Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Ο μικρός όλη μέρα δεν έχει κοιμηθεί..απορρω πως αντέχει ..😏.τον κάναμε νωρίτερα μπάνιο αλλά και πάλι τίποτα....μόνο στήθος..με συνέπεια να δω τέτοια υπερπαραγωγή..απομακρύνθηκε ο μικρός και έτρεχε σαν πηδακας..δεν το χω ξαναδεί...ο ίδιος μαστός σε κάποια σημεία έχει πετρώσει...μάλλον μας περιμένει δύσκολο βράδυ....😔😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Εγω να σας ρωτησω κατι;;; ολα αυτα τα τσισα τα κανουν οσο κοιμουνται;;; εμενα η δικη μου πρωτα θα ανοιξει ματια κ μετα τιγκαρει πανα κ πρεπει να την αλλαξω κ γρηγορα για να κανει κ κακα ειδαλλως δεν κανει ειναι κ μια κυρια. 

Εμένα δεν κάνει καθόλου όσο κοιμάται τη νύχτα ούτε κακά ούτε τσισα... Με το που ξυπνάει ρίχνει όλο το κατουρημα μαζεμένο 🤣 κακά κάνει αφού φάει το πρωί κι άλλη μια το βράδυ αμεσως πριν κοιμηθεί και δυστυχώς αφού έχει κάνει μπανιο 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Ο μικρός όλη μέρα δεν έχει κοιμηθεί..απορρω πως αντέχει ..😏.τον κάναμε νωρίτερα μπάνιο αλλά και πάλι τίποτα....μόνο στήθος..με συνέπεια να δω τέτοια υπερπαραγωγή..απομακρύνθηκε ο μικρός και έτρεχε σαν πηδακας..δεν το χω ξαναδεί...ο ίδιος μαστός σε κάποια σημεία έχει πετρώσει...μάλλον μας περιμένει δύσκολο βράδυ....😔😔

Μία από τα ίδια κι εγώ.. Κι εμένα δεν κοιμάται ούτε τη νύχτα τις τελευταίες δύο μέρες... Απορώ πως αντέχει... Εγώ πάντως είμαι εξαντλημένη 😐 Στήθος επίσης δεν μου πολυδεχεται και έχει πετρωσει κι εμενα το δεξί... Φοβάμαι μη πάθω καμία μαστιτιδα... Μαλαξεις κάτω από το ντους και μετά θήλαστρο αν δεν θέλει η μικρή για να αποσυμφορησω... Τουλάχιστον έτσι έχω ξεκινήσει να κάνω μια μικρή τράπεζα για παν ενδεχόμενο.. 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τώρα με τον κοβιντ τι κάνετε για να ξεσκασετε λίγο; Προλαβαίνετε κιόλας τίποτα; Εγώ ούτε μια ταινία δεν προλαβαινω να δω με τον άντρα μου στο Netflix γιατί με το που κοιμάται η μικρή πέφτω κι εγώ ξερή αλλιως βλέπω τον ύπνο με το κυαλι 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Εμενα τα κάνει όσο κοιμάται 😂

Αντρές παιδί μου.. Και τα κακα να τον αφήσω δεν παραπονιέται. Πρέπει να τον μυρίζω γιατί αυτός δεν γκρινιάζει.. 

Ετσι κ ο γιος μου μωρό κ εκανε κ κακα συνεχεια. Η μικρή ειναι πολυ περιεργη με την πάνα. Ουτε με τσισα θελει ουτε με κακα γκρινιαζει κατευθείαν. Κακα δεν κανει αν εχει τσισα στην πανα. Αχ τι θα τραβηξω μεγαλώνοντας, ο μικρός ηταν το αντίθετο κ μου ειναι κοκκετης.. 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Επιτέλους τελείωσα με το στόλισμα.. Νομίζω ότι δεν εχω ξανα κανει τοσες ωρες😅 και του χρόνου κορίτσια με υγεία και χαρες! 

Καο του χρόνου κοπελα μου!! 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Ή 8-12 ή 10-2 θα μου πει η προϊσταμένη. Υπερεβαλα δεν είμαστε στην κορύφωση 16η είμαστε αλλά γκρινιαζουμε όπως και να χει. 25/7 γεννησα. Ο δικος μου τα 183 γραμμάρια στον βραδινό ύπνο τα εκανε. Τεντώνεται κάποιες φορές και γυρναει απ την αλλη λογικά τότε κατουράει.

Εχει γενέθλιά ο αδερφός μου στις 25.περασε ο καιρος καλα λεω. Τι σε βολεύει καλυτερα εσενα  απο τα 2;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ετσι κ ο γιος μου μωρό κ εκανε κ κακα συνεχεια. Η μικρή ειναι πολυ περιεργη με την πάνα. Ουτε με τσισα θελει ουτε με κακα γκρινιαζει κατευθείαν. Κακα δεν κανει αν εχει τσισα στην πανα. Αχ τι θα τραβηξω μεγαλώνοντας, ο μικρός ηταν το αντίθετο κ μου ειναι κοκκετης.. 

Καο του χρόνου κοπελα μου!! 

Εχει γενέθλιά ο αδερφός μου στις 25.περασε ο καιρος καλα λεω. Τι σε βολεύει καλυτερα εσενα  απο τα 2;

Εμενα με βολευει το 10-2 για να ξυπνάω τον αντρα μου πριν φύγω επειδή κοιμάται μετά τη 1 το βράδυ που γυρναει απο τη δουλειά. Πιστεύω πως εκείνη θα την βολεύει να φεύγει νωρίτερα οπότε θα μου βάλει τότε για να κλείνω εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Κορίτσια τώρα με τον κοβιντ τι κάνετε για να ξεσκασετε λίγο; Προλαβαίνετε κιόλας τίποτα; Εγώ ούτε μια ταινία δεν προλαβαινω να δω με τον άντρα μου στο Netflix γιατί με το που κοιμάται η μικρή πέφτω κι εγώ ξερή αλλιως βλέπω τον ύπνο με το κυαλι 🙄

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Εμένα δεν κάνει καθόλου όσο κοιμάται τη νύχτα ούτε κακά ούτε τσισα... Με το που ξυπνάει ρίχνει όλο το κατουρημα μαζεμένο 🤣 κακά κάνει αφού φάει το πρωί κι άλλη μια το βράδυ αμεσως πριν κοιμηθεί και δυστυχώς αφού έχει κάνει μπανιο 😅

Κ σε σκεφτόμουν!! Ειστε κ εσεις κοκκεταριες σαν κ εμας!! 

Μάλλον τωρα θα ειναι στην κορύφωση του αλματος η μικρη σου. Σε αυτό το άλμα πολλα μωρα κανουν απεργια. Ειναι δύσκολο πολυ όλο αυτό που περνας. Κ εμενα σε αυτο το αλμα ξεκίνησαν πολλα απορω πως επιβίωσα. Τι λέγαμε προχθες ότι είναι τσουπωτη; χθες το βραδυ δεν αντεχα ν την σηκώσω πονουσε η πλατη μου κ δυστυχώς ημουν ετσι κ ολη μερα. 

Οταν κοιμιζω τα παιδια κάθομαι λιγο χαλαρωνω κ μετα κανω καμια δουλεια εκτος κ αν είμαι οff οποτε ξαπλωνω. Ο άντρας μου σχολαει 23.00..ειμαστε κ οι 2 ανεμβολιαστοι οπότε καταλαβαίνεις οτι θα πηγαινουμε μονο σε εξωτερικούς χωρους, οπως κ καναμε αλλα τωρα θα θελαμε να κανουμε μερικες εξόδους σε εσωτερικο χωρο για τον μικρο. Τηλεόραση δεν βλεπω, μονο αν δουμε καποια ταινια στο ρεπο του. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εμενα με βολευει το 10-2 για να ξυπνάω τον αντρα μου πριν φύγω επειδή κοιμάται μετά τη 1 το βράδυ που γυρναει απο τη δουλειά. Πιστεύω πως εκείνη θα την βολεύει να φεύγει νωρίτερα οπότε θα μου βάλει τότε για να κλείνω εγώ.

Η άλλη κοπελα 6ωρη θα είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina και του χρόνου ❤️❤️

Εμεις βγαίνουμε κανονικά απλά τον μικρό δεν τον πάω πουθενά σε κλειστό χώρο.. Ούτε για ψώνια πχ. 

Εγώ έχω άλλη απορία. Το ερωτικό κομμάτι το έχετε βρει;; Ρε κορίτσια δε μου βγαίνει εύκολα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

@Diana_caterina και του χρόνου ❤️❤️

Εμεις βγαίνουμε κανονικά απλά τον μικρό δεν τον πάω πουθενά σε κλειστό χώρο.. Ούτε για ψώνια πχ. 

Εγώ έχω άλλη απορία. Το ερωτικό κομμάτι το έχετε βρει;; Ρε κορίτσια δε μου βγαίνει εύκολα... 

Ούτε εμένα και ο άντρας μου παραπονιέται.. Διάβαζα σε έρευνες ότι με το θηλασμό δεν έχεις τόση όρεξη γενικά.. Εγώ από όταν γέννησα την κόρη μου είδα διαφορά πάντως και συνεχίζεται μέχρι τώρα.. 😶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Κορίτσια τώρα με τον κοβιντ τι κάνετε για να ξεσκασετε λίγο; Προλαβαίνετε κιόλας τίποτα; Εγώ ούτε μια ταινία δεν προλαβαινω να δω με τον άντρα μου στο Netflix γιατί με το που κοιμάται η μικρή πέφτω κι εγώ ξερή αλλιως βλέπω τον ύπνο με το κυαλι 🙄

Κι εμεις σε εξωτερικούς χώρους μέχρι στιγμής.. Αναγκαστικά και τωρα το ίδιο.. Λέγαμε να φύγουμε λίγες μέρες αλλά εγώ είμαι ανεμβολιαστη, δεν θα μπορούμε να πάμε πουθενά ετσι όπως τα έκαναν.. Έκλεισα να το κάνω την άλλη εβδομάδα να τελειώνω και βλέπουμε μήπως φύγουμε Δεκέμβρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Ούτε εμένα και ο άντρας μου παραπονιέται.. Διάβαζα σε έρευνες ότι με το θηλασμό δεν έχεις τόση όρεξη γενικά.. Εγώ από όταν γέννησα την κόρη μου είδα διαφορά πάντως και συνεχίζεται μέχρι τώρα.. 😶

Και συνεχίζει ε;; πω πω.. Νιώθω τύψεις.. Λέω πάει αν από τα 30 μου δεν έχω όρεξη τι θα γίνει πιο μετά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

@Diana_caterina και του χρόνου ❤️❤️

Εμεις βγαίνουμε κανονικά απλά τον μικρό δεν τον πάω πουθενά σε κλειστό χώρο.. Ούτε για ψώνια πχ. 

Εγώ έχω άλλη απορία. Το ερωτικό κομμάτι το έχετε βρει;; Ρε κορίτσια δε μου βγαίνει εύκολα... 

 

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Και συνεχίζει ε;; πω πω.. Νιώθω τύψεις.. Λέω πάει αν από τα 30 μου δεν έχω όρεξη τι θα γίνει πιο μετά; 

Στον γιο το βρηκα στα 3,5 χρονια!!! Κ εμεινα εγκυος! Δεν ξερω αν εφταιγε ο θηλασμός.. Τώρα δεν θέλω καθολου, δεν το σκέφτομαι, δεν με νοιάζει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Ετσι κ ο γιος μου μωρό κ εκανε κ κακα συνεχεια. Η μικρή ειναι πολυ περιεργη με την πάνα. Ουτε με τσισα θελει ουτε με κακα γκρινιαζει κατευθείαν. Κακα δεν κανει αν εχει τσισα στην πανα. Αχ τι θα τραβηξω μεγαλώνοντας, ο μικρός ηταν το αντίθετο κ μου ειναι κοκκετης.. 

Καο του χρόνου κοπελα μου!! 

Εχει γενέθλιά ο αδερφός μου στις 25.περασε ο καιρος καλα λεω. Τι σε βολεύει καλυτερα εσενα  απο τα 2;

Και ο δικος μου αδερφός στις 25εχει😁 

Ο μικρός είτε τσισα έχει είτε κακά δεν τονννν νοιάζει καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Εμείς καθόμαστε και βλέπουμε σειρα ή ταινία το βράδυ αλλα εγω φευγω απο τις 10.30 κ παω για ύπνο γιατί αλλιώς κοιμάμαι στον καναπέ.. 

Εμένα ο άντρας μου σχολαει το αργότερο 6 οπότε μπορει και να παμε για εναν καφε εδω διπλα στην πλατεία.. 

Στο ερωτικό κομμάτι εννοείται ότι ΔΕΝ το βρήκαμε ακόμα.. Το διαβασα και εγω αυτο.. Δεν είναι οτι δεν θέλω αλλα συνήθως είμαστε πτώματα και αμπανιαριστοι 2 μερες και δεν το επιχειρούμε 😅 και για κάποιο λόγο αν δεν κανω εγω την κίνηση ο άντρας μου δεν κανει τίποτα.. Έτσι ήταν εξ αρχής 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Εμείς καθόμαστε και βλέπουμε σειρα ή ταινία το βράδυ αλλα εγω φευγω απο τις 10.30 κ παω για ύπνο γιατί αλλιώς κοιμάμαι στον καναπέ.. 

Εμένα ο άντρας μου σχολαει το αργότερο 6 οπότε μπορει και να παμε για εναν καφε εδω διπλα στην πλατεία.. 

Στο ερωτικό κομμάτι εννοείται ότι ΔΕΝ το βρήκαμε ακόμα.. Το διαβασα και εγω αυτο.. Δεν είναι οτι δεν θέλω αλλα συνήθως είμαστε πτώματα και αμπανιαριστοι 2 μερες και δεν το επιχειρούμε 😅 και για κάποιο λόγο αν δεν κανω εγω την κίνηση ο άντρας μου δεν κανει τίποτα.. Έτσι ήταν εξ αρχής 😂 

Καλημέρααα.. Απο τη μια είσαι τυχερή. Γιατί εγώ έχω τα "μήπως δε με θες πια;" 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Η άλλη κοπελα 6ωρη θα είναι; 

Καλημερα! Ναι εκείνη έχει πλήρες ωράριο αλλά αυτός ο παιδικός για καποιο λογο που δεν ξέρω είναι 8-2 και όχι 7-3 Όπως οι άλλοι του δημου. Αλλά επειδή είναι και προϊσταμένη και υπεύθυνη τμήματος και εχει λίγα παιδιά δεν πιστεύω να κάθεται όλες τις ώρες. Θα μάθω την Τρίτη λεπτομέρειες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Κ σε σκεφτόμουν!! Ειστε κ εσεις κοκκεταριες σαν κ εμας!! 

Μάλλον τωρα θα ειναι στην κορύφωση του αλματος η μικρη σου. Σε αυτό το άλμα πολλα μωρα κανουν απεργια. Ειναι δύσκολο πολυ όλο αυτό που περνας. Κ εμενα σε αυτο το αλμα ξεκίνησαν πολλα απορω πως επιβίωσα. Τι λέγαμε προχθες ότι είναι τσουπωτη; χθες το βραδυ δεν αντεχα ν την σηκώσω πονουσε η πλατη μου κ δυστυχώς ημουν ετσι κ ολη μερα. 

Οταν κοιμιζω τα παιδια κάθομαι λιγο χαλαρωνω κ μετα κανω καμια δουλεια εκτος κ αν είμαι οff οποτε ξαπλωνω. Ο άντρας μου σχολαει 23.00..ειμαστε κ οι 2 ανεμβολιαστοι οπότε καταλαβαίνεις οτι θα πηγαινουμε μονο σε εξωτερικούς χωρους, οπως κ καναμε αλλα τωρα θα θελαμε να κανουμε μερικες εξόδους σε εσωτερικο χωρο για τον μικρο. Τηλεόραση δεν βλεπω, μονο αν δουμε καποια ταινια στο ρεπο του. 

 

Καλημέρα κοπέλα μου! Εγώ χτες κοιμήθηκα με το που κοιμηθηκε η μικρή οπότε ξεκουραστικα κάπως καλύτερα... Φαντάσου... Κάποτε έκλεινα 9ωρο για να πω ότι κοιμήθηκα και τώρα με 4 ώρες είμαι οκ 🤣 

Εγώ έχω εμβολιαστεί και ο σύζυγος γιατί ήμασταν στο νησί το καλοκαίρι οπότε αναγκαστικα ερχομασταν σε επαφή με τουρίστες οπότε δεν είχαμε και ιδιαίτερα περιθώρια επιλογης, αλλά και πάλι δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα αφού η μικρή έχει δικό της πρόγραμμα, συνήθως νυσταζει από τις 8 το απόγευμα και δεν έχουμε εννοείται πουθενά να την αφήσουμε να πάμε εμείς κάπου... Παλια βλέπαμε και πολλές ταινίες γιατί μας αρέσουν πολύ αλλά από τότε που γίναμε γονείς δεν έχουμε δει ουτε μια 😅 και εννοείται ούτε τηλεόραση βλέπουμε, είναι μονίμως κλειστή. Βόλτες έτσι με το καρότσι σε εξωτερικό χώρο πάμε αλλά στα ίδια και στα ίδια βαριέσαι δεν έχεις και πολλά να κάνεις... 

Το κομμάτι της επαφής επίσης το έχουμε ξεχάσει 😂 εμεις που είχαμε επαφές τουλάχιστον 3 φορες την εβδομάδα τώρα έχουμε σύνολο 3 φορες το τελευταίο εξάμηνο 😅 Ούτε όρεξη έχω ιδιαίτερα αλλά με ενοχλεί κιόλας το σημείο της περινεοτομης...😑 Πήγα στη γυναικολόγο να με δει και λέει ότι όλα βαίνουν καλώς απλά πρέπει να δώσω λίγο χρόνο στο σώμα μου να συνέλθει... Πόσο χρόνο όμως, 4 μήνες έχουν περάσει... Εσας σας ενοχλεί το σημείο της περινεοτομης; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρααα.. Απο τη μια είσαι τυχερή. Γιατί εγώ έχω τα "μήπως δε με θες πια;" 

Κι εγώ τα ίδια έχω... 😂 Αλλά δεν βγάλανε αυτοί ολόκληρο άνθρωπο από μέσα τους... Οπότε που να καταλάβουν! Εγω του λεω: φέρε ένα ξυραφάκι απλά να στο χαραξω λίγο και να δούμε αν θα έχεις όρεξη μετα... 🤣🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Χαχαχα εγω εχω το αλλο.. Του λεω σαγαπαω και μου λεει μακάρι είναι να του σπασεις τα μούτρα 😂😂😂 

Του τα σπάς. 😂😂 Πρέπει οι άντρες να τρώνε μεγάλη ήττα μετα το παιδί.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τα πάει καλά με τον ύπνο, κάνει ακόμα 3 μέσα στη μέρα, αλλά είναι συντομοι. Απλά τώρα πρέπει συνέχεια να την προσέχω που πάει και τι κάνει για να μην χτυπήσει. Είναι και Ταρζάν σκαρφαλώνει παντού, ανοιγει συρτάρια, βασανίζει το σκύλο 🤣🤣 Πολύ τρέξιμο ναι, αλλά είναι όλα πολύ καλύτερα από πριν από άποψη ψυχολογίας. Εκείνο το σπίτι και η περιοχή μας δημιουργούσε πολλά θέματα. Απλά τώρα έχουμε να πληρώνουμε διπλάσιο ενοικιο 😅. Για βρεφικό δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε ιδιωτικό, πόσο μάλλον νταντά, όταν μαθαίνω ότι ζητάνε 7€ την ώρα. Καλύτερα να μην δουλεύω δηλαδή... Οι ιδιωτικοί βρεφικοι μαθαίνω από γνωστούς ότι πάνε γύρω στα 300-400€ το μήνα. Αν βάλω και τα διόδια για τη δουλειά και τις βενζίνες, πάλι τσάμπα θα δουλεύω. Μια σκέψη είναι να αναζητήσω δουλειά κοντά στο σπίτι και ιδανικά εξ αποστάσεως. Για αυτό μια εγκυμοσύνη τώρα και όχι αργότερα ίσως με έβγαζε από αυτό το αδιέξοδο. Θα μου πείτε, θα κάνεις δευτερο γιατί δεν έχεις λύση για το πρώτο; Αν είχα την βοήθεια που μου υποσχέθηκε η μητέρα μου πριν με αφήσει ξεκρεμαστη, θα ήταν πολύ αλλιώς τα πράγματα. Το δεύτερο μωράκι το θέλουμε, για αυτό και έμεινα έγκυος μόλις 6 μήνες από τη γέννα, αλλά τώρα μέχρι να μπούμε σε σειρά είναι όντως όλα πολύ δύσκολα. Και εγώ αυτό θα πω .. Όταν είναι η ώρα του θα έρθει.. τώρα, αργότερα, όποτε είναι για να μείνει. 
    • Εγώ πάντως που το διάβασα κάπου αυτό με το τζίντζερ δεν έπιασε, μου ερχόταν χειρότερα εμετός .. με βοήθησε να τρώω μόνο ότι μπορούσα να ανεχτώ (πχ μπορούσα μπανάνα αλλά με τίποτα κοτόπουλο) κυρίως από τη μυρωδιά κ έτρωγα σχετικά αμέσως μόλις ξυπνήσω ένα κράκερ μια φρυγανιά κ με βοηθούσε .. θεωρώ ότι είναι ότι σου κάνει περισσότερο εσένα ότι μπορείς να φας .. επίσης με βοήθησε το ανθρακούχο νερό , είχα ρέψιμο κ κααααπως βοηθούσε …
    • 8η ΜΤΩ με αρνητικό τεστ σήμερα με πρωινά ούρα. Τζίντζερ αγάπη κ θα σωθείς!! Εγώ ακόμα όταν δεν είναι καλά το στομάχι μου τρώω ένα κομματάκι κ συνέρχομαι. Από κατάστημα με ξηρούς καρπούς μπορείς να πάρεις αποξηραμένο. Καίει λίγο αλλά στρώνεις αμέσως. 
    • Όπως φαντάζομαι θα έχετε ήδη καταλάβει, τα νέα μας δεν είναι καλά. Σκέφτηκα πολύ για να γράψω, γιατί θεωρώ ότι όσο και να μην γνωρίζεις κάποιον είναι ανθρώπινο (και δή ούσα έγκυος) να επηρεαστείς και να στεναχωρηθείς και δεν το ήθελα για καμία σας. Ωστόσο, αποφάσισα να γράψω μόνο και μόνο για να προστατεύσω τυχόν άλλες κοπέλες που θα πέσουν στο θέμα. Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου και το ένα μωρό πάσχει από σοβαρό σύνδρομο. Είμαι όμως τρομερά θυμωμένη τόσο με το γυναικολόγο, όσο και τον εμβρυολόγο μου. Κανείς από τους δύο δεν μπήκε στον κόπο να μου πει μετά την αυχενική (την οποία έκανα και σχεδόν στην εκπνοή της προθεσμίας γιατί ήταν Αύγουστος, άλλο τραγικό και αυτό), όταν και είχαμε 2 δείκτες να χτυπούν καμπανάκι (καρδιά και αιματολογικές) ότι όσο νωρίτερα διαπιστωθεί τυχόν χρωμοσωμική ανωμαλία σε δίδυμη κύηση και γίνει διακοπή (και δη μέχρι τις 16 εβδομάδες), τόσο καλύτερη είναι η έκβαση για το άλλο μωρό. Δεν με ενημέρωσαν καθόλου, σε δικές μου ερωτήσεις τι θα γίνει εάν μου έλεγαν μόνο γενικά και αόριστα (λέγοντας μου μάλιστα μη προτρέχεις!!ακόμα και στην άμνιο ο εμβρυολόγος μου έλεγε δεν χρειάζεται να ξέρεις από τώρα!!!). Εκ των υστέρων και πολύ αργά, διαπιστώνω ότι έπρεπε να είχα κ΄άνει τροφοβλάστη ώστε να προλάβω να κάνω διακοπή πριν τη 16η εβδομάδα....Τώρα, μου λένε ότι εάν κάνω διακοπή άμεσα η πιθανότητα πρόωρου τοκετού για το άλλο μωρό (που είναι γερό) είναι σχεδόν 50% (με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία του), προτείνουν δε να συνεχίσω την εγκυμοσύνη και για τα 2 μέχρι 30-32 εβδομάδες, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες για το δεύτερο!!!Το συνειδητοποιείτε; Να μεγαλώσω ένα μωρό για να γίνει θυσία για το άλλο. Νιώθω τόσο θυμό και με εμένα (που βασίστηκα στο γυναικολόγο και τον εμβρυολόγο και δεν έτρεξα ήδη από την αυχενική να πάρω και δεύτερη και τρίτη γνώμη, κάτι που έκανα τώρα που δεν έχει κανένα πια νόημα) και με τον άντρα μου γιατί με έβγαζε υπερβολική και ήταν σίγουρος ότι είναι όλα καλά (εάν είχε συμμεριστεί την αγωνία μου και δεν με έκανε να νιώθω τρελή, θα το είχα ψάξει περισσότερο, θα είχα πάρει και άλλη γνώμη. Αλλά επέμενε ότι δεν είναι κάτι και εγώ το γιγαντώνω....). Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο, απλά ήθελα να πω σε οποιαδήποτε τυχόν βρεθεί σε παρόμοια θέση, εάν υπάρχει κάποια ένδειξη,να ψάξετε όλα τα ενδεχόμενα, μη μείνετε στις θετικές πιθανότητες και ότι αποκλείεται να συμβεί σε εσάς, να πάρετε δεύτερες και τρίτες και τέταρτες γνώμες για να γνωρίζετε και να είστε σε ΄θέση να πάρετε την καλύτερη απόφαση για εσάς και το μωρό σας έγκαιρα. Από την πρώτη στιγμή αυτής της εγκυμοσύνης, μόλις έμαθα ότι είναι δίδυμα, φοβόμουν την προωρότητα και ότι αυτή συνεπάγεται...Τώρα καταλήγω ότι θα προτιμούσα ΄χίλιες φορές να είχε αποφασίσει η φύση, παρά να πρέπει να πάρω και να ζήσω με αποφάσεις που κανείς άνθρωπος δεν θα έπρεπε να πάρει....Εύχομαι σε όλες σας τελειόμηνες εγκυμοσύνες και μακάρι να είμαι η τελευταία που ζει έναν τέτοιο εφιάλτη.
    • Πολύ τρέξιμο έχετε, αλλά θα μπουν σύντομα όλα σε μια σειρά πιστεύω. Ναι όταν περπατάνε πάει άλλο level! Κόβουν και τους υπνους... Εμένα από 13-14 μηνών κάνει έναν ύπνο μόνο μέσα στη μέρα...  Αφού δεν μπορεί η μαμά σου κοίτα για βρεφικό αν βρεις θέση ή/και νταντά. Γιατί θα αρρωσταίνει συνέχεια και πάλι θα θες κάποιον να στην προσέχει. Με το καλό να σβήσετε το πρώτο σας κεράκι 😊 Και μην ανησυχείς. Το 2ο θα έρθει όταν είναι η ώρα του 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...