Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ήταν να γυρίσω όταν ήταν 8,5μηνων μολις τελείωσε το επίδομα μητρότητας από οαεδ αλλά έμαθα πως μπορούσα να μπω στο ταμείο ανεργίας. Άργησα λιγάκι αλλά μπήκα! Πήγα για δουλειά 2 μήνες πριν κλείσει τα 3 αλλά παραιτήθηκα στα 3,5. Κ τωρα θα αργήσω αρκετά να ξαναπαω για δουλειά. 

Αν μπορεις να μείνεις εκτός δουλειάς κ να μεγαλώσεις τα παιδιά σου είναι η καλύτερη απόφαση για μένα! Βέβαια πρέπει να ζυγισεις κ το οικονομικό κ το αν μπορείς να μη δουλευεις για τόσο μεγάλο διάστημα δηλαδή σε τι τομέα εργάζεσαι κ το ψυχολογικό για σένα! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Εμείς γυρίσαμε πριν από τον παιδίατρο.. 28 ημερών σήμερα κ πήγε η μικρούλα 4540 γρ κ 57,5εκ.. Γεννήθηκε 2900γρ κ 53εκ..

@Valxrisτα βράδια δεν κλείνουν τα μάτια σου; εμένα τις τελευταίες μέρες ούτε με το κινητό δεν μένουν ανοιχτά.

Στο ρηλαξ δεν πρέπει να κοιμούνται τα μικράκια δεν κάνει για το κορμάκι τους, ούτε κ να κάθονται πολλη ώρα, ότι ισχύει κ για το αυγό. 

Πήγε 28 ημερών;;;; αχ, ποσο γρήγορα πέρασαν οι μέρες! Τέλεια που είναι όλα καλά 🥰🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Εντάξει μια χαρά είσαι κ έτσι, κόβει λίγο η ζέστη! Βεντάλια απαραίτητο αξεσουάρ 😝

Νιωθω σαν θιτσα αλλα νομίζω με καταλαβαινει ο κοσμος οποτε δεν με νοιάζει 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Νιωθω σαν θιτσα αλλα νομίζω με καταλαβαινει ο κοσμος οποτε δεν με νοιάζει 😂

Αχ κ εγώ το νοιώθω αυτό αλλά νομίζω φαίνεται ποσο απελπισμένη είμαι με τη ζέστη όταν πρεπει να περπατησω έξω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Μελισσοκερι, ελαιόλαδο κ σπαθολαδο 1 προς 5 (τα λάδια). Αυτή η κεραλοιφη μπορεί να μπει κ στο στήθος. Επίσης μπορείς να κάνεις μόνο με ελαιόλαδο ή σπαθολαδο. 

 

Αναλογως τον γιατρό. Πάντως σίγουρα στον μήνα σου θα ελέγχει κ πλακούντα. 

Μου έδωσε φίλη πάνες αγνοτις κ μπορώ να πω ότι δεν μου άρεσαν καθόλου!! 

Τι εννοείς θα ελεγχει πλακουντα; δεν θυμάμαι αν το κοιταζε στους υπερηχους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Αχ κ εγώ το νοιώθω αυτό αλλά νομίζω φαίνεται ποσο απελπισμένη είμαι με τη ζέστη όταν πρεπει να περπατησω έξω. 

Εμεις εδω εχουμε και ανηφορες πολλες... Ο δρόμος για το ικα σήμερα εφιαλτικος και αυριο θα κανω το ιδιο! @Starrrπάντως αν θες ερχεσαι για ανηφορα εδω τριγυρω πιστεύω 3 φορες να ανεβεις μεχρι το ΙΚΑ εδω σε μας θα γεννησεις😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμεις εδω εχουμε και ανηφορες πολλες... Ο δρόμος για το ικα σήμερα εφιαλτικος και αυριο θα κανω το ιδιο! @Starrrπάντως αν θες ερχεσαι για ανηφορα εδω τριγυρω πιστεύω 3 φορες να ανεβεις μεχρι το ΙΚΑ εδω σε μας θα γεννησεις😂😂

Χαχαχα

Πήγες τα χαρτιά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η nik_ol είπε:

Χαχαχα

Πήγες τα χαρτιά;

Βασικα αυριο θα παω τα χαρτια σήμερα πηγα για ενημέρωση των στοιχείων στον αμκα γιατι στο επιδομα γεννας ηταν λαθος τα στοιχεία αλλα και παλι μου βγάζει πρόβλημα οπότε οταν γεννησω θα παμε σε κέντρο κοινοτητας για να κανουμε την αίτηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Βασικα αυριο θα παω τα χαρτια σήμερα πηγα για ενημέρωση των στοιχείων στον αμκα γιατι στο επιδομα γεννας ηταν λαθος τα στοιχεία αλλα και παλι μου βγάζει πρόβλημα οπότε οταν γεννησω θα παμε σε κέντρο κοινοτητας για να κανουμε την αίτηση! 

Κέντρο Κοινότητας ; τι είναι;

Πήρες την απόφαση για το επίδομα κυησης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Πω πω τι μικρούλα αυτήν έγινε θηρίο φτου σας!!!! Κλείνουν με τα πάντα τα μάτια μου αλλά τι να κάνω κάνα δυο φορές έφυγε το Κιν από τα χέρια χαχαχα

Α λέω κ εγω μόνο εγω είμαι έτσι...αλλαβρε παιδί μου τις τελευταίες μερες ούτε στα χέρια μου δεν έχω αντοχή να το πάρω 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Αν μπορεις να μείνεις εκτός δουλειάς κ να μεγαλώσεις τα παιδιά σου είναι η καλύτερη απόφαση για μένα! Βέβαια πρέπει να ζυγισεις κ το οικονομικό κ το αν μπορείς να μη δουλευεις για τόσο μεγάλο διάστημα δηλαδή σε τι τομέα εργάζεσαι κ το ψυχολογικό για σένα! 😉

Εστίαση δούλευα πολλά χρόνια οπότε μπορούσα να μείνω εκτός. Κ όταν πήγα ξανά για δουλειά πήγα σε παιχνίδαδικο. Ψυχολογικά δεν εινσι εύκολο σίγουρα, αλλά δεν με ικανοποιούν κ οι παιδικοί σταθμοί εδώ που μένω,ξ επειδή κοιτάζω κ την ψυχολογία του παιδιού συμβιβάζομαι. οταν ήταν να πάω στην δουλειά τον γράψαμε αναγκάστηκα βρεφικό μέχρι να βγω στο ταμείο γτ δεν ήμουν σίγουρη ότι θα μπω. Κοντευα να παθω κατάθλιψη, κάθε πρωί έκλαιγα πίστευα ότι δεν ήταν καλά εκεί κ τελικά αποδείχτηκε ότι δεν ήταν!! Ευτυχώς δεν πήγε πολύ καιρό! Γιαυτό μετά καθυστέρησαμε να τον πάμε παιδικό. Κ τωρα δεν πάει γιατί δεν θέλει. Μου λέει τα πάντα ότι γίνεται οπότε καταλαβαίνω γιατί δεν θέλει. Ανυπομονεί να πάει προνηπιο τον Σεπτέμβριο. Ευελπιστώ να είναι καλά γιατί δεν έχουμε κ πολλές επιλογές, θα πάει σε δημόσιο, ενώ παιδικό πήγαινε ιδιωτικό. Σίγουρα πριν πάει η μικρούλα 2 χρόνων δεν θα πάω για δουλειά κ όταν πάω θα βρω κάτι 4ωρο πρωινό, για να μην χρειάζομαι κοπέλα.περσι σταμάτησα από την δουλειά γιατί τα λεφτά που έπαιρνα παραπάνω από τα μισά τα έδινα σε κοπελα κ σε ταξί για να προλαβαίνω να τον παίρνω από τον παιδικό. 

 

στις πριν 48 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Πήγε 28 ημερών;;;; αχ, ποσο γρήγορα πέρασαν οι μέρες! Τέλεια που είναι όλα καλά 🥰🥰🥰🥰

Πραγματικά!! Ούτε που τις έχουμε καταλάβει! 

 

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Τι εννοείς θα ελεγχει πλακουντα; δεν θυμάμαι αν το κοιταζε στους υπερηχους

Πάντα κοιτάζει πλακούντα σίγουρα κ την θέση του κ το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται. Απλά στο τέλος τους ενδιαφέρει σε ποιο grade είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Εστίαση δούλευα πολλά χρόνια οπότε μπορούσα να μείνω εκτός. Κ όταν πήγα ξανά για δουλειά πήγα σε παιχνίδαδικο. Ψυχολογικά δεν εινσι εύκολο σίγουρα, αλλά δεν με ικανοποιούν κ οι παιδικοί σταθμοί εδώ που μένω,ξ επειδή κοιτάζω κ την ψυχολογία του παιδιού συμβιβάζομαι. οταν ήταν να πάω στην δουλειά τον γράψαμε αναγκάστηκα βρεφικό μέχρι να βγω στο ταμείο γτ δεν ήμουν σίγουρη ότι θα μπω. Κοντευα να παθω κατάθλιψη, κάθε πρωί έκλαιγα πίστευα ότι δεν ήταν καλά εκεί κ τελικά αποδείχτηκε ότι δεν ήταν!! Ευτυχώς δεν πήγε πολύ καιρό! Γιαυτό μετά καθυστέρησαμε να τον πάμε παιδικό. Κ τωρα δεν πάει γιατί δεν θέλει. Μου λέει τα πάντα ότι γίνεται οπότε καταλαβαίνω γιατί δεν θέλει. Ανυπομονεί να πάει προνηπιο τον Σεπτέμβριο. Ευελπιστώ να είναι καλά γιατί δεν έχουμε κ πολλές επιλογές, θα πάει σε δημόσιο, ενώ παιδικό πήγαινε ιδιωτικό. Σίγουρα πριν πάει η μικρούλα 2 χρόνων δεν θα πάω για δουλειά κ όταν πάω θα βρω κάτι 4ωρο πρωινό, για να μην χρειάζομαι κοπέλα.περσι σταμάτησα από την δουλειά γιατί τα λεφτά που έπαιρνα παραπάνω από τα μισά τα έδινα σε κοπελα κ σε ταξί για να προλαβαίνω να τον παίρνω από τον παιδικό. 

 

Πραγματικά!! Ούτε που τις έχουμε καταλάβει! 

 

Πολυ καλά κ ήρεμα τα έχει σκεφτεί κ τακτοποιήσει! Θεωρώ ότι είναι ένα θέμα καθαρά υποκειμενικο κ πάντα πολυ προσωπικη απόφαση για κάθε οικογένεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Α λέω κ εγω μόνο εγω είμαι έτσι...αλλαβρε παιδί μου τις τελευταίες μερες ούτε στα χέρια μου δεν έχω αντοχή να το πάρω 😂

Έχεις βοήθεια στο σπίτι??? Εγώ είμαι μόνη Μ και όταν ταιζω την μεγάλη και κλαίει ο μικρός να δεις τρέξιμο σαν τον Βέγγο είμαι!!!🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Κέντρο Κοινότητας ; τι είναι;

Πήρες την απόφαση για το επίδομα κυησης;

Οχι αυτο που εκανα σήμερα δεν ειχε να κανει με το επίδομα κύησης αυριο παω να υποβάλω αίτηση για αυτο! 

Το κέντρο κοινοτητας ειναι γραφειο του Δήμου δεν ξερω για ποιους λογους απλα η αίτηση για το επιδομα γεννας τα 2000 που δινουν αν αντιμετωπισεις πρόβλημα με την αίτηση πας εκει! Εγω μπηκα απο τωρα για να ελέγξω αν το σύστημα εχει σωστα τα στοιχεία μου και αν μπορώ να την κανω ηλεκτρονικα γιατι κάποια χρόνια ημουν εξαρτωμενο μελος για προφανως αυτο δεν φαίνεται στο σύστημα οπότε μου βγάζει ότι δεν πληρω τιε προϋποθέσεις για να λαβω το επιδομα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Α λέω κ εγω μόνο εγω είμαι έτσι...αλλαβρε παιδί μου τις τελευταίες μερες ούτε στα χέρια μου δεν έχω αντοχή να το πάρω 😂

Αυτό που λένε όταν θηλαζεις να κοιμάσαι όταν κοιμάται το μωρό για να ξεκουράζεσαι δεν έχει πρακτική εφαρμογή; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Εμεις εδω εχουμε και ανηφορες πολλες... Ο δρόμος για το ικα σήμερα εφιαλτικος και αυριο θα κανω το ιδιο! @Starrrπάντως αν θες ερχεσαι για ανηφορα εδω τριγυρω πιστεύω 3 φορες να ανεβεις μεχρι το ΙΚΑ εδω σε μας θα γεννησεις😂😂

Κ εγώ μένω σε ανηφόρες... Τα χω δοκιμάσει. Κάθε βράδυ... Ανηφόρες κατηφόρες... Σκάλες.... Άστα... Τα χω δοκιμάσει όλα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Αυτό που λένε όταν θηλαζεις να κοιμάσαι όταν κοιμάται το μωρό για να ξεκουράζεσαι δεν έχει πρακτική εφαρμογή; 🤔

Εγω δεν μπορούσα να κοιμηθώ έτσι αυτόματα....... Κ ήμουν σα ζόμπι. Κ ένιωθα ότι γινόταν συνεχώς σεισμός... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Αυτό που λένε όταν θηλαζεις να κοιμάσαι όταν κοιμάται το μωρό για να ξεκουράζεσαι δεν έχει πρακτική εφαρμογή; 🤔

Ναι έχει όταν δεν υπάρχει άλλο παιδί σπίτι σίγουρα🥴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Οχι αυτο που εκανα σήμερα δεν ειχε να κανει με το επίδομα κύησης αυριο παω να υποβάλω αίτηση για αυτο! 

Το κέντρο κοινοτητας ειναι γραφειο του Δήμου δεν ξερω για ποιους λογους απλα η αίτηση για το επιδομα γεννας τα 2000 που δινουν αν αντιμετωπισεις πρόβλημα με την αίτηση πας εκει! Εγω μπηκα απο τωρα για να ελέγξω αν το σύστημα εχει σωστα τα στοιχεία μου και αν μπορώ να την κανω ηλεκτρονικα γιατι κάποια χρόνια ημουν εξαρτωμενο μελος για προφανως αυτο δεν φαίνεται στο σύστημα οπότε μου βγάζει ότι δεν πληρω τιε προϋποθέσεις για να λαβω το επιδομα 

Που μπήκες ακριβώς; κέντρο Κοινότητας να ψάξω; να δω από περιέργεια αν είναι σωστά γιατι κ εμένα κάποτε μου είχαν περασει λάθος ταυτότητα στον ΕΦΚΑ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nik_ol είπε:

Που μπήκες ακριβώς; κέντρο Κοινότητας να ψάξω; να δω από περιέργεια αν είναι σωστά γιατι κ εμένα κάποτε μου είχαν περασει λάθος ταυτότητα στον ΕΦΚΑ. 

Η αίτηση για το επιδομα γεννας γίνεται είτε απο το νοσοκομείο ειτε ηλεκτρονικα και τσεκάρουν τα στοιχεία που έχεις δηλωμένα στον αμκα  www.epidomagennisis.gr 

Αν αντιμετωπιζεις πρόβλημα ψαξε στο ίντερνετ το κεντρο κοινοτητας του Δήμου που κατοικεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Κ εγώ μένω σε ανηφόρες... Τα χω δοκιμάσει. Κάθε βράδυ... Ανηφόρες κατηφόρες... Σκάλες.... Άστα... Τα χω δοκιμάσει όλα... 

Κανει διακοπές εκει μεσα😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα! Πήγα σήμερα γιατρό. Πήρε δείγμα για καλλιέργεια. Από βδομάδα θα πάω τα αποτελέσματα και πλέον αφού θα έχω μπει στο μήνα μου θα με βάζει καρδιοτοκογραφο. Και θα βγάλουμε τον πεσσο. Για να δούμε τι θα δούμε.

 

Σχετικά με το επίδομα γέννας πρέπει να κάνουμε κάτι από πριν;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Ναι έχει όταν δεν υπάρχει άλλο παιδί σπίτι σίγουρα🥴

Να δούμε θα τα καταφέρω με το ένα; Με δύο λογικό να δυσκολεύει η κατάσταση γιατί το καθένα θέλει τα δικά του 🤷🏼‍♀️

 

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εγω δεν μπορούσα να κοιμηθώ έτσι αυτόματα....... Κ ήμουν σα ζόμπι. Κ ένιωθα ότι γινόταν συνεχώς σεισμός... 

Καλή φάση 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Γεια σας και από εμένα! Πήγα σήμερα γιατρό. Πήρε δείγμα για καλλιέργεια. Από βδομάδα θα πάω τα αποτελέσματα και πλέον αφού θα έχω μπει στο μήνα μου θα με βάζει καρδιοτοκογραφο. Και θα βγάλουμε τον πεσσο. Για να δούμε τι θα δούμε.

 

Σχετικά με το επίδομα γέννας πρέπει να κάνουμε κάτι από πριν;

 

Οχι μην ανησυχείς εγω απλα ήθελα να ειμαι σιγουρη οτι μπορώ να το παρω και να το ψαξω γιατι δεν ξέρω αν θα έχω το μυαλό αφου γεννησω για να ψαχνομαι😂 οπότε ξέρω κατευθείαν τι θα κανω και που θα παω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...