Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Το επίδομα γέννησης εννοείς! Το επίδομα παιδιου εννοείται το Α21

ναι ναι αυτο εννοώ. κοίτα αν συμφωνησουν οι εργοδότες να σου δινούν τα υπόλοιπα να συπληρώνεις το μισθό σου ,ή εστω κοντα σε αυτόν τότε θα είναι τέλεια εξέλιξη ..Μετά να ξέρεις για το επίδομα του ΟΑΕΔ  ότι τα χρήματα που δίνουν είναι ο βασικός μισθός ,650 ευρώ μεικτά για πλήρη εργασία κ ως 13 ημερομίσθια το μήνα  τα μισα .Τώρα κοίτα εγώ αυτα κατάφερα να μάθω ,κάνε κ εσύ τις ερωτήσεις σου ,γιατι δεν θέλω να σε παρω στο λαιμό μου. Επίσης κάτι αλλό σημαντικό που μου είπαν απο το ΙΚΑ γιατί κ για μένα είναι λιγα τα χρήματα ,είναι να περιμένω πρώτα να γεννησω ,να ασφαλίσω το παιδί σε εμενα, και μετα να κάνω αιτηση για τα επιδόματα μητρότητας, γιατι έχει μια προσαύξηση 10/100 ..  Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο πες μου , τα έχω πρόσφατα αυτα γιατι εδώ και ενα μήνα προσπαθούσα να βγάλω ακρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 7 λεπτά, ο/η chaotic είπε:

ναι ναι αυτο εννοώ. κοίτα αν συμφωνησουν οι εργοδότες να σου δινούν τα υπόλοιπα να συπληρώνεις το μισθό σου ,ή εστω κοντα σε αυτόν τότε θα είναι τέλεια εξέλιξη ..Μετά να ξέρεις για το επίδομα του ΟΑΕΔ  ότι τα χρήματα που δίνουν είναι ο βασικός μισθός ,650 ευρώ μεικτά για πλήρη εργασία κ ως 13 ημερομίσθια το μήνα  τα μισα .Τώρα κοίτα εγώ αυτα κατάφερα να μάθω ,κάνε κ εσύ τις ερωτήσεις σου ,γιατι δεν θέλω να σε παρω στο λαιμό μου. Επίσης κάτι αλλό σημαντικό που μου είπαν απο το ΙΚΑ γιατί κ για μένα είναι λιγα τα χρήματα ,είναι να περιμένω πρώτα να γεννησω ,να ασφαλίσω το παιδί σε εμενα, και μετα να κάνω αιτηση για τα επιδόματα μητρότητας, γιατι έχει μια προσαύξηση 10/100 ..  Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο πες μου , τα έχω πρόσφατα αυτα γιατι εδώ και ενα μήνα προσπαθούσα να βγάλω ακρη.

Ναι αυτο για το επίδομα μητρότητας μου το ειπε και η κουνιαδα μου κ εκείνη δεν το ηξερε κ το ασφαλισε ο άντρας της 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://www.facebook.com/marketplace/item/1107106246430540/?ref=facebook_story_share 

Καποιες συζηταγατε για Montessori δινουν με 80€ ενα στο market place αν καποια θελει απο τωρα ή το παιρνει κ το αποθηκευει μεχρι να το χρειαστει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η chaotic είπε:

@nik_olτο  6μηνο του ΟΑΕΔ δικαιούσαι αφού λάβεις την αδεια μητρότητας του ΙΚΑ. Εαν εσυ αποφασίσεις πχ να μην βγεις σε αδεια μητροτητας ,τοτε δεν το δικαιούσαι. Μπορείς να κάνεις κ ένα τηλ στον ΟΑΕΔ να στο επιβεβαιώσουν. Αυτο που διακαιούσαι είτε βγεις σε αδεια μητρότητας είτε όχι ειναι το επίδομα παιδιου των 2000 ευρώ. 

Νόμιζα ότι αν έχεις βγει γενικά σε αναστολή δεν μπορείς να πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Νόμιζα ότι αν έχεις βγει γενικά σε αναστολή δεν μπορείς να πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ

Το παίρνεις κανονικά αν τα τελευταία 2 χρόνια έχεις 200 ημέρες εργασίας νομίζω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Νόμιζα ότι αν έχεις βγει γενικά σε αναστολή δεν μπορείς να πάρεις το 6μηνο του ΟΑΕΔ

Δεν έχει σημασία εάν είσαι σε αναστολή είτε τώρα είτε κάποιους μήνες γιατί σου μπαίνουν κανονικά τα ένσημα σαν να δουλεύεις. Οπότε όπως είπε κ η Pan B αρκεί να έχεις τα ένσημα έτσι ώστε να βγεις σε άδεια μητρότητας ικα κ έπειτα ΟΑΕΔ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε πως ειστε; Εγω δεν κοιμήθηκα καλά.. Ξεκινησαν οι εφιάλτες παλι και δεν εχω ησυχία.. 

Κι εμένα έχουν ξεκινήσει τα όνειρα αλλά δεν τα λες εφιάλτες, τα λες κουλαμάρες! Πάντως επειδή είχα πρόβλημα με τον ύπνο στον 3ο κ 4ο μήνα, να σου πω ότι δεν είναι κάθε βράδυ άσχημο, μην ανησυχείς 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια τι κάνετε πως ειστε; Εγω δεν κοιμήθηκα καλά.. Ξεκινησαν οι εφιάλτες παλι και δεν εχω ησυχία.. 

Καλημέρα κι από μένα,  κι εγώ από όνειρα σαν τη Liida πάω καλύτερα αλλά έχω πολύ συχνά εφιδρώσεις.. μη δίνεις σημασία στους εφιάλτες, κάνε αυθυποβολή ότι είναι όνειρο και δε σημαίνει τίποτα και μπορεί να δουλέψει και την ώρα που το βλέπεις μες τη νύχτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κι εμένα έχουν ξεκινήσει τα όνειρα αλλά δεν τα λες εφιάλτες, τα λες κουλαμάρες! Πάντως επειδή είχα πρόβλημα με τον ύπνο στον 3ο κ 4ο μήνα, να σου πω ότι δεν είναι κάθε βράδυ άσχημο, μην ανησυχείς 😊

Εγω εξαρχής ειχα εντονα και τρελα και κουλα ονειρα αλλα κ εφιαλτες.. Ο πρωτος θυμάμαι ηταν το βραδυ πριν την αυχενική! Ειχα ηρεμήσει λιγο αλλ τωρα ξανα ξεκινησε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Καλημέρα κι από μένα,  κι εγώ από όνειρα σαν τη Liida πάω καλύτερα αλλά έχω πολύ συχνά εφιδρώσεις.. μη δίνεις σημασία στους εφιάλτες, κάνε αυθυποβολή ότι είναι όνειρο και δε σημαίνει τίποτα και μπορεί να δουλέψει και την ώρα που το βλέπεις μες τη νύχτα. 

Ναι ξυπνησα εκεινη την ωρα το κατάλαβα ότι ηταν ονειρο αλλα ηταν τοσο αβασταχτος ο πονος στο όνειρο που ξυπνησα κλαίγοντας.. 

Οι ανησυχίες μας ειναι που τους δημιουργούν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Ναι ξυπνησα εκεινη την ωρα το κατάλαβα ότι ηταν ονειρο αλλα ηταν τοσο αβασταχτος ο πονος στο όνειρο που ξυπνησα κλαίγοντας.. 

Οι ανησυχίες μας ειναι που τους δημιουργούν 

Είναι όπως λες το άγχος που έχουμε για την εγκυμοσύνη, για τον τοκετό και όσα έρχονται μαζί με μπόλικες μπόλικες ορμόνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Είναι όπως λες το άγχος που έχουμε για την εγκυμοσύνη, για τον τοκετό και όσα έρχονται μαζί με μπόλικες μπόλικες ορμόνες.

Ναι πράγματι... Ειναι τοσα που πρέπει να διαχειριστεις και απλα τις τελευταίες μέρες λογω των πονων που νιωθεις κ εσυ ελενη εγω ανησυχησα πολυ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παρήγγειλα υποστηρικτικη ζωνη αλλα δεν εχει έρθει ακόμα! Ισως βοηθήσει που εχω ορθοστασια οπότε αν ειναι θα σας πω γνωμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Παρήγγειλα υποστηρικτικη ζωνη αλλα δεν εχει έρθει ακόμα! Ισως βοηθήσει που εχω ορθοστασια οπότε αν ειναι θα σας πω γνωμη

Α ωραία εγώ παρότι κάθομαι σκέφτομαι να πάρω μια για όταν βγαίνω από το σπίτι, στείλε να δούμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Και εγω το σκεφτηκα αυτο αν συμφωνησουν και εκεινοι! Για ποσο καιρο ομως θα βαζουν το υπόλοιπο του μισθου μου εαν και εφοσον συμφωνηθει; η αναστολή είναι ενα ρισκο.. Χρηματικα εννοείται ότι συμφερει αλλα δεν ξερουμε για ποσο ακομη θα κρατήσει ολο αυτο.. Βέβαια αν με βγάλουν σε αναστολή δεν θα φανει πουθενά οτι ειμαι έγκυος οπότε ισως μετα μπορουν να μου κανουν απόλυση για να μπω ταμειο ανεργίας 🤷🏼‍♀️ είναι και αυτο μια λυση! Απο την αλλη αν δω οτι δεν αντέχω και μου πει κ ο γιατρός να σταματησω νωρίτερα θα ζητήσω να βγω σε αναστολή μεχρι να παρω την αδεια αλλα κ αυτο οικονομικά δεν συμφέρει γιατι θα μαζεψω λιγότερα χρήματα από οτι υπολογιζω εως τωρα. 

Βρε τι έχουμε παθει.. Απο την μια δεν σκεφτόμουν ποτε τα ένσημα μου και τα δηλωμενα μου αλλα να που τα βρισκεις μπροστά σου ολα

Καλημέρα κοριτσια!! Λοιπον τον Ιανουάριο του 2020 ειχα μεινει εγκυος ! Δούλευα σε καφετερια τοτε εννοειται με λιγοτερα δηλωμένα ενσημα απ οτι εργαζομουν! Λυση τοτε δεν υπηρχε ,αναγκαστικά θα σταματουσα (με επαπειλούμενη εγκυμοσυνη) μεχρι τον 7ο χωρις να δικαιουμαι καν το ποσο της επαπειλούμενης λογω ενσήμων και μετα κανονικα αδεια κυησης και λοχειας με οσα χρηματα μου αναλογουσαν . Εν τελει η εγκυμοσυνη ηταν παλινδρομη. Μετα απο αυτο ζητησα φυσικα παραπανω ενσημα!Τωρα ειμαι παλι εγκυος στον 5ο μηνα ,ειμαι σε αναστολή απ το Νοεμβρη . Ο λογιστης μου προτεινε σε συνεννοηση με τον εργοδοτη να βγαινω (αν το επιτρέψουν οι συνθηκες) σε αναστολη μεχρι και τον 7ο μηνα και μετα κανονικα αδεια κυησης και λοχειας. Μου είπε πως δεν επηρεάζει πουθενα το να είμαι σε αναστολη και κανονικά θα παρω οτι δικαιούμαι.  Και πώς για τον εργοδοτη μου ειναι το ιδιο ειτε επαπειλούμενη ειτε αναστολη και μαλιστα η αναστολη τον συμφαιρει περισσοτερο! Οποτε λογικα θα το κανω ετσι εγω!Δε ξερω κατα ποσο βοήθησε η εμπειρια μου αλλα ειπα να το αναφερω μηπως βοηθηθει καποια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια!!! Πώς είστε?? 

Εγώ να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να σταματήσουμε από την δουλειά? Δηλαδή αν κάποια μπορεί να δουλεύει πχ μέχρι κ τον 9ο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Love32 είπε:

Καλησπερα κορίτσια!!! Πώς είστε?? 

Εγώ να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να σταματήσουμε από την δουλειά? Δηλαδή αν κάποια μπορεί να δουλεύει πχ μέχρι κ τον 9ο?

Είναι απαραίτητο να σταματήσεις 56 ημέρες πριν την Πητ σου γτ αλλιώς δεν δικαιούσαι τα επιδόματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλησπερα κορίτσια!!! Πώς είστε?? 

Εγώ να ρωτήσω αν είναι απαραίτητο να σταματήσουμε από την δουλειά? Δηλαδή αν κάποια μπορεί να δουλεύει πχ μέχρι κ τον 9ο?

Χαρα στο κουράγιο οποία καταφερε να το κανει αυτο! Εγω στον 5ο ηδη υποφερω. Νομίζω δεν δικαιουσαι το 6μηνο του ΟΑΕΔ μετα αν δεν παρεις τις αδειες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχχα ναι πράγματικα οποία αντέχει !! Κ εγώ τώρα ζοριζομαι κ που ξυπνάω!!

Και πότε πρέπει να κάνουμε αυτές τις διαδικασίες? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Χαρα στο κουράγιο οποία καταφερε να το κανει αυτο! Εγω στον 5ο ηδη υποφερω. Νομίζω δεν δικαιουσαι το 6μηνο του ΟΑΕΔ μετα αν δεν παρεις τις αδειες

Εγώ το έκανα κ θα το κάνω κ τώρα 😂

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Χαχχα ναι πράγματικα οποία αντέχει !! Κ εγώ τώρα ζοριζομαι κ που ξυπνάω!!

Και πότε πρέπει να κάνουμε αυτές τις διαδικασίες? 

Όταν σταματήσεις κάνεις τις αιτήσεις για το επίδομα, χρειάζεσαι κ ένα χαρτί απ τον εργοδότη σου, μαζεύεις και τα υπόλοιπα κ τα καταθέτεις στο ικα

 

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

56 μέρες μαζί με Σάββατο και Κυριακή?

 Ναι, ημερολογιακες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...