Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η PAPA EVA είπε:

Απαράδεκτος ο γιατρός! Τρέχα για αλλου γρήγορα... Ψαξε στην Αθήνα γιατρους κ κέντρα και κάνε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις. Ορμονολογικες, αμη, θυροειδή, υστεροσαλπιγγογραφια, θρομβοφιλια (με επίσκεψη σε αιματολογο - τα κορίτσια εδώ έχουν να σου προτεινουν κ γιατρους-), κυστική ίνωση, τεστ παπ κ καλλιεργεια κολπικού υγρού για τυχόν μικρόβια, σπερμοδιαγραμμα με καλλιέργεια (σε εξειδικευμένο κέντρο κ οχι σε ένα απλό διαγνωστικό), ορμονολογικες ο άντρας σου κ triplex όρχεων. Επίσης με τον γυναικολόγο σου ή με τον εξωσωματικο σου μπορείτε να κάνετε μια υστεροσκοπηση για να δείτε τυχόν ανωμαλίες της μητρας, πολυποδες κλπ.  Σορρυ αν σε τρόμαξα με όλες αυτές τις εξετάσεις... Τη θρομβοφιλια κ την κυστική ίνωση μερικοί γιατροί τη ζητούν μετά από αποτυχημένη προσπαθεια, αλλά να ξέρεις ότι είναι απαραίτητες κ για τον προγεννητικό έλεγχο. Επίσης μερικοί γιατροί ζητάνε κ καρυοτυπο ζεύγους. Καλη επιτυχία σου ευχομαι!!! Ότι απορίες έχεις γραψε και θα σε βοηθήσουμε ολες, όσο κ ότι ξέρουμε! 

Θα ήθελα να διευκρινίσω, επειδή το θέμα της κυστικής ίνωσης το γνωρίζω, ότι αν είναι κάποια γυναίκα φορέας της νόσου δεν αποτελεί αιτία υπογονιμότητας, ούτε σχετίζεται καθόλου με αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής. Η εξέταση αυτή θα πρέπει να γίνεται κατά το α᾽ τρίμηνο της εγκυμοσύνης (ιδανικά και πριν από αυτό) προκειμένου να αποκλειστεί ότι θα γεννηθεί παιδί που νοσεί. Ωστόσο, επειδή στους άνδρες η μετάλλαξη του γονιδίου δύναται να προκαλέσει σοβαρή υπογονιμότητα, πολλές φορές ένας άνδρας με πολύ κακό σπέρμα παραπεμπεται για τη συγκεκριμένη εξέταση από τον ουρολόγο και έτσι διαπιστώνεται ότι είναι φορέας της νόσου. Στην περίπτωση βέβαια της εξωσωματικής, πολλοί γιατροί κάνουν αυτές τις εξετάσεις από πριν προκειμένου να διαπιστωθεί αν θα χρειαστεί προεμφυτευτικός έλεγχος (δεδομένου ότι είναι αρκετά συχνή νόσος) και να μην ρισκάρουν να προκύψει έμβρυο που νοσεί από προσπάθεια εξωσωματικής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Μακάρι ρε κορίτσι να έγινε λάθος κ να το πετύχει τώρα! Πότε θα το κάνεις; Άρα θα ξανακάνεις διέγερση...

Οχι μαζευω με φυσικούς τωρα.. δεν θελω ξανα διέγερση. Εφόσον δινω καφε μηνα αυγουλι το αφηνω με φυσικούς κ βλεπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Καλά είμαστε κοριτσάκι μου καλό, μεγαλώνουν κ μας παίρνουν το μυαλό!! Είμαστε ήδη 2.5 μηνών κ ούτε που κατάλαβα πως πέρασε ο καιρός!!

Ναι κορίτσι μου, έπιασα με την πρώτη τα διδυμάκια μου. Να τον ρωτήσεις εννοείται!! 

Πωπωωωωω πέρασαν 2.5 μήνες κιόλας???? Θα αλλάζουν συνεχώς ε?  Να τα ρουφήξεις στα μαγουλακια και στα λαιμουδακια από μένα με πολύ αγάπη!!! 😍🥰😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η condios είπε:

Πωπωωωωω πέρασαν 2.5 μήνες κιόλας???? Θα αλλάζουν συνεχώς ε?  Να τα ρουφήξεις στα μαγουλακια και στα λαιμουδακια από μένα με πολύ αγάπη!!! 😍🥰😘

Αστα να πάνε.. Ναι αλλάζουν συνεχώς κ τώρα κάνουν κάτι χαμόγελα κ τα 2 που σου παίρνουν τα μυαλά... Χαζομαμα τελείως!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Αστα να πάνε.. Ναι αλλάζουν συνεχώς κ τώρα κάνουν κάτι χαμόγελα κ τα 2 που σου παίρνουν τα μυαλά... Χαζομαμα τελείως!! 

Έτσι είναι ωραία η απόλαυση,,,μόνο αν είσαι χαζομαμα!!!! Και μαμά κουκουβάγια 🦉😍🥰👶❤️👶❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν από 2 μέρες διαπίστωσα ότι από την αντιβίωση της ωοληψιας έπαθα μηκυτες 🥴🥴🥴. Ο γιατρός μου προτεινε να βάλω υποθετα lomexin για 3 βράδια άφοβα... Είμαι στην 5η μέρα της ετ. Λέτε να στραβώσει τίποτα από τους μηκυτες ή από το φαρμακο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Taselena είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν από 2 μέρες διαπίστωσα ότι από την αντιβίωση της ωοληψιας έπαθα μηκυτες 🥴🥴🥴. Ο γιατρός μου προτεινε να βάλω υποθετα lomexin για 3 βράδια άφοβα... Είμαι στην 5η μέρα της ετ. Λέτε να στραβώσει τίποτα από τους μηκυτες ή από το φαρμακο;;

Για να στο δίνει δεν θέλω καν να σκεφτώ ότι μπορει να μην κάνει ...Έχω βάλει το ίδιο για θεραπεία ενδομητρίου Αλλά μόνο ένα. 

Διάβασε τις οδηγίες τι λέει για εγκύους;;, 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. 

Επίσης πίνε προβιοτικα η φουλ κρανμπερι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημένα μου κορίτσια. Διαβάζω τόσο καιρο τα νέα σας σε άλλες ευχάριστα σε άλλες δυσάρεστα και δεν συμμετείχα πουθενά. Για εμένα το ταξίδι της εξωσωματικής γονιμοποίησης τελείωσε, καθώς και το όνειρο να γίνω μητέρα έληξε μαζί και με όλα τα άλλα. Ο άντρας μου, μου ζήτησε διαζύγιο και σε λίγες μέρες θα αρχίσει το τέλος μας. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως είμαι, δεν ξέρω τι χρειάζομαι; Γιατρό, ψυχολόγο δικηγόρο; Δεν μπορώ να τον μεταπεισω με τίποτα....ένα μήνα πριν η αποτυχημένη εξωσωματική και τώρα αυτό.... εύχομαι καμία να μην έρθει στη θέση μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Taselena είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! Πριν από 2 μέρες διαπίστωσα ότι από την αντιβίωση της ωοληψιας έπαθα μηκυτες 🥴🥴🥴. Ο γιατρός μου προτεινε να βάλω υποθετα lomexin για 3 βράδια άφοβα... Είμαι στην 5η μέρα της ετ. Λέτε να στραβώσει τίποτα από τους μηκυτες ή από το φαρμακο;;

Δεν έπαιρνες προβιοτικα μαζί με την αντιβίωση? Πέρα από τα κολπικά (που ο γιατρός σου είναι ο κατάλληλος να σου πει) εγω θα σου πρότεινα ν παίρνεις και τα προβιοτικα lactolevure που αποκαθιστά τον λακτοβακιλλο. Εγώ τα παίρνω κανένα 3μηνο τώρα και ο γυναικολόγος μου μου είπε να τα παίρνω μέχρι να μείνω έγκυος.  Έβαζα επίσης και κολπικά τα ecovag και τώρα θα τα ξαναρχίσω (και αυτά μου είπε να τς βάζω μέχρι να μείνω έγκυος)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Αγαπημένα μου κορίτσια. Διαβάζω τόσο καιρο τα νέα σας σε άλλες ευχάριστα σε άλλες δυσάρεστα και δεν συμμετείχα πουθενά. Για εμένα το ταξίδι της εξωσωματικής γονιμοποίησης τελείωσε, καθώς και το όνειρο να γίνω μητέρα έληξε μαζί και με όλα τα άλλα. Ο άντρας μου, μου ζήτησε διαζύγιο και σε λίγες μέρες θα αρχίσει το τέλος μας. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως είμαι, δεν ξέρω τι χρειάζομαι; Γιατρό, ψυχολόγο δικηγόρο; Δεν μπορώ να τον μεταπεισω με τίποτα....ένα μήνα πριν η αποτυχημένη εξωσωματική και τώρα αυτό.... εύχομαι καμία να μην έρθει στη θέση μου

Κοριτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ . Αλλά πριν ένα μήνα κάνατε εξωσωματικη και τώρα χωρίζετε? Για ποιο λόγο? Λόγω ότι δεν πέτυχε η εξωσωματική?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Κοριτσι μου λυπάμαι πάρα πολύ . Αλλά πριν ένα μήνα κάνατε εξωσωματικη και τώρα χωρίζετε? Για ποιο λόγο? Λόγω ότι δεν πέτυχε η εξωσωματική?

Γιατι δεν αντέχει άλλο μου είπε και γιατί δεν με εμπιστεύεται και γιατί δεν έχουμε μέλλον....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Αγαπημένα μου κορίτσια. Διαβάζω τόσο καιρο τα νέα σας σε άλλες ευχάριστα σε άλλες δυσάρεστα και δεν συμμετείχα πουθενά. Για εμένα το ταξίδι της εξωσωματικής γονιμοποίησης τελείωσε, καθώς και το όνειρο να γίνω μητέρα έληξε μαζί και με όλα τα άλλα. Ο άντρας μου, μου ζήτησε διαζύγιο και σε λίγες μέρες θα αρχίσει το τέλος μας. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως είμαι, δεν ξέρω τι χρειάζομαι; Γιατρό, ψυχολόγο δικηγόρο; Δεν μπορώ να τον μεταπεισω με τίποτα....ένα μήνα πριν η αποτυχημένη εξωσωματική και τώρα αυτό.... εύχομαι καμία να μην έρθει στη θέση μου

Κορίτσι μου... πολύ λυπάμαι... το διαζύγιο ειναι αποτέλεσμα αυτών των διαδικασιών ή υπάρχει άλλος λόγος? Η αλήθεια είναι ότι οι τόσες απογοητευσεις και ματαιώσεις φέρνουν ρήξη στη σχέση του ζευγαριού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Κορίτσι μου... πολύ λυπάμαι... το διαζύγιο ειναι αποτέλεσμα αυτών των διαδικασιών ή υπάρχει άλλος λόγος? Η αλήθεια είναι ότι οι τόσες απογοητευσεις και ματαιώσεις φέρνουν ρήξη στη σχέση του ζευγαριού.

Εκτός από την απογοήτευση και το πρόβλημα που οφείλεται σε εκείνον, υπάρχουν και παρεμβάσεις από την οικογένεια του, τις οποίες εγώ δεν τις άντεχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Nia2021 είπε:

Γιατι δεν αντέχει άλλο μου είπε και γιατί δεν με εμπιστεύεται και γιατί δεν έχουμε μέλλον....

Η διαδικασία σίγουρα δεν είναι καθόλου εύκολη και διαχειρισιμη αλλά αν ο λόγος είναι μια αποτυχημένη εξωσωματική θεωρώ ότι δεν τα έχει ζυγίσει σωστά ο άντρας σου. Και αν μέλλον θεωρεί ένα παιδί τότε όλοι αυτοί που δεν έχουν παιδιά τι θα έπρεπε να κάνουν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Αγαπημένα μου κορίτσια. Διαβάζω τόσο καιρο τα νέα σας σε άλλες ευχάριστα σε άλλες δυσάρεστα και δεν συμμετείχα πουθενά. Για εμένα το ταξίδι της εξωσωματικής γονιμοποίησης τελείωσε, καθώς και το όνειρο να γίνω μητέρα έληξε μαζί και με όλα τα άλλα. Ο άντρας μου, μου ζήτησε διαζύγιο και σε λίγες μέρες θα αρχίσει το τέλος μας. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πως είμαι, δεν ξέρω τι χρειάζομαι; Γιατρό, ψυχολόγο δικηγόρο; Δεν μπορώ να τον μεταπεισω με τίποτα....ένα μήνα πριν η αποτυχημένη εξωσωματική και τώρα αυτό.... εύχομαι καμία να μην έρθει στη θέση μου

Κορίτσι μου λυπάμαι παρά πολύ που τα τραβάς ολα αυτα ,δε θέλω να σου πω ολα τα κλισέ του τύπου ολα θα φτιάξουν και κάθε εμπόδιο για καλο κλπ αλλά μόνο ότι το να γίνεις μάνα δε χρειάζεται απαραίτητα να έχεις και σύζυγο ,έχω ξαδέρφη που στα 40 της αποφάσισε όντας ελεύθερη ότι θέλει να γίνει μητέρα και με την εξωσωματικη και δότη σπέρματος τα κατάφερε μια χαρά και χωρίς άντρα και τη θαυμάζω που είχε τη δύναμη και τη θέληση να το περάσει όλο αυτό μόνη της!Δεν το λέω επειδή στο προτείνω γιατί ξέρω ότι κάποιοι ίσως και να το κρίνουν αλλά για να καταλάβεις ότι δε σημαίνει ότι επειδή έφυγε ο σύζυγος σου τελείωσαν και τα ονειρα σου.Η ζωή σου είναι δίκη σου και μόνη σου θα ορίσεις μέχρι ποτε θα πενθήσεις για ένα διαζύγιο και ποτε θα ξανασταθείς στα πόδια σου και πάντα εκεί που χάνουμε τη δύναμη μας βρίσκουμε και άλλη τόση που δεν ξέραμε ότι έχουμε !Στεναχωριεμαι που ξέρω ότι εισαι πολύ λυπημένη τώρα δεν πιστεύω όμως ότι αυτό είναι το τέλος των ονείρων σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Η διαδικασία σίγουρα δεν είναι καθόλου εύκολη και διαχειρισιμη αλλά αν ο λόγος είναι μια αποτυχημένη εξωσωματική θεωρώ ότι δεν τα έχει ζυγίσει σωστά ο άντρας σου. Και αν μέλλον θεωρεί ένα παιδί τότε όλοι αυτοί που δεν έχουν παιδιά τι θα έπρεπε να κάνουν?

Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω;έχω απελπιστει...του ζήτησα να πάμε σε ένα ειδικό να διαχειριστουμε το πρόβλημα μας αλλά δεν ακούει τίποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nia2021 είπε:

Εκτός από την απογοήτευση και το πρόβλημα που οφείλεται σε εκείνον, υπάρχουν και παρεμβάσεις από την οικογένεια του, τις οποίες εγώ δεν τις άντεχα...

Μήπως λοιπόν, αφού το πρόβλημα οφείλεται σε εκείνον θέλει το διαζύγιο για να σε "ελευθερώσει " και να σε αφήσει να κυνηγήσεις το όνειρο σου να γίνεις γονιός?

Θυμάμαι όταν θεωρούσαμε ότι το πρόβλημα μας οφείλεται μόνο στον άντρα μου, μετά την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματική και πριν προχωρήσουμε στη δεύτερη μου είχε πει: " να ξέρεις πάντως ότι αν δεν πάει καλά και τώρα και φανεί ότι δεν πάει καλά εξαιτίας μου, θα χωρίσουμε.  Δεν μπορώ να σε χαντακωνω άλλο ".

Μετά που έμεινα εγκυος φυσιολογικά (άσχετα αν κατέληξε σε παλινδρομη) αναθαρρησε και δεν μου ξαναειπε τίποτα από τότε.

Και στα λέω όλα αυτά για να σου πω μήπως τα λέει από τις τύψεις του? Μήπως έχει ανάγκη να πιστέψεις σε εκείνον και να του δείξεις πόσο πολύ τον έχεις ανάγκη και τον αγαπάς ανεξάρτητα από το θέμα του παιδιού?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Δεν έπαιρνες προβιοτικα μαζί με την αντιβίωση? Πέρα από τα κολπικά (που ο γιατρός σου είναι ο κατάλληλος να σου πει) εγω θα σου πρότεινα ν παίρνεις και τα προβιοτικα lactolevure που αποκαθιστά τον λακτοβακιλλο. Εγώ τα παίρνω κανένα 3μηνο τώρα και ο γυναικολόγος μου μου είπε να τα παίρνω μέχρι να μείνω έγκυος.  Έβαζα επίσης και κολπικά τα ecovag και τώρα θα τα ξαναρχίσω (και αυτά μου είπε να τς βάζω μέχρι να μείνω έγκυος)

Όχι δεν έπαιρνα τίποτα! Δε μου έκοψε να το θίξω στο γιατρό και εκείνος παρ'όλο που είναι φουλ οργανωτικός δε μου είπε κάτι... Ήταν να γίνει... ουφ! Εύχομαι όλα να πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Μήπως λοιπόν, αφού το πρόβλημα οφείλεται σε εκείνον θέλει το διαζύγιο για να σε "ελευθερώσει " και να σε αφήσει να κυνηγήσεις το όνειρο σου να γίνεις γονιός?

Θυμάμαι όταν θεωρούσαμε ότι το πρόβλημα μας οφείλεται μόνο στον άντρα μου, μετά την πρώτη αποτυχημένη εξωσωματική και πριν προχωρήσουμε στη δεύτερη μου είχε πει: " να ξέρεις πάντως ότι αν δεν πάει καλά και τώρα και φανεί ότι δεν πάει καλά εξαιτίας μου, θα χωρίσουμε.  Δεν μπορώ να σε χαντακωνω άλλο ".

Μετά που έμεινα εγκυος φυσιολογικά (άσχετα αν κατέληξε σε παλινδρομη) αναθαρρησε και δεν μου ξαναειπε τίποτα από τότε.

Και στα λέω όλα αυτά για να σου πω μήπως τα λέει από τις τύψεις του? Μήπως έχει ανάγκη να πιστέψεις σε εκείνον και να του δείξεις πόσο πολύ τον έχεις ανάγκη και τον αγαπάς ανεξάρτητα από το θέμα του παιδιού?

Προσπαθώ να του δείξω ότι είμαι μαζί του σε όλα και ότι τον αγαπώ αλλά δεν καταλαβαίνει, έχει πάει ήδη σε δικηγόρο. Με πληγώνει πολύ η στάση του. Νομίζω έχει θυμό και τον ξεσπάει πάνω μου. Πραγματικά δεν αντέχω άλλο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Frid είπε:

Κορίτσι μου λυπάμαι παρά πολύ που τα τραβάς ολα αυτα ,δε θέλω να σου πω ολα τα κλισέ του τύπου ολα θα φτιάξουν και κάθε εμπόδιο για καλο κλπ αλλά μόνο ότι το να γίνεις μάνα δε χρειάζεται απαραίτητα να έχεις και σύζυγο ,έχω ξαδέρφη που στα 40 της αποφάσισε όντας ελεύθερη ότι θέλει να γίνει μητέρα και με την εξωσωματικη και δότη σπέρματος τα κατάφερε μια χαρά και χωρίς άντρα και τη θαυμάζω που είχε τη δύναμη και τη θέληση να το περάσει όλο αυτό μόνη της!Δεν το λέω επειδή στο προτείνω γιατί ξέρω ότι κάποιοι ίσως και να το κρίνουν αλλά για να καταλάβεις ότι δε σημαίνει ότι επειδή έφυγε ο σύζυγος σου τελείωσαν και τα ονειρα σου.Η ζωή σου είναι δίκη σου και μόνη σου θα ορίσεις μέχρι ποτε θα πενθήσεις για ένα διαζύγιο και ποτε θα ξανασταθείς στα πόδια σου και πάντα εκεί που χάνουμε τη δύναμη μας βρίσκουμε και άλλη τόση που δεν ξέραμε ότι έχουμε !Στεναχωριεμαι που ξέρω ότι εισαι πολύ λυπημένη τώρα δεν πιστεύω όμως ότι αυτό είναι το τέλος των ονείρων σου!

Δεν θα ήθελα να κάνω παιδί χωρίς πατέρα, αλλά από την άλλη αγαπώ τον άντρα μου, δεν θέλω να τον χάσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Sunset13 είπε:

Για να στο δίνει δεν θέλω καν να σκεφτώ ότι μπορει να μην κάνει ...Έχω βάλει το ίδιο για θεραπεία ενδομητρίου Αλλά μόνο ένα. 

Διάβασε τις οδηγίες τι λέει για εγκύους;;, 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά. 

Επίσης πίνε προβιοτικα η φουλ κρανμπερι 

Το φυλλάδιο λέει ότι κατοπιν οδηγιών του γιατρού μπορεί να χορηγηθεί εφόσον κρίνεται απαραίτητο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Δεν θα ήθελα να κάνω παιδί χωρίς πατέρα, αλλά από την άλλη αγαπώ τον άντρα μου, δεν θέλω να τον χάσω

Βρε αγάπη μου γλυκιά αυτός είναι ένας Γολγοθάς που χρειάζεται να τον ανέβεις μόνη σου γιατί έχει πολλά στάδια μέχρι να έρθει το οριστικό τέλος... Μου φαίνεται παράλογο πριν ένα μήνα να κάνετε προσπάθεια και τώρα ήδη να έχει πάει σε δικηγόρο... Αυτό δείχνει ότι πιθανόν υπήρχαν αλλά προβλήματα τα οποία είχατε σπρώξει κάτω από το χαλί και τα οποία θεωρώ ότι είναι πιο σωστό να έχουν λυθεί πριν την έλευση ενός παιδιού... Είναι πολύ στρεσογονος κατάσταση αυτή που πέρασες και αυτή που έρχεται γι'αυτό να φανείς δυνατή και να κάνεις ότι είναι απαραίτητο για να είσαι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ!!! Αυτό είναι το πιο σημαντικό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Taselena είπε:

Όχι δεν έπαιρνα τίποτα! Δε μου έκοψε να το θίξω στο γιατρό και εκείνος παρ'όλο που είναι φουλ οργανωτικός δε μου είπε κάτι... Ήταν να γίνει... ουφ! Εύχομαι όλα να πάνε καλά! 

Όλα καλά θα πάνε! Μην αγχώνεσαι και με αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Προσπαθώ να του δείξω ότι είμαι μαζί του σε όλα και ότι τον αγαπώ αλλά δεν καταλαβαίνει, έχει πάει ήδη σε δικηγόρο. Με πληγώνει πολύ η στάση του. Νομίζω έχει θυμό και τον ξεσπάει πάνω μου. Πραγματικά δεν αντέχω άλλο...

Τι να πω... Άδικο όλο αυτό που γίνεται... πολύ χάλια η κατάσταση...δεν ξέρω τι να σου πω, δεν έχω λόγια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Taselena είπε:

Βρε αγάπη μου γλυκιά αυτός είναι ένας Γολγοθάς που χρειάζεται να τον ανέβεις μόνη σου γιατί έχει πολλά στάδια μέχρι να έρθει το οριστικό τέλος... Μου φαίνεται παράλογο πριν ένα μήνα να κάνετε προσπάθεια και τώρα ήδη να έχει πάει σε δικηγόρο... Αυτό δείχνει ότι πιθανόν υπήρχαν αλλά προβλήματα τα οποία είχατε σπρώξει κάτω από το χαλί και τα οποία θεωρώ ότι είναι πιο σωστό να έχουν λυθεί πριν την έλευση ενός παιδιού... Είναι πολύ στρεσογονος κατάσταση αυτή που πέρασες και αυτή που έρχεται γι'αυτό να φανείς δυνατή και να κάνεις ότι είναι απαραίτητο για να είσαι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ!!! Αυτό είναι το πιο σημαντικό!!!

Υπήρχαν παρεμβάσεις από την οικογένεια του και εμένα να του κάνω παράπονα, δεν δέχτηκαν το πρόβλημα του γιου τους και ο άντρας μου επηρεάστηκε...μόνο αυτό είχαμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Δεν είναι κάτι ανησυχητικό απ' την στιγμή που το βρίσκεις και έχει την εποπτεία ο γιατρός, απλά είναι κάποια απ' τα μικρόβια που προκαλούν αποβολές, οπότε μόνο για αυτά θέλει αυξημένη προσοχή. Δεν μου είχαν δώσει προβιοτικά, μόνο αντιβιώσεις έπαιρνα και μετά μια κρέμα για τους μύκητες που είχαν βγει τον τελευταίο καιρό λόγω του πεσσού, αλλά δόξα τω Θεώ φτάσαμε αισίως στο τέλος χωρίς κανένα πρόβλημα. Φαντάζομαι θα βοηθάνε κι αυτά απ' το να μην παίρνεις καθόλου, απλά δεν το είχα ψάξει παραπάνω, είχα το άγχος μην πάθει κάτι το έμβρυο απ' τα διάφορα που έβγαιναν! Το άγχος δυστυχώς μέχρι και την γέννα δεν νομίζω να φεύγει ποτέ, ακόμα και μετά την αυχενική πάντα υπάρχει κάτι να αγχώνεσαι, θέλει να μάθεις να το διαχειρίζεσαι με όποιο τρόπο δουλεύει στον καθένα. Καλή δύναμη σε όλες!
    • Σ ευχαριστώ που απάντησες κορίτσι μου ❤️ έτσι κι εμένα, μόνο όταν το ζουλάω, ή πχ όταν φοράω την τσάντα μου που έχει λουρι χιαστή, και βρεθεί το λουρί πάνω στο στήθος με πονανε οι θηλές. Δηλαδή είναι σίγουρα ευαίσθητο, απλά τις προηγούμενες εβδομάδες δε χρειαζόταν καν να το πιέσω ήταν βαρύ και επώδυνο. Τέλος πάντων, πρέπει να το ξεπεράσω, ούτως ή άλλως κι η γιατρός μου είπε ότι όσο σιγά σιγά αρχίζει κι αναλαμβάνει δράση ο πλακούντας μεταξύ 9ης-10ης εβ τα συμπτώματα θα υποχωρούν. Πρέπει να ηρεμήσω, απλά λόγω ιστορικού σκέφτομαι χαζά 🥲 τώρα είμαι καλύτερα ψυχολογικά, απορροφήθηκα και με τη δουλειά οπότε πάμε παρακάτω με θετική ενέργεια 💫
    • Εμένα 21+5  439γρ. Μου είπε η γιατρός οτι το μέγεθος πρέπει να πάει αναλογικά με το σωματοτυπο της μητέρας. Μου είπε εγω π είμαι μικροκαμωμενη καλό είναι να κανω μικρό μωρό.
    • 13 μηνων κ εμείς!  Τώρα είναι 2 χρόνων κ δεν σταματάει να μιλάει.. 😁
    • @Kiddoμου χάρηκα τοοοοσο πολύ!  Πολύ καλά νέα! Οποτε ηρεμία τώρα εεε... !!!  Τώρα έτοιμη για την αυχενική να φύγει κ αυτό το βάρος! Πότε την κάνεις?    @Θέτις Κ.,λοιπόν κ εγώ το ίδιο έπαθα πριν μερικές βδομάδες! Με το στήθος που λες. Τωρα δεν ποναει οπως στις αρχες, βεβαια παλι με εχει πιασει πονος αμα το χτυπησει η κορη μου 🤣 Ρωτησα εχθές για τους πόνους που έχω χαμηλά σαν ωορρηξία. Μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...