Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου για την υστεροσκόπηση... Είναι εξέταση που μετά έχεις πόνους ή ενοχλήσεις κι επιπλέον τι κόστος έχει; Αν έχεις ιδιωτική ασφάλεια σου καλύπτουν την εξέταση; Ευχαριστώ πολύ και καλή  επιτυχία σε όλες όσες περιμένουν ευχάριστα νέα! 

Ανάλογος τη θα κανείς θα κανείς μόνο διαγνωστική ή και επεμβατική το κόστος πάει ανάλογα από 500€ ως και 1000€ Μπορεί να έχεις πονάκια μπορεί και όχι είναι ανάλογος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχετε ακούσει τίποτα αν θα γίνονται κανονικά η ωοληψιες; Φοβήθηκα λίγο μήπως τώρα που μπαίνουν στο παιχνίδι τα ιδιωτικά νοσοκομεία μην τα σταματήσουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Ναι απ'οτι θυμάμαι!! Στο  ....... Ακε...  ;; ;

Απο οτι καταλαβα μαλλον κι εγω στο ιδιο ειμαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου για την υστεροσκόπηση... Είναι εξέταση που μετά έχεις πόνους ή ενοχλήσεις κι επιπλέον τι κόστος έχει; Αν έχεις ιδιωτική ασφάλεια σου καλύπτουν την εξέταση; Ευχαριστώ πολύ και καλή  επιτυχία σε όλες όσες περιμένουν ευχάριστα νέα! 

Εγω ειχα για κάποιες μέρες αρκετό αιμα και πονακια περιόδου. Η περίοδος μετα μου ήρθε από κανα μήνα και λίγο περισσότερο.εμενα μου έκανε γενικη αναζωγωνηση το σκρατσινγκ που λένε και έδωσε και για βιοψία ένα κομματάκι που έκανε σαν πλάτυνση..μάλιστα μου είπε ότι βοηθάει αυτό στην επόμενη εμφύτευση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ο ιδιος ο γιατρος μου σε μια κοπελα χρεωσε 600 για διαγνωστικη..Ναι ! απλα θα γραψει ο γιατρος σου οτι εχεις μητροραγιες ωστε να το δεχτει η ασφαλιστική σου 😉 

Αγαπηηηη μας ανοιξες τα ματια!με τον Σφακιανουδη εισαι?τι ασφαλεια εχεις αν επιτρεπεται?εννοω τωρα τα τελευταια χρονια η πολυ παραπανω???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Tonakiv είπε:

Να κάνω μια ερώτηση βρε κορίτσια; Για εσάς που έχετε ήδη κάνει μια ετ. Τελικά καλύτερα είναι να είσαι πεπεισμένη ότι όλα θα πάνε καλά και θα καταφέρεις να είσαι έγκυος ή να είσαι προετοιμασμένη και για το κακο αποτελέσματα; Λέμε ότι βοηθάει η καλή ψυχολογία! Αλλά αν έρθει το αρνητικό αποτέλεσμα τι γίνεται; Μήπως είναι χειρότερο να πιστεύεις ότι είσαι και ότι θα τα καταφέρεις και τελικά να παίρνεις μια αρνητική χοριακή;

Για όσες δεν γνωρίζουν περιμένω να βρούμε τον "καλό κύκλο" για να ξεκινήσω διέγερση αλλά δεν ξέρω τελικά με τι ψυχολογία θα πρέπει να είμαι μετά της ετ μέχρι τη χοριακή!

Συγκρατημενη να εισαι .Μην ψαχνεις για συμπτωματα δεν θα υπαρξουν η αν υπςρξουν θα ναι απο τα χαπια .προσπαθησε να εισαι χαλαρη οσο το δυνατον και απλα χαμογελα .Απολαυσε τη στιγμη της ετ γιατι ειναι μοναδικη και ολα θα πανε καλα!!😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εμείς ήταν να κάνουμε προεμφυτευτικο αλλά τελευταία στιγμή το αλλάξαμε.  Ήθελα να κάνουμε λόγω 2 προηγούμενων αποβολων (1 μια ήταν διαπιστωμένο χρωμοσωμικη ανωμαλία)

Δεν έκανα τελικά για 2 λόγους. Ο πρώτος και κύριος ήταν ότι ρισκαραμε πολύ. Από τα 10 γονιμοποιημενα είχαν μείνει 3 και δεν θα προλάβαιναν μάλλον να φτάσουν ως τη βιοψία.  Θα έπρεπε να τα βάλουν κατάψυξη και να τα δουν μετά.  Η εμβρυολογος μας συμβούλεψε να προχωρήσουμε στην ετ αφού δεν υπήρχε κάποιος συγκεκριμένος λόγος για να κάνουμε προεμφυτευτικο.  

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι δεν μου άρεσε καθόλου η όλη διαδικασία.  Τι εννοώ:

Μετά την ωοληψια και την ατελείωτη ταλαιπωρία (πήγα στις 9 και έφυγα στις 5 παρά από το κέντρο) κατά τις 3 βρεθήκαμε με τη νομικό σύμβουλο για να μας πει στην ουσία ότι δεν μπορούμε να κάνουμε προεμφυτευτικο γιατί θα πρέπει να κάνουμε αίτηση σε μια επιτροπή που έχει παγώσει λόγω covid κτλ. Επίσης ότι για να γίνει δεκτή η αίτηση θα πρέπει να έχω αποδείξεις ότι επιβάλλεται ο έλεγχος (3 αποβολές με χρωμοσωμικη ή μεσογειακή αναιμία κτλ).

Αφου λοιπόν άρχισα να φωνάζω και να κλαίω (τα είχα πάρει πολύ άσχημα) είπαν ότι εντάξει θα το κανονίσουν.

Μετά λοιπόν μας έστειλαν από το εργαστηρίο τους όρους και τις τιμές. Αυτό που με ξενέρωσε απίστευτα κορίτσια ήταν ο τιμοκαταλογος: 1 εμβρυο -1200, 2 έμβρυα- 750, 3 έμβρυα- 500 κτλ.

Επίσης είχε ένα σωρό παραμέτρους "δεν  φέρνουν ευθύνη για το ένα,  δεν φέρνουν ευθύνη για το άλλο " κτλ.

Με αποκορύφωμα,  1 μερα πριν την ετ με παίρνουν από την κλινική και μου λένε ότι είναι άλλη τιμή εάν κάνω προεμφυτευτικο (γύρω στα 1000 - 1500 ευρώ παραπάνω, χώρια αυτά που θα πληρώναμε στο εργαστήριο ανάλογα τα έμβρυα)

Ε ξενέρωσα παντελώς,  ακολούθησα τις συμβουλές της εμβρυολογου και του γιατρού μου και τώρα.... ίδωμεν...

Παρόλα αυτά εαν είχα πολλά έμβρυα, θα τον έκανα τον προεμφυτευτικο, ώστε σε περίπτωση που μείνω έγκυος,  να αυξηθουν οι πιθανότητες να πάει καλά... οπότε θεωρώ ότι η κοπέλα που πιο πάνω έλεγε ότι έκανε προεμφυτευτικο, πολύ καλά το έκανε.

Διαβασα την ιστορια σου ευχομαι να πανε ολα καλα 😀χυδαιο το γεγονος του τιμοκαταλογου αισχος λες και μιλαμε για 1 κιλο κρεας .εγωνα κανω μια ερωτηση?γραφειςβπως ειχες αποβολες εχεις κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις?σε ρωταω γιατι καλο ειναι να το ψαξεις ωστε να μην μπαινεις στη διδικασια του προεμφ.ελεγχου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/3/2021 at 4:46 ΜΜ, ο/η Σταυρι είπε:

Κοριτσάκια μου εμείς δεν βγήκαμε απο το νοσοκομείο γιατί ανεβάσαμε ίκτερο λόγω προωροτητας  αλλά όλα καλά κατεβαίνει σιγά σιγά.. είμαι πολυ ευτυχισμένη με τη κορουλα μου δεν με νοιάζει τίποτα και κανένας  πια δεν έχω μάτια γι άλλη..  Ευχομαι σε όλα τα κορίτσια να πετυχουν το στόχο τους και να μην τα παρατάμε γιατί αξίζει το κόπο πραγματικα . 

Να σου ζησει!ειναι υπεροχο συναισθημα!καλα αναθρεματα!σιδερενιες!😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Διαβασα την ιστορια σου ευχομαι να πανε ολα καλα 😀χυδαιο το γεγονος του τιμοκαταλογου αισχος λες και μιλαμε για 1 κιλο κρεας .εγωνα κανω μια ερωτηση?γραφειςβπως ειχες αποβολες εχεις κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις?σε ρωταω γιατι καλο ειναι να το ψαξεις ωστε να μην μπαινεις στη διδικασια του προεμφ.ελεγχου .

Ναι τις έχω κανει όλες και όλες είναι καλές. Τώρα τι συμβαίνει δεν ξέρω. Προφανως λόγω ηλικίας (σχεδόν 39) δεν έχω καλά ωάρια και βγαίνουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες.  Τι να πω... μονο εικασίες μπορώ να κάνω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι τις έχω κανει όλες και όλες είναι καλές. Τώρα τι συμβαίνει δεν ξέρω. Προφανως λόγω ηλικίας (σχεδόν 39) δεν έχω καλά ωάρια και βγαίνουν χρωμοσωμικες ανωμαλίες.  Τι να πω... μονο εικασίες μπορώ να κάνω

Θρομβοφιλια εχεις ελεγξει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Αγαπηηηη μας ανοιξες τα ματια!με τον Σφακιανουδη εισαι?τι ασφαλεια εχεις αν επιτρεπεται?εννοω τωρα τα τελευταια χρονια η πολυ παραπανω???

Εχω Ing.αν είσαι με σφακ θα πατε στο μητερα κ δε θα πληρωσεις τιποτα.παντα συμφωνα με την ασφαλεια σου που θεωρω ουτως ή αλλως οτι θα εχει συμβαση με το μητερα..εγω ειμαι με Π κ μου την εκανε την υστερο στο γενεσις ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Φυσικά...όλες τις έχω κάνει

🙊τι να πωω ευχομαιιι γρηγορα 2 θετικαβαποτελεσματα και 2 μωρακια στην αγκαλια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Εχω Ing.αν είσαι με σφακ θα πατε στο μητερα κ δε θα πληρωσεις τιποτα.παντα συμφωνα με την ασφαλεια σου που θεωρω ουτως ή αλλως οτι θα εχει συμβαση με το μητερα..εγω ειμαι με Π κ μου την εκανε την υστερο στο γενεσις ..

Thank you για τις πληροφοριες ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

🙊τι να πωω ευχομαιιι γρηγορα 2 θετικαβαποτελεσματα και 2 μωρακια στην αγκαλια σου!

Σε ευχαριστώ πολύ! Το ίδιο εύχομαι και για σένα! Εγώ θα αργήσω λίγο μιας και μόλις σήμερα έμαθα το αρνητικό αποτέλεσμα της χοριακης... αλλά πού θα πάει...στατιστικά να το πάρουμε κάποια στιγμή θα γίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/3/2021 at 8:02 ΠΜ, ο/η Sunset13 είπε:

Και για εμένα πολύ καλά έκανες...

Σε κάποιο παράπονο μου επειδή είναι πολύ δύσκολο για εμένα να μαζέψω υγιές λέω στην εμβρυολογο μα...γιατι....Και μου λέει ξέρεις πόσες εμβρυομεταφορες  θα είχες κάνει εαν δε  κάναμε τον προεμφυτεύτικο;; καθώς τα εμβρυα δείχνουν τέλεια ειδικά 3η μερα αλλα δυστυχώς και σαν βλαστοκυστες ενώ δείχνει τέλεια...στον έλεγχο βγαίνει με σύνδρομο 

Εσύ σε ποιον γενετιστή πάς;

Άρα έχεις κάνει προεμφυτευτικό κορίτσι; Πού τον έχεις κάνει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Δεν αντέχω θα σας το πω τώρα. Περίμενα να πάρω αποτελέσματα χοριακής και μετά αλλά δε μπορώ να κοιμηθώ απο τις φωτιές που μου άναψαν!

Απο τη μέρα της ωοληψίας με ενημέρωσαν πως τα ωάριά μου είναι ποιοτικά και το θέμα πρέπει να είναι στο σπέρμα, επειδή γονιμοποιήθηκαν 14 μέχρι τρίτη μέρα, αλλά βλαστοκυστες έφτασαν 3! Δύο μήνες μας έλεγαν έχουμε πολύ καλές πιθανότητες καθως η γονιμοποίηση των ωαρίων δέίχνει την ποιότητά τους απο την πρώτη μέρα μέχρι την τρίτη και απο την τρίτη εως την πέμπτη αναλαμβάνει το σπέρμα.

Λοιπόν 2 λεπτά πριν μπω για εμβρυομεταφορά έρχεται ο γιατρός και απο το πουθενά ξαφνικά μετά απο δυο μηνες μου λέει ότι είναι κακή η ποιότητα ωαρίων. Δεν είχα χρόνο να σκεφτώ, μάλλον θα το έκαναν επίτηδες να μην μου πούνε 2 μήνες τίποτα κ να μου το πουνε 2 λεπτά πριν την ετ για να μην έχω περιθώρια αντίδρασης. Του είπα πως δυο μήνες τώρα οι εμβρυολόγοι λένε ψέμετα; Και έλεγε όχι , ναι μεν αλλά και μπαρούφες ότι μπορεί να έφτασαν 3η μέρα αλλά δεν ήταν άρτια κ κάτι τέτοια. Ένιωσα ότι μου έλεγε πως είναι δύσκολο να πιάσεις με κακή ποιότητα ωαρίων και να βελτιωθεί.

Έχω ένα ένστικτο ότι δεν τα κατάφερα, και αν τα κατάφερνα όμως οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι και επικίνδυνοι!

 

Ρώτησα έναν άλλο γιατρό κ μου λέει σε έβαλαν σε διαδικασία ετ χωρίς καρυότυπο ζεύγους, εξετ θρομβοφιλίας, κυστική ίνωση κλπ. Πρέπει πρώτα να διερευνηθέί το αίτιο της υπογονιμότητας και μετά... Υστεροσκόπηση έίπαν δε χρειάζεται επειδή δεν φάίνεται κάποιο πρόβλημα στον υπέρηχο. Αυτοί κοιτάνε μόνο τα λεφτά, μας βλλεπουν σαν νούμερα. Είχα την d στο 17 και δεν ασχολήυηκαν εγω παρακαλούσα να μου γράψουν να τη κάνω. Μου έδιναν salospir ενώ έίχα έλλειψη ενζύμου, τους το υπενθύμισα 3 φορές αλλιώς μπορέί να.μου έκαναν κακό. 

 Ασχέτως αποτελέσματος αυτά είναι λάθη που δε συγχωρούνται κ δεν έπρεπε να γίνουν.

 

Δυστυχώς αν δεν πετύχω μου μένουν άλλες δυο βλαστοκύστες σ'αυτούς ΑΑ και ΑΒ Θα τις βάλω κ τις δυο στον επόμενο κύκλο αναγκαστικά αλλιώς αν μπορούσα θα τις έπαιρνα και θα έφευγα. Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η peacock είπε:

Λυπάμαι πολύ.... καταλαβαίνω απόλυτα την απογοητευση σου. Στην ίδια φάση είμαστε... τετοια εποχή περυσι είχα κανει εμβρυομεταφορά σε δυο υγιή εμβρυα από προεμφυτευτικό έλεγχο... απέβαλα στην 6η εβδομάδα.. Τωρα ξανα από την αρχή θα κανω διέγερση αλλα δε με παίρνει για προεμφυτευτικό έλεγχο..

Τελικά από αυτά που διαβάζω, τις εμπειρίες σας δλδ από τον προεμφυτευτικό, δεν εγγυάται πως το αποτέλεσμα θα είναι θετικό. Σωστά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η TRigirl είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου για την υστεροσκόπηση... Είναι εξέταση που μετά έχεις πόνους ή ενοχλήσεις κι επιπλέον τι κόστος έχει; Αν έχεις ιδιωτική ασφάλεια σου καλύπτουν την εξέταση; Ευχαριστώ πολύ και καλή  επιτυχία σε όλες όσες περιμένουν ευχάριστα νέα! 

Την έκανα με μέθη φυσικά κ το μόνο που ένιωσα μετά ήταν πονάκια περιόδου και είχα για δύο ημέρες λίγο αιματάκι. Την έκανα τον Οκτώβριο κ πλήρωσα 1.200 ευρώ. Ήταν καθαρά διαγνωστική, δεν χρειάστηκε να παρέμβουν για κάτι. Τώρα εάν την καλύπτει η ιδιωτική ασφάλεια, εξαρτάται από την ασφάλεια που έχεις κοριτσάκι μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Δεν αντέχω θα σας το πω τώρα. Περίμενα να πάρω αποτελέσματα χοριακής και μετά αλλά δε μπορώ να κοιμηθώ απο τις φωτιές που μου άναψαν!

Απο τη μέρα της ωοληψίας με ενημέρωσαν πως τα ωάριά μου είναι ποιοτικά και το θέμα πρέπει να είναι στο σπέρμα, επειδή γονιμοποιήθηκαν 14 μέχρι τρίτη μέρα, αλλά βλαστοκυστες έφτασαν 3! Δύο μήνες μας έλεγαν έχουμε πολύ καλές πιθανότητες καθως η γονιμοποίηση των ωαρίων δέίχνει την ποιότητά τους απο την πρώτη μέρα μέχρι την τρίτη και απο την τρίτη εως την πέμπτη αναλαμβάνει το σπέρμα.

Λοιπόν 2 λεπτά πριν μπω για εμβρυομεταφορά έρχεται ο γιατρός και απο το πουθενά ξαφνικά μετά απο δυο μηνες μου λέει ότι είναι κακή η ποιότητα ωαρίων. Δεν είχα χρόνο να σκεφτώ, μάλλον θα το έκαναν επίτηδες να μην μου πούνε 2 μήνες τίποτα κ να μου το πουνε 2 λεπτά πριν την ετ για να μην έχω περιθώρια αντίδρασης. Του είπα πως δυο μήνες τώρα οι εμβρυολόγοι λένε ψέμετα; Και έλεγε όχι , ναι μεν αλλά και μπαρούφες ότι μπορεί να έφτασαν 3η μέρα αλλά δεν ήταν άρτια κ κάτι τέτοια. Ένιωσα ότι μου έλεγε πως είναι δύσκολο να πιάσεις με κακή ποιότητα ωαρίων και να βελτιωθεί.

Έχω ένα ένστικτο ότι δεν τα κατάφερα, και αν τα κατάφερνα όμως οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι και επικίνδυνοι!

 

Ρώτησα έναν άλλο γιατρό κ μου λέει σε έβαλαν σε διαδικασία ετ χωρίς καρυότυπο ζεύγους, εξετ θρομβοφιλίας, κυστική ίνωση κλπ. Πρέπει πρώτα να διερευνηθέί το αίτιο της υπογονιμότητας και μετά... Υστεροσκόπηση έίπαν δε χρειάζεται επειδή δεν φάίνεται κάποιο πρόβλημα στον υπέρηχο. Αυτοί κοιτάνε μόνο τα λεφτά, μας βλλεπουν σαν νούμερα. Είχα την d στο 17 και δεν ασχολήυηκαν εγω παρακαλούσα να μου γράψουν να τη κάνω. Μου έδιναν salospir ενώ έίχα έλλειψη ενζύμου, τους το υπενθύμισα 3 φορές αλλιώς μπορέί να.μου έκαναν κακό. 

 Ασχέτως αποτελέσματος αυτά είναι λάθη που δε συγχωρούνται κ δεν έπρεπε να γίνουν.

 

Δυστυχώς αν δεν πετύχω μου μένουν άλλες δυο βλαστοκύστες σ'αυτούς ΑΑ και ΑΒ Θα τις βάλω κ τις δυο στον επόμενο κύκλο αναγκαστικά αλλιώς αν μπορούσα θα τις έπαιρνα και θα έφευγα. Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

Καλημέρα κορίτσι μου... Περίπου σα να διαβάζω την δική μου ιστορία... Ούτε θρομβοφιλια, ούτε κυστικη ινωση, ούτε καρυοτυπο ,  ούτε D3 και βιταμίνες, ούτε υστεροσκοπηση ενώ είχα συμφισεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Δεν αντέχω θα σας το πω τώρα. Περίμενα να πάρω αποτελέσματα χοριακής και μετά αλλά δε μπορώ να κοιμηθώ απο τις φωτιές που μου άναψαν!

Απο τη μέρα της ωοληψίας με ενημέρωσαν πως τα ωάριά μου είναι ποιοτικά και το θέμα πρέπει να είναι στο σπέρμα, επειδή γονιμοποιήθηκαν 14 μέχρι τρίτη μέρα, αλλά βλαστοκυστες έφτασαν 3! Δύο μήνες μας έλεγαν έχουμε πολύ καλές πιθανότητες καθως η γονιμοποίηση των ωαρίων δέίχνει την ποιότητά τους απο την πρώτη μέρα μέχρι την τρίτη και απο την τρίτη εως την πέμπτη αναλαμβάνει το σπέρμα.

Λοιπόν 2 λεπτά πριν μπω για εμβρυομεταφορά έρχεται ο γιατρός και απο το πουθενά ξαφνικά μετά απο δυο μηνες μου λέει ότι είναι κακή η ποιότητα ωαρίων. Δεν είχα χρόνο να σκεφτώ, μάλλον θα το έκαναν επίτηδες να μην μου πούνε 2 μήνες τίποτα κ να μου το πουνε 2 λεπτά πριν την ετ για να μην έχω περιθώρια αντίδρασης. Του είπα πως δυο μήνες τώρα οι εμβρυολόγοι λένε ψέμετα; Και έλεγε όχι , ναι μεν αλλά και μπαρούφες ότι μπορεί να έφτασαν 3η μέρα αλλά δεν ήταν άρτια κ κάτι τέτοια. Ένιωσα ότι μου έλεγε πως είναι δύσκολο να πιάσεις με κακή ποιότητα ωαρίων και να βελτιωθεί.

Έχω ένα ένστικτο ότι δεν τα κατάφερα, και αν τα κατάφερνα όμως οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι και επικίνδυνοι!

 

Ρώτησα έναν άλλο γιατρό κ μου λέει σε έβαλαν σε διαδικασία ετ χωρίς καρυότυπο ζεύγους, εξετ θρομβοφιλίας, κυστική ίνωση κλπ. Πρέπει πρώτα να διερευνηθέί το αίτιο της υπογονιμότητας και μετά... Υστεροσκόπηση έίπαν δε χρειάζεται επειδή δεν φάίνεται κάποιο πρόβλημα στον υπέρηχο. Αυτοί κοιτάνε μόνο τα λεφτά, μας βλλεπουν σαν νούμερα. Είχα την d στο 17 και δεν ασχολήυηκαν εγω παρακαλούσα να μου γράψουν να τη κάνω. Μου έδιναν salospir ενώ έίχα έλλειψη ενζύμου, τους το υπενθύμισα 3 φορές αλλιώς μπορέί να.μου έκαναν κακό. 

 Ασχέτως αποτελέσματος αυτά είναι λάθη που δε συγχωρούνται κ δεν έπρεπε να γίνουν.

 

Δυστυχώς αν δεν πετύχω μου μένουν άλλες δυο βλαστοκύστες σ'αυτούς ΑΑ και ΑΒ Θα τις βάλω κ τις δυο στον επόμενο κύκλο αναγκαστικά αλλιώς αν μπορούσα θα τις έπαιρνα και θα έφευγα. Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

Καλημέρα κοριτσάκι μου! Να σε ρωτήσω κάτι; Γιατί τα σκέφτεσαι τώρα όλα αυτά και στενοχωριέσαι κ αγχώνεσαι; Χαλάρωσε κ περίμενε τα αποτελέσματα. Δεν έχει νόημα τώρα να το κάνεις αυτό. Ό,τι έγινε έγινε. Πότε πας για χοριακή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Δεν αντέχω θα σας το πω τώρα. Περίμενα να πάρω αποτελέσματα χοριακής και μετά αλλά δε μπορώ να κοιμηθώ απο τις φωτιές που μου άναψαν!

Απο τη μέρα της ωοληψίας με ενημέρωσαν πως τα ωάριά μου είναι ποιοτικά και το θέμα πρέπει να είναι στο σπέρμα, επειδή γονιμοποιήθηκαν 14 μέχρι τρίτη μέρα, αλλά βλαστοκυστες έφτασαν 3! Δύο μήνες μας έλεγαν έχουμε πολύ καλές πιθανότητες καθως η γονιμοποίηση των ωαρίων δέίχνει την ποιότητά τους απο την πρώτη μέρα μέχρι την τρίτη και απο την τρίτη εως την πέμπτη αναλαμβάνει το σπέρμα.

Λοιπόν 2 λεπτά πριν μπω για εμβρυομεταφορά έρχεται ο γιατρός και απο το πουθενά ξαφνικά μετά απο δυο μηνες μου λέει ότι είναι κακή η ποιότητα ωαρίων. Δεν είχα χρόνο να σκεφτώ, μάλλον θα το έκαναν επίτηδες να μην μου πούνε 2 μήνες τίποτα κ να μου το πουνε 2 λεπτά πριν την ετ για να μην έχω περιθώρια αντίδρασης. Του είπα πως δυο μήνες τώρα οι εμβρυολόγοι λένε ψέμετα; Και έλεγε όχι , ναι μεν αλλά και μπαρούφες ότι μπορεί να έφτασαν 3η μέρα αλλά δεν ήταν άρτια κ κάτι τέτοια. Ένιωσα ότι μου έλεγε πως είναι δύσκολο να πιάσεις με κακή ποιότητα ωαρίων και να βελτιωθεί.

Έχω ένα ένστικτο ότι δεν τα κατάφερα, και αν τα κατάφερνα όμως οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι και επικίνδυνοι!

 

Ρώτησα έναν άλλο γιατρό κ μου λέει σε έβαλαν σε διαδικασία ετ χωρίς καρυότυπο ζεύγους, εξετ θρομβοφιλίας, κυστική ίνωση κλπ. Πρέπει πρώτα να διερευνηθέί το αίτιο της υπογονιμότητας και μετά... Υστεροσκόπηση έίπαν δε χρειάζεται επειδή δεν φάίνεται κάποιο πρόβλημα στον υπέρηχο. Αυτοί κοιτάνε μόνο τα λεφτά, μας βλλεπουν σαν νούμερα. Είχα την d στο 17 και δεν ασχολήυηκαν εγω παρακαλούσα να μου γράψουν να τη κάνω. Μου έδιναν salospir ενώ έίχα έλλειψη ενζύμου, τους το υπενθύμισα 3 φορές αλλιώς μπορέί να.μου έκαναν κακό. 

 Ασχέτως αποτελέσματος αυτά είναι λάθη που δε συγχωρούνται κ δεν έπρεπε να γίνουν.

 

Δυστυχώς αν δεν πετύχω μου μένουν άλλες δυο βλαστοκύστες σ'αυτούς ΑΑ και ΑΒ Θα τις βάλω κ τις δυο στον επόμενο κύκλο αναγκαστικά αλλιώς αν μπορούσα θα τις έπαιρνα και θα έφευγα. Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

Καταρχάς είναι απαράδεκτοι που δεν σου ζητησαν αυτές τις εξετασεις. Δεύτερον εχε υπόψιν σου ότι αν το σπέρμα δεν είναι καλό δεν ξεκινάει καν η γονιμοποιηση ή ξεκινάει και σταματάει στην τρίτη μέρα περίπου όπως ακριβώς έπαθα κι εγώ! Τοτε δεν το ηξερα γιατι έγινε αλλά εχθες το έμαθα μιας και βγήκε η εξεταση κατακερματισμόυ σπερματος που κάναμε με αποτέλεσμα 34%! Εκεί που για να ξεκινήσεις για εξωσωματική πρέπει να είναι τουλάχιστον κατω απο 20! Αλλά δεν το ξέραμε ότι έπρεπε να γίνει κι αυτη η εξεταση λόγω κυρσοκηλης του άντρα μου το μάθαμε κατόπιν. Η γνώμη μου κανε αυτές τις εξετασεις πριν προχωρήσεις σε άλλη ετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δώστε μου τα φώτα σας. Ο κατακερματισμος έδειξε 34% . Περιμένουμε Απο τη βιολογο συστάσεις για να δούμε τι κάνουμε από δω και πέρα. Έχετε μήπως καμια ανάλογη εμπειρία? Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ξερει καμια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Καλημέρα κοριτσάκι μου! Να σε ρωτήσω κάτι; Γιατί τα σκέφτεσαι τώρα όλα αυτά και στενοχωριέσαι κ αγχώνεσαι; Χαλάρωσε κ περίμενε τα αποτελέσματα. Δεν έχει νόημα τώρα να το κάνεις αυτό. Ό,τι έγινε έγινε. Πότε πας για χοριακή;

Καλημέρα καλή μου...

Τα σκεφτόμουν απο εκείνη τη μέρα αλλά προσοάθησα να μη χαλάσω τη ψυχολογία μου και να ασχοληθώ μετά. Όμως χθες βράδυ είδα ένα άσχημο όνειρο σχετικό με την ετ ξύπνησα το πρωί χάλια. Ένιωσα πως δεν τα κατάφερα. Ένα ένστικτο, δε ξέρω. Μακάρι να πέσω έξω. Δε λέω για το τεστ που έκανα σημερα το πρωί γιατί είναι αρνητικότατο αλλά είναι νωρίς και η άλλη η κοπέλα τη μέρα της χοριακής βγηκε αρνγτικο και ειχε 35!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...