Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις On 15/11/2020 at 1:44 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Εσυ λες αυτον λογικα https://www.skroutz.gr/s/2177979/Philips-Avent-SCF286.html#description

ελα που παλι με μπερδεψε μια αλλη διδυμομανουλα κ μου ειπε για εναν σλλο χαχα που χωράει 7 μεγάλα μπιμπερο ή 8-9 μικρά. https://www.skroutz.gr/s/9073519/Beaba-Evolutive-Steril-Express-2-in-1-Grey.htmlΧ

Εμένα μ πήραν της avent! Ωραίος είναι.. Θα φανεί όταν χρησιμοποιηθεί!!! Χεχεχεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 16/11/2020 at 7:06 ΜΜ, ο/η sova είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !αύριο έχω β επιπέδου ! Πώς ήταν όσες κάνατε ? Πόση ώρα κράτησε ? Έκανε εύκολα τις μετρήσεις ?

Ωωω με το καλό! Εμένα 2μιση ώρες... 1 και 15 για την κάθε μία αλλά είναι γνωστό ότι είναι τσαουσες οι δικές μ και δεν κάθονται! Χάχα εεε εύκολα δύσκολα κάποια στιγμή θα γίνουν.. Θα πηγαίνει μια στο ένα μια στο άλλο άμα δεν κάθονται.. Εχε κ κάνα νερό μαζί σ και κανένα σοκολάτακι κάτι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Εμένα μ πήραν της avent! Ωραίος είναι.. Θα φανεί όταν χρησιμοποιηθεί!!! Χεχεχεχε

Εγω τα πηρα ολα απο drbrowns τελικα,μπιμπερό ,πιπίλες αποστειρωτη,θερμαντήρας,επιθέματα κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η melodyy είπε:

Ωωω με το καλό! Εμένα 2μιση ώρες... 1 και 15 για την κάθε μία αλλά είναι γνωστό ότι είναι τσαουσες οι δικές μ και δεν κάθονται! Χάχα εεε εύκολα δύσκολα κάποια στιγμή θα γίνουν.. Θα πηγαίνει μια στο ένα μια στο άλλο άμα δεν κάθονται.. Εχε κ κάνα νερό μαζί σ και κανένα σοκολάτακι κάτι! 

Φοβερο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nefeliap είπε:

Εγω τα πηρα ολα απο drbrowns τελικα,μπιμπερό ,πιπίλες αποστειρωτη,θερμαντήρας,επιθέματα κλπ

Αχ τα πήρες ε; εγώ ακόμη τπτ... Αυτό μ το πήρανε κιόλας.. Πήρες θήλαστρο;;; εγώ λέω τον άλλο μήνα να πάρω από φαρμακείο ότι θα χρειαστώ... Κορίτσια θα πάρετε γάλα να έχετε στο σπίτι; εγώ θέλω να δοκιμάσω να θηλασω για ένα διάστημα κ αν δω ότι κάπως προχωράει να το συνεχίσω για όσο αντέξω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ πήρα 4 μπιμπερό και 4 πιπιλες της avent και για αποστειρωτή λέω να πάρω πάλι avent. Η annie που μίλησε και με παιδίατρο της είπε να πάρει μπιμπερό και πιπιλες μετά τη γέννηση, μήπως δε χρειαστεί. Κι εγώ σκέφτομαι ότι άλλο χρειαστεί, όπως θήλαστρο κ. τ. λ., μετά τη γέννα, μη τα πάρω τζάμπα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα κουτί γάλα θα ήθελα να το έχω σπίτι για ασφάλεια και για παν ενδεχόμενο. Αλλά αυτό θα κριθεί και από το μαιευτήριο όπου θα δούμε και αν χρειαστούν μονάδα, το βάρος τους, πώς αντιδρούν τα μωράκια (κι εμείς) στο θηλασμό. Έχουμε χρόνο όσο θα μαστε μέσα να δούμε τι θα χρειαστεί και να τα έχουμε όλα έτοιμα μόλις φτάσουμε σπίτι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πέρα από το τι λένε οι γιατροί θεωρώ πως η κάθε μια πρέπει να κάνει αυτό με το οποίο θα αισθάνεται πιο άνετα. Επίσης παίζει ρόλο και το που μένεις. Άλλο να είσαι Αθήνα και άλλο να είσαι σε κανα χωριό. Δεν έχεις τις ίδιες ευκολίες. Όπως ειπα κ στην άλλη συζήτηση εμάς ο παιδίατρος μας είπε όχι μπιμπερό, όχι πιπίλες και όχι θήλαστρο. Όλα αυτά στο πλαίσιο του ότι βγήκαν τα μωρά 36-37 εβδομαδες υγιέστατα κ με καλό βάρος. Όποτε λέω για αρχή να τον ακούσω κ αν χρειαστεί θα πάει ο σύζυγος να ψωνίσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Αχ τα πήρες ε; εγώ ακόμη τπτ... Αυτό μ το πήρανε κιόλας.. Πήρες θήλαστρο;;; εγώ λέω τον άλλο μήνα να πάρω από φαρμακείο ότι θα χρειαστώ... Κορίτσια θα πάρετε γάλα να έχετε στο σπίτι; εγώ θέλω να δοκιμάσω να θηλασω για ένα διάστημα κ αν δω ότι κάπως προχωράει να το συνεχίσω για όσο αντέξω.. 

Φοβερο το οτι σε ειχε 2 ωρες στην β επιπεδου.τα χορτασες τα μωρακια :-) θήλαστρο θα παρω της medela swing flex.θα θηλασω οπωσδηποτε απλα χρειαζεται κ αυτο  θεωρω.επισης γαλα θα παρω hipp βιολογικό για παν ενδεχομενο κ στο μαιευτηριο αν χρειαστει,γιατι δινουν οτι ναναι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Φοβερο το οτι σε ειχε 2 ωρες στην β επιπεδου.τα χορτασες τα μωρακια :-) θήλαστρο θα παρω της medela swing flex.θα θηλασω οπωσδηποτε απλα χρειαζεται κ αυτο  θεωρω.επισης γαλα θα παρω hipp βιολογικό για παν ενδεχομενο κ στο μαιευτηριο αν χρειαστει,γιατι δινουν οτι ναναι ..

Εμ μέχρι να δει όσα ήθελε... Γενικά επειδή ο γιατρός μ είναι κ έμβρυολόγος κάθε υπέρηχος που κάνω είναι τρομερά αναλυτικός οπότε κ χρονοβόρος.. Αλλά μετράει κάθε φορά τα πάντα.. Βοηθάει στους κολικους το hipp;;; εμένα θα μ δώσουν ένα θήλαστρο της medela.. Είναι είπε η κοπέλα από τα πιο καλά της κ δεν το έχει χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Εμ μέχρι να δει όσα ήθελε... Γενικά επειδή ο γιατρός μ είναι κ έμβρυολόγος κάθε υπέρηχος που κάνω είναι τρομερά αναλυτικός οπότε κ χρονοβόρος.. Αλλά μετράει κάθε φορά τα πάντα.. Βοηθάει στους κολικους το hipp;;; εμένα θα μ δώσουν ένα θήλαστρο της medela.. Είναι είπε η κοπέλα από τα πιο καλά της κ δεν το έχει χρησιμοποιήσει ιδιαίτερα... 

Μπραβο του γιατρου!! Ναι ειναι οτι καλυτερο κ στους κολικους!!.τελεια που θα στο δωσει, γλυτωνεις κ λεφτα ..το διπλο εχει 250€!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, αν μου επιτρέπετε προτείνω να ψάξετε τα πάντα μπιμπερό πιπίλες αποστείρωτες και όλα τα σχετικά όμως μην τα πάρετε από τώρα μπορεί να μην χρησιμοποιήσετε τίποτα!! Εγώ μπορώ να πω ότι ήμουν από τις τυχερές που δεν μπήκαν τα μωρά μου μονάδα επομένως θήλαζα από την πρώτη στιγμή.. Δεν ήταν εύκολο πρώτη φορά μανούλα δεν ειχα ιδέα πως να θηλάζω και με δυο παιδιά γίνεται ακόμα πιο δύσκολο όμως αν έχετε θέληση και υπομονη όλα μπορούν να γίνουν.. Πιπίλες είχα πάρει αλλά δεν τις ήθελαν καθόλου μου τις έφτυναν στα μούτρα ξένο γάλα δεν ήπιαν ποτέ.. Αν θέλετε θήλαστρο καλύτερα να νοικιάσετε νοσοκομειακό οτιδήποτε άλλο μπορεί να σας οδηγήσει στην μείωση της παραγωγής και επίσης να προτιμήσετε διπλό για εξοικονόμηση χρόνου!! Αν θέλετε να θηλάσετε ενημερωθείτε από τώρα έχει στο Facebook ομάδες οι οποίες μπορούν να σας βοηθήσουν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mariloux είπε:

Καλημέρα κορίτσια, αν μου επιτρέπετε προτείνω να ψάξετε τα πάντα μπιμπερό πιπίλες αποστείρωτες και όλα τα σχετικά όμως μην τα πάρετε από τώρα μπορεί να μην χρησιμοποιήσετε τίποτα!! Εγώ μπορώ να πω ότι ήμουν από τις τυχερές που δεν μπήκαν τα μωρά μου μονάδα επομένως θήλαζα από την πρώτη στιγμή.. Δεν ήταν εύκολο πρώτη φορά μανούλα δεν ειχα ιδέα πως να θηλάζω και με δυο παιδιά γίνεται ακόμα πιο δύσκολο όμως αν έχετε θέληση και υπομονη όλα μπορούν να γίνουν.. Πιπίλες είχα πάρει αλλά δεν τις ήθελαν καθόλου μου τις έφτυναν στα μούτρα ξένο γάλα δεν ήπιαν ποτέ.. Αν θέλετε θήλαστρο καλύτερα να νοικιάσετε νοσοκομειακό οτιδήποτε άλλο μπορεί να σας οδηγήσει στην μείωση της παραγωγής και επίσης να προτιμήσετε διπλό για εξοικονόμηση χρόνου!! Αν θέλετε να θηλάσετε ενημερωθείτε από τώρα έχει στο Facebook ομάδες οι οποίες μπορούν να σας βοηθήσουν!!

Καλημέρα! Το ιδανικό σενάριο! Δηλαδή για να καταλάβω.. ολα αυτά τα μπιμπερό, πιπίλες ειδικές, θηλαστρα δεν σου χρειάστηκαν καθολου; Ούτε μετα το 6μηνο; Εγω τωρα αρχισα να μαθαινω δυο τρια πράγματα κ δεν καταλαβαινω κ πολλά! Δεν υπήρχαν στο σπίτι σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Καλημέρα! Το ιδανικό σενάριο! Δηλαδή για να καταλάβω.. ολα αυτά τα μπιμπερό, πιπίλες ειδικές, θηλαστρα δεν σου χρειάστηκαν καθολου; Ούτε μετα το 6μηνο; Εγω τωρα αρχισα να μαθαινω δυο τρια πράγματα κ δεν καταλαβαινω κ πολλά! Δεν υπήρχαν στο σπίτι σας;

Μπιμπερό δεν χρησιμοποίησα ποτέ γτ δεν ήπιαν ξένο, όταν άρχισαν να πίνουν νεράκι τους πήρα εκπαιδευτικά ποτηράκια.. Πιπίλες ειδικές τι εννοείς; Κανονικές πήρα στους δυο μηνες περίπου και μάλιστα απο διαφορες εταιρείες αλλά δεν χρησιμοποίησαν καμιά, θηλάστρο δεν μου χρειάστηκε γτ ήμουν πάντα παρούσα!! Βέβαια αυτό είναι ένα θέμα αν δεν μπορείς να είσαι εκεί και θες να πίνουν το δικό σου γάλα τότε ναι θα χρειαστείς θήλαστρο, όμως δεν μπορεις να ξέρεις πως θα πάει με τον θηλασμο επομένως προσωπικά για μένα καλύτερα να τα έχεις ψάξει όλα και να τα έχεις στο πίσω μερος του μυαλού σου σε περίπτωση που χρειαστούν παρά να ξοδεύεις εκ των προτέρων μην ξέροντας τι πραγματικά θα χρειαστείς!! Στο σπίτι μας πέρα απο τις πιπιλες δεν υπήρχε τίποτα άλλο... Μετα το 6μηνο τι πιστευεις ότι θα χρειαστείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mariloux είπε:

Μπιμπερό δεν χρησιμοποίησα ποτέ γτ δεν ήπιαν ξένο, όταν άρχισαν να πίνουν νεράκι τους πήρα εκπαιδευτικά ποτηράκια.. Πιπίλες ειδικές τι εννοείς; Κανονικές πήρα στους δυο μηνες περίπου και μάλιστα απο διαφορες εταιρείες αλλά δεν χρησιμοποίησαν καμιά, θηλάστρο δεν μου χρειάστηκε γτ ήμουν πάντα παρούσα!! Βέβαια αυτό είναι ένα θέμα αν δεν μπορείς να είσαι εκεί και θες να πίνουν το δικό σου γάλα τότε ναι θα χρειαστείς θήλαστρο, όμως δεν μπορεις να ξέρεις πως θα πάει με τον θηλασμο επομένως προσωπικά για μένα καλύτερα να τα έχεις ψάξει όλα και να τα έχεις στο πίσω μερος του μυαλού σου σε περίπτωση που χρειαστούν παρά να ξοδεύεις εκ των προτέρων μην ξέροντας τι πραγματικά θα χρειαστείς!! Στο σπίτι μας πέρα απο τις πιπιλες δεν υπήρχε τίποτα άλλο... Μετα το 6μηνο τι πιστευεις ότι θα χρειαστείς; 

Ειδικές εννοώντας αυτές που λένε οτι κάνουν και για κολικούς. Κατάλαβα λοιπόν πώς μπορεί να έχει η κατάσταση. Και γω θα εχω την δυνατότητα να μην δουλεύω και να ειμαι εκει οπότε βλέποντας και κάνοντας. Απλά δεν ξέρω οπως πολλές αν μπορέσω να θηλάσω. Ειναι και η πρώτη εγκυμοσύνη οποτε για μένα ειναι πρωτόγνωρο. Τωρα αρχισα να διαβαζω μερικα πραγματα επειδή ήμουν γενικά φοβισμένη.. άρα δεν ξέρω τι θα χρειαστώ απο τον 1ο κιολας μηνα φαντάσου! Σιγα σιγα μαθαινω κ εχω ενα σημειωματαριο γιατί πολλές πληροφορίες μαζεύτηκαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/11/2020 at 5:20 ΜΜ, ο/η Sofianik είπε:

Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι νεα στο φορουμ κ θα ήθελα την βοηθεια σας. Βρισκομαι σε διδυμη κυηση μετα απο ivf με την 2η προσπάθεια.  Ειμαι 15εβδ+5ημερων αλλα η κοιλια μου δεν έχει μεγαλώσει κατω χαμηλα. Ανησυχω μηπως κατι δεν πάει καλά. Τελευταια επίσκεψη ειχα πριν 2 εβδ κ ολα ήταν φυσιολογικα οπως κ η αυχενική διαφανεια που εκανα πριν 1μηνα. Παρολ αυτα διαβάζοντας σε διάφορα site γιατρων ολοι αναφέρουν ότι η γυναικα σε διδυμα φουσκώνει νωριτερα αποτι σε μια μονιρη κυηση. Ειμαι προβληματισμένη κ θα ηθελα την γνωμη σας. Ποτε διαπιστώσατε οτι μεγαλωσε η κοιλίτσα σας στην διδυμη κυηση? Ο γιατρος μου δεν μου ανέφερε κάτι ειχε πει την τελευταία φορά οτι ειναι νωρίς.  Εγω ειμαι ανήσυχη γιατι ταλαιπωρηθηκαμε αρκετά για να μείνω εγκυος μάλιστα έχω στο ιστορικό μου μια εξωμητρια κυηση κ ειμαι με μια σάλπιγγα (2015) και απο τοτε εως της 10 Αύγουστου του 2020 που καταφύγαμε στην 2η επιτυχημενη εξωσωματικη ειχα κανει αρκετές θεραπείες με φαρμακευτική αγωγή κ 3 σπερματεγχυσεις. Οποτε τωρα που τα καταφέραμε φοβαμαι μην κατι δεν πάει καλά. Θα εκτιμούσα την εμπειρία σας.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κρίμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως από τη δική μου εμπειρία θηλασμού, θήλασα αποκλειστικά για 10 μήνες.
Το θήλαστρο το θεωρώ απαραίτητο, γιατί βοηθάει μαζί με τον θηλασμό φυσικά, στην παραγωγή γάλακτος και γιατί είναι καλό τα μωράκια να μάθουν να παίρνουν και μπιμπερό (όποια θέλει αποκλειστικό θηλασμό με το δικό της γάλα ή όποια θέλει συνδυάζει και ξένο μαζί)
Αυτό βοηθάει για να ξεκουράζεται η μαμά (έχεις βγάλει γάλα και το έχεις ψυγείο ή κατάψυξη, θηλάζεις για βραδινό θηλασμό και αποσύρεσαι για λίγο..Μόλις ξυπνήσει το επόμενο γεύμα το κάνει κάποιος άλλος και λίγο χαλαρώνεις) Φυσικά τον πρώτο καιρό θηλάζεις απλά διαρκώς αλλά σε αυτούς τους μαραθώνιους θηλασμούς βοηθάει να ξέρεις πως το μωρό μπορεί να πάρει μπιμπερό χωρίς πρόβλημα. 
Και για να μπορείς έστω και για 1-2 ώρες να φύγεις από το σπίτι και να δώσει κάποιος άλλος το γεύμα. Εδώ θα μου πείτε πως θα είστε πάντα σπίτι. Ναι αλλά ο θηλασμός μέχρι να μπει η τροφή κρατάει 6 μήνες. Σίγουρα κάποια στιγμή θα θέλετε να φύγετε λίγο από το σπίτι... Ή μπορεί να προκύψει κάτι..

Εγώ μετά από προτροπή μαίας, συμβούλου θηλασμού (ήρθε στο σπίτι μόλις βγήκαμε από κλινική και με έσωσε!!)  του έμαθα να παίρνει μπιμπερό από την πρώτη μέρα που γυρίσαμε από την κλινική..  Μου είχε πει να του δίνω ένα γεύμα την ημέρα με μπιμπερό για να το συνηθίσει.. Συνήθως του έδινα το βραδινό μετά το μπάνιο του για να καταλάβει πως με αυτή τη ρουτίνα (μπανιο, δωμάτιο, μπιμπερό είναι η ώρα του ύπνου) (Το δύσκολο σε αυτό ήταν πως ενώ θήλαζα όλη μέρα είχα στο νου μου να βγάλω και με το θήλαστρο για να δώσω και το βράδυ.. αλλά μετά από λίγο αυξήθηκε πολύ η παραγωγή και δεν είχα θέμα) 
Του έμαθα επίσης να παίρνει και πιπίλα από 20 ημερών και δεν έπαθε  πότε σύγχυση θηλής.
Την πιπίλα δε, που ακούω να την κράζουν, τη θεωρώ από τα πιο απαραίτητα gadgets του μωρού! Σου δίνει στιγμές ηρεμίας!! Κάνει τον θηλασμό να είναι πραγματικά σίτιση και όχι πιπίλισμα στο στήθος. 
Έμπαινε στο στήθος γιατί πεινούσε και όχι για να πιπιλίσει μόνο. Τον βοήθησε και με τα δόντια πολύ και πέρασε η φάση ανώδυνα σχετικά.. 
 Φυσικά θα βρείτε καινούρια μοτίβα και δικούς σας τρόπους η καθεμιά να φροντίσει τα μωράκια της με τον καλύτερο τρόπο.
 Απλά έχετε ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα, και φροντίστε τον εαυτό σας.. Έχει γίνει πολύς ντόρος για τις πιπίλες και για το μπιμπερό γενικά. Τα άκουγα και εγώ όσο ήμουνα έγκυος και είχα τρομοκρατηθεί. Τι θα γίνει αν  δεν θηλάσω ή μήπως το μπιμπερό θα μου χαλάσει τον θηλασμό ή μήπως να μην δώσω πιπίλα?..
 Δεύτερη μέρα στην κλινική  μου είπαν να δώσουν στο μωρό ξένο γάλα γιατί πεινούσε και έκλαιγα σπαρακτικά.. (οκ ήταν και οι ορμόνες!)  
Τελικά κατάλαβα πως:
ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολος για όλους σε κάποιους γίνεται πιο εύκολα και σε κάποιους πιο δύσκολα, ότι και να γίνει ζητήστε βοήθεια από μαία πιστοποιημένη σύμβουλο.. 
Αν κάποια αποφασίσει πως δεν της βγαίνει πραγματικά δεν πειράζει..
Δεν χαλάει ο θηλασμός με την πιπίλα ούτε με το μπιμπερό. Αντιθέτως..
Η πιπίλα και το μπιμπερό είναι σωτήρια!
Το θήλαστρο βοηθάει στην παραγωγή του γάλακτος (θέλει προσοχή μην πάθεις υπερπαραγωγή)
Και το πιο βασικό, δημιουργείστε συνθήκες που αν λείψετε έστω και για λίγο ή αν απλά θέλετε για λίγο να κλειστείτε στο δωμάτιο σας να μπορεί το μωρό να τραφεί κανονικά χωρίς να έρθει η συντέλεια του κόσμου! (μωρό που πεινάει αν δεν φάει εκείνη την ώρα που θέλει ή αν ξαφνικά ενώ δεν έπαιρνε μπιμπερό ποτέ του το δώσεις εκτάκτως γίνεται χαμός!!!) 

Για θήλαστρο προτείνω της medela Swing είναι πολύ καλό.
Αν θέλετε κάτι πιο δυνατό για την αρχή για να σας βοηθήσει στην παραγωγή και στην ταχύτητα   μπορείτε να νοικιάσετε το επαγγελματικό της Mendela το Harmony από την Medela https://klinikum.gr/terms-prices-symphony/?gclid=Cj0KCQiAqdP9BRDVARIsAGSZ8Amgb__8f77vfhuZErSoWsG4HwOqJoWdw3INPp4UnwDm9kMSBO5LBZ4aAjhSEALw_wcB εγώ το είχα νοικιάσει τους πρώτους 2 μήνες το μονό.. 
Επίσης έχει πολύ καλές οδηγίες για τη διατήρηση του γάλακτος και την απόψυξη https://klinikum.gr/2011/06/apothiki-apopsiksi/ 

Με το καλό εύχομαι να κρατήσετε αγκαλιά τα μωράκια σας!! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Evi 89 είπε:

Ειδικές εννοώντας αυτές που λένε οτι κάνουν και για κολικούς. Κατάλαβα λοιπόν πώς μπορεί να έχει η κατάσταση. Και γω θα εχω την δυνατότητα να μην δουλεύω και να ειμαι εκει οπότε βλέποντας και κάνοντας. Απλά δεν ξέρω οπως πολλές αν μπορέσω να θηλάσω. Ειναι και η πρώτη εγκυμοσύνη οποτε για μένα ειναι πρωτόγνωρο. Τωρα αρχισα να διαβαζω μερικα πραγματα επειδή ήμουν γενικά φοβισμένη.. άρα δεν ξέρω τι θα χρειαστώ απο τον 1ο κιολας μηνα φαντάσου! Σιγα σιγα μαθαινω κ εχω ενα σημειωματαριο γιατί πολλές πληροφορίες μαζεύτηκαν

Δεν ξέρω αν υπάρχουν πιπίλες που βοηθανε στους κολικούς.. Σίγουρα βλέποντας και κάνοντας κανεις δεν ξέρει από την αρχή πως θα πάει με τον θηλασμο, ούτε εγώ ήξερα και σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι δεν θα χρειαστεί τίποτα από όσα έχουν αναφερθεί απλώς είπα να δείτε πρώτα πως θα πάει και έπειτα να αγοράσετε ο,τι χρειαστεί!! 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lisaki 80 είπε:

Εγώ πάντως από τη δική μου εμπειρία θηλασμού, θήλασα αποκλειστικά για 10 μήνες.
Το θήλαστρο το θεωρώ απαραίτητο, γιατί βοηθάει μαζί με τον θηλασμό φυσικά, στην παραγωγή γάλακτος και γιατί είναι καλό τα μωράκια να μάθουν να παίρνουν και μπιμπερό (όποια θέλει αποκλειστικό θηλασμό με το δικό της γάλα ή όποια θέλει συνδυάζει και ξένο μαζί)
Αυτό βοηθάει για να ξεκουράζεται η μαμά (έχεις βγάλει γάλα και το έχεις ψυγείο ή κατάψυξη, θηλάζεις για βραδινό θηλασμό και αποσύρεσαι για λίγο..Μόλις ξυπνήσει το επόμενο γεύμα το κάνει κάποιος άλλος και λίγο χαλαρώνεις) Φυσικά τον πρώτο καιρό θηλάζεις απλά διαρκώς αλλά σε αυτούς τους μαραθώνιους θηλασμούς βοηθάει να ξέρεις πως το μωρό μπορεί να πάρει μπιμπερό χωρίς πρόβλημα. 
Και για να μπορείς έστω και για 1-2 ώρες να φύγεις από το σπίτι και να δώσει κάποιος άλλος το γεύμα. Εδώ θα μου πείτε πως θα είστε πάντα σπίτι. Ναι αλλά ο θηλασμός μέχρι να μπει η τροφή κρατάει 6 μήνες. Σίγουρα κάποια στιγμή θα θέλετε να φύγετε λίγο από το σπίτι... Ή μπορεί να προκύψει κάτι..

Εγώ μετά από προτροπή μαίας, συμβούλου θηλασμού (ήρθε στο σπίτι μόλις βγήκαμε από κλινική και με έσωσε!!)  του έμαθα να παίρνει μπιμπερό από την πρώτη μέρα που γυρίσαμε από την κλινική..  Μου είχε πει να του δίνω ένα γεύμα την ημέρα με μπιμπερό για να το συνηθίσει.. Συνήθως του έδινα το βραδινό μετά το μπάνιο του για να καταλάβει πως με αυτή τη ρουτίνα (μπανιο, δωμάτιο, μπιμπερό είναι η ώρα του ύπνου) (Το δύσκολο σε αυτό ήταν πως ενώ θήλαζα όλη μέρα είχα στο νου μου να βγάλω και με το θήλαστρο για να δώσω και το βράδυ.. αλλά μετά από λίγο αυξήθηκε πολύ η παραγωγή και δεν είχα θέμα) 
Του έμαθα επίσης να παίρνει και πιπίλα από 20 ημερών και δεν έπαθε  πότε σύγχυση θηλής.
Την πιπίλα δε, που ακούω να την κράζουν, τη θεωρώ από τα πιο απαραίτητα gadgets του μωρού! Σου δίνει στιγμές ηρεμίας!! Κάνει τον θηλασμό να είναι πραγματικά σίτιση και όχι πιπίλισμα στο στήθος. 
Έμπαινε στο στήθος γιατί πεινούσε και όχι για να πιπιλίσει μόνο. Τον βοήθησε και με τα δόντια πολύ και πέρασε η φάση ανώδυνα σχετικά.. 
 Φυσικά θα βρείτε καινούρια μοτίβα και δικούς σας τρόπους η καθεμιά να φροντίσει τα μωράκια της με τον καλύτερο τρόπο.
 Απλά έχετε ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα, και φροντίστε τον εαυτό σας.. Έχει γίνει πολύς ντόρος για τις πιπίλες και για το μπιμπερό γενικά. Τα άκουγα και εγώ όσο ήμουνα έγκυος και είχα τρομοκρατηθεί. Τι θα γίνει αν  δεν θηλάσω ή μήπως το μπιμπερό θα μου χαλάσει τον θηλασμό ή μήπως να μην δώσω πιπίλα?..
 Δεύτερη μέρα στην κλινική  μου είπαν να δώσουν στο μωρό ξένο γάλα γιατί πεινούσε και έκλαιγα σπαρακτικά.. (οκ ήταν και οι ορμόνες!)  
Τελικά κατάλαβα πως:
ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολος για όλους σε κάποιους γίνεται πιο εύκολα και σε κάποιους πιο δύσκολα, ότι και να γίνει ζητήστε βοήθεια από μαία πιστοποιημένη σύμβουλο.. 
Αν κάποια αποφασίσει πως δεν της βγαίνει πραγματικά δεν πειράζει..
Δεν χαλάει ο θηλασμός με την πιπίλα ούτε με το μπιμπερό. Αντιθέτως..
Η πιπίλα και το μπιμπερό είναι σωτήρια!
Το θήλαστρο βοηθάει στην παραγωγή του γάλακτος (θέλει προσοχή μην πάθεις υπερπαραγωγή)
Και το πιο βασικό, δημιουργείστε συνθήκες που αν λείψετε έστω και για λίγο ή αν απλά θέλετε για λίγο να κλειστείτε στο δωμάτιο σας να μπορεί το μωρό να τραφεί κανονικά χωρίς να έρθει η συντέλεια του κόσμου! (μωρό που πεινάει αν δεν φάει εκείνη την ώρα που θέλει ή αν ξαφνικά ενώ δεν έπαιρνε μπιμπερό ποτέ του το δώσεις εκτάκτως γίνεται χαμός!!!) 

Για θήλαστρο προτείνω της medela Swing είναι πολύ καλό.
Αν θέλετε κάτι πιο δυνατό για την αρχή για να σας βοηθήσει στην παραγωγή και στην ταχύτητα   μπορείτε να νοικιάσετε το επαγγελματικό της Mendela το Harmony από την Medela https://klinikum.gr/terms-prices-symphony/?gclid=Cj0KCQiAqdP9BRDVARIsAGSZ8Amgb__8f77vfhuZErSoWsG4HwOqJoWdw3INPp4UnwDm9kMSBO5LBZ4aAjhSEALw_wcB εγώ το είχα νοικιάσει τους πρώτους 2 μήνες το μονό.. 
Επίσης έχει πολύ καλές οδηγίες για τη διατήρηση του γάλακτος και την απόψυξη https://klinikum.gr/2011/06/apothiki-apopsiksi/ 

Με το καλό εύχομαι να κρατήσετε αγκαλιά τα μωράκια σας!! 
 

Θήλασα σχεδόν 2,5 χρόνια δίδυμα.. Από όσο καταλαβαίνω μιλάς για ένα μόνο μωρό, συμφωνώ απόλυτα ότι με το θήλαστρο μπορείς να βγάλεις γάλα και να έχεις κάποια ελευθερία όμως δεν συμφωνώ ότι βοηθάει στην παραγωγή, μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στον θηλασμο αν δεν χρησιμοποιηθεί σωστά..  Την παραγωγή την ρυθμίζουν τα ίδια τα μωρά καλύτερα από κάθε θήλαστρο!! Προσωπικά θηλάζοντας δυο μωρά ταυτόχρονα και μην εχοντας βοηθεια από πουθενά δεν είχα χρόνο να βγάλω ποτέ γάλα η παραγωγή ήταν ήδη ιδιαίτερα αυξημένη επομένως βάζοντας θήλαστρο ανάμεσα στα γεύματα θα αύξανε ακόμα περισσότερο την παραγωγή.. Δεν είμαι κατά της πιπιλας ούτε κατά του μπιμπερό, επίσης δεν είμαι κατά του ξένου, ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολος θέλει υπομονη, δύναμη και δεν πετυχαίνει πάντα!! Το σημαντικό είναι να είναι η μητέρα καλά και να βρει το δίδυμο μαμά-βρέφος τι λειτουργεί καλύτερα για τους δυο τους (ή τους τρεις τους για τις δίδυμο μανούλες)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariloux πώς κοιμόμασταν τον πρώτο καιρό για να μπορείς να θηλάζεις; και επισης θηλαζες και τα δυο ταυτόχρονα; Αν πχ ξυπνούσε το ένα θα έβαζες και το δεύτερο στο στήθος για να συντονίσουν τα προγράμματά τους; και τελευταία ερωτηση: χρησιμοποίησες κάποιο μαξιλαρι θηλασμου για tandem;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Mariloux πώς κοιμόμασταν τον πρώτο καιρό για να μπορείς να θηλάζεις; και επισης θηλαζες και τα δυο ταυτόχρονα; Αν πχ ξυπνούσε το ένα θα έβαζες και το δεύτερο στο στήθος για να συντονίσουν τα προγράμματά τους; και τελευταία ερωτηση: χρησιμοποίησες κάποιο μαξιλαρι θηλασμου για tandem;

Όσο ήμουν στο μαιευτήριο εκανα προσπάθειες για ταυτόχρονο θηλασμο όμως δεν τα κατάφερνα πολύ καλά, δεν είχα ξανά θηλάσει και τα μωρά δεν έπιαναν σωστά όμως φώναζα συνεχεια τις νοσηλεύτριες να με βοηθανε να τα βάζω και τα δυο μαζί και είχα πάντα κάποιον δίπλα μου να μου φέρνει το ένα μωρό όσο είχα ήδη αγκαλιά το άλλο!!! Στο σπίτι δεν είχα βοήθεια και όλη μέρα καθόμουν στον καναπέ για να μπορώ να σηκώνω ταυτόχρονα τα μωρά όταν ήταν να θηλάσω.. Το βράδυ τα είχα σε καλαθουνες στο δωμάτιο μου ακριβως δίπλα μου δεν είχαν ίδιο προγραμμα (η κόρη θήλαζε ανα μια ώρα, ο γιος δεν ξυπνούσε με τίποτα) τον πρώτο καιρό ομως και μέχρι να ανακτήσουν βαρος γεννησης συν κατι παραπάνω τα ξυπνούσα στο 3ωρο σε περίπτωση που δεν είχαν ξυπνήσει από μόνα τους, μετά το βράδυ θήλαζα το καθένα όποτε ξυπνούσε ενώ την ημέρα προσπαθούσα να θηλάζω ταυτόχρονα για να συντονιστούν... Δεν θα πω ψέμματα οι πρώτοι 3 μηνες ήταν αρκετά ζορικοι, προσπαθούσα βέβαια να κοιμάμαι οποιαδήποτε ώρα κοιμόντουσαν και τα παιδιά για να ξεκουραστώ όσο μπορώ.. Δεν χρησιμοποίησα μαξιλάρι θηλασμού με βοήθησε πολύ να βάζω δικά μας μαξιλάρια κάτω από τα παιδιά όταν θήλαζα και αυτό μόνο τις πρώτες μέρες μέχρι να συνηθίσω τον ταυτόχρονο θηλασμο.. 

Ο όρος tandem χρησιμοποιείται όταν θηλάζεις παιδιά διαφορετικής ηλικίας!! 😉😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/11/2020 at 3:21 ΜΜ, ο/η Lisaki 80 είπε:

Εγώ πάντως από τη δική μου εμπειρία θηλασμού, θήλασα αποκλειστικά για 10 μήνες.
Το θήλαστρο το θεωρώ απαραίτητο, γιατί βοηθάει μαζί με τον θηλασμό φυσικά, στην παραγωγή γάλακτος και γιατί είναι καλό τα μωράκια να μάθουν να παίρνουν και μπιμπερό (όποια θέλει αποκλειστικό θηλασμό με το δικό της γάλα ή όποια θέλει συνδυάζει και ξένο μαζί)
Αυτό βοηθάει για να ξεκουράζεται η μαμά (έχεις βγάλει γάλα και το έχεις ψυγείο ή κατάψυξη, θηλάζεις για βραδινό θηλασμό και αποσύρεσαι για λίγο..Μόλις ξυπνήσει το επόμενο γεύμα το κάνει κάποιος άλλος και λίγο χαλαρώνεις) Φυσικά τον πρώτο καιρό θηλάζεις απλά διαρκώς αλλά σε αυτούς τους μαραθώνιους θηλασμούς βοηθάει να ξέρεις πως το μωρό μπορεί να πάρει μπιμπερό χωρίς πρόβλημα. 
Και για να μπορείς έστω και για 1-2 ώρες να φύγεις από το σπίτι και να δώσει κάποιος άλλος το γεύμα. Εδώ θα μου πείτε πως θα είστε πάντα σπίτι. Ναι αλλά ο θηλασμός μέχρι να μπει η τροφή κρατάει 6 μήνες. Σίγουρα κάποια στιγμή θα θέλετε να φύγετε λίγο από το σπίτι... Ή μπορεί να προκύψει κάτι..

Εγώ μετά από προτροπή μαίας, συμβούλου θηλασμού (ήρθε στο σπίτι μόλις βγήκαμε από κλινική και με έσωσε!!)  του έμαθα να παίρνει μπιμπερό από την πρώτη μέρα που γυρίσαμε από την κλινική..  Μου είχε πει να του δίνω ένα γεύμα την ημέρα με μπιμπερό για να το συνηθίσει.. Συνήθως του έδινα το βραδινό μετά το μπάνιο του για να καταλάβει πως με αυτή τη ρουτίνα (μπανιο, δωμάτιο, μπιμπερό είναι η ώρα του ύπνου) (Το δύσκολο σε αυτό ήταν πως ενώ θήλαζα όλη μέρα είχα στο νου μου να βγάλω και με το θήλαστρο για να δώσω και το βράδυ.. αλλά μετά από λίγο αυξήθηκε πολύ η παραγωγή και δεν είχα θέμα) 
Του έμαθα επίσης να παίρνει και πιπίλα από 20 ημερών και δεν έπαθε  πότε σύγχυση θηλής.
Την πιπίλα δε, που ακούω να την κράζουν, τη θεωρώ από τα πιο απαραίτητα gadgets του μωρού! Σου δίνει στιγμές ηρεμίας!! Κάνει τον θηλασμό να είναι πραγματικά σίτιση και όχι πιπίλισμα στο στήθος. 
Έμπαινε στο στήθος γιατί πεινούσε και όχι για να πιπιλίσει μόνο. Τον βοήθησε και με τα δόντια πολύ και πέρασε η φάση ανώδυνα σχετικά.. 
 Φυσικά θα βρείτε καινούρια μοτίβα και δικούς σας τρόπους η καθεμιά να φροντίσει τα μωράκια της με τον καλύτερο τρόπο.
 Απλά έχετε ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα, και φροντίστε τον εαυτό σας.. Έχει γίνει πολύς ντόρος για τις πιπίλες και για το μπιμπερό γενικά. Τα άκουγα και εγώ όσο ήμουνα έγκυος και είχα τρομοκρατηθεί. Τι θα γίνει αν  δεν θηλάσω ή μήπως το μπιμπερό θα μου χαλάσει τον θηλασμό ή μήπως να μην δώσω πιπίλα?..
 Δεύτερη μέρα στην κλινική  μου είπαν να δώσουν στο μωρό ξένο γάλα γιατί πεινούσε και έκλαιγα σπαρακτικά.. (οκ ήταν και οι ορμόνες!)  
Τελικά κατάλαβα πως:
ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολος για όλους σε κάποιους γίνεται πιο εύκολα και σε κάποιους πιο δύσκολα, ότι και να γίνει ζητήστε βοήθεια από μαία πιστοποιημένη σύμβουλο.. 
Αν κάποια αποφασίσει πως δεν της βγαίνει πραγματικά δεν πειράζει..
Δεν χαλάει ο θηλασμός με την πιπίλα ούτε με το μπιμπερό. Αντιθέτως..
Η πιπίλα και το μπιμπερό είναι σωτήρια!
Το θήλαστρο βοηθάει στην παραγωγή του γάλακτος (θέλει προσοχή μην πάθεις υπερπαραγωγή)
Και το πιο βασικό, δημιουργείστε συνθήκες που αν λείψετε έστω και για λίγο ή αν απλά θέλετε για λίγο να κλειστείτε στο δωμάτιο σας να μπορεί το μωρό να τραφεί κανονικά χωρίς να έρθει η συντέλεια του κόσμου! (μωρό που πεινάει αν δεν φάει εκείνη την ώρα που θέλει ή αν ξαφνικά ενώ δεν έπαιρνε μπιμπερό ποτέ του το δώσεις εκτάκτως γίνεται χαμός!!!) 

Για θήλαστρο προτείνω της medela Swing είναι πολύ καλό.
Αν θέλετε κάτι πιο δυνατό για την αρχή για να σας βοηθήσει στην παραγωγή και στην ταχύτητα   μπορείτε να νοικιάσετε το επαγγελματικό της Mendela το Harmony από την Medela https://klinikum.gr/terms-prices-symphony/?gclid=Cj0KCQiAqdP9BRDVARIsAGSZ8Amgb__8f77vfhuZErSoWsG4HwOqJoWdw3INPp4UnwDm9kMSBO5LBZ4aAjhSEALw_wcB εγώ το είχα νοικιάσει τους πρώτους 2 μήνες το μονό.. 
Επίσης έχει πολύ καλές οδηγίες για τη διατήρηση του γάλακτος και την απόψυξη https://klinikum.gr/2011/06/apothiki-apopsiksi/ 

Με το καλό εύχομαι να κρατήσετε αγκαλιά τα μωράκια σας!! 
 

Από τις πιο ακομπλεξαριστες απόψεις που έχω διαβάσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η melodyy είπε:

Από τις πιο ακομπλεξαριστες απόψεις που έχω διαβάσει...

❤️ ευχαριστώ πολύ! Με το καλό τα μωράκια σου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στη μήτρα μιας μητέρας βρίσκονται δύο μωρά. Το ένα ρωτά το άλλο: «Πιστεύεις στη ζωή μετά τον τοκετό;» κι εκείνο απάντησε, «Γιατί ρωτάς; Φυσικά. Κάτι θα υπάρχει μετά τον τοκετό. Μπορεί να είμαστε εδώ για να προετοιμαστούμε, για αυτό τι θα ακολουθήσει αργότερα.»
«Ανοησίες», είπε το πρώτο. «Δεν υπάρχει ζωή μετά τον τοκετό. Τι είδους ζωή θα ήταν αυτή»;
Το δεύτερο είπε, «Δεν ξέρω, αλλά θα υπάρχει περισσότερο φως από ό, τι εδώ. Ίσως να περπατάμε με τα πόδια μας και να τρώμε με το στόμα. Ίσως να έχουμε περισσότερες αισθήσεις που δεν μπορούμε καν να φανταστούμε τώρα».
Το πρώτο απάντησε: «Αυτό είναι παράλογο! Το περπάτημα είναι αδύνατο. Και να τρώμε με το στόμα; Γελοίο! Ο ομφάλιος λώρος μας δίνει την τροφή και όλα όσα χρειαζόμαστε. Αλλά ο ομφάλιος λώρος είναι πολύ κοντός. Οπότε, η ζωή μετά τον τοκετό, λογικά, αποκλείεται».
Το δεύτερο όμως επέμενε, «Λοιπόν, νομίζω ότι υπάρχει κάτι και ίσως είναι διαφορετικό από ό,τι είναι εδώ. Ίσως να μη μας χρειάζεται αυτό το φυσικό 'καλώδιο' πια».
Και το πρώτο απάντησε, «Ανοησίες. Και επιπλέον, αν υπάρχει ζωή, τότε γιατί ποτέ κανείς δεν έχει γυρίσει πίσω από εκεί; Ο τοκετός είναι το τέλος της ζωής, και μετά από τον τοκετό & δεν υπάρχει τίποτα, παρά μόνο σκοτάδι, σιωπή και λήθη. Δεν οδηγεί πουθενά».
«Λοιπόν, δεν ξέρω», λέει το δεύτερο, «αλλά σίγουρα θα συναντήσουμε τη μητέρα και αυτή θα μας φροντίσει».
Τότε το πρώτο μωρό απάντησε, «Μητέρα; Πιστεύεις στη μητέρα; Αυτό είναι γελοίο. Αν η μητέρα υπάρχει, τότε πού είναι τώρα»;
Το δεύτερο είπε: «Είναι παντού γύρω μας. Είμαστε περικυκλωμένοι από αυτήν. Είμαστε μέρος της. Είναι μέσα της που ζούμε. Χωρίς αυτήν, αυτός ο κόσμος μας δεν θα μπορούσε καν να υπάρχει».
Τότε είπε το πρώτο, «Λοιπόν, εγώ δεν την βλέπω, έτσι είναι λογικό ότι δεν υπάρχει».
Και τότε το δεύτερο μωρό απάντησε, «Μερικές φορές, όταν κάνεις ησυχία και επικεντρωθείς και ακούσεις πραγματικά, μπορείς να αντιληφθείς την παρουσία της, και μπορείς να ακούσεις την αγαπημένη της φωνή, να σε καλεί από ψηλά».

(Του συγγραφέα Pablo J. Luis Molin)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ε Ετερόζυγη κι εγώ! Εντελώς προληπτικά για έξτρα προστασία κάνω τις ενέσεις όπως μου είπε και η αιματολόγος και επειδή είχα μία έκτοπη και μία αποβολή. Η μόνη μου ανησυχία είναι μην φέρει αντίθετα αποτελέσματα, αν και δύο γιατροί έχουν την ίδια άποψη ότι κακό δεν κάνει. 
    • Έτερο ζυγή η ομοζυγη είσαι στην mthfr? Εγώ είμαι έτεροσυγη! Και μ είχε δώσει η αιματολόγος προληπτικά ν παίρνω Σαλοσπίρ όσο προσπαθώ ακόμα γ παιδί! Τι συνεχιζω κανονικά και όταν ακούσω καρδούλα τότε θ μ δώσει ν κάνω κατι εξετάσεις γ ν δούμε αν θ πάρω ενέσεις η όχι!  οι αντιπηκτικές δν ξέρω κατά ποσό βοηθούν στο αιμάτωμα ! Η αδερφή μ έκανε αντιπηκτικές καθώς είχε 3 αποβολές και έπισης στη 3  αποβολή στο έμβρυο βρέθηκε θρόμβος! Το αιμάτωμα νομίζω θέλει ακινησία ! Σαν αποκόλληση νομίζω είναι! 
    • Εμένα με χρεώνει 120 ευρώ τώρα δεν ξέρω αν το ανέβασε στα 140 γιατί β επιπέδου έκανε αύξηση και εγω μια από τα ίδια 1,5 ώρα να πάω 1,5 να γυρίσω ζόρικο σε καταλαβαίνω να κανείς ολόκληρο ταξίδι για έναν υπέρηχο  ναι κάποιοι το έχουν υποχρεωτικό και εγω έτσι ήξερα πως είναι δηλαδή μετά μου είπε ο ιδιώτης γιατρός που είχα ότι αυτός κρίνει πια κοπέλα θα πάει και πια όχι και ότι δεν τις στέλνει όλες για Doppler  Εεε μετά από αυτήν την εξέταση δεν μένει κάτι άλλο να κάνουμε είναι η τελευταία..  μετα καρδιοτοκογραφημα που ελέγχουν συσπάσεις   
    • Τώρα θα πω και κάτι άλλο, μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά τα ψάχνω λίγο όλα χαχα. Κάνω ενέσεις ηπαρίνης γιατί βρέθηκα θετική σε δύο γονίδια MTHFR και λόγω ιστορικού αποβολής. Και αναρωτιέμαι αν ευθύνεται και αυτό για το αιμάτωμα, δηλαδή αφού κάνω τις ενέσεις δε θα έπρεπε να με προστατεύουν; Διάβασα διάφορα και λένε πως σε μερικές περιπτώσεις προστατεύουν σε άλλες όχι. Βέβαια στην προηγουμενη εγκυμοσύνη που δεν έπαιρνα ηπαρίνη, είχα αιμοραγία εξ αρχής και μεγάλο αιμάτωμα. Η γυναικολόγος και η βοηθός της αιματολόγου που μίλησα σήμερα μου είπαν να τις συνεχίσω εκτός και αν δω αίμα.  Απλά με βάζει σε δεύτερες σκέψεις το ότι χωρίς να είναι κάτι εντελώς σίγουρο για την αποτελεσματικότητά του ή για το αν τελικά μπορεί να δημιουργεί και αυτό πρόβλημα, εμείς "πρέπει" να το το ακολουθήσουμε.  
    • Νομίζει υπάρχει μαξιλάρι θηλασμού που κάνει κ για ύπνο. Αν θα παρω θα παρω αυτο.  άρχισα κ δεν μπορω να κοιμηθώ παλι. Δεν με βολεύει η αριστερή πλευρά. Χτες καθώς κοιμόμουν με έπιασα κ μια κράμπα… άσε! Νόμισα θα παραλύσει το πόδι μου! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...