Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ πρώτη φορά γράφω αλλ το παρακολουθώ καιρό.. Θέλω να με βοηθήσετε σας παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας.. Πριν 10 μέρες εμαθα ότι είμαι έγκυος κάνοντας το τεστ που βγήκε θετικό.. Σήμερα το πρωί πήγα στο πρώτο ραντεβού με γιατρό (όχι τον δικό μου γιατρό λόγο του κορονοιου δεν μπορούσα να πάω στον γιατρό μου γτ είναι σε άλλη πόλη) πήγα λοιπόν στο δημόσιο νοσοκομείο της πόλης μου και η γιατρός δεν μου έκανε εσωτερικό υπέροχο αλλ κοιλιακο και φάνηκε μόνο ο σάκος και λέει αφού δεν βλέπω έμβρυο δεν μπορώ να κάνω και πολλά...Μου έγραψε β χοριακη η οποία βγήκε 19373 μονάδες και θα ξανακάνω και σε 2μερες για να δούμε άνοδο και μου είπε να ξαναπάω σε 1 εβδομάδα...ο γιατρός μου. Μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι λογικά όλα είναι καλά με βάση την χοριακη και εάν μου είχε κάνει εσωτερικό υπερηχο θα φαινόταν καλύτερα.. Να κλείσω ραντεβού σε άλλο γιατρό ιδιωτικό η να περιμένω μια βδομάδα..? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Momytobe είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ πρώτη φορά γράφω αλλ το παρακολουθώ καιρό.. Θέλω να με βοηθήσετε σας παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας.. Πριν 10 μέρες εμαθα ότι είμαι έγκυος κάνοντας το τεστ που βγήκε θετικό.. Σήμερα το πρωί πήγα στο πρώτο ραντεβού με γιατρό (όχι τον δικό μου γιατρό λόγο του κορονοιου δεν μπορούσα να πάω στον γιατρό μου γτ είναι σε άλλη πόλη) πήγα λοιπόν στο δημόσιο νοσοκομείο της πόλης μου και η γιατρός δεν μου έκανε εσωτερικό υπέροχο αλλ κοιλιακο και φάνηκε μόνο ο σάκος και λέει αφού δεν βλέπω έμβρυο δεν μπορώ να κάνω και πολλά...Μου έγραψε β χοριακη η οποία βγήκε 19373 μονάδες και θα ξανακάνω και σε 2μερες για να δούμε άνοδο και μου είπε να ξαναπάω σε 1 εβδομάδα...ο γιατρός μου. Μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι λογικά όλα είναι καλά με βάση την χοριακη και εάν μου είχε κάνει εσωτερικό υπερηχο θα φαινόταν καλύτερα.. Να κλείσω ραντεβού σε άλλο γιατρό ιδιωτικό η να περιμένω μια βδομάδα..? 

Καλησπέρα, με τόσο μεγάλη χοριακη δε θα έπρεπε να το βλέπει; δλδ είσαι 6η ή 7η εβδομάδα; δε πας και σε έναν ιδιώτη για σιγουριά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελευταία περίοδο είχα 20 /2 με βάση τους υπολογισμούς στο ημερολόγιο μου είμαι 6 εβδομάδων και1 ημέρας με σταθερό κύκλο 32 ημερών ο γυναικολογος που μιλάμε τηλέφωνικα μου είπε ότι έπρεπε να το δει αλλ με εσωτερικό υπερηχο και όχι εξωτερικό κοιλιακο υπερηχο γτ είναι πολύ μικρό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Momytobe είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ πρώτη φορά γράφω αλλ το παρακολουθώ καιρό.. Θέλω να με βοηθήσετε σας παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας.. Πριν 10 μέρες εμαθα ότι είμαι έγκυος κάνοντας το τεστ που βγήκε θετικό.. Σήμερα το πρωί πήγα στο πρώτο ραντεβού με γιατρό (όχι τον δικό μου γιατρό λόγο του κορονοιου δεν μπορούσα να πάω στον γιατρό μου γτ είναι σε άλλη πόλη) πήγα λοιπόν στο δημόσιο νοσοκομείο της πόλης μου και η γιατρός δεν μου έκανε εσωτερικό υπέροχο αλλ κοιλιακο και φάνηκε μόνο ο σάκος και λέει αφού δεν βλέπω έμβρυο δεν μπορώ να κάνω και πολλά...Μου έγραψε β χοριακη η οποία βγήκε 19373 μονάδες και θα ξανακάνω και σε 2μερες για να δούμε άνοδο και μου είπε να ξαναπάω σε 1 εβδομάδα...ο γιατρός μου. Μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι λογικά όλα είναι καλά με βάση την χοριακη και εάν μου είχε κάνει εσωτερικό υπερηχο θα φαινόταν καλύτερα.. Να κλείσω ραντεβού σε άλλο γιατρό ιδιωτικό η να περιμένω μια βδομάδα..? 

Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια και καλή κύηση σου εύχομαι! Καλύτερα να πας σε ιδιώτη για πιο "προσεγμένη" δουλειά... Κι εγώ θεωρώ πως όλα καλά θα είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια και καλή κύηση σου εύχομαι! Καλύτερα να πας σε ιδιώτη για πιο "προσεγμένη" δουλειά... Κι εγώ θεωρώ πως όλα καλά θα είναι!

 

στις πριν 2 ώρες, ο/η Momytobe είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ πρώτη φορά γράφω αλλ το παρακολουθώ καιρό.. Θέλω να με βοηθήσετε σας παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας.. Πριν 10 μέρες εμαθα ότι είμαι έγκυος κάνοντας το τεστ που βγήκε θετικό.. Σήμερα το πρωί πήγα στο πρώτο ραντεβού με γιατρό (όχι τον δικό μου γιατρό λόγο του κορονοιου δεν μπορούσα να πάω στον γιατρό μου γτ είναι σε άλλη πόλη) πήγα λοιπόν στο δημόσιο νοσοκομείο της πόλης μου και η γιατρός δεν μου έκανε εσωτερικό υπέροχο αλλ κοιλιακο και φάνηκε μόνο ο σάκος και λέει αφού δεν βλέπω έμβρυο δεν μπορώ να κάνω και πολλά...Μου έγραψε β χοριακη η οποία βγήκε 19373 μονάδες και θα ξανακάνω και σε 2μερες για να δούμε άνοδο και μου είπε να ξαναπάω σε 1 εβδομάδα...ο γιατρός μου. Μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι λογικά όλα είναι καλά με βάση την χοριακη και εάν μου είχε κάνει εσωτερικό υπερηχο θα φαινόταν καλύτερα.. Να κλείσω ραντεβού σε άλλο γιατρό ιδιωτικό η να περιμένω μια βδομάδα..? 

Εγώ προσωπικά δεν θ περίμενα. Κ γω όταν πήγα στο γιατρό ήμουν 6 εβδομάδων κ κάναμε κολπικό υπέρηχο. Στη θέση σου δεν θα περίμενα να με τρώει η αγωνία μια βδομάδα. Πήγαινε να δεις το σπορακι σου κ όλα να πάνε κατ ευχήν!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ αυτό δεν μπορω να καταλάβω το γιατί δεν μου έκανε κολπικο υπερηχο και μου έκανε εξωτερικό.. Δεν ξέρω αν το έχουν πάθει και άλλες μανούλες στην πρώτη εξέταση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερααα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Μην αγχώνεσαι κι εγώ κάπου τόσο ήμουν στον πρώτο υπέρηχο και μου έκανε στην αρχή κοιλιακό υπέρηχο και δεν φαινόταν το έμβρυο και τότε μου έκανε κολπικό και είδαμε και την καρδούλα του!! Επίσης επειδή είδα θα κάνεις επανάληψη χοριακης μην αγχωθεις αν η χοριακη σου δεν διπλάσιαστει στο 48ωρο....σε αυτήν την εβδομάδα που είσαι και σε αυτόν τον αριθμό χοριακης η χοριακη ΔΕΝ διπλασιάζεται κάθε 48 ώρες αλλά κάθε 4-5 μέρες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Momytobe είπε:

Καλησπέρα σε όλες!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ πρώτη φορά γράφω αλλ το παρακολουθώ καιρό.. Θέλω να με βοηθήσετε σας παρακαλώ να μου πείτε τη γνώμη σας.. Πριν 10 μέρες εμαθα ότι είμαι έγκυος κάνοντας το τεστ που βγήκε θετικό.. Σήμερα το πρωί πήγα στο πρώτο ραντεβού με γιατρό (όχι τον δικό μου γιατρό λόγο του κορονοιου δεν μπορούσα να πάω στον γιατρό μου γτ είναι σε άλλη πόλη) πήγα λοιπόν στο δημόσιο νοσοκομείο της πόλης μου και η γιατρός δεν μου έκανε εσωτερικό υπέροχο αλλ κοιλιακο και φάνηκε μόνο ο σάκος και λέει αφού δεν βλέπω έμβρυο δεν μπορώ να κάνω και πολλά...Μου έγραψε β χοριακη η οποία βγήκε 19373 μονάδες και θα ξανακάνω και σε 2μερες για να δούμε άνοδο και μου είπε να ξαναπάω σε 1 εβδομάδα...ο γιατρός μου. Μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι λογικά όλα είναι καλά με βάση την χοριακη και εάν μου είχε κάνει εσωτερικό υπερηχο θα φαινόταν καλύτερα.. Να κλείσω ραντεβού σε άλλο γιατρό ιδιωτικό η να περιμένω μια βδομάδα..? 

Καταρχάς συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, καλή και τελειόμηνη να είναι κοπέλα μου! Ούτε σε εμένα έκαναν κολπικό υπέρηχο. Βρίσκομαι εξωτερικό και εδώ ακόμα και την χοριακή πλέον τη θεωρούν περιττή, εγώ δεν έκανα ποτέ, και δεν ξέρω τελικά αν αυτό με άγχωσε ή με ξεάγχωσε, γιατί η αλήθεια είναι πως και το άγχος στην αναμονή για κάθε χοριακή δεν είναι κι ό,τι καλύτερο. Μου είπαν λοιπόν να πάω για υπέρηχο την 7η εβδομάδα, πως δε χρειάζεται νωρίτερα, εκτός κι αν έχω κάποιο θέμα-πόνο, αιμορραγία κλπ (αυτό θα ομολογήσω με άγχωσε, θα προτιμούσα να έχω πάει νωρίτερα). Όταν πήγα λοιπόν για τον πρώτο υπέρηχο μου είπαν πως αρχικά δοκιμάζουν κοιλιακό υπέρηχο κι αν δε φαίνεται κάτι τότε προχωρούν σε κολπικό, που στη δική μου περίπτωση όντως δε χρειάστηκε. Φαντάζομαι λοιπόν και στην Ελλάδα υπάρχουν γιατροί που ακολουθούν αυτή τη γραμμή, δεν είναι κάτι πρωτάκουστο. Αλλά επειδή το άγχος δεν κάνει καλό, αν πιστεύεις πως δεν μπορείς να περιμένεις μέχρι την επόμενη βδομάδα, πήγαινε και σε άλλον γιατρό, μια δεύτερη γνώμη ποτέ δε βλάπτει. Εύχομαι να είναι όλα καλά και σύντομα να ακούσεις και καρδούλα. Καλο σαββατοκύριακο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sissh είπε:

Καλημερααα και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Μην αγχώνεσαι κι εγώ κάπου τόσο ήμουν στον πρώτο υπέρηχο και μου έκανε στην αρχή κοιλιακό υπέρηχο και δεν φαινόταν το έμβρυο και τότε μου έκανε κολπικό και είδαμε και την καρδούλα του!! Επίσης επειδή είδα θα κάνεις επανάληψη χοριακης μην αν η χοριακη σου δεν διπλάσιαστει στο 48ωρο...σε αυτήν την εβδομάδα που είσαι και σε αυτόν τον αριθμό 

 

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Καταρχάς συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου, καλή και τελειόμηνη να είναι κοπέλα μου! Ούτε σε εμένα έκαναν κολπικό υπέρηχο. Βρίσκομαι εξωτερικό και εδώ ακόμα και την χοριακή πλέον τη θεωρούν περιττή, εγώ δεν έκανα ποτέ, και δεν ξέρω τελικά αν αυτό με άγχωσε ή με ξεάγχωσε, γιατί η αλήθεια είναι πως και το άγχος στην αναμονή για κάθε χοριακή δεν είναι κι ό,τι καλύτερο. Μου είπαν λοιπόν να πάω για υπέρηχο την 7η εβδομάδα, πως δε χρειάζεται νωρίτερα, εκτός κι αν έχω κάποιο θέμα-πόνο, αιμορραγία κλπ (αυτό θα ομολογήσω με άγχωσε, θα προτιμούσα να έχω πάει νωρίτερα). Όταν πήγα λοιπόν για τον πρώτο υπέρηχο μου είπαν πως αρχικά δοκιμάζουν κοιλιακό υπέρηχο κι αν δε φαίνεται κάτι τότε προχωρούν σε κολπικό, που στη δική μου περίπτωση όντως δε χρειάστηκε. Φαντάζομαι λοιπόν και στην Ελλάδα υπάρχουν γιατροί που ακολουθούν αυτή τη γραμμή, δεν είναι κάτι πρωτάκουστο. Αλλά επειδή το άγχος δεν κάνει καλό, αν πιστεύεις πως δεν μπορείς να περιμένεις μέχρι την επόμενη βδομάδα, πήγαινε και σε άλλον γιατρό, μια δεύτερη γνώμη ποτέ δε βλάπτει. Εύχομαι να είναι όλα καλά και σύντομα να ακούσεις και καρδούλα. Καλο σαββατοκύριακο!

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για αυτά που μου είπατε θα περιμένω μέχρι την Δευτέρα έτσι και αλλιώς για την χοριακη και ελπίζω να πάνε όλα καλά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...