Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες άνοιξης 2021


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η nik_02 είπε:

Η τρ21 1 προς 229...δυστυχως δεν προλαβαίνω τροφοβλαστη οπότε πάω για αμνιο...

Ωω ρε κοριτσι κουραγιο εγω πιστευω ολα καλά θα ειναι εχω διαβασει για πολλες κοπελες και μια χαρα ηταν μετα.να σου πω δε  γινεται νιπτ να κανεις; Εγω για αυτο το λογο εκανα αλλα προληπτικα λογω 42 ετων για να αποκλεισω τη αμνιο..ειχα αποτελεσματα σε 7μερες..εκανα αυτο..https://www.genlab.gr/progennitikos-elegchos/prenatalsafe-karyo/ παει ιταλια https://www.prenatalsafekaryo.it/Default_eng.aspx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 564
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Με το καλο κι εσύ να έχεις τέλεια νέα! Μάλλον αύριο θα έχω τα τελικά με την papp-a, αλλά είδα πολύ θετικό το γιατρό και μόνο με τις μετρήσεις της αυχενικής. Κοριτσάκια! Λες να ήταν σημάδι το ροζ τεστ εγκυμοσύνης; χαχα θα δούμε κι εσένα αν έπιασε!

Περιμένουμε τα νέα σου αύριο λοιπόν!!! Χαχα, για να δούμε αν θα μου πουν Κ εμένα φύλο! Την Τρίτη η δική μου Αυχενική τελικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Αχ βρε κορίτσια δ προλαβαίνω να μπω συχνα! @Antelope μπραβο ρε κορίτσι μου!! Με τ καλο! Σε λιγοτερο απο 3 χρόνια πολύτεκνη!!! @Vivi.Nik. ποσο χαρηκα κ με τα δικα σου νεα! Ποσο ειναι τωρα ο μικρος σου; 3.5;

 

Κορίτσι μου!!! Σε σκεφτόμουν εσένα!!! Πώς τα πας με τα 2;;; 

Ο μικρός μου κοντεύει 3,5 ναι! Ξεκίνησε παιδικό αυτή τη βδομάδα κ πάει πολύ καλά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. εχουμε προσαρμοστει πλήρως πλεον με τα 2. Η μεγαλη ειναι 3 κ η μικρη 16 μηνών. Κ μενα ξεκινησε η μεγαλη παιδικο, βεβαια πηγαινε κ περυσι οποτε δ ειχαμε θεμα προσαρμογής. Ποτε εχεις πητ με τ καλο;

@Antelope χαχαχ ε οχι ακομα, καλα ειναι τα 2. Ας περασει και καμια χρονια π να μην ειμαι μεσα στις μανουλες ανοιξης, καλοκαιριου κτλ. Εχει 2 μηνες π ξεκινησα τη δουλεια κ δ τ αλλαζω😂. Αντε θα γεμισεις ροζ κ συ! Τον καημενο τ μικρο σ σκέφτομαι π ουτε θα τ καταλαβει απο π τ ηρθε! Θα μπλεξει με τις τσαουσες ότι θέλουν θα τον κανουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια μου!! Χθες πηγα στον γιατρο!! Ακουσαμε την πιο ομορφη καρδουλα του κοσμου❤️ Το μωρακι εχει μεγαλωσει πααααρα πολυ! Το εβγαλε λιγο παραπανω ο γιατρος: 7&5, ενω εγω ειμαι 7&1! Ολα ειναι πολυ καλα, θα παμε αλλη μια φορα για καρδουλα σε 2 βδομαδες κ μετα απ’οτι καταλαβα θα κανουμε την αυχενικη κ το nipt test! Ειμαι πολυ ενθουσιασμενη❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Vivi.Nik. είπε:

@sunshine88 μαζί περίπου είμαστε εμείς! 9 Και 6 σήμερα και τώρα είμαι στη γιατρό και θα κανονίσουμε ραντεβού την άλλη βδομάδα για Αυχενική.

 

Πιο μαζί δεν γίνετε τοσο είμαι και εγώ καλά αποτελέσματα στην Αυχενική σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ωω ρε κοριτσι κουραγιο εγω πιστευω ολα καλά θα ειναι εχω διαβασει για πολλες κοπελες και μια χαρα ηταν μετα.να σου πω δε  γινεται νιπτ να κανεις; Εγω για αυτο το λογο εκανα αλλα προληπτικα λογω 42 ετων για να αποκλεισω τη αμνιο..ειχα αποτελεσματα σε 7μερες..εκανα αυτο..https://www.genlab.gr/progennitikos-elegchos/prenatalsafe-karyo/ παει ιταλια https://www.prenatalsafekaryo.it/Default_eng.aspx

Και εγώ θέλω να ελπίζω ότι όλα θα είναι καλά. Κ οι 2 γιατροί μ είπαν καλύτερα αμνιο που είναι απόλυτα ακριβής και είναι για όλες τις ανωμαλίες και λόγω ηλικίας, οπότε θα κάνω υπομονή λίγες μέρες.. Βέβαια δεν είμαι τόσο χαρούμενη όσο πριν αλλά τι να κάνουμε.. Ας περάσει κ όλα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η nik_02 είπε:

Και εγώ θέλω να ελπίζω ότι όλα θα είναι καλά. Κ οι 2 γιατροί μ είπαν καλύτερα αμνιο που είναι απόλυτα ακριβής και είναι για όλες τις ανωμαλίες και λόγω ηλικίας, οπότε θα κάνω υπομονή λίγες μέρες.. Βέβαια δεν είμαι τόσο χαρούμενη όσο πριν αλλά τι να κάνουμε.. Ας περάσει κ όλα καλα

Α ενταξει για να ειναι 100% σιγουρο το αποτελεσμα και μετα να ησυχασεις ! Σωστο!! Λογικό,αλλα υπομονη τωρα και θετικη σκεψη! Ολα καλά να πανε!!χχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sunshine 88 είπε:

Πιο μαζί δεν γίνετε τοσο είμαι και εγώ καλά αποτελέσματα στην Αυχενική σου 

10 και 6 ήθελα να γράψω😋

11 εβδ ακριβώς σήμερα! 

Σ ευχαριστώ πολύ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marina22 είπε:

Καλησπερα κοριτσακια μου!! Χθες πηγα στον γιατρο!! Ακουσαμε την πιο ομορφη καρδουλα του κοσμου❤️ Το μωρακι εχει μεγαλωσει πααααρα πολυ! Το εβγαλε λιγο παραπανω ο γιατρος: 7&5, ενω εγω ειμαι 7&1! Ολα ειναι πολυ καλα, θα παμε αλλη μια φορα για καρδουλα σε 2 βδομαδες κ μετα απ’οτι καταλαβα θα κανουμε την αυχενικη κ το nipt test! Ειμαι πολυ ενθουσιασμενη❤️ 

Τι όμορφα νέα!!!! Πόσο μεγάλη ανακούφιση και τι συγκινητική στιγμή αυτή η πρώτη φορά που ακούμε καρδούλα!

Με το καλό και οι επόμενες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/9/2020 at 4:03 ΜΜ, ο/η nik_02 είπε:

Η τρ21 1 προς 229...δυστυχως δεν προλαβαίνω τροφοβλαστη οπότε πάω για αμνιο...

Έχει δίκιο η @Antelope "Απλα βασει πρωτοκολλου εχουν βαλει το οριο στο 1/300 και αν ξεπεραστεί ζητάνε διαγνωστική".. Ετσι ακριβως είναι το ποσοστό είναι πολύ καλό. Η λογική είναι πως εφόσον η αμνιοπαρακέντηση έχει στατιστικές πιθανότητες αποβολής 1/300, οποιοδήποτε ποσοστό κάτω από το 1/300, στατιστικά και μόνο, το πάνε για αμνιοπαρακέντηση..  σου λεει πως οι πιθανότητες για χρωμοσωμική είναι μεγαλύτερη από τον κίνδυνο για αποβολή..
Είναι πολύ καλό ποσοστό και μην ανησυχείς.. Εγώ είχα 1/295 και είχα κάνει nipt μόνο.. Τώρα είναι υγιέστατος και σχεδόν 5 ετών... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lisaki 80 είπε:

Έχει δίκιο η @Antelope "Απλα βασει πρωτοκολλου εχουν βαλει το οριο στο 1/300 και αν ξεπεραστεί ζητάνε διαγνωστική".. Ετσι ακριβως είναι το ποσοστό είναι πολύ καλό. Η λογική είναι πως εφόσον η αμνιοπαρακέντηση έχει στατιστικές πιθανότητες αποβολής 1/300, οποιοδήποτε ποσοστό κάτω από το 1/300, στατιστικά και μόνο, το πάνε για αμνιοπαρακέντηση..  σου λεει πως οι πιθανότητες για χρωμοσωμική είναι μεγαλύτερη από τον κίνδυνο για αποβολή..
Είναι πολύ καλό ποσοστό και μην ανησυχείς.. Εγώ είχα 1/295 και είχα κάνει nipt μόνο.. Τώρα είναι υγιέστατος και σχεδόν 5 ετών... 

Δεν ξέρω έχω μπει σε σκέψεις για nipt μέχρι την αμνιοπαρακεντηση. Φοβάμαι πολύ γιατί προσπαθούμε 2 χρόνια και το μωράκι μας ήρθε τελικά με εξωσωματική...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_02 είπε:

Δεν ξέρω έχω μπει σε σκέψεις για nipt μέχρι την αμνιοπαρακεντηση. Φοβάμαι πολύ γιατί προσπαθούμε 2 χρόνια και το μωράκι μας ήρθε τελικά με εξωσωματική...

Μπορείς να κάνεις nipt για να σου φύγει το άγχος και να μην εισαι πολύ αγχωμένη μέχρι την αμνιο..  Θα βγουν τα αποτελέσματα αρνητικά σιγουρα και μετά θα το ξανά συζητήσεις με τον γιατρό σου.. Αν είναι απόλυτα υπέρ της αμνιο, θα τον ακουσεις και όλα θα πάνε καλά! Μην ανησυχείς. Μια φίλη μου είχε ποσοστό 1/50 και έτρεχε βραδιάτικα να κάνει λήψη τροφοβλαστης πήγαν όλα καλά και δεν είχε τίποτα το παιδί.. Και η αυχενική 1,9 είναι πολύ καλή.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. δουλευω κυλιομενο ωραριο κ γω κ ο αντρας μ οποτε τα βρισκουμε συνηθως. Βοηθανε κ οι γονεις μ οσο μπορούν. Απλα η μαμα μ δουλεύει τα πρωινά οποτε οταν δουλευω εγω πρωι ο αντρας μ αλλαζει βαρδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η nik_02 είπε:

Δεν ξέρω έχω μπει σε σκέψεις για nipt μέχρι την αμνιοπαρακεντηση. Φοβάμαι πολύ γιατί προσπαθούμε 2 χρόνια και το μωράκι μας ήρθε τελικά με εξωσωματική...

Βρε κορίτσι γιατί να δώσεις τόσα λεφτά αφού θα κάνεις ούτως ή άλλως αμνιο σε λίγες μέρες; Να πω ότι έβγαιναν αμέσως τα αποτελέσματα να ηρεμουσες λίγο, αλλά θέλουν κι αυτά 10 μέρες. Μια ή άλλη μου φαίνεται. Κι εμένα βγήκε τελικά σχετικά υψηλή η πιθανότητα 1/300. Ομως δεν μου είπαν για αμνιπαρακεντηση. Θα κάνω μόνο το nipt. Παρόμοια αποτελέσματα ειχα και στην πρωτη εγκυκοσυνη και με είχε φάει η αγωνία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Βρε κορίτσι γιατί να δώσεις τόσα λεφτά αφού θα κάνεις ούτως ή άλλως αμνιο σε λίγες μέρες; Να πω ότι έβγαιναν αμέσως τα αποτελέσματα να ηρεμουσες λίγο, αλλά θέλουν κι αυτά 10 μέρες. Μια ή άλλη μου φαίνεται. Κι εμένα βγήκε τελικά σχετικά υψηλή η πιθανότητα 1/300. Ομως δεν μου είπαν για αμνιπαρακεντηση. Θα κάνω μόνο το nipt. Παρόμοια αποτελέσματα ειχα και στην πρωτη εγκυκοσυνη και με είχε φάει η αγωνία

Καλά λες, μάλλον θα κάνω υπομονή για την αμνιο και εύχομαι να πάνε όλα καλά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην αγχώνεσαι λόγο και της εξωσωματικής μας ανεβάζουν και ποσοστά  σε σχέση με μια φυσιολογική κύηση @nik_02

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλήμερα κορίτσια ! Έχω αρχίσει να ψάχνω για το nipt τεστ και έχω χαθεί λίγο γιατί κατάλαβα ότι υπάρχουν αρκετές εταιρείες που το κανουν και δεν κάνουν όλες τα ίδια σύνδρομα ! Όσες έχετε κάνει για ποσά σύνδρομα κάνατε και ποιο ήταν το κόστος ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Sunshine 88 είπε:

Μην αγχώνεσαι λόγο και της εξωσωματικής μας ανεβάζουν και ποσοστά  σε σχέση με μια φυσιολογική κύηση @nik_02

Όντως παίζει ρόλο και η εξωσωματική? Ξέρει καμία γιατί?  @Nefeliap

 π είσαι τόσο ενημερωμένη μήπως ξέρεις γιατί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nik_02 είπε:

Όντως παίζει ρόλο και η εξωσωματική? Ξέρει καμία γιατί?  @Nefeliap

 π είσαι τόσο ενημερωμένη μήπως ξέρεις γιατί?

Δε θεωρω οτι παιζει ρολο η εξωσωματικη.σε εμενα τουλαχιστον δεν επαιξε.δηλαδη 2 αυχενικες που εκανα και να μην ειχα κανει εξωσωματικη τα ιδια θα δειχνανε τα ποσοστα! Πχ στην ηλικια μου 42 ετων για τρισωμια 21 ειναι στανταρ τα ποσοστα 1:50 πχ σε ηλικια 22 θα ειναι πχ 1:15000(φανταζομαι),αφου τελειωσαμε την αυχενικη και μου πηρανε αιμα για χοριακή και papp-A ανεβηκανε 1:1190 οποτε και μου λεει εισαι οκ δε θες κατι..αλλα εγω εκανα το νιπτ προληπτικα γιατι καμια φορα ολα ειναι οκ στην αυχενικη και μετα δυστυχως(πολυ σπανια βεβαια/μη τρομαζετε) δεν ειναι..επισης και οι 2 αυχενικες σε 2 διαφορετικους, ητανε σχεδον ιδιες..παρομοιες μετρησεις ,ποσοστα κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η sova είπε:

Καλήμερα κορίτσια ! Έχω αρχίσει να ψάχνω για το nipt τεστ και έχω χαθεί λίγο γιατί κατάλαβα ότι υπάρχουν αρκετές εταιρείες που το κανουν και δεν κάνουν όλες τα ίδια σύνδρομα ! Όσες έχετε κάνει για ποσά σύνδρομα κάνατε και ποιο ήταν το κόστος ?

Εχει διαφορες εταιριες και αναλογα κοστιζουν.εγω εκανα ολοκληρωμενο πακετο 900€ (αποτελεσμα σε 7μερες) και με καρυοτυπο εμβρυων,αυτο εδω που παει ιταλια: https://www.genlab.gr/progennitikos-elegchos/prenatalsafe-karyo/μου ειπε 99% ισχυει και αν ειναι ολα οκ σιγουρευεσαι οτι δεν θες αμνιο.βεβαια ειχα καλά ποςοστα στην αυχενικη.αν βγαινανε αλλιως ισως η μονη λυση να ητανε τροφοβλαστη ή αυχενικη/δε ξερω) υπαρχει και πιο οικονομικο αλλα εξισου το ιδιο καλο 550€ https://www.alphaprolipsis.gr/content/nifty-plusκαι υπαρχει και το harmony πχ που παει αμερικη και αποτελεσματα ισως σε 15 μερες.500€ Επισης σαν το nifty 50.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Εχει διαφορες εταιριες και αναλογα κοστιζουν.εγω εκανα ολοκληρωμενο πακετο 900€ (αποτελεσμα σε 7μερες) και με καρυοτυπο εμβρυων,αυτο εδω που παει ιταλια: https://www.genlab.gr/progennitikos-elegchos/prenatalsafe-karyo/μου ειπε 99% ισχυει και αν ειναι ολα οκ σιγουρευεσαι οτι δεν θες αμνιο.βεβαια ειχα καλά ποςοστα στην αυχενικη.αν βγαινανε αλλιως ισως η μονη λυση να ητανε τροφοβλαστη ή αυχενικη/δε ξερω) υπαρχει και πιο οικονομικο αλλα εξισου το ιδιο καλο 550€ https://www.alphaprolipsis.gr/content/nifty-plusκαι υπαρχει και το harmony πχ που παει αμερικη και αποτελεσματα ισως σε 15 μερες.500€ Επισης σαν το nifty 50.

Ευχαριστώ πολύ! Σήμερα όλη μέρα τα ψάχνω ! Καρυότυπο έμβρυου γιατί κάνατε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η sova είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Σήμερα όλη μέρα τα ψάχνω ! Καρυότυπο έμβρυου γιατί κάνατε ?

Ειναι και αυτο μεσα εκει στο σαιτ θα το διαβασεις νομιζω το plus.μου ειπε ο γιατρος αφου θες να τα κανεις ολα απλα καντο ολοκληρωμενο το πακετο.εγω δηλαδη επεμενα να κανω οτι υπαρχει απο δικη μου ανασφαλεια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ειναι και αυτο μεσα εκει στο σαιτ θα το διαβασεις νομιζω το plus.μου ειπε ο γιατρος αφου θες να τα κανεις ολα απλα καντο ολοκληρωμενο το πακετο.εγω δηλαδη επεμενα να κανω οτι υπαρχει απο δικη μου ανασφαλεια..

Σ' ευχαριστώ πολύ !εύχομαι να βγήκαν όλα τέλεια ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...