Μετάβαση σε περιεχόμενο

θελω να μεινω εγκυος αλλά δεν προσπαθει


Aria9

Recommended Posts

Ας μην γινόμαστε ίσως απότομες.

Εγώ κατά τη γνώμη μου, θα έλεγα να κάνετε μία εφ'ολης της ύλης συζήτηση κ να του εκφράσεις την ανάγκη σου για παιδί κ ότι δεν γίνεται αυτόματα αλλά θέλει προσπάθεια. Να τον ρωτήσεις τι σκέφτεται κ τι τον κάνει να μην θέλει άμεσα, γιατί από ο,τι φαίνεται δεν θέλει άμεσα ή πιστεύει ότι το παιδί έρχεται πανευκολα. Σε κάθε περίπτωση μιλήστε ήρεμα κ σοβαρά κ ζήτησε άμεσες εξηγήσεις κ όχι γλυκολογα που θα σε καθησυχάσουν προς στιγμήν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Σε ξερει τοσα χρονια οτι δεν θα του «την κανεις»οτι και να λες.και αν η δουλεια ειναι δική του σε εχει και <του χεριου του»ο ανθρωπος απλα ειναι φοβιτσιαρης δε θελει να αναλαβει ευθυνες κ αναποφασιστος προφανως κ παρτακιας.ακου !αν δεν ακουει με το καλό πρεπει να κανεις φασαρια για να «την ακουσει»Αλλα εσυ φοβασαι μην δεν τον νοιαζει και πει οκ χωριζουμε και χασεις τα 15 χρονια που επενδυσες κ αντε να βρεις αλλον....ποσο ετων ειναι; Εχει ανιψια οι γονεις του ζουνε; Θελουν εγγονια;ολα παιζουν ρολο κ θελει λεπτους χειρισμους κ οχι ξεσπασματα κ νευρα απο το πουθενα γιατί θα ειναι χειροτερα...ααα και παλι καλά που κανετε και σεξ!! 

Όχι δεν φοβάμαι να μου πει χωρίζουμε..Ισα ίσα επειδή έχω ξαναπεράσει μαζί του διαφορά στο παρελθόν δε με φοβίζει πλέον αυτό καθόλου.. Αλλά δεν υπάρχει κάποιος λόγος για χωρισμό εκτός από το συγκεκριμένο θέμα.. Κατά τ αλλά τα πάμε μια χαρά...Απλά κολλάμε εκεί.. Γι αυτο κ το σκέφτομαι.. Αν δεν ήμουν κ καλά μαζί του εννοειται θα χα φύγει...Κ σκέφτομαι ν είμαι με κάποιον άλλον θα είμαι καλύτερα αν δε με καλύπτει...Γι αυτό θέλω ν βρω λύση κ όχι να ανακατεύω τα πραγματα..το χω κάνει κ δεν οδηγεί κάπου.. Αφού είμαστε μαζί 15 χρόνια καταλαβαινεις πως ωρίμασαν.. Αυτός είναι 36 κ δυστυχώς οι γονείς χωρισμένοι κ ο αδερφός του μικρότερος κ σαφώς χωρίς παιδιά κ ανυπαντρος-θα σου λεγα κ σε χειρότερη φάση μιας κ ξέρω την κοπέλα του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Φυσικά και δεν θα τα διαλύσεις όλα και θα φύγεις. Αυτός ο άνθρωπος είναι κομμάτι της ζωής σου. Κι από την στιγμή που είστε καλά μαζί δεν υπάρχει λόγος. Όμως το σ' αγαπώ είναι μια λέξη! Εύκολα την λες αλλά δύσκολα την κάνεις πράξη! Αν σ' αγαπάει να στο αποδείξει. Κι όχι ναι ναι καλά και την κρίσιμη στιγμή να κάνει πίσω! Αυτό δεν σου αξίζει. Οι καλοί λογαριασμοί δεν κάνουν μόνο τους καλούς φίλους αλλά και τις καλές σχέσεις!💗

Σωστη...Κάλο επιχείρημα αυτό να χρησιμοποιησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Ας μην γινόμαστε ίσως απότομες.

Εγώ κατά τη γνώμη μου, θα έλεγα να κάνετε μία εφ'ολης της ύλης συζήτηση κ να του εκφράσεις την ανάγκη σου για παιδί κ ότι δεν γίνεται αυτόματα αλλά θέλει προσπάθεια. Να τον ρωτήσεις τι σκέφτεται κ τι τον κάνει να μην θέλει άμεσα, γιατί από ο,τι φαίνεται δεν θέλει άμεσα ή πιστεύει ότι το παιδί έρχεται πανευκολα. Σε κάθε περίπτωση μιλήστε ήρεμα κ σοβαρά κ ζήτησε άμεσες εξηγήσεις κ όχι γλυκολογα που θα σε καθησυχάσουν προς στιγμήν. 

Πολύ καλή οπτική...Ακούω γνώμες άλλων ανθρώπων για να καταλήξω.. Πολύ σωστά τα λες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Aria9 είπε:

Όχι δεν φοβάμαι να μου πει χωρίζουμε..Ισα ίσα επειδή έχω ξαναπεράσει μαζί του διαφορά στο παρελθόν δε με φοβίζει πλέον αυτό καθόλου.. Αλλά δεν υπάρχει κάποιος λόγος για χωρισμό εκτός από το συγκεκριμένο θέμα.. Κατά τ αλλά τα πάμε μια χαρά...Απλά κολλάμε εκεί.. Γι αυτο κ το σκέφτομαι.. Αν δεν ήμουν κ καλά μαζί του εννοειται θα χα φύγει...Κ σκέφτομαι ν είμαι με κάποιον άλλον θα είμαι καλύτερα αν δε με καλύπτει...Γι αυτό θέλω ν βρω λύση κ όχι να ανακατεύω τα πραγματα..το χω κάνει κ δεν οδηγεί κάπου.. Αφού είμαστε μαζί 15 χρόνια καταλαβαινεις πως ωρίμασαν.. Αυτός είναι 36 κ δυστυχώς οι γονείς χωρισμένοι κ ο αδερφός του μικρότερος κ σαφώς χωρίς παιδιά κ ανυπαντρος-θα σου λεγα κ σε χειρότερη φάση μιας κ ξέρω την κοπέλα του

Ααα καταλαβα.Δε ξερει τι θελει η αληθεια ειναι ..και εκεινος σιγουρα σκεφτεται μπρος γκρεμος και πισω ρεμα..θα το παρει αποφαση αλλα πότε ειναι το θεμα γιατί εγω τον βλεπω κ μικρό σε ηλικια δηλαδή εχω γνωστους που ειναι 42 πλας και παλι φοβουνται απο αυτη την αποψη το λεω..αλλα απαξ και γινει και τυχει καμια στραβη μετα θα ειναι ο πρωτος που θα τρεχει και δε θα φτανει και θα επιμενει λογω πεισματος οτι και καλά δε μπορει.αποψη μου! Μιλα του ηρεμα και γιατί οχι κ για εξωσωματική δεν ειναι κακό ποτέ δε ξερεις τι θα πει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ααα καταλαβα.Δε ξερει τι θελει η αληθεια ειναι ..και εκεινος σιγουρα σκεφτεται μπρος γκρεμος και πισω ρεμα..θα το παρει αποφαση αλλα πότε ειναι το θεμα γιατί εγω τον βλεπω κ μικρό σε ηλικια δηλαδή εχω γνωστους που ειναι 42 πλας και παλι φοβουνται απο αυτη την αποψη το λεω..αλλα απαξ και γινει και τυχει καμια στραβη μετα θα ειναι ο πρωτος που θα τρεχει και δε θα φτανει και θα επιμενει λογω πεισματος οτι και καλά δε μπορει.αποψη μου! Μιλα του ηρεμα και γιατί οχι κ για εξωσωματική δεν ειναι κακό ποτέ δε ξερεις τι θα πει..

Εντάξει μικρός δεν είναι κ μωρό.. Αυτό που οι άντρες είναι μικροί Σ αυτήν την ηλικία κ οι γυναίκες μεγάλες...εν πάσει περίπτωση εγώ το σκέφτηκα αυτό σαν deadline..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sissh είπε:

Βασική προϋπόθεση είναι να το θέλει και ο ίδιος πραγματικά!! Για πιο λόγο κάνει πίσω σου έχει πει? 

Φόβος κυρίως κ άγχος...Το άγχος το δικό μου είναι μεγαλύτερο αυτή την στιγμη κ φοβάμαι μόνο με τα λόγια απλά θα καθυσηχαστω κ θα κερδίσει χρόνο...Μήπως ν σκεφτώ κάτι αλλο;;Κάτι άλλο που ν πιανει;;;Δεν ξέρω μέχρι κ φανουροπιτα σκέφτηκα...Αλπεπιστηκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Γειά σου κορίτσι! Αυτό συζητούσαμε λίγο πολύ με τα κορίτσια αυτές τις ημέρες. Θέλουν πολλές φορές αρκετό σπρώξιμο αυτοί οι άντρες!  Πρέπει να καταλάβει ότι δεν είστε πια παιδιά. Ούτε έχετε το ηλικιακό περιθώριο πλέον για να περιμένετε. Αν δεν το θέλει πραγματικά να σου το πει. Να σου εκφράσει τους φόβους που ενδεχομένως έχει αλλά να μην σε κοροϊδεύει ( συγνώμη για την λέξη). Έτσι σου κάνει κακό. Αυτό πρέπει να του εξηγήσεις κατά την γνώμη μου! 

Απλά ένας άντρας ν μου πει λίγο πως σκέφτονται.. Αυτό δεν έχω καταλάβει έτσι ώστε ν κινηθώ κ  σκεφτώ τι μπορώ  να κανω😩😥

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα η γνωμη μου ειναι να τον μιλησεις ηρεμα και να του πεις πως σε λιγο καιρο δεν θα μπορεις να κανεις παιδια και οτι αποφασισες να βαλεις σε καταψυξη ωαρια ετσι ωστε να μπορεσει να κανεις αργοτερα...

αν οντως το κανει για οικονμικους λογους θα σσκεφτει πως και ετσι να γινει παλι λεφτα θα δωσεις για ολη την διαδικασια..

εμενα δεν ηθελε αλλα οταν του ειπα πως εφτασα 35 και πως θα κρατησω ωαρια για μετα πηδηξε...

μονος του την εκανε την δουλεια μετα...χωρις να ρωτησει καν!!❤️😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Aria9 είπε:

Απλά ένας άντρας ν μου πει λίγο πως σκέφτονται.. Αυτό δεν έχω καταλάβει έτσι ώστε ν κινηθώ κ  σκεφτώ τι μπορώ  να κανω😩😥

Κοριτσάκι μου είσαι 15 χρόνια μαζί του και δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι δεν μπορούν να πάρουν καμία απόφαση μόνοι τους;; Αλήθεια την ώρα της πράξης του έχεις πει ποτέ μην τραβηχτείς;; στο λέω κόσμια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

Κοριτσάκι μου είσαι 15 χρόνια μαζί του και δεν έχεις καταλάβει ακόμα ότι δεν μπορούν να πάρουν καμία απόφαση μόνοι τους;; Αλήθεια την ώρα της πράξης του έχεις πει ποτέ μην τραβηχτείς;; στο λέω κόσμια... 

Ναι εννοείται το χω πει.Ειναι πολύ αγχώδεις όμως κ αρκετά αντιδραστικός οπότε αν εγώ επιμένω σίγουρα θα κάνει το αντίθετο.. Πρέπει ν το φέρω με τρόπο...Αν προσπαθώ ν επιβάλλω κάτι έχω αντίθετα αποτελέσματα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Aria9 είπε:

Ναι εννοείται το χω πει.Ειναι πολύ αγχώδεις όμως κ αρκετά αντιδραστικός οπότε αν εγώ επιμένω σίγουρα θα κάνει το αντίθετο.. Πρέπει ν το φέρω με τρόπο...Αν προσπαθώ ν επιβάλλω κάτι έχω αντίθετα αποτελέσματα.. 

Παρ' όλα αυτά ξερω απόφαση μόνοι τους ποτέ.. Μ εκνευριζει όμως το ότι περιμένω κάποιον ν αποφασίσει για το τι θα κάνω εγώ κ αργεί τόσο κ αν..😓😓😓😩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

καλησπερα η γνωμη μου ειναι να τον μιλησεις ηρεμα και να του πεις πως σε λιγο καιρο δεν θα μπορεις να κανεις παιδια και οτι αποφασισες να βαλεις σε καταψυξη ωαρια ετσι ωστε να μπορεσει να κανεις αργοτερα...

αν οντως το κανει για οικονμικους λογους θα σσκεφτει πως και ετσι να γινει παλι λεφτα θα δωσεις για ολη την διαδικασια..

εμενα δεν ηθελε αλλα οταν του ειπα πως εφτασα 35 και πως θα κρατησω ωαρια για μετα πηδηξε...

μονος του την εκανε την δουλεια μετα...χωρις να ρωτησει καν!!❤️😇

Μ απορώ πως τα καταφερνετε;;Ή εγώ έχω χάσει την πιστότητα των λόγων μου εν τέλει ή έχω πέσει σε περίεργο...Δεν ξέρω.. Απλά αν πω αυτο φοβάμαι πως θα επαναπαφθει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Aria9 είπε:

Μ απορώ πως τα καταφερνετε;;Ή εγώ έχω χάσει την πιστότητα των λόγων μου εν τέλει ή έχω πέσει σε περίεργο...Δεν ξέρω.. Απλά αν πω αυτο φοβάμαι πως θα επαναπαφθει!!!

Όχι κορίτσι μου ούτε την πιστότητα των λόγων σου εχεις χάσει ούτε σε περίεργο έχεις πέσει έτσι είναι το 90% των αντρών απλά όσο υποχωρείς τόσο θα βολεύεται δειξτου την δυσαρέσκεια σου ευθεως ξέρεις ότι έχεις δίκιο και είναι καιρός να το διεκδικήσεις.... Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο στον γυναικολόγο σου πηγαίνεις μόνη σου ή έρχεται μαζί σου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Aria9 είπε:

Μ απορώ πως τα καταφερνετε;;Ή εγώ έχω χάσει την πιστότητα των λόγων μου εν τέλει ή έχω πέσει σε περίεργο...Δεν ξέρω.. Απλά αν πω αυτο φοβάμαι πως θα επαναπαφθει!!!

Καλημέρα... Επειδή είπες ότι σκέφτεται τα χρήματα στο προτεινα... Γιατί δεν είναι οικονομική λύση... Αν και να σου πω την αλήθεια σου προτείνω να το κάνεις έτσι αλλιώς... 

Φαντάζομαι ότι θα σκεφτεί πως δεν θα το γλιτώσει και αν το καθηστερισει θα του ββγει πιο ακριβά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Όχι κορίτσι μου ούτε την πιστότητα των λόγων σου εχεις χάσει ούτε σε περίεργο έχεις πέσει έτσι είναι το 90% των αντρών απλά όσο υποχωρείς τόσο θα βολεύεται δειξτου την δυσαρέσκεια σου ευθεως ξέρεις ότι έχεις δίκιο και είναι καιρός να το διεκδικήσεις.... Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο στον γυναικολόγο σου πηγαίνεις μόνη σου ή έρχεται μαζί σου; 

Κατά κύριο λόγο μόνη μου πάω.. Σημαίνει κάτι αυτο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλημέρα... Επειδή είπες ότι σκέφτεται τα χρήματα στο προτεινα... Γιατί δεν είναι οικονομική λύση... Αν και να σου πω την αλήθεια σου προτείνω να το κάνεις έτσι αλλιώς... 

Φαντάζομαι ότι θα σκεφτεί πως δεν θα το γλιτώσει και αν το καθηστερισει θα του ββγει πιο ακριβά... 

Κάπως έτσι σκέφτομαι κ γω...Δεν έχω πολλές εναλλακτικές πλεον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Aria9 είπε:

Κατά κύριο λόγο μόνη μου πάω.. Σημαίνει κάτι αυτο;

Καιρός να τον πάρεις μαζί σου και να ανοίξεις συζήτηση με τον γιατρό μπροστά του. Πιστεύω ότι αν ακούσει από τον γιατρό σου ότι δεν έχετε άπειρα περιθώρια χρόνου και πως λειτουργεί το γυναικείο σώμα θα το πάρει πιο ζεστά. Στο λέω γιατί και ο δικός μου παρόλο που το θέλει αρχικά ήθελε να περιμένουμε κανένα χρόνο μετά το χειρουργείο μου γιατί φοβόταν λίγο όταν όμως μίλησε με τον γιατρό μου και του εξήγησε πως έχουν τα πράγματα και ότι κυνηγάμε τον χρόνο πλέον το πήρε ζεστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/4/2020 at 2:07 ΜΜ, ο/η Aria9 είπε:

Ναι εμείς οι γυναίκες είμαστε ώριμες κ τα βλέπουμε αλλιώς.. Αυτοί είναι σε άλλο κόσμο.. 😩😩😭😊Δεν θέλω ν φτάσω 45 για να κάνω κάτι τέτοιο...Εκτός των άλλων δεν υπάρχουν κ αντοχές...Σκέφτηκα ακόμα κ την εξωσωματική.. Ναι μεν κοστίζει αλλά έχει άμεσα αποτελέσματα κ δεν έχει μεγάλη αναβολή. Απλά 1ον φοβάμαι τα φάρμακα 2ον κοστίζει κ 3ον φοβάμαι πως δεν θα συμμετέχει!!!

Καλημέρα, 

Διάβασα όλες τις απαντήσεις και συμφωνώ με τις περισσότερες κοπέλες.

Ήθελα να κάνω μου μια παρένθεση για την εξωσωματική που αναφέρεις. ....εκεί κι αν χρειάζεται συμπαράσταση και επιμονή από τους δύο συντρόφους. Η διαδικασία είναι ψυχοφθόρα. Αν κάνει πίσω και δεν συμμετέχει στο φυσικο τρόπο που η διαδικασία είναι α μη τι άλλο ευχάριστη τότε φοβαμαι πώς δεν θα ανταποκριθεί όχι μόνο στο οικονομικό κόστος της εξωσωματικης αλλά κυρίως στις αμέτρητες εξετάσεις και στην όλη διαδικασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Καλημέρα, 

Διάβασα όλες τις απαντήσεις και συμφωνώ με τις περισσότερες κοπέλες.

Ήθελα να κάνω μου μια παρένθεση για την εξωσωματική που αναφέρεις. ....εκεί κι αν χρειάζεται συμπαράσταση και επιμονή από τους δύο συντρόφους. Η διαδικασία είναι ψυχοφθόρα. Αν κάνει πίσω και δεν συμμετέχει στο φυσικο τρόπο που η διαδικασία είναι α μη τι άλλο ευχάριστη τότε φοβαμαι πώς δεν θα ανταποκριθεί όχι μόνο στο οικονομικό κόστος της εξωσωματικης αλλά κυρίως στις αμέτρητες εξετάσεις και στην όλη διαδικασία.

Συμφωνώ μαζί σου... κ εγώ γρίνιαζα πολλές φορές ότι δε προσπαθεί κ δε θέλει... δεν ειναι έτσι μπλοκάρουν αν τους λες τωρα πρέπει, τώρα είδα θετικό τεστ ωορρηξίας.. και ναι.. οι περισσοτεροι νομίζουν οτι πιάνουμε με τον αέρα κ κθ ολη τη διάρκεια του κύκλου... συμφωνώ και με τη φίλη @Lacostaki. είναι πολύ βασικό να έρχετε μαζί σου... αν έχεις θάρρος κ στο γυναικολόγο σου πες του να τον στριμώξει λίγο κ να σας μιλήσει όταν πάτε μαζί... εμένα όταν άρχισε να έρχεται μαζί ενω πχ του έλεγα απο πριν πάρε αυτές τις βιταμίνες ελεγε οχι.. μόλις το ειπε ο γυναικολόγος έτρεξε... τώρα στην εξωσωματική εντυπωσιάστηκε με τοσες πληροφορίες που πήρε... 

δε ξέρω αν κατάλαβα καλά... αλλά εξωσωματική να κάνετε για να κερδίσετε χρόνο λόγω ηλικίας (που δεν εισαι κ μεγάλη οκ) ή για να μη κουράζεται το παλικάρι κ να προσπαθεί?? .... @Aria9

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 21/4/2020 at 8:35 ΜΜ, ο/η Aria9 είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια.

Δεν έχω ξαναστείλεις σε forum είναι η αλήθεια αλλά νομίζω πως έχω λίγο απελπιστεί κ ψάχνω μια βοήθεια. Είμαι 39 ετών κ καθώς τα περιθώρια μου στενεύουν θέλω πολύ ν κάνω ένα παιδάκι. Με τον άντρα μου η σχέση μας είναι πολύ καλή κ όταν του συζητάω το θεμα συμφωνεί αλλά παρ' όλα αυτά όταν έρχεται η ώρα δεν...Έχω προσπαθήσει με  αρκετούς τρόπους να του εξηγήσω πόσο πολύ θέλω κ πόσο πολύ στεναχωριέμαι κ αυτος εδώ κ ένα χρόνο μου υπόσχεται πως θα... Αλλά στην πράξη δεν...Ξερω οτι γίνομαι πιεστική αρκετές φορές αλλά όσο βλέπω ότι με καθησυχάζει με λόγια αλλά στην πράξη τιποτα τόσο εγώ αγχώνομαι κ πιέζομαι γιατί περιμένω πολύ καιρό ν πάρει μπρος...τι να κάνω πλέον δεν ξέρω...!!!;;;

Καλησπέρα... πώς σε καταλαβενω...δεν μπορείς να φανταστείς..

Προσπαθούσα για παιδί 10 χρόνια..

Καλά κατάλαβες...εγώ προσπαθούσα..

Γιατί άντρα μου με αγαπά... αλλά..ότι χρειάζοταν να κάνει απλά τον έλεγα τι να κάνει...βιμα βιμα.. άλλοις δεν θα είχαμε τώρα παιδί..πειγε σε γιατρό μόνο όταν ήταν ανανγεο....δεν μπορώ να πιστέψω πως το έκανε βιοψία όρχεων..... έτσι είναι άνδρες..σαν μικρά παιδιά..δεν χρειάζεται πολύ να του εξηγής απλά βάλε τον κατο και πες τι πρέπει να κάνει... άλλοις ..εισε 39 , μέχρι πότε θα περιμένεις? ελπίζω να πάνε όλα καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/4/2020 at 2:07 ΜΜ, ο/η Aria9 είπε:

Ναι εμείς οι γυναίκες είμαστε ώριμες κ τα βλέπουμε αλλιώς.. Αυτοί είναι σε άλλο κόσμο.. 😩😩😭😊Δεν θέλω ν φτάσω 45 για να κάνω κάτι τέτοιο...Εκτός των άλλων δεν υπάρχουν κ αντοχές...Σκέφτηκα ακόμα κ την εξωσωματική.. Ναι μεν κοστίζει αλλά έχει άμεσα αποτελέσματα κ δεν έχει μεγάλη αναβολή. Απλά 1ον φοβάμαι τα φάρμακα 2ον κοστίζει κ 3ον φοβάμαι πως δεν θα συμμετέχει!!!

Καλημέρα. Σήμερα διάβασα την ιστορία σου. Σχετικά με την εξωσωματική να σου πω ...ποιος είπε ότι έχει άμεσα αποτελέσματα;παρά πολλά ζευγαρια προσπαθούν χρόνια. Συν το ψυχολογικό κόστος, πέρα απ το οικονομικό. Εκει κι αν το ζευγάρι πρέπει να είναι δεμένο κ να το θέλουν πολύ κ οι δυο.
ετσι όπως διάβασα την ιστορία σου, Μου έδωσες την αίσθηση ότι η δεν το θέλει η φοβάται. Μετά όμως σκεφτηκα πως αν έχεις μπει στη διαδικασια με τεστ ωορρηξίας ίσως στρεσαρεται, γιατί όπως έχω διαβάσει εδω οι περισσότεροι πιέζονται λιγο με το «πρέπει να γίνει τώρα». Εγώ δεν πέρασα αυτό το στάδιο, καθώς διαγνωστηκα με υδροσαλπιγγες κ έκανα επέμβαση όσο είχα σχεση ακόμα με τον αντρα μου. Οποτε για μας ήταν μονόδρομος Η εξωσωματική. 
αν δε βοηθάει η συζητηση, ίσως βοηθαει να τον πάρεις μαζί σου στο γυναικολόγο.Το διάβασα κ από μια κοπέλα πιο πάνω. Όπως κ να χει, Σου εύχομαι σύντομα να μας φερεις ευχαριστα νέα... καλή δύναμη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα. Εγω τα πραγματα τα βλεπω λιγο πιο ωμα κ θα στα πω χυμα.

Τι θα πει πρεπει να τον πεισεις; η θελει η δ θελει. Δ ειναι 20 ουτε 25. Στα 36 του έπρεπε ηδη να τ εχεο αποφασισει. Ποτε κανεις μας δ ειναξ 100% ετοιμος. Κ σχεδον ποτε δ ειναι ολες οι συνθήκες ιδανικες. Δ μπορείς να παρακαλαε εναν ανθρωπο για κάτι τοσο σημαντικό.

Όπως είναι δικαιωμα σου να θες ένα παιδί αλλο τόσο είναι κ δικο του να μην θελει. Δεν ειστε παιδια. Αν μ ελεγες ότι εισαι 30,32 εστω 35 θα σ τα ελεγα διαφορετικά. Εχω δει κ γυναίκες μεγαλύτερες απο σενα να συλλαμβάνουν φυσιολογικα κ πολυ ευκολα. Αλλα απο μια ηλικια κ μετα για μας τις γυναίκες καθε μηνας π περναει τ κανει κ δυσκολοτερο.

Θα σου τα γραψω οσο καλυτερα μπορω κ ελπιζω να σε βοηθησω.

Εσυ θες ενα παιδί εκεινος οχι. Να ξέρεις πως ένα παιδί αλλαζει ολο τ παιχνιδι, αλλαζει τις ισορροπιες, μαζι με οοολα τα καλα φερνει κούραση, καβγαδες κ εντασεις πολλες φορες. Αν δ τ θελει πραγματικά κ το κάνει μόνο κ μόνο για σενα σκεψου τ ενδεχομενο να γυρισει μια μερα κ να σ πει οτι τ παιδι τ κατεστρεψε τη ζωη η ακομα κ να σε αφησει μονη σ με ενα παιδι. Δ στα λεω για να σε τρομοκρατησω. Στα λεω γτ τα έχω δει (εφυγε η μαμα κ αφησε τ παιδι στο μπαμπα).

Οσον αφορα εσενα σκεψου τ ενδεχομενο να μην τ αποφασισει ποτε. Η να τ αποφασισει οταν θα ειναι πολυ αργα. Σκέψου εσυ τι θες για τ μελλον σου. Σε περιπτωση π δ ερθει ενα παιδι θα αντέξεις να ζησεις μια ζωη χωρις παιδια; η αυριο μεθαυριο θα τον μισησεις; για μενα οικογένεια είναι κ 2 ατομα. Χωρίς παιδια. Αρκει να ειναι κοινη αποφαση κ των 2.

Ενα παιδι ειναι μια αιώνια δεσμευση. Δ μπορεις να τον πεισεις αν ο ιδιος δ τ θελει. Κ στον γυναικολόγο να τον πας κ ο θεος ο ιδιος να κατεβει. Εγω προσωπικα ήθελα ο αντρας μου να θέλει να κάνει οικογενεια μαζι μου συμπεριλαμβανομενων κ των παιδιών. 

Σκεψου εσυ με τι μπορεις να ζησεις κ με τι οχι. Έχοντας 2 παιδια σου ευχομαι πραγματικα μεσα απο την καρδια μου γτ βλεπω ποσο τ θελεις να τα κατεφερεις. Κάνε μια ηρεμη συζητηση κ δωσε ενα τελεσιδικο. Χωρίς δραματα, απειλές κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η @Diwni  τα ειπε πολυ ωραια και συμφωνω μονο θα σου πω το εξης σκεψου καλα με το να εαυτο σου τι θες και αν εισαι οκ στην επιλογη να μην ερθει το παιδι θα τον αγαπας>??? θα μπορεις σε εισαγωγικα να τον συχγωρεσεις που δε κανατε ενα μωρο ??? εχω φιλικο ζευγαρι που δε τα καταφερε ενω ηθελε και ειναι αγαπημενοι και τους  αλλα ομως ηταν κοινη η αποφαση να κανουν αλλα και μετα να αποδεχτουν οτι θα μεινουν μαζι χωρις παιδια !!

σκεψου βαθια τι θες εσυ και πρεπει να κανεις μια ξεκαθαρει κουβεντα μετα μαζι του!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Anna89 είπε:

η @Diwni  τα ειπε πολυ ωραια και συμφωνω μονο θα σου πω το εξης σκεψου καλα με το να εαυτο σου τι θες και αν εισαι οκ στην επιλογη να μην ερθει το παιδι θα τον αγαπας>??? θα μπορεις σε εισαγωγικα να τον συχγωρεσεις που δε κανατε ενα μωρο ??? εχω φιλικο ζευγαρι που δε τα καταφερε ενω ηθελε και ειναι αγαπημενοι και τους  αλλα ομως ηταν κοινη η αποφαση να κανουν αλλα και μετα να αποδεχτουν οτι θα μεινουν μαζι χωρις παιδια !!

σκεψου βαθια τι θες εσυ και πρεπει να κανεις μια ξεκαθαρει κουβεντα μετα μαζι του!!

 

 @Diwni @Anna89συμφωνω απολυτα μαζι σας...το ζευγαρι πρεπει εξαρχης να μιλαει κ να ξερει αν θελουν κ οι 2 παιδι αλλα κ αν δεν τους ερθει να ειναι αγαπημενοι κ ενωμενοι..εγω λογω μιας κυστης που εχω μου ειχε πει η γιατρος οτι μπορει να δυσκολευτω η να πρεπει να χειρουργηθω για να κανω παιδι...απο την αρχη το ειχα πει στον αντρα μου πριν παντρευτούμε κ αυτο που ειπε ειναι εγω με σενα θα κανω οικογενεια αν κανουμε παιδι οκ αν οχι εγω παλι μαζι σου θα ειμαι..κ αυτο κανουμε προσπαθουμε αν ερθει καλως αλλιως θα εχουμε ο ενας τον αλλον..πανω απο ολα η συζητηση στο ζευγαρι και να βλεπουν αν εχουν κοινα ονειρα κ κοινες επιθυμιες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...