Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 17 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Να γκρινιάζεις;;; γκρίνια είναι να λες ότι έκαψες μαλλί στο κομμωτήριο... Αυτό που έζησες ήταν σοκαριστικο κ τραυματικο κ έχεις το δικαίωμα να κλαψεις όσο θες. Θα προχωρήσεις όταν νιώσεις έτοιμη, όχι εκβιαστικα, δεν πάει έτσι... Πάντα εκπλήσσομαι πόσο δε θέλουμε να ακούμε για τις αποβολές σαν να μην είναι αληθινή απώλεια, σαν να μην έχασες παιδί έστω κ αγέννητο. Μπορεί να λέγονται κ με καλή πρόθεση οκ, είναι όμως βρε κορίτσια πολύ σκληρά αυτά τα λόγια. Αν δεν μπορείτε να νιώσετε τον άλλο μην λέτε τπτ, δεν ειναι υποχρεωτικό να πούμε κάτι. 

Πικοκ δεν είχα ξαναδιαβάσει το πως έγιναν όλα κ ειλικρινά δεν μπορώ ούτε να το φανταστώ. Ειλικρινα λυπάμαι πάρα πολύ... 

@Tokyo μου σε ευχαριστώ για όλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 16 ώρες, ο/η Μασα είπε:

Καλό θα ήταν, αν δεν έχεις ήδη κάνει και αν προσπαθείς για παιδάκι να κάνεις μια ηλεκτροφοριση αιμοσφαιρινης, να δεις αν έχεις στίγμα ή κάποια μετάλλαξη που δε φαινεται στις απλές αιματολογικες.

Στίγμα δεν έχω... Τι μετάλλαξη εννοείς;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Στίγμα δεν έχω... Τι μετάλλαξη εννοείς;; 

Πέρα από το στίγμα της μεσογειακής υπάρχουν και οι μεταλλάξεις του, όπως και στη κυστική ινωση, εγώ έχω ένα μεταλλαγμένο γονίδιο που δε φαίνεται στις γενικές αίματος από το σίδηρο ή τον αιματοκρίτη, είχα πάντα υψηλό, όταν έκανα στο προγεννητικό ηλεκτροφοριση αιμοσφαιρινης μου βγήκε κάτι αδιευκρινιστο, πήγα στο κέντρο μεσογειακής αναιμίας έκανα έναν μοριακό έλεγχο και έτσι βρήκαν τι έχω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχει το τμήμα μεσογειακής αναιμίας και θαλασσαιμιών του Λαικού νοσοκομείου που μπορείτε κορίτσια να τα κάνετε εντελώς δωρεάν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η peacock είπε:

Υπάρχει το τμήμα μεσογειακής αναιμίας και θαλασσαιμιών του Λαικού νοσοκομείου που μπορείτε κορίτσια να τα κάνετε εντελώς δωρεάν!

Είναι παράρτημα του λαϊκού και λέγεται κέντρο μεσογειακής αναιμίας, είναι σε άλλη οδό πολύ κοντά στο λαικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/8/2020 at 11:58 ΠΜ, ο/η PenelopeD είπε:

Προσκαλώ όσες γυναίκες έχουν εμπειρία από εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση να καταθέσουν την ιστορία τους... 

Σκοπός μου είναι να μοιραστούμε κάθε πληροφορία που έχουμε συλλέξει όλες μας μέσα από αυτό και να αλληλο-υποστηριχθούμε! 

Είμαι 30 χρονών, χωρίς κανένα πρόβλημα γονιμότητας όπως και ο σύζυγός μου. Επιλέξαμε την εξωσωματική μιας και νοσώ από το σύνδρομο soethre chotzen ή αλλιώς κρανιοσυνώστωση οπότε θα έπρεπε να επιλέξουμε τα μη παθολογικά έμβρυα για εμφύτευση. 

Μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες μέσα σε 1 χρόνο, σε κλινική εξωσωματικής στο Φάληρο με γιατρό πολύ έμπειρο και γενικά "μεγάλο όνομα" σε αυτόν τον τομέα, αρχίζω να λυγίζω και οικονομικά και ψυχολογικά και θα ήθελα πολύ να μάθω αν εκεί έξω υπάρχει κάποια γυναίκα που τα έχει καταφέρει...! 

Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας!

Κορίτσι παρόμοια ιστορία κ εγώ... Έχοντας στίγμα μεσογειακής αναιμίας εγώ κ ο σύζυγος κατευθυνθήκαμε αμέσως στην εξωσωματική. Ο προεμφυτευτικός πραγματοποιήθηκε στο Χωρέμειο. Από τις 7 βλαστοκύστες το ένα μόνο νοσούσε. Έβαλα αρχικά 2 άριστες βλαστοκυστες, όπου  κατέληξαν σε βιοχημική. Μετά άλλες δυο με μηδέν αποτέλεσμα.  Ενώ ετοιμάζομουν για την επόμενη εμβρυομεταφορά μαθαίνω πως είμαι έγκυος ( φυσιολογικά). Ευτυχώς το νινάκι μου δεν είχε ούτε το στίγμα κ τώρα έχω έναν παιδαρο 1 έτους. Τον Φεβρουάριο ξεκινώντας προσπάθειες για δεύτερο παιδί έβαλα μία βλαστοκύστη κ πάλι τίποτα. Τον Μάιο έβαλα κ την τελευταία μου, όπου πάλι τίποτα. Η απογοήτευση τεράστια... Αν δεν είχα κάνει το γιο μου θα θεωρούσα σίγουρα ότι έχω κάποιο πρόβλημα. Τώρα προσπαθούμε φυσιολογικά. Ξέρω πως μπορεί να αναγκαστώ να κάνω άμβλωση, αλλά κ η όλη διαδικασία της εξωσωματικής είναι πολύ ψυχοφθόρα. Κανένας δεν μπορεί να σε καταλάβει αν δεν το έχει υποστεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/8/2020 at 2:29 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Σου είχα στείλει Καρενάκι μου... ποια μπανια...με το ζόρι εχω κανει ενα... το "poor" σημαίνει χαμηλή ποιότητα... και ίσως δείχνει τη δυναμική στην εμφύτευση..

Αναμένω όμορφα νεα από σενα! ❤️

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για ότι πέρασες. Βάλε όμως κ το τελευταίο εμβρυάκι σου. Δεν ξέρεις ποτέ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι παρόμοια ιστορία κ εγώ... Έχοντας στίγμα μεσογειακής αναιμίας εγώ κ ο σύζυγος κατευθυνθήκαμε αμέσως στην εξωσωματική. Ο προεμφυτευτικός πραγματοποιήθηκε στο Χωρέμειο. Από τις 7 βλαστοκύστες το ένα μόνο νοσούσε. Έβαλα αρχικά 2 άριστες βλαστοκυστες, όπου  κατέληξαν σε βιοχημική. Μετά άλλες δυο με μηδέν αποτέλεσμα.  Ενώ ετοιμάζομουν για την επόμενη εμβρυομεταφορά μαθαίνω πως είμαι έγκυος ( φυσιολογικά). Ευτυχώς το νινάκι μου δεν είχε ούτε το στίγμα κ τώρα έχω έναν παιδαρο 1 έτους. Τον Φεβρουάριο ξεκινώντας προσπάθειες για δεύτερο παιδί έβαλα μία βλαστοκύστη κ πάλι τίποτα. Τον Μάιο έβαλα κ την τελευταία μου, όπου πάλι τίποτα. Η απογοήτευση τεράστια... Αν δεν είχα κάνει το γιο μου θα θεωρούσα σίγουρα ότι έχω κάποιο πρόβλημα. Τώρα προσπαθούμε φυσιολογικά. Ξέρω πως μπορεί να αναγκαστώ να κάνω άμβλωση, αλλά κ η όλη διαδικασία της εξωσωματικής είναι πολύ ψυχοφθόρα. Κανένας δεν μπορεί να σε καταλάβει αν δεν το έχει υποστεί...

Καλησπέρα @Zeta. η ιστορία σου πραγματικά ταιριάζει στη δική μου και επιβεβαιώνει την ανησυχία μου πως τελικά το πρόβλημα αφορά το εκάστοτε κέντρο εξωσωματικής και τους εμβρυολογους του καθώς είναι οι μοναδικοί που επεμβαίνουν στα έμβρυα! Σε ποιο κέντρο και με ποιον γιατρό έκανες τις προσπάθειες; Συγχαρητήρια για το παιδάκι σου και να σας ζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Κορίτσι μου λυπάμαι πολύ για ότι πέρασες. Βάλε όμως κ το τελευταίο εμβρυάκι σου. Δεν ξέρεις ποτέ...

Αυτό θα κάνω όταν βρω το κουράγιο... θα αφησω τη φυση να το καταστρέψει γιατί δε το πολυπιστευω να σου πω την αλήθεια... θα δειξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα.....

Εμείς.μετα απο πολλές αποτυχημένες εμφυτευσεις κάνουμε προεμφυτεύτικο ....Πριν δύο χρόνια ενώ έβαλα δύο υγείες έμβρυα πήρα αρνητικό....Τώρα ετοιμάζομαι για την επόμενη....προτιμώ να μην βάζω τα άρρωστα έμβρυα μέσα μου όπου μετά καταλήγουν  σε αποβολή.......παρόλο που καθυστερώ έτσι και το κόστος μεγάλο....

Εσείς τι άποψη έχετε. ; ΠΕΤΥΧΑΤΕ .;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...
στις On 7/8/2020 at 2:26 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

Στον ίδιο γιατρό...στο ίδιο κέντρο... εχω κανει όλες τις εξετασεις που θα μπορούσα να κανω... εχω επισκεφτεί διάφορους γιατρούς από τότε και όλοι δε μπορούν να εξηγήσουν τι εφταιξε.... Το μόνο που μένει είναι να κανω βιοψία ενδομητριου για μικρόβια μήπως βρεθεί κατι....αν και πλεον είναι σαν να ψάχνω σταγόνα στον ωκεανό.

Όλοι λένε να προχωρήσω και να μη το βάλω κάτω.... πόσο ευκολα το λενε.... εχουμε τσακιστεί οικονομικά τόσα χρόνια και πλεον ψυχολογικά δε μπορώ να διαχειριστώ τίποτα... Κλείνω τα ματια και μου ερχονται στο μυαλό εικονες από εκείνη τη μέρα, αιμορραγία απίστευτη, κόκκινο παντου..στα πλακάκια στο μπανιο, στο διάδρομο που με 'εσυρε ο αντρας μου να με παει στο κρεμβατι...το κρεβατι μας κατακόκκινο... ο τρόπος που τα έχασα με στιγμάτισε.... Δε θα είμαι ποτε ξανα αυτό που ήμουν πριν...

Βιωσα ακριβώς το ιδιο πριν 15 ημερες, ημουν εγκυος σε διδυμα..  αιμμοραγια, κομματια απο το ενδομητριο και τους τους σακους των εμβρυων στα χερια μου! Είναι συγκλονιστικό... Δε μπορούμε να το ξεπεράσουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Easter egg είπε:

Βιωσα ακριβώς το ιδιο πριν 15 ημερες, ημουν εγκυος σε διδυμα..  αιμμοραγια, κομματια απο το ενδομητριο και τους τους σακους των εμβρυων στα χερια μου! Είναι συγκλονιστικό... Δε μπορούμε να το ξεπεράσουμε...

Λυπάμαι πολύ 😥 ειλικρινά.... Δε ξεπερνιέται η εικόνα με τα αίματα 😥 δυστυχώς αυτά θα τα κουβαλάμε μαζί μας για πάντα... 

Ψάξε κορίτσι μου καλά τα αιματολογικά σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
    • Με το καλό κορίτσι μου η μπεμπουλα σας 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...