Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρώτη σπερματέγχυση


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας διαβάζω από τότε που ξεκίνησα να προσπαθώ για παιδί δλδ τον Ιούλιο που μας πέρασε και σήμερα ένιωσα την ανάγκη και εγώ να στείλω ένα μήνυμα.

Όπως είπα από τον Ιούλιο προσαθώ αλλά τίποτα. Τον Οκτώβρη ξεκίνησα και τεστ ωορρηξίας και πάλι τίποτα. Από τον Ιανουάριο ξεκίνησα προγραμματισμένες επαφές με παρακολούθηση της ωορρηξίας μου από τον γυναικολόγο. Δεκέμβρη και Φλεβάρη δεν προσπαθήσαμε γιατι έλειπα σε ταξίδι. Αυτό τον μήνα έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση και σε μία βδομάδα θα κάνω το τεστ.  Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και εγώ και ο άντρας μου και όλα είναι μια χαρά. Εχω αγχωθεί πάρα πολύ. Δεν ξέρω τι φταίει και δεν πιάνουμε. Είμαι 32 και ο αντρας μου 43. Τα κατάφερε καμία να μείνει έγκυος με σπερματέγχυση. Θέλω πολύ να αποφύγω τη  εξωσωματική. Από την άλλη ο άντρας μου είναι μεγάλος σε ηλικία και δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Elenimar είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας διαβάζω από τότε που ξεκίνησα να προσπαθώ για παιδί δλδ τον Ιούλιο που μας πέρασε και σήμερα ένιωσα την ανάγκη και εγώ να στείλω ένα μήνυμα.

Όπως είπα από τον Ιούλιο προσαθώ αλλά τίποτα. Τον Οκτώβρη ξεκίνησα και τεστ ωορρηξίας και πάλι τίποτα. Από τον Ιανουάριο ξεκίνησα προγραμματισμένες επαφές με παρακολούθηση της ωορρηξίας μου από τον γυναικολόγο. Δεκέμβρη και Φλεβάρη δεν προσπαθήσαμε γιατι έλειπα σε ταξίδι. Αυτό τον μήνα έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση και σε μία βδομάδα θα κάνω το τεστ.  Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και εγώ και ο άντρας μου και όλα είναι μια χαρά. Εχω αγχωθεί πάρα πολύ. Δεν ξέρω τι φταίει και δεν πιάνουμε. Είμαι 32 και ο αντρας μου 43. Τα κατάφερε καμία να μείνει έγκυος με σπερματέγχυση. Θέλω πολύ να αποφύγω τη  εξωσωματική. Από την άλλη ο άντρας μου είναι μεγάλος σε ηλικία και δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο...

Καλησπέρα κορίτσι μου. Δεν έχω κάνει σπερματεγχυση, αλλά διαβάζοντας αυτά που έγραψες μου θύμισες εμένα. Ξεκινήσαμε προσπάθειες τον Ιούλιο. Τον Οκτώβριο αφού έκανα εξετασεις, ξεκίνησα με τεστ ωορρηξιας. Μετά τα παράτησα τα τεστ, έπειτα τα ξεκίνησα ξανά. Και εμείς τίποτα μέχρι στιγμής,δυστυχως. Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα με καλά νέα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elenimar Δεν έχω και εγώ κάποια εμπειρία ακόμη αλλά έχω ακούσει πως σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα έχει αρκετά καλό ποσοστό επιτυχίας. Μακάρι να είσαι σε αυτό! Καλά αποτελέσματα και γρήγορα με φουσκωμενη κοιλίτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Maroulita! από το στόμα σου και σου Θεού τ αυτι!Ελπίζω να τα καταφέρω αυτή τη φορα γιατί πραγματικά έχω χάσει τον εαυτό μου από τότε που ξεκίνησα τις προσπάθειες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/5/2020 at 1:40 ΜΜ, ο/η Elenimar είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας διαβάζω από τότε που ξεκίνησα να προσπαθώ για παιδί δλδ τον Ιούλιο που μας πέρασε και σήμερα ένιωσα την ανάγκη και εγώ να στείλω ένα μήνυμα.

Όπως είπα από τον Ιούλιο προσαθώ αλλά τίποτα. Τον Οκτώβρη ξεκίνησα και τεστ ωορρηξίας και πάλι τίποτα. Από τον Ιανουάριο ξεκίνησα προγραμματισμένες επαφές με παρακολούθηση της ωορρηξίας μου από τον γυναικολόγο. Δεκέμβρη και Φλεβάρη δεν προσπαθήσαμε γιατι έλειπα σε ταξίδι. Αυτό τον μήνα έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση και σε μία βδομάδα θα κάνω το τεστ.  Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις και εγώ και ο άντρας μου και όλα είναι μια χαρά. Εχω αγχωθεί πάρα πολύ. Δεν ξέρω τι φταίει και δεν πιάνουμε. Είμαι 32 και ο αντρας μου 43. Τα κατάφερε καμία να μείνει έγκυος με σπερματέγχυση. Θέλω πολύ να αποφύγω τη  εξωσωματική. Από την άλλη ο άντρας μου είναι μεγάλος σε ηλικία και δεν θέλω να καθυστερήσω άλλο...

Καλησπέρα κοριτσι μου! Έκανα 1 φορά αλλά απέτυχε γιατί είχαμε άλλα θεματάκια.. Όταν λες κάνατε όλες τις εξετάσεις δηλαδή τι κάνατε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elenimar είπε:

@Maroulita! από το στόμα σου και σου Θεού τ αυτι!Ελπίζω να τα καταφέρω αυτή τη φορα γιατί πραγματικά έχω χάσει τον εαυτό μου από τότε που ξεκίνησα τις προσπάθειες...

Απ ότι είδα δεν προσπαθείτε πολύ καιρό και αφού οι εξετάσεις σας είναι καλές είναι θέμα χρόνου. Απέβαλε το άγχος, όσο γίνεται, βρες τον εαυτό σου και απόλαυσε τις στιγμές με το  άντρα σου..Μην χάνεις την ελπίδα και την πίστη σου!! Σου εύχομαι τα καλύτερα.. περιμένουμε το θετικό σου τεστακι!!! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Άντρεα εγώ έχω κάνει παπ,  ορμονικές και υστεροσπαλπιγγογραφια και ο άντρας μου εχει κάνει σπερμοδιαγραμμα. Στις εξετάσεις όλα φαίνονται μια χαρά. Τώρα δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω και κάτι αλλο...Εσύ έκανες κάτι αλλο μετά τη σπερματεγχυση;

@Maroulita! το ξέρω ότι δεν είναι παρά πολύ ο καιρός αλλά όταν βλέπω  τόσα ζευγάρια να πιάνουν με τη μια μετα ααγχώνομαι και φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα τα καταφέρω. Σε ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια 😊 Εσύ προσπαθείς καιρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elenimar είπε:

@Άντρεα εγώ έχω κάνει παπ,  ορμονικές και υστεροσπαλπιγγογραφια και ο άντρας μου εχει κάνει σπερμοδιαγραμμα. Στις εξετάσεις όλα φαίνονται μια χαρά. Τώρα δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω και κάτι αλλο...Εσύ έκανες κάτι αλλο μετά τη σπερματεγχυση;

@Maroulita! το ξέρω ότι δεν είναι παρά πολύ ο καιρός αλλά όταν βλέπω  τόσα ζευγάρια να πιάνουν με τη μια μετα ααγχώνομαι και φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα τα καταφέρω. Σε ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια 😊 Εσύ προσπαθείς καιρό;

Ελεύθερες επαφές έχουμε 2 χρόνια τώρα... συστηματικά προσπαθούμε γυρω στον χρόνο και πριν λίγους μήνες μάθαμε οτι υπάρχει προβλημα στο σπέρμα... Υπάρχουν κ χειρότερα όπως βλέπεις! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Elenimar είπε:

@Άντρεα εγώ έχω κάνει παπ,  ορμονικές και υστεροσπαλπιγγογραφια και ο άντρας μου εχει κάνει σπερμοδιαγραμμα. Στις εξετάσεις όλα φαίνονται μια χαρά. Τώρα δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω και κάτι αλλο...Εσύ έκανες κάτι αλλο μετά τη σπερματεγχυση;

@Maroulita! το ξέρω ότι δεν είναι παρά πολύ ο καιρός αλλά όταν βλέπω  τόσα ζευγάρια να πιάνουν με τη μια μετα ααγχώνομαι και φοβάμαι ότι ποτέ δεν θα τα καταφέρω. Σε ευχαριστώ πολύ για την θετική ενέργεια 😊 Εσύ προσπαθείς καιρό;

Κορίτσι μου από τη στιγμή που οι εξετάσεις σας είναι καλές θα έρθει... Άμα διαβάσεις εδώ στο φόρουμ θα δεις ότι ελάχιστα ζευγάρια πιάνουν με τη μια... Όσον αφορά την σπερματέγχυση δεν έχω κάνει, ήταν να κάνω αλλά τελικά κάναμε εξωσωματική γιατί είχαμε αλλά θεματάκια. Από τη στιγμή που όλα είναι καλά έχεις πιθανότητες. Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να πάτε σε εξειδικευμένο γιατρό να κάνετε τη διαδικασία και όχι σε απλό γυναικολόγο πχ το γιατρό σου. Εμενα ο γιατρός μου που πήγαμε να κάνουμε τη σπερματέγχυση 2 φορές δεν με παρακολούθησε σωστά με τα φάρμακα και τζάμπα τα πήρα, ακύρωσε τους κύκλους και όταν πήγαμε στο κέντρο εξωσωματικής εκεί ο γιατρός μας τα είπε αλλιώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! ο γυναικολόγος μου εξειδικεύεται στις εξωσωματικες και συνεργάζεται με την Εμβρυογενεσις. Εκει έκανα στη σπερματεγχυση. Πιστεύω ότι είναι καλός και γενικά έχω ακούσει πολλά καλά σχόλια για τη συγκεκριμένη κλινική. Ελπίζω να τα καταφέρω με την πρωτη και να μην χρειαστώ να κάνω και άλλες γιατί η όλη διαδικασία εμένα προσωπικά με αγχώνει. Και αυτές οι 14 μέρες αναμονής είναι βασανιστικές. Ήδη νιώθω και σκέφτομαι το άγχος που θα  έχω τη μέρα που θα ξυπνήσω για να κάνω το τεστ φοβούμενη ότι θα ζήσω άλλη μια απογοήτευση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elenimar είπε:

@annie! ο γυναικολόγος μου εξειδικεύεται στις εξωσωματικες και συνεργάζεται με την Εμβρυογενεσις. Εκει έκανα στη σπερματεγχυση. Πιστεύω ότι είναι καλός και γενικά έχω ακούσει πολλά καλά σχόλια για τη συγκεκριμένη κλινική. Ελπίζω να τα καταφέρω με την πρωτη και να μην χρειαστώ να κάνω και άλλες γιατί η όλη διαδικασία εμένα προσωπικά με αγχώνει. Και αυτές οι 14 μέρες αναμονής είναι βασανιστικές. Ήδη νιώθω και σκέφτομαι το άγχος που θα  έχω τη μέρα που θα ξυπνήσω για να κάνω το τεστ φοβούμενη ότι θα ζήσω άλλη μια απογοήτευση...

Από τη στιγμή που είναι ειδικός είσαι μια χαρά!! Στις πόσες μέρες είσαι;; Κοιτα πάνω κάτω στην ίδια φάση είμαστε.. Είμαι 3η μέρα από εμβρυομεταφορα από την 1η μου εξωσωματική. Δε θα σου πω μην το σκέφτεσαι γιατί δεν γίνεται. Απλά χαλάρωσε όσο μπορείς. Ότι ήταν να κανεις το έκανες!! Δεν μπορεί να αλλάξει κάτι. Ξεκουράσου και σκέψου θετικά!! Σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά καλή επιτυχία !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια καλημέρα.

Ενδιαφέρομαι και γω για σπερματεγχυση. Ο άντρας μου είχε κιρσοκήλη και έκανε επέμβαση εκανε σπερμοδιάγραμμα προχτές και βγήκε πολύ καλύτερο από το αναμενόμενο. Ο γιατρός του είπε να προσπαθήσουμε κανα εξάμηνο ακόμα και μετά αν θέλουμε να πάμε για σπερματέγχυση ή εξωσωματική.

Εγώ δεν θέλω να περιμένω τόσο ακόμα εγώ είμαι 32 και εκείνος 36.

Οπότε σκέφτηκα να πάω στον γυναικολόγο μου και να ρωτήσω την άποψή του.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

κορίτσια καλημέρα.

Ενδιαφέρομαι και γω για σπερματεγχυση. Ο άντρας μου είχε κιρσοκήλη και έκανε επέμβαση εκανε σπερμοδιάγραμμα προχτές και βγήκε πολύ καλύτερο από το αναμενόμενο. Ο γιατρός του είπε να προσπαθήσουμε κανα εξάμηνο ακόμα και μετά αν θέλουμε να πάμε για σπερματέγχυση ή εξωσωματική.

Εγώ δεν θέλω να περιμένω τόσο ακόμα εγώ είμαι 32 και εκείνος 36.

Οπότε σκέφτηκα να πάω στον γυναικολόγο μου και να ρωτήσω την άποψή του.

 

Σε φιλη μου 43 ετων της  ειπε να παει με κλομιφαινη προγραμματισμενες επαφες με καθοδηγηση υπερηχου και εξ αιματος ..να δοκιμασει για 2 κυκλους και μετα αν οχι θα δουνε ..αλλα ειναι πολλες οι πιθανοτητες ειπε...δε σας το προτεινε καθολου; Ρωτησε τον αν ειναι να παρεις 2 κυκλους κλομιφαινη ειναι πολυ φθηνό 2€ τα χαπια και πολλα χρονια μεθοδος.για εμενα μου ειπε οχι στη σπερματεγχυση ειμαι 42 γιατί δεν εχει μεγαλες πιθανοτητες και πηγα κατευθειαν για εξωσωματικη.επισης προσεχε να εισαι σε εμπειρο γιατρο.εμεις κ οι 2 στο. Παντο που μπιστευομαι τυφλα για αυτο και πηγα εκει αλλωστε και τον προτεινα και στη φιλη.η οποια του ελεγε οτι θελει κατευθειαν εξωσω γιατί βιαζεται αλλα δεν ειπε οκ (το εκτιμησα και αυτο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Σε φιλη μου 43 ετων της  ειπε να παει με κλομιφαινη προγραμματισμενες επαφες με καθοδηγηση υπερηχου και εξ αιματος ..να δοκιμασει για 2 κυκλους και μετα αν οχι θα δουνε ..αλλα ειναι πολλες οι πιθανοτητες ειπε...δε σας το προτεινε καθολου; Ρωτησε τον αν ειναι να παρεις 2 κυκλους κλομιφαινη ειναι πολυ φθηνό 2€ τα χαπια και πολλα χρονια μεθοδος.για εμενα μου ειπε οχι στη σπερματεγχυση ειμαι 42 γιατί δεν εχει μεγαλες πιθανοτητες και πηγα κατευθειαν για εξωσωματικη.επισης προσεχε να εισαι σε εμπειρο γιατρο.εμεις κ οι 2 στο. Παντο που μπιστευομαι τυφλα για αυτο και πηγα εκει αλλωστε και τον προτεινα και στη φιλη.η οποια του ελεγε οτι θελει κατευθειαν εξωσω γιατί βιαζεται αλλα δεν ειπε οκ (το εκτιμησα και αυτο)

Πρόσεξε να δεις. Εγώ είμαι σε έναν γυναικολόγο τώρα εδώ και χρόνια αλλά σκέφτομαι να τον αλλάξω γιατί δεν νιώθω οτι μπορεί να με καθυσηχάσει αν ξεκινήσω μαζί του ολη την διαδικασία. Θα πάω σε κάποιον άλλο που ακούγεται οτι είναι πολύ καλός και έχουν γεννήσει αρκετές γνωστές μου. Λοιπόν εγώ έχω κάνει εξετάσεις αιματολογικές σαλπιγγογραφία παπ είχαν βγει καλές το πρόβλημα ήταν στο σπέρμα το οποίο μετά την τελευταία εξέταση προχθές έδειξε καλό για σπερματέγχυση. Ο γιατρός του άντρα μου πολύ καλός και μας είπε οτι αποφασίσουμε απλά να προσέξουμε γιατί υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση έξω .

Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος γυναικολόγος κάνει σπερματέγχυση ή αν πρέπει να πάω σε κάποιου είδους κλινική. Και αν κάνει θα το κάνει σωστά? Μένω επαρχία και το πιο κοντινό μου είναι η Λάρισα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexouli είπε:

Πρόσεξε να δεις. Εγώ είμαι σε έναν γυναικολόγο τώρα εδώ και χρόνια αλλά σκέφτομαι να τον αλλάξω γιατί δεν νιώθω οτι μπορεί να με καθυσηχάσει αν ξεκινήσω μαζί του ολη την διαδικασία. Θα πάω σε κάποιον άλλο που ακούγεται οτι είναι πολύ καλός και έχουν γεννήσει αρκετές γνωστές μου. Λοιπόν εγώ έχω κάνει εξετάσεις αιματολογικές σαλπιγγογραφία παπ είχαν βγει καλές το πρόβλημα ήταν στο σπέρμα το οποίο μετά την τελευταία εξέταση προχθές έδειξε καλό για σπερματέγχυση. Ο γιατρός του άντρα μου πολύ καλός και μας είπε οτι αποφασίσουμε απλά να προσέξουμε γιατί υπάρχει μεγάλη εκμετάλλευση έξω .

Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος γυναικολόγος κάνει σπερματέγχυση ή αν πρέπει να πάω σε κάποιου είδους κλινική. Και αν κάνει θα το κάνει σωστά? Μένω επαρχία και το πιο κοντινό μου είναι η Λάρισα.

Ναι να τον αλλαξεις οπως νοιωθεις το ενστικτο μας δε πεφτει εξω και ειδικα αν δε γνωριζει και κατε ψαχνοντας αστο...καλά τα λεει ο γιατρος του αντρα σου.Aaaa εισαι λαρισα εκει ειναι καλός ο χαλβατζάς μου εχουν πει..για τσεκαρε :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι να τον αλλαξεις οπως νοιωθεις το ενστικτο μας δε πεφτει εξω και ειδικα αν δε γνωριζει και κατε ψαχνοντας αστο...καλά τα λεει ο γιατρος του αντρα σου.Aaaa εισαι λαρισα εκει ειναι καλός ο χαλβατζάς μου εχουν πει..για τσεκαρε :-)

Ο Χαλβαντζάς είναι γυναικολόγος ή κάνει σπερματεγχύσεις και εξωσωματικές?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Elenimar είπε:

Κορίτσια έκανα τεστ σήμερα και βγήκε αρνητικό. Δεν τη γλιτωνω απο ότι φαίνεται την εξωσωματική...😪

Καλημερα κορίτσι μου. Μην απελπιζεσαι. Αν επιτρέπεται εσείς τι προβλημα έχετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Καλημερα κορίτσι μου. Μην απελπιζεσαι. Αν επιτρέπεται εσείς τι προβλημα έχετε? 

Καλημέρα!Εχω κάνει όλες τις εξετάσεις και εγώ και ο άντρας μου και όλα είναι μια χαρά. Δεν ξέρω γιατί ταλαιπωρούμαστε έτσι...κάθε φορά η ίδια απογοήτευση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Elenimar είπε:

Καλημέρα!Εχω κάνει όλες τις εξετάσεις και εγώ και ο άντρας μου και όλα είναι μια χαρά. Δεν ξέρω γιατί ταλαιπωρούμαστε έτσι...κάθε φορά η ίδια απογοήτευση...

Πω ρε παιδι μου είναι από τα ανεξήγητα δυστυχώς. Τι ηλικία έχετε? Εγώ είμαι 32 και ο άντρας μου 36 αλλά σε εμάς υπάρχει θέμα με το σπερμα τώρα λιγότερο σε σχέση με πριν αλλά για φυσιολογικη συλληψη ποιος ξέρει σε ποσο καιρό. Και επειδή δεν θέλω να περιμενω άλλο σκεφτόμαστε για σπερματεγχυση μας είπε ο γιατρός ότι είναι ένα καλό σπερμα για φυσιολογική για σπερματεγχυση και εξωσωματική. Την άλλη εβδομάδα έχω ραντεβου με τον γιατρό για να μας Κατευθυνει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2020 at 12:02 ΜΜ, ο/η Alexouli είπε:

κορίτσια καλημέρα.

Ενδιαφέρομαι και γω για σπερματεγχυση. Ο άντρας μου είχε κιρσοκήλη και έκανε επέμβαση εκανε σπερμοδιάγραμμα προχτές και βγήκε πολύ καλύτερο από το αναμενόμενο. Ο γιατρός του είπε να προσπαθήσουμε κανα εξάμηνο ακόμα και μετά αν θέλουμε να πάμε για σπερματέγχυση ή εξωσωματική.

Εγώ δεν θέλω να περιμένω τόσο ακόμα εγώ είμαι 32 και εκείνος 36.

Οπότε σκέφτηκα να πάω στον γυναικολόγο μου και να ρωτήσω την άποψή του.

 

Καλησπέρα κορίτσι μου. Έχουμε και εμείς το ίδιο θέμα και έχω απογοητευτεί. Μπορείς να μου πεις πόσο βελτιώθηκε το σπέρμα και σε πόσο χρονικό διάστημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η elephant είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Έχουμε και εμείς το ίδιο θέμα και έχω απογοητευτεί. Μπορείς να μου πεις πόσο βελτιώθηκε το σπέρμα και σε πόσο χρονικό διάστημα?

Καλησπερα κοπέλα μου. 

Καταρχάς να σου πω το εξής αν το προβλημα έχει να κάνει με κινητικότητα ή λιγη ποσοτητα εισαι από τις τυχερες περιπτωσεις για αυτό μην απογοητευεσαι! Εχω διαβάσει πολλα εδώ μέσα αλλά και γενικότερα στο ίντερνετ και εχω πει παλι καλά. 

Λοιπόν στο θέμα μας εμένα ο άντρας μου έκανε την επέμβαση εδώ κ ενα χρονο. Του είχε πει στο εξάμηνο να κάνει επαναληπτικές δεν έκανε γιατί ξεκίνησε μια 3μηνη θεραπεία μετά με κάτι βιταμίνες οπότε έκανε τώρα. Ο γιατρός μας είχε δώσει να καταλάβουμε ότι λόγω ηλικίας (35 είναι) να μην περιμένουμε μεγάλη διάφορα όταν όμως δεν είδε το νέο σπερμοδιαγραμμα επαθε πλακα. Του είπε ότι πρωτη φορα βλέπει τόσο μεγάλη αλλαγή μετά από επέμβαση κοιρσοκηλης. Σκέψου ότι πριν είχε 3εκατομ ανά ml και τώρα έχει 20εκατ. Πριν δεν μπορουσαμε να κάνουμε σπερματεγχυση ενώ τώρα μας είπε ακόμα και φυσική συλληψη θα μπορουσε. Εσείς τι προβλημα έχετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Alexouli Μπράβο πολύ καλή βελτίωση έκανε, πιστεύω ότι είναι πιθανή φυσιολογική σύλληψη σε εσάς. Εμένα έχει 5εκατ/ml και πολύ κακη κινητικότητα. Έκανε την επέμβαση πριν 3 μήνες και ταυτόχρονα παίρνει και τις profertil. Μας είπε στο 3μηνο σπερμοδιαγραμμα αλλά δεν έχει πάει ακόμα, φοβάμαι ότι τα αποτελέσματα δεν θα μας αρέσουν .Αν είναι να συμβεί μια ικανοποιητική βελτίωση πιστεύω και εγώ ότι θα φανεί στο χρόνο. Εμείς όμως είμαστε 36 εγώ κ 37 ο άντρας μου και δεν μπορώ να περιμένω το χρόνο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η elephant είπε:

@Alexouli Μπράβο πολύ καλή βελτίωση έκανε, πιστεύω ότι είναι πιθανή φυσιολογική σύλληψη σε εσάς. Εμένα έχει 5εκατ/ml και πολύ κακη κινητικότητα. Έκανε την επέμβαση πριν 3 μήνες και ταυτόχρονα παίρνει και τις profertil. Μας είπε στο 3μηνο σπερμοδιαγραμμα αλλά δεν έχει πάει ακόμα, φοβάμαι ότι τα αποτελέσματα δεν θα μας αρέσουν .Αν είναι να συμβεί μια ικανοποιητική βελτίωση πιστεύω και εγώ ότι θα φανεί στο χρόνο. Εμείς όμως είμαστε 36 εγώ κ 37 ο άντρας μου και δεν μπορώ να περιμένω το χρόνο..

@elephant Καταλαβα, να σου πω την αλήθεια μου εγώ δεν περιμενα να υπάρξει βελτίωση με την επέμβαση δηλαδή το ειχα σίγουρο ότι δεν προκειται ελα όμως που συνέβη. Όπως επίσης έχω διαβάσει για περιπτωσεις με λιγότερα σπερματοζωάρια που έπιασαν φυσιολογικά. Αυτό που έχω καταλάβει και μας είπε και ο γιατρός του αντρα μου είναι ότι η φυση ειναι απρόβλεπτη! Αλλά το θέμα είναι περιμενεις και οποτε έρθει? Εγώ παντως έχω κλείσει ραντεβου την πεμπτη με γιατρό να μας πει τι μπορουμε να κανουμε με αυτό το σπερμα και βλέπουμε. Αν μπορώ να κάνω σπερματεγχυση θα κάνω. 

Α επίσης να σου πω ότι μαζί με τις βιταμίνες έπαιρνε και βασιλικο πολτο. 

Τώρα θα ξανά παρει παλι. Εγώ πιστευα και αυτά βοήθησαν πολυ και σίγουρα η διατροφή παιζει ρόλο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...