Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από την γιατρό... Έπαθα μια ωραιότατη μαστίτιδα και θα ξεκινήσω αντιβίωση... Κ όλα αυτά επειδή χθες άφησα τη μικρή να κοιμηθεί παραπάνω κ δεν τη ξύπνησα για να θηλάσει... Έχω πάρα πολύ γάλα μου είπε... 

Σε νιώθω βρε κοπέλα μου τι να πω! Στο τσακ την γλύτωσα αυτήν την φορά!!!! Έχω πάθει όμως 1 μαστίτιδα και 4φραγμενους πόρους μέχρι στιγμής!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Εγώ που γέννησα Αύγουστο μου βγάζει το 2ο παιδί στην πλατφόρμα του α21 από Σεπτέμβρη. Οπότε δεν θα το πάρω σε αυτή την πληρωμή, στην επόμενη! 

Επειδή δεν το έχω καταλάβει κ πολυ καλά το α21.... Πληρώνουν μια δόση για κάθε μήνα που πληρωνεται τον επομενο μήνα; μου βγάζει μια δόση από Αυγουστο - Δεκέμβριο. Δηλαδή κ εμένα από τον επόμενο μήνα της γέννησης.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Επειδή δεν το έχω καταλάβει κ πολυ καλά το α21.... Πληρώνουν μια δόση για κάθε μήνα που πληρωνεται τον επομενο μήνα; μου βγάζει μια δόση από Αυγουστο - Δεκέμβριο. Δηλαδή κ εμένα από τον επόμενο μήνα της γέννησης.. 

Εσύ βλέπεις το συνολικό λογικά, αν πατήσεις πάνω στην αίτηση που έχει ένα σαν μεγεθυντικό φακό θα σου βγαλει κάθε μήνα ξεχωριστά. Πληρώνει κάθε 2 μήνες, τους 2 προηγούμενους, δηλαδή τωρα τελος Σεπτέμβρη θα μπει η δόση για Ιούλιο και Αύγουστο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εσύ βλέπεις το συνολικό λογικά, αν πατήσεις πάνω στην αίτηση που έχει ένα σαν μεγεθυντικό φακό θα σου βγαλει κάθε μήνα ξεχωριστά. Πληρώνει κάθε 2 μήνες, τους 2 προηγούμενους, δηλαδή τωρα τελος Σεπτέμβρη θα μπει η δόση για Ιούλιο και Αύγουστο! 

Οκκκκκ!!! Ευχαριστούμε έμπειρη μαμά 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Σου απαντάω γιατί το ίδιο ειναι και σε μενα.. Ναι βγαίνει κανονικά. Εγώ εχω παρει το παιδί στο δικό μου αμκα και τον βγάζει κανονικά. 

Επίσης εμένα στην αρχή της αποχής δεν έβγαζε τίποτα. Μετα απο κάποια στιγμή άρχισε πάλι. Σταμάτησα να παίρνω ασβεστιο εγώ και σταμάτησα το μαλοξ και την d εδω και μια εβδομάδα. Τώρα παλι σταμάτησε να μου βγάζει. Την Παρασκευή έχουμε εμβολιο θα του πω να μου δώσει καθαρή d... 

Του έδινες και εσύ malοξ παιδογαστρεντερολόγος στο είπε η παιδίατρος? Εγώ παίρνω και ασβέστιο και σίδηρο και φυλλικό οξύ λες να φταίνε και αυτά? Και ο μπέμπης παίρνει d3 fix σταγόνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια....ο μικρός γενικά πολύ ανήσυχος ...δεν κάθεται πουθενά ...θέλει όλη την ώρα να είναι στο στήθος μόνο έτσι κοιμάται....αλλά φοβάμαι να τρώει και όλη την ώρα ξέρω και γω🤪😲 ..επίσης βγάλαμε νεογνική ακμή...Παρασκευή έχουμε παιδίατρο...να τον δει που κλείνουμε μήνα...όταν δεν ησυχάζουν καθόλου τι κάνετε;;πιπίλα δίνετε η θηλάζουσες αποκλειστικά;;;επίσης βαρέθηκα να ακούω...από τριγύρω...γιατί κλαει το παιδί..μήπως έχει κολικούς;;δεν του φτάνει το γάλα;;εξηγώ σε όλους ότι είναι ένα πλασματακι 3 εβδομάδων που προσπαθεί να προσαρμοστεί στο περιβάλλον...σαφώς και γω όταν είμαι άυπνη και εξαντλημένη....νιώθω απελπισία ..αλλά προσπαθώ να δω τα θετικά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα κορίτσια....ο μικρός γενικά πολύ ανήσυχος ...δεν κάθεται πουθενά ...θέλει όλη την ώρα να είναι στο στήθος μόνο έτσι κοιμάται....αλλά φοβάμαι να τρώει και όλη την ώρα ξέρω και γω🤪😲 ..επίσης βγάλαμε νεογνική ακμή...Παρασκευή έχουμε παιδίατρο...να τον δει που κλείνουμε μήνα...όταν δεν ησυχάζουν καθόλου τι κάνετε;;πιπίλα δίνετε η θηλάζουσες αποκλειστικά;;;επίσης βαρέθηκα να ακούω...από τριγύρω...γιατί κλαει το παιδί..μήπως έχει κολικούς;;δεν του φτάνει το γάλα;;εξηγώ σε όλους ότι είναι ένα πλασματακι 3 εβδομάδων που προσπαθεί να προσαρμοστεί στο περιβάλλον...σαφώς και γω όταν είμαι άυπνη και εξαντλημένη....νιώθω απελπισία ..αλλά προσπαθώ να δω τα θετικά....

Εγώ πιπίλα δεν έχω δώσει.. Ούτε στην κόρη μου έδωσα, αγχωνομουν για συγχιση.. Πως είναι από βάρος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα κορίτσια....ο μικρός γενικά πολύ ανήσυχος ...δεν κάθεται πουθενά ...θέλει όλη την ώρα να είναι στο στήθος μόνο έτσι κοιμάται....αλλά φοβάμαι να τρώει και όλη την ώρα ξέρω και γω🤪😲 ..επίσης βγάλαμε νεογνική ακμή...Παρασκευή έχουμε παιδίατρο...να τον δει που κλείνουμε μήνα...όταν δεν ησυχάζουν καθόλου τι κάνετε;;πιπίλα δίνετε η θηλάζουσες αποκλειστικά;;;επίσης βαρέθηκα να ακούω...από τριγύρω...γιατί κλαει το παιδί..μήπως έχει κολικούς;;δεν του φτάνει το γάλα;;εξηγώ σε όλους ότι είναι ένα πλασματακι 3 εβδομάδων που προσπαθεί να προσαρμοστεί στο περιβάλλον...σαφώς και γω όταν είμαι άυπνη και εξαντλημένη....νιώθω απελπισία ..αλλά προσπαθώ να δω τα θετικά....

Υπομονή όταν δεν ησυχάζει, αν έχω κουράγιο 😜 δεν έχω δώσει πιπιλα! Βασικά τώρα πια δεν κάνουμε μαραθώνιους θηλασμους, είμαστε 2 μηνών οπότε τον διαχειρίζομαι πιο εύκολα! 

Εμένα έχουν αρχίσει να μου λένε "δώσε σκόνη για να κοιμηθειτε το βράδυ". Εν τω μεταξύ ο μπεμπουλης ξυπνάει ή 1 ή 2 φορές το βράδυ χωρίς να με κουραζει. Απλά δεν απαντάω πια.... Είτε μιλάω στον τοίχο είτε σε κάποιους ανθρώπους είναι το ίδιο 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα κορίτσια....ο μικρός γενικά πολύ ανήσυχος ...δεν κάθεται πουθενά ...θέλει όλη την ώρα να είναι στο στήθος μόνο έτσι κοιμάται....αλλά φοβάμαι να τρώει και όλη την ώρα ξέρω και γω🤪😲 ..επίσης βγάλαμε νεογνική ακμή...Παρασκευή έχουμε παιδίατρο...να τον δει που κλείνουμε μήνα...όταν δεν ησυχάζουν καθόλου τι κάνετε;;πιπίλα δίνετε η θηλάζουσες αποκλειστικά;;;επίσης βαρέθηκα να ακούω...από τριγύρω...γιατί κλαει το παιδί..μήπως έχει κολικούς;;δεν του φτάνει το γάλα;;εξηγώ σε όλους ότι είναι ένα πλασματακι 3 εβδομάδων που προσπαθεί να προσαρμοστεί στο περιβάλλον...σαφώς και γω όταν είμαι άυπνη και εξαντλημένη....νιώθω απελπισία ..αλλά προσπαθώ να δω τα θετικά....

Απελπισία νιώθω ακόμα δεν έχουμε μπει σε πρόγραμμα! Θηλάζω αποκλειστικά προσπάθησα να δώσω πιπίλα μήπως ηρεμεί χωρίς αγκαλιά κ στήθος αλλά δεν την δέχεται. Κ εγώ βαρέθηκα να ακούω μήπως δεν χορταινει με το δικό σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εγώ πιπίλα δεν έχω δώσει.. Ούτε στην κόρη μου έδωσα, αγχωνομουν για συγχιση.. Πως είναι από βάρος; 

 

στις πριν 24 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Υπομονή όταν δεν ησυχάζει, αν έχω κουράγιο 😜 δεν έχω δώσει πιπιλα! Βασικά τώρα πια δεν κάνουμε μαραθώνιους θηλασμους, είμαστε 2 μηνών οπότε τον διαχειρίζομαι πιο εύκολα! 

Εμένα έχουν αρχίσει να μου λένε "δώσε σκόνη για να κοιμηθειτε το βράδυ". Εν τω μεταξύ ο μπεμπουλης ξυπνάει ή 1 ή 2 φορές το βράδυ χωρίς να με κουραζει. Απλά δεν απαντάω πια.... Είτε μιλάω στον τοίχο είτε σε κάποιους ανθρώπους είναι το ίδιο 🤣

Κ εμένα κ φαντάσου ξυπνάει 4-5 ! Αλλά δεν θέλω να δώσω κάνω υπομονή θα στρώσει που θα πάει. Εμένα ταλαιπωρείται κιολλας το μανάρι μου από την παλινδρόμηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

 

Κ εμένα κ φαντάσου ξυπνάει 4-5 ! Αλλά δεν θέλω να δώσω κάνω υπομονή θα στρώσει που θα πάει. Εμένα ταλαιπωρείται κιολλας το μανάρι μου από την παλινδρόμηση!

Αχ, μωρέ το γλυκάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Εγώ πιπίλα δεν έχω δώσει.. Ούτε στην κόρη μου έδωσα, αγχωνομουν για συγχιση.. Πως είναι από βάρος; 

Το βάρος του είναι κανονικό είπε η παιδίατρος.δεν έχω ζυγαριά σπίτι ....τώρα για να ηρεμήσει από το κλάμα τον έκανα μπάνιο .δεν είχα κάτι άλλο...τα κάναμε όλα...έβαλα και θερμόμετρο ..είναι οκ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Το βάρος του είναι κανονικό είπε η παιδίατρος.δεν έχω ζυγαριά σπίτι ....τώρα για να ηρεμήσει από το κλάμα τον έκανα μπάνιο .δεν είχα κάτι άλλο...τα κάναμε όλα...έβαλα και θερμόμετρο ..είναι οκ 

Που τον κάνετε μπανάκι? Έτσι εκλαιγε κ εμενα στην αρχή πήρα ενα στρωματακι που μπαίνει στο μπανάκι και του αρέσει πολύ από τότε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

 

Κ εμένα κ φαντάσου ξυπνάει 4-5 ! Αλλά δεν θέλω να δώσω κάνω υπομονή θα στρώσει που θα πάει. Εμένα ταλαιπωρείται κιολλας το μανάρι μου από την παλινδρόμηση!

Εμένα ξυπνάει στο διωρο τα βράδια..σπάνια στο 3ωρω..πριν το ξυπνητήρι που βάζω εγώ ..φόρμουλα μονάχα αν το προτηνει η γιατρός..η οποία είναι υπερμαχος θηλασμού .οπότε αν το πει θα χρειάζεται σίγουρα..την ημέρα οπότε κλαει και Δεν πιάνει τίποτα άλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Που τον κάνετε μπανάκι? Έτσι εκλαιγε κ εμενα στην αρχή πήρα ενα στρωματακι που μπαίνει στο μπανάκι και του αρέσει πολύ από τότε.

Το μπανάκι τον ηρεμεί ευτυχώς!!!έχουμε και εμείς μαξιλαράκι αλλά προς το παρών δεν τον αφήνω εκεί.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα κορίτσια....ο μικρός γενικά πολύ ανήσυχος ...δεν κάθεται πουθενά ...θέλει όλη την ώρα να είναι στο στήθος μόνο έτσι κοιμάται....αλλά φοβάμαι να τρώει και όλη την ώρα ξέρω και γω🤪😲 ..επίσης βγάλαμε νεογνική ακμή...Παρασκευή έχουμε παιδίατρο...να τον δει που κλείνουμε μήνα...όταν δεν ησυχάζουν καθόλου τι κάνετε;;πιπίλα δίνετε η θηλάζουσες αποκλειστικά;;;επίσης βαρέθηκα να ακούω...από τριγύρω...γιατί κλαει το παιδί..μήπως έχει κολικούς;;δεν του φτάνει το γάλα;;εξηγώ σε όλους ότι είναι ένα πλασματακι 3 εβδομάδων που προσπαθεί να προσαρμοστεί στο περιβάλλον...σαφώς και γω όταν είμαι άυπνη και εξαντλημένη....νιώθω απελπισία ..αλλά προσπαθώ να δω τα θετικά....

Εγώ είχα δοκιμάσει να της δώσω πιπίλα αλλά ξινιζει τα μούτρα της κ δεν την θέλει με τπτ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Τα 1000€; 

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Όχι είπανε 30 του μήνα. Σε σένα μπήκε?

Ναι για την πρωτη δοση λέω, τα αλλα 1000 θα μας μπουν πιο μετα. Εμεις οι τρεις μαζι γεννησαμε αρα κι εμενα τοτε λογικα 🙏

Μολις γυρίσαμε απο την πρωτη βολτα με μαρσιπο ολοι μαζι 👪🐶 Του αρεσε πολυ, τον πηρε ο υπνος μετα απο λιγο. Και σε μενα πολυ ανετος 👌

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mommy to be @nik_ol @Love32 καλα με τους "μηπως πειναει" μην ασχολειστε κσν. Το λενε σκομα και σε μενα, λες και ξεχναω να το ταισω η δεν ξερω ποσο εχει το μπιμπερό ξερω γω 🤷🏼‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

 

Ναι για την πρωτη δοση λέω, τα αλλα 1000 θα μας μπουν πιο μετα. Εμεις οι τρεις μαζι γεννησαμε αρα κι εμενα τοτε λογικα 🙏

Μολις γυρίσαμε απο την πρωτη βολτα με μαρσιπο ολοι μαζι 👪🐶 Του αρεσε πολυ, τον πηρε ο υπνος μετα απο λιγο. Και σε μενα πολυ ανετος 👌

Τέλεια θα παραγγείλω κ εγώ μάρσιπο! Απλά σκεφτομαι μήπως δεν κάτσει θα δείξει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Τέλεια θα παραγγείλω κ εγώ μάρσιπο! Απλά σκεφτομαι μήπως δεν κάτσει θα δείξει.

 

Ο δικος μου ειναι αγκαλιτσας οπότε δεν ειχα αμφιβολια οτι θα καθοταν 😁🤱🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lia5 είπε:

Ο δικος μου ειναι αγκαλιτσας οπότε δεν ειχα αμφιβολια οτι θα καθοταν 😁🤱🏼

Κ εμένα χαχα οπότε θα τον ευχαριστηθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Τέλεια θα παραγγείλω κ εγώ μάρσιπο! Απλά σκεφτομαι μήπως δεν κάτσει θα δείξει.

 

Σωτηρία ο Μάρσιπος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...