποτα. δινεις πολλα γευματα ξενο; τωρα ποσους θηλασμους κανετε; θέλεις να μειώσεις το ξενο ή να συνεχισεις μεικτη; 

Εαν θέλεις να συνεχίσεις θηλασμους μην την βγαζεις απο το στηθος, αστην να το αφήνει μονη της. Εαν κοιμαται κ σταματάει το πιπιλισμα =ερεθισμα στη θηλη, τοτε φυσικα το βγαζεις. Εαν κοιμαται κ πιπιλαει, αστην, εννοειται οτι αν φτασεις ατο σημείο να μην αντεχεις αλλο βαζεις το μικρο σου δαχτυλο στο στομα της για να βγαλεις την θηλη σου. 

Δεν υπάρχει στανταρ ωρα. Ιδανικα πρέπει να θηλαζουν 15λεπτα αλλα οσες μανούλες εχουν υπερπαραγωγή το 15λεπτο ειναι ονειρο. 

Καλημέρα!Η μικρούλα είναι 3 μηνών.Τις πρώτες μέρες είχα πολύ γάλα κ η μικρή έπιασε αμέσως το στήθος.Ομως στρεσαριστηκα κ δεν κατέβαινε το γάλα,το μωρό έκλαιγε,δεν είχε πάρει γραμμάρια οπότε έδωσα κ ξένο .Επειδή δεν ήθελα να πάρω χάπι για να κοπει εντελώς της έδινα στήθος 2 φορές την ημέρα ή και 3...Το τελευταίο 15ημερο νιωθω οτι τρώει πιο άνετα από το στήθος κι έτσι της δίνω πριν από κάθε γεύμα (γεύμα λέω το ξένο!)τρώει 5 γεύματα την ημέρα.

Πήρα χάπια μαγιά μπίρας για μια εβδομάδα κ νομίζω πως έκαναν δουλίτσα.Το στήθος μου είναι πρησμένο...Απλώς όταν πεινάει πολύ δεν έχει υπομονή από το στήθος.Αλλες φορές είναι σα να μην έχει φάει τίποτα κ κλαίει για να φάει κ άλλες της κραταει μισάωρο με ώρα.

Είναι καλύτερο να της δίνω το ξένο αμέσως μετα το στήθος ή μετά από λίγη ώρα ;όσες φορές το έδωσα αμέσως έβγαλε πολύ γαλατάκι...

Να μειώσω το ξένο το βρίσκω δύσκολο τώρα γιατί είναι πολύ φαγανη... τουλάχιστον να συνεχίσω μεικτή....Α!Το βράδυ κοιμάται οκτάωρο δεν ξυπνάει καθόλου για να φάει!

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς μια από τα ίδια δεν τρώει! Η παιδίατρος που μας είδε την Δευτέρα όλα καλά είναι Μ είπε ότι ίσως περνάει μια φάση και θα περάσει δεν ξέρω. Εντομεταξυ όσα άρθρα έχω διαβάσει για τα άλματα παντού γράφει ότι τρώνε πιο πολύ δεν έχω διαβάσει ότι αρνούνται το στήθος. Το βράδυ όσες φορές ξυπνάει τρώει μια χαρά!

Αφού σε καθησύχασε κ η παιδίατρος όλα καλά! Φάση είναι θα περάσει! Κ μενα πάντως τα βράδια που ξυπνάει για φαι τρώει πολύ καλύτερα από ότι τη μέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς κοιμηθηκαμε κάπως καλύτερα σήμερα 😊 Ξύπνησε βέβαια 3 φορες μεσα στη νύχτα για να πιει αλλά κοιμόταν αμέσως μετά οπότε εντάξει αυτό παλεύεται... Κουραστικε πολύ χτες γιατί ήμασταν έξω όλη μέρα σχεδόν και μετά που γυρίσαμε σπίτι χτυπιοταν στο γυμναστήριο της οπότε επεσε ξερή για ύπνο στις 8 το απόγευμα! Λέω κι εγώ, ωραία... Ευκαιρία να βρεθώ με τον σύζυγο... 😏 Λες και μας παρακολουθούσε, γκρίνιαζε στον ύπνο της κι εκλαιγε κάθε φορά που φτάναμε στο ζουμί... 4 φορές προσπαθήσαμε και τις 4 μας διέκοψε 😅 εν τέλει το αφήσαμε κι εμείς γιατί λέμε δεν μας θέλει απόψε, έχει υπερένταση η μικρή... και με το που το αφήσαμε και ξαπλωσαμε κι εμείς για ύπνο δεν ακούστηκε ξανά κιχ... 😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Με το 1 και το 6 ταυτίζομαι απόλυτα!!! 😁

FB_IMG_1636532557101.jpg

Αχ όντως... Κι εμένα μου έχει λείψει να κάνω ένα μπάνιο που να διαρκεί παραπάνω από 5 λεπτά... 😑 Κι εννοείται να φάω ήσυχα χωρίς να κουνάω ένα μωρό στην αγκαλιά ή να θηλάζω ταυτόχρονα ή να τρώω με διακοπές... Τα άλλα δεν τα συζητάω καθόλου... Τακούνια κτλ... Έχουν ξεχαστεί από την εποχή της εγκυμοσύνης 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...