Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χριστουγεννιάτικα μωράκια 2020!!!!


Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Σε ποια βδομαδα κοριτσακι μου ;;;;

Απο αυριο μπαινω στο μηνα μου :)επιτελους!!! (35+5)

θα παμε να την δουμε κιολας γιατι ειναι πολυ ζωηρη κ με ζοριζει αρκετα κ θα μπουμε σε καρδιοτοκογραφο αν κ συσπασεις δεν κανω ακομι :) 

στις πριν 11 ώρες, ο/η γιωτα22 είπε:

Κοριτσια,δυσκολο βραδυ το σημερινο.Ο μπεμπης δεν λεει να ησυνασει,τα ποδια του εχουν φτασει στο διαφραγμα,η κοιλια τσιτα απο τα κουνηματα που κανει κ τουαλετα καθε λιγο κ λιγακι.Για υπνο,ουτε λογος!!!!????????

Ευτυχως μεχρι τις 4 κοιμηθηκα ομολογω μετα απο πολυ καιρο 

μετα ομως επανε παρτυ η διδα και το ξημερωμα η αδερφη της ηθελε αγκαλιτσες αχ..... υπνε μου γλυκε...... ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 5.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 13 ώρες, ο/η Bellaki είπε:

Κορίτσια μου τί κάνετε;;;; γέννησα!!!!!!!! Έπαθα προεκλαμψία την Κυριακή και τη Δευτέρα το πρωί μου την πήραν τη μικρή!!!! Μας ήρθε κεραυνός, δεν είχαμε ετοιμαστεί, αλλά τελικά η χαρά είναι απερίγραπτη!!!! Γεννήθηκε 35 εβδομάδων 1940 γρ είναι υγιέστατη και τη Δευτέρα θα την πάρω από την θερμοκοιτίδα! Σας εύχομαι ό,τι καλύτερο, είμαι συγκινημένη που μιλάγαμε τόσους μήνες και με κάποιες από την αρχή των ενέσεων της εξωσωματικής... δεν έχω λόγια!

Καλημέρα κορίτσια... Τ κάνετε??? Να σας ζήσει κορίτσι μου... Καλή ανάρρωση... ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η γιωτα22 είπε:

@star καλημερα κοριτσι μου,πως εισαι σημερα??Ολα καλα???

@Starrr τάγκαρες λάθος αστέρι... 
φαντάζομαι θα ετοιμάζεται για αύριο! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια,τι κάνετε?Ξέρει καμία κάτι για το βοήθημα τοκετού?Κάπου το διαβασα και είναι ανεξάρτητο από το επίδομα κυοφορίας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,τι κάνετε?Ξέρει καμία κάτι για το βοήθημα τοκετού?Κάπου το διαβασα και είναι ανεξάρτητο από το επίδομα κυοφορίας..

Υπάρχει από ΙΚΑ επίδομα κύησης και λοχίας. Τοκετού έχει σταματήσει.... Υπάρχει μόνο εάν γεννήσεις στο σπίτι ή στο δρόμο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια. Τα ίδια κ τα ίδια. Συσπάσεις.... Πόνους.... Άνοιγμα από κάτω... Τσιμπήματα..... Τώρα κάθομαι μπρούμυτα κ σα στα τέσσερα. Να ανοίξει η λεκάνη. Πριν καθόμουν πεταλούδα. Κ κάπως έτσι περνάω τον χρόνο μου στο σπίτι.... Ακόμη κ όταν κάνω μπάνιο στη ντουζιέρα κάνω κ ταυτόχρονα βαθειά καθίσματα. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,τι κάνετε?Ξέρει καμία κάτι για το βοήθημα τοκετού?Κάπου το διαβασα και είναι ανεξάρτητο από το επίδομα κυοφορίας..

Καλησπέρα κορίτσι... Και εγώ άκουσα ότι καταργήθηκε... Αλλά δικαιούμαστε και επίδομα Χριστουγέννων από το ΙΚΑ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Λουλακι είπε:

Καλησπέρα κορίτσι... Και εγώ άκουσα ότι καταργήθηκε... Αλλά δικαιούμαστε και επίδομα Χριστουγέννων από το ΙΚΑ 

Εγώ δε παίρνω επίδομα Χριστουγέννων. Μάλλον το δικαιούνται όσες εργάζονται σε ιδιωτικό τομέα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Λουλακι είπε:

Καλησπέρα κορίτσι... Και εγώ άκουσα ότι καταργήθηκε... Αλλά δικαιούμαστε και επίδομα Χριστουγέννων από το ΙΚΑ 

Εγώ διάβασα για άρθρο του 2019 που λέει ότι ισχύει,αν κάποια κοπέλα γεννήσει και πάει στο ικα ας ρωτήσει να μας πει.Γιατί αυτά δεν τα λένε πουθενά,όπως το ίδιο ισχυει για το συμπληρωμτικό εισόδημα από τον οαεδ.Επίησς όποια ξέρει ας μας ενημερώσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Υπάρχει από ΙΚΑ επίδομα κύησης και λοχίας. Τοκετού έχει σταματήσει.... Υπάρχει μόνο εάν γεννήσεις στο σπίτι ή στο δρόμο. 

Δεν διάβασα πουθενά κάτι τέτοιο..

https://www.ika.gr/gr/infopages/downloads/toketou.pdf

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Εγώ διάβασα για άρθρο του 2019 που λέει ότι ισχύει,αν κάποια κοπέλα γεννήσει και πάει στο ικα ας ρωτήσει να μας πει.Γιατί αυτά δεν τα λένε πουθενά,όπως το ίδιο ισχυει για το συμπληρωμτικό εισόδημα από τον οαεδ.Επίησς όποια ξέρει ας μας ενημερώσει!

Που τι διάβασες κορίτσι?? Το έχω σχετικά κοντά τ ικα.. Θα ρωτήσω αν περάσω από κει.. Από τν οαεδ εννοείς το 6μηνο???@Starrr ρώτησες και σ είπαν ότι δεν τ δικαιούσαι? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Λουλακι είπε:

Που τι διάβασες κορίτσι?? Το έχω σχετικά κοντά τ ικα.. Θα ρωτήσω αν περάσω από κει.. Από τν οαεδ εννοείς το 6μηνο???@Starrr ρώτησες και σ είπαν ότι δεν τ δικαιούσαι? 

  1. Συμπληρωματικές Παροχές Μητρότητας

Καταβάλλεται η διαφορά μεταξύ του μισθού της εργαζόμενης και της επιδότησης ασθένειας λόγω τεκετού που έλεβα από το ΙΚΑ. Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

 

  • Παροχή ατο το Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
  • Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας

Δεν ειναι το 6μηνο,ειναι αλλο,διαβασε παραπανω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:

Εγώ διάβασα για άρθρο του 2019 που λέει ότι ισχύει,αν κάποια κοπέλα γεννήσει και πάει στο ικα ας ρωτήσει να μας πει.Γιατί αυτά δεν τα λένε πουθενά,όπως το ίδιο ισχυει για το συμπληρωμτικό εισόδημα από τον οαεδ.Επίησς όποια ξέρει ας μας ενημερώσει!

Πας οαεδ κ ζητάς τι χαρτιά χρειάζεται να καταθέσεις για το συμπληρωματικο. Πρέπει να χεις ενεργό σύμβαση όταν πάρεις το επίδομα κύησης από ΙΚΑ. Κ καταθέτουμε τα χαρτιά όταν έχουν πιστωθει στους λογαριασμούς μας Κ τα χρήματα από το επίδομα λοχείας από ΙΚΑ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Λουλακι είπε:

Καλησπέρα κορίτσι... Και εγώ άκουσα ότι καταργήθηκε... Αλλά δικαιούμαστε και επίδομα Χριστουγέννων από το ΙΚΑ 

αυτο με το επιδομα χριστουγεννων απο το ικα κανουμε καποια αιτηση για να το παρουμε?Εγω πηρα το επιδομα κυοφοριας κ οταν γεννησω θα παρω κ το λοχειας.Για δωρο χριστουγεννων δεν μου ειπαν κατι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:
  1. Συμπληρωματικές Παροχές Μητρότητας

Καταβάλλεται η διαφορά μεταξύ του μισθού της εργαζόμενης και της επιδότησης ασθένειας λόγω τεκετού που έλεβα από το ΙΚΑ. Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

 

  • Παροχή ατο το Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
  • Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας

Δεν ειναι το 6μηνο,ειναι αλλο,διαβασε παραπανω

Ναι αυτό είναι του οαεδ!!!!!!!. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:
  1. Συμπληρωματικές Παροχές Μητρότητας

Καταβάλλεται η διαφορά μεταξύ του μισθού της εργαζόμενης και της επιδότησης ασθένειας λόγω τεκετού που έλεβα από το ΙΚΑ. Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

 

  • Παροχή ατο το Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
  • Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας

Δεν ειναι το 6μηνο,ειναι αλλο,διαβασε παραπανω

Αυτο το ξερω κ εγω κ ισχυει!!!Εγω σαν α

παραδειγμα επαορνα 480 απο το ικα κ μισθο απο τον εργοδοτη επαιρνα 700.Την διαφορα αυτη την πληρωνει ο οαεδ κ ωγαινει με βαση ρ τις ανναρωτικες που εχουμε παρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Λουλακι είπε:

Καλησπέρα κορίτσι... Και εγώ άκουσα ότι καταργήθηκε... Αλλά δικαιούμαστε και επίδομα Χριστουγέννων από το ΙΚΑ 

Μήπως δικαιούστε εσείς που παίρνετε δώρο Χριστουγέννων από τον ιδιωτικό τομέα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η γιωτα22 είπε:

Αυτο το ξερω κ εγω κ ισχυει!!!Εγω σαν α

παραδειγμα επαορνα 480 απο το ικα κ μισθο απο τον εργοδοτη επαιρνα 700.Την διαφορα αυτη την πληρωνει ο οαεδ κ ωγαινει με βαση ρ τις ανναρωτικες που εχουμε παρει.

Αυτό ακριβως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η despoina46 είπε:
  1. Συμπληρωματικές Παροχές Μητρότητας

Καταβάλλεται η διαφορά μεταξύ του μισθού της εργαζόμενης και της επιδότησης ασθένειας λόγω τεκετού που έλεβα από το ΙΚΑ. Η καταβολή του γίνεται σε γυναίκες που εργάζονται κατά την έναρξη της αδείας κυοφορίας, μετά τον τοκετό και εφόσον εισπράξουν το επίδομα από το Ι.Κ.Α. για την αποχή από την εργασία λόγω κυοφορίας και λοχείας.

Οι παροχές μητρότητας είναι ίσες με τη διαφορά που προκύπτει αν από τις αποδοχές που καταβάλλει ο Εργοδότης αφαιρεθεί το επίδομα που κατέβαλε το Ι.Κ.Α. για το ίδιο χρονικό διάστημα.

Η προθεσμία για την υποβολή σχετικής αίτησης είναι τρεις μήνες από την ημερομηνία πληρωμής από το Ι.Κ.Α.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ

 

  • Παροχή ατο το Ι.Κ.Α. επιδομάτων κυοφορίας και λοχείας.
  • Ενεργός εργασιακή σχέση κατά το χρόνο έναρξης της αποχής, λόγω, κυοφορίας ή λοχείας

Δεν ειναι το 6μηνο,ειναι αλλο,διαβασε παραπανω

Ωχ... Σοβαρά τώρα?? Δεν τ γνώριζα... Να σαι καλά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η γιωτα22 είπε:

Αυτο το ξερω κ εγω κ ισχυει!!!Εγω σαν α

παραδειγμα επαορνα 480 απο το ικα κ μισθο απο τον εργοδοτη επαιρνα 700.Την διαφορα αυτη την πληρωνει ο οαεδ κ ωγαινει με βαση ρ τις ανναρωτικες που εχουμε παρει.

Ναι ναι ακριβώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Starrr είπε:

Μήπως δικαιούστε εσείς που παίρνετε δώρο Χριστουγέννων από τον ιδιωτικό τομέα? 

Δεν ξερω θα το ρωτησω παντως γιατι κ μια αλλα κοπελα μου το ειπε οτι το ικα θα μας δωσει κ καποιο ποσο για δωρο χριστουγεννων αλλα δεν το λενε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Λουλακι είπε:

Ωχ... Σοβαρά τώρα?? Δεν τ γνώριζα... Να σαι καλά... 

Δεν τα λέει κανένας θέλουν ψαξιμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η γιωτα22 είπε:

Δεν ξερω θα το ρωτησω παντως γιατι κ μια αλλα κοπελα μου το ειπε οτι το ικα θα μας δωσει κ καποιο ποσο για δωρο χριστουγεννων αλλα δεν το λενε.

Εγώ δε γνωρίζω κάτι τέτοιο. Ξέρω μόνο για το συμπληρωματικο. Κ τα δύο του ικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Starrr είπε:

Εγώ δε γνωρίζω κάτι τέτοιο. Ξέρω μόνο για το συμπληρωματικο. Κ τα δύο του ικα. 

Θα παω μα ρωτησω κ θα σας ενημερωσω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Λουλακι είπε:

Ωχ... Σοβαρά τώρα?? Δεν τ γνώριζα... Να σαι καλά... 

Ναι πας οαεδ κοπέλα μου κ το ζητάς. Κάθε οαεδ έχει κ άλλη χαρτουρα.. Καθυστερούν τα χρήματα να πιστωθουν...αλλα και πάλι.... Να τα πάρουμε θέλουμε. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου εγώ επιτέλους σήμερα αρνητική!!! Το πέρασα ελαφριά ! Μια φορά σήκωσα πυρετό και μια φορά πήρα ντεπόν! Τώρα μ χει μείνει λίγο μπούκωμα και κάπου κάπου βήχω!!! Βέβαια οι ναυτίες ναυτίες! Λέω κ γώ ο κορονοιος ήρθε γ ν μ πάρει κ τη ναυτία αλλά τζίφος! Θα γεννήσω με το Nuperal αγκαλιά💊 😩 Αύριο θ στείλω στο γιατρό μ γ ν μ γράψει εξετάσεις γενικές, καμπύλη ζαχαρου κ τ εμβόλιο τ κοκκυτη κ από την επόμενη βδομάδα λέω ν πάω ν τ κάνω! Ν χει ανεβεί κ λίγο το ανοσοποιητικό μ! Θ κλείσω κ ραντεβού γ τον υπέρηχο! Αυτή τη καμπύλη κάθε πρωί π ξυπνάω τη σκέφτομαι 😩😩😩 λέω θ ρθει το πρωινό π θ ξυπνήσω και θ πρέπει ν πάω ν την κάνω !!!! Επίσης θ τ πω κ γ τη βεβαίωση κυοφορίας ν μ στείλει γ ν τη δώσω στον εργοδότη γιατί τον άλλο μήνα σταματάει η αναρρωτική κ μπαίνουμε στις 56 μέρες πριν τον τοκετό !!!! Σαν ψέμα μ φαίνεται 🤪🫠🧿🙏💗 κατ τ αλλά όλα κλ! Η νινου δίνει το παρόν της καθημερινά κ ανελέητα!!! Αλλά κορίτσια δυο μέρες τώρα έχω κατι πονάκια κ βάρος χαμηλα! Ελπίζω ν είναι φυσιολογικα όλα αυτά 🙏🙏  
    • @annitakianna @Xrisa95 @Annoula1995κοριτσια μου με το καλο η β επιπέδου σας τις επόμενες μερες !🩵🩵🫶🏼🫶🏼🫶🏼🧿🧿🧿🧿 θα έχουμε καθε μερα να λεμε ευχάριστα νέα αυτή την βδομαδα !!!!
    • Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σε αυτό το σωματείο αναφέρουν ότι δεν πληρώνεις τπτ ; εγώ όπου και αν έχω ψάξει όλοι μου λένε από 3000ευρω και 
    • αχχχ τι ωραια που τις ενιωσεσσς!!!!🩷🩷🩷🩷🩷 είναι φανταστικό, απερίγραπτο συναίσθημα🥰  από όταν άρχισα να τον νιωθω έχει φυγει ένα τεραστιο μερος του άγχους μου🩵🩷🧿 με το καλο αυριο να τις δείτε τις κοριτσαρες σας !!!!🩷🩷🧿
    • αντωνία μου εν τέλη με πίεζε 2-3 μερες άλλαξα με τον άντρα μου αλλά επειδή το αγαπω το αμαξάκι μου και είναι μικρο βολικό το πηρα πισω☺️ και δεν με έχει ενοχλήσει… σκεφτηκα μήπως με πίεζε το μωρακι εκεινεσ τις μερες και γιαυτο ένιωθα ετσι…φοβαμαι μην το πιέζω γενικα ομως… έχει και παντου λακούβες η κατάσταση των δρόμων της αθήνας έχει ξεφυγει εντελώς 🫠😔
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...