Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

😊😊 

Ποσών εβδομάδων τις έκανες? Και ποσών εβδομάδων γεννησες?

Τις έκανα 32η και 34η εβδομάδα και δεν έχω γεννήσει ακόμα (διανύω την 38η). Υπήρχε φόβος για προωροτητα αλλά τελικά δεν... 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Τις έκανα 32η και 34η εβδομάδα και δεν έχω γεννήσει ακόμα (διανύω την 38η). Υπήρχε φόβος για προωροτητα αλλά τελικά δεν... 😁

ΑΑ μπράβο κορίτσι μου με το καλό!! 

Αγοράκι η κοριτσάκι ? Θα πας φυσιολογικα η καισαρική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

ΑΑ μπράβο κορίτσι μου με το καλό!! 

Αγοράκι η κοριτσάκι ? Θα πας φυσιολογικα η καισαρική?

Είναι κοριτσάκι! Θέλω πολύ να γεννήσω με φυσιολογικό και θα το προσπαθήσω αλλά όπως έρθει τελικά 💕 Σε ευχαριστώ πολύ, τα καλύτερα και σε εσένα 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Είναι κοριτσάκι! Θέλω πολύ να γεννήσω με φυσιολογικό και θα το προσπαθήσω αλλά όπως έρθει τελικά 💕 Σε ευχαριστώ πολύ, τα καλύτερα και σε εσένα 🙂

Να είσαι καλά ❤️ !! Πώς είναι αυτές οι ενέσεις τις έκανες μόνη σου ? Σ είπαν κάτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Να είσαι καλά ❤️ !! Πώς είναι αυτές οι ενέσεις τις έκανες μόνη σου ? Σ είπαν κάτι?

Όχι δεν τις έκανα μόνη μου γιατί τις κάνεις στον γλουτό. Γενικά η κορτιζόνη ανεβάζει ελαφρώς το ζάχαρο και την πίεση οπότε θέλει λίγο προσοχή με την κατανάλωση αλατιού και ζάχαρης για μερικές μέρες. Επίσης, ενδέχεται να μειώσουν λίγο την κινητικότητα του μωρού για 1-2 μέρες, οπότε αν τις κάνεις έχε το στο νου σου για να μην τρομάξεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Όχι δεν τις έκανα μόνη μου γιατί τις κάνεις στον γλουτό. Γενικά η κορτιζόνη ανεβάζει ελαφρώς το ζάχαρο και την πίεση οπότε θέλει λίγο προσοχή με την κατανάλωση αλατιού και ζάχαρης για μερικές μέρες. Επίσης, ενδέχεται να μειώσουν λίγο την κινητικότητα του μωρού για 1-2 μέρες, οπότε αν τις κάνεις έχε το στο νου σου για να μην τρομάξεις! 

Δεν μ έχει πει κάτι 😋 απλά είχα απορίες ! Σε ευχαριστώ πολύ!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια πως είστε;; 

Εμενα τα πόδια μου ειναι πρισμενα και δεν ξεπριζονται με τιποτα... Υποφερω. 

Σήμερα είναι η τελευταία μερα στην δουλειά και στεναχωριεμαι καπως.. Αλλα ελπίζω να ξεπριστω λιγο τωρα που θα ειμαι σπίτι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε;; 

Εμενα τα πόδια μου ειναι πρισμενα και δεν ξεπριζονται με τιποτα... Υποφερω. 

Σήμερα είναι η τελευταία μερα στην δουλειά και στεναχωριεμαι καπως.. Αλλα ελπίζω να ξεπριστω λιγο τωρα που θα ειμαι σπίτι! 

Καλημέρα!!! Άντε τελευταία μέρα κορίτσι μου, τέλεια!!!! Να χαλαρώσεις και να ξεκουραστείς!!! Να ηρεμήσουν κ τα πόδια σου 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν θα στενοχωρηθω καθόλου την τελευταία μου μέρα πάντως 😂

 

Τις ενέσεις τις έκανα κι εγώ αν και δεν ήταν αναγκαίες, τις έκανα  38η εβδομάδα, γέννησα με καισαρική προγραμματισμένα 38+1

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PanB είπε:

Εγώ δεν θα στενοχωρηθω καθόλου την τελευταία μου μέρα πάντως 😂

 

Τις ενέσεις τις έκανα κι εγώ αν και δεν ήταν αναγκαίες, τις έκανα  38η εβδομάδα, γέννησα με καισαρική προγραμματισμένα 38+1

Ναι μωρε... Υπο αλλες συνθήκες δεν θα στεναχωριομουν αλλα δουλευω με τον αντρα μου και θα μου λειψει αυτο! Όπως επίσης κλεινει ενα τεράστιο κεφάλαιο στην ζωη μου... Δεν θα ξανα δουλεψω σε αυτον τον τομεα και μου φαίνεται περίεργο! Τοσα χρόνια γκρινιαζα και τωρα στεναχωριεμαι😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Βγήκα για περπάτημα κ τώρα γύρισα!!! 

@PanB αυτό διάβαζα ότι σε προγραμματισμένη καισαρική τις κάνουν! Μέσα σε μια μέρα δηλαδή τις έκανες κ γεννησες ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Βγήκα για περπάτημα κ τώρα γύρισα!!! 

@PanB αυτό διάβαζα ότι σε προγραμματισμένη καισαρική τις κάνουν! Μέσα σε μια μέρα δηλαδή τις έκανες κ γεννησες ε?

Καλημέρα κορίτσι!! Τι κάνεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσι!! Τι κάνεις 

Καλά κοπέλα μου εσύ??? Εδώ σκέφτομαι να βάλω σίδερο !!! Σταματας σήμερα ε!! Τέλεια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλά κοπέλα μου εσύ??? Εδώ σκέφτομαι να βάλω σίδερο !!! Σταματας σήμερα ε!! Τέλεια!! 

Αχ εγώ έβαλα σιδερώσα... Έσκασα.. Έβαλα πλυντήριο.... Έκανα μπαλκόνι.... Τι να κάνω άλλο πείτε? Ανέβηκα κατέβηκα σκαλοπάτια. Που θα φτάσει αυτή τη κατάσταση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Βγήκα για περπάτημα κ τώρα γύρισα!!! 

@PanB αυτό διάβαζα ότι σε προγραμματισμένη καισαρική τις κάνουν! Μέσα σε μια μέρα δηλαδή τις έκανες κ γεννησες ε?

Νομίζω τις έκανα με διαφορά 2 ημερών 37 και κάτι, δεν θυμάμαι ακριβώς μέρες 😂 και μετά από 2 ημέρες γέννησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Αχ εγώ έβαλα σιδερώσα... Έσκασα.. Έβαλα πλυντήριο.... Έκανα μπαλκόνι.... Τι να κάνω άλλο πείτε? Ανέβηκα κατέβηκα σκαλοπάτια. Που θα φτάσει αυτή τη κατάσταση... 

Κουράγιο!!! Εν τω μεταξύ πως τα έκανες όλα αυτά;;; Με την ζέστη δεν μπορώ να κάνω τπτ μόνο τα απαραίτητα... 🥵🥵🥵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Love32 είπε:

Καλά κοπέλα μου εσύ??? Εδώ σκέφτομαι να βάλω σίδερο !!! Σταματας σήμερα ε!! Τέλεια!! 

Ναι... Και εγω εχω σιδερο.. Εχω βασικά παρα πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Ναι... Και εγω εχω σιδερο.. Εχω βασικά παρα πολλα

Καλά μην ανχονεσαι !! Ένα σωρό έχω αλλά έκανα το σίδερο χαχαχ!! Θα τα κάνουμε που θα πάει στο χέρι τους είναι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Νομίζω τις έκανα με διαφορά 2 ημερών 37 και κάτι, δεν θυμάμαι ακριβώς μέρες 😂 και μετά από 2 ημέρες γέννησα 

😂😂 Θα κάνεις κ σε αυτή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Κουράγιο!!! Εν τω μεταξύ πως τα έκανες όλα αυτά;;; Με την ζέστη δεν μπορώ να κάνω τπτ μόνο τα απαραίτητα... 🥵🥵🥵

Έριχνα νερό με το λάστιχο μια στα πλακάκια, μια στα πόδια μου.... 😂 Κ μες το σπίτι κλιματιστικό.... 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ χθες πάτησα τα σάλια που έτρεχαν από τον ένα μου σκύλο και γλίστρησα και έπεσα. Έβαλα κόντρα το χέρι μου,που αυτό πόνεσε περισσότερο, κ μετά έπεσα με τον ποπό. Δεν τρανταχτηκα,πιο πολύ τρόμαξα. Όλα καλά τέλος πάντων. Βέβαια σήμερα ξεκίνησα να πλένω ρούχα και σεντόνια για το μωρό γτ χθες φοβήθηκα τόσο και μετά σκεφτόμουν ότι αν γίνει κάτι κ γεννήσω πρόωρα θα είμαι εντελώς απροετοίμαστη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ χθες πάτησα τα σάλια που έτρεχαν από τον ένα μου σκύλο και γλίστρησα και έπεσα. Έβαλα κόντρα το χέρι μου,που αυτό πόνεσε περισσότερο, κ μετά έπεσα με τον ποπό. Δεν τρανταχτηκα,πιο πολύ τρόμαξα. Όλα καλά τέλος πάντων. Βέβαια σήμερα ξεκίνησα να πλένω ρούχα και σεντόνια για το μωρό γτ χθες φοβήθηκα τόσο και μετά σκεφτόμουν ότι αν γίνει κάτι κ γεννήσω πρόωρα θα είμαι εντελώς απροετοίμαστη. 

Μίλησες με τον γιατρό σου? Ισως σου πει να πας για υπερηχο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η lenaki92 είπε:

Μίλησες με τον γιατρό σου? Ισως σου πει να πας για υπερηχο? 

Όχι η αλήθεια είναι δεν πήρα τηλέφωνο γτ ούτε πόνεσα,ούτε ένιωσα κάτι ανησυχητικό και  Οι κλωτσιές συνεχίστηκαν κανονικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

😂😂 Θα κάνεις κ σε αυτή?

Φαντάζομαι ναι 🤔 τζάμπα είναι, δε βαριέσαι; 😂 

Έκλεισα doppler για 20/7 😁

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ χθες πάτησα τα σάλια που έτρεχαν από τον ένα μου σκύλο και γλίστρησα και έπεσα. Έβαλα κόντρα το χέρι μου,που αυτό πόνεσε περισσότερο, κ μετά έπεσα με τον ποπό. Δεν τρανταχτηκα,πιο πολύ τρόμαξα. Όλα καλά τέλος πάντων. Βέβαια σήμερα ξεκίνησα να πλένω ρούχα και σεντόνια για το μωρό γτ χθες φοβήθηκα τόσο και μετά σκεφτόμουν ότι αν γίνει κάτι κ γεννήσω πρόωρα θα είμαι εντελώς απροετοίμαστη. 

Το μωρό το νιώθεις όπως πριν ε; 

Εγώ είχα 2 3 μέρες που δεν το πολύ ένιωθα και είπα μήπως πάγωσε απ τη θάλασσα 😂😂 εντωμεταξύ ρε παιδιά έχει κάνει καμία μπάνιο στη θάλασσα; λένε είναι τέλεια να κάνεις ενώ είσαι έγκυος, εγώ δεν κατάλαβα διαφορά 😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου μόλις βγήκα απ' το ραντεβού της αυχενικής!! ΟΛΑ ΚΑΛΑ ❤️ Το μωράκι βέβαια αυτή τη φορά κοιμόταν του καλού καιρού που λέμε 😂 😂 😂 😂 εννοειται @Kiddo εκεί εσένα σκέφτηκα, μου φύγε ο γελωτας, και λέω Παναγιά μου πες ότι απλά κοιμάται το μωρουλι μου 🙏🙏🙏 μου λέει ο εμβρυολογος γιατί δεν έφαγες κάνα γλυκό 30' πριν; Του λέω δε μου το ανεφερε κανείς όταν ρώτησα για προετοιμασία 🙄  Ε τελικά μου κουνούσε την κοιλιά με τον υπέρηχο, Μ έβαλε να κουνηθώ πάνω κάτω μπας και ξυπνήσει 😂😂 τελικά μας έκανε τη χάρη αλλά είχε σίγουρα τα νεύρα του και δεν γυρνούσε να δούνε όλες τις πλευρές. Ε κουτσά στραβά όμως ο γιατρός τα κατάφερε να δει αυτά που ήθελε, όλα μας είπε είναι φυσιολογικά, ακόμα και για τρισωμιες βγήκαν η 13 και 18, πιθανοτητες 1 στις 20000 και για σύνδρομο ντάουν 1 στις 10000.  Φύλο ούτε καν, το μωρό σου λεει εμ ξυπνήσατε εμ θέλετε και να σας κάνω νάζια;;; 🤣🤣🤣🤣 Δε μπορώ να πω, ο γιατρό προσπάθησε να το κάνει κουνηθεί μπας και έχουμε εικόνα ανάμεσα στα πόδια αλλά δεν ψήθηκε 😅 Τέλος πάντων, τα βρήκε όλα φυσιολογικά αυτό έχει σημασία εννοείται ❤️ μετά μας εξήγησε τις επιλογές μας για ΝΙΠΤ και αμνιοπαρακέντηση αν θέλουμε, αλλά ο ίδιος δε το κρίνει απαραίτητο. Αν το αποφασίσουμε πρότεινε το πιο βασικό πακέτο ΝΙΠΤ αλλά κορίτσια νομίζω είναι ανώφελο με τέτοια ποσοστά κι επιπλέον η ασφάλεια δε το καλύπτει εδώ. Είναι στα 370€ για τρισωμιες 13,18,21 + 30€ για φύλο προαιρετικά. Τώρα ρωτάω τις φίλες μου και τις κουνιάδες μου τι πιστεύουν κι αυτές και μέχρι στιγμής μου λένε ότι οι τιμές μας είναι σούπερ και δε θα έκαναν.  Αυτά από εμάς 😍  Αααα καλέ και ΠΗΤ έχω μαζί με @Kate1992 8/01/2025!!! Ε χέρι - χέρι απ' την αρχή πάμε βρε κορίτσι ❤️❤️❤️
    • Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας θα δω τι θα κάνω ίσως την παρω τηλ την Τετάρτη να τα στείλω να δει 
    • 2 φιλες μου π είχανε πάρει τις βόλεψε πολύ η φωλιά, εγώ τότε είχα πολλά έξοδα κ ζούσαμε σε ένα μικρό διαμέρισμα κ δεν είχαμε πολύ χώρο όποτε βολεύτηκα με το πορτ μπεμπέ κοιμόταν εκεί  για αυτό τώρα σκέφτομαι για την φωλιά αν κ μου είπανε να πάρω κάποια τύπου 40-50 ευρώ δε χρειάζεται κάτι ακριβό… καροτσι εννοώ κανονικό με 4 τροχούς γιατί ο δικός μου κοιμάται κιολας στο καρότσι αν πάμε κάπου όποτε ψάχνω κάποιο καλό… γιατί τώρα το άλλο μας καρότσι θα πάει στην μικρή… αυτό π λες έχουμε μας πήρανε δώρο οι νονοί του τον πάμε βόλτα κ σου αρέσει π είναι σαν ποδήλατο λες;    κρεβάτι θα του πάρω χαμηλό ναι από ικεα δε δινω πολλά λεφτά γιατί μετά από λίγα χρόνια θα ξανά αλλάξουμε κ τότε ναι να πάρω κάτι πιο ακριβό 
    • αχ κορίτσι μου, διαβάζω το μήνυμά σου και η καρδιά μου πονάει. Πρόσφατα βίωσα αποβολή στην αρχή της εγκυμοσύνης δεν μπορώ καν να φανταστώ πώς είναι να χάνεις το μωρό σου στις 35 εβδομάδες.  Είναι τόσο λογικό όλο αυτό που νιώθεις.. πάρε το χρόνο σου κάνε ό,τι καλύτερο μπορείς για την ψυχική σου ηρεμία και φυσικά είναι παρήγορο το ότι έχεις ήδη ένα κοριτσάκι αλλά σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστά το μωρό που έφυγε, το καταλαβαίνω. Ο πόνος θα μαλακώσει κάποια στιγμή, θέλει χρόνο, και είναι εντάξει να σου δώσεις αυτό τον χρόνο ενώ ταυτόχρονα φροντίζεις το παιδί σου. Τι σου είπαν οι γιατροί, γιατί μπορεί να έγινε αυτό; 
    • Καλησπέρα κορίτσια ήθελα να γράψω κάπου να πω τον πόνου πριν 15 μέρες έχασα το μωρό μου ήμουν έγκυος 35 εβδομάδων είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη όλα καλά οι εξετάσεις εξαιρετικά όλες και ξαφνικα ένα βράδυ άρχισα να έχω πόνους ελαφρούς μετά από λίγο δυνατούς μαζί με αίμα στο εσώρουχο μου πήγα νοσοκομείο γρήγορα και εκεί μου λένε το μωρό σου δεν εχει παλμό είναι νεκρό με έβαλαν για καισαρική εκείνη έσβησαν όλα ....νιώθω πως έχει σταματήσει ο χρόνος με πιάνουν συνέχεια κλάματα πονάω μέσα μου έχω και ένα κοριτσάκι το πρώτο μου παιδί αυτό που παιδί που πρέπει να σταθώ δυνατή μου λένε όλοι αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω το μωρό που είχα στη κοιλιά μου τόσους μήνες.. συγνώμη αν κούρασε το μνμ ήθελα να τα πω κάπου
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...