Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Εργονομικός είναι ναι 😊 εμείς τον έχουμε απ την κόρη μου και μας έχει βολέψει πολύ.. Μπαίνει και στην πλάτη όταν μεγαλώσει το μωρό και στο πλάι! Εμείς στην πλάτη την είχαμε κ γυρίσαμε όλη τη Σικελία πριν μας βρει η καραντίνα 😅 και τώρα ο μπέμπης κάθεται μια χαρά, έχει ένα επιπλέον σαν μαξιλαρακι που το βάζεις σε πολύ μωράκια, δες το βίντεο στο YouTube 

Εμενα αυτο το επιπλέον μαξιλάρι δε μου το εστειλαν για κάποιο λογο αλλα ειναι ηδη 2 μηνων και καθεται καλα οποτε δεν πειράζει 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 5 ώρες, ο/η Mamaofbill είπε:

Καλημέρα κι από μένα κορίτσια μου! Χθες ηρθε η παιδίατρος να μας δει. Η μικρή στις 17 /9 έκλεισε τον ένα μήνα. Τη ζύγισε και ήταν 3570. Όταν είχε έρθει πριν περίπου έναν μήνα ήταν 3150. Μου είπε πως δεν είναι τόσο ικανοποιητικό το βάρος που πήρε αλλά επειδή θηλάζει αποκλειστικά (πέρα από ένα μπουκαλάκι ξένο που μισοτρωγε το βράδυ) δεν την ανησυχεί. Μου είπε να κάνω 2 αντλήσεις με θήλαστρο την ημέρα και να πάρω και κάτι χάπια μαγιάς (που δεν νομίζω να πάρω, δεν είμαι υπέρ) για να αυξήσω την παραγωγή. Μου είπε πως πρέπει να παίρνει 500 έως 600 γραμμάρια το μήνα ένα θηλάζον μωρό. Εγώ ρε κορίτσια δεν θεωρώ ότι υπήρχε τόσο μεγάλη διαφορά μιας και πήραμε 420. Από την άλλη ήταν μόλις η μικρή είχε κάνει κακά και ήταν νηστικη εκείνη την ώρα. Επίσης μου είπε να της δίνω 90 μλ. ξένο το βράδυ και όχι 60 μλ. γιατί πεινάει. Η αλήθεια είναι πως δεν την άφηνα να το πίνει όλο γιατί θεωρούσα πως είναι πολύ μιας και έπινε και θηλασμο. Σήμερα το βράδυ που ήπιε 50 μλ κοιμήθηκε σερί από τις 1:15 μέχρι τις 4:15 χωρίς να ξυπνήσει. Η γιατρός λέει ότι πεινάει. Εμένα μου είπαν ότι αυτο είναι μύθος με το δεν έχεις γάλα κλπ και όσο το βάζεις στο στήθος θα έχεις. Εμένα ειναι εκεί σνχ. Δεν ξέρω τι έκανα λάθος και μπορεί να μην χόρταινε. Η αν έχει δίκιο η γιατρός ή όχι. Εύχομαι μόνο να μην παραγκωνισω τον θηλασμό κάνοντας αυτές τις κινήσεις. Καμία αντίστοιχη εμπειρία από κάποια κοπέλα που μπορεί να με διαφωτίσει; 

Αντι για χάπια μαγιάς μπορείς να πάρεις νωπή μαγιά κύβους απο το σουπερμαρκετ και να τρως κάθε μέρα ενα μικρουλι κομματάκι. Επίσης, υπάρχει ενα τσάι που κυκλοφορεί που έχει μεσα διάφορα βότανα που βοηθούν στην παραγωγή. Αν οντως δεν χορταίνει με τα 60μλ γιατί δεν ρου δίνεις 90? Εμενα η παιδίατρος για τα κιλά του μικρού (πριν 1,5 βδομαδα 3250) μου ειπε πρέπει να τρώει 90μλ και αν πειναει να του δωσω 120μλ (και φαντασου ο δικος μου πολλές φορές τρωει 150μλ). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Να σε ρωτήσω... Για το διάστημα κυοφοριας κ λοχειας μας δίνει κ ο εργοδότης κάποια χρήματα; δηλαδή για τους 4 μήνες μας δίνει ΙΚΑ, εργοδότης κ ΟΑΕΔ;

Ξέρω σίγουρα ότι δίνει και ο εργοδότης.. Αν δουλεύεις πανω απο ενα χρόνο σου δίνουν τις αποδοχές ενός μήνα αλλιώς αν δουλεύεις λιγότερο τον μισό μήνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Αντι για χάπια μαγιάς μπορείς να πάρεις νωπή μαγιά κύβους απο το σουπερμαρκετ και να τρως κάθε μέρα ενα μικρουλι κομματάκι. Επίσης, υπάρχει ενα τσάι που κυκλοφορεί που έχει μεσα διάφορα βότανα που βοηθούν στην παραγωγή. Αν οντως δεν χορταίνει με τα 60μλ γιατί δεν ρου δίνεις 90? Εμενα η παιδίατρος για τα κιλά του μικρού (πριν 1,5 βδομαδα 3250) μου ειπε πρέπει να τρώει 90μλ και αν πειναει να του δωσω 120μλ (και φαντασου ο δικος μου πολλές φορές τρωει 150μλ). 

Ναι κι εμένα μου είπε να της κάνω 90 μλ. Και να αντλώ και με το θήλαστρο 2 φορές και να της δίνω κι αυτό κάποια στιγμή μετά το απόγευμα. Από τα 90 εχθές ήπιε μόνο τα 50 μλ. Δεν το πολύ θέλει και το ξένο. Ξινιζει τα μούτρα της με την πιπίλα προφανώς που ειναι πλαστική και όχι το στήθος.. 😅 Για τις συμβουλές ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Αντι για χάπια μαγιάς μπορείς να πάρεις νωπή μαγιά κύβους απο το σουπερμαρκετ και να τρως κάθε μέρα ενα μικρουλι κομματάκι. Επίσης, υπάρχει ενα τσάι που κυκλοφορεί που έχει μεσα διάφορα βότανα που βοηθούν στην παραγωγή. Αν οντως δεν χορταίνει με τα 60μλ γιατί δεν ρου δίνεις 90? Εμενα η παιδίατρος για τα κιλά του μικρού (πριν 1,5 βδομαδα 3250) μου ειπε πρέπει να τρώει 90μλ και αν πειναει να του δωσω 120μλ (και φαντασου ο δικος μου πολλές φορές τρωει 150μλ). 

@Mamaofbill είναι ασφαλέστερο για το θηλασμο αν φαει 60 ml.. Πρωτα θα θηλαζεις κ θα δινεις μετα ξενο.. Για την μαγια κλπ δεν λεω τίποτα γιατι δεν ξέρω.. Το Θήλαστρο εγω το εκανα μια φορά για να αφησω γαλα στον φροντιστη και μου αυξησε την παραγωγη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Ξέρω σίγουρα ότι δίνει και ο εργοδότης.. Αν δουλεύεις πανω απο ενα χρόνο σου δίνουν τις αποδοχές ενός μήνα αλλιώς αν δουλεύεις λιγότερο τον μισό μήνα 

Ξέρεις μήπως τι γίνεται αν έχεις πάρει αναρρωτικη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από την γιατρό... Έπαθα μια ωραιότατη μαστίτιδα και θα ξεκινήσω αντιβίωση... Κ όλα αυτά επειδή χθες άφησα τη μικρή να κοιμηθεί παραπάνω κ δεν τη ξύπνησα για να θηλάσει... Έχω πάρα πολύ γάλα μου είπε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@Valxris κορίτσι μ πως είστε με την παλινδρόμηση? 

Καλημέρα!!!!! Είμαστε πολύ καλύτερα και από 3μλ που πίναμε πλέον δίνω 1.5 σε δύο δόσεις δεν έχει αναγωγές ούτε εμετούς ρευεται καλά και τρώει σχετικά ήσυχα Τουλ δεν κλαίει!!!! Εσεις???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Ξέρεις μήπως τι γίνεται αν έχεις πάρει αναρρωτικη;

Όταν μπαίνεις να κάνεις τα χαρτιά στον οαεδ σε ρωτάει αν έχεις μέρες ασθένειας. Οπότε φαντάζομαι κάπως αλλιώς τα υπολογίζουν τα ποσα. Δεν το έχω ψάξει παραπάνω όμως γιατί δεν έχω αναρρωτική 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Ξέρεις μήπως τι γίνεται αν έχεις πάρει αναρρωτικη;

Δυστυχώς οχι.. Δες μήπως αναφερει κάτι εδω.. Διαφορετικά νομίζω ο λογιστής μπορεί να σου πει http://www.den.gr/Post/4/788/el/Dikaiomata-egkuon-kai-tekouson-gunaikon/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Καλημέρα!!!!! Είμαστε πολύ καλύτερα και από 3μλ που πίναμε πλέον δίνω 1.5 σε δύο δόσεις δεν έχει αναγωγές ούτε εμετούς ρευεται καλά και τρώει σχετικά ήσυχα Τουλ δεν κλαίει!!!! Εσεις???

Εμείς 2 μέρες πολύ δύσκολες. Ενώ το βράδυ δεν μου έβγαζε έχει 2 βραδυα που Μ βγάζει σε κάθε γεύμα. Την μέρα κάθε φορά που τον ξαπλώνω στο ρεψιμο. Κ σήμερα δεν καλό τρώει κλαίει νευριάζει. Πολύ ανήσυχια ! 😥😑

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Να σε ρωτήσω... Για το διάστημα κυοφοριας κ λοχειας μας δίνει κ ο εργοδότης κάποια χρήματα; δηλαδή για τους 4 μήνες μας δίνει ΙΚΑ, εργοδότης κ ΟΑΕΔ;

Αν δεν έχεις πάρει αναρρωτική μέσα στην εγκυμοσύνη πρέπει να σου πληρώσουν επιπλέον 1 μήνα από τη δουλειά. Εγώ πχ έκατσα 13 Μαΐου και πηρα χρήματα λες και δούλεψα εως 13 Ιουνίου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Μόλις γύρισα από την γιατρό... Έπαθα μια ωραιότατη μαστίτιδα και θα ξεκινήσω αντιβίωση... Κ όλα αυτά επειδή χθες άφησα τη μικρή να κοιμηθεί παραπάνω κ δεν τη ξύπνησα για να θηλάσει... Έχω πάρα πολύ γάλα μου είπε... 

Δεν αποσυμφόρησες καθόλου; ποσο παραπάνω την άφησες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Το α21 θα το πάρουμε κ εμεις τέλος Σεπτεμβρίου, ε;

Εγω εχω κανει την αίτηση απο τον Ιούλιο. Λογικά θα μας το δώσουν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Κάνατε αίτηση?

Ναι, ναι κάναμε! Τώρα έχει κλείσει η εφαρμογή μέχρι τις πληρωμές κ θα ανοίξει ξανά αρχές Οκτωβρίου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εμείς 2 μέρες πολύ δύσκολες. Ενώ το βράδυ δεν μου έβγαζε έχει 2 βραδυα που Μ βγάζει σε κάθε γεύμα. Την μέρα κάθε φορά που τον ξαπλώνω στο ρεψιμο. Κ σήμερα δεν καλό τρώει κλαίει νευριάζει. Πολύ ανήσυχια ! 😥😑

Θα το ψάξετε περαιτέρω τελικά; τι σου είπε η παιδίατρος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Ναι, ναι κάναμε! Τώρα έχει κλείσει η εφαρμογή μέχρι τις πληρωμές κ θα ανοίξει ξανά αρχές Οκτωβρίου. 

Εφόσον όμως στην δήλωση μας δεν είναι τα παιδιά ! Σου έβγαλε ότι το παίρνεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Θα το ψάξετε περαιτέρω τελικά; τι σου είπε η παιδίατρος;

Γενικά είχε φτιάξει δεν γκρινιάζε κ δεν έβγαζε τόσο. Δύο μέρες τώρα δεν ξέρω τι γίνεται και σήμερα κλάμα πολύ σαν να πονούσε. Δεν αντέχω να τον βλέπω να ταλαιπωρείται αλλά κ το φάρμακο π διάβαζα ένα σιρόπι έχει μέσα parabens και διάβασα πως κόβει την όρεξη. Γενικά η παιδίατρος μ είπε ότι αυτό θα φτιάξει όσο το παιδί μεγαλώνει κ οριμαζει το σύστημα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εφόσον όμως στην δήλωση μας δεν είναι τα παιδιά ! Σου έβγαλε ότι το παίρνεις? 

Σου απαντάω γιατί το ίδιο ειναι και σε μενα.. Ναι βγαίνει κανονικά. Εγώ εχω παρει το παιδί στο δικό μου αμκα και τον βγάζει κανονικά. 

Επίσης εμένα στην αρχή της αποχής δεν έβγαζε τίποτα. Μετα απο κάποια στιγμή άρχισε πάλι. Σταμάτησα να παίρνω ασβεστιο εγώ και σταμάτησα το μαλοξ και την d εδω και μια εβδομάδα. Τώρα παλι σταμάτησε να μου βγάζει. Την Παρασκευή έχουμε εμβολιο θα του πω να μου δώσει καθαρή d... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Εφόσον όμως στην δήλωση μας δεν είναι τα παιδιά ! Σου έβγαλε ότι το παίρνεις? 

Ναι! Γίνεται αυτόματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Ναι! Γίνεται αυτόματα

Εγώ που γέννησα Αύγουστο μου βγάζει το 2ο παιδί στην πλατφόρμα του α21 από Σεπτέμβρη. Οπότε δεν θα το πάρω σε αυτή την πληρωμή, στην επόμενη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Εμείς 2 μέρες πολύ δύσκολες. Ενώ το βράδυ δεν μου έβγαζε έχει 2 βραδυα που Μ βγάζει σε κάθε γεύμα. Την μέρα κάθε φορά που τον ξαπλώνω στο ρεψιμο. Κ σήμερα δεν καλό τρώει κλαίει νευριάζει. Πολύ ανήσυχια ! 😥😑

Ελα μωρέ το καημενακι και εμένα είναι μέρες που είναι ανήσυχος και άλλες κοιμάται κιόλας πράγμα περίεργο για εμάς εχθές μεσημέρι έκανε έναν ύπνο 3ωρο όλο τον κοιτούσαμε μήπως έπαθε κάτι σήμερα είναι ανήσυχος κοιμήθηκε 1ωρα στις 12 αυτό ήταν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...