Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Καλησπέρα κορίτσια... Πήγαμε γυναικολόγο. Με είδε από κάτω. Αλλά τίποτα στο ορίζοντα... Δεν μπορείτε να φανταστείτε παίζει να βάλε όλο το χέρι, κεφάλι δε βρήκε. 🙄😢 Τα κιλά της 3.700 😒 κ είμαι 37 και 4.....

Ίδια σχεδόν μέρα η μικρή μου ήταν 3 κιλά 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

@Clairy. @Love32εγω δεν την παλευω.. Πολλη ζεστη δεν ξερω.. Κανω υπομονή βέβαια οσο μπορω!

@Liiida μπράβο κορίτσι μου αντε θα δεις την μπεμπα😍 λιγα 24ωρα σας χωριζουν..

Εγω καθόμουν τωρα και διαβαζα για το co-sleeping και το co-bedding.. 

Με αγχωσε λιγο αυτο που αναφέρει οτι οταν οι γονεις ειναι καπνιζοντες ή εχουν καταναπωσει αλκοόλ το μωρο να μην κοιμάται μαζι τους γιατι σχετίζεται με το σύνδρομο αιφνοδιου βρεφικου θανατου! Και τρομαξα.. Δηλαδή ποσες πιθανοτητες υπάρχουν να γινει κατι τετοιο; ο αντρας μου καπνιζει, εγω το εχω κοψει εδω και 1 χρόνο εε και ολο και καπου, καποτε θα καταναλωσουμε αλκοολ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Liiida είπε:

Εγώ γύρισα από μαία. Υπάρχουν ενδείξεις ότι μέχρι τη Δευτέρα μπορεί να ξεκινήσει η διαδικασία μόνη της, αλλιώς Τρίτη κορίτσια βάζουμε μπρος την έξωση...θέλει δε θέλει την Τρίτη βγαίνει η μικρή. Έχω πολύ καλές προϋποθέσεις για φυσιολογικό κ δε θέλουμε να τις χάσουμε...Είπα στη μαία μου ότι θέλω όσο το δυνατόν λιγότερα φάρμακα κ μου είπε οκ,τότε θα ξεκινήσουμε με σπάσιμο νερών κ ας έρθουν οι πόνοι όποτε. Οι έμπειρες μανούλες τί λέτε???

Ε θέλει υπομονή..... Κ ελπίζεις ότι κάποια στιγμή θα ξεκινήσει η διαδικασία. Εμένα που εσπασαν πρώτα τα νερα, μόνα τους βέβαια. Έκανα 17 ώρες για να έχω διαστολή με φρικτους πόνους. Κ επισκληριδιο εννοείται...εξαρτάται κ αν είναι ψηλά το μωρό η όχι, αν χωράει στη λεκάνη. ... Κτλ κτλ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

@Diana_caterina πιο πολύ ζεστενομαι μέσα πάρα έξω 😂😂 

Τι είναι αυτό π διάβασες ρε συ δεν το έχω ξανά ακουσει 😏

Αλήθεια; δεν ξέρω στην Αθήνα κανει τρομερη ζεστη! Στο σπίτι εμείς έχουμε ζεστη αλλα οχι τοσο τραγικη οσο εξω! Και εμεις κλεινουμε τα παντζούρια και κραταει οση δροσια μπορει! 

https://pediatros-thes.gr/for-parents/ύπνος/μωρά-και-ασφαλές-co-sleeping/ 

Ειναι "κανονες" που ακολουθεις αν το μωρο κοιμάται στο ιδιο δωμάτιο, κρεβάτι ή διπλα στο κρεβάτι μαζι με τους γονεις! Αλλα με αγχωσαν οπότε μακαρι να μην το ειχα διαβασει😭😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Ε θέλει υπομονή..... Κ ελπίζεις ότι κάποια στιγμή θα ξεκινήσει η διαδικασία. Εμένα που εσπασαν πρώτα τα νερα, μόνα τους βέβαια. Έκανα 17 ώρες για να έχω διαστολή με φρικτους πόνους. Κ επισκληριδιο εννοείται...εξαρτάται κ αν είναι ψηλά το μωρό η όχι, αν χωράει στη λεκάνη. ... Κτλ κτλ... 

Αυτά που ξέρω μέχρι στιγμής είναι ότι έχω μια μικρή διαστολή, λίγο πάνω από 1, το μωρό είναι πολύ χαμηλά κ έχει κεντράρει καλά, αλλά ο τράχηλος θέλει λίγη εξάλειψη ακόμα...

Τους φρικτούς πόνους σου δεν τους θυμόμουν κορίτσι μου...θυμάμαι ότι είχες πρόβλημα με την επισκληριδιο...Πω πω τωρα θυμήθηκα την ιστορία σου...είμαστε κ πολλες κ τα εχω μπλέξει! Κάθομαι κ σου λέω βλακείες κ εσύ είχες βασανιστεί...😔 Συγγνώμη κοπελα μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια νιώθετε και εσείς εξάντληση; νιώθω ότι δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου και έκαναν έναν εμετό. Συνεχίζω να είμαι περίεργα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια νιώθετε και εσείς εξάντληση; νιώθω ότι δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου και έκαναν έναν εμετό. Συνεχίζω να είμαι περίεργα.. 

Η εξάντληση είναι αναμενόμενη με αυτή τη ζέστη..περπατησες κιόλας...Κι εγώ ανακατευομουν κάποια στιγμή χθες, αλλά εμετό δεν έκανα. Περαστικά σου βρε κορίτσι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Η εξάντληση είναι αναμενόμενη με αυτή τη ζέστη..περπατησες κιόλας...Κι εγώ ανακατευομουν κάποια στιγμή χθες, αλλά εμετό δεν έκανα. Περαστικά σου βρε κορίτσι..

Πήρα μια γρανίτα να πάνε κάτω τα φαρμάκια.. Θα ήθελα να είχαι και λίγο αλκοόλ να κάναμε ένα ντακιουρι ιδανικά 😂

Εντωμεταξύ δεν πίνω στη ζωή μου μόνο κάνα κοκτέιλ και αυτό σπάνια. Τώρα βλέπω τα ποτά και παθαίνω σοκ θέλω να πιω 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Πήρα μια γρανίτα να πάνε κάτω τα φαρμάκια.. Θα ήθελα να είχαι και λίγο αλκοόλ να κάναμε ένα ντακιουρι ιδανικά 😂

Εντωμεταξύ δεν πίνω στη ζωή μου μόνο κάνα κοκτέιλ και αυτό σπάνια. Τώρα βλέπω τα ποτά και παθαίνω σοκ θέλω να πιω 😂😂

Ναιιιιι κι εγώ το ίδιο!!! Μέχρι και σαμπούκα λιγουρευτηκα τις προάλλες, τί φάση??? 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. 

@Liiidaνα ρωτήσεις χθες εάν σου σπάσουν τα νερά πόση ώρα θα σε επεριμενουν με σπασμένα νερά. Ελλάδα δεν περιμένουν πάνω από 1 24ωρο σε βάζουν για καισαρική.αλλα επειδή ποτέ δεν ξέρεις ρώτησε το.. Γνώμη μου αφού έχεις ήδη κάποια διαστολή, είναι σε πολύ καλή θέση η μικρή σου, γενικά είστε σε πολύ καλή φάση θα σου έλεγα να το αφήσεις να έρθει μόνο του κ για σένα κ για την μικρή θα είναι καλύτερα. Πιστεύω μέχρι το επόμενο  σκ το πολύ θα έχεις γεννήσει.. 

@Starrrμιλάμε η μικρή θα είναι αφράτομωρό.. Θα ήθελα να δω μπουτίνια ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Ναιιιιι κι εγώ το ίδιο!!! Μέχρι και σαμπούκα λιγουρευτηκα τις προάλλες, τί φάση??? 🤣

Έλα ντε.. Και σκέφτομαι ότι αν θηλασουμε και πάλι δε θα μπορούμε να πιούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tweema αν φτάσουμε σε δύσκολο σημείο θα δεχτώ ωκυτοκινη...απλά όχι από την αρχή. Πιστεύω ότι με τις σημερινές συνθήκες κ λίγο καλύτερα, αν σπάσουμε νερά θα τα καταφέρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Κορίτσια νιώθετε και εσείς εξάντληση; νιώθω ότι δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου και έκαναν έναν εμετό. Συνεχίζω να είμαι περίεργα.. 

Εγώ πηγαίνω για περπάτημα στις 9 το βράδυ που πέφτει ο ήλιος και σταματούν τα τζιτζίκια 😁 Ίσως κι εσύ αισθανθείς καλύτερα αν αποφύγεις την πολλή ζέστη 🌡 Το αλκοόλ δε μου αρέσει οπότε δε συμπάσχω ως προς αυτό 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Έλα ντε.. Και σκέφτομαι ότι αν θηλασουμε και πάλι δε θα μπορούμε να πιούμε 

Μωρέ ας καταφέρουμε να θηλάσουμε κ χαλάλι 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Tweema αν φτάσουμε σε δύσκολο σημείο θα δεχτώ ωκυτοκινη...απλά όχι από την αρχή. Πιστεύω ότι με τις σημερινές συνθήκες κ λίγο καλύτερα, αν σπάσουμε νερά θα τα καταφέρω...

Το ότι θα μπει η ωκυτοκινη δεν σημαίνει πως το σώμα θα αντιδράσει ιδανικά. Γιαυτό σου είπα να ρωτήσεις μέχρι πόσο θα σε περιμένουν. Οταν σπάσουν τα νερά κ δεν γίνει τοκετός περα ότι χορηγούν αντιβίωση για να μην υπάρξει μόλυνση κ μόλις περάσει το 24ωρο κάνουν καισαρική. 

Ότι κ να αποφασίσεις πολύ σύντομα θα έχεις την μικρούλα σου αγκαλίτσα ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Το ότι θα μπει η ωκυτοκινη δεν σημαίνει πως το σώμα θα αντιδράσει ιδανικά. Γιαυτό σου είπα να ρωτήσεις μέχρι πόσο θα σε περιμένουν. Οταν σπάσουν τα νερά κ δεν γίνει τοκετός περα ότι χορηγούν αντιβίωση για να μην υπάρξει μόλυνση κ μόλις περάσει το 24ωρο κάνουν καισαρική. 

Ότι κ να αποφασίσεις πολύ σύντομα θα έχεις την μικρούλα σου αγκαλίτσα ❤️

Ναι μωρέ, αν η μοίρα μου είναι η καισαρική, ας είναι. Δεν έχω τέτοια θέματα 🤣 Πάντως γνωρίζοντας τη γιατρό κ τη μαία μου, και οι 24 ώρες πολλές μου φαίνονται..Θα με καταφέρουν 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Liiida είπε:

Αυτά που ξέρω μέχρι στιγμής είναι ότι έχω μια μικρή διαστολή, λίγο πάνω από 1, το μωρό είναι πολύ χαμηλά κ έχει κεντράρει καλά, αλλά ο τράχηλος θέλει λίγη εξάλειψη ακόμα...

Τους φρικτούς πόνους σου δεν τους θυμόμουν κορίτσι μου...θυμάμαι ότι είχες πρόβλημα με την επισκληριδιο...Πω πω τωρα θυμήθηκα την ιστορία σου...είμαστε κ πολλες κ τα εχω μπλέξει! Κάθομαι κ σου λέω βλακείες κ εσύ είχες βασανιστεί...😔 Συγγνώμη κοπελα μου..

Περασμένα ξεχασμένα... Δε έχω ρωτήσει καν αν μπορώ να Ξαν κάνω επισκληριδιο. Αποφεύγω την ερώτηση... Βέβαια στη πρώτη φορά έπαθα αυτό που έπαθα μετά ήμουν οκ όσες φορές μου έβαζαν. Δε ξέρω ποια η διαφορά τους... Βέβαια κ πάλι αφηνα να πονάω μηωσ κ κάνει διαστολή..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Πήρα μια γρανίτα να πάνε κάτω τα φαρμάκια.. Θα ήθελα να είχαι και λίγο αλκοόλ να κάναμε ένα ντακιουρι ιδανικά 😂

Εντωμεταξύ δεν πίνω στη ζωή μου μόνο κάνα κοκτέιλ και αυτό σπάνια. Τώρα βλέπω τα ποτά και παθαίνω σοκ θέλω να πιω 😂😂

Κ γω κ στον ύπνο μου... Αλκοολική.... Με τις εγκυμοσύνες λυσσαω στο αλκοόλ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και εγω θέλω ποτό @Clairy. Προ εγκυμοσύνης επινα καλοκαίρι κοκτέιλ και μπυρα και αυτό πυκνα κ χειμωνα ενα ποτηράκι κρασι.. Και τώρα θέλω απεγνωσμενα! Αφου πίνει ο αντρας μου μπύρα και παω και την μυριζω😂😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Περασμένα ξεχασμένα... Δε έχω ρωτήσει καν αν μπορώ να Ξαν κάνω επισκληριδιο. Αποφεύγω την ερώτηση... Βέβαια στη πρώτη φορά έπαθα αυτό που έπαθα μετά ήμουν οκ όσες φορές μου έβαζαν. Δε ξέρω ποια η διαφορά τους... Βέβαια κ πάλι αφηνα να πονάω μηωσ κ κάνει διαστολή..... 

Μήπως ήταν διαφορετική ουσία? Υπάρχει κάποιος τρόπος, κάποιος φάκελος πχ στο μαιευτήριο να μάθεις τί σου είχαν δώσει τότε? Κρατάνε άραγε τέτοια στοιχεία...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Αχ και εγω θέλω ποτό @Clairy. Προ εγκυμοσύνης επινα καλοκαίρι κοκτέιλ και μπυρα και αυτό πυκνα κ χειμωνα ενα ποτηράκι κρασι.. Και τώρα θέλω απεγνωσμενα! Αφου πίνει ο αντρας μου μπύρα και παω και την μυριζω😂😂😂😂

Επίσης έχω πει με το που νιώσω ωραία και πιο άνετη με το μωρό θα πάω πειραϊκή να πιω ούζο με κόκα κολα και να φάω ότι θαλασσινά υπάρχουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...