Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

18+1, ειναι το πρώτο μου και δεν εχω καταλαβει αν το εχω νιωσει

Εγώ στην 20η εβδομάδα κατάλαβα ότι είναι το μωράκι. Και από πριν το ενιωθα αλλά δεν ήμουν σίγουρη.. Πόσο ψηλά σε χτυπάει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εγώ στην 20η εβδομάδα κατάλαβα ότι είναι το μωράκι. Και από πριν το ενιωθα αλλά δεν ήμουν σίγουρη.. Πόσο ψηλά σε χτυπάει; 

Κατω απο τον αφαλο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diana_caterina είπε:

Κατω απο τον αφαλο 

Εγώ η αλήθεια είναι το είχα νιώσει πιο κάτω.. Θα καταλάβεις πιστεύω σε 1 εβδομάδα αν όντως είναι το μικρακι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

18+1, ειναι το πρώτο μου και δεν εχω καταλαβει αν το εχω νιωσει

Δεν νομίζω να είναι το μωρό, μπορεί τα όργανα σου να πιέζονται επειδή μεγαλώνει η μήτρα.. Στην αρχή θα το νιώσεις σαν χτυπο καρδιάς κάπως 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Εχω μια απορια και δεν μπορω να καταλάβω τι είναι αυτό το πράγμα. 

Νιώθω σε διαφορες στιγμες της μερας σαν ενα σκουντηγμα, πίεση σαν κάποιος να με πιεζει επιμονα σε ενα σημείο στην κοιλια. Δεν ειναι χαμηλά και δεν ειναι συσπασεις γιατι δεν το νιώθω σε ολη την κοιλια. Εχει καμια ιδεα καμια τι μπορεί να είναι; 

Η αλήθεια είναι ότι αν είναι το μωρό σου, δεν θα το ένιωθες έτσι σαν σκουντηγμα από τώρα αλλά σαν φτερουγισμα, σαν να χτυπάει κάποιος μυς όταν είσαι σε ακινησία που κάνει σπασμο ελαφρύ μόνος του. Τουλάχιστον έγω έτσι το είχα νιώσει. Και ήταν πολύ χαμηλά, σχεδόν πάνω από το εφηβαιο. Μήπως είναι το έντερο σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Δεν νομίζω να είναι το μωρό, μπορεί τα όργανα σου να πιέζονται επειδή μεγαλώνει η μήτρα.. Στην αρχή θα το νιώσεις σαν χτυπο καρδιάς κάπως 😜

Αχ δεν ξερω αληθεια 😂 πιστευα οτι ειμαι ετοιμη και επειδή ειμαι νοσοκομα και επειδή απο μικρη νταντευω μωρα αλλα τελικα δεν ξερω ουτε τα μισα. Πολυ αγχος! Το γαλα κατεβαίνει όταν γεννας; ή μπορει να τρεξει κ νωρίτερα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Αχ δεν ξερω αληθεια 😂 πιστευα οτι ειμαι ετοιμη και επειδή ειμαι νοσοκομα και επειδή απο μικρη νταντευω μωρα αλλα τελικα δεν ξερω ουτε τα μισα. Πολυ αγχος! Το γαλα κατεβαίνει όταν γεννας; ή μπορει να τρεξει κ νωρίτερα ; 

Έχω διαβάσει ότι μπορεί να βγάζει κάτι άσπρο από νωρίς. Βέβαια δεν το έχω ακούσει από καμιά κοπέλα. Όταν γεννας στην αρχή έχεις το πρωτογαλα που είναι λίγο αλλά πολύ θρεπτικό για το μωρό και μέσα σε 2 3 24ωρα αρχίζει να έχεις παραγωγή. Κάπως έτσι το έχω καταλάβει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Έχω διαβάσει ότι μπορεί να βγάζει κάτι άσπρο από νωρίς. Βέβαια δεν το έχω ακούσει από καμιά κοπέλα. Όταν γεννας στην αρχή έχεις το πρωτογαλα που είναι λίγο αλλά πολύ θρεπτικό για το μωρό και μέσα σε 2 3 24ωρα αρχίζει να έχεις παραγωγή. Κάπως έτσι το έχω καταλάβει.. 

Έτσι είναι 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα από μένα που χάθηκα γιατί όπως φαίνεται είχα, ένας Θεός ξέρει πως, απενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις του φόρουμ από το email.. Κορίτσια μας χαζεύει η εγκυμοσύνη τι γίνεται? Τόσες μέρες αναρωτιόμουν που χαθήκαμε όλες και μπήκα σήμερα από τον σταθερό υπολογιστή και πήρα χαμπάρι τι γίνεται..  Έκανα κι εγώ καμπύλη σακχάρου στην 27η και ευτυχώς όλα καλά.. Άρχισα να ανοίγομαι και να τσιμπάω και κάτι γλυκάκια σιγά σιγά επιτέλους..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Καλημέρα από μένα που χάθηκα γιατί όπως φαίνεται είχα, ένας Θεός ξέρει πως, απενεργοποιήσει τις ειδοποιήσεις του φόρουμ από το email.. Κορίτσια μας χαζεύει η εγκυμοσύνη τι γίνεται? Τόσες μέρες αναρωτιόμουν που χαθήκαμε όλες και μπήκα σήμερα από τον σταθερό υπολογιστή και πήρα χαμπάρι τι γίνεται..  Έκανα κι εγώ καμπύλη σακχάρου στην 27η και ευτυχώς όλα καλά.. Άρχισα να ανοίγομαι και να τσιμπάω και κάτι γλυκάκια σιγά σιγά επιτέλους..

 

Μπράβο κοπελα μου!! Καλα αυτο με το χαζεμα αστο.. Ήθελα να θυμηθώ πως λέγεται το φυτο που έχω σπίτι και το θυμήθηκα 3 μερες μετα! Για τα κιλα εγω εχω ενα αγχος μπηκα στον 5ο και ειμαι σταθερη στα 58 στην ουσία είναι σαν να πηρα 1 κιλο. Εσυ καλα κανεις τσιμπα και το γλυκακι σου τώρα αν το τραβαει η όρεξη σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Μπράβο κοπελα μου!! Καλα αυτο με το χαζεμα αστο.. Ήθελα να θυμηθώ πως λέγεται το φυτο που έχω σπίτι και το θυμήθηκα 3 μερες μετα! Για τα κιλα εγω εχω ενα αγχος μπηκα στον 5ο και ειμαι σταθερη στα 58 στην ουσία είναι σαν να πηρα 1 κιλο. Εσυ καλα κανεις τσιμπα και το γλυκακι σου τώρα αν το τραβαει η όρεξη σου!! 

Εγώ τώρα μπήκα στην πρώτη βδομάδα του 7ου και έχω πάρει 7 κιλά, αλλά είμαι 1.60 και ήδη φαίνεται.. νομίζω ότι καλό μου έκανε που μου είχαν κόψει τα γλυκά τελικά γιατί εγώ από μόνη μου δεν το ράβω εύκολα και θα είχα σίγουρα πάρει περισσότερο. Εσύ είσαι σαν πριν την εγκυμοσύνη συν μία κοιλίτσα δηλαδή..😉 πάντως μην το σκέφτεσαι και πολύ, καλά είναι να μην πάρουμε και πολλά κιλά και για λόγους υγείας αλλά δεν χρειάζεται και να τρελαθουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η chaotic είπε:

 

 

Η αλήθεια είναι ότι αν είναι το μωρό σου, δεν θα το ένιωθες έτσι σαν σκουντηγμα από τώρα αλλά σαν φτερουγισμα, σαν να χτυπάει κάποιος μυς όταν είσαι σε ακινησία που κάνει σπασμο ελαφρύ μόνος του. Τουλάχιστον έγω έτσι το είχα νιώσει. Και ήταν πολύ χαμηλά, σχεδόν πάνω από το εφηβαιο. Μήπως είναι το έντερο σου; 

Δεν ξερω. Πριν ενα μηνα που ειχα αυτο που λες ηταν το έντερο γιατι ηταν χαμηλα. Θα δειξει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eleni5525 είπε:

Εγώ τώρα μπήκα στην πρώτη βδομάδα του 7ου και έχω πάρει 7 κιλά, αλλά είμαι 1.60 και ήδη φαίνεται.. νομίζω ότι καλό μου έκανε που μου είχαν κόψει τα γλυκά τελικά γιατί εγώ από μόνη μου δεν το ράβω εύκολα και θα είχα σίγουρα πάρει περισσότερο. Εσύ είσαι σαν πριν την εγκυμοσύνη συν μία κοιλίτσα δηλαδή..😉 πάντως μην το σκέφτεσαι και πολύ, καλά είναι να μην πάρουμε και πολλά κιλά και για λόγους υγείας αλλά δεν χρειάζεται και να τρελαθουμε. 

Ο αντρας μου επιμενει οτι δεν τρωω αλλα κανω πολλα γεύματα, ποσο να φαω πια;; και τα γλυκα μου τρωω (ειδικα παγωτο). Θα χαθουν ολα τα κιλα σε ολες μας!! Στο ιδιο υψος είμαστε περίπου. Εγω πριν την εγκυμοσύνη ημουν 60 κ λογω των εμετων εχασα και παίρνω σιγα σιγα. Ευελπιστώ οτι τωρα θα ξεκινησω να παίρνω ευκολοτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Ο αντρας μου επιμενει οτι δεν τρωω αλλα κανω πολλα γεύματα, ποσο να φαω πια;; και τα γλυκα μου τρωω (ειδικα παγωτο). Θα χαθουν ολα τα κιλα σε ολες μας!! Στο ιδιο υψος είμαστε περίπου. Εγω πριν την εγκυμοσύνη ημουν 60 κ λογω των εμετων εχασα και παίρνω σιγα σιγα. Ευελπιστώ οτι τωρα θα ξεκινησω να παίρνω ευκολοτερα. 

Έχω διαβάσει ότι δε χρειάζονται πολλές περισσότερες θερμίδες στην εγκυμοσύνη από ότι όταν δεν είσαι έγκυος. Μετά τον 5ο-6ο μήνα αρχίζει η ανάγκη να ανεβάσεις λίγο το φαγητό. Αν το παιδάκι σου μεγαλώνει όπως πρέπει και εσύ τρως φυσιολογικά χωρίς να στερεισαι και είναι και υγιεινό το φαγητό σου λογικά όλα θα είναι καλά. Αν θες να μη σε πιέζει ο σύζυγος ρωτάς τον γυναικολόγο αν όλα είναι οκ με αυτό το θέμα και τελειώνει το ζήτημα 😉 και μετά θα λες ένα ο γιατρός είπε ότι όλα καλά και θα καθαρίζεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Έχω διαβάσει ότι δε χρειάζονται πολλές περισσότερες θερμίδες στην εγκυμοσύνη από ότι όταν δεν είσαι έγκυος. Μετά τον 5ο-6ο μήνα αρχίζει η ανάγκη να ανεβάσεις λίγο το φαγητό. Αν το παιδάκι σου μεγαλώνει όπως πρέπει και εσύ τρως φυσιολογικά χωρίς να στερεισαι και είναι και υγιεινό το φαγητό σου λογικά όλα θα είναι καλά. Αν θες να μη σε πιέζει ο σύζυγος ρωτάς τον γυναικολόγο αν όλα είναι οκ με αυτό το θέμα και τελειώνει το ζήτημα 😉 και μετά θα λες ένα ο γιατρός είπε ότι όλα καλά και θα καθαρίζεις

Χαχαχαχαχα θα το κανω σίγουρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Ο γυναικολόγος μου ειπε οτι εχω οπίσθια κλήση στην μητρα λετε να μην νιωσω καθολου το μωρο; 

Κι εγώ οπίσθια κλίση έχω, αν κρίνω από μένα θα σε τρελάνει στην κλωτσιά μην ανησυχείς..σου έρχεται και είναι τέλειο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Κι εγώ οπίσθια κλίση έχω, αν κρίνω από μένα θα σε τρελάνει στην κλωτσιά μην ανησυχείς..σου έρχεται και είναι τέλειο

Λενε οτι εχει να κανει και το πως καθεται το μωρο στην κοιλια..τελικα εχω πολλα να ρωτησω τον γιατρο🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diana_caterina εγώ πιστεύω ότι νιώθεις το μωρό γιατί κι εγώ έτσι άρχισα να το αισθάνομαι στις 17 βδομάδες. Τώρα στην 21η είναι πολύ πιο ευδιάκριτες οι κινήσεις του. Η οπίσθια κλίση μήτρας δεν έχει να κάνει με το ποσό θα αισθάνεσαι το μωρό αλλά λογικά δε θα κάνεις μεγάλη κοιλιά 🙂 Για τα κιλά μην ανησυχείς κι εγώ 58 έμεινα από τους εμετούς και με 1,70 ύψος 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Λενε οτι εχει να κανει και το πως καθεται το μωρο στην κοιλια..τελικα εχω πολλα να ρωτησω τον γιατρο🤣

Έχει να κάνει σίγουρα με αυτό, μου το είπε ο γιατρός μου όταν μια μέρα πήγα εκτάκτως να με δει γιατί όλη μέρα είχα νιώσει το μωρό πολύ ελάχιστα ενώ γενικά όλη μέρα είναι πολύ δραστήριο. Εκείνη την ημέρα είχε στραφεί προς τη σπονδυλική στήλη οπότε κ δεν ένιωθα τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

@Diana_caterina εγώ πιστεύω ότι νιώθεις το μωρό γιατί κι εγώ έτσι άρχισα να το αισθάνομαι στις 17 βδομάδες. Τώρα στην 21η είναι πολύ πιο ευδιάκριτες οι κινήσεις του. Η οπίσθια κλίση μήτρας δεν έχει να κάνει με το ποσό θα αισθάνεσαι το μωρό αλλά λογικά δε θα κάνεις μεγάλη κοιλιά 🙂 Για τα κιλά μην ανησυχείς κι εγώ 58 έμεινα από τους εμετούς και με 1,70 ύψος 😝

Ναι το διαβασα αυτο για την κοιλιά! Και ειδικα στα κορίτσια λεει μικροτερη κοιλια εχεις παλι! Θα δειξει τωρα οσο περνανε οι μερες θα δω θα προσπαθησω οταν ξαπλωσω να το ζουμπηξω λιγακι για να δω 😂🤗 πλεον οσο περναει ο καιρος ενω δεν μιλαω στην κοιλια ουτε τραγουδαω κ τετοια ανυπομονώ καθε φορα για τον υπέρηχο γιατί μου λείπει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Τελικά κορίτσια όλες ίδιες είμαστε...σαν να ακούω τον εαυτό μου 1,5-2 μήνες πριν 😊

Χαχαχαχα ναι μωρε ολες ειμαστε τρελαμενες αλλα το θεωρω γλυκο! 

Ειδικα οι κοπελες που ειναι το πρωτο τους παιδακι ειναι κατι τελειως πρωτόγνωρο! Στο δεύτερο εισαι λιγο υποψιασμενη, ξερεις τι να περιμενεις περιπου αν και οι εγκυμοσύνες διαφερουν ακομη κ στην ιδια μητερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια; ποτε θα πάτε πάλι για υπέρηχο;; 

Να σας ρωτήσω.. Από πότε ξεκινάνε τα πιο συχνά ραντεβού με τον γιατρό; 7ο ή 8ο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...