Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 31 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!! Και θα γνωρίσεις με το καλό τα μικρακια σου!!! Δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς, θα σου κάνουν επισκληρίδειο, δεν καταλαβαίνεις τίποτα κ σε 5 λεπτά θα βλέπεις τα μωράκια σου !!

Σε ευχαριστώ πολύ @annie! μου! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Ευχαριστώ! Ναι Τεταρτη! Δεν ειπαμε ώρα ακόμα! Έφτασε και αυτό στο τέλος του και δεν το πιστευω! Οσο φοβάμαι άλλο τοσο ενθουσιασμένη ειμαι! Αν και δεν το εχω ζήσει ξανά το συναίσθημα και δεν ξέρω τι να περιμένω! Ελπιζω μονο να μην χρειαστεί να μου κανουν ολική αν αγχωθώ και ανεβασω παλμούς και δεν πέφτουνε.. γιατί σε μένα συμβαινει αυτο και δεν μπορώ να ηρεμήσω.. αχ! 

Τέλεια ααα!!! Μια μια ξεφουσκώνει 😂😂😂με το καλό κορίτσια.. Μετά έχει σειρά η @Antelope μας ε? Ουφφφφφ περιμεντε με σας λέω ☺🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Evi 89 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ εκλεισα ραντεβου για Τεταρτη! Θα είμαι 36 βδομάδων ακριβώς. Μου ειπε να πάω αύριο πρωί νοσοκομείο για εξετάσεις κλπ. Τι θα κάνω εκεί; Μπορείτε να μου πείτε;

Νταν νταν νταν!! Έφτασε η ώρα! Αύριο δηλαδή πας και μένεις μέσα ή μόνο εξετάσεις και θα ξαναπάς Τετάρτη;

Αυτά που είπε η @annie! λογικά θα σου κάνουν και το τεστ covid αν δεν το έχεις κάνει εσύ. 

Τώρα για προετοιμασία χειρουργείου δεν ξέρω αν κάνουν και κλυσμα, κάποιες φορές σε ξυριζουν κι όλας αυτοι στην περιοχή αν δουν οτι χρειάζεται 😫

Σταμάτησες όλα τα φάρμακα;

Αντε να έρχονται τα αγοράκια! Λες να έχουν πάρει χαμπάρι τι τα περιμένει; 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Τέλεια ααα!!! Μια μια ξεφουσκώνει 😂😂😂με το καλό κορίτσια.. Μετά έχει σειρά η @Antelope μας ε? Ουφφφφφ περιμεντε με σας λέω ☺🤣🤣

Κράτα τα εκεί καλέ όσο περισσότερο μπορείς. Εγώ ευχαρίστως να σε περιμένω. Δεμ βιάζομαι να τα βγάλω 😄 Ηδη σκέφτομαι οτι Θα μου λείψει αυτό το αραλίκι.. Γιατί αν το σκεφτείς για πολλά χρόνια δεν θα ξαναέχουμε την ευκαιρία να αράζουμε καναπέ με τις ώρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Κράτα τα εκεί καλέ όσο περισσότερο μπορείς. Εγώ ευχαρίστως να σε περιμένω. Δεμ βιάζομαι να τα βγάλω 😄 Ηδη σκέφτομαι οτι Θα μου λείψει αυτό το αραλίκι.. Γιατί αν το σκεφτείς για πολλά χρόνια δεν θα ξαναέχουμε την ευκαιρία να αράζουμε καναπέ με τις ώρες

Μωρε δίκιο έχεις.. Μόνο το αραλίκι?? Φαγητό, σπίτι όλα έτοιμα χαχα.. Που τέτοια χαρά αργότερα... Πόσο είσαι τώρα?? Εγω την Τεταρτη μπαίνω στην 30η.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Νταν νταν νταν!! Έφτασε η ώρα! Αύριο δηλαδή πας και μένεις μέσα ή μόνο εξετάσεις και θα ξαναπάς Τετάρτη;

Αυτά που είπε η @annie! λογικά θα σου κάνουν και το τεστ covid αν δεν το έχεις κάνει εσύ. 

Τώρα για προετοιμασία χειρουργείου δεν ξέρω αν κάνουν και κλυσμα, κάποιες φορές σε ξυριζουν κι όλας αυτοι στην περιοχή αν δουν οτι χρειάζεται 😫

Σταμάτησες όλα τα φάρμακα;

Αντε να έρχονται τα αγοράκια! Λες να έχουν πάρει χαμπάρι τι τα περιμένει; 😄

Κανονικότατα το κλυσμα. Εμένα δε με ξυρίσαν αλλά είχα πει ξυρισμένη.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Νταν νταν νταν!! Έφτασε η ώρα! Αύριο δηλαδή πας και μένεις μέσα ή μόνο εξετάσεις και θα ξαναπάς Τετάρτη;

Αυτά που είπε η @annie! λογικά θα σου κάνουν και το τεστ covid αν δεν το έχεις κάνει εσύ. 

Τώρα για προετοιμασία χειρουργείου δεν ξέρω αν κάνουν και κλυσμα, κάποιες φορές σε ξυριζουν κι όλας αυτοι στην περιοχή αν δουν οτι χρειάζεται 😫

Σταμάτησες όλα τα φάρμακα;

Αντε να έρχονται τα αγοράκια! Λες να έχουν πάρει χαμπάρι τι τα περιμένει; 😄

Έφτασε ναι! Αυριο μου ειπε μονο εξετάσεις! Covid καναμε σημερα το πρωι, μαζι με τον άντρα μου και έκανε κ η μαμά μου η οποία θα μείνει μέσα μαζί μου. Ο άντρας μου απλά θα ειναι απέξω και οταν τα δει θα φυγει. Δεν τον αφηνουν ουτε να κάτσει, ουτε και να ερθει άλλη μέρα. Επισης ξύρισμα δεν ξέρω αν κάνω. Δεν ξέρω αν μπορω. Δυσκολεύομαι πολύ και πιστευω ότι δεν θα τα καταφερω. 
 

Για τα φάρμακα δεν μου είπαν τιποτα. Τα ουτρο δεν θα τα παρω ουτε σημερα ούτε αυριο. Εχω καινουργια κουτιά και λεω μην τα ανοιξω! Ισως τα δώσβ καπου! Σημερα θα παρω κανονικά μαγνησιο, σιδηρο και αύριο το πρωί τιποτα για να μην επηρεασει τις εξετάσεις. Για την υπολοιπη μέρα θα την ρωτήσω την γιατρο. 
 

Μια χαρα θα περάσουν! Ολοι στις υπηρεσίες τους θα είμαστε! Βασιλιάδες! Εμείς τι να πούμε δηλαδη! Χαχα! 
 

Εσυ η επόμενη ε; Σίγουρα καλό το καθισιό δε λέω αλλά νομιζω το βάρος δεν αντέχεται πια! Δηλαδή και που καθομαι δεν το απολαμβανω πλεον.. εσυ πώς εισαι;;
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Τώρα πόσο εισαι ακριβώς? 

Τα μικρά είναι μια χαρά! Ο μοναδικός λόγος που δεν έχουμε φύγει από το νοσοκομείο ενώ μας είπαν να φύγουμε από χθες είναι ότι έχω πίεση. Σήμερα ανέβασα 165/95. Και αυτοί εδώ θέλουν να με αφήσουν να πάω σπίτι με τέτοια πίεση χωρίς αγωγή. Προφανώς μέχρι να συνέλθει ο οργανισμός από τον τοκετό θα πάρει κάποιες εβδομάδες.. Λένε περίπου 6 εβδομάδες. 

Στο δωμάτιο τα εχουμε συνέχεια μαζί μας τα μωράκια και σιγά σιγά τα παχαίνουμε όπως φαντάζομαι όλες οι κάνανε με το που γεννήθηκαν. Νομίζω μέχρι να φτάσουν ένα βάρος τύπου 3 κιλά που έχουν τα τελειομηνα το έχεις ένα άγχος.. 

Δεν ξέρω πως το βιώσαν τα υπόλοιπα κορίτσια έως τώρα.. @Sweetie79 @melodyy @annie! Επίσης κορίτσια ήθελα την γνώμη σας σε κατι: τα βάζετε τα μωρά στήθος να τραβήξουν ή κάνετε μεικτο θηλασμό για να μην τα κουράζετε?

 

Η μία έπιανε από την αρχή αλλά για πολύ λίγο.. Κουραζοταν.. Η άλλη έχει λίγες μέρες ξεκίνησε να πιάνει πιο καλά... Γενικά εγώ βάζω στήθος για να μ προκαλεί ερέθισμα κ αν πιάσουν έπιασαν... Μετά δίνω μπουκάλι και βγάζω με το θήλαστρο... Τουλάχιστον 2 γεύματα δίνω δικό μ στην κάθε μία με μπουκάλι και όσο κάτσουν στήθος... 5,10,15 λεπτά... Γενικά δεν τις αφήνω κ πολύ αν δω ότι τις παίρνει ο ύπνος γτ δεν πρέπει να χάσουν γεύμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Μωρε δίκιο έχεις.. Μόνο το αραλίκι?? Φαγητό, σπίτι όλα έτοιμα χαχα.. Που τέτοια χαρά αργότερα... Πόσο είσαι τώρα?? Εγω την Τεταρτη μπαίνω στην 30η.

Εγω 35 ακριβώς σήμερα! Ε δεν απέχουμε πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Κανονικότατα το κλυσμα. Εμένα δε με ξυρίσαν αλλά είχα πει ξυρισμένη.. 

Σου το έβαλαν οι νοσηλεύτριες ή μπορείς και μόνη σου; Και μετά σε περιμένουν να πας τουαλέτα; Σόρι αν είναι too much information δεν χρειάζεται να απαντήσεις 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Σου το έβαλαν οι νοσηλεύτριες ή μπορείς και μόνη σου; Και μετά σε περιμένουν να πας τουαλέτα; Σόρι αν είναι too much information δεν χρειάζεται να απαντήσεις 😊

Όχι καλε σιγά. Μου το έβαλε η μαία. Κ μετά ξεκίνησα τις βόλτες μέχρι να παω τουαλέτα. Κ να φανταστείς ότι δεν ήθελα με τίποτα να κάνω κλυσμα κ το φοβόμουν. Ούτε πονάει, ούτε μια μικρή ενόχληση δεν είναι. Σε 5 λεπτά το πολύ έχεις πάει τουαλέτα. Να σου πω χρειάζεται γιατί μετά την καισαρική τος πρώτες 2 μέρες δε θα είσαι για τουαλέτα με τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 6/2/2021 at 3:59 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

@Nefeliap εύχομαι να πήγαν όλα καλά και να πλέεις σε πελάγη ευτυχιας! Αν βρεις χρόνο μοιράσου την εμπειρία σου

Ολα πηγανε καλά δοξα τω θεω.επισκληριδιος με πονεσε αλλα μετα εφοσον μουδιαζα ημουν οκ!!βγηκανε πανευκολα τα μωρα ατσαλάκωτα χαχα .πολυ συγκινηση,εκλαψα..Θήλασα και τα 2 κατευθειαν ενω με ράβανε(30-40 λεπτα;) Κιλα: 2780 κ κοριτσι 2960.το μητερα εξαιρετικο απο οργανωση και ολες οι μαιες..τα εχω συνεχως διπλα μου και θηλάζω..και αν θελω το βραδυ να ξεκουραστω τα πανε στο θάλαμο νεογνών..ειμαι εξαντλημένη απο την ενταση , άγωνια & χειρουργειο προφανως και δε περπαταω κ ανετα,ψιλοποναγα κ ειπα να προσθεσουν φαρμακα στον ορό..κοριτσια μου δε το πιστευω πραγματικα ακομα οτι εχω 2 μωρακια στην αγκαλια μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ολα πηγανε καλά δοξα τω θεω.επισκληριδιος με πονεσε αλλα μετα εφοσον μουδιαζα ημουν οκ!!βγηκανε πανευκολα τα μωρα ατσαλάκωτα χαχα .πολυ συγκινηση,εκλαψα..Θήλασα και τα 2 κατευθειαν ενω με ράβανε(30-40 λεπτα;) Κιλα: 2780 κ κοριτσι 2960.το μητερα εξαιρετικο απο οργανωση και ολες οι μαιες..τα εχω συνεχως διπλα μου και θηλάζω..και αν θελω το βραδυ να ξεκουραστω τα πανε στο θάλαμο νεογνών..ειμαι εξαντλημένη απο την ενταση , άγωνια & χειρουργειο προφανως και δε περπαταω κ ανετα,ψιλοποναγα κ ειπα να προσθεσουν φαρμακα στον ορό..κοριτσια μου δε το πιστευω πραγματικα ακομα οτι εχω 2 μωρακια στην αγκαλια μου..

Να σας ζήσουν φίλη μου, γερά και τυχερά!!! Υπέροχο πράγμα το θαύμα της ζωής!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ολα πηγανε καλά δοξα τω θεω.επισκληριδιος με πονεσε αλλα μετα εφοσον μουδιαζα ημουν οκ!!βγηκανε πανευκολα τα μωρα ατσαλάκωτα χαχα .πολυ συγκινηση,εκλαψα..Θήλασα και τα 2 κατευθειαν ενω με ράβανε(30-40 λεπτα;) Κιλα: 2780 κ κοριτσι 2960.το μητερα εξαιρετικο απο οργανωση και ολες οι μαιες..τα εχω συνεχως διπλα μου και θηλάζω..και αν θελω το βραδυ να ξεκουραστω τα πανε στο θάλαμο νεογνών..ειμαι εξαντλημένη απο την ενταση , άγωνια & χειρουργειο προφανως και δε περπαταω κ ανετα,ψιλοποναγα κ ειπα να προσθεσουν φαρμακα στον ορό..κοριτσια μου δε το πιστευω πραγματικα ακομα οτι εχω 2 μωρακια στην αγκαλια μου..

Αχ κορίτσι μου γλυκό να σου ζήσουν!! Να είναι γερά δυνατά και καλό φωτισμένα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Dim.The. είπε:

Να σας ζήσουν όλες τα μωράκια σας! Ήθελα να ρωτήσω  @Magaiver πώς καταλάβατε ότι υπήρχε αιμάτωμα την επόμενη μέρα και μπήκες ξανά χειρουργείο; Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι και υπάρχει περίπτωση να κάνω καισαρική (ο πρώτος ήταν φυσιολογικός), οπότε θα με ενδιέφερε η πληροφορία. Επίσης, θα σου έλεγα να τα βάζεις τα μικράκια όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος γιατί όσο πιο πολύ τα βάζεις, τόσο πιο πολύ γάλα παράγεται.

ειχα ακατάπαυστη αιμορραγία..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Αχ κορίτσι μου γλυκό να σου ζήσουν!! Να είναι γερά δυνατά και καλό φωτισμένα!!! 

Αχ @Nefeliap μου γλυκο να σου ζήσουν..  Θυμάστε κοριτσάκια μου που τα συζηταγαμε περυσι τέτοιο καιρό απίστευτο μου φαίνεται.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Σταυρι είπε:

Αχ @Nefeliap μου γλυκο να σου ζήσουν..  Θυμάστε κοριτσάκια μου που τα συζηταγαμε περυσι τέτοιο καιρό απίστευτο μου φαίνεται.. 

Ναι! Αυτο ακριβως!!  ευχαριστω! Πραγματικα  δε ξερω ποτέ θα το πιστεψω..Ευχαριστωω @annie! Να ναι καλά τα παιδακια μας @kaounmar και στα δικα σου κοριτσι μου συντομα !!η τριτη σου θα ειναι τυχερη σαν τη δικη μου ! Στο ευχομαι ολοψυχα..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ολα πηγανε καλά δοξα τω θεω.επισκληριδιος με πονεσε αλλα μετα εφοσον μουδιαζα ημουν οκ!!βγηκανε πανευκολα τα μωρα ατσαλάκωτα χαχα .πολυ συγκινηση,εκλαψα..Θήλασα και τα 2 κατευθειαν ενω με ράβανε(30-40 λεπτα;) Κιλα: 2780 κ κοριτσι 2960.το μητερα εξαιρετικο απο οργανωση και ολες οι μαιες..τα εχω συνεχως διπλα μου και θηλάζω..και αν θελω το βραδυ να ξεκουραστω τα πανε στο θάλαμο νεογνών..ειμαι εξαντλημένη απο την ενταση , άγωνια & χειρουργειο προφανως και δε περπαταω κ ανετα,ψιλοποναγα κ ειπα να προσθεσουν φαρμακα στον ορό..κοριτσια μου δε το πιστευω πραγματικα ακομα οτι εχω 2 μωρακια στην αγκαλια μου..

Μπραβο! Να σας ζήσουν και μόνο χαρες απο δω κ πέρα χωρίς αγχος! Όλα αντιμετωπίζονται!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ολα πηγανε καλά δοξα τω θεω.επισκληριδιος με πονεσε αλλα μετα εφοσον μουδιαζα ημουν οκ!!βγηκανε πανευκολα τα μωρα ατσαλάκωτα χαχα .πολυ συγκινηση,εκλαψα..Θήλασα και τα 2 κατευθειαν ενω με ράβανε(30-40 λεπτα;) Κιλα: 2780 κ κοριτσι 2960.το μητερα εξαιρετικο απο οργανωση και ολες οι μαιες..τα εχω συνεχως διπλα μου και θηλάζω..και αν θελω το βραδυ να ξεκουραστω τα πανε στο θάλαμο νεογνών..ειμαι εξαντλημένη απο την ενταση , άγωνια & χειρουργειο προφανως και δε περπαταω κ ανετα,ψιλοποναγα κ ειπα να προσθεσουν φαρμακα στον ορό..κοριτσια μου δε το πιστευω πραγματικα ακομα οτι εχω 2 μωρακια στην αγκαλια μου..

Να σου ζήσουν κορίτσι μου!!Να είναι γερά και καλότυχα τα μωράκια σου!!!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ολα πηγανε καλά δοξα τω θεω.επισκληριδιος με πονεσε αλλα μετα εφοσον μουδιαζα ημουν οκ!!βγηκανε πανευκολα τα μωρα ατσαλάκωτα χαχα .πολυ συγκινηση,εκλαψα..Θήλασα και τα 2 κατευθειαν ενω με ράβανε(30-40 λεπτα;) Κιλα: 2780 κ κοριτσι 2960.το μητερα εξαιρετικο απο οργανωση και ολες οι μαιες..τα εχω συνεχως διπλα μου και θηλάζω..και αν θελω το βραδυ να ξεκουραστω τα πανε στο θάλαμο νεογνών..ειμαι εξαντλημένη απο την ενταση , άγωνια & χειρουργειο προφανως και δε περπαταω κ ανετα,ψιλοποναγα κ ειπα να προσθεσουν φαρμακα στον ορό..κοριτσια μου δε το πιστευω πραγματικα ακομα οτι εχω 2 μωρακια στην αγκαλια μου..

Τι ευτυχία μπράβο Νεφέλη μου... Να σας ζήσουν. Ναιιιιι μωρε δες τα ξανά κ ξανά είναι  δικά σας δημιουργημα σας!!!, όλα τα καλά του κόσμου αγαπημένη τα πηγατε περιφημα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nefeliap να σου ζήσουν κοπέλα μου! Τι ωραία που ήρθαν όλα και έχεις τώρα αγκαλίτσα τα ανθρωπάκια σου υγιεστατα και χαρούμενα! Καλές αγκαλιές και καλή ανάρρωση σε εσένα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Να σας ρωτήσω, τι τιμή πρέπει να έχει ο τράχηλος για να μην θεωρηθεί πρόωρος τοκετός; Παίζει ρόλο ο πλακούντας; Εμένα τον έναν τον βρήκε σε καλή θέση ο άλλος ήταν λίγο πιο χαμηλά και μου είπε να μην σηκώνω βαρος. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει πει κάτι βέβαια ο γιατρός μου. Την Πέμπτη θα πάω για υπέρηχο που θα είμαι στην 17η εβδομάδα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια. Να σας ρωτήσω, τι τιμή πρέπει να έχει ο τράχηλος για να μην θεωρηθεί πρόωρος τοκετός; Παίζει ρόλο ο πλακούντας; Εμένα τον έναν τον βρήκε σε καλή θέση ο άλλος ήταν λίγο πιο χαμηλά και μου είπε να μην σηκώνω βαρος. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει πει κάτι βέβαια ο γιατρός μου. Την Πέμπτη θα πάω για υπέρηχο που θα είμαι στην 17η εβδομάδα.

 

Ο τραχηλος κάτω από 2,5 εκατοστά γύρω στην 22η εβδομάδα δίνει αυξημένες πιθανότητες για πρόωρο τοκετό. Εσένα πόσο ήταν και σε ποια εβδομάδα; 

Οι πλακούντες γενικά στις δίδυμες κυησεις είναι πολύ συχνό να είναι ο ένας χαμηλά. Συνήθως ανεβαίνει όσο προχωράει η εγκυμοσυνη και αυξάνει το μέγεθος της μήτρας. Αν είναι πολύ χαμηλά (επιχειλιος, επιπωματικος) αυξάνει τις πιθανότητες αποκολλησεων και αιμορραγίας. Και μερικές φορές αυτό μπορεί να είναι λόγος για πρόωρο τοκετό. 

Μην ανησυχείς όμως, υπάρχουν λύσεις και με παρακολούθηση δεν θα έχεις πρόβλημα. Ασε που είσαι νωρίς ακόμα για να αξιολογηθούν αυτές οι μετρήσεις. Γύρω στη Β επίπεδου θα έχουν καλύτερη εικόνα. 

Η ξεκούραση και να μην σηκώνεις βάρη είναι βασικός κανόνας σε εγκυμοσύνες σαν τις δικές μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Ο τραχηλος κάτω από 2,5 εκατοστά γύρω στην 22η εβδομάδα δίνει αυξημένες πιθανότητες για πρόωρο τοκετό. Εσένα πόσο ήταν και σε ποια εβδομάδα; 

Οι πλακούντες γενικά στις δίδυμες κυησεις είναι πολύ συχνό να είναι ο ένας χαμηλά. Συνήθως ανεβαίνει όσο προχωράει η εγκυμοσυνη και αυξάνει το μέγεθος της μήτρας. Αν είναι πολύ χαμηλά (επιχειλιος, επιπωματικος) αυξάνει τις πιθανότητες αποκολλησεων και αιμορραγίας. Και μερικές φορές αυτό μπορεί να είναι λόγος για πρόωρο τοκετό. 

Μην ανησυχείς όμως, υπάρχουν λύσεις και με παρακολούθηση δεν θα έχεις πρόβλημα. Ασε που είσαι νωρίς ακόμα για να αξιολογηθούν αυτές οι μετρήσεις. Γύρω στη Β επίπεδου θα έχουν καλύτερη εικόνα. 

Η ξεκούραση και να μην σηκώνεις βάρη είναι βασικός κανόνας σε εγκυμοσύνες σαν τις δικές μας

Μπαίνω και εγώ στο επίμαχο θέμα!!! Έκανα χθες τη β επιπέδου και είναι εντελώς οριακός ο τράχηλος στα 2,5 εκατοστά με το ζόρι...μου έδωσε αγωγή με προγεστερόνη και μαγνήσιο! Ο εμβρυομητρικος ήταν πιο χαλαρός αλλά ο γιατρός μου με φόβισε πολύ είναι η αλήθεια.. διαβάζω εσάς όμως και μου δίνετε κουράγιο!! Να δω πως θα περάσουν οι εβδομάδες..από χθες όλη μέρα κλαίω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κράτα τα εκεί καλέ όσο περισσότερο μπορείς. Εγώ ευχαρίστως να σε περιμένω. Δεμ βιάζομαι να τα βγάλω 😄 Ηδη σκέφτομαι οτι Θα μου λείψει αυτό το αραλίκι.. Γιατί αν το σκεφτείς για πολλά χρόνια δεν θα ξαναέχουμε την ευκαιρία να αράζουμε καναπέ με τις ώρες

Φιλη @Antelope  αυτά σκεφτόμουν  και εγώ χτες.. Έλεγα από μέσα μου απόλαυσε το καφεδάκι σου κοριτσι μου  στο καναπε σου γιατί σε ενάμιση μήνα τέλος η ελευθερία περναμε σε άλλο  level μετά αλλά δόξα το θεο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...