Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο ΙΟΥΝΗΣ έφτασε, μυρίζει καλοκαίρι, μωρά λοιπόν στις αγκαλιές σε ΟΛΕΣ μας να φέρει!


A&O

Recommended Posts

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Παίρνω folate της solgar 400μg 2 φορές την εβδομάδα 3 φορές παίρνω βιταμίνες pregnancare που έχουν πάλι 400μg φυλλικο salospir τον 100 κάθε μέρα μαζί και βιταμίνη d. Τα έχω ξεκινήσει 1,5 εβδομάδα εκτός από το σαλοσπιρ γτ μου τα είχε δώσει η αιματολογος. 

Εσύ γτ ξανά έκανες τόσο σύντομα χοριακή;; 

Από το άγχος μου είχα κανει

. Δνε το χα πει στο γιατρό. 🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Παίρνω folate της solgar 400μg 2 φορές την εβδομάδα 3 φορές παίρνω βιταμίνες pregnancare που έχουν πάλι 400μg φυλλικο salospir τον 100 κάθε μέρα μαζί και βιταμίνη d. Τα έχω ξεκινήσει 1,5 εβδομάδα εκτός από το σαλοσπιρ γτ μου τα είχε δώσει η αιματολογος. 

Εσύ γτ ξανά έκανες τόσο σύντομα χοριακή;; 

Κορίτσι μου φυλλικό οξύ από τη στιγμή που παίρνεις έγκυος μέχρι την αυχενική πρέπει να παίρνεις κάθε μέρα!! Δε φτάνουν οι βιταμίνες ούτε 2 φορές την εβδομάδα! Οι πρώτες 10 εβδομάδες είναι οι πιο σημαντικές γιατί τότε δημιουργείται το μωρό κ όλα τα όργανά του κ το νευρικό σύστημα, θα σου πει και ο γιατρός σου λογικά να πάρεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ελενακι12 είπε:

Ναιιιιι😍😍😍💜💜💜💜το πρώτο παιδάκι μ με καισαρική το έκανα γτ έχω ινομυωμα κ δεν έκανα διαστολή οπότε με έκαναν καισαρική και δεν θέλω καθόλου να σ πω την αλήθεια 

Κατάλαβα! Δεν είναι απαραίτητο βέβαια αφού έκανες την πρώτη φορά καισαρική να κάνεις και τώρα, αλλά αφού θέλεις εσύ κ είναι σύμφωνος ο γιατρός σου να κάνεις αυτό που θέλεις φυσικά! Το σημαντικό είναι ότι θα’χεις το κορίτσι σου αγκαλιά όχι ο τρόπος!! 😍😍😍 Εύχομαι να πάνε όλα καλά περιμένουμε τα νέα σου ❤️❤️❤️ Το πρώτο μωράκι της ομάδας 😍💕💞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Κορίτσι μου φυλλικό οξύ από τη στιγμή που παίρνεις έγκυος μέχρι την αυχενική πρέπει να παίρνεις κάθε μέρα!! Δε φτάνουν οι βιταμίνες ούτε 2 φορές την εβδομάδα! Οι πρώτες 10 εβδομάδες είναι οι πιο σημαντικές γιατί τότε δημιουργείται το μωρό κ όλα τα όργανά του κ το νευρικό σύστημα, θα σου πει και ο γιατρός σου λογικά να πάρεις!

Έχουν 400 μg φυλλικο οι βιταμίνες. Πρέπει να παιρνω και extra? To φυλλικο απο μόνο του έχει πιο μικρή δόση αν θυμάμαι καλά 0.05mg που είναι δλδ 50μg.κανω λάθος; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Έχουν 400 μg φυλλικο οι βιταμίνες. Πρέπει να παιρνω και extra? To φυλλικο απο μόνο του έχει πιο μικρή δόση αν θυμάμαι καλά 5mg που είναι δλδ 50μg.κανω λάθος; 

 

Ναι πρέπει να παίρνεις και εξτρα! Αυτό που έχει δε φτάνει! Κι εγώ τις παίρνω τις pregnacare απ’την αρχή..παρόλαυτα κ φυλλικό πήρα εξτρα, και σίδηρο παίρνω εξτρα γτ έπεσε πολύ ο αιματοκρίτης μου κ τα ερυθρά αιμοσφαίρια(είχα ούτως ή άλλως αναιμία), και βιταμίνη d έχω έλλειψη και παίρνω έξτρα...και παίρνω τις pregnacare εδώ κ 7 μήνες να φανταστείς!

Τα 5mg είναι 5000μg..τόσο έπαιρνα κι εγώ..όπως καταλαβαίνεις πολύ περισσότερο απότι έχουν οι βιταμίνες!

Όμως ρώτα και το γιατρό σου γιατί αυτός ξέρει καλύτερα εννοείται αν πρέπει να πάρεις ή όχι!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Κατάλαβα! Δεν είναι απαραίτητο βέβαια αφού έκανες την πρώτη φορά καισαρική να κάνεις και τώρα, αλλά αφού θέλεις εσύ κ είναι σύμφωνος ο γιατρός σου να κάνεις αυτό που θέλεις φυσικά! Το σημαντικό είναι ότι θα’χεις το κορίτσι σου αγκαλιά όχι ο τρόπος!! 😍😍😍 Εύχομαι να πάνε όλα καλά περιμένουμε τα νέα σου ❤️❤️❤️ Το πρώτο μωράκι της ομάδας 😍💕💞

Φυσικά κ τον ρώτησα αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά το ήθελα πάρα πολύ κ μου είπε πως γίνεται απλά λέει 1 στης 5 μπορεί να ανοίξει η τομή κ με ρώτησε αν θα το ρισκάρω κ φυσικά του είπα όχι να αναφέρω ότι το πρώτο το γέννησα σε νοσοκομείο τώρα θα πάω σε κλινική ίσως κ επειδή δεν έκανε την καισαρική ο ίδιος να ξέρει που βρησκετε λέω εγώ με το δικό μ το μυαλό.... Αλλά τον έχω τυφλή εμπιστοσύνη κ δεν ειναι φιλοχρηματος για να πω ότι το κάνει για τα λεφτά οπότε τον εμπιστεύομαι και προχωράω έτσι όπως μου λεει😍😍😍😍😍😍σε ευχαριστώ πολύ γλυκά μου θα σας ενημερώσω με την πρώτη ευκαιρία ❤️❤️❤️💜💜💜💜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ναι πρέπει να παίρνεις και εξτρα! Αυτό που έχει δε φτάνει! Κι εγώ τις παίρνω τις pregnacare απ’την αρχή..παρόλαυτα κ φυλλικό πήρα εξτρα, και σίδηρο παίρνω εξτρα γτ έπεσε πολύ ο αιματοκρίτης μου κ τα ερυθρά αιμοσφαίρια(είχα ούτως ή άλλως αναιμία), και βιταμίνη d έχω έλλειψη και παίρνω έξτρα...και παίρνω τις pregnacare εδώ κ 7 μήνες να φανταστείς!

Τα 5mg είναι 5000μg..τόσο έπαιρνα κι εγώ..όπως καταλαβαίνεις πολύ περισσότερο απότι έχουν οι βιταμίνες!

Όμως ρώτα και το γιατρό σου γιατί αυτός ξέρει καλύτερα εννοείται αν πρέπει να πάρεις ή όχι!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά ❤️❤️

Σε ευχαριστώ πολύ 💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ναι πρέπει να παίρνεις και εξτρα! Αυτό που έχει δε φτάνει! Κι εγώ τις παίρνω τις pregnacare απ’την αρχή..παρόλαυτα κ φυλλικό πήρα εξτρα, και σίδηρο παίρνω εξτρα γτ έπεσε πολύ ο αιματοκρίτης μου κ τα ερυθρά αιμοσφαίρια(είχα ούτως ή άλλως αναιμία), και βιταμίνη d έχω έλλειψη και παίρνω έξτρα...και παίρνω τις pregnacare εδώ κ 7 μήνες να φανταστείς!

Τα 5mg είναι 5000μg..τόσο έπαιρνα κι εγώ..όπως καταλαβαίνεις πολύ περισσότερο απότι έχουν οι βιταμίνες!

Όμως ρώτα και το γιατρό σου γιατί αυτός ξέρει καλύτερα εννοείται αν πρέπει να πάρεις ή όχι!

Εύχομαι να πάνε όλα καλά ❤️❤️

Να σου πω κάτι και στο ίντερνετ λίγο που έψαξα γράφει ότι η δόση είναι 400 μgr για φυλλικο.. Προβληματιστηκα τώρα γιατι ο γιατρός μου είχε πει ότι με καλύπτει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Να σου πω κάτι και στο ίντερνετ λίγο που έψαξα γράφει ότι η δόση είναι 400 μgr για φυλλικο.. Προβληματιστηκα τώρα γιατι ο γιατρός μου είχε πει ότι με καλύπτει. 

Εγώ μόνο οτι είχε η pregnacare επαιρνα η συνιστώμενη δόση φυλικού ειμαι 400mcg ημερησιως εκτος αν κρίνει γιατρος οτι χρειαζεσαι 500mcg. Όσο αφορά κ τ σιδηρο μ εδωσε έξτρα μετα απο εξετασεις αιματος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Evie2 είπε:

Εγώ μόνο οτι είχε η pregnacare επαιρνα η συνιστώμενη δόση φυλικού ειμαι 400mcg ημερησιως εκτος αν κρίνει γιατρος οτι χρειαζεσαι 500mcg. Όσο αφορά κ τ σιδηρο μ εδωσε έξτρα μετα απο εξετασεις αιματος

Μπερδεύομαι με τις μονάδες 500 mcg είναι 500μg?? Σίδηρο δίνουν αργότερα νομίζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Μπερδεύομαι με τις μονάδες 500 mcg είναι 500μg?? Σίδηρο δίνουν αργότερα νομίζω. 

Τα 500 μg ειναι ουσιαστικά τα μικρογραμμάρια αρα το  mcg στα αγγλικά. Εγω 400 παιρνω παντως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Evie2 είπε:

Τα 500 μg ειναι ουσιαστικά τα μικρογραμμάρια αρα το  mcg στα αγγλικά. Εγω 400 παιρνω παντως 

Τρόμαξα λίγο.. Λέω δεν μπορεί να έκανε τόσο λάθος.. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά για να με αφήσει έτσι. Εγώ παίρνω το folate της solgar που είναι 400μg και όταν δεν παίρνω αυτό παίρνω τις βιταμίνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τρόμαξα λίγο.. Λέω δεν μπορεί να έκανε τόσο λάθος.. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά για να με αφήσει έτσι. Εγώ παίρνω το folate της solgar που είναι 400μg και όταν δεν παίρνω αυτό παίρνω τις βιταμίνες. 

Εγώ δεν κατάλαβα γτ απλα τα παίρνει πχ 1 τ ενα 1 τ αλλο. Αλλα τη συνιστώμενη δόση την παίρνεις μην ανησυχείς .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τρόμαξα λίγο.. Λέω δεν μπορεί να έκανε τόσο λάθος.. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά για να με αφήσει έτσι. Εγώ παίρνω το folate της solgar που είναι 400μg και όταν δεν παίρνω αυτό παίρνω τις βιταμίνες. 

Σε πήρε ο γιατρός σου?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Να σου πω κάτι και στο ίντερνετ λίγο που έψαξα γράφει ότι η δόση είναι 400 μgr για φυλλικο.. Προβληματιστηκα τώρα γιατι ο γιατρός μου είχε πει ότι με καλύπτει. 

400 είναι η συνιστώμενη πριν μείνεις έγκυος, αλλά και αφού μείνεις..απλά αφού μείνεις δίνουν παραπάνω! Εμένα μου το έγραψε πάντως κ πέρασα όλη την εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πρόβλημα. Κ απότι ξέρω οι περισσότεροι το δίνουν, αλλά ρώτα το γιατρό σου αν σου είπε ότι σε καλύπτει τώρα που έμεινες έγκυος τότε κάνε ό,τι σου λέει! Εγώ χάρηκα που το πήρα πάντως γιατί ξέρω πόσο σημαντικό είναι και ότι οι πρώτες εβδομάδες είναι οι πιο σημαντικες! Να μην τρομάζεις, κάνε αυτό που είναι καλύτερο για σένα κ το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Τρόμαξα λίγο.. Λέω δεν μπορεί να έκανε τόσο λάθος.. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά για να με αφήσει έτσι. Εγώ παίρνω το folate της solgar που είναι 400μg και όταν δεν παίρνω αυτό παίρνω τις βιταμίνες. 

Εάν παίρνεις ήδη σκέτο φυλλικό τότε είσαι οκ! Αν τώρα που έμεινες έγκυος πρέπει να στο αυξήσει, θα στο πει εκείνος ούτως ή άλλως, μην αγχώνεσαι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

400 είναι η συνιστώμενη πριν μείνεις έγκυος, αλλά και αφού μείνεις..απλά αφού μείνεις δίνουν παραπάνω! Εμένα μου το έγραψε πάντως κ πέρασα όλη την εγκυμοσύνη χωρίς κανένα πρόβλημα. Κ απότι ξέρω οι περισσότεροι το δίνουν, αλλά ρώτα το γιατρό σου αν σου είπε ότι σε καλύπτει τώρα που έμεινες έγκυος τότε κάνε ό,τι σου λέει! Εγώ χάρηκα που το πήρα πάντως γιατί ξέρω πόσο σημαντικό είναι και ότι οι πρώτες εβδομάδες είναι οι πιο σημαντικες! Να μην τρομάζεις, κάνε αυτό που είναι καλύτερο για σένα κ το μωράκι σου!

Και εμένα κορίτσι μου φιλισιν των 400 μου έδινε ο γιατρός μου όχι παραπάνω. Και πριν και μετά την εγκυμοσύνη. Δεν το είχα ξανακούσει να δίνουν τόσο πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Σε πήρε ο γιατρός σου?? 

Οχι δεν με έχει πάρει.. Το έχει δει όμως το μήνυμα.. Μάλλον θα έχει κάτι γιατί με παίρνει αμέσως.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Οχι δεν με έχει πάρει.. Το έχει δει όμως το μήνυμα.. Μάλλον θα έχει κάτι γιατί με παίρνει αμέσως.. 

Δεν προσπάθησες εσύ? Η αλλιώς θεώρησε πως είναι καλή η τιμή!!!!. Κ ότι είσαι οκ. 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Δεν προσπάθησες εσύ? Η αλλιώς θεώρησε πως είναι καλή η τιμή!!!!. Κ ότι είσαι οκ. 💙

Οχι δεν προσπάθησα.. Αυτό θεώρησα και εγώ.. Οτι αν ήταν κάτι που τον προβλημάτισε ται και κάπου μέσα να ήταν θα με έπαιρνε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Kostef είπε:

Και εμένα κορίτσι μου φιλισιν των 400 μου έδινε ο γιατρός μου όχι παραπάνω. Και πριν και μετά την εγκυμοσύνη. Δεν το είχα ξανακούσει να δίνουν τόσο πολύ. 

Δίνουν , το φιλισιν έπαιρνα κι εγώ! Αλλά ούτως ή άλλως είπα ότι σίγουρα θα της δώσει φυλλικό, δεν είπα των πόσο! Γιατί έλεγε ότι παίρνει το φυλλικό μόνο στις βιταμίνες! Και είπα ότι θα της δώσει φυλλικό μόνο του! Αλλά μετά που είπε ότι παίρνει κ σκέτο της είπα ότι είναι οκ! Το πόσα μg το κρίνει ο κάθε γιατρός, απλά φυλλικό δίνουν οι περισσότεροι αυτό της είπα! Κ να μην της έδινε όμως εκείνος ξέρει καλύτερα ούτως ή άλλως..εγώ είπα μόνο αυτό που ήξερα, ότι τις πρώτες εβδομάδες είναι απαραίτητο το φυλλικό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Princess28 είπε:

Δίνουν , το φιλισιν έπαιρνα κι εγώ! Αλλά ούτως ή άλλως είπα ότι σίγουρα θα της δώσει φυλλικό, δεν είπα των πόσο! Γιατί έλεγε ότι παίρνει το φυλλικό μόνο στις βιταμίνες! Και είπα ότι θα της δώσει φυλλικό μόνο του! Αλλά μετά που είπε ότι παίρνει κ σκέτο της είπα ότι είναι οκ! Το πόσα μg το κρίνει ο κάθε γιατρός, απλά φυλλικό δίνουν οι περισσότεροι αυτό της είπα! Κ να μην της έδινε όμως εκείνος ξέρει καλύτερα ούτως ή άλλως..εγώ είπα μόνο αυτό που ήξερα, ότι τις πρώτες εβδομάδες είναι απαραίτητο το φυλλικό

Ναι καλέ εγώ δε σου είπα ότι είπες κάτι λάθος. Ούτως ή άλλως οι γιατροί βλέπουν και τις εξετάσεις μας και κρίνουν τι θα πάρουμε και πόσο. Αλλά συνήθως νόμιζα δίνουν το κλασικό των 400. Εννοείται ότι είναι απαραίτητο το φυλλικο το πρώτο καιρό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντάξει κορίτσια κάθε γιατρός λειτουργεί διαφορετικά και κρίνει ανάλογα τον οργανισμό.. Εμείς τους ακολουθούμε απλά 😂😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσακια μου!!! Αυτα ειναι τα αποτελεσματα της                                                                               ΑΜΗ  14.10 pmol/l Φ.Τ :0.0-2.2pmol/l πολυ χαμηλη γονιμοτητα
2.2-15.7pmol/l χαμηλη γονιμοτητα
15.8-28.6pmol/l καλη γονιμοτητα
28.7-47.8pmol/l βελτιστη γονιμοτητα
>48.7pmol                                                                                                                                                                                          Νομιζω οτι αν λαβουμε υπ οψιν οτι εχω κλεισει τα 42 ειναι μια χαρα η τιμη...Εσεις τι γνωμη εχετε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...