Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Κ με αυτό τον καιρό βγαίνετε? Τους βγάζεις γάλα κ τους αφήνεις?

Εγώ το σκέφτομαι από πριν ειδικά τώρα π κρύωσε σιγά σιγά 

Ναι καλέ βγαίνουμε.. Το προηγούμενο σκ είχαμε πάει  εκτός Αθήνας σε φίλους και φυσικά δεν μείνουμε σπίτι..

Ναι βγάζω γάλα και τους το αφήνω. Συγκεκριμένα τον πάω στα σπίτια τους τον μικρό για να μαθαίνει κι αλλο περιβάλλον. Είμαστε και κοντά βέβαια. Στη μαμα μου που τον κανει λίγο πιο καλα μπορεί και να μην της αφήσω γαλα. Να τον ταΐσω πριν φύγω αλλα θα παω κάπου εδώ κοντά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 9 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Σήμερα κορίτσια έφτασα στα όρια μου. Ο γιος μου είχε όλο ξεσπάσματα, η μικρή μάλλον βρίσκεται σε άλμα, αλλιώς δεν καταλαβαίνω γιατί χτυπιοταν όλη μέρα χθες και σήμερα πάνω στο στήθος, ζητώντας κι άλλο γάλα... Το βράδυ της δίνουμε ένα μπουκαλάκι ξένο +αντλημενο δικό μου +θηλασμό και τα πίνει όλα και θέλει κι άλλο. 

Το δράμα μου λοιπόν είναι ότι έχω κουραστεί προφανώς με τα δύο μικρά, δεν έχω ούτε λίγο χρόνο για μένα, γιατί όταν βρίσκω λίγο χρόνο κάνω δουλειές στο σπίτι. Ο άντρας μου δεν καταλαβαίνει και τελευταία όλο νευριαζω μαζί του. Κρατάει πχ., τον γιο μου κια ώρα και παίζουν και μετά κατευθείαν φωνάζουν εμένα. Έχει μια ώρα τουλάχιστον ελεύθερη μέσα στη μέρα +που πηγαίνει στη δουλειά και έχει κι εκεί ελεύθερο χρόνο (σε σχέση με μένα που είμαι σπίτι, αλλά δεν παίρνω ανάσα) και πάλι νιώθει ότι κουράζεται πιο πολύ. Σήμερα μου λέει το θειικό :Να πάρω εγώ το 9μηνο ανατροφής, αφού θες να πας δουλειά και κάτι τέτοια. Του λέω καλά έλα να κάτσεις εδώ μια βδομάδα με τα πιτσιρίκια και θα φύγεις τρέχοντας στη δουλεια. Δεν ξέρω κορίτσια. Νιώθω ότι έχουμε απομάκρυνθει. Δεν έχω την υποστήριξη του όπως τη θέλω και ξενέρωνω. Ο γιος μου από την άλλη είναι όλο αντίδραση. Κάνει χάζα, δεν ακούει, τσιριζει, κοιμάται στις 1 το βράδυ. Τα χω παίξει. Ευτυχώς σήμερα, τώρα το βράδυ που θήλαζα τη μικρή, μου έσκαγε κάτι χαμόγελα και πήρα τα πάνω μου. 😅 Φανταστείτε ότι πήρα τσιμπιδακι να βγάλω φρύδια μέτα από 1 μήνα! Μου λείπει πολύ που δεν πρόλαβαινω να έχω χρόνο για μένα και μου βγαίνουν νεύρα. 

Κορίτσι μου, είναι απόλυτα κατανοητά όλα αυτά που αισθάνεσαι κι έχεις απόλυτο δίκιο να θελεις και λίγο χρόνο για τον εαυτό σου... Εγώ με ένα και βρίσκω τον εαυτό μου να αισθάνεται ακριβώς το ίδιο πολλές φορές πόσο μάλλον εσύ που έχεις δύο... Οι άντρες γενικά δεν μπορούν να το καταλάβουν γιατί δεν έχουν την πλήρη ευθύνη της επιβίωσης ενός μωρού... Ο άντρας μου για παράδειγμα δεν δουλεύει πια γιατί τελείωσε η σεζόν κι εμείς δουλεύουμε μόνο καλοκαίρι στο νησί και πάλι παραπονιέται αν τύχει να αλλάξει πάνω από 2 φορες πάνα συνεχόμενα ή να κρατήσει πολύ ώρα τη μικρή... Το βράδυ αν ξυπνήσει η μικρή για φαΐ εκείνος παει στο σαλόνι για να συνεχίσει τον ύπνο του ενώ εγώ μπορεί να ξυπνήσω άλλες 3-4 φορές μέσα στη νύχτα για αλλαγή πάνας και τάισμα αλλά παρόλα αυτά εκείνος θα παραπονιέται την επόμενη μέρα ότι είναι αυπνος κι έχει μείνει με 2% ενέργεια 😂 Κι αν του απαντήσω 'εγώ τι να πω που έχω ξυπνήσει άλλες 3 φορες από την ώρα που έφυγες;' μου απαντάει δεν χρειάζεται να κάνεις σύγκριση επειδή είσαι εσύ πολύ κουρασμένη δεν σημαίνει ότι δεν είμαι κι εγώ 🙄 αντε βρες άκρη... Σήμερα του πήγα τη μικρή γύρω στις 8 αφού την άλλαξα και την τάισα για να κάτσει λίγο μαζί του μπας και ξεκλεψω κι εγώ λίγο ύπνο και μου την έφερε 8:30 εκεί που μόλις με είχε πιάσει ο ύπνος με τη πρόφαση ότι πεινάει... 🤣 Φυσικά δεν πειναγε η μικρή απλά γκρίνιαζε όπως κάνει πάντα όταν βαριέται... Εννοείται ότι σηκώθηκα τελικά και έτσι για άλλη μια μέρα είμαι με 3 ώρες ύπνο συνολικά κι αυτές όχι συνεχόμενες... Χρόνος για χαλαρό μπάνιο ούτε λόγος.. Ένα γρήγορο μπάνιο στη μία το πρωί στη καλύτερη όταν πια η μικρή έχει κοιμηθεί βαριά... 😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα κορίτσια..

Σχετικά με τη βοήθεια κλπ εγώ ειχα ξεκινήσει πολύ λάθος. Δηλαδή δεν του έλεγα να με βοηθήσει πουθενά γιατί σκεφτόμουν εκείνος δουλεύει εγώ θα κάτσω 1 χρόνο και θα πρέπει να δώσω το 100% μου. Δεν ηθελα να βγω χωρίς το μωρό κλπ. Πλέον το έχω πάρει αλλιώς. Δουλεύει πολλές ώρες αλλα με το που ρθει θα φάμε μαζί και μετά εγώ θα πάω να κάνω ένα μπάνιο με την ησυχία μου. Και το σκ με βοηθάει πιο πολύ με το μωρο. Επίσης ολο το σκ ήμαστε έξω για να ξελαμπικαρω κι εγώ. Επίσης πλέον αφήνω το μωρό στη μαμα ή στα πεθερικά για να παω να κάνω 2 φορές την εβδομάδα γυμναστική ή για να βγω για έναν καφέ με τον άντρα μου. Γενικά πλέον προσπαθώ να δίνω και σε εκείνον σημασία γιατί μου έκανε παράπονα και ειχε δίκιο. 

Κάτι άσχετο τα μωρά ποτε αρχιζουν να κάθονται;; 

Γυρω στους 6 μηνες αλλα το καθενα οταν ειναι ετοιμο 😉

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Κ με αυτό τον καιρό βγαίνετε? Τους βγάζεις γάλα κ τους αφήνεις?

Εγώ το σκέφτομαι από πριν ειδικά τώρα π κρύωσε σιγά σιγά 

Εγω βγαινω καθε μερα με το μωρο. Δεν εχω που να το αφησω, ο αντρας μου δουλευει, και στην αποτρίχωση μαζι 🤱🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα κορίτσια..

Σχετικά με τη βοήθεια κλπ εγώ ειχα ξεκινήσει πολύ λάθος. Δηλαδή δεν του έλεγα να με βοηθήσει πουθενά γιατί σκεφτόμουν εκείνος δουλεύει εγώ θα κάτσω 1 χρόνο και θα πρέπει να δώσω το 100% μου. Δεν ηθελα να βγω χωρίς το μωρό κλπ. Πλέον το έχω πάρει αλλιώς. Δουλεύει πολλές ώρες αλλα με το που ρθει θα φάμε μαζί και μετά εγώ θα πάω να κάνω ένα μπάνιο με την ησυχία μου. Και το σκ με βοηθάει πιο πολύ με το μωρο. Επίσης ολο το σκ ήμαστε έξω για να ξελαμπικαρω κι εγώ. Επίσης πλέον αφήνω το μωρό στη μαμα ή στα πεθερικά για να παω να κάνω 2 φορές την εβδομάδα γυμναστική ή για να βγω για έναν καφέ με τον άντρα μου. Γενικά πλέον προσπαθώ να δίνω και σε εκείνον σημασία γιατί μου έκανε παράπονα και ειχε δίκιο. 

Κάτι άσχετο τα μωρά ποτε αρχιζουν να κάθονται;; 

Συμφωνώ μαζι σου.. Εφόσον βρίσκονται σπίτι άνετα μπορούν να βοηθήσουν.. Γενικά κορίτσια μην τους αφήνετε χαλαρούς πρεπει κ αυτοί να κάνουν!!!! Κ εφοσον υπάρχει η δυνατότητα να αφήσεις το παιδί κάπου καλά κάνετε να έχετε κ λίγο χρόνο μόνο οι δύο σας. 

Εννοείς να κάθονται στο πωπο τους έτσι; σίγουρα από 5 μηνών μπορούμε να τα βάζουμε να κάθονται λιγάκι με στήριξη, να τους κάνουμε ασκησουλες για να σηκωθούν σιγά σιγά. Αναπτυξιακό στάδιο είναι κ αυτό.. 6 μηνών θέλουμε να κάθονται χωρίς στήριξη για να ξεκινήσουν κ στερεές..εχω παρατηρήσει ότι κάθονται από 5-8 μηνών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Γυρω στους 6 μηνες αλλα το καθενα οταν ειναι ετοιμο 😉

 

Εγω βγαινω καθε μερα με το μωρο. Δεν εχω που να το αφησω, ο αντρας μου δουλευει, και στην αποτρίχωση μαζι 🤱🏼

Κ εμείς έτσι κάθε μέρα παντού κ πάντα ❤️κ με τον γιο μου έτσι.. Με τον γιο μου είχα συγκεκριμένο πρόγραμμα από μωρό κ οσονούπω θα γίνει κ με την ζουζούνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τη στήριξη και τα ενθαρρυντικά λόγια. Ξέρω τουλάχιστον πως δεν είμαι η μόνη που έχω αυτή την αντιμετώπιση. Σημερα βγήκαμε μια βόλτα με τα παιδιά και γενικά ήταν καλά και ήμασταν χαλαροί. Εκεί του μίλησα και του είπα τι με ενοχλεί και βγάζω αυτή την ένταση. Ξέρω καλά πως με πειράζει που είμαι 24 ώρες το 24ωρο με δύο μικρά και εχωχρονο ούτε για να βηξω. Συμφώνησε. Μου λέει σε καταλαβαίνω αλλά προσπάθησε να μην βγάζεις ένταση. Του είπα κι εγω αν προσπαθήσεις κι εσύ να έχω λίγο χρόνο και για μένα ίσως τα καταφέρω καλύτερα. Μένουμε Αθήνα και είμαστε μόνοι μας, χωρίς βοήθεια. Με ρώτησε παραπάνω κάποια κοπέλα γιαυτό το λέω. Σε λίγους μήνες φεύγουμε μόνιμα επαρχία για να έχουμε βοήθεια και για άλλους λόγους. Πάμε στο μέρος του άντρα μου κι εύχομαι να είμαστε καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Βρε κορίτσια σας βγαίνουν τα κακά έξω από το pampers??

Εμενα οχι ουτε τωρα ουτε με το μητρικο που ηταν πιο νερουλα. Τα premium care του βαζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εμενα οχι ουτε τωρα ουτε με το μητρικο που ηταν πιο νερουλα. Τα premium care του βαζω.

Έβαζα τα pure κ δεν είχα θέμα πήρα επειδή δεν βρήκα pure τα premium κ λερώνει κάθε φορά κ τ ρούχο !! Από βδομάδα θα αλλάξω νούμερο να δω αν φταει αυτό και θα πάρω πάλι τα pure.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τη στήριξη και τα ενθαρρυντικά λόγια. Ξέρω τουλάχιστον πως δεν είμαι η μόνη που έχω αυτή την αντιμετώπιση. Σημερα βγήκαμε μια βόλτα με τα παιδιά και γενικά ήταν καλά και ήμασταν χαλαροί. Εκεί του μίλησα και του είπα τι με ενοχλεί και βγάζω αυτή την ένταση. Ξέρω καλά πως με πειράζει που είμαι 24 ώρες το 24ωρο με δύο μικρά και εχωχρονο ούτε για να βηξω. Συμφώνησε. Μου λέει σε καταλαβαίνω αλλά προσπάθησε να μην βγάζεις ένταση. Του είπα κι εγω αν προσπαθήσεις κι εσύ να έχω λίγο χρόνο και για μένα ίσως τα καταφέρω καλύτερα. Μένουμε Αθήνα και είμαστε μόνοι μας, χωρίς βοήθεια. Με ρώτησε παραπάνω κάποια κοπέλα γιαυτό το λέω. Σε λίγους μήνες φεύγουμε μόνιμα επαρχία για να έχουμε βοήθεια και για άλλους λόγους. Πάμε στο μέρος του άντρα μου κι εύχομαι να είμαστε καλύτερα. 

Με το καλο να φύγετε κ μακάρι να είναι όλα όπως τα επιθυμείται. Βάλε πρόγραμμα σε όλα κορίτσι μου. Μπορεί να σου πάρει χρόνο αλλά βάλε. Κ το πρώτο που θα σου έλεγα να βάλεις σ επρογραμμα είναι τον ύπνο αρχικά του μεγάλου κ μετά της κόρης...Θέλει ρουτίνα, ρουτίνα, ρουτίνα. Εάν τα παιδιά σου καταφέρεις να τα κοιμίζεις πριν τις 9 θα δεις πως θα αλλάξεις κ εσύ αλλά κ τα παιδια !! Καντο κ θα με θυμηθείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Έβαζα τα pure κ δεν είχα θέμα πήρα επειδή δεν βρήκα pure τα premium κ λερώνει κάθε φορά κ τ ρούχο !! Από βδομάδα θα αλλάξω νούμερο να δω αν φταει αυτό και θα πάρω πάλι τα pure.

Τα pure δεν τα εχω δοκιμασει ποτε. Με τα agnotis του έβγαιναν ολα απ εξω, τσισα κακα. Με premium τον εχω αφησει 12 ωρες χωρις αλλαγμα επειδή κοιμοταν και η πανα ηταν γεματη τσισα και μολις ξυπνησε την γεμισε και με κακα και μετα τον αλλαξα χωρις καμια διαρροη! Μαλλον ανεβηκατε νουμερο 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σε όλη τη παρέα!!! Έχω χαθεί λίγο.... Εμείς είμαστε καλά. Ο .πεμπης αισίως έκλεισε τους 2 μήνες και Τετάρτη έχουνε το πρώτο εμβόλιο και θα πάμε μαζί και με τη μικρή μου που έχει κι αυτή....

Αυτο με τα παιδιά όλη μέρα στο σπίτι είναι δύσκολο. Εμείς είμαστε σε φάση που ετοιμάζουμε το σπίτι μας, και αυτό που νοικιάσαμε έπρεπε να το αφήσουμε... Τα πεθερικά και η δουλειά του άντρα μου είναι Αθήνα. Ο άντρας μου εκεί είναι , ήμουν και εγώ για ένα μήνα, αλλά τώρα γύρισα στο πατρικο μου. Επαρχία όπου έχω και πιο πολύ χώρο αλλά και πιο πολύ βοήθεια με τα παιδιά.... Από άποψη δουλειά ν στο σπίτι δεν έχω θέμα... Στο πατρικο μου μάλιστα η μικρή έχει και τα αδέρφια μου και την παίζουν κάθε μέρα.... Αα το δύσκολο είναι με τον ύπνο. Η μικρή πλέον 2,5 έχει πρόγραμμα όλα καλά. Το δύσκολο είναι με τον μικρό που ακόμη δεν έχει πρόγραμμα και μέσα στην ημέρα κοιμάται μόνο αγκαλιά ή και μάρσιπο....

Οοως καταλαβαίνετε λόγο απόστασης από τον άντρα μου δεν έχω βοήθεια ... Βέβαια μου δημιουργεί τύψεις... Τι εννοώ; Στην Αθήνα όταν ήμουν.ημουν  με τα παιδιά από τις 21:00 μέχρι τις 16:00-17:00. Μετά επέστρεφε ο σύζυγος αλλα βάλε ένα μπάνιο φαγητό κτλ τι μας έμενε... Και το βράδυ εγώ στο δωμάτιο με τα μικρά και αυτός σαλόνι μια και δεν χωράμε. Διαμέρισμα με τα πεθερικά και τον κουνιάδο να πω. Και ο μπέμπης; Μόνο και μόνιμα πάνω μου. Ενώ εδώ , η μαμά μου έχει τον τρόπο της , και τον κοιμίζει και τον κρατάει... Είχα λίγο σαλταρει... Και μου λέει πότε θα έρθεις πάλι;;;;

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είδα ότι συζητάτε και το blw. Αυτό έκανα στη μικρή μου και αυτό λέω να κάνω και αυτή τη φορά όταν έρθει ο καιρός. Μου αρέσει η όλη φιλοσοφία... Κοιτάξτε πάντως κάτι που λέγεται tidy tod. Σωτήριο για τα ρούχα!!!

 

Λοιπόν θέλω τη γνώμη σας. Στη κόρη μου δώσαμε το όνομα της πεθεράς μου. (της μαμας μου είναι ξένο και δεν ήταν επιλογή δυστυχώς). Τώρα λοιπόν στο δεύτερο που είναι αγόρι : εγώ λέω αφού δώσαμε από τα πεθερικά τωρα θα πάρει του πατέρα μου. Ο άντρας μου από την άλλη θέλει του δικού του πατέρα για να έχει συνέχεια το όνομα.... Και λέει το επομενο θα δώσουμε του πατέρα σου. Γιατί μπορεί το άλλο να είναι και κορίτσι...(δεν θα έχει συνέχεια το όνομα), χωριά που του πεθερού μου σε κοριτσίστικο δεν μου αρέσει... Και είμαι σε μεγάλο δίλημμα.... Για να ακούσω γνώμες...

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Είδα ότι συζητάτε και το blw. Αυτό έκανα στη μικρή μου και αυτό λέω να κάνω και αυτή τη φορά όταν έρθει ο καιρός. Μου αρέσει η όλη φιλοσοφία... Κοιτάξτε πάντως κάτι που λέγεται tidy tod. Σωτήριο για τα ρούχα!!!

 

Λοιπόν θέλω τη γνώμη σας. Στη κόρη μου δώσαμε το όνομα της πεθεράς μου. (της μαμας μου είναι ξένο και δεν ήταν επιλογή δυστυχώς). Τώρα λοιπόν στο δεύτερο που είναι αγόρι : εγώ λέω αφού δώσαμε από τα πεθερικά τωρα θα πάρει του πατέρα μου. Ο άντρας μου από την άλλη θέλει του δικού του πατέρα για να έχει συνέχεια το όνομα.... Και λέει το επομενο θα δώσουμε του πατέρα σου. Γιατί μπορεί το άλλο να είναι και κορίτσι...(δεν θα έχει συνέχεια το όνομα), χωριά που του πεθερού μου σε κοριτσίστικο δεν μου αρέσει... Και είμαι σε μεγάλο δίλημμα.... Για να ακούσω γνώμες...

 

 

Καλημέρα!!!εμεις εδώ θηλαζουμε..τον χαζεύω και λιώνω .....μεγάλωσε το παιδάκι μου ..μου σκάει και κάτι χαμόγελα και όσο και αν είναι αυτόματα εγώ τα χαίρομαι ..Εμας ο πεθερός και  ο μπαμπάς μου  έχουν το ίδιο όνομα...βέβαια θα πούμε έτσι τον μικρό στον πεθερό μου .εγώ θα επέλεγα κάτι πιο ιδιαίτερο αλλά επιμένει ο σύζυγος...αν υπάρξει δεύτερο μωράκι με το καλό θα διαλέξω όνομα εγώ!!!!γενικά όλο αυτό με τα ονόματα ψιλοχαζομαρα αλλά όταν επιμένει ο άλλος...για τους δικούς του γονείς σε πιάνει το πείσμα σου..αααα εσείς το πάτε για πολυτεκνεια σίγουρα δηλαδή!!!🤪🤪🥰😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Είδα ότι συζητάτε και το blw. Αυτό έκανα στη μικρή μου και αυτό λέω να κάνω και αυτή τη φορά όταν έρθει ο καιρός. Μου αρέσει η όλη φιλοσοφία... Κοιτάξτε πάντως κάτι που λέγεται tidy tod. Σωτήριο για τα ρούχα!!!

 

Λοιπόν θέλω τη γνώμη σας. Στη κόρη μου δώσαμε το όνομα της πεθεράς μου. (της μαμας μου είναι ξένο και δεν ήταν επιλογή δυστυχώς). Τώρα λοιπόν στο δεύτερο που είναι αγόρι : εγώ λέω αφού δώσαμε από τα πεθερικά τωρα θα πάρει του πατέρα μου. Ο άντρας μου από την άλλη θέλει του δικού του πατέρα για να έχει συνέχεια το όνομα.... Και λέει το επομενο θα δώσουμε του πατέρα σου. Γιατί μπορεί το άλλο να είναι και κορίτσι...(δεν θα έχει συνέχεια το όνομα), χωριά που του πεθερού μου σε κοριτσίστικο δεν μου αρέσει... Και είμαι σε μεγάλο δίλημμα.... Για να ακούσω γνώμες...

 

 

Δώσε του μπαμπά σου. Εμενα στο 1ο μου έκαναν ψυχολογικό πόλεμο να δώσω της πεθεράς και τωρα δεν έχει, μου είχε πει ο άντρας μου ό,τι θέλω εγώ θα γίνει. 😑

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Είδα ότι συζητάτε και το blw. Αυτό έκανα στη μικρή μου και αυτό λέω να κάνω και αυτή τη φορά όταν έρθει ο καιρός. Μου αρέσει η όλη φιλοσοφία... Κοιτάξτε πάντως κάτι που λέγεται tidy tod. Σωτήριο για τα ρούχα!!!

 

Λοιπόν θέλω τη γνώμη σας. Στη κόρη μου δώσαμε το όνομα της πεθεράς μου. (της μαμας μου είναι ξένο και δεν ήταν επιλογή δυστυχώς). Τώρα λοιπόν στο δεύτερο που είναι αγόρι : εγώ λέω αφού δώσαμε από τα πεθερικά τωρα θα πάρει του πατέρα μου. Ο άντρας μου από την άλλη θέλει του δικού του πατέρα για να έχει συνέχεια το όνομα.... Και λέει το επομενο θα δώσουμε του πατέρα σου. Γιατί μπορεί το άλλο να είναι και κορίτσι...(δεν θα έχει συνέχεια το όνομα), χωριά που του πεθερού μου σε κοριτσίστικο δεν μου αρέσει... Και είμαι σε μεγάλο δίλημμα.... Για να ακούσω γνώμες...

 

 

Αχ τα ίδια και εμείς.. Εκείνος θέλει να συνεχίσει το όνομα και τώρα στο κορίτσι του έλεγα να βάλουμε του μπαμπά του δεν ηθελε και μου ελεγε να βαλω οτι θελω.. Οταν όμως του ελεγα κατι ξυνιζε και καταληξαμε στο όνομα της μαμας του που τελικα αυτο του αρεσε.. . Εγω δηλωσα οτι απο την στιγμη που πηρε της μαμας του να ξεχασει του πατερα του.. Βαθια μεσα μου ελπίζω να δωσουν το όνομα του πεθερου μου στον εγγονο που περιμένουν γιατι τα ονοματα που εχουμε είναι ηδη πολυ συχνα.. Και στην μικρη ήθελα κατι ωραιο και σπανιο αλλα εκανα παραλλαγή το όνομα της πεθερας! Η γνώμη μου είναι ότι το δικαιο είναι να βάλεις εσύ όνομα! Γιατι και τρίτο παιδί μην το δένουμε κομπο οτι θα κανετε μπορει να αλλαξετε στην πορεια γνωμη ή οι συνθήκες να αλλάξουν και να μεινετς στα δύο.. Λέμε τώρα! Εύχομαι να κανετε και 10 αν τα θέλετε 😊 αν η κατάσταση επιμενει 2 επιλογές υπάρχουν..ή να βαλετε διπλό ή οταν κάνετε το 3ο ειτε είναι κορίτσι ειτε αγορι να επιλεξεις το όνομα που θες.. Στην πρωτη περίπτωση μετα δεν ξέρουμε πως. Θα το φωναζουν.. Και στην δεύτερη είναι λιγο ότι θα κανεις υποχωρηση.. Βέβαια αν ειναι ενα εύκολο όνομα μπορεις να κανεις παραλλαγή.. Πχ.. Θανάσης- θανος

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Είδα ότι συζητάτε και το blw. Αυτό έκανα στη μικρή μου και αυτό λέω να κάνω και αυτή τη φορά όταν έρθει ο καιρός. Μου αρέσει η όλη φιλοσοφία... Κοιτάξτε πάντως κάτι που λέγεται tidy tod. Σωτήριο για τα ρούχα!!!

 

Λοιπόν θέλω τη γνώμη σας. Στη κόρη μου δώσαμε το όνομα της πεθεράς μου. (της μαμας μου είναι ξένο και δεν ήταν επιλογή δυστυχώς). Τώρα λοιπόν στο δεύτερο που είναι αγόρι : εγώ λέω αφού δώσαμε από τα πεθερικά τωρα θα πάρει του πατέρα μου. Ο άντρας μου από την άλλη θέλει του δικού του πατέρα για να έχει συνέχεια το όνομα.... Και λέει το επομενο θα δώσουμε του πατέρα σου. Γιατί μπορεί το άλλο να είναι και κορίτσι...(δεν θα έχει συνέχεια το όνομα), χωριά που του πεθερού μου σε κοριτσίστικο δεν μου αρέσει... Και είμαι σε μεγάλο δίλημμα.... Για να ακούσω γνώμες...

 

 

Αυτό με τη συνέχεια του ονόματος δηλαδή είναι μεγάλη ανοησία κατ 'εμέ και το υποστηρίζει και ο άντρας μου, γι' αυτό κι ο γιος μου πήρε το όνομά του πεθερου, αν και δεν τρελαίνομαι για αυτό το όνομα. Λες και θα συνεχιστεί η δυναστεία και μη χαθεί ο διάδοχος του θρόνου 😂.. Τελοσπαντων. Εγώ γενικά είμαι κατά αυτών. Αλλά αφού ο σύζυγος ήθελε να βάλει σώνει και ντε του πατέρα του στο 1ο, τώρα εγώ θα βάλω της μαμάς μου στο δεύτερο. Τα είχαμε συμφωνήσει αυτά πριν κάνουμε παιδιά. Τώρα μου πετάει μια μέρα ότι μια θεια του είπε γιατι δεν βαζετε και τα δύο (και της μαμας και της πεθεράς μου). Κάνω ότι γελάω και του λέω κοφτά :Της μαμάς μου θα μπει.😂😂😂Αν κάνω τρίτο (που δεν νομίζω) βάλε ότι θες. Όχι μόνα ζυγά δικά μας! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

Αυτό με τη συνέχεια του ονόματος δηλαδή είναι μεγάλη ανοησία κατ 'εμέ και το υποστηρίζει και ο άντρας μου, γι' αυτό κι ο γιος μου πήρε το όνομά του πεθερου, αν και δεν τρελαίνομαι για αυτό το όνομα. Λες και θα συνεχιστεί η δυναστεία και μη χαθεί ο διάδοχος του θρόνου 😂.. Τελοσπαντων. Εγώ γενικά είμαι κατά αυτών. Αλλά αφού ο σύζυγος ήθελε να βάλει σώνει και ντε του πατέρα του στο 1ο, τώρα εγώ θα βάλω της μαμάς μου στο δεύτερο. Τα είχαμε συμφωνήσει αυτά πριν κάνουμε παιδιά. Τώρα μου πετάει μια μέρα ότι μια θεια του είπε γιατι δεν βαζετε και τα δύο (και της μαμας και της πεθεράς μου). Κάνω ότι γελάω και του λέω κοφτά :Της μαμάς μου θα μπει.😂😂😂Αν κάνω τρίτο (που δεν νομίζω) βάλε ότι θες. Όχι μόνα ζυγά δικά μας! 

 

 

Και εγω είμαι κατα! Εγω δεν ήθελα κανενα παιδι να παρει ονομα γονιων! Αλλα εφοσον το υποστηριζει ο άντρας κανεις και καποιες υποχωρησεις αλλα ολα και ολα δεν γίνεται ολα δικά τους😂 οι πεθεροι μας ειναι συνονόματοι 😂 ούτε εγω καταλαβαινω αυτο το σκεπτικο.. 

Δηλαδή με την συνεχεια του ονόματος θα πηγαινει συνέχεια η ιδια ροδα.. Θα μπλεχτουν σε καμια υπηρεσία και θα τρεχουν😅 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Είδα ότι συζητάτε και το blw. Αυτό έκανα στη μικρή μου και αυτό λέω να κάνω και αυτή τη φορά όταν έρθει ο καιρός. Μου αρέσει η όλη φιλοσοφία... Κοιτάξτε πάντως κάτι που λέγεται tidy tod. Σωτήριο για τα ρούχα!!!

 

Λοιπόν θέλω τη γνώμη σας. Στη κόρη μου δώσαμε το όνομα της πεθεράς μου. (της μαμας μου είναι ξένο και δεν ήταν επιλογή δυστυχώς). Τώρα λοιπόν στο δεύτερο που είναι αγόρι : εγώ λέω αφού δώσαμε από τα πεθερικά τωρα θα πάρει του πατέρα μου. Ο άντρας μου από την άλλη θέλει του δικού του πατέρα για να έχει συνέχεια το όνομα.... Και λέει το επομενο θα δώσουμε του πατέρα σου. Γιατί μπορεί το άλλο να είναι και κορίτσι...(δεν θα έχει συνέχεια το όνομα), χωριά που του πεθερού μου σε κοριτσίστικο δεν μου αρέσει... Και είμαι σε μεγάλο δίλημμα.... Για να ακούσω γνώμες...

 

 

Γειά σου κοπέλα μου... Η γνώμη μου είναι ωμή αλλά θα το πω κόσμια..απο την στιγμή που ακολουθείται αυτό με τα ονόματα, το δίκαιο θα ήταν να πάρει το όνομά από την δική σου πλευρά αυτη την φορά. Τι θα γίνει αργότερα με άλλα παιδιά δεν μπορεί να το ξέρει κανείς. 

Πώς τα πανε τα μικρά μεταξύ τους; την κόρη σου την πας παιδικό τώρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Είδα ότι συζητάτε και το blw. Αυτό έκανα στη μικρή μου και αυτό λέω να κάνω και αυτή τη φορά όταν έρθει ο καιρός. Μου αρέσει η όλη φιλοσοφία... Κοιτάξτε πάντως κάτι που λέγεται tidy tod. Σωτήριο για τα ρούχα!!!

 

Λοιπόν θέλω τη γνώμη σας. Στη κόρη μου δώσαμε το όνομα της πεθεράς μου. (της μαμας μου είναι ξένο και δεν ήταν επιλογή δυστυχώς). Τώρα λοιπόν στο δεύτερο που είναι αγόρι : εγώ λέω αφού δώσαμε από τα πεθερικά τωρα θα πάρει του πατέρα μου. Ο άντρας μου από την άλλη θέλει του δικού του πατέρα για να έχει συνέχεια το όνομα.... Και λέει το επομενο θα δώσουμε του πατέρα σου. Γιατί μπορεί το άλλο να είναι και κορίτσι...(δεν θα έχει συνέχεια το όνομα), χωριά που του πεθερού μου σε κοριτσίστικο δεν μου αρέσει... Και είμαι σε μεγάλο δίλημμα.... Για να ακούσω γνώμες...

 

 

Μωρε είναι καθαρα υποκειμενικό... αμα δε θες γιατι να το βαλεις; Συζητησε το με τον αντρα σου και πες του τις σκεψεις σου. Εγω εβαλα του πεθερου μου και δεν ειχα κανενα θεμα απο την αρχη και χωρις να εχω σκοπο για 2ο παιδι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μωρέ δεν έχω θέμα να βάλω του πεθερού. Όχι ότι μου αρέσει ιδιαίτερα αλλά τεσπά. Τα ονόματα της πεθεράς μου και του πατέρα μου μου αρέσουν, του πεθερού κάπως καλύτερα σε αγόρι αλλά και πάλι δεν τρελαίνομαι... Το κακο είναι ότι δεν είχαμε συζητήσει καθόλου για τα ονόματα. Ούτε όταν ήρθε η μικρή μας. Απλά αφού ήταν κορίτσι και της μαμάς μου δεν, είπαμε της πεθεράς. Δεν σκεφτήκαμε το ενδεχόμενο αγοριού μετά... Έχω μεγάλο δίλημμα. Το σωστό είναι να πάρει του πατέρα μου. Γιατί ενώ θέλω και 3ο καμιά φορά δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή... Και μετά τι; Να έχω δώσει δύο ονόματα ανθρώπων και κανένα να μην είναι δικού μου γονιού;  Νιώθω ότι είμαι σε αδιέξοδο..

Ως προς τον θηλασμό πάμε καλά. Θηλάζει ι μικρός αλλά και η κόρη μου. Έρχονται στιγμές , στον ύπνο βασικά που είναι πιο δυσκολη η κατάσταση αλλά υπομονή. Μα πραγματικά ποση υπομονή έχουμε; Νομίζω ότι όσο μεγαλώνουμε και γινόμαστε μανάδες αυξάνεται και αυτή. Αλλά έρχομαι πολλές φορές στα όρια μου.... Γιατί τη μικρή δεν τη στέλνω και παιδικό, μας είπε η παιδίατρος όχι καλύτερα για τις ιώσεις και τον κορονοιο να δούμε πως θα πάει και αργότερα ίσως... Και η μικρή μου είναι κολλημένη πάνω μου... Ντύσιμο, γδυσιμο, δόντια μόνο εγώ πρέπει..... Δύσκολο 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Μωρέ δεν έχω θέμα να βάλω του πεθερού. Όχι ότι μου αρέσει ιδιαίτερα αλλά τεσπά. Τα ονόματα της πεθεράς μου και του πατέρα μου μου αρέσουν, του πεθερού κάπως καλύτερα σε αγόρι αλλά και πάλι δεν τρελαίνομαι... Το κακο είναι ότι δεν είχαμε συζητήσει καθόλου για τα ονόματα. Ούτε όταν ήρθε η μικρή μας. Απλά αφού ήταν κορίτσι και της μαμάς μου δεν, είπαμε της πεθεράς. Δεν σκεφτήκαμε το ενδεχόμενο αγοριού μετά... Έχω μεγάλο δίλημμα. Το σωστό είναι να πάρει του πατέρα μου. Γιατί ενώ θέλω και 3ο καμιά φορά δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή... Και μετά τι; Να έχω δώσει δύο ονόματα ανθρώπων και κανένα να μην είναι δικού μου γονιού;  Νιώθω ότι είμαι σε αδιέξοδο..

Ως προς τον θηλασμό πάμε καλά. Θηλάζει ι μικρός αλλά και η κόρη μου. Έρχονται στιγμές , στον ύπνο βασικά που είναι πιο δυσκολη η κατάσταση αλλά υπομονή. Μα πραγματικά ποση υπομονή έχουμε; Νομίζω ότι όσο μεγαλώνουμε και γινόμαστε μανάδες αυξάνεται και αυτή. Αλλά έρχομαι πολλές φορές στα όρια μου.... Γιατί τη μικρή δεν τη στέλνω και παιδικό, μας είπε η παιδίατρος όχι καλύτερα για τις ιώσεις και τον κορονοιο να δούμε πως θα πάει και αργότερα ίσως... Και η μικρή μου είναι κολλημένη πάνω μου... Ντύσιμο, γδυσιμο, δόντια μόνο εγώ πρέπει..... Δύσκολο 

 

Μια απ τα ίδια κι εγώ 🤣 το βράδυ τι κάνεις; ξυπνάει η κόρη σου; εμένα εκεί που ξυπνουσε μια φορά, έχει καμία βδομάδα που ξυπνάει πιο πολλές απ το μπέμπη.. Μπορεί και 3 4, τα έχω δει όλα 😛 δεν κλείνω συνεχόμενα μια ώρα ύπνου, το πάνε εναλλάξ συνήθως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Μια απ τα ίδια κι εγώ 🤣 το βράδυ τι κάνεις; ξυπνάει η κόρη σου; εμένα εκεί που ξυπνουσε μια φορά, έχει καμία βδομάδα που ξυπνάει πιο πολλές απ το μπέμπη.. Μπορεί και 3 4, τα έχω δει όλα 😛 δεν κλείνω συνεχόμενα μια ώρα ύπνου, το πάνε εναλλάξ συνήθως 

Απαπα μου το έκαναν εμένα μόνο  μια μέρα, νομίζω την περασμένη εβδ κ ήμουν ζόμπι!! Χαράς το κουράγιο σου!! Δεν ξέρω πως στο καλό το κατάφεραν αλλά πραγματικά το έκαναν εναλλάξ. κ πες εσένα θηλάζει, εμένα δεν θηλάζει ο μεγάλος,αλλα ξυπνουσε κ ήθελε αγκαλιά. 

στις πριν 4 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Μωρέ δεν έχω θέμα να βάλω του πεθερού. Όχι ότι μου αρέσει ιδιαίτερα αλλά τεσπά. Τα ονόματα της πεθεράς μου και του πατέρα μου μου αρέσουν, του πεθερού κάπως καλύτερα σε αγόρι αλλά και πάλι δεν τρελαίνομαι... Το κακο είναι ότι δεν είχαμε συζητήσει καθόλου για τα ονόματα. Ούτε όταν ήρθε η μικρή μας. Απλά αφού ήταν κορίτσι και της μαμάς μου δεν, είπαμε της πεθεράς. Δεν σκεφτήκαμε το ενδεχόμενο αγοριού μετά... Έχω μεγάλο δίλημμα. Το σωστό είναι να πάρει του πατέρα μου. Γιατί ενώ θέλω και 3ο καμιά φορά δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή... Και μετά τι; Να έχω δώσει δύο ονόματα ανθρώπων και κανένα να μην είναι δικού μου γονιού;  Νιώθω ότι είμαι σε αδιέξοδο..

Ως προς τον θηλασμό πάμε καλά. Θηλάζει ι μικρός αλλά και η κόρη μου. Έρχονται στιγμές , στον ύπνο βασικά που είναι πιο δυσκολη η κατάσταση αλλά υπομονή. Μα πραγματικά ποση υπομονή έχουμε; Νομίζω ότι όσο μεγαλώνουμε και γινόμαστε μανάδες αυξάνεται και αυτή. Αλλά έρχομαι πολλές φορές στα όρια μου.... Γιατί τη μικρή δεν τη στέλνω και παιδικό, μας είπε η παιδίατρος όχι καλύτερα για τις ιώσεις και τον κορονοιο να δούμε πως θα πάει και αργότερα ίσως... Και η μικρή μου είναι κολλημένη πάνω μου... Ντύσιμο, γδυσιμο, δόντια μόνο εγώ πρέπει..... Δύσκολο 

 

Κορίτσια καλύτερα  να ασχολειστε εσείς με τις μεγάλες ειδικά όταν έχετε άνθρωπο μαζι σας κ να αφήνετε τα μωρά στον άλλον. Θα δείτε να κάνουν διαφορά, να αλλάζουν πολύ, αλλά είναι σημαντικο να έχετε χρόνο μόνο γι αυτές. Μπράβο σας που θηλάζετε κ 2 παιδιά ταυτόχρονα!! Είναι τεράστιο κατόρθωμα!!! Εμένα χθες το πρωί ζήτησε ο μεγάλος αλλά τον έκανα κ ξεχάστηκε 1η μου φορά το έκανα αυτό.!!Είχε να ζητήσει από 4 Ιούλιου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το μήνυμα το γράφω από εχθές!!!!🤣 

@Mamaofbill βρισκομα στην ίδια κατάσταση με εσένα ακριβώς! Βοήθεια από πουθενά ο άντρας μου λείπει από τις 7 έως τις 7 έρχεται τρώει παίζει κάνα μισάωρο με την μικρή και ξαπλώνει για ύπνο! Σήμερα έκανα μπάνιο μετά από μια εβδομάδα? Δεν ξέρω έχω χάσει τις μέρες! Συν όλα τα άλλα έχω την κόρη μου άρρωστη από την Πέμπτη το πρωί με πυρετό βήχα και συνάχι σήμερα ξύπνησε και ο μικρός με βήχα! Την Παρασκευή λογικά θα οε για εμβόλιο οπότε θα πάρω και την μεγάλη μαζί μου γτ πέρασαν 6μηνες από τον τελευταίο έλεγχο!

@AlKate την μεγάλη μου δεν την βγάλαμε σε πεθερικά,για την ακρίβεια ο άντρας μου ήθελε να δώσει της μαμάς μου,αλλά εγώ δεν τρελενομαι κ έτσι δώσαμε Αγίου που έχουμε πολύ κοντά μας! Παϊσία λένε την κόρη μου! Πριν μάθουμε ότι έχουμε αγόρι τώρα είχαμε πει ότι αν ήταν κορίτσι θα το βγάζαμε μάλλον στην μαμά μου και λέω μάλλον γιατί η μαμά Μ δεν ήθελε με τίποτα να μπει το δικό της και είπε να δώσουμε της πεθεράς η πεθερά έλεγε της μάνας μου και πάει λέγοντας! Ευτυχώς είναι αγορι και επειδή δεν έχουμε σκοπό για 3ο θα δώσουμε τα ονόματα και των δύο μας πατεράδων(δεν έχει κανείς θέμα με το όνομα γενικά δεν τους νοιάζει ούτε λίγο να ακουστεί το όνομα τους🤣)! Η γνώμη μου είναι ότι από την στιγμή που ακολουθήσατε την ρωτα με τους γονείς να πάει ένα και ένα ότι και να είναι αυτό! Τουλάχιστον έτσι το θεωρώ σωστό!

Ο μικρός με έχει ταραξει στα ξυπνήματα ανά μία ώρα σίγουρα ξυπνάει όχι για να φάει πάντα αλλά εστω για πιπιλισμα! Και η κόρη μου ξυπνάει και με ζητάει που εντάξει είναι λογικό έχει βήχα μυξες θέλει νερό κλπ αλλά εγώ τα έχω φτύσει κυριολεκτικά!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης τα ρούχα που πήρα από cool club στις 17σεπτεμβριου πλέον δεν του κάνουν και ήταν και 68εκ 3-6μηνων ευτυχώς μου έφερε η νονά της μικρής κάποια από τον δικό της καθαρά 6μηνων και 9 και 12μηνων και του έβαλα τα 6αρια αλλιώς θα έφευγε πάλι το 90αρι! Ευτυχώς τα μικρά έχω και τα δίνω στην ξαδέρφη μου που έχει μπέμπη 1μηνων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...