Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Για το συμπληρωματικό επίδομα μπορείς να κάνεις αίτηση μόλις γεννήσεις on line με κωδικούς βέβαια . Για το 6μηνο πρέπει να πας η ίδια βέβαια Αφού έχεις πάρει ότι κανονική άδεια έχεις και την ισοχρονη πρώτα!!!

6μημο δεν δικαιούμαι. Είμαι αναπληρώτρια. Έχω κωδικούς. Αλλά μου είπαν ότι πρέπει να πάω ένα σωρό χαρτουρα. Οπότε πρέπει να πάω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η Angie1106 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια μου! Εμένα την Τρίτη που τον ρώτησα μου είπε να μην το κάνω! Να προσέχω τώρα και να το κάνω αφού γεννήσω ??‍♀️??‍♀️??‍♀️

Καλά σου πε ο άνθρωπος !!!και εγώ αυτό λε ω ούτως ή άλλως μέχρι και Μάρτιο χοντρικά μέσα θα μαστε !τι να πω δεν ξέρω ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

6μημο δεν δικαιούμαι. Είμαι αναπληρώτρια. Έχω κωδικούς. Αλλά μου είπαν ότι πρέπει να πάω ένα σωρό χαρτουρα. Οπότε πρέπει να πάω. 

Αλήθεια?ούτε 6 μηνο ?άρα μετά τη λοχεία επιστρέφεις εργασία και χαρά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Αλήθεια?ούτε 6 μηνο ?άρα μετά τη λοχεία επιστρέφεις εργασία και χαρά??

Έχουμε 56 ημέρες πριν την πητ.... 64 ημέρες μετά.... Κ μετά έχουμε μειωμένο ωράριο δύο ώρες την εβδομάδα... Αλλιώς 3,5 μήνες άδεια ανατροφής (είναι καινούργια, τώρα την έβγαλαν)... Κ λέω να την εκμεταλλευτώ..... Οπότε Μάιο γυρνάω σχολειο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Καλά σου πε ο άνθρωπος !!!και εγώ αυτό λε ω ούτως ή άλλως μέχρι και Μάρτιο χοντρικά μέσα θα μαστε !τι να πω δεν ξέρω ?

Θα χετε όμως επισκέψεις.. Κ όλο κάπου θα πηγαίνετε.... ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Starrr είπε:

Έχουμε 56 ημέρες πριν την πητ.... 64 ημέρες μετά.... Κ μετά έχουμε μειωμένο ωράριο δύο ώρες την εβδομάδα... Αλλιώς 3,5 μήνες άδεια ανατροφής (είναι καινούργια, τώρα την έβγαλαν)... Κ λέω να την εκμεταλλευτώ..... Οπότε Μάιο γυρνάω σχολειο!!! 

Εννοείται Και να την εκμεταλλευτείς.. αυτή η άδεια είναι η ισοχρονη τίποτα δεν σας δίνουν τελικά .μακάρι να φτιάξει άμεσα και να το εκμεταλλευτείς στο 2ο με το καλό!βέβαια εφόσον διοριστειςθαεχεις καλύψεις σε άδειες !!καλό διορισμό λοιπόν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Εννοείται Και να την εκμεταλλευτείς.. αυτή η άδεια είναι η ισοχρονη τίποτα δεν σας δίνουν τελικά .μακάρι να φτιάξει άμεσα και να το εκμεταλλευτείς στο 2ο με το καλό!βέβαια εφόσον διοριστειςθαεχεις καλύψεις σε άδειες !!καλό διορισμό λοιπόν!!

Δεν περιμένω να υπάρχει διορισμός στη Ελλάδα για τα επόμενα χρόνια......... ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Starrr είπε:

Δεν περιμένω να υπάρχει διορισμός στη Ελλάδα για τα επόμενα χρόνια......... ??

Όλο και κάτι θα γίνει !!!!Πότε έχεις ντομπλερ ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Όλο και κάτι θα γίνει !!!!Πότε έχεις ντομπλερ ??

Εμένα ο γιατρός κάθε φορά μου κάνει ντομπλερ. Τώρα ξαεχω ραντεβού το άλλο Σάββατο.... Έκανα κ τις τελευταίες εξετάσεις..... Τώρα μου είπε τη επόμενη φορά θα μου κλείσει ραντεβού να πάω να κάνω τις προγεννητικες εξετάσεις στο μητέρα που θα γεννήσω.... Γύρω στις 34-35 εβδομάδες λέει γίνονται.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Starrr είπε:

Εμένα ο γιατρός κάθε φορά μου κάνει ντομπλερ. Τώρα ξαεχω ραντεβού το άλλο Σάββατο.... Έκανα κ τις τελευταίες εξετάσεις..... Τώρα μου είπε τη επόμενη φορά θα μου κλείσει ραντεβού να πάω να κάνω τις προγεννητικες εξετάσεις στο μητέρα που θα γεννήσω.... Γύρω στις 34-35 εβδομάδες λέει γίνονται.. 

Άρα σε 3 βδομάδες θα κάνεις τις προγεννητικες μια χαρά φτάνει ο καιρός!!λογικά πρωινή ώρα θα σου κλείσει ραντεβού!άλλες εξετάσεις μέχρι τότε δεν θέλει?εμένα μου ζήτησαν και από την εταιρεία βλαστοκυττάρων κάποιες επιπρόσθετες!σου είπε βδομάδα που σε υπολογίζει για τοκετό,?τα βλέπει αυτά μέσω του ντομπλερ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Άρα σε 3 βδομάδες θα κάνεις τις προγεννητικες μια χαρά φτάνει ο καιρός!!λογικά πρωινή ώρα θα σου κλείσει ραντεβού!άλλες εξετάσεις μέχρι τότε δεν θέλει?εμένα μου ζήτησαν και από την εταιρεία βλαστοκυττάρων κάποιες επιπρόσθετες!σου είπε βδομάδα που σε υπολογίζει για τοκετό,?τα βλέπει αυτά μέσω του ντομπλερ ?

Οπότε σπάσουν τα νερά.... Εινια εξετάσεις αίματος και καρδιολόγος. Ναι μόνο πρωί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Starrr είπε:

Οπότε σπάσουν τα νερά.... Εινια εξετάσεις αίματος και καρδιολόγος. Ναι μόνο πρωί. 

Εσύ έχεις προαίσθημα??για το πότε θα έρθει το μπεμπάκι σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Εσύ έχεις προαίσθημα??για το πότε θα έρθει το μπεμπάκι σου?

Στις 36-37.. Κ κ γιατρός μου είπε μετά της 35 είναι έτοιμος. Του λέω κ γω. Μου λέει τώρα απομένει να δούμε τι θα πει κ ο γιος. ? Θέλω να ξεκινήσω περπάτημα από νωρίς.... Ήδη έχω συσπάσεις.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Εσύ έχεις προαίσθημα??για το πότε θα έρθει το μπεμπάκι σου?

Εσύ??? Πόσα κιλά είναι? Πότε ξανά χεις γιατρό? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Tweety85 είπε:

Το ΟΑΕΔ  δίνει  κ ένα επίδομα που είναι καλό το ποσό....Μου είπαν κορίτσια ότι όταν γεννηθούμε να πάει ο σύζυγός να πάρει κάτι χαρτιά που είναι για συμπλήρωμα πω τι χαρτιά Αλλά χρειάζονται κ να τα μαζέψω γιατι έχει χρονικό περιθώριο...αν αργήσουμε το χάνουμε....Είναι 1000 κάτι αυτό.... το γνωρίζει καμμια πιο αναλυτικα;;;;

Είναι ανάλογα τι πρόσληψη έχεις. Είναι η διαφορά που προκύπτει από τα χρήματα που θα πάρεις από το ΙΚΑ κ του κανονικού μισθού της δουλειάς σου!!! Πρώτα πρέπει να πληρωθείς από το ΙΚΑ κ για τα δύο επιδόματα κ μετά να πας οαεδ. Κ σου βγάζουν το ποσό. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Tweety85 είπε:

 Εμένα μου είπε τέλος Οκτωβρίου  θα το κάνω...θα είμαι πω Εγώ περίπου τόσο....Στο μητερα θα γεννήσω κ εγώ... Πόσο είσαι τωρα;;;;

Τώρα διανυω τις 33 εβδομάδες. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tweety85 είπε:

Ααααααα τι καλά...κοντεύεις.... Εγώ είμαι 30 ακριβώς....

Ναι κ δε έχω κάνει τίποτα. ?? Σήμερα θα κατεβάσω κουρτίνες κτλ. Κ θα πλυνουμε το καρότσι κ τα υφάσματα του "αυγού". Οπότε επί τη ευκαιρία θα βάλω ένα πλυντηριακι για τον μπεμπουλη. Εσύ έχεις ετοιμάσει κάτι? Βέβαια η βαλίτσα η δική μου είναι ψιλό έτοιμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tweety85 είπε:

Μια παρενθεση σε παρακαλω... ποια ειναι τα δυο επιδοματα απο το ικα που εννοεις;;; εγω ναι ολο το σπιτι το βαψαμε το καλοκαιρι κ εγινε γενικη... ημουν κ πιο ελαφριά οποτε μπορουσα...βεβαια τα περισσοτερα τα εκανε ο αντρας με κερβερο εμένα απο πανω του...χαχαχα... Από ψώνια τα έχουμε κάνει οοολα  κάτι ψιλά έχουν.μεινει.... χθες μου ηρθαν το καρότσι κ η κουνια... εχω πλύνει κ σιδερωσει τα πάντα του.μωρου... Τώρα το μόνο που μένει είναι να στηθεί  το δωματιάκι μου να μαζευτεί γενικά...Κ η μαμά μου θα κάνει ένα τελευταίο καλο καθάρισμα... να στρώσουμε να στολίσουμε.. Αυτά βέβαια τον Νοέμβρη... Από βαλίτσα εχω ξεκινήσει κ εγώ να την φτιάχνω σιγα σιγα  κ ότι θυμάμαι το συμπληρώνω...

Είναι το επίδομα κύησης κ επίδομα λοχείας. Δουλεύεις??? Εμείς δεν έχουμε πολλούς χώρους. Οπότε αναγκαστικά θα μπει στο δωμάτιο μας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Tweety85 είπε:

Εχω σταματήσει  από την αρχή... ααα δηλ. Το 56 κ 64  ημέρες επίδομα... Ναι κατάλαβα... Ευχαριστώ πολύ...

Απλά εξαρτάται αν έχεις συμπληρώσει κάποια ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια.... Πρέπει να μαζέψεις όλα τα χαρτιά που χρειάζεται και την πρώτη μέρα της άδεια δηλ 56 ημέρες πριν την πητ να πας στο ΙΚΑ. Το ποσό σου το βγάζουν αυτόματα... Κ είναι ανάλογο του μισθού σου.... Το συμπληρωματικο του οαεδ αφού έχεις σταματήσει δουλειά δε δικαιούσαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tweety85 είπε:

Ααααα το μειωμένο ναι...Δεν ήξερα ότι λεγόταν κ έτσι... Ευχαριστώ πω πω  κορίτσια μου...να δούμε τι άκρη θα βγάλουμε...Μου φαίνεται  βουνό...

Οκ η γραφειοκρατεία τους είναι περίεργη ...και ζητάνε ένα κάρο πράγματα μια ζωή !!Αυτό δε πρόκειται να αλλάξει !!άρα με τα τη λοχεία παίρνεις κανονικές άδειες αν έχεις μετά την ισοχρονη και μετά το 6μηνο !!Εγώ όπως τα έχω υπολογίσει Δεκέμβρη του 20 επιστρέφω !!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Απλά εξαρτάται αν έχεις συμπληρώσει κάποια ένσημα τα δύο τελευταία χρόνια.... Πρέπει να μαζέψεις όλα τα χαρτιά που χρειάζεται και την πρώτη μέρα της άδεια δηλ 56 ημέρες πριν την πητ να πας στο ΙΚΑ. Το ποσό σου το βγάζουν αυτόματα... Κ είναι ανάλογο του μισθού σου.... Το συμπληρωματικο του οαεδ αφού έχεις σταματήσει δουλειά δε δικαιούσαι. 

Μάλλον εννοεί ότι σταμάτησε με επαπειλουμενες όπως εγώ σε αυτή τη περίπτωση το συμπληρωματικό το δικαιούται !!Και είναι αρκετά λένε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Μάλλον εννοεί ότι σταμάτησε με επαπειλουμενες όπως εγώ σε αυτή τη περίπτωση το συμπληρωματικό το δικαιούται !!Και είναι αρκετά λένε

Αν έχει ενεργή σύμβαση ναι.... Είναι η διαφορά που προκύπτει από το κανονικό μισθό με των επιδομάτων του ικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Starrr είπε:

Εσύ??? Πόσα κιλά είναι? Πότε ξανά χεις γιατρό? 

Εγώ 37η -38η θα έχω γεννήσει λόγω ραντεβού !!Δηλαδή από 20/11και μέχρι τέλος γιατρό έχω Δευτέρα οπότε θα τα πουμε και πιο αναλυτικά διανυω 29+1σημερα.αρα για να κάνεις συσπάσεις προετοιμάζεται ο μπόμπιρας άντε μπήκες τελική ευθεία !!!καλημέρες !!!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Εγώ 37η -38η θα έχω γεννήσει λόγω ραντεβού !!Δηλαδή από 20/11και μέχρι τέλος γιατρό έχω Δευτέρα οπότε θα τα πουμε και πιο αναλυτικά διανυω 29+1σημερα.αρα για να κάνεις συσπάσεις προετοιμάζεται ο μπόμπιρας άντε μπήκες τελική ευθεία !!!καλημέρες !!!???

Ναι ναι... Ήταν κ καλές κ πολλές συσπάσεις. Έπαιρνα προγεστερόνη για μια εβδομάδα... Τώρα που σταμάτησα κάνω λίγες μες τη ημέρα. Που τις θεωρώ φυσιολογικές.... Όταν είχα τις άλλες είχα κ φοβερούς πόνους κ 25 συσπάσεις μες τη μέρα... Τώρα 5-6.που μου φαίνονται παιχνιδάκι ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Ναι ναι... Ήταν κ καλές κ πολλές συσπάσεις. Έπαιρνα προγεστερόνη για μια εβδομάδα... Τώρα που σταμάτησα κάνω λίγες μες τη ημέρα. Που τις θεωρώ φυσιολογικές.... Όταν είχα τις άλλες είχα κ φοβερούς πόνους κ 25 συσπάσεις μες τη μέρα... Τώρα 5-6.που μου φαίνονται παιχνιδάκι ??

Ξεκινά περπάτημα ανέβα σκάλες!!!χαχαχαχ θα σε ρωτάνε πως πέρασες το σκ και θ τους λες περπάτημα φουλ !!!!Και δν θα σε πιστεύουν και από πάνω !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...