Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 24 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Πω πω αυτα που λες με σοκαρουν πραγματικα!!! Αρα σε τι να ελπιζουμε;;; Πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να σου κατσουν οοοοοολλααααα τοσο καλα!!! Κ ποτε δεν μπορουμε να μαθουμε την αληθεια....Αχ κοριτσια μου φαινεται βουνο!!!! 

Κι εγω εχω πάθει σοκ με αυτα που διαβάζω!!!! 
Τυχη βουνό χρειαζόμαστε!!! Που θα παει ομως δε θα πετύχουμε την πιθανότητα καποια στιγμη;;; 🙏🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Συγνώμη κορίτσι μου για τον προεμφυτευτικό κατάλαβα...

 Είμαι ανάλογα το κέντρο πιο οικονομικό ειναι στο ΡΕΑ που είχα ρωτήσει αλλά δεν έχω συγκρατήσει τιμή γιατί έχει κάνει ο σύζυγος έχει βγει καλή και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω και εγώ 

Στο Ρέα την εκανε ο σύζυγος εμενα..ειναι οντως πιο οικονομικα το 99,9% 150€..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γινονται πολλα η αληθεια ειναι, ακομα και το καθετηρακι που μας βαζουν στην ετ μπορει να τραυματισει τη μητρα μας... Ας εχουμε ελπιδα και ολες θα γινουμε μανουλες! Οτι μπορουμε κανουμε, απο κει και περα ειναι θεμα πιθανοτητων οπως λεει και η @Νικολίνι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η PAPA EVA είπε:

Γινονται πολλα η αληθεια ειναι, ακομα και το καθετηρακι που μας βαζουν στην ετ μπορει να τραυματισει τη μητρα μας... Ας εχουμε ελπιδα και ολες θα γινουμε μανουλες! Οτι μπορουμε κανουμε, απο κει και περα ειναι θεμα πιθανοτητων οπως λεει και η @Νικολίνι

Καλημέρα!!!Το ψιλομετανιωσα που εγραψα οτι ξερω γιατι καποιες τρομαξανε...απλα ηθελα να γραψω μερικα γεγονοτα διοτι πολλοι γιατροι τα ριχνουν πανω σε μας και νομιζω οτι πρεπει να εχουμε μια σφαιρικη αποψη.Ελπίδα πρέπει να εχουμε συμφωνω αλλα και γνώση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Θα συμφωνήσω με την @Νικολίνι. Εάν διαβάσεις σχετικά με τον κατακερματισμό θα καταλάβεις πως ακόμα και σε ζευγάρια όπου ο άνδρας έχει ένα υψηλό ποσοστό σπερματοζωαρίων με κατακερματισμένο DNA, οι πιθανότητες δλδ μειώνονται σημαντικά, εντούτοις μπορεί να υπάρξει μια απόλυτα φυσιολογική κύηση. Εφόσον το ζευγάρι υποβάλλεται σε εξωσωματική γονιμοποίηση, σε περίπτωση υψηλού κατακερματισμού του DNA, η μέθοδος που μπορεί να είναι μια πιο αποτελεσματική είναι η μικρογονιμοποίηση.

Ναι έχω διαβάσει αρκετά για αυτο αλλά και εμείς με μικρογονιμοποιηση που κάναμε δεν εξελίχθηκε καλα. Επισης να σας πω ότι ο βιολογος ξεκαθάρισε ότι επόμενη προσπάθεια θα γίνει μόνο εφόσον πέσει το ποσοστό κατω απο 20%.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Καλημέρα!!!Το ψιλομετανιωσα που εγραψα οτι ξερω γιατι καποιες τρομαξανε...απλα ηθελα να γραψω μερικα γεγονοτα διοτι πολλοι γιατροι τα ριχνουν πανω σε μας και νομιζω οτι πρεπει να εχουμε μια σφαιρικη αποψη.Ελπίδα πρέπει να εχουμε συμφωνω αλλα και γνώση!

Καλα εκανες κ εγραψες! Ειναι λογικο πολλα κοριτσια να τρομαξουν, αλλα ειναι καλο και να γνωριζουν! Φυσικα και γινονται λαθη γιαυτο, οσο μπορουμε, πρεπει να διαλεξουμε τον καλυτερο γιατρο κ το καλυτερο κεντρο που θα μας βοηθησει να κανουμε τα παιδακια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Ναι έχω διαβάσει αρκετά για αυτο αλλά και εμείς με μικρογονιμοποιηση που κάναμε δεν εξελίχθηκε καλα. Επισης να σας πω ότι ο βιολογος ξεκαθάρισε ότι επόμενη προσπάθεια θα γίνει μόνο εφόσον πέσει το ποσοστό κατω απο 20%.

 

Στον αδερφο μου ειπανε οτι επειδη κανει μικρογονιμοποιηση δεν παιζει ρολο το dfi.Οτι να ναι.Οι πιο πολλοι δινουν βιταμινες πχ προφερτιλ για να πεσει υποτιθεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλα εκανες κ εγραψες! Ειναι λογικο πολλα κοριτσια να τρομαξουν, αλλα ειναι καλο και να γνωριζουν! Φυσικα και γινονται λαθη γιαυτο, οσο μπορουμε, πρεπει να διαλεξουμε τον καλυτερο γιατρο κ το καλυτερο κεντρο που θα μας βοηθησει να κανουμε τα παιδιακια μας!

Εγω παντως με τη ζαλουρα που τους ριχνω στη δουλεια και με την βοηθεια των κοριτσιων και το δικο μου ψαξιμο σε ενα πραγμα εχω καταληξει.Ειναι θεμα τυχης.Ειναι αυτο που λεμε πιθανοτητα.Τελος.Οπως φυσιολογικα εχεις 20% να πιασεις ετσι κ στην εξωσωματικη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Fotinible είπε:

Στο Ρέα την εκανε ο σύζυγος εμενα..ειναι οντως πιο οικονομικα το 99,9% 150€..

Χίλια συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά το 99,9% των μεταλλάξεων του γονιδίου της κυστικής ίνωσης ΔΕΝ έχει χαρτογραφηθεί καν...Αυτά είναι κόλπα των ιδιωτικών διαγνωστικών για την προσέλκυση πελατείας και αφήνουν 1% απέξω για την αποποίηση ευθύνης. Το ποσοστό των χαρτογραφημένων μεταλλάξεων αυτή τη στιγμή φτάνει περίπου στο 95%. Παρόλο που τα 150€ είναι πολύ ανταγωνιστική τιμή, στο Λαϊκό εξετάζουν το 90-92% των μεταλλάξεων εντελώς δωρεάν με παραπεμπτικό ΕΟΠΥΥ και σαν κέντρο αναφοράς της ασθένειας, δεν τίθεται θέμα για την αξιοπιστία τους...Προτείνω όποια ενδιαφέρεται να ρωτήσει το γιατρό της τι ποσοστό μεταλλάξεων θέλει. Τα ραντεβού στο Λαϊκό κλείνονται μέσω 1535.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οντως και γω 150 εδωσα αλλα για το 95% και οταν ρωτησα γιατι 95% και οχι 99% που λενε καποιοι μου ειπανε οτι το 99% ειναι ψευδη αναφορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

 

Στον αδερφο μου ειπανε οτι επειδη κανει μικρογονιμοποιηση δεν παιζει ρολο το dfi.Οτι να ναι.Οι πιο πολλοι δινουν βιταμινες πχ προφερτιλ για να πεσει υποτιθεται.

Κι όμως παίζει και πάρα παίζει το λέει καθαρά στο ίντερνετ.  Και ξέρω κι άλλη περίπτωση που το ίδιο είπε ο βιολογος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

 

Στον αδερφο μου ειπανε οτι επειδη κανει μικρογονιμοποιηση δεν παιζει ρολο το dfi.Οτι να ναι.Οι πιο πολλοι δινουν βιταμινες πχ προφερτιλ για να πεσει υποτιθεται.

Και να συμπληρώσω ότι εμενα ο γιατρος μου συστησε την εξέταση κατακερματισμου μετά από αποτυχία εξέλιξης των εμβρύων πέραν της τρίτης μέρας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Κι όμως παίζει και πάρα παίζει το λέει καθαρά στο ίντερνετ.  Και ξέρω κι άλλη περίπτωση που το ίδιο είπε ο βιολογος.

δεν αντιλεγω το οτι να ναι το ειπα γιατι υπαρχουν αποψεις τελειως αντιθετες.Αυτες του βιολογου σου και αυτη του γιατρου του αδερφου μου.Ο δικος του ειπε ξεκαθαρα οτι εφοσον ειναι σε αυτη την ηλικια η γυναικα και εχει καλα ωαρια το dfi εφοσον κανανε μικρογονιμοποιηση δεν επαιζε ρολο.Και επιασε δυδυμα.Σεβαστες και οι 2 αποψεις.Αλλα μια εξεταση δε σου εγγυαται το αποτελεσμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

οντως και γω 150 εδωσα αλλα για το 95% και οταν ρωτησα γιατι 95% και οχι 99% που λενε καποιοι μου ειπανε οτι το 99% ειναι ψευδη αναφορα.

Σωστά. Σε αυτό συμφωνούμε. Το max είναι το 95% και παντού ακολουθούν την ίδια μεθοδολογία. Ωστόσο, στο Χωρέμειο, το οποίο είναι μακράν το ακριβότερο, παρέχουν και υπηρεσίες γενετικής συμβουλευτικής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η troia είπε:

Σωστά. Σε αυτό συμφωνούμε. Το max είναι το 95% και παντού ακολουθούν την ίδια μεθοδολογία. Ωστόσο, στο Χωρέμειο, το οποίο είναι μακράν το ακριβότερο, παρέχουν και υπηρεσίες γενετικής συμβουλευτικής.

ναι ειναι μεγαλο μαγαζακι η γενετικη συμβουλευτικη.Εννοειται βεβαια οτι ειναι μεγαλη απατεωνια διοτι τις ιδιες συμβουλες στις δινει και ενας ουρολογος ανδρολογος σε συνδυασμο με τον εξωσωματικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Χίλια συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά το 99,9% των μεταλλάξεων του γονιδίου της κυστικής ίνωσης ΔΕΝ έχει χαρτογραφηθεί καν...Αυτά είναι κόλπα των ιδιωτικών διαγνωστικών για την προσέλκυση πελατείας και αφήνουν 1% απέξω για την αποποίηση ευθύνης. Το ποσοστό των χαρτογραφημένων μεταλλάξεων αυτή τη στιγμή φτάνει περίπου στο 95%. Παρόλο που τα 150€ είναι πολύ ανταγωνιστική τιμή, στο Λαϊκό εξετάζουν το 90-92% των μεταλλάξεων εντελώς δωρεάν με παραπεμπτικό ΕΟΠΥΥ και σαν κέντρο αναφοράς της ασθένειας, δεν τίθεται θέμα για την αξιοπιστία τους...Προτείνω όποια ενδιαφέρεται να ρωτήσει το γιατρό της τι ποσοστό μεταλλάξεων θέλει. Τα ραντεβού στο Λαϊκό κλείνονται μέσω 1535.

Έχεις δίκιο απλα λογω βιασύνης και χρονου το εκανα ιδιωτικα..πντως ισχύει αυτο για το ποσοστο ποτέ δε φτανει τόσο... Αλλά ηταν η καλυτερη τιμη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Νικολίνι είπε:

ναι ειναι μεγαλο μαγαζακι η γενετικη συμβουλευτικη.Εννοειται βεβαια οτι ειναι μεγαλη απατεωνια διοτι τις ιδιες συμβουλες στις δινει και ενας ουρολογος ανδρολογος σε συνδυασμο με τον εξωσωματικο.

Μα, απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον, τη γενετική συμβουλευτική την παρέχουν γενετιστές, οι οποίοι είναι βιολόγοι και όχι γιατροί...Και στα εργαστήρια γενετικής που κάνουν τους προεμφυτευτικούς κτλ., αν δεν κάνω λάθος, βιολόγοι εργάζονται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η troia είπε:

Μα, απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον, τη γενετική συμβουλευτική την παρέχουν γενετιστές, οι οποίοι είναι βιολόγοι και όχι γιατροί...Και στα εργαστήρια γενετικής που κάνουν τους προεμφυτευτικούς κτλ., αν δεν κάνω λάθος, βιολόγοι εργάζονται...

Και τι συμβουλευτικη κανουν ακριβως?Θελω να πω τι συμβουλες δινουν που δεν τις δινει ο εξωσωματικος και ο ειδικος ουρολογος ανδρολογος μετα απο τοσες εξετασεις που ζητανε δηλαδη?Εμενα μου δημιουργει μεγαλη εντυπωση την μια να προτεινεις μαγικα ματζουνια τσαγια και βιβλια και την αλλη ειδικα κεντρα γενετικης συμβουλευτικης.Με αυτη την λογικη υπαρχουν ενα σωρο κεντρα βοηθειας μεχρι και ψυχολογο εξωσωματικης παρεχουν τα καταστηματα.Φυσικα ειναι απαραιτητο και η οι εξετασεις που τις αναλυουν οι γιατροι που σε βαζουν να τις κανεις και ο ψυχολογος αν δεν την παλευει καποιος και ολα.Αλλα επειδη εσκεμενα τα ντυνουμε ολα στο ονομα της εξωσωματικης για να θησαυριζουν καποιοι εις βαρος τον πονο μας.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

οχι να μη σε τρομαζουν!Πιθανοτητες ειναι δε μπορεις να κανεις κατι!

Οπως πιθανοτητες ειναι κ στη φυσικη συλληψη .ειναι λοιπον θεμα γιατρου που θα επιλεξεις εμβρυολογου  κ τελος θεμα τυχης 

Καλο ειναι να εχουμε θετικη διαθεση κ να ερθουν σε ολες αυτα τα ομορφα δωρα!

 

Συμβουλη αν θες την ακους δεν ξερω τι εχεις περασει αλλα σε αυτα που γραφεις βγαζεις εντονη ανυσηχια που βγαινει σε καχυποψια θεωρω οτι καλο ειναι να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου .καλως η κακως με αυτους θα ερθουν τα πολυποθητα μωρακιαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Οπως πιθανοτητες ειναι κ στη φυσικη συλληψη .ειναι λοιπον θεμα γιατρου που θα επιλεξεις εμβρυολογου  κ τελος θεμα τυχης 

Καλο ειναι να εχουμε θετικη διαθεση κ να ερθουν σε ολες αυτα τα ομορφα δωρα!

 

Συμβουλη αν θες την ακους δεν ξερω τι εχεις περασει αλλα σε αυτα που γραφεις βγαζεις εντονη ανυσηχια που βγαινει σε καχυποψια θεωρω οτι καλο ειναι να εχεις εμπιστοσυνη στο γιατρο σου .καλως η κακως με αυτους θα ερθουν τα πολυποθητα μωρακιαα

Ειναι ο γραπτος ο λογος και ειναι απροσωπος και παρεξειγειται.Ομως άλλο ειναι η θετικη διαθεση και αλλο η φυσικη εγρυγορση,η ανησυχια κτλ.Φυσικα λοιπον και πρεπει να εισαι και θετικος αλλα συναμα και καχυποπτος.Ναι με τους γιατρους θα κανουμε μωρα αλλα αν δεν ημουν καχυποτη θα την ειχα πατησει με τον πρωτο μου γατρο και επειδη ειμαι στον τομεα υγειας οχι σα γιατρος αλλα διοικητικος υπαλληλος τους εχω ζησει τους γιατρους τοσο οσο να ξερω οτι ναι μεν πρεπει να εισαι θετικος αλλα να εισαι και καχυποπτος ως ενα επιπεδο,να ψαχνεσαι και να μαθαινεις.Αυτα περι εμπιστοσυνης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Νικολίνι είπε:

Ειναι ο γραπτος ο λογος και ειναι απροσωπος και παρεξειγειται.Ομως άλλο ειναι η θετικη διαθεση και αλλο η φυσικη εγρυγορση,η ανησυχια κτλ.Φυσικα λοιπον και πρεπει να εισαι και θετικος αλλα συναμα και καχυποπτος.Ναι με τους γιατρους θα κανουμε μωρα αλλα αν δεν ημουν καχυποτη θα την ειχα πατησει με τον πρωτο μου γατρο και επειδη ειμαι στον τομεα υγειας οχι σα γιατρος αλλα διοικητικος υπαλληλος τους εχω ζησει τους γιατρους τοσο οσο να ξερω οτι ναι μεν πρεπει να εισαι θετικος αλλα να εισαι και καχυποπτος ως ενα επιπεδο,να ψαχνεσαι και να μαθαινεις.Αυτα περι εμπιστοσυνης.

Εχει τεραστια διαφορα λοιπον να εισαι διοικητικος απο το να εισαι διπλα στο γιατρο σε καθημερινη βαση  .Επισης αυτα που εγραψες παραπανω σχετικα με την ε.τ τα εχεις ζησει?η απλα τα εχεις ακουσει γιατι πολλοι γιατροι ειναι οντως εκμεταλευτες αλλα και πολλοι ειναι επιστημονες και δεν θα ρισκαραν να παιξουν με τα αποτελεσματα τους . Με το καλο λοιπον και ευχομαι γρηγορα ενα μωρακι στην αγκαλια σου😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Νικολίνι είπε:

Και τι συμβουλευτικη κανουν ακριβως?Θελω να πω τι συμβουλες δινουν που δεν τις δινει ο εξωσωματικος και ο ειδικος ουρολογος ανδρολογος μετα απο τοσες εξετασεις που ζητανε δηλαδη?Εμενα μου δημιουργει μεγαλη εντυπωση την μια να προτεινεις μαγικα ματζουνια τσαγια και βιβλια και την αλλη ειδικα κεντρα γενετικης συμβουλευτικης.Με αυτη την λογικη υπαρχουν ενα σωρο κεντρα βοηθειας μεχρι και ψυχολογο εξωσωματικης παρεχουν τα καταστηματα.Φυσικα ειναι απαραιτητο και η οι εξετασεις που τις αναλυουν οι γιατροι που σε βαζουν να τις κανεις και ο ψυχολογος αν δεν την παλευει καποιος και ολα.Αλλα επειδη εσκεμενα τα ντυνουμε ολα στο ονομα της εξωσωματικης για να θησαυριζουν καποιοι εις βαρος τον πονο μας.

 

Πάλι τα ίδια....Γεια σας κορίτσια, χάρηκα πολύ που τα ξαναείπαμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Εχει τεραστια διαφορα λοιπον να εισαι διοικητικος απο το να εισαι διπλα στο γιατρο σε καθημερινη βαση  .Επισης αυτα που εγραψες παραπανω σχετικα με την ε.τ τα εχεις ζησει?η απλα τα εχεις ακουσει γιατι πολλοι γιατροι ειναι οντως εκμεταλευτες αλλα και πολλοι ειναι επιστημονες και δεν θα ρισκαραν να παιξουν με τα αποτελεσματα τους . Με το καλο λοιπον και ευχομαι γρηγορα ενα μωρακι στην αγκαλια σου😊

Τωρα τι να σου εξηγησω,σε γραφειο κινησης ασθενων ειμαι 14 χρονια το αν ειμαι σε καθημερινη βαση διπλα στο γιατρο οταν ανοιγει ανθρωπους οχι δεν ειμαι αλλα τους ζω πιστεψε με.... δοξα τον θεο ο αδερφουλης μου ειναι Νοσηλευτης ΜΕΘ και  μου εξηγει συνεχεια...στην οικογενεια μας και γω και αυτος με εξωσωματικη προχοραμε.Οτι γραφω λοιπον το γραφω ως εμπειρια δικια μου και του αδερφου μου.Και γω ευχομαι να τελειωσει η αναμονη μας και ο αγωνας μας και να κρατησουμε τα μωρακια μας στα χερια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Νικολίνι είπε:

Τωρα τι να σου εξηγησω,σε γραφειο κινησης ασθενων ειμαι 14 χρονια το αν ειμαι σε καθημερινη βαση διπλα στο γιατρο οταν ανοιγει ανθρωπους οχι δεν ειμαι αλλα δοξα τον θεο ο αδερφουλης μου ειναι Νοσηλευτης ΜΕΘ και στην οικογενεια μας και γω και αυτος με εξωσωματικη προχοραμε.Οτι γραφω λοιπον το γραφω ως εμπειρια δικια μου και του αδερφου μου.Και γω ευχομαι να τελειωσει η αναμονη μας και ο αγωνας μας και να κρατησουμε τα μωρακια μας στα χερια!

Επειδη λοιπον κ εγω στην υγεια εργαζομαι .θελω να σου πω οτι η εξωσωματιλη ειναι κατι διαφορετικο απο τα καθημερινα τα παθολογ.κλπ .ειναι πιο ευαισθητο  κ το προσεχουν αρκετα .Σαφως να γνωριζεις πως αλλη νοοτροπια υπαρχει στο δημοσιο κ αλλη στο ιδιωτικο .Στο δημοσιο ειναι χυμα τα πραγματα κ οντως μπορει να συμβουν στο ιδιωτικο επειδη θελουν πελατες δεν συμβαινουν αυτα τα εκτροπα .να σου πω λοιπον απο προσ.μου εμπειρια πως αυτο στην ετ σε ιδιωτικο δεν ισχυει γιατι πρωτα απολα βλεπεις το εμβρυο  απο το μονιτορνα εισερχεται μεσ σου και ειναι το πιο ομορφο συναισθημα τωρα αν οντως τα τραυματιζουν ναι μπορει να συμβει γιαυτο ομως κανεις την αναζητηση σου να βρεις καλο εξωσ.καλο εμβρυολογο κ καλο εργαστηριο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...