Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο


Λία32

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας!

Αυτό τη μήνα θα ξεκινήσουμε την πρώτη μας προσπάθεια με φυσικό κύκλο και θα ήθελα να μου μετεφέρετε την εμπειρία σας.

Καταλήξαμε στην διαδικασία της εξωσωματικής μετά απο 1,5 χρόνο προσπάθειας. Τελικά διαπιστώθηκε ότι ο άντρας μου έχει κυρσοκήλη και όλοι οι ουρολόγοι μας πρότειναν την εξωσωματική θεωρώντας ότι η αφαίρεσή της δεν θα φέρει το επιθυμητό αποτέλσμα στη μορφολογία και τον αριθμό των σπερματοζωαρίων.

Οι δικές μου εξετάσεις είναι καλές και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε μιρκογονιμοποίηση με φυσικό κύκλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Λία32 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας!

Αυτό τη μήνα θα ξεκινήσουμε την πρώτη μας προσπάθεια με φυσικό κύκλο και θα ήθελα να μου μετεφέρετε την εμπειρία σας.

Καταλήξαμε στην διαδικασία της εξωσωματικής μετά απο 1,5 χρόνο προσπάθειας. Τελικά διαπιστώθηκε ότι ο άντρας μου έχει κυρσοκήλη και όλοι οι ουρολόγοι μας πρότειναν την εξωσωματική θεωρώντας ότι η αφαίρεσή της δεν θα φέρει το επιθυμητό αποτέλσμα στη μορφολογία και τον αριθμό των σπερματοζωαρίων.

Οι δικές μου εξετάσεις είναι καλές και αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε μιρκογονιμοποίηση με φυσικό κύκλο.

Καλησπέρα κορίτσι μου. Μια από τα ίδια και εμείς, χειρουργήσαμε κιρσοκήλη τον φλεβάρη και ενώ είδαμε βελτίωση, η εγκυμοσυνη δεν έχει έρθει και λόγω ηλικίας θα προχωρήσουμε με εξωσωματική. Θα ήθελα να σε ρωτήσω για το φυσικό κύκλο, εμενα ενώ μου το πρότεινε η γυναικολόγος μου που δεν ασχολείται βέβαια με εξωσωματικές , στο κέντρο που πήγα μου το απέκλεισαν και μου είπαν είναι για όσες δεν ανταποκρίνονται στα φάρμακα. Δεν ξέρω τι να πώ και αν ισχύει αυτό γιατί θα ήθελα να προσπαθήσω με φυσικό κύκλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκανα γιατί δεν ειχα ανταποκριση σε διεγερση οπως λες..εσυ μπορεις να κανεις αν δεν εχεις ορεξη να παρεις ορμονες/ενεσεις/φαρμακα καθολου..θα κανεις 2 κυκλους θα μεταφερετε 2 εμβρυα και μια χαρα.αν εισαι πιο μικρή μεταφερεις και ενα εμβρυο μονο του μηνα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η elephant είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Μια από τα ίδια και εμείς, χειρουργήσαμε κιρσοκήλη τον φλεβάρη και ενώ είδαμε βελτίωση, η εγκυμοσυνη δεν έχει έρθει και λόγω ηλικίας θα προχωρήσουμε με εξωσωματική. Θα ήθελα να σε ρωτήσω για το φυσικό κύκλο, εμενα ενώ μου το πρότεινε η γυναικολόγος μου που δεν ασχολείται βέβαια με εξωσωματικές , στο κέντρο που πήγα μου το απέκλεισαν και μου είπαν είναι για όσες δεν ανταποκρίνονται στα φάρμακα. Δεν ξέρω τι να πώ και αν ισχύει αυτό γιατί θα ήθελα να προσπαθήσω με φυσικό κύκλο.

Θα μπορούσες να μου πεις τον γιατρό που ανέλβε να χειρουργήσει την κυρσοκήλη;

Σχετικά με τον φυσικό κυκλο το έψαξα περισσότερο γιατί έχω ιστορικό καρκίνου σε μαστό και οωθήκες και ο γυναικολόγος μου δεν ήθελε να πάρω φάρμακα. Η αλήθεια είναι ότι όσα κέντρα εξωσωματικής επισκεφτήκαμε, μας είπαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος και μας απέτρεψαν από τη διαδικασία του φυσικού κύκλου. 

Η αλήθεια είναι ότι είναι μικρότερο το ποσοστό επιτυχίας αλλά εμείς αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε πρώτα έτσι.

Ο γιατρός που μας ανέλαβε, αρχικά  ήθελε να πάρω φαρμακευτική αγωγή, αλλά μεσολάβησε ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί χρόνια και έτσι δέχτηκε να προχωρήσουμε με φυσικό κύκλο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Λία32 είπε:

Θα μπορούσες να μου πεις τον γιατρό που ανέλβε να χειρουργήσει την κυρσοκήλη;

Σχετικά με τον φυσικό κυκλο το έψαξα περισσότερο γιατί έχω ιστορικό καρκίνου σε μαστό και οωθήκες και ο γυναικολόγος μου δεν ήθελε να πάρω φάρμακα. Η αλήθεια είναι ότι όσα κέντρα εξωσωματικής επισκεφτήκαμε, μας είπαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος και μας απέτρεψαν από τη διαδικασία του φυσικού κύκλου. 

Η αλήθεια είναι ότι είναι μικρότερο το ποσοστό επιτυχίας αλλά εμείς αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε πρώτα έτσι.

Ο γιατρός που μας ανέλαβε, αρχικά  ήθελε να πάρω φαρμακευτική αγωγή, αλλά μεσολάβησε ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί χρόνια και έτσι δέχτηκε να προχωρήσουμε με φυσικό κύκλο.

 

Σου στέλνω μήνυμα γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρονται ονόματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Λία32 είπε:

Θα μπορούσες να μου πεις τον γιατρό που ανέλβε να χειρουργήσει την κυρσοκήλη;

Σχετικά με τον φυσικό κυκλο το έψαξα περισσότερο γιατί έχω ιστορικό καρκίνου σε μαστό και οωθήκες και ο γυναικολόγος μου δεν ήθελε να πάρω φάρμακα. Η αλήθεια είναι ότι όσα κέντρα εξωσωματικής επισκεφτήκαμε, μας είπαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος και μας απέτρεψαν από τη διαδικασία του φυσικού κύκλου. 

Η αλήθεια είναι ότι είναι μικρότερο το ποσοστό επιτυχίας αλλά εμείς αποφασίσαμε να προσπαθήσουμε πρώτα έτσι.

Ο γιατρός που μας ανέλαβε, αρχικά  ήθελε να πάρω φαρμακευτική αγωγή, αλλά μεσολάβησε ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί χρόνια και έτσι δέχτηκε να προχωρήσουμε με φυσικό κύκλο.

 

Επειδή πρόσφατα το έψαξα, καρκίνο στήθους-εξωσωματική..  Επισκέφτηκα ειδικό μαστολογο όπου πήρε όλο το ιστορικό μου, είδε ολες μου τις μαςτογραφιες κτλ. Ασχολείται με το θέμα εξωσωματική και  καρκίνος η συγκεκριμένη..

Εν ολίγοις η εξωσωματική χωρίζεται σε 2 φάσεις όπως και ο κυκλος κάθε μήνα.. Στην πρώτη φάση παίρνεις φαρμακα για παραπάνω ωάρια και κάνεις ωοληψια. Αυτά τα φάρμακα ΔΕΝ επιβαρύνουν τον οργανισμό ούτε έχουν σχέση με καρκίνο του στήθους/ωοθηκών. 
η δεύτερη φάση  στην εξωσωματική είναι η εμβρυομεταφορα..  (γίνεται είτε τεχνητά με προετοιμασία ενδομητρίου όπου παίρνεις οιστρογόνα από την 2η μέρα περιόδου, είτε κάνεις μόνη σου ωορρηξία και σου βάζουν το/τα έμβρυα χωρίς οιστογονα) Και στις 2 περιπτώσεις παντως  παίρνεις προγεστερονη μέχρι το θετικό αποτέλεσμα και συνήθως και για μερικές βδομάδες μετά..

Όποτε στην 2η φάση παίρνεις προγεστερονη σιγουρα και καποιες  φορές cyclacur ΑΥΤΕΣ  λοιπόν οι 2 ορμόνες  επηρεάζουν λίγο και είναι λίγο επβαρυντικες  για καρκίνο., όχι βέβαια με μια φορά αλλά αν αν τα πάρεις πολλές φορές.. 

Θέλω να πω πως είτε κανεις φυσικό κύκλο είτε παρεις φάρμακα, τα «επιβαρυντικά» θα τα πάρεις για την ΕΤ  όπως και να έχει, δηλαδη την προγεστερονη.. Απλά μπορείς να ζητήσεις η διαδικασία της ΕΤ να γίνει με «φυσικό τρόπο» και όχι με τεχνητό για να γλιτώσεις έστω τα οιστρογόνα δηλαδή τα cyclacur.. 

Δεν νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα παντως. Απλά αν έχεις ιστορικό κάνε μια επίσκεψη σε ειδικό  μαστολογο για να έχει το ιστορικό σου και να έχεις μια επαφή. Εμένα αυτό μου είπε, σε κάθε μου βήμα να επικοινωνώ μαζί της,  να είναι ενήμερη και να μου λέει τι να κάνω.. πχ μου είπε να μην πάρω αγωγή για να έχω περίοδο κάθε μήνα (θα γίνω 43 σε λίγο και μπήκα σε πρόωρη κλιμακτήριο, χανω κυκλους κτλ) η αγωγή σε αυτες  τις περιπτωσεις είναι οιστογονα/προγεστερονη (τα φάρμακα της ΕΤ) δηλαδή. Μου είπε πως και 2 φορές τον χρόνο να έχω περίοδο είμαι ενταξει προκειμενου να κάνω αγωγή για να έχω κάθε  μήνα περίοδο.. 

Ειπε επίσης να κάνω τις προβλεπομενες εξετασεις κάθε χρονο Και να μην χάνω  ποτέ το ετήσιο ραντεβού μου μαζί της. .. 

Δεν έχω ιστορικό αλλά έχω εξαιρετικά πυκνό μαστό,  που είναι πολύ δύσκολος στη διάγνωση και έχει λίγες παραπάνω πιθανότητες για καρκίνο σε σχέση με τον λιπώδη μαστό.. 

Όσον αφορά τους φυσικούς κύκλους έχω κάνει γύρω στους 8-10 για να απόκτησω 2ο παιδί.. (δεν απέκτησα ακόμα είμαι και σχεδόν 43!) .  Εγω έκανα φυσικό τροποποιημένο. Δηλαδή το ένα ωάριο του μήνα και απλά το ενίσχυα με ελάχιστη ποσότητα φαρμάκων για να είναι ελεγχόμενο.. Μεγάλη ταλαιπωρία  για μένα οι φυσικοί κύκλοι.. Αν είχα  ανταπόκριση στα φάρμακα θα έκανα μια διέγερση να βγάλω ωάρια και να ξεμπερδέψω από αυτό το κομμάτι..  

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε το ηξερα οτι η προγεστερονη ειναι επιβαρυντικη.πηγα σημερα στο γιατρο μου, λυπαμαι που το λεω, αλλα οσα κ να τους δωσεις ειναι ψυχροι επαγγελματιες που κοστολογουν ακριβα τη δουλεια τους προσπαθωντας να μαε δωσουν λιγη ελπιδα κ μονο...πώς σας φαινεται 1 ωοληψια κ μια εμβρυομεταφορα 1800 ?δεν ειναι πολλα κ 2 περι τα 3000?

Nefeliap  στειλε μου μηνυμα γιατι φαινεται δε δεχεσαι μηνυματα σε ποιον εχεις παει σε παρακαλω πολυ ή να μιλησουμε ....δε ξερω εχει ελπιδες ο φυσικος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marakipap είπε:

Δε το ηξερα οτι η προγεστερονη ειναι επιβαρυντικη.πηγα σημερα στο γιατρο μου, λυπαμαι που το λεω, αλλα οσα κ να τους δωσεις ειναι ψυχροι επαγγελματιες που κοστολογουν ακριβα τη δουλεια τους προσπαθωντας να μαε δωσουν λιγη ελπιδα κ μονο...πώς σας φαινεται 1 ωοληψια κ μια εμβρυομεταφορα 1800 ?δεν ειναι πολλα κ 2 περι τα 3000?

Nefeliap  στειλε μου μηνυμα γιατι φαινεται δε δεχεσαι μηνυματα σε ποιον εχεις παει σε παρακαλω πολυ ή να μιλησουμε ....δε ξερω εχει ελπιδες ο φυσικος?

Φυσικά και έχει ελπίδες ο φυσικός απλά είναι πολύ πιο χρονοβόρος. Γιατί το ότι θα πάρεις το ωάριο του μήνα δε σημαίνει ότι θα γονιμοποιηθεί κ αν γονιμοποιηθεί ότι θα προχωρήσει. Όπως είπαν κ τα κορίτσια φυσικούς κάνουν όσες δεν ανταποκρίνονται στη διέγερση. Από οικονομικής άποψης δε γνωρίζω να σου πω γιατί έκανα διέγερση. Για να καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω για το αν θα προχωρήσει ή όχι. Στα 30 μου χωρίς κανένα ορμονολογικό πρόβλημα με περίοδο κάθε μήνα κανονικά στη διέγερση βλέπαμε 14 ωοθηλακια. Έδωσα 10 ωάρια, τα 7 ήταν ώριμα για να γονιμοποιηθουν, γονιμοποιήθηκαν τα 4, προχώρησαν όλα μέχρι 3η μέρα και κατέληξα με 2 βλαστοκυστες 5η μέρας. Υπάρχουν κορίτσια που προχωράνε όλα. Τίποτα δεν είναι στάνταρ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η marakipap είπε:

Δε το ηξερα οτι η προγεστερονη ειναι επιβαρυντικη.πηγα σημερα στο γιατρο μου, λυπαμαι που το λεω, αλλα οσα κ να τους δωσεις ειναι ψυχροι επαγγελματιες που κοστολογουν ακριβα τη δουλεια τους προσπαθωντας να μαε δωσουν λιγη ελπιδα κ μονο...πώς σας φαινεται 1 ωοληψια κ μια εμβρυομεταφορα 1800 ?δεν ειναι πολλα κ 2 περι τα 3000?

Nefeliap  στειλε μου μηνυμα γιατι φαινεται δε δεχεσαι μηνυματα σε ποιον εχεις παει σε παρακαλω πολυ ή να μιλησουμε ....δε ξερω εχει ελπιδες ο φυσικος?

Έτσί ειναι ο φυσικός κύκλος.. Τόσο περίπου μου έβγαινε και μένα.. .. περιπου 600 ευρω η ωοληψια (αν εμπαινε καταψυξη βαλε  συν 200 ευρω!!) και η ετ μου εβγαινε 950 περίπου.. εχω κανει περιπου 8-10 ωοληψιες και 2 ΕΤ..

Δεν συμφερει.. Ο φυσικός κύκλος ειναι σωτήριος για εμάς χωρίς ανταπόκριση.. Αν έχεις ανταπόκριση στα φάρμακα εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της διέγερσης.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...